BUITENLAND. Zeetijdingen. Handelsberichten. Uit Bayreuth. Thermometerstand, Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. ment op waardige^, wijze^totecn ^roojt geheel te_; doen aansluiten. De president der Fransche republiek en de hoofdbureaus der te Versailles gevestigde minis- teriën zijnna hot sluiten van de kamer en den senaat, weder te Parijs teruggekeerd.. Zulk een. aanhoudend reizen en trekken moet toch lastig en kostbaar zijn. Opnieuw hebben 161 veroordeeldenwier misdrijven op den cot&mune-opstand betrekking: hadden, van den president der Fransche republiek gratie bekomen. Zaterdag jl. heeft zekere mevrouw Eibard te Parijs in-de écolè de mêdecïne aldaar eene the sis op een oogheelkundig önderjverp betrekkelijk, verdedigd tot vèrkrijgihg van den graad vau'döc-" tor in de geneeskunde. Een vijftigtal studenten en geneesheeren waren aanwezig. De bepaling van bet reglement der universiteit, welke voor zulke gelegenheden als costuum voorschrijftzwart kleed en witte bef, was door mevrouw Eibard nauwkeurig nagekomen. Nadat hare verdediging afgeloopen was, werd zij op de gebruikelijke wijze als doctor geïnstalleerd. Naar de Philadelpbia-tentoonstelling zijn 54 Fransche werklieden afgevaardigd op kosten der Fransche regeering, die daartoe eene som van 100,000 franken op de begrooting heeft gebracht. Daarvan behooren 36 te Parijs thuisterwijl de 18 overige uit de verschillende andere hoofdplaat sen der nijverheid gekozen zijn. Het blijft nog altijd nuttig na te gaan waar de vijf Fransche milliarden gebleven zijndie Duitsehland heeft verzwolgen. Ziehier de rekening van Wurtemberg. Dit land heeft 85j millioen mark (ruim 51 millioen gulden) voor zijn aandeel ontvangen. Daarvan zijn 55£ millioen mark (ruim 33 millioen gulden) gebruikt voor militaire doeleinden, zooals pensioenen, afkoop van oor- logsleeningenherstel van materieel enz. Het overige is onder openbare werken, onderwijs en schoone kunsten verdeeld. Een der grootste drukkers-etablissementen te Londen, het huis-Grantis door brand vernield. De schade wordt op drie millioen gulden begroot. Tengevolge dezer ramp zullen het Gentleman 's magazine en een aantal andere maandbladendie bij de beeren Grant gedrukt worden, de volgende maand niet kunnen verschijnen. De directeur der coöperatieve bank te Lon den is tot vijfjaren gevangenisstraf veroordeeld wegens oplichting tengevolge van leugenachtige prospectussen en andere bedriegelijke manoeuvres. De bank beloofde 18 pet. winst en een aantal arme lieden waren dom genoeg geweest om daar aan geloof te hechten en er hun geld aan toe te vertrouwen. De oplichter heeft zich op die ma nier een fortuin van een half millioen gulden ver schaft. Groot opzien baart in Frankrijk het proces tegen den gewezen maire van Neuilly, Manier ge naamd, die wegens knoeierijen met aannemers en andere onwettige' middelen om zich te verrijken vervolgd wordt. Vroeger beambte bij de huishou ding des keizers, werd hij in 1871 benoemd tot maire van Neuilly, waar, tengevolge van de in den Fransch-Duitschen oorlog veroorzaakte schade, groote gemeentewerken onder banden kwamen. Toen hij zijn post aanvaardde bezat hij geen for tuin thans is hij eigenaar van twee huizen en van 12,000 franken rente. Hij schijnt contracten vervalscht te hebben en onthield aan de arbeiders een gedeelte van hun loon. Zijne verdediging bepaalt zich tot de be wering dat het onder zijn voorganger even zoo gegaan is, doch deze, een man van een onberispe lijk karakter, is boven dergelijke verdenking ver heven. De rechtbank te Nivelles heeft een gewezen pastoor aldaar veroordeeld tot drie boeten van tien franken elk, wegens het verleenen dei- kerke lijke inzegening aan huwelijkenwelke nog niet door het burgerlijk gezag voltrokken waren. Op vier andere overtredingen van denzelfden aard, door hem begaan, was het beginsel der verjaring toepasselijk. Te Luik zijn drie valsche munters gevat. Zij waren allen van