BUITENLAND. Een internationaal conflict. Zeetijdingen. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Belgische brieven. algemeen de verwachting overtroffen, daar volgens een algemeen overzicht de geheele hooibouw slechts 1/16 gedeelte minder zal zijn dan voorleden jaar. In geen jaren zijn de aardappelen zoo gezond geweest als dit jaar, daar nagenoeg geene sporen ontdekt worden van de ziekte; men schrijft dit vooral toe aan den weinigen regen, die gevallen is, waardoor de vrucht echter klein van stuk zal blijven. De verbouwers makenin weerwil daar van, door de zeer hooge prijzen goede zaken. Te Utrecht werd Dinsdag plechtig geopend de tentoonstelling van kunsten en wetenschappen, toegepast op industrie. De heer Geesink, voorzit ter der regelingscommissie hield daarbij eene toe spraak waarin hij het doel der tentoonstelling uiteenzette en de verschillende binnen- en buiten- landsche com missiën en inzenders welkom heette. Door de heeren Barban§on en Thijs, uit België, werd het gesprokene beantwoord. De tentoonstelling bevat, volgens hetUtr.Dbl., veel belangrijks de catalogus telt 463 nommers, van 414 inzenders. Een grootschen indruk maakt de verzameling nietook biedt zij weinig gelegen heid tot vergelijkingdoch er is veel dat op zich zelf schoon is. Daaronder munten vooral uit een compleet stel meubelen en decoratief voor eene slaapkamer, een paar verzamelingen meubelen in verschillenden stijlfantasie-meubelenporseleinen serviezen en vazen verschillende schoorsteenman tels, haarden, deuren in carton pierre, en inzon derheid, door aantal en fraaiheid van bewerking, verschillend bronswerkeenig gedreven werk enz Weder een staaltje van staatsbladen-Neder- landsch Art. 3 van het koninklijk besluit van 9 Januari 1876 (Staatsblad n° 7) houdende vaststelling van een algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen, bepaalt: Het is aan elk, wien het uit den aard zijner betrekking niet vrijstaat, verboden a enz. e zich in staat van dronkenschap te bevinden of rumoer te maken op stations. De „Gemeentestem'' vraagt, of nog niet een bijzon dere verordening hen behoort aan te wijzen, wien het uit den aard hunner betrekking wèl vrijstaat, op de stations dronken te zijnen rumoer te maken. De groothertog van Luxemburg heeft benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon den heer A. Dupontleeraar aan de koninklijke muziek school te Brusselen tot ridder dier orde den heer V. Massage, pianist aldaar. De werkzaamheden voor de tentoonstellings gebouwen, in het Champ de Mars te Parijs op te richten, hebben eergisteren een aanvang genomen. Het is voor het publiek verkeer gesloten en alleen toegankelijk voor de werklieden. Een hooggeplaatst Engelsch geestelijke, de bisschop van Meathlid van den geheimen raad der koningin, doctor in de theologie, voormalig professor in Trinity college te Dublinheeft door zelfmoord een einde aau zijn leven gemaakt. De ex-koningin Isabella is den 19en dezer met groote plechtigheid op Spaan sch grondgebied ontvangen, 't Is te hopen dat de Spanjaarden het zich niet zullen beklagen. De kroonprins en de kroonprinses van het Duitsche rijk zijn te Miinchen aangekomen om eendaar gehouden wordende tentoonstelling te be zoeken. Maandag morgen heeft in het paleis van justitie te Brussel het eerste verhoor plaats gehad van Marie Collart, bijgenaamd Lolo, de „vriendin" van 't Kint de Rodenbeke, beschuldigd van mede plichtigheid aan de door hem gepleegde oplichting, als heelster der gestolen gelden. Zij is uit Enge land overgekomen en heeft zich uit eigen beweging in handen van het gerecht gesteld. Bovendien komt zij in hooger beroep van eene uitspraak, door de rechtbank van eersten aanleg te Brussel gewezen, waarbij al hare bezittingen, als alkomstig van giften van 't Kintten be hoeve der Belgische bank waren verbeurd ver klaard. Tegen deze uitspraak komt de tegenpartij in verzet, waarbij 't Kint wordt