BUITENLAND. lêmdjtn. Zeetijdingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Door het muziekgezelschap „Ons Genoegen" te Ylissingenis gisteren avond eene serenade ge bracht aan den heer Jos. van Raaltedirecteur der koninklijke maatschappij de Schelde aldaar. Bijna had men hierbij een ongeluk te betreuren gehad. Terwijl de muziek speelde en een groote menigte volks zich in den omtrek verdrong, kwam een rijtuig aangereden om passagiers van 't spoor te gaan halen. Daar de straatweg op het Dok door het volk geheel versperd was reed de koetsier buiten de boomen om, langs het Dok. Op dit oogenblik werden de paarden beangststeigerden en liepen groot gevaar in het Dok te vallen. Gelukkig waren er eenige krachtige handen ge reed met wier hulp het gevaar werd afgewend. De koetsier, die het gewaagd vond om met deze paarden door te rijden naar 't spoor, keerde naar huis. Weder wordt ons uit Vlissingen een ongeluk gemeldEen garnalenvisscher, Robbert Sehroevers, die sedert jaren aldaar garnalen aanbrengt, is heden morgen, van de vischvangst terugkeerende, over boord geslagen en verdronken. Het lijk is door andere visschers opgeviseht en met de hoogaars waarop hij behoorde naar Arnemuiden gebracht. Naar men vertelt is de schoot uitgepikt, en de visscher daardoor buiten boord geslagen. Het Sluisch Weekblad meldt uit Sluis: Ten bewijze dat er in deze streek bij de lang durige droogte gebrek aan water is, kan dienen dat hier uit het land van Cadzand wagens met vaten zijn geweest, om water uit bet kanaal te halen. Verreweg het meeste water dat in deze gemeente verbruikt wordt is mede kanaalwater. Het is te hopen, dat we spoedig regen krijgen, want binnen korten tijd wordt het water door de zoo genaamde groei en het rOoten van vlas als drink water onbruikbaar. Dezer dagen zal te 'sHage aan het publiek gelegenheid worden verschaft den gouden eere- krans te bezichtigen, door Z. M. den koning ge schonken, teneinde op het te Atchin veroverde en naar het militaire invalidengesticht Bronbeek vervoerde geschut gehecht te worden. Het kunst stuk, uit de fabriek van de heeren van Kempen zonen te Voorschoten, stelt een krans voor van eikenloofwaarboven de vorstelijke kroon prijkt in het rond zijn de verschillende insignes der Nederlandsche ridderorden en van de medailles ter herinnering aan de Indische expeditiën aan gebracht terwijl de zilveren banden, om het gou den eikenloof geslingerd, de namen dragen van de plaatsen, waarheen die expeditiën plaats hadden. De eerekrans rust op een metalen blad, waarop in zilveren letters de volgende woorden vermeld staan „Geschenk van Z. M. den koning Willem III ter vereering van allen, die hun leven voor koning en vaderland veil hadden in onze overzeesche bezittingen en ter herinnering aan den onbezweken volhardenden moed onzer zoo dappere land- en zeemacht te Atchin, 1875." De opbrengst der tentoonstelling van dit vorstelijk geschenk, welke nader zal worden aangekondigd, zal strekken ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der ge sneuvelden. Volgens het Vaderland is J. F. H. Behagel, die indertijd mede ten onrechte werd verdacht van medeplichtigheid aan den moord van mevr- van der Kouwen en haar dienstbodein het Gou- vernehofje n° 90 te Delfshaven woonachtig, alwaar hij met zijn huisgezin zoo niet in behoeftige, dan toch in min ruime omstandigheden verkeert. Voor hen, die zich welwillend het lot van de Jong en Verlindt hebben aangetrokken, behoeft derhalve onbekendheid met zijn verblijfplaats geen verder beletsel te zijn om ook voor Behagel iets te doen. Naar aanleiding van de ramp, die dezer dagen te Scheveningen plaats vond, heeft de com missie van bijstand in het beheer der gemeente badinrichting te Scheveningen allen, die van het zeebad gebruik maken, in hun eigen belang aller dringendst uitgenoodigd zich onvoorwaardelijk te gedragen naar de raadgevingen en waarschuwin gen, hun gegeven door den badmeester en de badbedienden. Een twaalfjarige knaap is gisteren morgen te Scheveningen van een in gang zijnden tram way - wagen