0 n d e r w ij s. Kerknieuws, Kunstnieuws. Rechtzaken. benoemd tot apotheker 2e klasse bij de zeemacht, den heer H. J. de Ridder. onderscheidingsteek enen, Z. M. heeft vergunning verleend aan: den kanonier 2e klasse van het leger in Nederlandsch-Indië G. A. Nieollo tot het dragen der medaille militairehem door den pre sident der Fransehe republiek toegekend en den fuselier bij het voormelde leger K. Kreuschner tot het dragen van het Pruisische herinneringsteéken voor den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871 hem door Z. M. den Duitsehen keizer, koning van Pruisen, geschonken. leger. Z. M. heeft den 2e luitenant F. van Gie- senvan het 5» regiment infanterievoor den tijd van vijfjaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië. Z. M. heeft den officier van gezondheid 2e klasse D. Mestinghvan het personeel van den genees kundigen dienst der landmachtthans op nonacti viteit, op daartoe door hem gedaan verzoek, eer vol ontslag verleend uit deu militairen dienst. De examens voor het verkrijgen van akten van bekwaamheid tot het geven van lager school- en huisonderwijs zulleD worden gehouden op Woens dag 4 Oct., voor Zeeland op 18 Oct. Verdere mededeelingen bevat de „St-Ct." Beroepen bij de N. H. gemeente te Seroos- kerke (Schouwen) de heer A. J. van Rietcan- didaat in Gelderlanden te Goessteeds ter vervulling der vacature van den heer Vliégenthart, de heer H. A. Leemanspredikant te Slochteren. Op den tweeden dag van het muziekfeest te Antwerpen werden uitgevoerd eene cantate van Bach, Gott, wir danken Dir"op Nederlandschen tekst, met orgel-accompagnementeene ouverture van Fetis, welke Belgische meester zelf in de zaal aanwezig was en na het uitvoeren van zijn werk met geestdrift toegejuicht werd; vervolgens eene solo voor bariton en een slotkoor uit „het woud" gedicht van Karei Versnaeijenmuziek van Leo van Gheluwe, welke eerstgenoemde door den heer Blauwaert prachtig gezongen werd; eindelijk het le en 2e deel van het bekende oratorium „de Oorlog"van Benoit, waarvoor Jan van Beers het schoone gedicht leverde. De uitvoering vooral die der solopartijen, bracht het publiek in verrukking, zoodat een donder van toejuichingen zich hooren deed. Benoit ontving een lauwerkransmet de Antwerpsche kleuren versierd. Ondanks de bijna ondragelijke warmte mocht de tweede dag van het feest volkomen ge slaagd genoemd worden. Op den 14en Augustus zijn ten kantongerecht te Middelburg de navolgende veroordeelende von nissen uitgesproken: 1 wegens het zoeken van eieren van waterwild te Middelburg in een tijd dat dit onvoorwaardelijk verboden is, veroordeeld in eene geldboete van 10 of 1 dag gevangenisstraf; 2 wegens dronken schap te Arnemuiden veroordeeld in eene geld boete van f 3 of 1 dag gevangenisstraf; 1 wegens eenvoudige diefstal van te veld staand gras te Middelburg, veroordeeld in eene geldboete van 1 woel daar buiten, loste hare aandoening zich in een stroom van tranen op. Zij zonk in een zetel neer en Alfonso aan hare voeten, zijn gelaat aan bare knien verbergende. XX. Candida was het, die het eerst weêr tot bezin ning kwam. Een gevoel van onbeschrijfelijke vreugde verdrong elke andere gewaarwording, eiken twijfel, elk verwijt; door het tranenfloers heen zag zij verrukt op hem neêr en op zijn voor hoofd drukte zij een innigen kus. Alfonso richtte zich eindelijk op en zag haar vragend aan; zijn gelaat was zeer bleek en ernstig en zijne oogen waren vochtig. „Kunt ge mij vergeven, Candida?" vroeg hij. Maar zij sloot hem den mond met een kus en antwoordde: „Heden nog geene verklaringheden nog niet!" Het was echter