BUITENLAND. Het zingende Parijs. Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Romeinen die in het circus gingen kijken naar het vechten van menschen met wilde beesten, de Spanjaarden die zich verlustigen met worstelingen tussehen mannen en stieren, en de Amsterdammers of Utrechtenaars die gaan kijken hoe lang het duren zal eer de „kanon-koning" te hard wegge schoten en verpletterd wordt, of de trapéze mis grijpt en zich arm of been breekt Antwoordde Hollanders van den tegenwoordi- gen tijd zouden 't op hun zenuwen krijgen als zij bloed zagende Spanjaarden en de Romeinen geven of gaven daar niet om. De kerktoren te Linschoten hangt 5i voet uit het lood en dreigt omver te vallen. Men heeft het gemeentebestuur den 3ieI1 Juli gewaarschuwd om de klok niet meer te luiden, doch Zondag ben gelde men er niettemin weder lustig op los. In de kazerne van een der korpsen te Utrecht was dezer dagen het spek zoo slecht dat ieder die zijn menage-ketel opendeed, dadelijk een be dorven reuk gewaar werd. Het Utr. Dbl. troost den inzender van dit bericht met het spreekwoord„éen zwaluw maakt geen lente", hetgeen beduiden moet dat hot eten wel niet „altijd" slecht zal zijn. Vragehoe dikwijls mag het eten bedorven zijn alvorens een Nederlandsche soldaat het recht heeft om te zweren dat men hem, na het eindigen van zijn diensttijd, nooit meer in de kazerne zien zal De luchtreiziger Landreau heeft aan den heer N. J. W. Sluyter te Rotterdam moeten beloven dat hij, door met de gerepareerde ballon „Europa" in gezelschap der vier andere werelddeelen op te stijgen, zal bewijzen dat die opstijging, welke te Rotterdam en te Leiden mislukt is, werkelijk mo gelijk en er van geen bedrog sprake was. Blijft hij daarmede in gebreke dan zal hij den beer Sluyter diens onkosten moeten vergoeden. - Volgens den Haagachen correspondent der Grom courant wordt in den Haag een paleis voor den prins von Wied, schoonzoon van prins Frede- rik, grenzende aan diens paleis, in orde gebracht. Het zal geheel in den stijl van Louis XIV worden ingericht en moet met December gereed zijn. Ook is er sprake van het voormalige huis van de familie van Wassenaer op den Vijverberg, dat indertijd voor een hotel voor den minister van buitenland- sche zaken zou worden aangekocht, thans eene andere bestemming te geveDdaarin zou het post kantoor worden gevestigd. Dezelfde correspondent zegt, dat wanneer een opvolger voor den heer Klerck als minister van oorlog kon worden gevonden, een departement van openbare werken zou worden ingesteld, aan welks hoofd de heer Klerck zou worden geplaatst, In den Haag heeft een suikerbakker, die te vergeefs trachtte eene schuld van 87.50 van een zijner habitué's te bekomen, diens beeld in suiker laten maken en voor de ramen gesteld, met het bedrag der schuld op een papier er naast gelegd. Het ongeluk wil, dat de vermoedelijk bedoelde persoon, een Engelschman en in den kring van den prins van Oranje niet onbekend, zich nog al in het oogloopend kleedt, zoodat het publiek hem terstond herkende. De politie heeft deze concur rentie met de deurwaarders verboden. De Gaceta, de Spaansche staats-eourant, be vat de afkondiging eener wet, waarbij aan alle scholen van het koninkrijk het onderwijs in de landbouwkunde verplicht wordt gesteld. Door het houden van openbare voordrachten en de oprich ting van modelhoeven en van landbouw-proefsta- tions zal het onderwijs worden terzijde gestaan. Bij een brand, die in den avond van den 6eB dezer te Halle uitbrak, werd de bekende natuuronderzoeker dr. Ule, die de brandweer kom mandeerde j door een vallenden steen zoo ernstig gewond, dat hij dientengevolge den volgenden morgen overleed. Men zal zich herinnerendat eenigen tijd geleden eene werkstaking onder de letterzetters te Berlijn is uitgebrokenwegens een verschil over het tarief. De strike kan thans als geëindigd worden beschouwd en wel ten nadeele van de zetters, want binnen weinige dagen waren in de hoofdstad 500 letterzetters van elders aangekomen, die het werk van de werkstakers opnamen. Laatst genoemden moeten nu zien ergens anders werk te bekomen of zullen weldra aan allerlei ellende ten prooi zijn. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat de czaar zeer zwaarmoedig gestemd uit Duitscb- land is teruggekeerd. De schitterende feesten ter eere van den kroonprins van Italië zijn ternau wernood in staat hem eenigszins op te wekken. Hij wankelt voortdurend tussehen twee tegenover gestelde stroomingende chauvinistische en de gematigde, welke onvoorzichtige verbintenissen af raadt. De invloed van die beide krachten doet zijn apathie meer uitkomen. Het moet een feit wezen, dat de prins van Montenegro uit de pri- vaatkas van den czaar dagelijks 2000 en uit die van den grootvorst-troonopvolger 1000 ducaten oorlogssubsidie ontvangt, en prins Milan van Servië moet ook niet zonder hulp blij ven, hoewel het bedrag dat hij trekt aanmerkelijk minder is. En toch zijn de persoonlijke sympathieën van Alexander tussehen zijn Zuid Slavische beschermelingen en den Europeeschen vrede verdeeld. De lagere volksklassen van St. Peters burg, die niet veel verstand hebben van psychologie, schrijven de sombere gemoedsge steldheid van hun czaar toe aan de slechte voor spellingen die hem indertijd eens bij een berenjacht bij Nowgorod zijn gedaan. Onder dagteekening van den len dezer heeft de graaf de Houdetot, als voorzitter der Vereeni- ging voor eene betere behandeling van krijgsge vangenen en ter bescherming van vreedzame vol ken bij internationale conflicten, een brief gericht aan den sultan, dezen smeekende om eene confe rentie te beleggen van vertegenwoordigers der thans met de Porte krijgvoerende vorstendommen, teneinde tot overeenstemming te geraken omtrent eene doeltreffende bescherming van de vredelie vende bevolkingen in het Oosten. Tevens wordt den sultan een ontwerp aangeboden, dat gedeelte lijk in verband staat tot de voorstellen van het kabinet te Petersburg, ter conferentie te Brussel ingediend. De daarin vervatte bepalingen zouden, meent de heer de Houdetot, bij proclamatie dooi den sultan kunnen worden afgekondigd, zoo de eischen des oorlogs het verlangde overleg onmo gelijk mochten maken. Aan de vorsten van Ser vië en Montenegro is te gelijkertijd van den brief kennis gegeven. De commissie, belast met het onderzoek van het wetsvoorstel der heeren de Dalmas en Dréolle, om in het paleis te Versailles een standbeeld voor Georges Sand op te richten, heeft zich in haar deswege door den heer Duvaux opgemaakt ver slag tegen dit denkbeeld verklaard, omdat daar door op het oordeel der nakomelingschap zou wor den vooruitgeloopen en dergelijk nationaal hulde blijk, trouwens aan de Lamartine, Alfred de Mus set, Edgar Quinet, Michelet en zoovele anderen onthouden, niet in verhouding zou staan tot de door mevr. Sand bewezen diensten. Imanddie zich den Kanon-koning noemt, heeft Zaterdag in het Paleis voor volksvlijt te Amsterdam zijne „werkzaamheden" verricht. De man werkte op de gewone wijze a la Leotard aan de trapeze, en kroop ten slotte in een buis van zink, die voor een kanon doorgaat. Esn knaapje trok aan een touween schot deed zich hooren, men zag rook en uit de buis vloog de kunsten maker naar een trapeze, dat schuins boven hem hing. Het publiek was niet karig met toejuichin gen de koning van het kanon maakte zijn com pliment en de „werkzaamheden" die zeer pleiten voor de lenigheid van den vorst en voor zijne zeer geringe angstvalligheidwaren geëindigd. Een Frankfortcr koopman, de heer Stoll heeft het plan gevormd om te Noordscharwoude een fabriek op te richten tot bereiding van zuurkool. Als een bewijs van de schromelijke verwar ringen in de oorlogsberichten en van de zonder linge vergissingen die daarin worden begaan, kunnen de volgende telegrammen van den oorlogs-corres- pondent van de Londensche „Standard" gelden. Uit Belgrado seinde hijdatdaar