r Gladstone en het ultramontanisme. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Marine en leger, Kunst nieuws. Rechtzaken. naar onzo opvatting dankbaar een bekend spreek woord omzetten: Avec la loi y a desrêgléments." Eeu staatsmandie als minister eener groote mogendheid eene beheerschenöe rol op het wereld- tooneel gespeeld heefteen geleerde diemet de studio der klassieke oudheid doorvoedaan be langrijke werken op historisch en letterkundig gebied den vrijen tijd heeft besteed dien zijne staatsmansloopbaan hem liet; een denker, wien geen gedeelte van het menschel ijk deuken een on betreden terrein gebleven iszulk eeu manbe kleed met de achtbaarheid van den bijna zeventig- jarigen leeftijdzich nederzettende om over de godsdienstige stroomingen die onzen tijd beroe ren zijne gedachten samen te vatten en als in vogelvlucht er een tafereel van te ontwerpen, ziedaar een schouwspel dat de aandacht van allen, die met ernst den loop der wereldgebeurtenissen volgen, in de hoogste mate waardig is. De staatkundig-godsdienstige studiën van Glad stone den afgetreden leider der Engelsche libe rale partijhebben dan ook in den jongsten tijd in de geheele beschaafde wereld een machtigen indruk gemaakt en eene Nederlandsche overzetting van zijn allerlaatste werkde in de Contemporary Review van Juni jl. opgenomen verhandeling over „de stroomingen van het godsdienstig denken," mag op een groot aantal belangstellende lezers rekenen.*) De Engelsche staatsman verdeelt de godsdien stige stroomingen van onzen tijd, voor zoover ze zich in het Christendom doen waarnemen in vijf hoofd-armenwelke hij achtereenvolgens aan zijne beoordeeling onderwerpt. Eene zeldzame mate van onpartijdigheidwelke hem toelaat voor het grootsche, indrukwekkende, weldadige, dat tot zekere hoogte iederen vorm van het godsdienstig leven eigen is, een onbeneveld oog te hebben, maakt déze studie tot een machtig middel om bij allendie hunne overdenkingen of bun arbeid aan godsdienstige vraagstukken wijden, diezelfde ruimte van inzichten te bevorderen. Zoo spreekt Gladstone, de groote bestrijder van het ultramontanisme, over „de betoovering eener onafgebroken eenheidde geestkracht van een nauw aaneengesloten organismede majesteit eener onbegrensde gemeente", welkemet nog andere voordeelen en deugdendat stelsel kenmerken, bewoordingendie iederen oprechten aanhanger van do onbeperkte heerschappij des pausen met bewondering zullen vervullen. Maar zooveel te meer verdienen dan cok zijne woorden de aan dacht van allendie weigeren zich aan dat stelsel te onderwerpenwanneer hij de machtde strijd middelen en de werkzaamheid van het ultramon tanisme uiteenzet". „Dit zonderling© stelsel (Het n 1 tv jvmorx t rvxvis m e namelijk, zooals het door het concilie van 1870 geworden is), zegt Gladstone, dat de Heilige schriften aanneemt en vooral een hooge waarde hecht aan de getuigenis der overlevering, maakt deze beide onderworpen aan zulk eene inrichting als van tijd tot tijd daarop gebouwd kan worden, het zij door eene vergadering van bisschoppen tegelijk met sommige andere hooge ambtenaren, die hun gezag aan den paus ontleenen, of door den paus zeiven als bij het goed vindt, om die taak zelf te aanvaarden. Het is waar, hij wordt gezegd advies in te winnen; maar hij is de eenigo rechter, welk advies hij ook vraagt, en het hangt geheel van hem af, of hij het wil volgen. Het is waardat hij, wat hij ook afkondigt als een artikel des geloofs, altijd verklaart, dat het in de oorspronkelijke open baring ligt opgesloten; doch door zijn inzicht alleen kan de quaestie beslist worden, of het er in ligt Uitgave van Blom en Olivierse te Culemboi'g. Vertaling en inleiding van den heer D. C. Nijhoff. mma M —MB—— burg, verheft zich het graf van Cecilia Metella, waarbij de jagers zich vereenigen zonden. Maar wegens den groeten afstand kwam Candida's rijtuig, in weerwil van hare berekening, te laat. Het