vertegenwoordigd door den procureur Deseamps, Marie Collart door den procureur Slosse, terwijl als advocaten voor hen pleiten zullen de heeren de Rijckman en Houtekiel. Deze zaak zal na de vacantie behan deld worden. Het verhoor van Lolo heeft geruimen tijd ge duurd. Zij was keurig in het zwart gekleed en werd' na afloop van het verhoor door haar advocaat in een huurrijtuig naar de gevangenis terugge bracht. Een onaangenaam bezoek overviel eenige dagen geleden de familie van baron Revay in Hongarije. In het prachtige park van het kasteel verlustigde zich de familie in eene rotonde nabij de broeikassen in het heerlijke wedertoen zich eensklaps op ongeveer tien passen afstands een kolossale beer vertoonde. Zoo geheel onvoorbereid en zonder wapens wist nie mand wat te doen en bleven allen stokstijf zitten. De beer keek het gezelschap eenige oogenblikken met woest rollende oogen aan en liep toen weg. Terstond werden de noodige maatregelen genomen om jacht te maken op het dier, dat dau ook weldra zijn brutaliteit met den dood moest betalen. Dit was reeds de derde gevaarlijke ver rassing die de familie te beurt viel; de eerste maal was het een ever, de tweede maal een lynx. Het koelste plaatsje op de tentoonstelling te Philadelphia is in het machinegebouwalwaar zich een reusachtige ventilator bevindtdie in staat moet wezen 100,000 kubieke voeten lucht op te zuigen en een mensch het hoofd af te trek ken. Of dit laatste waar is heeft niemand beproefd, maar de luchtzuiging is in de nabijheid van het werktuig in ieder geval zoo sterkdat men de opening met traliewerk heeft moeten voorzien om ongelukken te voorkomen. Hoeden, parasols, om slagdoeken, taschjes, enz., verdwenen als door tooverij in den wijden mond van het monster en kwamen eenige oogenblikken later in zeer geba- venden toestand weder aan de andere zijde te voor schijn. Men schijnt dit instrument in het voordeel van dokters en apothekers te hebben opgericht, want de verhitte en zweetende bezoekers komen een luchtje scheppen bij den ventilator en al waren zij ook zoo nat als een uit het water gehaalde kat, in 2 minuten zijn ze droog en geheel afgekoeld; maar men begrijpt dat men blij mag wezen met een goede verkoudheid van zoo'n bewerking af te komen. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden, waarop door den vice- admiraal, directeur en kommandant der marine te Amsterdam, op den 12en Augustus a., zal worden aanbesteed het verrichten van eenige onderhouds werken op 's rijks werf te Amsterdambenevens het maken van een kaaimuur aldaar, en door het ministerie van binnenlandsche zaken (staatsspoor wegen) op den 17fn Augustus daaraanvolgende het maken van den bovenbouw en van eenige an dere werken op en nabij het goederenstation te Feijenoord (Rotterdam). 2 Juli 's av. 11 u. 60 gr. 3Aug.'s morg. 7 u. 65 gr. 's midd. 1 u. 70 gr. 's av. 6 u. 67 gr. Het is niet te ontkennendat over het algemeen de Turken gelukkig zijn in den strijd. De moei lijkheden veroorzaakt door de ongesteldheid van Moerad, schijnen in alle stilte uit den weg te zul len worden geruimdvoortdurend trekken nieuwe troepen naar het oorlogstoon eelen de Serven hebben herhaaldelijk gevoelige nederlagen geleden. De kans dat spoedig een beslissende overwinning wordt behaald is groot. Gladstone drong er in het Engelsche lagerhuis op aan dat vóór dien tijd de mogendheden tusschenbeide zouden komen en lord Derby verzekerde in het hoogerhuis, dat de regeering van Groot-Brittannië tracht het daarom trent zoo spoedig mogelijk met de mogendheden eens te worden. Proposez-vous d'avoir le lion pour ami Si vous voulez le laisser croitre denken zeker laatstgenoemden ten aanzien van Turkije, want zij zijn het reeds onderling eens over het beginsel om vertoogen tot de Porte te richten. Het geschikte oogenblik achten zij ech ter nog niet te zijn aangebrokenomdat het er op aan komt de belangen van geen van beide partijen te krenken. In