alsof hare teederheid hem pijn deed, want op een vertwijfelenden toon herhaalde hij: „Kunt ge mij vergeven?" „Ik kan alles vergeven, behalve het verlaten," was haar antwoord. Een trek kwam op zijn gelaat, zóo smartelijk alsof alles, wat hij ooit geleden had, zich daarin had samengetrokken. Candida merkte het op, en geen betuigingen, geen tranen zouden haar zoo diep hebben kunnen overtuigen, dat hij even als zij den kelk der bitterheid tot op den bodem ge- of een dag gevangenisstraf; 1 wegens het seburen- van een stoep aan den openbaren weg gelegen tussohen 12 uren des middags en 8 uren 's avonds te Middelburg, veroordeeld in eené geldboete van 3 of 1 dag gevangenisstraf; 3 wegens dronken schap te Middelburg, veroordeeld in eene geldboete van 1 of 1 dag gevangenisstraf. Volgens den Vlissingschen correspondent van het Vaderland heeft de firma Krupp werkvolk uit Essen ontboden, dat weldra te Vlissingen verwacht wordt. De dochters van den Duitsehen Kroonprins, thans nog te Scheveningen, zullen den 22en a. s. de badplaats verlaten en naar Duitschland terug- keeren. De volgende „watersnood-berichten" zijn uit onze provincie te melden: Te 's Heer Abtskerke hebben vele landbouwers moeten besluiten tot het stallen van hun vee, daar in de poelen op de weiden geen drinkwater meer te vinden was en de dieren tengevolge van het uitdrogen der niet genoegzaam diepe slooten van de eene weide in de andere liepen. Te Hoedekenskerke heeft het gemeentebestuur verboden de straten met water schoon te maken. Te Yerseke wordt het noodige water voor het vee aangeschaft tegen betaling van 4 cent per emmer. Het in brand raken van het uitgedroogde gras langs de spoorwegdijkenwaarschijnlijk tenge volge van vonken uit de locomotief, komt nog herhaaldelijk voor. Het kader der dienstdoende schutterij te Góes zal met het aanstaande voorjaar van achter- laadgeweren voorzien worden. De ezel van een boodschaplooper van 's Heeren- hoekviel Zaterdagavond te Heinkenszand van uitputting voor het voertuig neder. Ofschoon de geleider beweerde dat het dier voor zijn vertrek uit Goes behoorlijk gevoederd was, scheen de verscheurende appetijt, waarmede het een stuk brood verslondte bewijzen dat die maaltijd niet van de voedzaamste geweest kon zijn. Twee meisjes van 10 en 11 jaren, woon achtig te Goes en te 's Gravenpolderzijn door de rechtbank te Goes in hare zitting van den 13en dezer vrijgesproken van de besehuldiging van diefstalals hebbende zonder oordeel des onderscheids gehandelddoch veroordeeld om tot haar 18e jaar in een verbeterhuis te worden opge voed en in hechtenis gehouden. Een jongen kwam te Rotterdam op een kassiers-kantoor 1400 ontvangen. Men betaalde hem de som uit, maar gaf hem een bediende en een politie-agent mede, aan wien hij den persoon zou aanwijzen, voor wien hij volgens zijne opgave het geld moest ontvangen en die hem in een koffiehuis zou wachten. Men vermoedde nl. dat het stuk valsch was. Daar de bedoelde per soon op de aangegeven plaats niet te vinden was, werd er onderzoek naar gedaan. Door de aanwij zingen van den jongen meent men hem op 't spoor gekomen te zijn. De beide kanonneerbooten die Maandag morgen naar Amsterdam meenden te vertrekken, zijn door het lage water in de stationsbaven te Zwolle aan den grond geraakt. Met groote moeite is de Dog losgeraakt, maar de Gier zit onbewege lijk vast. Het vertrek is alzoo uitgesteld. De aanhoudende oostewind drijft het water zoodanig zeewaarts, dat de Ketelmonden bijna onbevaarbaar zijn. Het Zwolsche diep biedt nu ook weder in ruime mate zijne zorgeu aan. Tal van schepen zitten aan den