N°. 194. 119e Jaargang. 1876. Donderdag 17 Augustus. Dit blad verscbijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Beriolit. Uithoofde der verplaatsing onzer bureaux wordt men verzocht alle brieven, boodschap pen als anderszins, bestemd voor de redactie of de administratie van dit blad, in het vervolg te adresseeren: Aan het bureau der Middelburgsche courant, St. Pieterstraat A 72, alhier. Middelburg, 16 Augustus. Isola Bella. Benoemingen en besluiten. MIDDELBIIRGSM De Staats-courant bevat een koninklijk besluit van den 6cn dezer n° 170, houdende eene wijzi ging van het tarief van haven en schutgeld op het kanaal door Walcherenvastgesteld bij Staatsblad 1873 n° 129 en gewijzigd bij Staats bladen 1875 n° 76 en 1876 n° 4. Dat besluit luidt als volgt „Artikel 1. Aan art. 1 van het gewijzigde ta rief worden de volgende bepalingen toegevoegd „Het volgens dat artikel of volgens artikel 2 verschuldigde havengeld wordt met de helft ver minderd 1° voor een schipdat voor de heffing der in- en uitgaande rechten en accijnsen als een bijlegger wordt aangemerkten 2° voor een zeeschip, dat zonder als bijlegger aangemerkt te kunnen wordenhet kanaal bezoekt, uitsluitend om in een droog dok of op eene werf op Walcheren hersteld te Wordenwanneer de schipper, zoodra het schip op het kanaal komt, eene schriftelijke verklaring omtrent die bestem ming aan den sluismeester afgeeft. „Voor zoodanig schip is echter het gewone havengeld verschuldigd, wanneer het een ander gebruik van het kanaal maakt of wanneer de schipper bij het verlaten van het kanaal geene verklaring overlegt van de ambtenaren van den actieven dienst van de in- en uitgaande rechten en accijnsen over de plaats waar het dok of de werf gelegen isuit welke verklaring blijken moet dat het schipzoolang het op het kanaal vertoefd heeftgeen last heeft gebroken en geene goederen heeft in- of bijgeladen. „Artikel 2. Artikel 2 van het in het vorig artikel bedoelde tarief wordt gelezen als volgt „Voor schependie uitsluitend naar Middelburg bestemd zijn en rechtstreeks derwaarts varen, zonder op het kanaal te laden of te lossenwordt S3. DPEXJIXjXJBTOIDT- Naar het Duitsch van Arthur Stahl. Vervolg.) XIX. Candida kwam als verbijsterd in hare woning terug. Het eerste gevoel, dat zij had waargenomen, was onstuimige, onverdeelde vreugde, zalige ver rukking geweest. Maar het onbewolkte geluk verdwijnt zoo snel als de purperen wolken aan den avondhemel. De nacht en de volgende morgen wierpen er een somberen sluier overheen. Zoo lang zg hem voor zich verloren had gewaand, was er nooit eenigen twijfel aan hem bij haar opge rezen; zij had slechts het lot aangeklaagd, dat als het ware een dreigend zwaard tusschen hen had geplaatst. Thans, nu zij hem had [weergezien, oogenschijnlijk opgeruimd en in voornaam gezel schap, beving haar een gevoel van angst, van verlatenheid, van folterenden twijfel. De dagen, die volgden, waren veelbewogene voor Rome. Er waren hooge vorstelijke gasten er werd gevlagd, de straten wemelden van nieuwsgierige vreemdelingen. Des avonds zou een schouwspel yan de hoogste zeldzaamheid plaats hebben: de het in artikel 1 bepaalde gewone havengeld ver minderd voor de zeeschepen met 22 cent per tien ku bieke metersen voor de binnenschepen met de helft. „Wanneer echter zoodanig schip eene andere plaats aan het kanaal dan Middelburg aandoet of, na op het kanaal geschut of van Middelburg ver trokken te zijn, langer dan zes uren op het ka naal verblijft, is het gewone havengeld volgens artikel 1 verschuldigd. „Voor de toepassing van dit artikel wordt de ligplaats in het kanaal aan de loskaai te Middel burg