N°« 198. 119e Jaargang. 1876 Dinsdag 22 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijko nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiên i 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.! van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffït-e C°. te Brussel en Parijs. BerlcHt. Uithoofde der verplaatsing onzer bureaux wordt men verzocht alle brieven, boodschap pen als anderszins, bestemd voor de redactie of de administratie van dit blad, in het vervolg te adresseeren Aan het bureau der Middelburgsche courant, St. Pieterstraat A 72, alhier. Middelburg, 21 Augustus. ^EXJIX^XjESTOISr» isola Bella. -o— Over de thans bestaande ministerieele crisis nog uitvoerige beschouwingen te schrijven, mag inder daad met het Engelsche spreekwoord: Carrying coals to Newcastle, of met ons eigen: water naar de zee te dragen, gekarakteriseerd worden. Niet temin ontvangen wij van de uitgevers Blom en Olivierse te Culemborg eene brochure, waarin een onbekend schrijver, die zich onder de initialen Mr. O. B. aankondigt, nogmaals 57 bladzijden druks wijdt aan „de Crisis en de Toekomst der liberale party." Ons ontbreekt het op het oogenblik aan den moed om den schrijver in zijne beschouwingen over de crisis te volgen. Wanneer, zooals binnen kort het geval kan wezen, de zaak tot eene op lossing gekomen zal zijn, kunnen de redeneeringen van m'. O. B. ons nog te pas komen. Dan ook zal de gelegenheid daar zijn om, met meer vrucht dan op het oogenblik, te overwegen of wij „de toekomst der liberale partij" door denzelfden bril kunnen zien als de liberale schrijver. Vcor het oogenblik bepalen wij ons dns tot de aankondiging van zijn geschrift, waarin beharti genswaardige opmerkingen en juiste blikken op sommige zijden van ons politieke leven gevonden worden. Eene vinnige critiek er op te leveren zou ons, met behulp van een aantal tegenstrijdigheden die er in voorkomen, niet zeer moeilijk vallen. Daartoe gaan wij echter zooveel te minder over, dewijl onze beoerdeeling geacht zou kunnen worden haar ontstaan te danken aan ergernis over een tal van onaangename dingen, die de schrijver goed vindt aan de Nederlandsche dagbladpers en aan hare schrijvers toe te voegen. Die ergernis bestaat bö ons in de verte niet. Het schelden en schimpen op de „kranten" is in Nederland thans, evenals de sleepjaponnen der dames, mode. Mejuffrouw Kruse- 27. Naar het Duitsch van Arthur Stahl. (Vervolg.) Na lange afwezigheid keerde hij dus te Napels terug. De blijdschap zijner moeder over het weêrzien roerde hem diep, want hoeveel was er niet in den tusschentijd voorgevallen! Hij durfde ook haar zijn geheim niet toevertrouwen, maar toch waren hare zachte woorden balsem voor zijn hart. Alle toebereidselen waren voltooid en de kleine ordeskerk der Malteezer-ridders op de hoogte van den Toledo zou voor de eerste maal deze plechtig heid aanschouwen. Met koortsachtigen haast bespoedigde Cesare zelf het uur van de onherroepelijke gelofte; maar hij deed het niet met dat gevoel, waarmede wij een besluit ten uitvoer brengen dat de begeerte van ons hart is en onze toekomst voor goed zal regelen; het was veeleer de wensch der vertwijfeling om een scheidsmuur op te richten tusschen zich en het schijnbeeld van het geluk, dat hem met verlokkend gelaat vervolgde. Eene rilling liep hem door de leden, toen hij de man en hare helpsters hebben ons reeds en public onder hare gracieuse, doch voor de stevigheid hunner draagsters zeer gevaarlijke schoenhakjes ver trapt; onze tegenwoordige eerste minister verle digt zich nu en dan, met in eene groote politieke redevoering op de „pers van Nijgh" te schimpen wat wonder dus indien groot en klein in Nederland, de anonymi in de eerste plaats, dat loffelijk voor