jachtgezelschap was reeds weggereden en werd eerst tegen den middag teruggewacht. Desniette min heerschte hier ter plaatse het bontste gewoel. Daar slechts weinige dames te paard met de jagers waren meêgegaan, waren de vreemdelingen en de meeste dames der Romeinsche aristocratie hier achtergebleven. In lange reeksen stonden de rijtuigen langs den Appiaanschen weg, van de élégante koetsen met wapens op de portieren en met gegalonneerde bedienden op den hok, tot het huurrijtuig met de wonderlijk toegetakelde En gelsche reizigster er in en het magere paard er voor. Tegenover het grafgesticht, op de vrije plaats van waar men de Via Appia in hare geheele uit gestrektheid tot aan het Albanisch gebergte kon overzien, had Spillmann de restaurateur zijne tent opgeslagen, om voor de terugkeerende heeren een ontbijt gereed te maken, dat hen de doorstane vermoeienissen zou doen vergeten, en terwijl in die tent de tafel voor de aanvallers werd aange richt, maakten de koetsiers en de lakeien van hun vrijen tijd gebruik om op de antieke graven te ontbijten, hunne kastanjes te braden in den oven waar in den Romeinschen tijd de lijken ver brand werden, en hun Falerner-wijn oneerbiedig ten aanzien van de oude Romeinsche, in relief gebeeldhouwde koppen nit te pakken, Tegelijk ston- of niet. Voor do groote menigte schijnt het, alsof vele artikels van hH Christelijk geloof aanvanke lijk met ouziehtbaron inkt geschreven werden en alsof de palis alleen do taak op zich nam om het papier in het vuur to leggen, en die nieuwe oud heden aan de verbazing der wereld tentoon te stellen. Wat echter zaken van tucht en bestuur aangaat, is hij 7,0lts niet door de belijdenis der oudheid gebonden. Do Christelijke gemeente onder hem is georganiseerd evenals een leger, waarvan elke compagnie strikt onderworpen is aan iedere com pagnie, die boven haar staat. Een duizendtal bisschoppen zijn de generaals; nagenoeg tweehon derd duizend geestelijken zijn de ondergeschikte officieren; de leeken zijn de proletariërs. De hulp troepen van deze groote militaire inrichting zijn de monnik-orden, die daarin van de hulptroepen van andere legers zijn onderscheiden, dat zij een nog strenger tucht hebben en nog meer afhanke lijk zijn van het hoofd, dan het gewone krijgsvolk. Van deze vier rangen in de hiërarchie kunnen twee dingen onvoorwaardelijk worden beweerd: dat de leeken volstrekt geen recht hebben en dat alle rechten den paus toekomen. Alle rechten bui ten de zijne zijn slechts voorloopig en worden alleen bij aceomodatie rechten genoemd, want zij kunnen elk oogenblik terug worden genomen. De rechten van leeken tegenover priesters, van pries ters tegenover bisschoppen, van bisschoppen tegen over den paus, hangen geheel af van zijn oordeel of van zijn willekeur, hoe hij dit ook wil noemen. Aan alle bevelen, onder dit stelsel van hem uit gegaan, is men eene volstrekte gehoorzaamheid verschuldigd." Wij bevelen deze woorden van den gewezen Engelschen minister-president aan in de ernstige overdenking van allen, die aan geestesvrijheid en vooruitgang hechten en op da hoogte zijn van hetgeen in onze onmiddellijke nabijheid, in België, geschiedt, waar de ultramontaansche geestelijkheid heerscheres geworden is en iedere uiting van per soonlijke of maatschappelijke vrijheid in boeien tracht te slaan. onderscheidingen. Verlof verleend aan jhr. mr. E. W. F. Wttewaall van Stoetwegen, raad van legatie bij Zr. Ms. gezantschap te Parijs, tot het aannemen van het ridderkruis 2e klasse der orde van St. Anna, hem door Z. M. den keizer aller Russen geschonken. Toegekend eene zilveren medaille en loffelijk getuigschrift aan J. A. B. Masthoff, officier van gezondheid 2- klasse, en aan F. C. H. E. K. Sfoltz, adjudant-onderofficier dienstdoend officier, beiden van het Nederlandsch-Indische leger, als blijk van Zr. M3. goedkeuring en tevredenheid wegona <lo redding eener vrouw uit de snoliL.i-1'oo- mende