l elegraphische berichten. Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s. Landbouw. het herhalen der betuiging van ons leed wezen dewijldoor de verwaarloozing van het beginsel der openbaarheid gedurende het eerste tijdperk der thans tot eene uitbarsting gekomene oneenigheid, de gelegenheid tot het vestigen van een juist oordeel ons ontnomen is. Had de schoolcommissie haar verslag over 1874 openbaar gemaaktwaarin geen volzin voorkomtdie niet voor publiciteit vatbaar is en waarin uitsluitend publieke belangen van een algemeen standpunt worden besproken, dan had ook de „memorie van opmerkingen" van burg. en weth. niet aan de publiciteit onttrokken kunnen worden, evenmin als waar schijnlijk de gemeenteraad zijne beraadslagin gen over een der gewichtigste gemeentebe langen in het verborgen had durven houden. Misschien vreesde men destijds aanstoot te geven, verbittering te wekken. Meent men dan wellicht dat nuna het voorgevallene, geen verbittering bestaat? Meent men dat hetgeen nu gemompeld en vermoed wordt, niet onwaar diger is dan alles wat dan in het openbaar uitgesproken had kunnen worden? Door de duisternis, welke over alles verspreid ligt wat tusschen den gemeenteraad en de schoolcom missie voorgevallen ishebben de beide lichamen aanleiding gegeven tot verdenkingen en beschuldigingen, welke thans door niemand met grond weersproken kunnen worden. Het Haagsehe Dagblad bevat over deministe- rieele crisis een kort hoofdartikel, dat geheel het karakter heeft van een half-otficieel commu niqué. Er wordt daarin medegedeeld dat de ministers, na de weigering van Z. M. den koning om hun ontslag aan te nemen, hun eenparig ver zoek herhaald hebben en dat de koning daarop, veertien dagen geleden, den heer Kappeyne, die den 16en Juni jl. in de tweede kamer namens de oppositie het woord gevoerd heeft, over het vor men van een nieuw ministerie geraadpleegd heeft. Dit laatste stemt niet overeen met hetgeen aan het Handelsblad gemeld wordt. „Van bevoegde zijde, zoo meldt men aan dat blad, is naar het adres van den heer Kappeyne geinformeerd, doch van geruchten omtrent adviezen enz. kan niets waar zijn, daar deze informatiën toen tot niets hebben geleid. Te Genève echter moet het advies gemakkelijk te vinden zijn." De Nieuwe Rotterdamsche courant bevat daar entegen een bericht, dat niet minder officieuse allures heeft dan het opstel van het conservatieve hoofdorgaan. „Wat er zij van 's konings goedvinden, wordt in het Rotterdamsche blad gezegd, weten wij niet; maar op goede gronden kunnen wij verze keren dat aan den heer Kappeyne, die, zooals men weet, zich te Genève bevindt, althans tot 3 Augustus niets van een dergelijken wensch tot raadpleging was bekend gemaakt." Wij doen opmerken dat onze Haagsehe bericht gever ons den 31en Juli seinde niet het oude gerucht, maar het nieuwe bericht, dat de heer Kappeyne bij den koning ontboden was. Het ware wenschelijk dat eindelijk, van wezen lijk bevoegde zijde, bekend wierd gemaakt wat van al deze tegenstrijdigheden waarheid is. Dat namens Z. M. den koning naar den heer Kappeyne gezocht maar deze niet te vinden zou zijn, lijkt ons al te belachelijk om er geloof aan te kunnen hechten. De commissaris des konings in Zeeland, die heden morgen naar Zierikzee en andere gemeenten stoomboot. Fier en snel doorkliefde deze de door schijnende wateren, en weldra steeg Isola Bella uit de golven op en wenkte haar toe als de be koorlijkste verblijfplaats om uit te rusten. Hare krachten waren dan ook bovenmate uitgeput, zoo- dat zij dringend behoefte gevoelde om eenige dagen rust te nemen. Zij besloot dus hier te blijven en stapte op het tooverachtig schoone eiland aan wal. Weinige weken later werd