niet gerekend tot het kanaal te behooren. Artikel 3. In plaats van de woorden: „het in artikel 1 bepaalde havengeld", voorkomende in de derde alinea van artikel 4 van het bovenver melde tarief, worden gelezen de volgende woorden „het in artikel 1 bepaalde gewone havengeld". „Artikel 4. Dit besluit treedt in werking den vijfden dag na zijne afkondiging." Op de lijn VlissingenQueensboro kwamen te Vlissingen aan van 712 Augustus jl. 431 rei zigers en 18f ton goederen. Van Vlissingen ver trokken 267 reizigers en 20J ton goederen. Den 254n dezer zullen de troepen die aan de manoeuvres in Overijssel hebben deelgenomen, per spoor naar hunne garnizoensplaatsen terugkeeren. Een zoo groot troepenvervoer als dat, heeft er op éen dag, misschien nog nimmer op de spoor wegen in ons land plaats gehad. Er zullen worden vervoerd 8 bataljons infanterie, 4 escaclrons caval- 'erie, 4 batterijen artillerie. Het vervoer zal plaat3 hebben in materieel van de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwe gen, waartoe ongeveer noodig zullen zijn 15 rijtui gen le en 2e klasse80 rijtuigen 2e en 3e klasse, 20 bagagewagens 170 gesloten goederenwagens, en 40 open wagens (platte). De Haagsche correspondent van het Utr. Dbl. beweert te weten wat Z. M. de koning voorne mens was den heer Kappeijne te zeggen, voor spelt wat deze daarop antwoorden zou en meent dat de heer Kappeijne zal „vinden wat hij zoekt." Wat anderen daaromtrent kunnen mededeelen be schouwt hij daarentegen als ongegrond. Wij achten het veiliger de dingen af te wachten die komen zullen, dan deze beweringen en voor spellingen over te drukken. Het Handelsblad acht het waarschijnlij k dat geen beslissing omtrent de crisis te wachten is alvorens Z. M. de koning van het Loo terug zal zijnwat in het begin der volgende week ver illuminatie van het Colosseum en het Forum. Aan het venster staande en starende in de richting waarin zijn rijtuig verdwenen was, verwachtte Candida hem, maar hoe zou hij haar vinden? Kon niet zgn blik bij toeval slechts op haar ge rust en hare eigene aandoening haar omtrent de uitdrukking van zijn gelaat misleid hebben? Waar om anders had hij zijn rijtuig niet laten stilhouden toen hg haar herkende? Maar dan bedacht zij weder, dat hg in het rijtuig van den prins zaten door duizend redenen kon gedwongen zijn tot eene gedragslijn, die hij niet van harte wenschte. Zij maakte plannen, van de eenvoudigste tot de in gewikkeldste, altijd sidderend en schrikkend als een voetstap zich in de voorkamer liet hooren, met gretige blikken degenen die voorbij haar huis gingen of reden achtervolgend, en geen enkel oogenblik vrij van de gedachte, die hare geheele ziel vervulde. Telkens als zij naar buiten had gezien, keerde zij mistroostig van het venster terug, want zij zag niets anders dan de arbeiders, die op het Forum de aanstalten voor de illuminatie maakten en de loge voor de vorstelijke gasten met purperen dra- periën behingen. Het begon te schemeren, de avond naderde. De bediende stak de lamp in het salon aan en vroeg naar hare orders, maar zij had er gene te geven. Het Forum lag nog in het donker; alleen inde nabijheid der lantaarns kon zij het gewoel der menschen onderscheiden, die aanstroomden om het schouwspel bij te wonen. Het gegons daarvan wacht wordt. Het Vaderland meldt dat de heer Kappeijne na een vrij langdurig onderhoud met Z. M. den koning, gisteren eene conferentie op het kabinet des konings heeft gehad. Uit 'sHage wordt gemeld dat de beer Fransen van de Putte zich, wegens familie-omstandig heden, reeds sedert Vrijdag weder in de residentie bevindt. De algemeene vergadering van den