Segeri-rivier, op 1 April jl., en eene bronzen medaille met loffelijk getuigschrift aan G. van der Winden, te Delft, voor de redding van twee drenkelingen aldaar op 29 Juni jl. middelbaar onderwijs. Benoemd tot leeraar aan de rijks-hoogere burgerschool te Zalt-Bommel T. H. Beerman, met ingang van 1 September a. hypotheken. Benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Dordrecht, C. D. Röell, thans in die betrekking te Roermond. marine. Tijdelijk opgedragen de waarneming der betrekking van leeraar in de scheikunde aan het koninklijk instituut voor de marine te Wil lemsoord aan den 2fn luitenant der infanterie J. Haver Droeze, instructeur aan den hoofdcursus te Maastricht, doctor in de wis- en natuurkunde. leger. Benoemd tot officier van gezondheid 3" klasse bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, de student voor dien dienst (arts) L. van Lier. de paarden te eten en de koppels jachthonden, die men achtergelaten had omdat er te veel waren om de arme vossen te jagen, van welke men een sterk vermoeden had, dat zij hier niet in't wild huisden, maar opzettelijk voor dezen dag gevangen en hier weêr losgelaten waren. De lorgnetten der dames waren onafgewend gericht naar de windstreek waar niets te zien was, want de jacht scheen zich ver verwijderd te heb ben en voor minstens drie uren bestond er niet het minste uitzicht dat zij zou terugkomen. Candida gevoelde zich weldra vermoeid door het menschengewemel en wilde op eene stillere plaats den terugkeer afwachten. Zij liet haar rijtuig dus teruggaan tot aan de grot der nimf Egeria, die zij in 't voorbijrijden had gezien en die haar sterk had aangetrokken. Zij gebood stil te houden en trad het heiligdom binnen. Eenmaal ontving de nimf hier koning Numa Pompilins, den goeden en zaehtmoedigen vorst, die haar lessen van wijsheid kwam vragen. Misschien wie weet het? was hare schoon heid hare wijsheid. Of dronk zij bezieling en voorwetenschap nit de heilige bron, die hier vliet? Lang, zeer lang zat Candida aan den rand dei- murmelende bron; zij had een oogenblik van die diepe rust, die ons overkomt, als wij ons in de gedachte aan de oudheid verdiepen. Het eerste geluid van buiten bracht haar echter weêr ten volle tot het tegenwoordige terug. Zij trad de grot uit en ging langzaam, de rijtuigen volgende, in de richting naar het graf van Cecilia De gemeenteraad van Oostkapelle heeft den hoofdonderwijzer eene gratificatie van f 100 ver leend ter belooning van diens buitengewone dien sten tijdens de hulponder wijzers-vacature. Ook de gemeenteraad van Koudekerke heeft den hoofdonderwijzer eene gratificatie van f 50 geschonken om dezelfde redenen. Volgens een bij het departement van marine ontvangen bericht is Z'. Ma. schroefstoomschip Aruba, onder bevel van den luitenant tor zee le klasse jh'. J. A. Röell, den 12en Juli jl. te Paramaribo aangekomen. De minister van oorlog heeft op voorstel van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht de kommandanten der brigades, die aangewezen zijn eerstdaags veldmanoeuvres te maken, gemachtigd bij buitengewoon felle hitte, waardoor mensohenlevens op het spel zouden kun nen staan, de randsels op wagens of karren te doen vervoeren. De kolonel Stoop, kommandant. van het 3e regiment infanterie, is Zondag te Vlissingen gearri veerd om eene inspectie te houden over het ge deelte van het regiment aldaar in garnizoen. Heden morgen is hij met hetzelfde doel naar Neuzen ver trokken. Een belangrijk muziekfeest, waaraan zoover wij hebben kunnen nagaan weinig publiciteit zelfs in de onmiddellijke nabuurschap is gegeven heeft gisteren eergisteren en heden te Antwerpen plaats gehad. Belangrijk was dit feest vooral omdat het een uitsluitend Vlaamsch muziekfeest was en als zoodanig onder de bezielde leiding van Pieter Benoit stond. De staat, de provincie en de stad hebben subsidie verleend. De koren telden onge veer 750 personen, het orkest