grond, andere wachten op water ledigd had. Wat hij ook tegen haar misdaan mocht hebben, het scheen Candida dat de zaligheid van hem te hebben weergevonden, voor geen prijs te duur gekocht kon zijn. MaarAlfonso stond op. „Ge gaat toch niet heen, Alfonso vroeg zij, hem ongeloovig aanziende. „Ik moet; ik kan niet blijven, liier niet." „Kunt ge niet?" vroeg zij vol verwondering „zijt ge niet mijn echtgenoot Wederom zag Alfonso haar aan met die smar telijke uitdrukking, die haar reeds zoo getroffen had en antwoordde: „Ik ben het voor God; maar voor de wereld moet het een geheim blijven, totdat ik een ver borgen plekje op aarde vind, waar wij ons geluk in stilte kunnen verbergen „Isola Bella.mompelde zij maar zij kon niet voortgaan, want de tranen verstikten hare stem. „Wees sterk en moedig, mijne geliefde," her vatte hij; „morgen zult ge alles vernemen; maar zoowel uwe tranen als uwe verwijten zouden de woorden op mijne lippen doen besterven. Ik be hoef de vertroosting van uwe zachte oogen en uw zachten geest, want ik heb meer geleden, Candida, dan woorden kunnen uitdrukken." Hij gaf haar een vurigen kus de deur was achter hem gesloten. Als in eene bedwelming bleef Candida de oogen op dezelfde plek gevestigd houden. Zij voelde eene scherpe smart, bijna eene lichamelijke pijn. Zoo goed geloovig, zoo geheel blind was zij ge en nog anderen, die- meenden lading- te halen, maken rechtsomkeert. De heer Cambrier, directeur van de tram- way-maatschappij te 's Hage heeft een plan ontworpen voor een boulevarddie het badhuis te Scheveningen met de stad verbindt. Mocht het tot uitvoering komen, dan zal de residentie met een schoone wandelplaats worden verrijkt. Twee heeren, die gisteren namiddag op het Oranjeplein te 's Hage zich bloemen van het plant soen toeeigendenzijn door een daar stationeerend politieagent ter verantwoording naar het politie* bureau gebracht. Men schrijft aan de Amst. Ct. uit Oirschot: Reeds meermalen heb ik de pen willen opnemen om door nw blad eén monstruositeit bekend (e maken, die sedert jaar en dag alle weidenkenden ergert en nochtans a la larie de la police blijft voortduren. Die monstruositeit bestaat in de ex ploitatie van een gek een zoogenaamden „goeden dorpsgek", gelijk vele gemeenten er een bezitten en die geacht wordt in de wereld te zijn om door zijn zotheid zijn verstandige medeburgers te ver maken, wanneer men ten minste hen verstandig kan noemen, die in de krankzinnigheid van een ongelukkige behagen scheppen. Onze „dorpsgek" nu, danst met een cylinder-hoed op het hoofd en mal toegetakeld, dezer dagen in de heete zon, op handen en voeten, buitelt over zijn hoofd, trekt leelijke gezichten, kortom, is o zoo aardig, en als hij dan zijn best gedaan heeft, om door zijn on zinnige sprongen en andere dwaasheden mijne edele dorpsgenoten te doen lachen, dan geeft men hem iets, waarvan de man leeft, om den volgenden dag op nieuw te beginnen. De vraag is, of het niet tijd wordt, dat zoowel hier als elders derge lijke gekkendie ieder oogenblik voorgoed „ge vaarlijk" kunnen worden, worden afgezonderd èn in hun eigen belang èn ook opdat zij geen aan leiding geven tot een menschen onwaardig en onteerend schouwspel, gelijk wij hier dagelijks langs 's heeren straten moeten zien. De muziekuitvoering op Zondag in het park van het Loo heeft weder een groot aantal bewo ners van de omliggende gemeenten derwaarts ge lokt. Het Dordrechtsche fanfare-korps snaakte de kapel uit en verwierf den algemeenen bijval. Z. M. de koning gaf blijk van zijne tevredenheid door den kapelmeester een gouden anker-horloge te vereeren. De koning