schijn althans moet een strikte neutraliteit worden gehandhaafdhoewel toch waarschijnlijk die vertoogen ten doel zullen hebben de Porte tot toegevendheid jegens de opstandelingen en het invoeren van hervormingen te bewegenin de overtuigingdat wanneer een maal de oproerige vorsten en onderdaneji tot hun plicht en gehoorzaamheid zijn gedwongende ge- loovigen hunne beloften wel weder zouden verge ten en het lot der Slavische Christenen er niet veel op zou verbeteren. Daardoor zou misschien de toestand nóg dreigender worden, omdat de mogendheden in dat geval door de publieke opinie wel eens konden worden genoodzaakt krachtdadig tusschenbeide te komen en daarom is het wen- schelijker op vredelievende wijze te intervenieeren, voordat de krachten van den leeuw al te zeer zijn toegenomen. De berichten van het oorlogstooneel zijn heden onbeduidend. Reuters correspondent te Belgrado seint dat de defensieve positie der Serven te Zaït- sar, over welks lot men zich reeds ongerust had gemaakt, onneembaar is. De Turken hadden zich te Veliki Isvor versterk. Tchol Antich had Bielopolje genomen en bedreigt Sjenitza, dat reeds sedert twee dagen wordt gebombardeerd. Knia- gevatz is door de Serven onder bevel van Ouzoun Mircovitch bezet. Uit Belgrado wordt bevestigd dat de Turken gisteren de Servische linie van defensie zijn overgetrokken en in het district Kniagevatz verscheidene plaatsen hebben bezet. In Konstantinopelsche berichten wordt deze affaire als een groote overwinning voorgesteld. Omtrent de gebeurtenissen in de Herzegowina meldt de Politische correspondenz dat eene poging van Moukhtar Pacha om uit Trebinje het bedreigde Bilek ter hulp te komen is mislukt. De Monte- negrijnen bedreigden zelfs Trebinje en de commu nicatie tusschen Mostar en Bilek is geheel verbroken. De geruchten omtrent onlusten op het Russische grondgebied in den Kaukasus en de Transkausa- sische streken worden door den Messager de Tiflis bepaald tengengesprokon. Wat aanleiding tot die geruchten heeft gegeven is het feit, dat de boeren van acht dorpen, ontevreden over den uitslag van hunne positie, hebben geweigerd pacht te betalen. Dit heeft aanleiding gegeven tot onregelmatigheden, waarbij de militaire macht is tusschenbeide moe ten komen. In Spanje schijnen weder moeilijkheden te broeien. Eergisteren moet althans te Madrid een zeer be langrijke ministerraad zijn gehouden, doch waarover wordt niet gemeld. De heer Canovas en de andere ministers, die de koningin-moeder hebben verwel komd, bevinden zich weder te Madrid. Wegens onvoldoende opkomst der leden kon de Fransche kamer gisteren de behandeling der begrooting van oorlog niet voortzetten. Alleen is aangenomen een wetsontwerp betreffende het recht om de aanmunting van zilveren vijffrank stukken te beperken en te schorsen. De voormalige minister van oorlog der Vereenig- de staten, de heer Belknap, die, zooals men zich zal herinneren, was beschuldigd van knoeierij en omkooperij, is door den senaat met 35 tegen 25 stemmen in vrijheid gesteld. Om hem in staat van beschuldiging te stellen waren 2/3 der stem men noodig. Tusschen het Italiaansehe ministerie en de regee ring van den onderkoning van Egypte, de man heeft tegenwoordig met allerlei moeilijkheden te kampen, is een onaangenaam conflict gerezen. Onder leiding van markies Antinori is nl. onge veer drie maanden geleden een wetenschappelijk geographische expeditie uit Italië naar Egypte en van daar naar Abessinië en Midden Afrika ver trokken. Deze expeditie, die de belangstelling van alle aardrijkskundige genootschappen in Europa genoot, was door afzonderlijke brieven van Victor Emmanuel o. a. ook warm aanbevolen in de wel willendheid van den khédive. Het schijnt echter, dat door de onachtzaamheid van de Egyptische autoriteiten, die men te* recht of ten onrechte wijt aan de zorgeloosheid van den Italiaanschen consul-generaal te Alexan- drië, den heer Martino, de