ISmdfUtt. BUITENLAND. De tunnel door liet kanaal, Malaise in Duitschland. Burgerlijke stand. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. middel zullen trachten te vinden, om de gevreesde plaag met goed gevolg te kunnen bestrijden. „Bij het middel, door den heer Gerdes aan de hand gedaan, wensehen wij de aandacht te vestigen op een ander middel, dat sedert jaren in het buitenland met het beste gevolg is aangewend, om allerlei insecten van het koren te weren. „Wij bedoelen het sedert een paar jaren ook in ons land ingevoerde Down 's pachters vriend." „Aangezien wij te eenemale onbekend zijn met de bestanddeelen van dat middel, kunnen wij niet met eenige zekerheid bepalen, dat het gebruik daarvan het gewenschte resultaat zal geven. „Teneinde echter zooveel als in ons vermogen is mede te werken tot bereiking van het gewenschte doelwilden wij aan het genoemde artikel herinneren en zullen gaarne de benoedigde pakjes voor proefnemingen, op aanvrage, gratis afleveren." Aan den strooptocht op het terrein van het private levendoor andere dagbladen gedaan door mede te deelen dat mejuffrouw Elize Baart „ge- engageerd" is met den heer B. P. Korteweg, ge wezen leeraar in de wiskunde aan de militaire acadepiie te Bredahebben wij niet willen mede doen. Nu het geval er eenmaal toe ligt, kunnen wij er ook wel bijvoegen dat de „galant" onzer stadgenoote heeft goedgevonden in de Prov. Gron. Courant bekend te maken, dat zijn engagement volstrekt geen reden zal wezen om mej. Baart voor het tooneel verloren te doen gaan, daar hij ook ten aanzien van de vrijheid der vrouw om hare roeping te volgen de „denkbeelden is toegedaan wier ver kondiging mej. Baart zich voor een deel tot maat schappelijke roeping gekozen heeft." Het tweede concert van het harmoniegezcl- schap Accelerando en het bal champêtre, welke gisteren avond in het Schuttershof alhier gegeven werden, waren weder zeer geanimeerd. Ongeveer 600 personen waren aanwezigwaarvan velen aan het bal deelnameD. Alles is in de beste orde afgeloopen. Naar wij vernemen zijn in de vorige week koperen spijkers ontvreemd van het in 't droge dok alhier liggende driemastschip Minister Fransen van de Putte. Bij een opkooper zijn 50 kilo spij kers in beslag genomen, niettegenstaande hij ont kent ze opgekocht te hebben. De dader van den diefstal is nog onbekend. De laatste kermisnacht van Zaterdag op Zondag heeft, voor zoover ons bekend is, geen andere ongeregeldheden opgeleverd dan een paar kleine vechtpartijen, die echter door de spoedige tusschenkomst der politie in den aanvang reeds gestuit werden. Een zestal belhamels, waaronder drie personen uit Arnemuiden, werden door de politie in verzekerde bewaring gesteld en hebben den nacht in de politiewacht moeten doorbrengen. Het Oera linda-boh schijnt eindelijk „afge maakt" te zijn. Twee papier-specialiteiten, de fabri kanten F. Muller en P. Smidt van Gelder te Amsterdam, nog versterkt door een meesterkuecht van laatstgenoemde firma, verklaren eenparig en zonder met elkanders gevoelen bekend te zijn ge weest, dat het boek geen 600, maar hoogstens 30 jaren oud kan zijn. 't Moet dus het werk van een grappenmaker zijn. Merkwaardig blijft het feit dat deze aan een aantal geleerden, een paar taal- en letterkundige congressen er onder begre pen, zooveel werk bezorgd heeft. Bijna op hetzelfde oogenblik dat de twee papier fabrikanten bezig waren het oude boek te onder zoeken, schreef een Engelsch geleerde een betoog over de Engelsche vertaling van het Oera linda- boh in het Cornhill-magasine en behandelde een Fransch taalkenner, Jules Andrieu, hetzelfde onder werp in het blad The Academy. De eerste bracht het werk tot de 18e, de ander schreef het toe aan de 17e eeuw. De heer Andrieu meende over eenstemming te vinden tusschen het bok en een roman, in 1806 door een Vlaamsch rechtsgeleerde geschreven, waarin o. a. als oorsprong van den naam Vlissingen Ulysses wordt opgegeven Het lijk van den heer