N°. 186. 119e Jaargang. 1876. Dinsdag 8 Augustus. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m, franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent, Advertentiên i 20 Gent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz,: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Hayas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 7 Augustus, Schoolcommissie en gemeenteraad. FEUILLETON. Isola Bel ia, MIDDELBURG Wij leven, zegt men, in een tijd van open baarheid. De grondslag onzer staats-, gemeente en provinciale inrichting kan geen ander zijn dan het beginsel dat de publieke zaak publiek behandeld wordt, daar de toekenning van bet kiesrecht als noodzakelijk gevolg de voorwaarde met zich sleept, dat ieder kiezer, die zich van zijn plicht en zijn recht rekenschap geeft, ge legenheid hebbe om zich te overtuigen van de wijze waarop de mannen, die hij heeft helpen kiezen, zich van de hun verleende opdracht kwijten. Niettemin gebeuren in onze gemeente Mid delburg zonderlinge mysteriën. Sedert bijna twee maanden bevindt een der gewichtigste gemeentebelangen, het onderwijs, zich in een toestand zoo niet van regeeringloosheid, dan toeh van ongeregeldheid. De schoolcom missie, door de wet belast met het toezicht op de scholen en met de voorlichting van den gemeenteraad in alles wat het onderwijs betreft, heeft eenparig haar ontslag verzocht op grond, zooals in haren brief van 17 Juni jl. gezegd wordt, der ervaring „dat het zoo noodigever trouwen tusschen den gemeenteraad en haar geheel gemist wordt." Eene eerste poging tot samenstelling eener nieuwe commissie is mis lukt, daarvan de acht benoemden vijf bedank ten. Eene tweede verkiezing beeft plaats gehad, waarvan de uitslag alsnog onzeker is. Voor dien toestand is de gemeenteraad verant woordelijk. De kiezer, die zich tot vervulling van zijn burgerplicht op de hoogte mocht willen stellen van hetgeen er voorgevallen is tusschen de door hem gekozen leden van den gemeenteraad en de door den gemeenteraad zeiven, lid voor lid, benoemde schoolcommissiezal zich echter deerlijk teleurgesteld vinden. En indien men er ons blad een verwijt van mocht willen maken, dat wij niet vroeger getracht hebben onze lezers omtrent deze quaestie voor te lichten, dan aanvaarden wij de aansprakelijkheid daar voor in geen enkel opzicht. Wij mogen evenmin redeneeren nit hetgeen door ons in particuliere 16. Naar het Duitsch van Arthur Stahl. Vervolg.) Zij had een inwendig gevoel, dat Alfonso naar Italië moest zijn gegaan, maar geenerlei bewijs, dat zij daarvoor bij anderen als rechtvaardiging van hare reis zou hebben kunnen aanvoeren. Alfonso was een Italiaan en had haar gezegd dat Napels zijne geboorteplaats was. 'tWas wel midden in den winter; Februari was met strengheid ingetreden maar zij liet zich niet weêrhouden. Met voorbe dachtzaamheid maakte zij alle beschikkingen voor eene langdurige afwezigheid. Zij gaf den rent meester kennis van haar onveranderlijk besluit en voorzag hem voor langen tijd van alle vereischte volmachten van hare hand. Eerst toen dit alles in orde gebracht en geregeld was, deelde zij aan hare tante baar voornemen mede. Thans smolt het harde ijs, thans veranderde de jonkvrouwelijke strengheid in wam medelijden, thans dacht Ulrike plotseling aan de dagen en nachten die zij aan Candida's wieg had gezeten. Nu verweet zij zich, dat zij het was, die door hare hardvochtigheid het kind des huizes uit het vader- gesprekken vernomen wordt, als uit stukken, die ons medegedeeld worden, met de angst vallige bijvoeging„voor publiciteit zijn ze niet bestemd." Wat wij schrijven