Nederland- schen schaakbond zal den 28™ dezer des mid dags te 12 uren te Gouda plaats hebben. Behalve de huishoudelijke werkzaamheden zal alsdan een schaak-wedstrijd onder de leden plaats hebben, waartoe drie prijzen van 75, f 50 en f 25 zijn uitgeloofd. Het Haagsche Dagblad bevat de volgende me- dedeelingwelke bestemd schijnt om onze zwij gende Staats-courant aan te vullen. „Met genoegen kunnen wg melden, dat het conflict tusschen Nederland en Venezuela op het punt staat geheel uit den weg te worden ge ruimd. De uitlevering van de „Midas", waarvan wij feeds vroeger gewag maakten, heeft recht streeks aan Nederland plaats gehad, maar moest, daar wij op dit oogenblik te Caracas niet verte genwoordigd zijndoor tusschenkomst van den Duitschen consul geschieden. „Deze eerste toenadering is te danken aan de tusschenkomst en de goede diensten van de Noord- Amerikaansche Unie, en men mag zich in dit feit dubbel verheugenomdat te voorzien is, dat de nog overgebleven moeielijkheden in October, na de verkiezing van den president voor een nieuw tijdperk, uit den weg geruimd zullen worden, en men in elk geval nu reeds blijk heeft ontvangen van de goede gezindheid der regeering van de Vereenigde Staten jegens Nederland, die op hoogen prijs moet gesteld worden". In het tijdperk van 9 Juli tot 5 Augustus zgn blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziek te aangetast: in Gelderland 1 rund; in Zuid-Hol land 46, in Noord-Holland 2, in Utrecht 3 en in Friesland 21 runderen, totaal 73 runderen. De vereeniging tot bevordering der belangen des boekhandels, hield Maandag aan het Buikslooter tolhuis haar door een lOOtal leden bijgewoonde algemeene vergadering, waarin de heeren G. Kolff te Leiden en J. C. Lomau jr. te Amsterdam tot bestuursleden werden verkozen, in plaats van de niet herkiesbare heeren C. L. Brinkman en S. C. van Doesburgh. De verdienstelijke archivaris van steeg als het bruisen der zee tot haar op. De muziekkorpsen begonnen te spelen en de vorstelijke loge vulde zich met donkere gestalten. Twee salvo's van vuurpijlen kondigden het begin der illuminatie aan. De donkere gewelven, de bogen en openingen van het reusachtig amphitheater van Flavius kwamen langzaam te voorschijn in den gloed van Bengaalsch vuur, van wit tot purper, en driemalen vertoonden zich de onmetelijke om trekken van het colosseum in die verlichting. Duizenden stonden met stomme jbewondering dit majestueuse schouwspel aan te staren, dat misschien in de wereld zijn gelijke niet heeft, en toen nu plotseling op dat gedenkstuk van het oude Rome de kleuren van het nieuwe Italië schitterdenging uit tallooze monden een algemeen gejubel op. Nog maals volgde hier een purperen gloed op en toen was alles plotseling donker. Candida, reeds vol fantastische gedachten, had nooit iets gezien dat zulk een geweldigen indruk op haar maakte en kon het in hare vertrekken niet meer uithouden. Zij gaf een bediende last haar te volgen, verliet hare woning en trad naar buiten op het Forum. Op een marmeren uitstek voor den boog van Augustus had zij een vrij uit zicht en kon zij vrijelijk den majestueusen aanblik genieten, die zich voor haar opdeed. Andermaal gingen vuurpijlen op en nu vertoonden zich in drie kleurig licht de massieve gewelven der basiliek van Konstantijn, de tempel van Antoninus en Faustina, de drie kolommen dér Grecostasi, het Romeinsche Forum, de kolommen van den tempel der Concor- Leeuwarden, de oud-boekhandelaar Eekhoff, is tot eerelid der vereeniging benoemd. Bestuurders van een voor eenige jaren opge richt fonds tot ondersteuning van weduwen en weezen van boekhandelaren, hadden