van Franck die dezer dagen te Scheveningen zoo noodlottig het leven verloor, is te Egmond aan zee op strand geworpen. Door mevrouw v. F. was een aanzienlijke som gelds uitgeloofd voor den vinder van het lijk van haar zoon. Tegen een nachtwacht te Amsterdam is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van hout. De heeren drs. Egeling, Lubach, Ali Cohen> van Overbeek de Meijer en Teixeira de Mattos, allen inspecteurs voor het geneeskundig staats toezicht, hebben dezer dagen een persoonlijk on derzoek ingesteld naar de werking en de uitkomsten van het tonnen- en Liernurstelsel, zooals die res pectievelijk te Delft en te Leiden worden toege past. Waarschuwing voor wisselkantoren, bankiers, enz., in het buitenland De Indép. Beige ontving den volgenden brief van de Investment and Banking Agency: „Eenige weken geleden heeft eene Engelsche, A. M. Williams genaamd, zich door ons op valsche pretention doen afgeven verscheiden wissels, tot een bedrag van 1200 pd. st., een kredietbrief van 500 pd. en 10 biljetten in blanco van de bank. „Deze vrouw, die op dit oogenblik in Frankrijk reist, tracht die waarden te verhandelen door ver toon van haar kredietbrief. „Zoo heeft zij reeds te Brugge, in Belgiëzoo mede te Dieppe, de goede trouw der wisselagenten van elke plaats verschalkt. „Zij wordt vergezeld door haar man, die haar aan de deur wacht, terwijl zij de zaken doet. Zij is 40 jaren oud, mager, bleek, middelmatig van gestalte, fraaie tanden. Zij spreekt vrij goed Fransch en wat Duitsch. Haar man is zwaar en sterk, draagt een langen zwarten baard en spreekt alleen Engelsch. Eenige ingezetenen van Doesburg hebben per adres den gemeenteraad verzocht de kermis te bekortenzoodat zij slechts van Zondag tot Woensdag zou duren. De burgemeester heeft daarop den raad voorgesteld te bepalen, dat de kermis voortaan van Maandag tot Vrijdag zal ge houden wordenzoodat er geen Zondag invalt, en de raad heeft zich met algemeene stemmen hier voor verklaard. Z. M. de koning heeft benoemd tot ridder 3e klasse van den Gouden leeuw van Nassau, den kapitein Dunckler, kapelmeester van de stafmu- ziek van het regiment grenadiers en jagers. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft de heer Bredius, schoolopziener te Bergen op Zoom, aan wiens adres het ultramontaansch dagblad de Tijd onlangs niet zeer liefelijke woorden heeft gericht, een aanklacht tegen den uitgever of redacteur van dat blad ingediend. (Hbl.) Daar de opstijging der vijf luchtballons van den heer Landreau te Leiden weder mislukt is, zullen door den heer N. J. W. Sluyter aldaar, onder wiens patronaat deze opstijging zou plaats hebben, de noodige stappen gedaan worden om de overtuiging te erlangen of het gebeurde met den luchtreiziger Gustav Landreau een ongeluk of mis leiding is geweest, daar hij een deskundig onder zoek eischt, teneinde te weten te komen of het luchtschip werkelijk in staat was de voorgenomen reis te makeu, dan of het alleen te doen was een groot bedrog te plegen en daardoor de reputatie van den heer S. op het spel te zetten. Daartoe is reeds op verschillende voorwerpen, die bij de voorgenomen opstijging te Leiden tegenwoordig waren, door den heer Sluyter beslag gelegd. De komst van Z. M. den koning te Rotter dam bij gelegenheid van den roei- en zeilwedstrijd der jachtclub heeft Zaterdag, uithoofde van den stortregen die des morgens viel, niet plaats gehad. Gedurende den dag klaarde het weder echter op. De prijzen werden uitgereikt door Z. K. H. prins Hendrik en door den burgemeester. Het verblijf des konings te Amsterdam in Sep tember a. zal drie dagen duren. Het gala-concert in den stadsschouwburg zal den 11™ Sept. plaats hebben. Te Middelburg heeft een gevecht plaats ge had. 