beeld volgen? „De „pers" kan daar echter, gelooven wij, wel tegen. Cela passera, comme le café, beweert men dat mevrouw de Sévigné van Racine gezegd zou hebben, wat bewijst dat zelfs groote vernuften zich deerlijk kunnen vergissen, hoeveel te meer dan een Culemborgsch anonymusOverigens dee- len de dagbladschrijvers op het oogenblik slechts het lot der Fransche geneeskundigen onder Molière, der Engelsche advocaten en pleitbezorgers onder Dickens, der Nederlandsche onderwijzers een halve eeuw geleden, over wie het destijds gebruikelijk was niet anders te spreken dan met de bijvoeging „schoolvossen"„kinderkoningen" en andere, thans verouderde scheldnamen. Eigenlijk is er geen stand in de maatschappij, die op zijne beurt niet aan de pijlen van het sarcasme blootstaat, en het zijn hij voorkeur de machtigen van het oogen blik die op deze wijze aangevallen worden. In al dit geweldige schudden aan den boom der jour nalistiek ligt de onwillige erkentenis, dat deze zijn wortelen diep in den bodem van ons staat kundig en maatschappelijk leven geslagen heeft en aan dien bodem eene levenskracht ontleent, welke door geen boosaardige afkeuring van mis kende of andere genieën uit te roeien is. Daarin ligt eene vingerwijzing voor mp. O. B. en voor allendie, vaak zonder ooit een oog te slaan in buitenlandsche dagbladenach en wee roepen over de Nederlandsche pers. Wij bestaan alleen dit bedenke men wel bij de gratie van het publiek. Verander dit en gij zult ook ous veranderenlever een overvloed van geestige, bezadigde, belangrijke geschriften en het publiek zal van de, volgens u zoo oppervlakkige, lichtzin nige en ongenietbare kranten-polemiek terugdein zen. Maar of men dat doel bereiken zal door het behandelen van onderwerpen, die door de dagbla den in den Ietterlijksten zin des woords reeds lang afgezaagd zijn, en door brochures waarin men ten slotte voor een groot deel bijna woordelijk terugvindt wat door sommige organen al herhaal delijk gezegd is, dat betwijfelen wij zeer sterk. De gemeenteraad van Middelburg zal op Woensdag a. des namiddags te half twee uur een openbare zitting houden ter behandeling der vol gende zaken: ingekomen stukken: adres majoor- verbindende gelofte uitsprak. Geen vermoeden bad bij, dat Candida zelve, door kwellende onzekerheid gemarteld, de ceremonie bijwoonde. Zonder eenige stoornis nam de plechtigheid haren loop; geen stem verhief zich om hem te waarschuwen; geen teeken kwam er, om aan Candida zekerheid te verschaffen. Nacht daalde op haar geest neer toen het beslissende woord gesproken werd en de han deling haar einde naderde. Zijn voet raakte bijna haar gewaad aan, toen hij voorbijging, en beiden wisten het niet. Terstond na zijne wijding vertrok Cesare naar Rome, doch om, nauwelijks onder de kommandeurs geïnstalleerd, wegens de berichten van de uitbar sting van den Vesuvius wederom naar Napel3 teruggeroepen te worden. Zijne bezorgdheid was maar al te gegrond. Het landgoed zijner ouders lag onmiddellijk aan den voet van den vulkaan en reeds terstond bij zijne aankomst te Napels begreep hij het gevaar. De eerste boomen van de bosschenfl die oploopen tot aan de grens waar de Vesuvius vruchtbare aarde heeft, waren reeds-door de lava bereikt, die ze als fakkels in brand stak en binnen weinige oogenblikken verteerde. Daar men in Torre del Greco niet wist, dat Cesare komen zou, had men het rijtuig niet ge zonden. Hij trachtte dus een ander te bekomen, doch te vergeefs, omdat het verkeer met rijtuigen verboden was. Het was reeds donker; alleen de reusachtige vuurkolom van den berg verspreidde een rood kommandant der schutterij toelage schietwedstrijd; missieve gedeputeerde staten bedenkingen politie verordening droge dok; voorstellen burgemeester 'én