Duitscbe afkomst en oefenden er vroeger de beroepen uit van koffiehuisbediende, schoenmaker en naaister. Zij maakten uit lood, dat met eene zilverlaag bedekt werd, met goed gevolg de stukken van 2 en 5 franken na, die zij ook met voordeel in omloop wisten te brengen. Een gewezen beambte der Fransche repu bliek, kapitein Grimal, staat voor den krijgsraad terecht wegens misbruik van hem toevertrouwde stukken. Hij was namelijk als commissaris van het gouvernement in het bezit gesteld van be scheiden, op het proces van verschillende commu nards betrekkelijk. Later raakte hij verbonden aan de redactie van het dagblad la Patrie en in die betrekking maakte hijtegen goede betaling, gebruik van achtergehouden stukkenwaaronder ook een zakboekje van Eochefort. De aanteeke- ningen, daarin voorkomende, brachten de politie op bet spoor van het gepleegde misbruik van ver trouwen. Tusschen Yerdi, den beroemden componist, en den heer du Locledirecteur van de opéra- comique te Parijs, is een geschil hangende over eene som van 80,000 franken, die Verdi aan den ander geleend heeft om de opvoering zijner opera Aïdate Caïro mogelijk te maken. Du Locle, die dezer dagén failliet gegaan is, had altijd gebrek aan .geld en. daarentegen overvloed van allerlei minder of meer gewaagde ondernemingen; Onder de laatste behoorde zeker ook de opera-voorstelling te Cairo. Men doet moeite om tusschen de beide partijen eene schikking te bewerken. /*V Op eene der binnenplaatsen van de Ecole des beaux-arts te Parijs is een gedenkteeken op gericht ter eeré van dén schilder Henri Eegnault en de andere leerlingen'dier schooldie tijdens den Fransch-Duitschen oorlog voor hun vaderland gesneuveld zijn. Het borstbeeld van Henri Eeg nault, die deD 19en Januari 1871 bij Buzenval ^döïïcTwërdiFTövëïTop""LeTinoniTmënTgeplaatst. .Zaterdag-in den vroegen morgen is te Parijs weder een moordenaarGervais genaamdop de Plbflë de la Eoquette, vóór de gevangenis van dien naamgeguillotineerd. Er wasdaar de zaak geheim gehouden was, slechts zeer weinig volk op de been. De moordenaar toonde zichals ge woonlijk, lafhartig tegenover den dooden stamelde tot het laatste oogenblik dat hij onschuldig was. Te Valencia wordt de viering van een eigen aardig jubileum voorbereidwaartoe ook Fran- schen als gasten zullen worden genoodigd met het oog op de verwantschap in taal. Het feest heeft betrekking op de bevrijding van bet voor malige koninkrijk Valencia uit de heerschappij van Jakob den Veroveraardie met troepen uit dat gedeelte van Frankrijk alwaar de langue döc werd gesproken, dat Spaanscbe land geruimen tijd bezet heeft gehouden. Koning Lodewijk van Beieren heeft zijn neef prins Lodewijk in een specialen eigenhandigen brief zijn ontevredenheid te kennen gegeven dat hij in de eerste kamer tegen het wetsontwerp tot verbetering der ambtenaarstraktementen heeft ge sproken en gestemd. De prins heeft zich daarbij geheel door de ultramontanen laten leiden wat des te meer in het oog valt daar zijn vader prins Luitpolddie ook voor ultramontaan doorgaatin dit opzicht niet met zijn zoon medeging. Te Mechelen is een metselaar met nog twee andere personen die hem redden wildenin een waterput gevallenwaaruit stinkende dampen oprezen. Toen men er in slaagde de drie slacht offers op te halen waren zij alle gestikt. De oorzaak der verpestende dampen was niet ver te zoeken: twee sekreetputten waren in de onmiddellijke nabijheid. 15 Aug.'s av. 11 u. 68 gr. 16 's morg. 7 u. 68 gr. 's midd. 1 u. 75 gr. 