'tls echter een Middelburg dat indeTrans- vaal-republiek gelegen moet zijn, waar president Burgers een legerkorps vereenigd heeftdat in den strijd tegen de Kaffers aan deze eenig nadeel heeft toegebracht. Zaterdag-nacht is in de lokalen der administra tie van het Nieuws vau den Dag ingebroken. Een of meer dieven hebben zich door een smallen gang, ter zijde van het gebouw, toegang weten te verschaffen tot het lokaal waarin de brandkast geplaatst is. Zeer veel moeite is door hen ten koste gelegd aan het openen der kast, doch dank zij de stevigheid van dit fabricaat van den heer B. W. Saatrubeslaagden zij er niet inhoewel het hun reeds gelukt was een vrij groote opeuing in de ijzeren deur te maken en het slot vernield werd. Van de sommen in de kast aanwezig en uit de kleinere kassen in het lokaal is niets ver mist. (Van 30 Juli tot 6 Augustus.) Middelburg. Ondertrouwd: F. A. Frederiks, jm. 34 j., met S. M. A. Neeteson, jd. 25 j. Bevallen: M. J. Kalle, geb. Krijger, z. A. Meeuse, geb. van Hemert, d. L. J. Clarijs, geb. Hillebrand, d. J. Blaas, geb. Bosscher, d. M. M. de Vries, geb. Diermanse, z. E. J. Keersemaker, geb. van der Wiere, z. J. J. Esink, geb. Dron- kers, z. E. de Baare, geb. Machielse, d. J. A. Gravestein, geb. Akkerman, d. L. Lindenberg, geb. Baard, z. (levenl.) Overleden: J. Grosma, man van M. A. Walt- man, 63 j. C. P. Hamelink, jd. 59 j. J. A. Sijpe- stein, jd. 25 j. H. Alberda, z. 3 m. I. de Lange, z. 3 m. T. Schout, wede. van J. Andriessen, 76 j. J. E. Neugebauer, d. 5 m. I. van Helleman, wedr. van J. van Sluijs, 72 j. C. Ansems, vrouw van P. Polderman, 46 j. A. C. Gunter, d. 3 m. G. Gel dof, d. 17 m. A. M. 'Witte, z. 3 w. J. Vermaas, z. 8 m. A. W. Petiet, z. 5 w. M. L. Poelman, d. 2 m. C. Franse, z. 4 m. C. Florisse, d. 8 m. (Van 29 Juli tot 5 Augustus.) Vlissingen. Gehuwd: A. J. Schepers, jm. 24 j., met M. Vader, jd. 18 j. M. J. Visser, jm. 21 j., met H. A. Peppeling, jd. 20 j. Bevallen: J. H. Loekemeijer, geb. van Offen- beek, d. E. C. Schlusen, geb. Mengelkamp, d. C. P. Donsen, geb. Fens, z. A. J. Begas, geb. van der Pluim, d. T. J. de Koning, geb. Kastelijn, d. A. Noest, geb. Busquet, z. Overleden: N. van Eijk, vrouw van H. Rijke, 28 j. C. P. Streefkerk, z. 5 m. C. van Zoelen, z. 3 m. C. Hol, z. 5 ra. H. F. Molenbroek, man van P. Meeuwse, 24 j. Goes. Gehuwd: A. v. d. Bliek, jm. 27 j., met F. Bal, jd. 22 j. BevallenP. Dalleu, geb. Almekinders, ds. (tweel.) K. de Groot, geb. Mussche, d. D. Addies, geb. Ubrechtse, d. F. Adriaanse, geb. Verheule, d. Overleden: P. de Jonge, d. 12 w. J. T. W. Kaslander, d. 6 j. A. M. Burgs, d. 4 m. J. W. Lankester, d. 10 w. Zierikzee. Gehuwd: A. Blanker, jm. 28 j., met Pli. Vogel, jd. 24 j. Bevallen: W. Bos, geb. de Blok, d. M. A. Bos- saert, geb. Troch, d. OverledenW. J. M. Cashoek, z. 3 w. L. Beije, z. 6 m. L. Wagenaar, z. 3 w. A. van der Starp, jd. 82 j. S. van den Hamer, man van J. H. Schef- fer, 88 j. J. Lindhout, z. 1 m. 5 Aug. :s av. 11 u. 59 gr. 6 's morg. 7 u. 60 gr. 's midd. 1 u. 70 gr. 's av. 11 u. 62 gr. 7 's morg. 7 u. 62 gr. 's midd. 1 u. 74 gr. 's av. 6 u. 70 gr. „Eens burgemeester, altijd burgemeester," luidt het spreekwoordin Turkije heet heteens sultan altijd sultan; dat hierop uitzonderingen kunnen voor komen heeft het gebeurde met Abdul Aziz geleerd, maar in ieder geval schijnt volgens de Turksche gewoonten eene abdicatie van den tegenwoordigen sultan, op grond van zijn ongesteldheid, onmoge lijk te zijn, en kan slechts door zijn dood een ander sultan aan de regeering komen. Intusschen neemt de ziekte van Moerad meer en meer het karakter van een chronisch lijden aan, terwijl het gevaar voor een noodlottig einde is geweken. Men kan dus nog pleizier van hem hebben, en in dit opzicht is Turkije van Scylla in Charybdis gevallen. De vorige sulten wilde niets doen en deze kan niets doenop deze wijze komt men niet verder. Iedere agitatie moet vooral vermeden wordeD, daar het zenuwgestel van den sultan ern stig is aangegrepen. Het corps diplomatique kan vooreerst nog niet door hem worden ontvangen. Alles zal dus af hangen van het ministeriedat zeker in een hoogst moeilijke positie verkeert, daar het geheel op eigen