N®. 188. 119e Jaargang. 1876. 10 Augustus. Donderdag Dit blad verschijnt dagelij ks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco f 3,50= Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën i 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 9 Augustus. 18. Isola Bella, Ofschoon met tegenzinmeenen wij voort te moeten gaan met aan onze 'lezers mede te deelen wat door de voornaamste bladenaan wier mede- deelingen men toch eenig gewicht moet kunnen hechten, over de ministerieele crisis bericht wordt. Het Handelsblad dan schrijft: „Het Dagblad houdt zijn bewering vol, dat Z. M. de koning heeft goedgevonden den heer Eappeyne over het vormen van een nieuw ministerie te raad plegen. Het voegt er bij „De heer K. heeft er voor gezorgd den weg te wijzen, waarlangs hij te vinden was door eigenhandig aan zijn woning de kennisgeving aan te hechten, dat voor hem bestemde brieven bezorgd kunnen worden bij den heer Vlielander Hein, advocaat, Eaamstraat n° 45. Beweert nu de heer K. zelf geen brief te hebben ontvangendan zou die zaak moeten worden op gehelderd, en zou vermoedelijk het voor den brief afgegeven regu op het spoor kunnen brengen." „Wat er van een brief of regu is, weten wij niet. Maar zeker is hetdat aan den heer Vlie lander Hein, tijdens de afwezigheid van den heer K., noch een brief, noch een dépêche ter opzen ding is aangeboden. Langs dezen weg heeft men zich dus niet tot den heer K. gewend." Het Dagblad licht zijne vroegere mededeeling als volgt toe „Z. M. heeft goedgevonden den heer Eappeyne te raadplegen. Maar is deze niet gekomen, was zijn adres onbekend, reisde hij incognito en was hij dus niet te vinden dan heeft hij niet goedgevonden zich aan dien wensch des konings te onderwerpen en heeft hij dus geen raad gegeven. „'t Doet er, voor de historie van deze crisis, weinig toe of de heer Eappeyne werkelijk zijn licht liet schijnen over den toestand, mits hij maar daartoe is aangezocht". Wat er echter, naar onze meening, wèl en zeer veel toe doet, is de wetenschap op welke wijze de heer Eappeijne is aangezocht. Heeft men naar hem gezocht maar hem niet kunnen vinden, dan blijkt daar alleen uit dat men öf een walgelijke comedie heeft gespeeld, öf den heer Eappeyne be lachelijk heeft zoeken te maken. Want men maakt ons niet wijs dat indien Z. M. de koning het ver langen te kennen geeft om een zijner onderdanen te spreken, aan dat verlangen geen gevolg gegeven zou kunnen worden omdat de mandien het be treft, niet te vinden is. Naar liet Duitsch van Arthur Stahl. Vervolg.) Eindelijk heeft men de lijkwagens, die zich ook op dit uur vertoonen; maar men moet zich daarbij niets sombers of treurigs voorstellen, dat met de overige pracht en levendigheid strijdt. Integendeel, er is niets vroolijkers dan eene Napelsche begrafenis. De vergulde wagen, waarin niet de wezenlijke doodkist, maar eene paardekist staat, waarin het lijk slechts gelegd wordt voor een tochtje op den Corso, is met gloeiend rood fluweel behangen; de zoldering rust op vier vergulde pilaren en bovenop prijkt de afbeelding van eene duif als symbool van den H. Geest. De paarden dragen hooge vederbos sen en kersenroode fluweelen dekkleeden. Achter den wagen volgen de dienende broeders, die vele onzer lezers uit afbeeldingen kennen, en wier voor komen zoo ongemeen is, dat de reiziger telkens weêr staan blijft om hen opnieuw te beschouwen. Zij dragen eene witte kleeding met over het gezicht heengetrokken kap, waarin slechts openingen voor de oogen gemaakt zijn, waardoor dan ook die zwarte oogen allerlustigst in de wereld inkijken, hetgeen De commissaris des konings in Zeeland heeft gisteren de gemeenten Burgh, HaamstedeBenesse, Noordwelle, Serooskerke en Eerkwerve bezocht. Yoor heden is de tour bepaald op Ellemeet, EikerzeeDuiven dijkeBrouwershaven, Zonnemaire en