's av. 6 u. 71 gr. Voor zoover uit het telegraphische resumé daar over kan worden geoordeeld luidt de koninklijke' boodschap, waarmede gisteren de zitting van het Engelsche parlement werd gesloten, niet zeer gun stig ten aanzien van de gebeurtenissen in het Oosten. De verhouding van Groot-Brittannie zegt de regeering in bedoeld stuk tot het bui tenland is vriendschappelijk. Er zijn in overeen stemming met andere mogendheden pogingen aan gewend om het geschil tusschen de Forte en hare Christelijke onderdanen in Bosnië en de Herzego- wina uit den weg te ruimen, doch tevergeefs. De strijd in die provinciën aangevangen strekt zich tbans uit over Servië en Montenegro. Mocht zich een gunstige gelegenheid voordoen dan is de regee ring, in overeenstemming -met hare bondgenooten, bereid haar goede diensten aan te bieden tot be middeling tusschen de oorlogvoerende partijenen daarbij zal zij evenzeer hare bij tractaten aange gane verplichtingen in het oog houden, als over wegingen van humaniteit en politiek. Met de Vereenigde staten van Amerika hoopt de regéering een nieuwe schikking te treffen ten aanzien van de quaestie der uitlevering. Het overige gedeelte der koninklijke boodschap had betrekking op koloniale of binnenlandsche aangelegenheden. Inderdaad de taal der Engelsche regeering schijnt niet de uitdrukking te zijn geweest van haar ver trouwen in een spoedig einde van den rampzaligen strijd in het Oosten. De pogingen tot nogtoe door Groot Brittannië aangewend om den vrede te ver krijgen, zijn mislukt en voorloopig schijnt het geen plan te hebben die te hervatten, maar wil het den verderen loop van zaken afwachten. Ja, vol komen gerechtvaardigd is de uitroep van een Fransch schrijver: Le question de raees, want daarmede hebben wij hier toch eigenlijk ook slechts te doen excellente intention pour partager le globe en trois ou quatre grandes zones de guerre civile perpétuelle l De berichten uit Servië geven ook volstrekt nog geen hoop op een spoedig einde, want ter weder legging van de geruchten omtrent de aftreding van het ministerie-Eistics en de eventueele abdica tie van prins Mjlan, wordt een officieele ver klaring aangekondigd, dat volkomen overeenstem ming bestaat tusschen de vorsten en volken van Servië en Montenegro, en hunne legers den strijd tot het uiterste zullen voortzetten, althans tot dat Servië geheel van het Turksche juk zal worden bevrijd. In weerwil van al die groote woorden schijnt de toestand van Servië zeer bedenkelijk te wezen. In de oude ^hoofdstad Krajugewatz zal de scupt- ehina weldra bijeenkomen en de geruchten omtrent een op handen zijnde ministerieele crisis houden intusschen aan. Hoewel de militaire positie nog niet als wanhopend wordt beschouwd, schijnt men toch meer en meer in te zien, dat zij aanmerkelijk is verzwakt. De Turken rukten op Paratchin aan, terwijl de legers van de Ibar en de Drina zich in het binnenland onwikkelen. Bevoegde beoordeelaars Verklaren eenparig, dat de legers niet in staat zijn om een grooten slag te leveren, daar demoralisatie en desertie met iederen dag onder de troepen toe nemen. Tcholak Antich is slechts mot een derde gedeelte van het effectief zijner troepen binnen de grenzen terruggekeerd. Alimpicz maakt zich gereed het beleg van Bjelina op te heffen. De Daily News heeft een telegram uit Pesth volgens hetwelk reeds meer dan 13.000 Serven den Donau zijn overgegaan en in Hongarije zijn gevlucht, en alle inwoners van Belgrado uit de gegoede klasse verlaten zooveel mogelijk de hoofdstad om voorloopig meer land waarts in en later over de Oostenrijksche grenzen veiligheid te zoeken. De Reichsfreundliche Duitsche organen, die natuurlijk ook zeer zijn ingenomen met het denk beeld om alle Duitsche spoorwegen rijksspoor wegen te doen worden, wijzen niet zonder ingeno menheid op het feit, dat in den laatsten tijd door verschillende Duitsche staten voor eigen rekening particuliere spoorwegen zijn aangekocht. Zij mee- nen, dat dit is geschied met het voornemen om de uitvoering der rijksspoorwegwetgeving in de hand te werken, boewei het zeer goed mogelijk is, dat de respectieve regeeringen uitsluitend de belangen van haar eigen land op het oog hebben gehad. (vervolg.) Niet minder interessant dan een bezoek in de veelstemmige onderwereld is eene wandeling door de geheimzinnige plaatsen waar de zonderlingste werktuigen in werking zijn en zich een