voorgesteld een maatschappij voor levensverzekering en lijf renten daaraan toe te voegen. Dit werd verwor pen, maar de commissie uitgenoodigd, een volgend jaar nieuwe voorstellen te doen om aan hun werk kring uitbreiding te geven. Besloten werd o. a. tot het opnieuw uitschrijven eener prijsvraag be treffende een onderwerp van bibliografie of boek handel, waarvoor f 100 is uitgeloofd. Een maaltijd, waar een vriendschappelijke toon heerschte, be sloot het samenwezen. (U. D.) belastingen. Benoemd tot rijksontvanger te Hel der W. Ruitingathans te Dokkum. registratie en domeinen. Benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen van de 1' klasse by het departement van financiën O. M. J. Moorrees, thans van de 2« klasse bij dat departement; van de le klasse mr. A. van Hettinga Trompthans 2e klassevan de 2e klasse B. H. Toursthans 3e klassevan de 3e klasse H. van Goudoever, thans ontvanger der registratie en domeinen te Hardegarijp. adel. Z. M. heeft Jacobus Willem Maurits van de Poll te Haarlemmet al zijn wettigezoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingenbene vens de vier minderjarige kinderen van wijlen mr. Abraham Nicolaas Jan van de Poll en van vrouwe Cornelia Abrahamina de Neufville te Amersfoort genaamd Jan CornelisSara Maria Johanna, Hendrik en Bregje Agatha Georgina, de eerste en derde met al hun wettige zoo man nelijke als vrouwelijke afstammelingenen de tweede en vierde alleen persoonlijkin den Nederlandschen adel verheven,, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. rechterlijke macht. Z. M. heeft P. W. Alvarez, eervol ontslag verleend als griffier bij het kanton gerecht te 's Gravendeel. veeartsen. Z. M. heeft met ingang van 14 Au gustus den veearts A. Overboschte Amersfoort, die als plaatsvervanger is toegevoegd aan den districtsveearts wien Arnhem als standplaats is aangewezenook toegevoegd aan den districts veearts wien 's Gravenhage als standplnats is aangewezen. zeemacht. Z. M. heeft benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse bij de marine den heer dr. J. D. de Boer. Z. M. heeftmet ingang van 16 September, dia en eindelijk het Kapitool, op welks hoogsten top in fonkelend en verblindend licht de ster van Italië praalde. Candida lag in dezen aanblik verzonken, wilde eindelgk hare plaats verlaten en terugkeeren, doch intusschen was de menigte ook hierheen gestroomd, zoodat zij móest wachten. Zij was echter niet ongerust, want drie schreden van haar af stond haar bediende en dicht bij haar leunde een heer, dien zij tot dusverre niet had opgemerkt, tegen de borstwering. Het gedrang werd aanhoudend groo- ter, zoodat zij zich niet meer bewegen kon en voorloopig moest blijven waar zij was. Wederom gloeiden de indrukwekkende ruïnen in purperroo- den glans en een rood schgnsel viel -op het gelaat van den onbekende en verlichtte het ten volle. Candida sidderde. „Alfonso!" riep zij uit. Op dat woord keerde de vreemde zich naar haar toe, een lichte kreet ontvlood zijne lippen, hij sloeg den arm om haar heen en droeg haar uit het ge woel tot naar de trappen van het Campidoglio. „Candida! „Alfonso!" was het eenige wat hunne stamelende tong wederzijds kon uitbrengen. Het Forum lag thans weêr in de duisternis be graven. Op de hoogte van den trap glanste het zachte schgnsel harer verlichte vensters. Zij trok hem zacht met zich voort, beiden zonder te spre ken, niets denkende, niets gevoelende dan de warmte hunner handen, die weêr vereenigd in elkander lagen. Eerst toen zij haar salon waren binnengetreden, waar het zoo droomerig stil was na het druk ge-

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1