N®. 181, 119° Jaargang. 1876. 2 Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon<- en Feestdagen, Prijs per 3/m. francö f 3,50, Afzonderlijke aommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, AdvértentiênS 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz,.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Lappite G°; te Brussel en Parijs. Middelburg, 1 Augustus. I s o I a Bella. I nx ci' Door burgemeester en wethouders van Middel burg wordt het volgende bekend gemaakt. Rijks-belastingen. De burgemeester van Middelburg maakt bekend: dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is verzonden het door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 27™ Juli 1876 invorderbaar verklaard kohier n° 3 van het patentrecht voor het dienstjaar 1876/77 met uit- noodiging aan ieder wie zulks aangaatom na be komen kennisgeving van zijnen aanslagten spoe digste bet door hem verschuldigde te kwijten; met herinnering tevens dat de bezwaren, welke dien aangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 28™ Juli 1876. De burgemeester voornoemd (Get.) SCHORER. Be zoel* van Z. H. H. Prins Hen drik der Nederlanden. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend: dat Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden voornemens isWoensdag den 2™ Augustus a. deze gemeente te bezoeken en van daar den vol genden dag zal vertrekkenter gelegenheid waarvan de nationale vlag van alle gemeente-gebouwen zal uitgestoken worden. Middelburg den 31™ Juli 1876. De burgemeester en wethouders voornoemd, (Get.) SCHORER. De secretaris, (Get.) G. N. DE STOPPELAAR. In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg heeft de heer J.! J. van der Harst Az., na de vereischte eeden te hebben afgelegd, als lid zitting genomen; De begrooting van het bestuur der godshuizen voor 1877 is goedgekeurd. De gemeenterekening over 1875 is overgelegd en tot onderzoek gesteld in handen der financieele commissie. Van gedeputeerde staten van Zeeland is afschrift ontvangen van het koninklijk besluit van 16 Juli jl., waarbij ongegrond wordt verklaard het beroep van den raad van een besluit van gedeputeerde staten vaa 31 Maart jl., waarbij goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit van 21 Maart te voren tot nadere regeling der jaarwedden van de hulponderwijzers op school C, voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens. Naar aanleiding hiervan is op voorstel van bur gemeester en wethouders besloten: DPÏDTJIXjIjETOlSr- li. Naar het Duitsch van Arthur Stahl. Vervolg.) Candida bleef als in eene verdooving achteren de volgende dagen waren voor haar zoo schok kend dat haar teeder gestel er bijna onder be zweek. Zij had wel tot aan 't einde der wereld de vlucht willen nemen voor den blik van den geen dien zij lief had om haar hart nit te storten en den hemel te vragen waarom deze strijd haar werd opgelegddaar zij toch niet anders kon dan hem beminnen. Hoe sterker de strijd werd des te meer nam hare liefde toe. Alfonso vermeed thans alleen met haar te zijn, maar des te wel sprekender was de taal zijner oogen en de uit drukking van zijn bleek gelaat. Hij ging een korten tijd op reis, om haar gelegenheid te laten weêr tot haar zelve te komen. De gedachte rees dan ook bij baar op, of een manwiens in trede in haar hart met zooveel smarten voor haar gepaard gingwel de rechte wasen zij trachtte dus hare gedachten van hem af te trekken; doch baars ondanks keerden die altijd weêr tot hem 1° Al de hulponderwijzers en hulponderwij zeressen die zich bereid hebben verklaard geen ontslag te zullen vragen vóqr het einde van een cursusvan die verbintenis te ontslaan. 