de Serven bij Pirat (NB. midden in het land op Turksch grond gebied) op een Engelsch schip vuurdenopende de Engelsche vloot een zoo hevig vuur op Pirat dat het grootendeels vernietigd is". Vervolgens: „Gisteren morgen te 10 uren heeft generaal Drina Morava Pacha bij Timok aangegrepen, het resultaat is nog onbekend." Eindelijk: „Generaal Ranko trok gisteren de Drina bij Alimpic ovor, zonder ergens Turken te ontmoeten." Zitting van Woensdag 9 Augustus. Voorzitter de heer Sprenger. Afwezig de heeren Borsius, Snijders, J. P. Fok ker, Boddaert en de Bruijne. De heer de Stoppelaar komt later. De notulen van het verhandelde in de vergade ring van 13 Juni jl. worden na voorlezing goed gekeurd. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mede- deeling van den voorzitter, dat de heeren Borsius, Snijders, de Bruijne en Boddaert zich buiten de gemeente bevinden en mitsdien verhinderd zijn de vergadering bij te wonen. Vervolgens geschiedt mededeeling van verschil lende ingekomen stukkenmeerendeels van huis- houdelijken aard. Onder meer kwam daaronder voor de onzen lezers bekende ministerieele resolutie betreffende de wering van Belgische 2 centime-stukken, welke ter inzage zal worden gelegd. Het verslag der Ned. Handelsmaatschappij over 1875 zal aan de leden, voor zoover zij dit verlangen, worden rondgezonden. Naar aanleiding eener missive van den vice- president der commissie voor de tentoonstelling te Philadelphia wordt besloten het verlangen te ken nen te geven, om de relief afbeelding der werken van Vlissingen en Middelburg na afloop der ten toonstelling weder terug te ontvangen en die niet te verkoopen of ten geschenke aan te bieden. Voor kennisgeving is aangenomen eene missive der kamer van koophandel en fabrieken te Vlis singen, houdende mededeeling dat de zaak van het loodswezen haar zoo belangrijk voorkomt, dat zij een speciaal onderzoek noodig acht alvorens daar in eene beslissing te nemen, zoodat zij eene commissie daartoe heeft benoemd. Verslagen van verschillende kamers van koop handel en fabrieken worden voor de leden ter inzage gelegd. Verder niets meer aan de orde zijnde, wordt de zitting gesloten. 8 Aug. :s av. 11 u. 64 gr. 9 's morg. 7 u. 67 gr. 's midd. 1 u. 80 gr. 's av. 6 u. 80 gr. De berichten omtrent de wreedheden in Bulgarije gepleegd mogen overdreven zijn geweesthet gebeurde is in ieder geval erg genoeg om de wereld met afschuw te vervullen voor een strijd die op zoodanige wijze wordt gevoerd. Van Turkscke zijde is alles gedaan om de zaak zoo on beduidend mogelijk voor te stellen, maar de sluier is gedeeltelijk opgeheven door het officieele rapport van den commissaris Edib effendi, en hoewel hij blijkbaar zijn best heeft gedaan, om zijn ge- loofsgonooten te verlichten, is hij toch eerlijk genoeg om te bekennen dat ook deze gruwelijke wreed heden hebben gepleegd, waarin echter de Christenen niet zijn achtergebleven. Hij stelt het aantal verbrande dorpen in een district op 28, doch het aantal vermoorde inwoners weet hij niet met ze kerheid te bepalen omdat vele nog terug kunnen komen. Dat dit verslag aan het Engelsche parlement aanleiding zou geven om de regeering er over aan te spreken lag voor de hand. Gisteren reeds geschiedde dit door den heer Anderson, die even als andere redenaars de wreedheden der Turken ten sterkste veroordeelde en aan Disraëli en den Engelschen gezant- te Konstantinopel verweet, dat zij de berichten overdreven hadden genoemd. De heer Bourke, secretaris van staat voor buitenland- sche zaken, verdedigde Diraëli en den ambassadeur en las een brief voor van den heer Baring, die het aantal verbrande dorpen op 60 en het aantal gedoode Christenen op 12,000 stelde. Dit is voor zeker zeer overdreven tegenover het rapport van Edib effendi, maar wie heeft gelijk? De zaak zal nader aan de orde komen bij de behandeling eener motie van den heer Ashley, die de aandacht van het huis wenscht te vestigen op de door de regeering