woonde in de kiosk het geheele concert bij, dat van twee uren tot half vijf duurde en was steeds omringd door een groote menigte. Bij het terugkeeren naar het paleis, tien minuten van daar verwijderd, stond aan weers zijden van den weg dien de koning volgde, een samengedrongen menigte geschaardwelke zeer minzaam door Z. M. werd begroet. Het schilder achtige van het tooneel, dat de vijver van het Loo-park opleverde, in welks midden zich het eiland voor de kapel bevindt, werd verhoogd door de bonte vroolijke kleederdracht der zes bloemen meisjes wier Zwitsersch kostuum door Z. M. is bekostigd. Ieder kocht bloemenwaarmede men zich versierde. Aanstaanden Zondag zal het muziekkorps van het regiment grenadiers en jagers op het Loo concert geven. (Amh. ct.) Zondag namiddag ongeveer 3l uur, terstond na het passeeren van den trein van den centraal- spoorweg, is er brand ontstaan in een bij het station Elburg—Epe gelegen, aan dien spoorweg grenzend boscb met 30jarige dennen, van het landgoed „Zwaluwenburg". Na een zwaren arbeid van ongeveer 3 uren is men er in geslaagd den brand in zijn voortgang te stuiten, doch niet dan nadat reeds eene opper vlakte van p. m. 2 bunders dennenbosch een prooi der vlammen was geworden. Men vermoedt dat eenig vuur uit de locomotief den brand heeft veroorzaakt. weest, dat thans eerst het vermoeden van de ontzettende mogelijkheid bij haar oprees. En zoo weinig was zij met de wezenlijke toestanden in de wereld bekend, dat eene bijna waanzinnige angst, die alles vergrootte, haar overviel. Zij was als in 'eene zee van twijfel en smart gedompeld. Arme Candida! Zij was gezegend met wereld- sehe goederen, met alles wat in het oog der men schen aanzien schenktmeesteres van haar doen en laten, bezitster van een adellijken naam, jong en onafhankelijken kon zij nu met dat alles dit éene niet koopen, dat zij voor het oog dei- wereld zijne vrouw mocht zijn Was niet de armste vrouw uit de volksklasse benijdenswaardig, in vergelijking met haar? Steeds duidelijker werd het haar wat zij morgen van hem hooren zou, steeds grooter stelde zij zich de hinderpalenden strijd, den schrik voor; en dan, die ontzettende mogelijkheid van hem weer te verliezenNeen, dat lion niet! Bij die gedachten droogden hare tranen open zij vouwde de handen in den schoot, als iemand die een vast besluit genomen heeft. Eerder dan eene nieuwe scheiding te ver dragen, wilde zij sterven. XXI. Datgeen wat Candida in de volgende dagen bij tusschenpoozen en gedeelten vernam, telkens af gebroken door uitstortingen van het gevoel en hartstochtelijke herinneringen, deelen wij in een aan. Te Alkmaar heeft Zondag de zevende open bare uitvoering plaats gehad van het Nederlandsch Gymnastiek verbond. Groote deelneming werd dooi de ingezetenen, met vlaggen als anderszins, aan den dag gelegd. De werkzaamheden hadden des middags van twee tot vier uren plaats op het Doeleveld en liepen, ondanks de brandende zonne hitte, naar wensch af. Een. gemeenschappelijke maaltijd vereenigde des middags te vijf uren al de gymnasten in de zaal van de Harmonie. Daarna hadden nog verschillende wandeltochten plaats. De koninklijke goedkeuring is verleend: 1° aan de statuten der „Katholieke Leesvereeniging" te 'sHage. Het doel der Vereenigiug is voorna melijk, de katholieke beginselen onder den be schaafden stand te handhaven en te verspreiden. De middelen ter bereiking van dit doel zullen zijn a het in de lokalen ter lezing leggen van eenige der voornaamste zoo hier té lande als elders ver schijnende katholieke dag- en weekbladen, tijd- en vlugschriften. Ofschoon ook niet-katholieke goede lectuur zal voorhanden zijn, zoo wordt ook elk geschrift, strijdig met den godsdienst, de zedeleer of de maatschappelijke orde, geweerd; b het aan de vereeniging verbinden van eene met haren geest strookende bibliotheek; c het houden van voor drachten of lezingen over onderwerpen van gods- dienstigen, wetenschappelijken of letterkundigen aard, door bevoegde personen, welke het bestuur zal uitnoodigen. 