afgesprongen en daardoor overreden, met het droevig gevolg dat zijne beide beenen afgezet moesten worden en hij daarna overleed. Onvoor zichtigheid, overtreding der reglementen en het in den wind slaan van herhaalde waarschuwingen was hier, als zoo dikwijls, oorzaak van deze ramp. Naar de Prov. Gr. Ct. meldt, zijn te Groningen reeds een menigte visitekaartjes in de bussen van het postkantoor gevondendie niet van de ver- eischte grootte waren om als gewoon drukwerk te kunnen worden beschouwden dientengevolge met tien cent port bezwaard werden, wat zeker niet in de bedoeling der afzenders zal hebben ge legen. Visitekaartjes moeten om te vallen onder de vrijgevige bepaling van de gewijzigde postwet, minstens een lengte hebben van 9 centimeter, bij eene breedte van 6 centimeter. Uit het Noorden des lands meldt men dat er alom wegens de aanhoudende droogte gebrek aan drinkwater begint te ontstaan. De regen bakken zijn ledigvelen moeten zich met slecht pompwater tevreden stellen. Op de landen zijn de kuilen droog; men zet reeds tonnen en vaten met water voor 't weidevee uit. Ook uit Houtrijk en Polanen wordt ons over de gevolgen van de aanhoudende droogte het vol gende geschreven 't Is hier zeer goed te bemerken, dat de lang durige droogte gebrek aan drinkwater heeft doen ontstaan. Uit den Haarlemmermeer- en Y-polder van Sloten en Spaarndam komen de menschen als om strijd hier om zich daarvan te voorzien. In den Haarl. polder zou hier en daar het vee in het weiland gebrek moeten lijden, ware 't niet, dat de klaver zoo welig stond, dat men hierin een middel vindt om daarmede de beesten in de weiden te voederen. Algemeen is in deze streken het verlangen naar regen zeer groot. Dr. J. H. de Haas heeft zich opnieuw met een zeer uitvoerig gemotiveerd adres tot den ge meenteraad van Rotterdam gewend ter bestrijding van het plan tot uitbreiding van het ziekenhuis, en zulks uit een financieel oogpunt alleen. Het adres is in de volgende conelusiën samengevat: 1° als het aantal verpleegden in het ziekenhuis wordt vermeerderdwordt de exploitatie ongun stiger 2° al wat bij vestiging van een ziekenhuis per bed gespaard wordt is op den duur van in vloed op de exploitatie; 3° stichting van een tweede ziekenhuis is voordeeliger en minder kost baar; 4° het voorstel tot stichting van een suc- cursaal-ziekenhuis is dus verwerpelijk. Gisteren had op de begraafplaats aan den Helder de teraardebestelling plaats van wijlen den hoogbootsman bij 's rijks marinewerf E. H. Niehoff> ridder der Militaire Willemsorde 4e kl. Onder de aanwezigen die de laatste eer aan dien ridder bewezenmerkte men o. a. op den schout bij nacht P. A. van Rees, benevens eenige andere hoofd- en subalterne officieren en mindere schepelingen, begiftigd met dit eermetaal. Van een bezoek in de werkplaats van prof. Stracké, die bezig is een beeld te bewerken ter herinnering aan de „Victorie" van Alkmaar, vindt men in het Handelsblad het volgende verslag. Het beeld doet ons de „overwinning" zien op het oogenblik, dat zij neêrdaalt. Vandaar de gestrekte vleugels en het luchtig geplooid gewaad. In den linkerarm rust een omlauwerd zwaard; de rechter wijst zegevierend opwaarts. Met een weinigje verbeelding kan men zich voor stellen hoeveel arbeid er reeds gevorderd wordt om slechts de ruwe omtrekken, met zijn toch reeds teedere gedeelten als de opgeheven arm en de vleu gels, uit zulk een reusachtigen steenklomp te houwen. Eerst daarna kan de geoefende hand de heerlijke lijnen en bekoorlijke vormen te voorschijn roepen, die het verrassende en indrukwekkende van het kunstgewrocht uitmaken. Prof. Stracké is een van de weinige beeldhouwer?, die hun weerspannige grondstof geheel en al zelf bewerken. De voorbijganger, die in het begin des jaars dien ontzag wekkenden steenklomp toevallig aan de Stadhouderskade zag liggen, zou dan ook niet weinig verbaasd staan bij den aanblik van hetgeen de kunstenaar er uit gewrocht heeft. Want niemand zal hem zeker den lof onthouden, dat hij, Alkmaar eene schoone „Overwinning" bezorgende, er