Noordgouwe; terwijl Donderdag nog Dreischor bezocht en des middags te 4 uren de terugreis naar Middelburg aanvaard wordt. Op de lijn Vlissingen Queenboi'o kwamen te Vlissingen aan van 15 Augustus 361 reizigers d. i. 72 per dag. Er vertrokken van 31 Juli—4 Augustus 256 reizigers (51 per dag) en ruim 35 ton goederen. Hoewel langzaam blijft zich het verkeer steeds ontwikkelen. Het muziekkorps der schutterij alhier zal a. Vrijdag te 7 uren op het Molenwater de volgende stukken uitvoeren N° 1 marseh; n° 2 walsLabitzkyn° 3 fant. uit de opera la Favorite, Donizetti; n° 4 marsch uit de Euïnen van Athene, Beethove; n° 5 andante van Mozart, gearr. door A. de Jong; n° 6 lied Gute Nacht du mein herziges Eind, Abt; n° 7 groote fant. uit de opera Don Juan van Mozart, door A. de Jong. Naar wij vernemen, is de bedoeling van de in ons vorig nommer bereids aangekondigde pleizier- reis van hier naar Ostende via Blankenberghe, om op eene goedkoope wijze f 2.50 voor heen en terug) gelegenheid te geven een aangenaam en weinig tijdroovend uitstapje naar België te maken. Het plan is om op Zondag 20 dezer des morgens vroegtijdig, denkelijk te 6 uren, af te varen en des Maandags avonds daaraanvolgende hier terug te keeren. Tot dekking der kosten is het noodig, dat zich honderd liefhebbers bij den heer de Zeeuw in het Café royal alhier aanmelden en wel vóór Woens dag avond 16 dezer. Wij meenen echter reden te hebben om te onderstellendat reeds lang vóór den bepaalden tijd de vereischte honderd kaarten zullen genomen zijn, te meer daar de ondernemer voornemens is de reis zoo gezellig en gemakkelijk mogelijk te maken. Volgens het Journal de Gand heeft de Belgi sche regeering de toewijzing der werken van het kanaal NeuzenGent, voor zoover die werken op Belgisch grondgebied plaats moeten hebben, thans goedgekeurd. De aanbesteding is reeds geruimen tijd geleden gehouden. Het personeel van den Belgischen waterstaat zal spoedig aan de werken beginnen. Door onvoorziene omstandighedenzal de ope ning van den spoorweg Mallegat Delftscho hun bij de onbeschrijfelijke vroolijkheid van het Napelsche leven niet kwalijk te nemen is. Tot éenige herinnering aan den ernst des doods strekt de smalle houten kist, dien een straatjongen op zijn hoofd achteraan draagt. Maar ook dit Memento mori beschouwt de Napolitaan lachend en dankt de Madonna en de heiligen, dat hij het niet is die begraven wordt. Op het trottoir aan de andere zijde van de Eiviera di Chiaja wandelen de elegants, de beaux, de lions, de flaneurs, de signori, de dandies, de pronkers en de jonkers van alle natiën en daar tusschen dringen zich de karakteristieke kudden geiten, die de stad tweemaal daags van melk voorzien. Als deze rondgebracht wierd zou zij niet versch blijven en daarom wordt zij op deze naïeve wijze, die nog van de ouden herkomstig is, aan de huizen bezorgd. Ja, daar de geit een klimdier is, komt de melk op deze manier zelfs op de derde en de vierde verdieping der huizen. De rijweg, door een bronzen hek van het trot toir afgescheiden, wordt den geheelen dag door sierlijke ruiters verlevendigd. Daarbij sluit de Villa Eeale, het publieke park, zich aan. Dit is eenig in zijne soort, niet alleen omdat alle schoon der natuur hier met dat der kunst gepaard gaat en de meesterwerken der klassieke beeldhouw kunst er tusschen palmen, magnolia's, camelia's en laurieren prijken, maar ook omdat de voorna me wereld er zich vereenigt als in een salon, dat echter groot genoeg is om er zich moe in te loopen, terwijl men er het prachtigste uitzicht poort (Botterdam) niet den 15en October a. plaats hebben, maar waarschijnlijk eerst den lenDecem ber a. In Jin gemeenteraad van Antwerpen kwam Zaterdag de uitvoering der groote werken tot ver betering der Schelde-kaden ter sprake. Het stedelijk bestuur heeft op de vraag waarom daarbij