N°. 182. liye Jaargang. Donderdag 3 Augustus. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën i 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 2 Augustus. 12. Isola Bella. MIDDËLBURGSËHË COURANT. De gisteren in den gemeenteraad van Middel burg gedane mededeeling van een brief van gede puteerde staten, begeleidende eene kennisgeving van het door den minister van binnenlandsche zaken genomen besluit om hier ter stede eene rijkskweek school van onderwijzers te vestigen, mag, ook na het geen van de over dat onderwerp gevoerde onderhan delingen bekend was, met recht een heugelijk nieuws genoemd worden. Blijft er nog reden be staan om het te betreuren, gelijk ook in de juist gisteren door ons medegedeelde memorie van antwoord van den heer Moens betreffende het door hem ingediend wetsvoorstel gedaan wordt, dat met de voorbereidende maatregelen voor de op richting der nieuwe kweekscholen niet zooveel meer haast gemaakt is, dat de opening der cussussen reeds met den len September a. kan plaats hebben, het is nu althans zeker dat het met de opening dier scholen bij de regeering ernst is en dat onze gemeente en ons gewest onder de eersten zullen behooren die daarvan de vruchten zullen plukken. Zijn die vruchten uit een intellectueel oogpunt hoog te schatten, ook in een stoffelijk opzicht zijn ze niet te versmaden. De kosten eener rijks kweekschool komen volgens destaatsbegrooting, on gerekend de uitgaven voor de gebouwen, op ƒ50,000 's jaars, waarvan natuurlijk een groot gedeelte binnen de gemeente verteerd wordt. Rekent men daarbij de kosten van verblijf en onderhoud voor een aantal kweekelingen, waarvan het cijfer, bij voltalligheid der klassen op ongeveer tachtig ge schat mag worden, dan springt in het oog dat de vestiging eener zoodanige inrichting voor onze gemeente een niet onbeteekenend voordeel zal op leveren. De uitkomsten der rijkskweekscholen pleiten voor hare nuttige werking. De kweekelingen welke aan die inrichtingen hunne opleiding hebben genoten, voldoen bijna zonder uitzondering aan het hulponderwijzers-examen. Tusschen de kweek scholen en de normaallessen moge dan ook in onze provincie een heilzame wedstrijd ontstaan, waar van verbetering van het gehalte der onderwijzers en vermeerdering van hun aantal het gevolg moge zijn. Op die wijze zal de aanstaande Middelburg- sche kweekschool voor het volksonderwijs een brandpunt van ontwikkeling en vooruitgang wezen, waarvan de gevolgen na eenige jaren niet zul len uitblijven. Zijn wij in de eerste plaats den heer Moens dank Naar het Duitsch van Arthur Stahl. {Vervólg.) Slechts eenmaal had zij eene huwelijksinzegening bijgewoond. Zij was dus met de vormen niet zoo gemeenzaam, dat het hare verwondering kon wek ken, indien het een of ander niet juist zoo toe ging als de ritus het voorschreef. Dat niet de priester, maar Alfonso den ring aan haar vinger stak, trof haar nietintegendeel scheen niets haar natuurlijker en het was haar een zoet oogenblik toen Alfonso het deed en zich vooroverboog om met den ring te gelijk hare hand te kussen. In haar oog was die ring het symbool, dat zij zijne vrouw was. Toen de inzegening afgeloopen was, liet de zachte muziek zich weer hooren. De markies sprak eenige woorden met den priester en ging vervol gens met hem en de beide getuigen, die de plechtigheid bijgewoond hadden, naar een klein nevenaltaar waar een document lag dat allen onderteekenden, terwijl Candida knielend voor hem bad met een vuur, alsof zij nog nooit te voren de handen had gevouwen. 