ontvangen berichten omtrent de in Bulgarije bedreven wreedheden en op het gemis van energie en doortastendheid in de houding van den gezant en van de Engelsche regeering. Eene interpellatie van den heer Lowe over den toestand van het kanaal van Suez en de positie van Engeland te dien aanzien gaf tot een vrij scherpe critiek tegen de regeering van de zijde van den heer Rylands aanleiding waarop sir Thomas Norcothe de regeering verdedigde en ver klaarde, dat de Engelsche vertegenwoordigers het stemrecht zouden hebben in de algemeene verga dering van aandeelhouders, maar boven deze feite lijken en materieelen invloed stelde hij don mmonio» dien "Engeland zou uitoefenen. In het afgeloopeu jaar waren de ontvangsten der kanaalmaatschappij met 17 percent vermeerderd, terwijl de uitgaven bijna niet waren verhoogd. De loop der gebeur tenissen heeft de wijsheid en juistheid der En gelsche politiek recht doen wedervaren. De liberalen waren echter ontevredenen de markies van Hartington viel de regeering aan met de bewering, dat de overwegingen der hooge politiek bij haar niet meer bestonden. Hij hoopte dat zij, na de ontvangen les, in het vervolg zich niet meer zou mengen in de handelszaken of gel d- quaesties van andere landen. Disraëli verdedigde zich en meende, dat de oppositie niet op de hoogte was om de zuivere handelsquaesties af te scheiden van die welke ook een politiek karakter hebben. De handelwijze der regeering was wel degelijk een gevolg van overwegingen van hooge politiek en hij hooptdat de publieke opinie de handel wijze der regeering in deze zaak als volkomen politiek en vaderlandslievend zal beschouwen. Het wetsontwerp tot aankoop der 177,000 aandee- len in het kanaal van Suez werd vervolgens aan genomen. Bevenons h nos montonsnl. tot do Oostersche aangelegenheden die zich snel ontwikkelen en een zeer bedenkelijk karakter aannemen. Alge meen heeft men in de laatste dagen gesproken over interventie, en wanneer een of andere zaak gelijktijdig van verschillende zijden wordt bespro ken komt het meestal uit, dat er iets van aan is. La voix publique est la reunion des su ffrages par- ticuliershet schijnt dat de mogendheden daaraan gehoor hebben gegeven en reeds het gevoelen der Porte hebben ingewonnen omtrent een diplomatieke tusschenkomst. Volgens een door de Temps uit Weenen ontvan gen telegram nl. zou de Porte zich bereid hebben verklaard om die tusschenkomst aan te nemen ten aanzien van Montenegro, voor hetwelk zij zelfs be reid zou wezen tot concessies in grondgebied. Ten aanzien van Servië echter weigert zij ieder vertoog, zij wil in geen onderhandeling treden noch met prins Milan, noch met zijne ministers; zij wil het huis Obrenovitch vervallen verklaren van den troon en de skuptchina bijeenroepen om de vredesvoor waarden vast te stellen en tot de verkiezing van een nieuwen vorst over te gaan. Eindelijk is zij bereid Servië in het ongeschonden bezit van zijn grondgebied te laten, maar zij zal alleen het recht eischen om Belgrado, Gurgusotvatz en Semendria door Turksche troepen te bezetten. De Temps heeft bij de Turksche ambassade te Parijs inlichtingen omtrent dit telegram gevraagd en ten antwoord gekregen dat het eerste gedeelte betreffende Montenegro geheel in strijd is met de inzichten der Porte, die nooit concessies in grond gebied zou toestaan aan een nabuur, die deelgeno men heeft aan een strijd ter ondersteuning van Turksche vasallen tegen de Porte. Moektar Pacha verkeert niet in zoo wanliopigen toestand als men wel beweert. Er worden hem zoo spoedig mogelijk versterkingen toegezonden en het is volstrekt niet waar, dat hij zijn toevlucht zou moeten nemen tot het Oostenrijksche grondgebied. Wat betreft het ge deelte van het telegram betrekking hebbende op de tusschenkomst der mogendheden ten aanzien van Servië, dit is juist, alleen is nog niets bepaald omtrent de bezetting der vestingen waarover de Europee- sche mogendheden nog eerst moeten