wethoudersa procedure Jeronimus6 wacht geld gewezen havenloodsen en sasmeestersc kos ten herstelling leidijken oude Middelburgsche ha ven: d missieve gedeputeerde staten nopens de alhier op te richten kweekschool voor onderwij zers rekening der gemeente over 1875voordracht hulponderwijzers op verschillende scholen. Naar aanleiding van de circulaire van den mi nister van financiën betrekkelijk de wering van de Belgische koperen munt, heeft zijn ambtge noot van binnenlandsche zaken 's konings com missarissen uitgenoodigd om, in overleg met ge deputeerde staten, eene aanschrijving te richten tot de gemeente- en polderbesturen, waarbij ook aan de rekenplichtige ambtenaren dier besturen en van de provincie de weigering van genoemde munt worden aanbevolen. Yoorts wenseht de minister, dat, bij de aanbe steding van rijkswerken, de aandacht van gega digden worde gevestigd op het in de bestekken voorkomend verbod om werkvolk met vreemde munt te betalen. De heer Fransen van de Putte isvolgens het Haagsche Dagblad, weder uit 'sHage naar Marienbad vertrokken, teneinde zijne door familie omstandigheden afgebroken badkuur te hervatten. De zilverprijzen zijn in de afgeloopen week te Londen weder aanmerkelijk gestegen. Voor aanzienlijke partijen is 53i pence besteed en zelfs hooger, voor onmiddellijke verzending. Donderdag was de prijs 53J De voorraad kwam grootendeels van het vaste land; uit Amerika werd weinig aan gevoerd. Bij ministerieele beschikkingen vaD 18 dezer is aan C. Gort Bzn. te Sliedrecht, en M. BosCzn. te Rotterdam, tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoom sleepdienst op de stroo men, rivieren en kanalen van het rijkwaar sleepbooten toegelaten worden. De Staats-courant van 20 a 21 dezer bevat het koninklijk besluit van 10 dezertot vaststelling van een voorloopig reglement voor de scheepvaart, ter beveiliging van de beweegbare brug tegenover de Eenhoornsluis in bet Westelijk dok te Amster dam, in den staatsspoorweg van Nieuwediep naar Amsterdam. lichtschijnsel. De straten en wegen wemelden van lieden, aangesneld om het verheven natuur- tooneel meer van nabij te aanschouwen, en van menschen die, zelfs in leven en goed bedreigd, alles trachtten te redden wat nog te redden was. Cesare, buiten zich zeiven over het tijdverlies dat zijne vruchtelooze pogingen ten gevolge had den, rukte den eersten den besten der bedienden, die daar met gezadelde paarden stonden te wach ten, den teugel van het zijne uit de hand, zette den voet in den stijgbeugel en rende weg. Hij had geen oogenblik aan het gevaar gedacht, waaraan hij zich blootstelde. Volbloedpaarden behooren tot de prikkelbaarste creaturen én dit paard was hem bovendien ten eenenmale vreemd. Nauwelijks was het in beweging en voelde het den vreemden ruiter op zijn rug, of het woeden der elementen maakte het dol van angst. Bij den onderaardschen donder, den aschregen en den zwaveldamp begon bet te snuiven, zich heen en weer te werpen, te steigeren; het wilde niet ver der en spoor noch karwats hielp. Toen het ver blindende schijnsel der vuurkolom de wilde en beangste oogen van het dier trof, ging het op de achterpooten staan; de bekwame ruiter drukte het tweemaal neer, maar eindelijk steigerde het zoo ontzettend, dat bet oversloeg en in den val Cesare zoodanig trof, dat hij den arm brak. Een doctor, die zich onder de menigte bevond, ver leende dadelijk eenige liulp; doch de pijn was zoo hevig, dat hij gedragen moest worden en slechts zeer langzaam op het landgoed aankwam. De kamer van koophandel te Maastricht heeft bij publicatie de aandacht der bandelaren geves tigd 1° op de omstandigheid dat, vermits men in de noordelijke provinciën van ons land de twee centimes-stukken begint te weren, deze alsnu