'Toen de markies echter verschuldigd, dewijl' op zijn herhaald aandringen de tweede kamer in het vorige jaar eindelijk op de staatsbegrooting den post brachtdie de eerste aanleiding tot de Middelburgscbe kweekschool wezen zal, den minister Heemskerk komt onze erkentelijkheid toe dewijl hijniet afgeleid door de ministerieele crisis en door het vooruitzicht van zijn mogelijk naderend aftredenbij het ge volg geven aan den uitgesproken wensch der volksvertegenwoordiging, Middelburg gekozen heeft als eene der eerste gemeenten, welke van dien wensch dadelijk voordeel zullen genieten. Behalve van alle gemeente-gebouwen wapperde heden uit een groot aantal particuliere woningen de nationale vlag ter eere van het hernieuwd be zoek van Z. K. H. prins Hendrik aan Zeeland's hoofdstad. Per gewonen trein van 2 uur 7 kwam de prins hier aan, vergezeld van zijn adjudant den luitenant ter zee le klasse W. baron van,Ho- gendorp. Op het perron werd Z. K. H. opgewacht en gecomplimenteerd door den commissaris des konings in Zeelandden burgemeester dezer gemeente, den kommandant van het garnizoen en den heer Gr. J. Sprenger in zijne hoedanigheid van commissaris der te Vlissingen gevestigde koninklijke Maat schappij „de Schelde." Per rijtuig werd de prins gebracht naar de woning van den commissaris des koning, waar hij eenigen tijd vertoefde. Vervolgens bezichtigde hij het droge dok, waarbij de heer J. de Decker den prins de noodige inlichtingen gaf, en reed daarna naar Vlissingen, vergezeld van den com missaris des konings, den burgemeester van Mid delburg en den heer van Hogendorp. Omstreeks half vijf te Vlissingen aangekomen, werd de prins aan de werf der maatschappij de Schelde ontvangen door den heer P. Wibaut, commissaris dier maatschappij, waarna de overige leder der directie aan Z. K. H. werden voorgesteld. Het leggen der kiel van het ijzeren stoomschip, dat ten behoeve van het Nederlandsch loodswezen gebouwd zal worden, had vervolgens in tegen woordigheid van verschillende autoriteiten plaats onder het spelen der volksliederenterwijl daarna de werf, de fabriek, het droge dok en de in aan bouw zijnde nieuwe sluiswerken bezichtigd werden. Het Vaderland trekt de juistheid van ons bericht omtrent de ontbieding van mT. Kappeijne van de Coppello bij Z. M. den koning in twijfel. Het gerucht daarvan loopt sedert eenige dagen in den Haag, „maar, schijft het Vaderland, onze informatiën waren van dien aard, dat wij het vol komen overbodig achtten van het gerucht melding te maken. De heer Kappeijne vertoeft sinds eenigen tijd in het buitenland." zachtkens haar schouder aanraakte stond zij op; hij gaf haar den arm en beiden verlieten de kerk, Eene frissche, bijna koude lucht waaide hun te geinoet, gepaard aan de sterke reuk van dennen, en het zwakke maanlicht gleed als tusschen de slanke stammen door. Hij wikkelde haar dicht in een Indischen shawl, dien hij uit het nog wachtende rijtuig nam, en hielp haar daarop het portier in. Zij reden nog een uur, en toen trof een licht glans haar oog en een gefluit van locomotieven haar oorzij waren aan een spoorwegstation. Aan den hoofdingang hield het rijtuig stil en de markies gaf zijn bediende op snellen toon eenige bevelen. Hij was een van die mannen die in staat zijn eene vrouw alles te doen vergeten. Candida had aan niets gedacht, hij scheen aan alles ge dacht te hebben, zelfs aan alle bijzaken, en alles deed hij zoo juist en ongekunsteld, dat het ver trouwen en gerustheid moest inboezemen. Na een oogenblik bevond Candida zich in een spoorwegrijtuig der eerste klasse alleen met hem, die nu haar echtgenoot was. Een lamp in de zoldering van den wagen verspreidde daar binnen een zacht licht. Alfonso liet de blauwzijden gordijnen neêr. Uit een reisnecessaire, die alles scheen te bevatten wat men zich maar kon voor stellen, nam hij een versterkend reukwater, om zachtkens hare slapen en hare polsen te bevoch tigen, en vervolgens noodigde hij haar uit een teug wijn te nemenhij brak een beschuitje voor haar door en schudde haar kussen zoo zacht mo gelijk op. Het