niet met meer spoed aan het werk wordt gegaan, geantwoord dat het onderzoek der bestekken en plannen van de verschillende aannemers zulk een ontzaglijke arbeid is, dat men er de regeering geen verwijt van kan maken indien zij na de aanbestedingwelke den 1™ Juni heeft plaats gehad, daarmede nog niet gereed is. Er bestaat echter geen gevaar dat de aannemers daarom hunne voorstellen zullen intrekken. Het geheele werk, met alles wat er bij behoort, is eene onderneming van minstens 50 millioen franken, zoodat men mag aannemen dat een on dernemer, die voor zulk een kolossaal werk inschrijft en plannen indient, zich niet daarvan zal laten afbren gen alleen omdat het onderzoek der verschillende ontwerpen (er zijn er 23) wat langer duurt dan men aanvankelijk gedacht had. De algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd gisteren te Amster dam onder voorzitterschap van den heer J. C. Gleichman geopend. Blijkens het uitgebrachte jaarverslag ging het aantal leden met 383 vooruit, zoodat het 17,028 bedraagthet cijfer der depar tementen bleef 333. Het hoofdbestuur bestaat thans uit de heeren W. C. Mees, J. Zeeman, J. C. Gleichman, J. C. de Vries, M. J. de Lange, H. de Veer, J. G. de Hoop Scheffer, W. T. Loman, W. van Heukelom, W. W. v. Lennep, Aug. Philips en C. Pijnacker Hordijk. Do commissie, belast met het onderzoek naar de werking der schoolwetten van 180< en robe», heeft haar rapport uitgebracht en is ontbonden. Het tweede gedeelte van dat rapport zal weldra aan de departementen worden toegezonden. Wat betreft de rapporten over spaarbankwezen en post spaarbanken, hieruit blijkt, dat zij blijkbaar reeds nut hebben gesticht. Verschillende departementen hebben reeds hunne reglementen in den geest dier rapporten gewijzigd. Het Nut telt thans 176 spaar banken, 8 spaarkassen en 20 beleenbanken. Het hoofdbestuur heeft vrijheid gevonden om den eersten termijn van 5000, van de f 10,000 der subsidie welke aan de tooneelschool zal wor den gegeven, op de begrooting te brengen. Die school voldoet thans aan de gestelde voorwaarden. De onder wij zeressenscholen te Groningen en te Arnhem nemen in bloei toe. Op het gebied van heeft dat oogen kunnen aanschouwen: Napels in een halven kring aan de golf gelegen en opstij gende tot aan Capodimonte, de Vesuvius, Sorrente, Pausilippo en het eiland Capri in zijne sphinx- gedaante. XIV. De hoop van Candida was vergeefs geweest; de dagen gingen voorbij, zonder dat zij een spoor van den verlorene vond. Ook de stappen, die zij elders had gedaan, waren vruchteloos gebleven; op het stadhuis kende men zijn naam niet, dien zij met eene sidderende stem opgaf, zoodat men haar verwonderd, nieuwsgierig, achterdochtig aan zag. Wie beschrijft het kwellende voor eene fijngevoelende vrouw, dat zij in de oogen van an deren bedrogen moest schijnen, zij die van jongs af met de grootste zorgen omringd was geweest en de wereld niet kende, noch hare valstrikken. Telkens kwam de herinnering weêr bij baar terug van de verschijning op het meer, van dat bleeke gezicht in den gondel dat als een geschil derd portret voor hare oogen stond, en dan aan het venster zittende meende zij het plotseling in het gewoel van den Corso of onder de wandelaars in het park te herkennen, maar volgde zij die ge daante van meer nabij, dan vond zij zich honderd maal bedrogen. Op zulk een namiddag reed zij eenige malen den Corso op en neder tot aan Pausilippo, waarop het volksonderwijs hebben vele departementen in het afgeloopen jaar flink gewerkt. Aan zes departementen werd hiertoe een subsi die verleend van f 8700. Ter bevordering van voorlezingen en voordrachten en volksvermaak ia 'aan tien departementen geldelijke steun uit de algemeene kas verleend, terwijl aan 26 departe menten 33 medailles werden gezonden ter erken ning van loffelijke bedrijven. 