hier haar zoon ge boren. De belangstelling der bewoners van het ei land, misschien lastig voor gezonden en gelukkigen, deed haar hart goed. De vissehers, hunne vrouwen en de meisjes brachten alles wat voor de vreemde dame en haar kleine noodig was. Eene wieg was wel op dit gezegende plekje grends niet bekend en niet te bekomen, maar de meisjes kwamen in plaats daarvan eene met bloemen bedekte korenwan bren gen, zonder te weten dat zij daarmede een gebruik der oudheid vernieuwden. Voorts bevestigden zij gewijde palmtakken boven de deur; de priester kwam om het huis in te zegenen, en den eerst- volgenden Zondag nam hij in zijn gebed voor allen ook een speciaal gebed voor de dame en haar kind op. Daarop echter volgde eene zware ziekte voor Candida en de koorts met hare sombere vleugelen zweefde over haar. Daar zij bevreesd was voor vreemde dokters, had zij haren bediende verboden er een uit de naastbijzijnde stad te halen, doch in dit bedenkelijke tijdperk trad er een uit de nabij heid aan hare sponde, aan wien de vissehers be volking den bijnaam van „Salvatore" had gegeven, in Schouwen-Duiveland vertrokken is, wordt aan staanden Donderdag alhier terug verwacht. De heer Ph. Jourde, een der redacteuren van het Fransche blad le Siècleheeft dezer dagen in gezelschap van den heer Henri Havard onze stad en Vlissingen bezocht en van dat bezoek in ge noemd blad eene beschrijving gegeven. Het komt ons onnoodig voor dat stuk te ver talen daar van een vreemdeling, die hier met bij zondere beleefdheid ontvangen en o. a. dadelijk ten disch genoodigd werd zoowel bij den commis saris des konings als aan het dinerdat ter eere van Z. K. H. prins Hendrik te Vlissingen gegeven werd, natuurlijk niets anders dan zeer vleiende, doch oppervlakkige beschouwingen te wachten zijn. De heer Jourde heeft Vlissingen in feestgewaad en Middelburg in kermisdos gezien. Zijne indruk ken konden dus wel niet anders dan van vroolij- ken aard zijn. Van meer belang achten wij het dat hij in het veel gelezen republikeinsche blad de beteekenis van Vlissingen als zeehaven doet uitkomen, op de stoomvaarlijnVlissingen-Queen- borough de aandacht vestigt en de verschillende inrichtingen voor de scheepvaartdie te Vlissingen aanwezig zijndoet kennen. In eene bijeenkomst van deelgerechtigden in bet pensioenfonds voor burgerlijk© ambtenaren, de vorige week te Amsterdam gehouden, werd besloten tot indiening van een adres aan Z. M. den koning door de leden van het comité aldaar, zijnde de heeren: mr. F. J. A. Fles, raadsheer in het gerechtshof; J. W. Kaiser, hoogleeraar aan de academie van beeldende kunsten, en H. J. Moll, controleur der directe belastingen. Het adres be vat het verzoek dat de ambtenaren weder als vroeger mogen worden gepensioneerd door den staat en de baten van het door hen bijeengebracht pensioenfonds mogen worden bestemd tot eerste bijdrage in een op te richten algemeen fonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren. In deze bijeenkomst waren ook tegenwoordig invloedrijke leden uit Haarlem, Alkmaar, Hoorn en omliggende plaatsen. Blijkens de Staats courant van heden is er met 1 October a. gelegenheid tot plaatsing van zeven leerlingen aan de rijks-kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. Die leerlin gen genieten van het rijk huisvesting, voeding, verpleging en onderwijs gedurende twee jaren, tenware zij zich door wangedrag of door gebleken ongeschiktheid voor de betrekking van vroedvrouw, een verder verblijf aan de school onwaardig toonen. Bovendien kunnen negen uitwonende leerlingen aan de lessen deelnemen. Belanghebbenden behooren zich voor 10 Sep tember a. aan te melden bij den voorzitter van den geneeskundigen raad