Haagsche Dagblad schrijft: „Als wij goed ingelicht zijn, moeten in de ministerieele crisis de kansen voor de radicale richting sedert eenige dagen aanmerkelijk verbeterd zijn." De feestwijzer voor de algemeene vergadering der Nederlandsche Juristen-vereeniging, "waar van de bijeenkomsten den 24e<>, 25en en 26en dezer des voormiddags te 10 uren in de staten-zaal der Abdij alhier plaats zullen hebben, is vastgesteld als volgt: Woensdag 23. Bijeenkomst der leden in den tuin van de sociëteit St. Joris. Donderdag 24, des avonds te half acht uur. Concert in het Schuttershof, aangeboden door de confrérie van St. SebastiaaD. Op dien dag is er gelegenheid des middags te 5 uren aan eene table d'hote in het hotel de Flandre deel te nemen. Yrijdag 25, na afloop der vergadering. Rijtoer naar Domburg en gemeenschappelijke maaltijd aldaar. Zaterdag 26, des namiddags te 3 uren. Tocht per stoomboot door het kanaal naar Vlissingen, bezichtiging der havenwerken en van eene der stoombooten van de maatschappij Zeeland. Gemeen schappelijke maaltijd in het Schuttershof alhier. De leden der Juristen-vereeniging hebben vrijen toegang tot het concert in het Schuttershof en tot de sociëteiten St. Joris en de Vergenoeging. Naar wij vernemen bevindt de heer Henri Havard, schrijver van de bekende werken les villes mortes du Zuiderzeeles frontières menacêes enz., zich sedert eergisteren hier ter stede. Hij is voornemens het meest bezienswaardige hier en in de omstreken in oogenschouw te nemen en ver volgens zijne reis door Zeeland voort te zetten. Men schrijft ons uit Schouwen-Duiveland „De werkzaamheden voor het te stichten stoom gemaal in het waterschap Schouwen worden steeds krachtig voortgezet. De houten fondeering is ge reed en met het maken der gebouwen tot plaat sing der stoom- en waterwerktuigen is men begon nen. De machinerieëndie geleverd worden door de Nederlandsehe stoombootmaatschappij te Rot terdam, worden in deze en de volgende maand geplaatst. Bovendien zijn de moddergoden druk bezig met het verhoogen en verzwaren der boezem kade het graven van watergangen enz.zoodat het zich laat aanziendat alles op het einde van dit jaar gereed zal zijn. „Door de aanhoudende droogte zijn de weiden schraal en de velden wit om te oogsten. Enkele gewassen, zooals het hooi en het vlas, zijn reeds verdwenendoor andere ruischt de sikkel des Op elk station kwam de bediende aan het por tier, om te vragen of er iets van mijnheers orders was. „Waar gaan wij naar toe?" vroeg nu Candida, Alfonso noemde eene plaats, doch aarzelend, zoodat baar een oogenblik het gevoel bekroop, dat hij iets voor haar verborg. Doch groote liefde is zoo vereenzelvigd met groote achting, dat die in druk dadelijk weêr verdween. Zij reden den geheelen dag met snelheid door, slechts zelden het rijtuig verlatende. Candida wist zelve niet, wat den dag zoo snel voorbij deed gaan. De gang der reis werd door niets noemenswaardigs afgebroken, maar voor haar was elk uur een uitstapje in het fabelrijk der poëzie, 't Was andermaal avond toen zij het doel hunner reis naderden. Vermeerdering van licht en gedruisch op de stations kondigde de nabijheid eener groote stad aan. Aan hare oogen vertoonde zich in 't verschiet eene onafzienbare laan van gasvlammen, en de conducteur, met een lantarentje voor op de borst, kwam aan het portier om de biljetten te vragen. De markies schikte doeken, parapluies, reis necessaire enz. zoo ordelijk bij elkander, alsof hij zijn leven lang de reisbediende eener dame was geweest. Daarop zette hij haar hoedje recht, streek haar over het blonde haar, gaf haar een kus en schudde haar bestofte kleeren af; de zorgvuldig heid van een minnaar en die van eene moeder waren in hem vereenigd. Zij reden het schitterend verlichte station binnen arbeiders om ze neer