is in de ruimste mate aan de beoordeeling van het publiek onderworpen en moet dus gestaafd worden door bronnendie voor ieder toegan kelijk moeten zijn. Hoe weinig daarvan bij deze quaestie sprake is blijkt uit de slotsom, waartoe iemand kwam met wien wij een onder houd hadden „volkomen op de hoogte der quaestie is eigenlijk slechts éen persoondie toevallig, van het eerste oogenblik af dat de oneenigheid begon, lid der schoolcommissie en lid van den gemeenteraad tevens is geweest." Trachten wij echter uit het schemerlicht, waarin alles zich beweegt wat tusschen de beide lichamen voorgevallen isenkele feiten te voor schijn te brengen en in het daglicht der rede neering en beoordeeling te plaatsen. Wij zijn in het bezit der jaarlijksche versla gen van de schoolcommissie sedert 1872 liet jaar waarin ze voor het eerst gedrukt werden. Alleen dat over 1875 werd ons ter mededee- ling, in hoofdzaak, aan het publiek toever trouwd en van dien plicht hebben wij ons, in ons nommer van 13 April jl. gekweten. De andere verslagen waren „voor publiciteit niet bestemd." Met name dat over 1874, waaruit belangrijke ophelderingen ten aanzien der verhouding tus schen schoolcommissie en gemeentebestuur hadden kunnen voortvloeien, werd zorgvuldig aan de oogen van het publiek onttrokken en is op dit oogenblik nog slechts onder het zegel der discretie ons toevertrouwd. Enkele sporen van dat gewichtige stuk wor den echter aangetroffen in een ander, voor ieder verkrijgbaar gedrukt stuk. Sedert het vorige jaar bestaat een verslag van de hande lingen van den gemeenteraadter noodzakelijke aanvulling van de uit den aard der zaak on volledige overzichten, welke daarvan gegeven kunnen Worden in ons blad, dat aan nog zoo veel andere belangen zijne ruimte heeft te wijden. Op bladz. 71 van dat verslag over 1875, zitting van f9 Maart, vindt men ver- De omstandigheid dat dit verslag het werk is van een onzer mede-arbeiders behoeft ons niet terug te houden van de verklaring, dat daardoor in eene stellige behoefte voorzien wordt en dat de wijze, waarop de samensteller zich van zijne taak kwijtwat duidelijkheid en gemak in het opzoeken betreft, weinig of niets te wenschen overlaat. lijk erf verdreef. Maar nu was het te laat; Can dida liet zich niet van haar plan afbrengen. Bij eene groote zachtheid van gemoed had zij iels van de geestkracht haars vaders en die soort van geduld, die zich als een veerkrachtige band ver uitrekken, maar, eenmaal gebroken, nimmermeer herstellen laat. Tante TJlrike drong er op aan haar te ver gezellen; maar ook dat wilde zij niet. Trotsehe karakters worden niet gaarne beklaagd, en de verandering in tante's gedrag was ook niet vol komen wat zij zou gewenscht hebbener was zoo iets van Christelijke barmhartigheid, van verdraag zaamheid in, geheel wat anders dan hetgeen haar gewond hart tot balsem zou hebben kunnen strekken. XII. Candida had een ouden vertrouwden bediende van haar vader meegenomen en het bleek dat zij zich de bezwaren van eene winterreis over de Alpen niet te groot had voorgesteld. Het eerste gezicht op den ver verwijderden blauwen Alpenketen maakte een onuitwischbaren indruk op haar. Zij bereikte het einde van den spoorweg, de Gotthard lag voor haar en de reis moest per postwagen voortgezet worden, want aan spoorwegen over het gebergte dacht toenmaals nog niemand. De postwagens hadden reeds een goed eind weegs afgelegd en waren tot eene belangrijke hoogte gekomen, toen plotseling een sneeuwval van een meld dat over het rapport der schoolcommissie door burgemeester en wethouders eene „memorie •Taff opmerkingen" is ingediend. Dat stuk is (natuurlijkeen geheim en dus niet in het ge- meenteraadsverslag medegedeeld. Een tweede spoor treffen wij aan op bladz. 