der provincie waarin zij hare woonplaats hebben. In de maand October a. zal te 's Gravenhage een vergelijkend onderzoek plaats hebben van personen die wenschen te dingen naar de betrek king van klerk bij de rijks-telegraaf. Zij die zich aan dat onderzoek verlangen te onderwerpen moeten zich daartoe vóór of op 15 September a. aanmelden bij het departement van financiën. Bij het departement van koloniën is per tele gram van den gouverneur-generaal van Neder- landsch Indië het navolgende bericht uit Atchin (dd. 23 Juli 1876) ontvangen Nadat door de ageerende colonnes op 13 Juli de moeilijke overtocht over de diepe, 47 meter breede Koeroeng Raba en daarmede de omtrek- omdat hij voor iedereen een vriendelijk woord of een heilzaam middel had. Hij was eigenlijk een Duitsch geneesheer en kruidkundige, maar boven dien een wijsgeer. Hij was herwaarts gekomen, om treurige levenservaringen te vergeten en de prins, die de eigenaar van het eiland was en aan wien hij belangrijke diensten had bewezen, had hem voor den duur van zijn leven dit toevluchtsoord aangeboden, teneinde hem in zijne nabijheid te houden. Hier had Salvatore dan met zijne echtge- noote geleefd, en toen deze stierf, was in het kleine huis alles gebleven zooals het was en had hij zijn bespiegelend leven in stilte voortgezet. Deze man, na eene loopbaan van rijke ondervinding in de groote wereld, was een fijn menschenkenner en herkende terstond in Candida een edel karakter. De eerste wandeling die zij, na hare zware ziekte, met haar knaapje op den arm met hem maakte, was naar zijn huisje onder de schaduw der palmen. Camelia bosch j es sloten het als met een bloemenmuur af tegen de blikken der vreemden die het eiland kwamen bezoeken, en overigens was het met bloe men van allerlei kleur en geur omringd en bekleed. Candida kocht eene der hooggelegene villa's op den meeroever tegenover Isola Bella, doch voor 's hands bracht zij daar slechts de dagen door, want de Duitsche dokter, die van het eerste oogen- blik af met de teederheid eens vaders over baar en haar kind had gewaakt, was van oordeel dat beiden zijn bijstand nog niet konden missen en het beter was dat de kleine in deze zonnige atmospheer en geurige lucht bleef, dan daar ginds king van den vijand volbracht was, zijn zij over Leboe, waar de verblijfplaats van toekoe Tjihik werd verbrand, voortgerukt naar de Koeroeng- Raba baai en hebben zij zich gelegerd in de nabij gelegen kampong Moesan. Aldaar bleven 3 com pagnieën ter bescherming van en tot het helpen aan den bouw eener nieuwe versterking achter, terwijl de overige drie compagnieën den 14en Juli terugkeerden naar Boekit Seboen en den volgen den dag naar Kotta-Radja. Twee patrouilles eene uit Pangode andere uit Boekit Daroe werden door den overmaeh- tigen vijand aangevallen: de eerste leed een ver lies van 10 dooden en 6 gewondende tweede verloor 5 man. Overigens was de vijand rustig. De gezondheidstoestand was minder gunstig. Te Pedir werdin tegenwoordigheid van den radjahet politiek gezag ter Noordkust door den assistent-resident de Scheemaker van den stations- kommandant overgenomen. Staats-cour Het gemeentebestuur van Gent zendt ons het volgende programma der feesten bij gelegenheid van de 300' verjaring der pacificatie van Gent. Zaterdag 2 September 1876, zullen de groote klok en de beiaard het feest aankondigen; de nationale vlag zal op het Belfort geheschen worden. De groote klok en de beiaard zullen zich den 3en 4en, 5en en den 10en September laten hooren te 8 uren 's morgens's middagste 3 uren 's na middags en te 8 uren 's avonds. Zondag 3 September. Onthulling van het gedenk- teeken ter herinnering der pacificatie van Gent. Deze plechtigheid zal te 