verantwoording moet handelen. Omtrent het resultaat van den strijd bij Gurgusowatz wordt uit Konstantinopel gemeld dat de Serven, tengevolge van het verbranden van Gurgusowatz, naar Alexinatz op de vlucht waren gedreven. Hieruit zou men dus opmaken dat de Turken de overwinning behaalden,wat echter, blijkens de van verschillende andere zijden ont vangen berichten, volstrekt niet het geval moet wezen, daar zij een grooten afstand zijn terugge slagen. Gisteren moeten opnieuw gevechten zijn aangevangen te Zaïtchar, Mramor en Gurgusowatz waarvan het resultaat nog niet bekend was. Zater dag moet de divisie Egyptische hulptroepen op den weg van Sjenitza naar Novi Bazar door het Servische leger onder Tcbolak Antich geheel verslagen zijn; nadere bijzonderheden omtrent dezen strijd ontbreken nog. De correspondent van Reuters office te Belgrado maakt melding van een feit, dat eenigzins ver dacht is. De Oostenrijksche autoriteiten zouden nl. te Verschats de ontscheping van goederen ten behoeve van de gewonde Serven hebben geweigerd. De stoombootmaatschappijen op den Donau moeten uitdrukkelijk verbod hebben gekregen om geen goederen naar Servië te transporteeren. Verdacht schijnt dit berichtomdat het ongeloofelijk is dat Oostenrijk het vervoer van goederen voor Het roode kruisdie onder de bescherming der mogendheden staan, zou verbieden. Een staaltje van de zonderlinge toestanden in het Oosten levert zeker wel de ontwikkeling der gebeurtenissen in Rumenië. In den loop der laatste week had het kabinet van de kamer gedaan ge kregen dat het vorige ministerie in staat van beschuldiging werd gesteld en nu gaat het zelf heen zonder dat eenig argument wordt opgenoemd. Reeds is een nieuw ministerie samengesteldwaarin echter nog enkele wijzigingen zullen worden ge bracht. Zaterdag werd in het Engelsche lagerhuis het wetsontwerp op het lager onderwijswaardoor dit nog meer verplichtend wordt gesteldmet 119 tegen 46 stemmen aangenomen en vervolgens door den heer Campbell de quaestie der zending van de heeren Cave en Wilson naar Egypte ter verbete ring van de financies van dat land ter sprake ge bracht. De heer Cave verdedigde zelf zijn rapport en sprak als zijne meening uit dat de khedivei indien hij vast besloten was om uit te zuinigen zijne verplichtingen zou kunnen nakomen, hoewel de schuld nog is vermeerderd sedert den dag waar op dit rapport bij de kamer van afgevaardigden is ingekomen. Verscheidene sprekers voerden voor en tegen de zending van de beide specialitei ten het woord. De heer Lowe viel haar heftig aan en noemde de Egyptische gebeurtenissen een drama in vier bedrijvenvoorlichtingonderzoek, 'ntrekking en afwij zing. De discussie over de begrooting van oorlog is Zaterdag in de Fransche kamer geëindigd met de aanneming van de som door de commissie voorh e budget voorgesteld nl. 86 millioenterwijl de regeering 91 millioen had gevraagd. Zij, die tot nogtoe maar niet hebben willen gelooven aan den ernst van het plan om Frankrijk en Engeland door een onderzeeschen tunnel te ver binden en het nog steeds voor een hersenschim hebben gehoudenzullen waarschijnlijk langzamer hand tot andere gedachten komen, nu sedert ceni- gen tijd de voorloopige werkzaamheden met kracht een aanvang hebben genomen en een parlementair document den erast. van het plan bevestigt. Dit stuk is eene memorie, die door de commissie uit het parlement tot onderzoek van deze zaak is opgesteld en wordt aanbevolen als de grondslag van een tusschen de beide landen over den kanaal tunnel te sluiten verdrag. Volgens de daarin aan genomen beginselen zou de grens tusschen Frankrijk en Engeland liggen midden tusschen de teekens van lagen waterstand op de Fransche en Engelsche kusten. Deze grens zal -door eene commissie worden vastgesteldbestaande uit drie Frausche en drie Engelsche leden. De Fransche afdeeling van den onderzeeschen spoorweg zou overeenkomstig de bepalingen der Fransche wetten, de Engelsche afdeeling