tevens eene voor zichzelf heeft behaald. Het vier meter hooge beeld erlangt in het roem rijke stedeke eene gelukkige plaats zoowel om den boomrijken achtergrond, waartegen de prachtige lichtgrijze tint der steensoort bijzonder goed nit- komt, als om den grooten afstand, waarop het gezien zal kunnen worden. Het zal namelijk op de vroegere bolwerken verrijzen, met den blik op Oudorp, waar het Spaansche hoofdkwartier was gevestigd, toen „van Alkmaar de Victorie begon." Men leest in het Handelsblad: Op het oogenblik zijn er te Parijs 37 zwem scholen, waaronder achttien voor mannen alleen, acht voor vrouwen alleeD, tien die voor beide ge slachten toegankelijk zijn, en een voor de kwee- kelingen der kweekscholen. Te Amsterdam is er éen voor mannenvoor vrouwen geen enkele. De prijzen varieeren te Parijs van 20 centimes tot 1 frank. Lagere prijzen dan 50 cent kent men te Am sterdam niet. Parijs is dan ook een stad in het hartje van het, binnenland gelegen, terwijl in Amsterdam de massa water de aandacht van den vreemdeling trekt. Ook de Edam worden de Brabantsehe centen niet meer als betaalmiddel aangenomen. Er zijn onder de Haagsche bedelaars enke len die geen Brabantsehe centen meer aannemen. De beweging wordt dus wel algemeen Niet vóór het einde van deze maandwordt de bekendmaking te gemoet gezien van de bekro ningen toegekend op de Brusselsche tentoonstel ling. Waarschijnlijk zal de Amsterdamsche brand weer een eerste hoofdprijsdiplome d'honneur, bekomen; althans heeft de jury voor de afdeeling brandweer in dien zin een voordracht aan het centraal-comité gedaan. De „vereenigde suikerbakkers" te Amster dam personen op suikerraffinaderijen werkzaam hebben zich tot hunne patroons gewend met ver zoek om hooger loon. Op grond van de stijging der prijzen van de eerste levensbehoeften en van de huishurenvoorts van de behoefte aan goede, kracht aanbrengende voedingwelke hun zwaar en langdurig werk met zich brengtkomen zij tot het verzoek om hun loon te willen stellen op 112 per weekbij een zesdaagschen arbeid van 12 uren per dag. -—Wij vernemeu dat het stoomschip „Medea", van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot maatschappij naar Bordeaux vertrokkenop] het oogenblik van laag water teekenende 0.75 meter beneden AP. met 34 decimeter diepgang door de Noordzeehavep naar zee is gestoomd. Nieuws van den Dag.) De Neue freie Presse waarschuwt het publiek zoowel voor de telegrammen uit Belgrado als ook voor de depêches uit neutrale plaatsen. Van alle Europeesche bladen, zegt het Weensche orgaan, hebben tot nog toe slechts de Neue freie Presse en de Pesther Lloyd correspondenten in het hoofd kwartier te Nischdat is de eenige bron voor ge loofwaardige berichten, daar aan de corresponden ten van genoemde bladen is toegestaan zich persoonlijk van alles te overtuigen. De zooge naamde oorlogscorrespondenten, die door verschil lende bladen naar het Servische hoofdkwartier zijn gezonden, kunnen hun plicht niet nakomen, omdat zij feitelijk te Paracin zijn geïnterneerd en zich tevreden moeten stellen met het weinige dat de Servische generale staf hen toezendtieder voorposten-gevecht wordt als eene overwinning beschouwd. De berichtgevers van de groote Fransche en Belgische bladen, aan een zoodanige behandeling niet gewoon, hebben daarom het Servi sche hoofdkwartier verlaten om zich langs omwegen naar Nisch, naar het hoofdkwartier van Abdul Kerim Pacha te begeven. Een hoofdartikel van een te Texas (N.