11 uren 's morgens in de groote benedenzaal ten stadhuize plaats hebben. Al de maatschappijen der stad zullen zich te 10 uren op den Kouter vereenigen, en zich van daar stoetsgewijze naar het stadhuis begeven om de onthulling bij te wonen. Kouter. Yan 12 tot 1 uur, concert. Historische stoet. Te 1 uur 's namiddags, eer ste uitgang van den historischen stoet der pacifi catie van Gent, bestaande uit 8 wagens en 10 groepen. Koornmarkt. Te 6 uren 's avonds volksconcert. Groote schouwburg. Te 7 uren 's avonds, gala vertooning |van het historische dramade pacificatie van Gentwoorden van den heer Emiel van Goethem en muziek van den heer P. Benoit. Dierentuin. Te 9 uren 'savonds, groot concert en verlichting van den tuin. Maandag 4 September. Vrijdagmarkt. Te 9 uren 's morgens, schermkampstrijd door de maat schappij St. Joris ingericht. Willems-fonds. Te lOfc uur 's morgens in de Arsenaalzaal ten stadhuize, plechtige zitting en algemeene vergadering van het Willems-fonds, ter gelegenheid van den 25en verjaardag van de stich ting dier instelling. Kouter. Van 12 tot 1 uur, concert. Volksfeesten, 's Namiddags volksfeest op de Nijverheidsplaatsde KoornmarktSt. Pietersplein, de oude Beestenmarkt en in het voorgeborchte der Brugschepoort. Zaal van het Casino. Te 6 uren's avonds, groot concert door de koninklijke maatschappij der Melomanen ingericht. Men zal er de twee werken, voor deze plech tigheid vervaardigd uitvoeren: de Ouverture van den heer van den Eeden en de historische Cantate van den heer Waelput op woorden van den heer E. Hiel. Koninklijke koormaatschappij. Te9uren 'savonds, veldfeest, bal en verlichting van den Hof. Volks bal en verlichting van den Kouter. Een orkest zal er dansmuziek uitvoeren. Dinsdag 5 September. Kouter. Van 12 tot 1 uur, concert. Historische stoet. Te 1 uur 's namiddagstweede uitgang van den historischen stoet der pacificatie van Gent. aan den oever, waar het altijd koeler was en men zich dichter bij de Zwitsersche gebergten bevond. Toch nam zij den knaap dikwijls naar den meeroever mede, om tochtjes op de berghellingen te doen. Het dochtertje van den tuinier van Isola Bella ging dan ook meê, en ginds stond reeds de ezel klaar, met nette manden aan weerszijden behangen, waarin men de kinderen plaatste. Zoo werden vrij verre uitstapjes gedaan, tusschen de liefelijke maïs, rijst- en olijfplantsoenen, die nergens ijverzuchtig met muren afgesloten waren; overal had men open paden, die mijlen ver voortkronkelden. Op zulk een dagtoen Candida met de kinderen aan den rand van het bosch zat, dicht bij den breeden rijweg wendde zij werktuigelijk het hoofd om, daar het gedruisch van hoefslagen haar oor trof. Zij had zoo lang in bange uren naar dit geluid geluisterd, dat het haar telkens, wanneer zij het hoorde, deed Bidderen. In de verte kwam op den weg eene schitterende cavalcade aan, die naderbij zeer duidelijk herken baar was. Eene dame met wapperende pluimen op een prachtig paard, reed met een cavalier dicht nevens haar, aan het hoofd van een voornaam gezelschap heeren en dames, 't Was snel voorbij, als een panorama, als eene verschijning; maar Candida zat versteend en was verbleekt; zij wist niet wat zij gezien had; 'twas of eene duizeling haar had bevangen. Zij vroeg aan Salvatore, wie die dame en die ruiter geweest waren. Hij wist het niet; wat bekommerde hij zich om de dingen der wereld? Koornmarkt, Te 6 'savonds volksconcert. Groote schouwburg. Te 7 uren's avonds, tweede vertooning van het historische drama: de pacifica tie van Gent. Vuurwerk. Te 10 uren 's avondsvuurwerk op de hoogte der Citadel. Zondag 10 September. Kouter. Van 12 tot 1 uur, concert. Historische stoet. Te 1 uur 's namiddags, derde