325 departementen bezitten op 't oogenblik een volksbibliotheek en f 774.17 is dit jaar uit de algemeene kas besteed tot aankoop van boekwerken. De maatschappij ontving van eene onbekende f 6000, en de koning verklaarde op zijn jongst gehouden audiëntie, dat de Maatschappij in goeden geest werkt. Na verloop van weinig jaren hoopt de Maatschappij haar lOOjarig bestaan te vieren. Door de algemeene vergadering werd aan de departementen Leiden, Zalt-Bommel en Zwolle op gedragen het instellen van een onderzoek of het mogelijk is om, in overleg met de departementen, onderwijzers en onderwijzeressen aan departements- scbolen onderstand te verleenen, wanneer zij door ouderdom of lichaamsgebreken verhinderd worden hunne betrekking te blijven waarnemen. De ver leden jaar aan het hoofdbestuur verleende opdracht betrekkelijk deze zaak, werd op verzoek van het hoofdbestuur ingetrokken. Daarna werd overgegaan tot de behandeling van het bekende nommer IX der punten van behande ling, zijnde het voorstel van het hoofdbestuur be trekkelijk het rapport der commissie in zake de wijzigingen der wet op het lager onderwijs. Het bestuur stelde voor dat: 1° ten name der Maatschappij een woord van erkentelijkheid gebracht worde aan de commissie, voor de nauwgezetheid en bijzondere zorg waar mede zfj tot dusver de haar opgedragen taak vol bracht heeft2» dat (je algemeene vergadering doe blijken van de instemming der Maatschappij met Uö nuuiuuegiiiBGicu m net o j bij gevolg aan het hoofdbestuur opdrage zich te wenden tot de hooge regeering met een adres, waarin met krachtige handhaving van het hoofd beginsel der wet (de neutrale openbare school) en onder verwijzing naar meergemeld rapport wordt aangedrongen op eene wijziging der schoolwet van 1857, bepaaldelijk wat betreffen de volgende pun ten: „Verbetering en uitbreiding der gelegenheid tot opleiding van onderwijzers; versterking van het onderwijzend personeel in verhouding tot het aantal leerlingen; betere regeling van het school toezicht; verhooging van de wettelijke minima der onderwjjzersjaarweddeverdeeling der kosten van het openbaar onderwijs tusschen den staat en de gemeente, in dier voege, dat een zeer aanmerkelijk deel daarvan in alle gemeenten kome ten laste zij uitstapte en het park binnenging. Aan beide zijden wemelde het van wandelaars. Zij had er niet aan gedacht een schitterend toilet te maken zooals andere dames; zij was zeer eenvoudig in het zwart gekleed alsof zij in den rouw was, niet wetende dat het zwart, in verband met hare blonde lokken die er op neêrgolfden, hier voor iets bij zonder schoons doorging. Zij zag de voorbijgan gers strak en als werktuigelijk saan, maar zoo ook hier of daar het gelaat eener dame een spotach- tigen trek vertoonde, de mannen, anders zoo ge neigd om vooral de vreemden uiterst vrijmoedig op te nemen, stonden getroffen en waren blijkbaar onder den indruk van den edelen eenvoud van haar voorkomen. Met de levendigheid der zuider lingen, die dadelijk aan elke opwelling uitdrukking moeten geven, schaarden zij zich ter zijde en namen de sigaar uit den mond, eene soort van groet van onbekenden jegens dames, die als eene groote be leefdheid wordt beschouwd. De toevloed van het publiek werd steeds grooter het luchtruim was als verguld door de ondergaan de zon, wier stralen door de donkere laurierlanen op de voorjaarsbloemen in de bedden der grasperken vielen; de zee zag roodachtig en de zwarte rook kolom van den Vesuvius overschaduwde den berg. Candida moest zich wel beschouwen als eene ver oordeelde ziel, die alléén door de onderwereld dwaalde om eene schim te zoeken, Tranen ver duisterden haar blik en het gewoel der menschen, het geluid der muziek en daartusschen het rollen der rijtuigen en het bruisen van de zee versuften

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1