2° Aan de statuten der vereeni ging „De opstanding en het leven", zich ten doel stellende: a naar de belijdenisschriften der her vormde kerk onderricht te geven aan de kinderen, of in samenkomsten en door toespraken, in een daarvoor ingericht lokaal; b het verleenen van woningen aan minvermogenden tegen verminderde huur. Door het dagelijksch bestuur van Arnhem wordt onderhandeld met den ingenieur B. Sallbach, te Dresden, over den aanleg eener waterleiding door die gemeente. Door het te vroeg losbranden van het schot is de „Kanon-Koning" Maandag avond uit de zinken buis op de stellage en van daar in het net terecht gekomen, in plaats van aan de trapéze. Door het schot werd hij aan de beenen tamelijk ernstig gekwetst.' De bloeddorstige toekijkers in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam hebben reeds hun zin. Dezer dagen is het overlijden gemeld van den beroemden Duitsehen geograaf Petermann met eenige bijzonderheden omtrent de werkzaamhè den van dien geleerde. Dit bericht van Peter- manns overlijden was ontleend aan het orgaan van „la Société de géographie eommercialein N°. 74 van dit wetenschappelijk weekblad werd het ge meld, onder bijvoeging, dat ook de orientalist Petermann onlangs overleden was. In N°. 77 van genoemd weekblad leest men thans, dat de redactie misleid is door een bericht van Amerikaansche dagbladen, die het overlijden van den bekenden redacteur der „Eittlieilungen" hadden medegedeeld. Van bevoegde zijde echter heeft de redactie ver nomen, dat dr. Aug. II. Petermann, die zich op dit oogenblik in Amerika bevindt, de beste gezond heid geniet en in September te Gotha terug hoopt te komen om de redactie der „Mittheilungen" to hervatten. Een uur rijdens ongeveer van Ostendete Middelkerkeis den vorigen Zondag eene nieuwe badinrichting geopend. Zij is het eigendom eener te Brussel gevestigde naamlooze maat schappij. De opening heeft met groote feestelijk heid plaats gehad in tegenwoordigheid van den gouverneur van West-Vlaanderen en andere nota- biliteiten. Met OstendeNieuwpoortBlanken- berghe en Heijst hoopt men het nieuwe établisse- eengeschakeld verhaal naar zijne eigene verkla ringen mede. Alfonso Cesare dAquino was de tweede zoon van den markies van denzelfden naamdie tot eene der oudste familiën van Napels behoorde, grooten invloed uitoefende en het ambt van kan selier van koning Ferdinand bekleedde. Cesare had een gedeelte van zijne jeugd te Palermo doorgebracht, waar hij opgevoed was met den zoon der Siciliaansche prinses Grimaldi, die de beide knapen hartelijk lief had. Toen hij te Napels terug kwam was daar veel voor hem veranderd en waggelden de oude toe standen op hunne grondslagen. Waarschijnlijk was de macht en de rijkdom der hooge aristocratie zoo aanzienlijk gebleven, omdat, evenals in Engeland, de titel en de goederen altijd slechts op den oudsten zoon overgingen. Yoor de overige leden van het gezin werd door legaten gezorgd en waren deze niet voldoende dan namen de opvolgende zonen dienst in het leger of om helsden den geestelijken standbijna al de hooge geestelijken te Rome behoorden dan ook tot den adel. Wordt, vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2