was 150 instru menten sterkals solisten traden op de dames BiemansSleekx, de Give le Dilier en Schnitzler- Selben de heeren BlauwaertCollinvan Cau- teren en Callaerts. De uitvoeringen werden ge geven in de groote zaal der koninklijke Harmonie, Rue d'Aremberg. Zondag werden uitgevoerdde ouverture der opera Hamlet; daarna „de Levenstijden", gedicht door E. Hiel, muziek van W. de Mol; gelegen heids-ouverture voor dubbel orkest van Th. Ra- doux; tot slot de 9e symphonie van Beethoven, met het slotkoor „Aan de Vreugde" van Schiller, in het Nederlandsch overgebracht. Deze uitvoe ringen lieten niets te wenschen over. Ondanks de warmte was de groote zaal propvol hoorders, die met diepe aandacht en bewondering tot des middags te zes uren, toen het concert afgeloopen was, de voordrachten bijwoonden. De volkomen geschiktheid der Nederlandsche taal ook voor muzikale doeleinden is bij deze gelegenheid weder schitterend bewezen. Des avonds gaf de stafmuziek der Rotterdam- 'sche schutterij een concert in de Harmonie. Gis teren heeft de uitvoering van het oratorium „de Oorlog", van Benoitplaats gehadvoor welke gelegenheid zelfs de beurs gesloten was, hetgeen in het handeldrijvende Antwerpen zeker nogal iets beteekent. Door het hof van appèl te Brussel is beslist dat een vreemdeling, die door de politie over de Belgische grenzen gezet is, na het overtreden dier grenzengeen aanspraak kan maken op het voorrecht van verjaring, dat ten aanzien van ge- Metella. Het tafereel had een ander karakter aangenomen: het jachtgezelschap zou terugkeeren en allen stonden in gespannen verwachting. Konink lijke rijtuigen wachtten bij dat grafgesticht, want een prins van het vorstelijk huis en hooge gasten hadden aan den tocht deelgenomen. De ingang der tent, waar de heeren zouden ontbijten, was thans wijd opengezet, en de kelners met witte dassen en het servet op den arm stonden er voor. De koetsiers en lakeien hadden zich van den grond opgericht en waren op hunne posten. De damesvan 't lange wachten vermoeid, schikten zich in hare rijtuigen opnieuw en namen hare lorgnetten andermaal ter hand. Nu en dan begon er, verder af of naderbij, tus- schen de grafgestichten een der jagers in zijne roode kleeding zichtbaar te worden, en geen vreemd- soortiger contrast zou men zich kunnen voorstellen. Nog grijzer en ernstiger zien die gedenkstukken van den ouden tijd er uit, nu die elegante ruiters en paarden er zich tuschendoor bewegen. Einde lijk springen de eerste vossenjagers uit den zadel. Zij hebben allen de Engelsche mode gevolgd en zich voor deze jacht gekleed in scharlakenroode rokken met vergulde knoopen, witlederen broek, laarzen met kappen en den hoogen zwarten hoed, en zij hebben de lange rijzweep in de hand. In de Via Appia werd nu in eene lange reeks de geheele stoet der terugkeerende jagers zicht baar. Candida, die in een gesloten rijtuig zat, kon alles waarnemen zonder zelve opgemerkt te wor den. Met koortsigen blik volgde zij alle bewe. wone wanbedrijven na verloop van drie jaren van toepassing is. Éene Hollandsche dienstbode was in 1868 over de grenzen gezet, was echter dadelijk teruggekeerd en al dien tijd met rust gelaten. De Brusselsche rechtbank had op grond daarvan voor eeu vroeger door haar begaan wanbedrijf verjaring aangenomen. Het hof van appèl heeft, in strijd met het requi sitoir van den procureur-generaal, de uitspraak in eersten aanleg vernietigd en de beklaagde tot 15 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Na het onder gaan dier straf zal zij opnieuw over de grenzen gebracht worden in fan Te Tholen verloor in de vorige week een 13jarig jongêling bij het zwemmen in de Eendracht zijn leven. Het lijk werd den volgenden dag ge vonden. Te Weesp is door den kantonrechter een persoon veroordeeld wegens het plaats nemen in de rijtuigen van een trein op den Ooster-spoorweg zonder behoorlijk plaatsbewijs. Naar men verneemt, had die