2° Aan den sedert eervol ontslagen hulponder wijzer W. C. Crucq en aan de hulponderwijzers L. Hogerland en P. J. J. Dormaar het bedrag uit te betalen van hetgeen hun zou toekomen volgens de regeling hunner jaarwedden naar 's raads be sluit van 1 October 1875. 3° Opnieuw te besluiten tot vaststelling van de jaarwedden der hulponderwijzers op school C zoo als die bepaald waren bij besluit van 11 Februari jl., thans echter zonder bijvoeging der beperking omtrent het nemen van ontslag. 4° Den eisch uit het besluit van 11 Februari jl. te doen vervallen dat de 2e hulponderwijzer, wiens jaarwedde op 800 werd gebracht, akte als hoofd onderwijzer moet bezitten, en de jaarwedde te brengen op /750, evenals bij de andere hulpon derwijzers onder voorwaarde dat die bij bezit of verkrijging een er hulponderwijzers-akte op f 800 zal gebracht worden. Blijkens mededeeling van den voorzitter is door burgemeester en wethouders tot commies ter ge meente-secretarie, in de plaats van wijlen den heer G. W. Vroonebenoemd de heer A. H. Kommers, thans klerk voor de bevolkingsregisters. Nog werd door den voorzitter medegedeeld, dat volgens heden ontvangen brief van den minister van binnenlandsche zaken, Middelburg is aange wezen als plaats van vestiging voor een der drie op te richten nieuwe rijks-kweekscholen voor onderwijzers. Van de heeren mr. E. P. Schorer, C. D. Tiele- nius Kruijthoff, J. A. Tak, J. P. I. Bateux en J. J. L. Luti is bericht ingekomen dat zij hunne be noeming tot lid der plaatselijke schoolcommissie niet aannemen. De heeren dr. H. A. de Jongh P. H. van Moerkerken en dr. J, G. Vögler hebben zich bereid verklaard die betrekking te aanvaarden. Als nieuwe leden zijn thans benoemd de heeren: m'. J. Ermerins met 8H. D. Slegt met 5, P. M. de Ligny met 6, jhr. mr. D. G. van Teijlingen (bij tweede stemming) met 5en dr. F. P. J. Sib- macher Zijnen met 7 stemmen. Op de dubbeltallen ter benoeming van leden in het college van zetters zijn met algemeene stemmen geplaatst de heeren: H. J. Dronkers, K. Baart, J. M. Böone, allen aftredende leden, P. J. de Cloedt, A. J. Ie Nobel en W. J. Zip jr. In een volgend nommer geven wij het gewone verslag. Het vervoer van reizigers tusschen Vlissingen en Queenborough met de stoomschepen der maat- terug, en dan verscheurde het haar hart als zij het open en opgeruimd gelaat van haar vader gadesloeg. Wanneer de drost bijzonder goed geluimd was, placht tante Ulrike te zeggen: „Mijn broêr heeft zijn Zondag, als al de vredeklokjes luiden." Waarom moest hij, om de maat van Candida's zelfbeschuldiging vol te maken, juist tegenwoordig zooveel van die Zondagen hebben Misschien had Alfonso, die ook voor hem onweerstaanbaar was, die uitwerking op hem. Candida zou veel liever gezien hebben, dat haar vader zijne kleine heftig heden en eigenzinnigheden zoo scherp mogelijk aan den dag had gelegd, in plaats van haar zoo vriendelijk aan te zien, hare lokken te streelen en haaf met de oude bijnaampjes aan te spreken. „Mijn haasje," was zijne geliefkoosde uitdrukking geweest, toen zij opgroeide en altijd zoo vlug en bewegelijk rondom hem dartelde. De hemel weet wat den ouden heer in thoofd kwam, dat hij den volgenden morgen, toen zij na het ontbijt bij het vuur zaten, haar gelijk vroeger op zijne knie trok. „Mijn dochtertjebegon hij. 