geheel net van stoom-, gas- en waterbuizen uitspreidt. Het is een warwinkel zooals zich onder het plaveisel van groote steden bevindt. Op het tooneel trokken vooral mijn aandacht de toestellen waarin Woglinde Wellgunde en Flosshilde moeten hangen, ijzeren toestellen geheel vervaardigd voor de lichamen van de voorsfcelsters, en die door een kunstig rader werk in beweging gebracht de beroemde Weia- Waga bewegingen kunnen voortbrengen. Niet zonder ontroering zag ik den reuzenslang Fafner onbeweeglijk in de lucht hangen. Zij komt uit Londen, heeft f 4200 gekost en kan slechts door een spreekroer geluid geven. Naast haar slinger de allerlei fabelachtig gedierte: draken, rammen, vliegende paarden, sprekende boschvogels; ik zou .zeggen een geheele mythologische dierentuin wier bekende melodische conversatietoon de meester had afgeluisterd. Op eenduizelingwekkende hoogte, dicht onder de hanehalken, zag ik een wonderschoonen donder, die geheel nieuw is uitgevonden en zijne zaken nog beter zal doen dan de reeds eenigzins versle ten donder van Jupiter. Ik zag daarenboven een chaos geheel nieuwe merkwaardige zaken, die mij allen in de hoogste mate belang inboezemden, zoo dat ik nog niet zeker ben of de tetralogie niet te verwisselen met teratologiede kennis van monsterachtige samenstellingen niet nog mooier van achteren, van het tooneel, dan van de' plaatsen der toeschouwers zou wezen. Zulk een tocht door het geheimzinnige labyrinth van een tooneel. is zeer eigenaardig en belangwek kend men zegt, dat de illusie er door wordt ver stoord en dit is ook inderdaad wel mogelijk. Een blik echter in de verborgen hoeken en scbuilgaten van zulk een werkplaats wekt ook bijzonder den eerbied op voor den man, wiens vaste wil én taaie volharding dit alles in het leven riep, voor den demiurg van deze bijzondere wereld. Tevens leert men den arebitekt verontschuldigen, wien het nog niet gelukte voor dit zonderlinge organisme een volmaakte vorm te vinden; men herkent wel het doel van zijn bestaan, men ge voelt wel de ordenende gedachte in zijn aderen en spieren, maar de gladde huid ontbreekt. Eigenlijk is deze ook bijzaak. Nergens op aarde is trouwens volkomenheid te vinden; zij zelve is niet zuiver rond. Het schoonste van het nieuwe theater is het uitzicht dat men van zijn plat geniet. Weinig theaters liggen op een schooner punt. Het eerst natuurlijk valt den blik op de stad zelve, die daaronder in het Maindal ligt, en van het Niebe- Iungen leven hierboven niets schijnt te hooren. Het oog onderscheidt de voorvaderlijke gevels der huizen, de renaissance-vorm der vorstelijke kastee- len, de zonderlinge lijnen van de laatste markgra- felijke gebouwen. Uit de verte kan men het als van de daken lezen, dat hier eens pïonklievende heeren schulden maakten en werkzame burgers belastingen betaalden. In zulke steden duren schrille tegenstellingen eeuwen voort. Te Bayreuth zijn Versailles, St. Germain, Berlijn en Vlooienburg met elkander opgewassen, en iedere steen is een professor in de geschiedenis. Tegenwoordig vertoont zich het beeld met eenige moderne streken geretoucheerdde hoogste, omvang rijkste gebouwen, die den' toeschouwer van het platform van het Wagner-theater in het oog val len, zijn een spoorweg-station, een katoenspinnerij en een krankzinnigengesticht. Achter de stad verheffen zich de vooruitspringende gedeelten van het Fichtel gebergte en van Frankisch Zwit serland, terwijl achter het theater de bosehrijke hoogte van het Sophia-gebergte met den zege-toren op den top den schoonen kring sluit, waarop wij Zondag vóór Maria Hemelvaart een muziek hebben gehoord, die wij zooals sommigen beweren niet verdienen, terwijl anderen verzekeren, dat zij ons tot ons heil wordt opgedrongen, evenals trou wens iedere handeling der genade met zekeren dwang gepaard gaat. t Ik duizelde toen ik aan de verrassingen dacht, die ons wachtten. Wij zouden de oplossing van het wereldraadsel beleven; het