expeditie bij bare aan komst te Zeila door den gouverneur alles behalve welwillend werd ontvangen. Tengevolge daarvan heeft zij haar tocht naar Ankobes onder zeer ongunstige omstandigheden, zonder gidsen, zonder kameelen, enz. moeten voortzetten. Sedert het oogenblik van zijn vertrek uit Zeila heeft men te Rome geen bericht van den markies Antinori ontvangen. Verontrust door dit langdurige stilzwijgen, vooral na de klachten vau den mar kies over de ondervonden behandeling, hebben de minister van buitenlandsche zaken Melegari en de voorzitter van het aardrijkskundig genootschap, de heer Uorrentiter algemeene kennis gebracht welke maatregelen zij ten opzichte der handel wijze van de Egyptische autoriteiten hebben ge nomen. In een brief aan den consul Martino zegt de minister o. a. het volgende: „Na de stappen door Z. M. den koning en de Italiaansehe regee ring bij den khédive gedaan, moet deze de ge heele verantwoordelijkheid gevoelen die op hem zou drukken, ingeval de ongelukken welke men vreest verwezenlijkt worden en het gevolg blijken te zijn van de handelwijze der autoriteiten te Zeila." Men verwijt den khédive dat hij in weerwil van de dringende aanbeveling van den koning, de belangen der reizigers slechts zeer onvoldoende heeft ter harte genomen. Ziehier wat de khédive aan den gouverneur van Zeila heeft laten schrijven: „Vier of vijf Italianen zullen te Zeila aankomen. Verschaf hun personen om hun den weg te wijzen onverschillig in welke richting zij zich willen begeven. „Wat betreft het aankoopen van kameelen of andere voorwerpen, indien zij die verlangen, bemoei u daar niet mede." Dat was dus de eenige maatregel, dien de Egyp tische regeering nam ter voldoening aan een drin gende aanbeveling van koning Victor Emmanuel. Geen wonderdat te Rome groote verontwaardi - ging heerscht jegens den onderkoning en den consul-generaal. Met angst worden nadere berich ten omtrent de expeditie te gemoet gezien. Moch ten zij ongunstig zijndan zou het wel kunnen gebeurendat de Egyptische regeering zich hare handelwijze ernstig beklaagde. Italië is eene mo gendheid waarmede tegenwoordig volstrekt niet valt te spotten, vooral niet op het oogenblik der Oostersche verwikkelingen, 't Is daarom voor Egypte te wenschen dat alles zich nog ten beste zal schikken en er geen aanleiding voor Italië zal bestaan tot verdere démarches. Brussel1 Augustus. De kalmte welke op het oogenblik in België heerschtzou een oppervlakkig toeschouwer licht tot verkeerde gevolgtrekkingen kunnen leiden. Men zou er een terugstoot in kunnen zien van de onstuimige beweging, die op de nederlaag der liberalen bij de stembus van 13 Juni gevolgd is, en tevens een bewijs dat de Belgen er zich in chikken dat de clericalen het bestuur in handen hebben en houden. Wie dit echter meenen mocht, zou zich grootelijks vergissen. Wel laat de geweldige volksberoering niets meer van zich merkenmisschien wel juist door de he vigheid waarmede die zich in den aanvang kennen deed; maar in plaats daarvan is het vaste besluit genomen, om niets onbeproefd te laten teneinde de natie de oogen te openen voor de werkzaam heid der clericalenvoor de verborgen knoeierijen waaraan zij zich overgeven en voor het ware doel dat zij met eene onwankelbare standvastigheid nastreven, en dat geen ander is dan de onder drukking van alle mogelijke vrijheid. Ik voel mij gelukkig het in het openbaar te mogen verklaren: de Belgische liberalen zijn noch ontmoedigdnoch machteloos. Op dit oogenblik, nn de parlementaire tribune gesloten is en onze voornaamste staatslieden op hunne lauwe ren rusten, bewaart men het stilzwijgen, doch dit is evenmin een teeken van ontmoediging als van berusting. Men arbeidt in stilte aan een groot en gewichtig werk, waartoe alle ijverige liberalen medewerken. Men is bezig een grondig en nauw keurig onderzoek in te stellen, waarbij de kleinste bijzonderheden niet over het hoofd worden gezien. Bij