in groote hoeveelheden naar Limburg overkomen, waar het ook moeilijk zal worden ze kwijt te geraken; 2? op de aanschrijving van den minister waarbij straf wordt bedreigd tegen de uitgifte, en 3° op de groote schade, die bet vervoer van centime-stukken van de eene plaats naar de andere in Limburg, uithoofde der douanenlinie, na zich sleept. De heer J. J. van Angelbeek, gewezen raads heer in het gerechtshof van Ned. Indië, vraagt in eene lange advertentie in het Handelsblad aan alle vrienden van waarheid en recht om eene som van f 300 ter leen, teneinde de kosten te bestrij den van het drukken der stukken, waarmede hij meent te kunnen bewijzen dat hij, ondanks de hem toegekende schadeloosstelling van f 30,000, toch nog grootelij les benadeeld is geworden. Op het oogenblik is hij door de arrondissements rechtbank te 'sHage op zijn verzoek in staat van kennelijk onvermogen verklaardteneinde aan zijne schuldeischers te ontkomen. Hij ontvangt nu, tengevolge der toegestane kortingen op zijn pensioen, f 29.84 in de week, waarvan hij met eene zieke vrouw en zeven nog onverzorgde kin deren leven moet. Daar hij 25 jaren den lande in de hoogste rech terlijke betrekkingen gediend heeft, gedurende welken tijd men niet3 anders tegen hem heeft kunnen inbrengen dan dat hij, wat verstandelijke vermogens betreft, zeer schaars bedeeld is, doch hem voor het overige eene groote mate van ge moedelijkheid niet ontzegd kan worden, vertrouwt hij dat hij in Nederland nog wel recht zal vinden. Over den toestand van het Noordzeekanaal schrijft men aan de N. Rott. ct. het volgende, gedagteekend Zaterdag jl. „Het ramtorenschip Koning der Nederlanden zal heden niet naar zee gaan de „opmetingen" die, gelijk het Nieuws van den Dag terecht op merkt, nog gedaan moesten worden, zijn dus niet gunstig uitgevallen. „Dat men tot op het laatste tijdstip peilingen moet dosn is wel een bewijs dat het zand tus schen de hoofden zich dikwijls verplaatst, zoodat daar op eene diepe geul nog weinig staat is te maken gelijk reeds den 19en Juli door ons is gemeld. „Dat de tocht op Donderdag 11., waarbij alle mogelijke voorzorgen waren in acht genomen, is volbracht zonder dat het schip aan den grond is Dat was het tooneel dat Candida nit de verte gezien had, en ook later had zij zich niet bedrogen, toen zij van het terras van den tuin in Torre del Greco Cesare naast zijne moeder had meenen te herkennen. Hij was het inderdaad geweest, die daar zijne genezing afwachtte. De hemel lachte met de oude helderheid de aarde weer toe; de uitbarsting was voorbij, de lavastromen waren verstijfd en het vroolijke leven ging weêr zijn gewonen gang aan den voet van den sluimerenden vulkaan. Cesare was hersteld en stond op het punt naar Rome te vertrekken. De aangenaamheden van het familieleven waren geen gunstige voorbereiding geweest voor de ge heel verschillende levenswijze, die hem nu wachtte. Hij trad het paleis der Malteezer-ridders met ge mengde aandoeningen binnen, maar niet te ontkennen was het, dat hij een diepen indruk ontving van de sombere pracht van het huis, dat nog geheel was ingericht als in den tijd toen de orde in vollen glans naar buiten werkte, en van de plechtstatig heid der vormen en de bijna kloosterlijke streng heid van het dagelij ksche leven. Alleen de grootmeester en de vier kommandeurs bewoonden dit oude, maar luisterrijke paleis. Ge durende den dag hield ieder zich met zijn bediende in de afzondering zijner eigene vertrekken op. Nooit kwam een vrouwelijk wezen over den drem pel van dit heiligdom. Cesare was een groot beminnaar van een levendig en opgeruimd onderhoud aan tafel, maar nu maakten de ernst en de stilheid der oude heeren, want zij

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1