-Amerika) verschijnend dagblad bevat de volgende hoogst merkwaardige en karakteristieke passage: „Dins dag jl. hebben de leden der groote jury zich zoover vergeten, dat zij een burger hebben aangeklaagd, omdat hij onder den invloed van een groote dosis sterken drank, zijn pistolen op zijn buurman heeft gelost en dezen heeft gedood. Al kan men ook de vrijspreking van den aangeklaagde door een jury, die met de eigenaardigheden van ons land rekenschap houdt, boven allen twijfel verheven achten, zoo hopen wij toch dat de groot-jury leden in 't vervolg zullen nalaten de achting voor zich zei ven bij onze medeburgers op zoo on- noodige wijze te krenken. Door iemand voor zulke kleinigheden aan te klagen moet de opgroei ende jeugd allen eerbied voor de instelling der groot-juryleden verliezen." De Parijsche correspondent van de Kölnische Zeitung verklaarde Dinsdag reeds uit goede bron te hebben vernomendat Moerad den 28™ J uli gestorven is, dat het ambt van grootvizier is op geheven en in plaats daarvan dat van president van den ministerraad is ingevoerd dat de minis ters van oorlog en buitenlandsche zaken door andere titularissen zullen worden vervangen, alle Ottomanische gezantschappen zullen worden op geheven en door diplomatieke agenten zullen wor den vervangen; voorts dat de Porte den vorigen dag de bemiddeling van Engeland had aangeno men onder voorwaarde van vrijheid van beweging voor de Turksche troepen gedurende de onderhan delingen. De correspondent acht het echter zelf wenschelijk een nadere bevestiging van deze be richten af te wachten alvorens er volkomen geloof aan te hechten. In ieder geval is het onaange naam dat alles wat in het serail geschied zoo diep geheim wordt gehouden. Dat de Duitsche regeering zich met alles bemoeit big kt weder uit het volgende. De regee ring van Venezuela heeft agenten naar Europa gezonden om ingenieurs en arbeiders aan te wer ven voor de papierfabricage. De Duitsche regee ring heeft hiervan officieele mededeeling gedaan en de gemeentelijke en andere autoriteiten aange schreven de personen met de bedoelde industrie in betrekking staande te waarschuwen. Het verbod tot in- en doorvoer van rundvee en kalveren uit Nederland, België en Luxemburg naar de Rijnprovincies is thans ook van toepas sing verklaard op koud vleesch, beenen, ingewan den, longen, huiden, horens, klauwen enz. Te Berlijn wordt een pneumatische inrichting voor het brievenvervoer in de stad aangelegd, die waarschijnlijk reeds in October a. zal worden ge opend. De stad is voor het pneumatisch verkeer in twee groote ringen verdeeld, een binnen en een aan de andere zijde van de Spree, die door een dubbele buis tusschen het telegraaf-kantoor en de beurs met elkander verbonden zijn. Aan iederen ring bevinden zich verschillende zijwaarts uitloo- pende buizen. De voor pneumatische verzending aangegeven brieven kunnen door luchtdrukking en luchtzuiging in een half uur door beide ringen worden gedreven. Daar in de meeste gevallen zoo danige verzendingen slechts een ring of nog min der zullen behoeven te doorloopen, zal voor de pneumatische expeditie van een brief ternauwer nood een kwartier noodig zijn. Ieder van de beide ringen heeft twee, op gelijken afstand van elkander liggende machinegebouwen. Daarin wor den door stoom pompen in beweging gebracht, waardoor de in de gebouwen en op de nabij gele gen stations aanwezige luchtreservoirs gedeeltelijk met gecomprimeerde en gedeeltelijk met verdunde lucht worden voorzien, naar gelang de expeditie door luchtdrukking of luchtzuiging plaats heeft. 2 Juli :s av. 11 u. 60 gr. 3Aug.'s morg. 7 u» 65 gr. 's midd. 1 u. 70 gr. 's av. 6 u. 67 gr. Les Bonapartistes sont contents pourvu qu'ils 'aient cause quelque crise zeide dezer dagen een Parijsch dagblad-correspondent, en inderdaad trachten de Bonapartisten op allerlei wijzen kabaal te maken en onrust te stoken, hoewel de onder vinding hun reeds voldoende moest hebben geleerd dat hij die wind zaait storm oogst. Dat onder vonden zij bij de algemeene beraadslagingen over de begrooting, toen de minister van financien hen duchtig op hun plaats zette; zij hebben gisteren weder een lesje gehad, bij de verdere discussie over de begrooting van oorlog. De heer Dréolle veroorloofde zich om den rapporteur Langlois aan te vallen, door hem te verwijten dat hij den toestand der militaire orga nisatie voor het publiek en het buitenland had opengelegd. Hij beweerde, dat het leger aan het haofd van alle staatsinstellingen staat, dus de eereplaats inueemt. Al terstond kreeg de heer Dreolle een terecht wijzing van den president, die hem deed opmerken dat zijne