worden ge hoord. Vae victisArme prins Milan! Langen tijd geslingerd tussehen de bedreigingen der mogend heden en de eischen van zijn volk, heeft hij einde lijk aan de laatste toegegeven, en nu hij overwonnen wordt, moet hij het slachtoffer wezen ter verzoe ning en zullen waarschijnlijk de mogendheden, die hij zoolang mogelijk naar de oogen heeft gezien, hem loslaten. De overwinningen bij Gurgusowatz door de Tur ken behaald worden nader bevestigd door een telegram van Reuter en een officieel bericht van de Porte aan haar vertegenwoordigers bij de an dere mogendheden. Geheel de vallei van den Timok, tussehen Gurgusowatz en de grenzen, is thans in de macht der Turken, doch de Serven schijnen in de passen zeer gunstige posities te bezetten. Generaal Tchernajeff heeft versterkingen ontvangen en zal naar Banja trekken; de Russische kolonel Bekker is tot chef van den grooten staf benoemd. De Serven zullen nu ongetwijfeld den strijd tot het uiterste volhouden, indien de mo gendheden niet ten hunnen gunste intervenieeren. Terwijl de Fransche kamer van afgevaardigden eenige posten der begrooting van oorlog aannam heeft in den senaat de voorlezing plaats gehad van het rapport over het wetsontwerp betreffende de benoeming van maires. De conclusie strekt tot aanneming van de beide eerste artikelen zooals zij door de kamer zijn aan genomen en art. 4 eenigszins gewijzigd maar tot verwerping van art. 3. De heer de Mareère vroeg de urgentie, doch op voorstel van den heer Jules Simon werd de beslissing over de urgentie tot heden aangehouden. Parijs heeft altijd iets nieuws en iets wat alge meen opgang maakt. Tegenwoordig is het een klein onbeduidend instrumeutjele tambour ja ponais genaamd, een soort van metalen castagnetten, hot hiaaoicke fluitjedat bij tooneelopvoeringen zoo groote rol speelde, dreigt te vervangen. Men kan zich geen voortreffelijker middel denken om zijn ontevredenheid te kennen te geven en zijn medemenschen het land aan te jagen dan het door dringende geluid van den tambour japonais. Men draagt zijn question serbe in zijn zak. Dit oortergende instrument is niet de eenige folie du jour der Parijzenaars. Zij hebben nog een anderedie niet minder populair niet minder eigenaardig is: een liedje nl. Geen vroolijk lied van den goeden Desaugiers, dien zoon van Diogenes, noch een sentimenteel en vaderlandslievend lied van Emile Debraux, den koning der buitentuinen, noch een gevleugeld van den ouden Béranger, den Franschen Horatius. O foeiBéranger Neen, het lied datParijs thans zingt is een van die dwaze, onbeduidende liedjes, die men gemakke lijk en spoedig onthoudt door een van die refreinen, waai toe de Fransche taal sedert jaren wordt ver draaiden verwrongen. Het is een bron van lastige pla gerij voor den commis voyageur. Het is het Bied. qui remue van vroeger, het Ohé! Lambert! waarvan sommige zonderlinge en paradoxale, of zoo men wil domme, geleerden, de sporen hebben weerge vonden in de liederen die bij de kruistochten zijn gezongen. Het lied dat men tegenwoordig zingt is „1' Amant d' Amanda." Quand Té té, dans les temps chauds, Je prends l'air a sa fenêtre. Les marebauds d'artichauts Orient en m'y voyant paraitre Voyez ce beau gaiyon-lb C'est l'amant d'A C'est l'amant d'A Voyez ce beau gar^on-la, C'est l'amant d'A C'est l'amant d'A C'est l'amant d'Amanda De „Méditations" van de Lamartine, de „Orien tates" van Victor Hugo, de „Marie" van Brizeux zijn op het oogenblik minder in trek dan deze woorden van Emile Carré, door Victor Robillard in muziek gebracht. Het is even onmogelijk hen te ontgaan als de Servische quaestie. De kleine theatres gaan operetten opvoeren onder den titel 1'Amant d'Amanda, en zes maanden lang zullen de Parijzenaars worden in slaap gezongen met het aanhoudende refrein: C'est l'amant d'A, C'est l'amaut d'A, C'est l'amant d'Amanda. Het is alsof de waarachtige geestigheid niet

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3