persoon gebruik gemaakt van een retourbiljet van Weesp naar Amsterdam, genomen den vorigen dag door zijn broeder, die daarmede de heenreis naar Amsterdam had gemaakt. Volgens dat vonnis is dus ieder, die op den Oosterspoorweg gebruik maakt van de terugreis op een retourbiljet, waarvan de heenreis door een ander gedaan is, strafschuldig. Op ver moeden van herhaald misbruik was het retourbiljet van een bijzonder merk voorzien geworden. Eerstdaags zal, naar men verneemt, een begin worden gemaakt met de uitbakening van den spoorweg StavorenLeeuwarden. Het waarborgfonds van 500,000 mark, ver- eiseht voor de aanvaarding der concessie in Pruisen van den Nederlandsch-Westfaalschen spoorweg, zal, naar men verneemt, nog in den loop van deze maand gestort worden. Terzelfder tijd. zal met den aanleg van den weg een aanvang gemaakt worden. Men leest in de Standaard. Naar wij| vernemen is de „mal" van het ramtorenschip koning der Nederlanden, na j.l. Zaterdagochtend te 7 uren van de Oosterdokssluis vertrokken te zijn met de raderboot Zuiderzee van de Kanaalmaatschappij, te 5 uren des namiddags aan de Noordzeesluizen aangekomen. De geheele proeftocht, met inbegrip van het schutten door de Noordzeesluizen, was afgeloopen te 8 uren 's avonds. Zondag ochtend te 4 uren is de mal weder van de Noordzeesluizen naar Amsterdam vertrokken. De kommandeerende marine-officier bij dezen tocht,I de heer van Woelderen, verklaarde dat het ram torenschip thans zeer wel de reis zou kunnen doen, na wegruiming van een enkele „rug" of ondiepte en na plaatsing van de noodige bakens bij de houthaven te Amsterdam, zoodat men thans op goeden grond kan verwachten, dat de tocht van de Koning der Nederlanden than3 binnen eenige dagen zal plaats hebben. Door de politie te Utrecht wordt een nauw lettend toezicht gehouden op de honden die als trekdieren gebruikt worden; vele dier honden krij gen, wanneer zij voor of onder karren gespannen zijn, bij de thans heerschende warmte, niet genoeg te drinken en zijn dus, vooral wanneer zij een kwaadaardig karakter hebben, zeer gevaarlijk. De heer Mathieu, bankier te Brussel en eigenaar van het prachtig middeleeuwsch slot van Winendale, bij Thouront, heeft met de meeste bereidwilligheid tien groote bazuinen der XVI" eeuw ter beschikking der commissie voor de fees ten der Pacificatie te Gent gesteld. De heer J. J. van Brederode, van Haarlem, eeu afstammeling van den beroemden geus der XVIe eeuw, heeft aan gingen; hare hand beefde zoo sterk, dat zij haar lorgnet te nauwernood kon vasthoudeneen floers kwam voor hare oogen en eene wijlö zag zij niets. Toen keek zij weêr naar buiten; de jagers kwa men nader, hier en daar kon men er reeds een herkennen. Voorop reed de prins en naast hem Gerechte hemel! met duizend oogen zou hij niet duidelijker te onderscheiden zijn geweest naast hem reed Alfonso, die in weêrwil van zijn rood eostuum en de ongewone omgeving boven allen twijfel herkend werd. Candida zeeg achter over in haar rijtuig en sloot machteloos de oogen. Zij wilde er uitspringen, maar ondanks hare hef tige ontroering zag zij dadelijk in, dat een zoo buitengewoon tooneel in het publiek alles voor haar op losse schroeven zou kunnen stellen. De snelle handeling der anderen maakte een spoedig einde aan haar tweestrijd. De prins en de heeren van zijn gevolg stegen af, bedienden stonden ge reed om hun roode costumen met zwarte rokken te verwisselen, en daarop stapten deze allen, terwijl de overige heeren de tent binnen gingen om te ontbijten, in de rijtuigen, die voor hen gekomen waren, en reden snel naar Rome terug. Candida's rijtuig, dat achter de koetsiers der overige dames terug was gebleveu, was het eenige dat zij voorbij moesten rijden, en op dit oogenblik, als door eene onzichtbare macht gedreven, zagen zij elkander aan, herkenden elkander en wa ren uit elkanders gezicht verdwenen. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2