volgens de Engelsche wetten gebouwd en onderhouden worden. Binnen vijf jarente rekenen van 2 Au gustus 1875, zou de Fransche maatschappij een schriftelijk contract met een Engelsche moeten sluiten. Ieder der beide maatschappijen moet jaarlijks rekening en verantwoording aan de re geering van haar land doen. Over geschillen wordt door een internationale commissie uitspraak gedaan. Voorts zou een tarief van maawMww-prijzen moe ten worden vastgesteld en ieder der beide maat schappijen verantwoordelijk moeten zijn voor den in haar land gelegen spoorweg. De concessie zou voor 99 jaren worden verleend, te rekenen van het oogenblik der opening van den onderzeeschen spoorweg; later treedt de belanghebbende regee ring in alle rechten der maatschappij. Binnnen een jaar, te rekenen van 1 Juli 1876, zou een aanvang moeten worden gemaakt met de werken tot onderzoek der zaak en binnen vijf jaren, te rekenen van 2 Augustus 1875, zou ieder der beide maatschappijen aan de regeering van haar land moeten verklaren of zij de concessie wil behouden. Van den dag dezer verklaring worden twintig jaren toegestaan om tunnel en spoorweg te bouwen en voor het openbaar verkeer te ope nen. Indien na den aanvang der werkzaamheden de maatschappijen die zonder voldoende reden ge durende een jaar staken, of indien de spoorweg na 20 jaren niet wordt geopend, of indien zonder voldoende redenen gedurende zes maanden niet aan den spoorweg wordt gearbeid, zouden de maatschappijen de concessie verliezen. Op een te bepalen tijd, na verloop van 30 jaren na de ope uing van den onderzeeschen spoorweg, zou iedere regeering het kooprecht door naasting moeten ver krijgen. Iedere regeering zou het recht moeten, hebben de werkzaamheden aan tunnel ea spoorweg in het belang van haar land te doen staken. Herhaaldelijk is in den laatsten tijd door Duitsche organen gewezen op den ongunstigen toestand van handel en industrie in het groote en machtige Duitsche keizerrijk, en het feit dat veel meer voor werpen van verbruik worden ingevoerd dan uit gevoerd, heeft bij velen de vrees doen ontstaan, dat men een nationaal bankroet tegemoet gaat. Er is inderdaad grond voor die vrees. Zijdie het gevaar niet onder de oogen willen of durven zien, beweren wel; dat de statistieke opgaven niet juist zijn en dat daarin niet wordt medegedeeld bet inkomen van kapitalisten aan renten en divi denden, maar die onzekerheid omtrent officieele cijfers bestond vroeger ook en indien zij nu ongunstiger uitkomst aanwijzen dan hebben zij toch eene betrekkelijke waarde die niet gering mag worden geschat. Daarenboven de inkomsten van kapitalisten uit buitenlandsche fondsen strekken niet alleen niet tot bevordering van handel en industrie, maar integendeel tot nadeel daarvan omdat het kapitaal waaruit die inkomsten worden genoten naar het buitenland gaat. De Yolks-Zeitung wijst echter ook op nog andere kleine teekenen, waaruit de ongunstige toestand van Duitschland blijkt. Zoo moet men voor een Engelsch goudstuk een Duitsch en nog vier Gros- schen daarenboven betalen, terwijl de goudwaarde van beide stukken volkomen dezelfde is. Dat een Engelsch goudstuk duurder is bewijst dat de Duitsche handelswereld geen geld van Engeland te eischen heeft, en dus eenvoudige ruiling niet mogelijk is. Als men een Engelsch goudstuk noodig heeft moet men het duurder betalen. Bedenkelijker nog is, dat blijkens de officieele cijfers Duitschland groot gebrek heeft aan de nood zakelijkste levensbehoefte: koren. De jaarberich- ten van den Berlijnschen handel toonen aan dat in 1875 in Duitschland 11 millioen centenaars rogge, 2) millioen centenaars gerst, even zooveel haver en maïs en 260,000 centenaars meel meer zijn inge voerd dan uitgevoerd. Alleeu aan tarwe was 1J- millioen centenaars meer uitgevoerd dan ingevoerd. Daar nu het jaar 1875 volstrekt geen slechten maar een tamelijk normalen oogst heeft opgeleverd

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3