woorden inconstitutioneel en oproerig waren, doch nu nam de president der financieele com missie, Gambetta, zelf het woord om zijn tegenstan der van de overzijde eens terecht te stellen. De con trole der commissie voor het budget zeide hij kan voor niemand beleedigend wezen, en hij wees op de noodlottige gevolgen van een sleehte of in het geheel geen controle: op Metz en Sedan. Onder het keizerrijk waren de militaire krachten slechts een blinkend sieraad, welks ijdelheid en onbedui dendheid het ongeluk van Frankrijk hebben ver oorzaakt. Dit verwijt schijnt doel te hebben getroffen. De heer Dréolle zweeg verder, terwijl Gambetta levendige toejuichingen ten deel vielen. De hoofdstukken 2 en 3 werden aangenomen en vervolgens werd de zitting verdaagd tot heden. In den senaat was men het niet eens of vóór het reces nog zou worden overgegaan tot de ver kiezing van een levenslang senator, dan wel of daarmede zal worden gewacht. Het ministerie heeft voorgesteld, dat de kamers den 12en dezer op reces zouden seheiden. De heer de Saint Vallier stelde gisteren aan den senaat voor te besluiten om vóór het reces over te gaan tot de zooeven vermelde benoemingdoch bij de stem ming onthielden zich de Bonapartisten en de rechterzijde, tengevolge waarvan slechts 127 stemmen werden uitgebracht: 124 vóór en 3 tegen. Daar om een geldige beslissing te verkrijgen 147 of 148 stemmen noodig zijn: de volstrekte meerder heid nh, verklaarde de president het uitgebrachte votum nietig en werd een nieuwe stemming tegen heden vastgesteld. Wordt nu besloten, dat nog vóór het reces de benoeming van een nieuw lid in plaats van den heer Casimir Périer zal geschie den, dan kan de senaat niet vóór den 14™ uiteen gaan omdat in de wet is bepaalddat; de dag voor de verkiezing van een levenslangen senator 10 dagen te voren moet worden vastgesteld. Het schijnt dat de Bonapartisten en de rechterzijde, die den heer de Chesnelong als candidaat voorstellen, de verdaging der verkiezing wenschen terwijl de linkerzijde, die den heer Dufaure blijft aanbevelen, haar nog vóór het reces wil doen plaats hebben. Frankrijk en Engeland plukken wrange vruchten van hunne welwillendheid jegens Turkije om de rentebetaling van door dat land aangegane leenin gen te waarborgen. Blijkens het antwoord door sir Stafford Northcote, aan den heer Mure in het Engelsche lagerhuis gegeven, had de directie der Engelsche bank den 28™ Juni jl. aan de administratie der schatkist kennis gegeven, dat de Porte de noodige gelden voor de coupons en uitgetrokken obligaties der Turksche leening van 1855, die op den 1™ Augustus zouden vervallen, nog niet had gedeponeerd. Den 31™ Juli verzocht de administratie der schatkist aan den minister van buitenlandsche zaken over deze zaak met de Porte in onderhandeling te willen treden. Denzelfden dag gaf de administratie aan de bank kennis, dat zij bereid was gevolg te geven aan de met Frankrijk verleende garantie en verzocht zij haar het noodige geld voor te schieten. Dit was, zeide de minister, slechts een daad van welwil lendheid jegens de Turksche regeering om haar in de gelegeoheid te stellen hare schikkingen te maken. Lord Derby heeft daarop den 2™ Augustus aan de administratie der schatkist medegedeeld, dat de Turksche ambassadeur Musurus zich te Londen bevond en met de Porte in correspondentie was getreden over deze zaak, maar nog geen antwoord had gekregen. Te gelijkertijd was aan de Fransche regeering konnis gegeven. 'tZal de vraag zijn of Engeland zijn geld ooit zal terug krijgen. Een telegram van Reuters office uit Sernlin van 3 April meldt, dat de strijd bij Pandirola steeds wordt voortgezet; herhaaldelijk waren de vijanden dien en den vorigen dag slaags geweest, zonder eenig beslissend resultaat. Twee duizend vrijwil ligers van het leger van de Drina hebben de ge lederen verlaten om naar Bosnië te gaan en aldaar den guerilla-oorlog te voeren. Binnengekomen te Vlissingen het schip Ami, gezagv. Storm, met steenkolen van Blight, en

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3