raadsel van alle zijn zou zich aan ons openharen en God weet wat verder nog zon geschieden. Ik heb altijd gewenscht de oplossing van het laatstgenoemde raadsel te kun nen raden, en nu ik het zou vernemen begon ik bang te worden en ik twijfelde tusschen vrees en blijd schap. Wagner is gelukkig bescheidener dan de onzinnige Bayreuthers, die ons dergelijke dingen voorpraten. Hij belooft ons slechts de geheimen van den Duitschen geest te zullen onthullen. Iedereen kent hem hier. Bij mijn bezoek aan het theater bevonden er zich een menigte Teutoni- sche figuren. In een landauer naderde een heer met grijs haar en harde maar sprekende trekken. „'t Is de meester, het is Eichard Wagner", zeide men. Vlak bij het theater stond de meester in zijn rijtuig op en riep met een doordringende stem „Daar gaat een ValkyrEoep professor X eens." De naam ontging mij, want bij den onverwaebten uitroep sloeg ik mijn oogen ten hemel denkende dat zich op een wenk van meester Eichard een groep Valkyrs zou vertoonen. De repetities zijn uitmuntend geslaagd. Zondag had de algemeene repetitie van „Kheingold" plaats. Eichard Wagner- zat hij koning Lodewijk op de zoogenaamde „vorstengalerij." Beneden op de beide eerste rijen zaten de meest vertrouwde vrien den van den meester mevrouw Kosima, Frans Liszt en zijne vriendin mevrouw von Meyendorff uit Weimar, de minister von Schleinitz en zijne vrouwenz. Niet de geringste stoornis deed zich voor; alles „ging" en „klopte" uitstekend. Zelfs de opstijgende waterdampen die tijde lijk het tafereel moesten omhullen deden hun plicht. De koning scheen verrukttoen hij naar huis reed waren, misschien voor het eerst sedert jarenop zijn schoon gelaat de sporen der melan cholie verdwenendie het anders zoozeer ver duisteren. Maandag heeft de eerste openbare uitvoering van den Eheingold plaats gehad, in tegenwoordigheid van de keizers van Duitsehland en Brazilië, den koning van Beieren, den groothertog en de groot hertogin van Baden, enz. De zaal was stampvol en de uitvoering slaagde uitstekend, zoodat de souvereinen herhaaldelijk door luide toejuichingen hunne ingenomenheid te kennen gaven. Het on zichtbare orchest, de schitterende decoraties en de uitstekende machinerie hebben een grooten indruk op het publiek gemaakt, dat onderscheidene malen in stormachtige toejuichingen uitbrak. De uitvoering begon te 7 uren en eindigde te 9 j. Eichard Wagner werd door donderend applau- dissement voorgeroepen, doch hij weigerde iedere ovatie. Keizer Wilhelm heeft de voorstelling tot het einde toe bijgewoond en is daarna met de groot hertogin van Baden, in een open rijtuig de stad doorgereden. De opvooring van de Walkyrie op gisteren heeft nog meer voldaan dan die van den Eheingold. Herhaaldelijk gaf het publiek te midden van de voorstelling zijne gewaarwordingen door luide toe juichingen lucht. De kunstenaars, die zich vooral hebben onderscheiden, zijn de heeren Niemann en Betz, en de dames Scheffsby en Materna. De vurige zee, die aan het einde der voorstelling voorkomt, heeft uitstekend voldaan. Na de voor stelling is keizer Wilhelm naar Babelsberg ver trokken. Van Vlissingen vertrokken naar zee de Belgi. sche stoomboot James W. Barber, gezagv. Clark, geladen met spoorijzers, bestemd naar Kroonstadt. In de op heden te Eotterdam gehouden veiling van 100,887 balen Java en Padang koffie is alles verkocht. Preanger bruin 3 a 4 centgeel 1 a c2\ cent, blank en groenachtig j a 2 cent onder taxatie. Goes 15 Augustus. De aanvoer van jarige tarwe was heden zeer matig en is deze voor plaatselijk gebruik met vorige weeksprijs betaald. Van nieuwe tarwe was een enkel monster ter veil van uitste kende qualireit, dat om de hooge 'vraagprijs onver kocht bleef. Nieuwe wintergerst werd weinig getoond, met veel vraag, waardoor aan 25 cent verhooging werd gekocht. Van nieuwe zoinez'- gerst was een geringen aanvoer van puike quaütei t

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3