't Was Candida alsof haar hart zou breken. Zij kon het dan ook slechts een oogenblik verduren en zonk toen snikkend aan zijne borst. Alfonso verbleekte en stond op. Ulrike trachtte vol verwondering het meisje te troosten, maar hare lippen waren als verzegeld. Zij maakte zich uit de omhelzing haars vaders los en verwijderde zich ij lings. Er was aan het einde van het park eene oude schappij Zeeland beeft in den laatsten tijd be- Aangekomen te Vlissingen van 17—22 en van 2429 Juli (12 dagen) 536 passagiersvertrokken van Vlissingen van 17—22 en van 24—28 Juli (11 dagen) 460 passagiers. Het goederenvervoer bedroeg in de laatstbe doelde elf reizen 50 ton (50,000 kilo). Het blad le Phare d'Alexandrie deelt den tekst mede van de uitspraak, door den rechter Haakman gewezen. Zij luidt, uit het Fransch vertaald, als volgt Francois Barozzi contra Heliopoulo. De rechtbank van sommie re justitie, zitting hebbende te Alexandrië, rechtsprekende in eersten aanleg, Overwegende dat de zaak in staat van wijzen is, O. echter dat de justitie alleen rechtspreekt onder waarborg, van de zijde der regeeringvoor de uitvoering harer uitspraken, O. dat die waarborg voor het oogenblik is op geheven, O. dat tengevolge dezer opheffing de vonnissen het hoogste gezag missen, waarmede zij krachtens de wet bekleed zijn en met de handhaving van welk gezag, volgens art. 515 van het wetboek van rechtsvordering in burgerlijke en handels zaken, belast zijn de rechtbanken in de personen harer voorzitters, O. dat de opheffing van den hiervoren genoem den waarborg met zich sleept de opheffing der regelen voor de procedure, welke in gewone om standigheden toelaten dat hetzij op staauden voet, hetzij met eene tusschenruimte van acht dagen vonnis geveld wordt Op deze gronden Houdt de zaak aanverwijst die naar de zitting dezer rechtbank van Zaterdag 28 October 1876, of wel, later dan die dagteekeuing, naar de zitting welke de rechtbank vast zal stellen, zoodra de zekerheid voor de uitvoering der vonnissen weder verkregen zal zijn. Alexandrië, 20 Juli 1876. De president, De griffier, (get.) HAAKMAN. (get.) VERITA. Het Egyptische blad knoopt aan dit stuk de volgende opmerkingen vast „De heer Haakman heeft door deze uitspraak, waarmede hij den loop der justitie stremt of opheft, onder voorwendsel dat de regeering zich verzette tegen de uitvoering van tegen haar gewezen von nissen in plaats van eene gerechtelijke, eene ad ministratieve handeling verricht, tot welke hij de bevoegdheid miste. „Wij meenen dat een rechter van sommiere za ken indien hij zijne functiën niet wil uitoefenen kapel. Met klimop begroeid stond daar nog het ronde gewelf rondom het hoofdaltaar; het dak was weg en boven zag men de lucht. Op het altaar stond nog een houten kruis. Hier had Candida gebeden, inderdaad gebeden, als in de dorpskerk de grove stem van den pastoor haar de stichting benomen had. Hier had zij 't eerst in hare kinderfantasie uit bloemen en kleurige steen tjes den onbekenden God een altaartje gebouwd, waarop zij vruchten en korenaren offerde. Hier had zij later nagedacht, en naar deze plaats, die haar heilig was, vluchtte zij thans in de benauwd heid van haar hart. Haar kleine bijbel, geel geworden en stuk ge lezen, lag onder dat kruis. Zij zonk neder op het met mos begroeide terpje dat tot bidbankje diende, en lag aldus langen tijd in sprakeloos ge bed verzonken. Haar hoofd rustte tegen den voet van het altaar, hare handen omklemden hetboek) de zon scheen tusschen de samengevlochten klim- optwijgen door en speelde op haar blond haar en hare slanke gestalte. Zij bad om een teeken en sloeg eindelijk den bijbel op. „De vrouw zal vader en moeder verlaten en den man aanhangen," was do plaats waarop haar oog viel. En 'twas alsof eene stem uit de hoogte die woorden tot haar sprak en haar die als eeue wet oplegde. Candida wist niet, dat de markies, met naam- looze angst voor haar vervuld, haar gevolgd was. Hij had, toen hij hare ontroering bijwoonde, ge- of niet gelooft ze te kunnen uitoefenen 'overeen komstig zijnei overtuiging, zijn ontslag kan nemen; maar dat hij in geen geval eene uitspraak mocht doenwaardoor de loop der justitie gestremd zou worden en welke dus zeer