te vellen, een doelmatiger slachting dan het doodschieten van Turken en Serven. „Velen en ik niet het minstzijn nieuwsgie rig naar het besluit van den minister van binnen landsche zakennopens de kerk van Brouwers haven daar van dat besluit haar langer bestaan afhangt. Ik hoop dat hij het onder de loopende zaken rangschikt en vóór zijn heengaan besluit de noodige gelden voor de herstelling toe te staan.". Als een bewijs, dat aan de werken tot inpolde ring van schor gronden, gelegen in het Hellegat onder de gemeenten Zaamslag en Boschkapelle, waarmede den 26°n der vorige maand een aanvang werd gemaakt, krachtig wordt doorgewerkt, kan vermeld worden, dat de sluiting van den nieuwen zeedijk gisteren met gunstig gevolg is kunnen verricht worden. Daardoor zijn weder 175 hecta ren goede grond drooggemaakt en aan de zee ontwoekerd. Niet alleen zal de bebouwing in het vervolg aan vele arbeiders werk verschaffen, maar zij zal tevens daardoor tot de bevordering van den landbouw onzer provincie kunnen strekken. Bij het departement van koloniën zijn per tele grammen van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië de navolgende berichten uit Atchin ontvangen die in de Staats-courant van heden zijn opgenomen (gisteren reeds in het kort door ons medegedeeld): Den 7en Juli zijn twee kolonnes onder de leiding van den generaal-majoor Wiggers van Kerchem uitgerukt om het gebergte in de IV en VI Moe kim van vijanden te zuiveren en de plaatsen te verwoesten, waar zij zich schuil hielden of hun voorraad borgen. Dit doel was den 20en Juli ge heel bereikt. Alleen zocht men nog in het ge bergte van Atchin-hoofd naar de schuilplaats van Hadji Aboe, wiens kampong Lambaroe was ver brand. Op den linker oever der Koerong Raba wordt een post opgericht. Bij het bouwen van eene brug over dien riviermond werden twee man gekwetst. Eene patrouille uit Beloel-zuid heeft bij nacht eene vijandelijke kampong overrompeld, wapens en amunitie buit gemaakt en zestig huizen ver brand. De vijand liet 7 dooden achter. Aan onze zijde werd slechts 1 man licht gewond. Het weder was droog en zeer warm, en de ge zondheidstoestand behoudens enkele cholerage vallen niet ongunstig. De opiumpacht in Atchin is aan een Chineeschen pachter van Batavia afgestaan voor 10,540, de pacht der dobbelspelen voor 8500 'smaands. en Alfonso tilde haar uit het rijtuig. Een oogen blik stond Candida als verbijsterd door het prach tige gezicht. „Kom aan, geliefde, nu zijn wij er," fluisterde hij haar toe; „nu verwacht ons ons huis en het geluk Zij reden eerst de hoofdstraten van eene prachtig verlichte stad door. De oogen werden verblind door het gas, het kristal, de rijke winkels, de koffiehuizen, en geboeid door de elegante toiletten en de wandelaars; muziek liet zich hooren, cou ranten werden luid uitgeventhet was de avonddrukte eener hoofdstad. Daarop kwamen zij in stillere wijken; huizen als paleizen verhieven zich aan beide zijden der breede straten, maar de beneden vensters waren gesloten; alleen de lantarens voor den hoofdingang straalden als vurige oogen. Voor een dezer huizen hield het rijtuig stil. „Wij zijn te huis, mijne geliefde," zei Alfonso. Met sprakelooze verbazing zag Candida hem aan. Zij had er geen vermoeden van, dat hij zijn kort uitstapje gebezigd had, om hier alles voor haar in gereedheid te brengen. Wel wist zij dat zij met hem zou leven, maar van de wijze waarop dit zou geschieden had zij zich nog geen denkbeeld gevormd. De bediende droeg de bagage naar binnen, en een ander bediende met een kamermeisje stonden in den gang te wachten. „S a 1 v e" stond op deu drempel, dien zij overschreden. Alfonso leidde haar de helder verlichte breede trappen op, en de bediende opende de deur van het salon.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1