uitgang van den historischen stoet der pacificatie van Gent. Koornmarkt. Te 6 uren 's avonds volksconcert. Groote schouwburg. Te 7 uren 's avonds, derde vertooning van het historische drama: de pacifi catie van Gent. Casino. Te 8 uren 'savonds, veldfeest, bal en verlichting van den tuin. Bij de verkiezing van éen lid voor de Belgische kamer van afgevaardigden, te Leuven, is de candi- daat der clericalen gekozen met 2095 stemmen tegen 1559 die op den liberalen candidaat waren uitgebracht. In de stad heerscht algemeen kalmte. Het stoomschip Scholte, gezagvoerder Jansen, is van Vlissingen vertrokken naar New-York. pensioenen. Pensioen verleend aan P. J. Bour- drezgewezen commies ter provinciale griffie van Zeeland, ten bedrage van /1018 's jaars. onderscheidingen. Toegekend de bronzen medaille en loffelijk getuigschrift aan P. Vroege, brug wachter te Gorinchemals blijk van 's konings goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling aldaar op 5 Juli jl. Men is voornemens een hulponderwijzers bond voor de vier Noordelijke provinciën des lands op te richten. Eene algemeene vergadering zal weldra gehouden worden. De jaarwedde van den heer Bevelander Schoo, hoofdonderwijzer aan de openbare gemeenteschool te Groede, is vermeerderd met /3C0 en alzoo gebracht op f 1300. Voorgedragen zijn tot leeraars in de wis kunde aan de middelbare meisjesschool te Gro ningen de heeren B. P. Korteweg te Breda, D. P. Beeser, te 's Hage, J. Kiel, te Utrecht. De heer E. Gerdes waarschuwde onlangs in de Standaard, naar aanleiding der berichten dat de vlasoogst zeer middelmatig is, voor de v 1 a s v 1 i e g Thrips ejohisophus volgens prof. Kuhndie aan de vlasplanten in het Noord-Oosten van Duitsch- land veel kwaad heeft gedaan. Hij raadde daar tegen aan het vlaszaad met peraffine of verdunde petroleum te bevochtigendaar gebleken is dat planten, die zich uit dergelijk zaad ontwikkeld hebben, door de insecten vermeden worden. Over dezelfde zaak schrijven de heeren Joekes en Murray (Schans bij de Leidsche poort te Amster dam,) aan het Handelsblad bet volgende: „Met belangstelling hebben wij kennis genomen van de mededeeliDg van den heer E. Gerdes aangaande een nieuw gevaar dat in 't bijzonder den vlasboer bedreigt. „Het is te hopen, dat de landbouwers niet zullen stilzitten totdat het te laat is, maar inmiddels het Maar van dezen dag af was Candida's rust weg. Op een der volgende avonden waren de oever van het meer en de eilanden geïllumineerd. Slechts zelden, alleen bij gelegenheid van de komst van een vreemd vorst, gebeurde dit. Het was een zeer schoon gezicht, waarvoor de omwoners van het meer van heinde en ver kwamen aansnellen. Wederom meende Candida hetzelfde paar te her kennen, dicht bij de groep dergenen die het Ben- gaalsch vuur afstakendoch slechts nu en dan ver lichtte dit de perken en lanen. Dan kwamen de afzonderlijke gestalten uit de duisternis te voor schijn, maar hoe zij ook bleef staren, voor de tweede maal deed dat gezicht zich niet meer aan haar oog voor. Nog sterker dan te voren beving haar de onrust' Zij voer thans dikwijls naar haar eenzaam huis over en zat daar menig uur in sombere gepeinzen verdiept. Eens had zij weêr een dag in die een zame villa doorgebracht en het eene uur na het andere de vraag overwogen, waar zij hem zou zoeken. Zij had getracht zich door het inrichten van het huis en andere bezigheden afleidiDg te verschaffen; doch zij vermocht het niet, want hare gedachten zwierven gedurig af. Het werd laat en de maan ging op. Plotseling begon zij van de eenzaamheid en die groote, ledige kamers te huiveren. Zij wilde naar het eiland en naar haar kind. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2