143, zitting van 19 Mei, waar wij lezen dat de vergadering geruimen tijd beraadslaagd heeft metgesloten deuren. Is het geen uit de school geklapt wordt juistdan moet toen lang en breed Veemgericht gehouden zijn over het verslag der schoolcommissie en de memorie van opmerkingen van het dage- lijksch bestuur. Zeker is het echter, dat in het Raadsverslag op bl. 144 uit die geheime zitting plotseling, als Pandora nit hare doos, een besluit te voorschijn springt, waarbij de gemeenteraad „Overwegende dat liij zich niet kan veree nigen met het oordeeldoor de schoolcommis sie uitgesproken over den toestand van het lager onderwijs in deze gemeente en dat de redenenwelke hem daartoe leiden, in hoofd zaak vervat zijn in de memorie van burg. en weth. „Besluit aan de schoolcommissie, bij afschrift, van bovengenoemde memorie mededeeling te doen, ter kennisneming." Dat na deze categorische en vrij krasse beslissing de verstandhouding tusschen gemeen tebestuur en schoolcommissie te wenschen over liet, laat zich begrijpen. Zoo ooit, dan kon op dat oogenblik gezegd worden dat bet „zoo noodige" vertrouwen volkomen afwezig was. Om de sporen dier gespannen verhouding op den voet te volgen, heeft men slechts het ge- meenteraadsverslag over 1875 nauwkeurig te lezen; doch wij behoeven ons daarmede zooveel te minder bezig te houden, dewijl de school commissie in het gemis van het noodige ver trouwen toen nog geen reden vond om hare taak neder te leggen. De betuigingen der ontevredenheid van den raad lieten haar toen nog koel, indien slechts de groote zaak waar voor zij streed, beter behartigd werd. De zelfvoldoening dat hare vermaningen niet zon der gevolg hieven, zou aan de schoolcommissie niet onthouden worden. Reeds in het gemeenteraadsverslag vinden wij daarvan de teekenen. Zoo werd in de zitting van 7 Sept. 1875 besloten omtrent een door burg. en weth. ingediend voorstel tot tiental meters hoogte zich aan de blikken der verbaasde reizigers vertoonde. De wagens hielden stil en de conducteurs riepen: „Uitstappen! Wij moeten met sleden verder." Candida verschrikte; want al is men aan sledevaarten in de noordelijke streken gewoon, hier in het gebergte is het bij den eersten aanblik eene geheel andere en veel gevaarlijker zaak. Het zag er uit alsof de geheele sneeuwmassa, waar de weg in uitgehouwen was als in een rots, wel eens naar beneden zou kunnen glijden als eene lawine. Maar de blijkbare gerust heid van de conducteurs, de postiljons en de meer ervaren reizigers stelde ook haar gerust. Een gevaar, dat men met velen deelt, schijnt altijd minder groot. Men was op het station, waar de postwagens stil hielden, aan die dagelijksche sledevaarten ge woon; er stonden dus dertig kleine sleden gereed, elk voor twee personen en met éen paard bespan nen. Elke slede was van zachte wollen dekens, voetzakken en het verder benoodigde voorzien en de postiljons schenen tot speciale taak te hebben de reizigers zorgvuldig in te wikkelen en toe te stoppen. Nauwelijks was dit alles met groeten spoed in orde gebracht, of de tocht begon. Het was een wilde jacht; de dertig sleden volgden onmiddellijk op elkander. Candida voelde aan houdend den warmen adem van het paard der volgende slede. Eerst schrikte zij er van, maar toen zij bemerkte dat het dier op elke halt den kop tegen haar schouder drukte en het slechts de wenschelijke warmte was die het zocht in de verhooging der onderwijzerstraktementen eerst het advies der schoolcommissie