de opening der eerstvolgende kamerzitting, vermoedelijk reeds bij het onderzoek der geloofs brieven van de laatst verkozen leden, is men voor nemens de uitkomsten van dit onderzoek bekend te maken, teneinde de beide kamers zedelijk te verplichten om de noodige wetgevende maatregelen te nemen, opdat het beginsel van de vrijheid der verkiezingen weder eene werkelijkheid worde. Het blijkt ten duidelijkste dat het eene dwaas heid is, bij den kiezer nog eenige vrijheid te veronderstellen tegenover den invloed der geeste lijkheid, die de geheele plattelandsbevolking als in een ondoordringbaar net gevangen houdt. Die invloed werkt in den vorm van een onvermoeid spioonenstelsel, dat bij de eenvoudige lieden van het platteland wordt toegepast door middel van den biechtstoel, den kansel, den huiselijken haard en de school." Niets is heilig of ontoegankelijk voor deze bespieders en indringersnoch de eerste kreten van een pasgeboren kind, noch de doods angst <?an een stervende. Een vader, die zijn kind ten doop komt houden, doet men door allerlei vrees-aanjagingen of door andere middelen de ge- ofte afleggen, dat hij voortaan als een goed ge- loovige zijne stem zal uitbrengen. Een zieke, een stervende zelfs, wordt door het uitzicht op de eeuwige verdoemenis gedwongen te beloven dat hij zich voortaan onthouden zal van het lezen der vrij zinnige dagbladen. Die feiten, welke dagelijks onder- duizenderlei vormen en in de meest verschillende standen der maatschappij voorkomen, gebeuren niet alleen op het platteland, maar ook in de ste den; ja zelfs in het hartje van Brussel begint de geestelijkheid dezelfde practijken reeds toe te passen. Ziehier éen feit uit duizend, waarvan ik in staat ben voor de volkomen geloofwaardigheid in te staan, daar ik het vernomen heb van den zoon des mans, die het voorwerp geweest is van dezen aan slag van een geestelijke. De hoogbejaarde vader van een onzer meest bekende geneesheeren, den dood, zooals hij meende, voelende naderen, liet een priester bij zich roepen op een oogenblik dat zijn zoon, tengevolge zijner drukke praktijk, afwe zig was. Nadat de zieke zijne biecht had afgelegd? vroeg de priester: „Welke krant leest gij „De Etoile beige," was het antwoord. „Dat is zeer verkeerd," hernam de zielver zorger. „Ik kan u geen absolutie geven, wanneer gij mij niet beloven wilt dat gij dat schadelijke blad niet meer lezen zult." Daar kwam onze zieke tegen op. „Sedert twintig jaren, sprak hij, lees ik die krant en ben ik er aan gewend. Ik ben niet van plan van mijne gewoonte af te wijken gedurende de weinige dagen, die ik misschien nog te leven heb." De priester hield vol, dreigde, stond op om het huis uit te gaan, maar de verstokte zondaar bleef voor alles ongevoelig. Te vergeefs beproefde de biechtvader een middelweg, door hem te verstaan te geven dat eene eenvoudige belofte desnoods voldoende zou zijn. De geestelijke eindigde met hem zonder eenige voorwaarde de absolutie te geven, daar hij beducht was dat de zaak rucht baar zou worden. Op dit oogenblik leeft de oude man nog en heeft tot dusverre nog niet opgehou den zijne krant te lezen. Uit dit feit, dat in onze hoofdstad, in de woning van een algemeen bekend man gebeurd is, kunt gij afleiden wat op het platteland in dorpen en gehuchten plaats heeft, waar de geestelijkheid als heer en meester gebiedt en nog ondersteund wordt door de landedellieden en ambachtsheeren Het ingesteld onderzoek zal feiten aan het licht brengen, welke meu op schijnbaar goede gronden voor ongelooflijk zou houden. Ondanks het minis terie en zijne clericale kamer-meerderheid zal over dit alles het noodige licht verspreid worden, dank zij de twee gewichtige waarborgen die wij nog bezittenvrijheid der volksvertegenwoordigers en vrijheid der drukpers. Vertrokken van Vlissingen de Engelsche stoom boot Cynthiagezagv. Aspletnaar Shieldsen

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3