in het nadeel der par ticulieren zou zijn. De bevoegdheid om zulke besluiten te nemen behoort bij eene andere auto riteit. Hier in Egypte, bij den tegenwoordigen stand van zaken en volgens de conventiën, zou die bevoegdheid hoogstens toekomen aan eene alge meene vergadering der leden van het hof van appèl. „De goede naamdien de heer Haakman bezit als magistraatspersoon van onbetwistbare bekwaam heid, doet ons veronderstellen dat hij een dergelijk besluit slechts heeft kunnen nemen onder den in vloed eener oogenblikkelijke drift, voor welke geen menschdaar niemand volmaakt iszich ten allen tijde kan wachten, en dat hij de ernstige en betreurenswaardige gevolgen niet heeft bere kend, welke uit een dergelijk besluit kunnen voortvloeien, vooral zooals het uitgelegd en over dreven kan worden door kwaadwilligen of door lieden van eene buitensporige verbeelding. „Wij vertrouwen dat de heer Haakman op zijn besluit terug zal komen en in elk geval hopen wij dat de voorzitter en de leden van het hof van appèl in eene- algemeene vergadering zullen bijeen komen, teneinde de maatregelen te nemen welke bet meest geschikt zullen geacht worden om den loop der sommiere rechtspraak in het algemeen belang te herstellen." Zooals men weet is aan dezen wensch van le Phare d' Alexandrie door de benoeming van den heer Antionadis in plaats van den heer Haakman reeds voldaan. Het ons gisteren uit 's Gravenhage gemelde bericht dat de heer Kappeijue van de Coppello, in verband tot de ministerieele crisis, bij Z. M. den koning ontboden is, wordt nog door geen der Hollandsche bladen bevestigd. Wij hebben niettemin geen reden om aan de juistheid der mededeeling van onzen gewoonlijk goed ingelichten berichtgever te twijfelen. In verband met de 36 en laatste alinea van art. 27 van de wet tot regeling van den dienst en het gebruik der spoorwegen van 9 April 1875 Staatsblad n°, 67, is door de regeering aan de verschillende spoorweg-maatschappijen een concept voor een algemeen seinreglement gezonden, met verzoek hare beschouwingen dienaangaande mede te deelen. Met eenigen grond mag men dus ver wachten, dat hierdoor in eene lang gevoelde be hoefte zal worden voorzien en dat de zoo gewenschte eenheid in de seinen op alle Nederlandsche spoor wegen zal verkregen worden. voeld dat hij haar strijd niet mocht verlengen. Hij trad nader en hief zachtkens haar hoofd op, dat op het boek was neergezonken. Haar vinger wees nog op de bijbelplaats, die hij ook las. Hij zag haar diep in de oogen en kuste haar. Een lachje verscheen op haar gelaat, treurig en blijde te gelijk. „Candida, gij zijt de mijne" sprak hij. „Ik ben in uwe hand, Alfonso!" De zuidelingen hebben niet de fijnheid van ge voel, die de noordelijken van menige handeling terughoudt; als hunne passiën opgewekt zijn, gel den deze hun als wet. Misschien had hij er ook geen juist denkbeeld van, hoe sterk de banden waren, die verbroken moesten worden. „Heden nog, Candida?" vroeg hij. Fluisterend antwoordde zij ja, en van nu af handelde zij als onder den invloed van eene vreemde macht, waaraan zij geen weêrstand kon bieden. Maar er kwam nog een oogenblik, dat al zijne wenschen en al hare beloften aan een zijden draad deed hangen. Candida had hare tante goeden nacht gezegd. Haar vader had zich naar zijne slaapkamer bege ven en het was een uur vóór het tijdstip, dat zij voor altijd dit huis zou verlaten. Zij luisterde aan haar vader3 deur: alles was stil. Zij trad binnen en hooide hem gerust slapen. Zijne hand bing buiten het bed neer. Knielend drukte zij de lippen op die hand, die allen zegen op haar uitgestort had. VjI bezorgd heid wachtte Alfonso in den donkeren gang op

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1