in te winnen, welk „bewijs van waardeering harel- zienswijze" door de commissie niet onopgemerkt gelaten werd. Zoo kon de commissie een- en ander maal er op wijzen dat adviezen, van haar afkomstig en aanvankelijk bestreden, door de ondervinding gerechtvaardigd en later door het gemeentebestuur zelf voorgestaan werden. Zoo kon zij een groot deel van de aanmerkelijke verbeteringen, gedurende 1875 in den toestand van het onderwijs gebracht, met grond beschou wen als het gevolg harer zoo onvriendelijk door den gemeenteraad opgenomen waarschu wingen. Het publiek gemaakte verslag der school commissie over 1875 draagt van die zelfvol doening de duidelijkste sporen. Met eene weemoedige herinnering aan de onaangenaam heden, welke hare oprechtheid in liet vorige jaar haar op den hals heeft gehaald, erkende zij thans „het vele goede te waardeeren, dat in het afgeloopen jaar althans voor de uitwen dige belangen van het onderwijs werd tot stand gebracht;" zeide zij van eene nieuw opgerichte school dat „hare inrichting niets te wenschen overlaat en aan allezelfs strenge eischen schijnt te voldoen;" verklaarde zij de toen plaatsgegrepene verhooging van het minimum der onderwijzerstraktementen „voldoende, in dien slechts voor eene geregelde opklimming der bezoldigingen gezorgd wordt;" vermeldde zij eene andere regeling van jaarwedden „in allen deele met sympathie;" deelde zij mede dat zij „haar verslag thans met te meer ge noegen had samengesteld omdat inderdaad veel tot verbetering van het onderwijs werd tot stand gebracht en voorbereid," en besloot zij het verslag met de bemoedigende verklaring dat zij, „overtuigd dat alles niet op eens in gewenschten toestand kan worden gebracht, gerust de toekomst meent te kunnen tegengaan, wanneer slechts ieder jaar op vooruitgang kan gewezen en de bedoelingen der commissie ge waardeerd worden." Vier maanden ongeveer nadat dit verslag onderteekend was, diende de commissie eenpa rig haar ontslag in. Onze ruimte noodzaakt ons het opsporen van de rechtstreeksche aanleiding tot dat besluit, tot een volgend nommer uit te stellen. Op het oogenblik echter besluiten wij deze beschouwing met ijzige koude, liet zij het zijn zin met die vreed zame liefkozing. Als pijlen vlogen de sleden de witte hellingen af, zoodat Candida somtijds de oogen moest sluiten om de afgronden niet te zien, die aan hare zijde gaapten. Het tooneel werd steeds angstwekkender het stuiven van de sneeuw, het huilen en fluiten van den wind, het woeste bruisehen der water vallen en bergstroomen had wel een moediger hart met schrik kunnen vervullen. Welk een nacht! Eindelijk was de sledereis afgeloopen en stegen de reizigers weder in de warmere postwa gens, doch het was alsof alle demonen waren los gelaten en hunne uiterste pogingen aanwendden om de diligences onder het woeden van den sneeuwstorm in de afgronden te slingeren. En na dien nacht van opstand in de natuur, van koude en sneeuw en ijs, na dien ver- moeienden tocht, een ontwaken den volgenden morgen in de volle voorjaarspracht van een Itali- aansch landschap! De zachte balsemgeurige lucht stort als het ware nieuw leven in de verkleumde ledematen, de bevallige ranken van de jonge wijnstokken bedek ken de heuvelen, aan wier voet cameliahoschjes in bloei staan, de gloed der kleuren verkwikt oog en hart, en weldra vertoont zich de blauwe spiegel van het Lago Maggiore. Aan beide zijden ver heffen zich de dorpen met hun witte woningen en overal ontwaart men de sporen van een opgewekt leven. Hier verwisselde Candida den postwagen met de

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1