N°. 180. 119e Jaafgang. 1876. 1 Augustus. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 31 Ju FETJIXjXjBTOlSr. Isola Bella. COURANT. De gemeenteraad van Middelburg zal, op Dinsdag den len Augustus a.des namiddags te half drie uur, eene openbare zitting houden ter behandeling der volgende zakenbeëediging nieuw benoemd raadslidingekomen stukkenbegrooting bestuur der godshuizen voor 1877; suppletoire gemeentebegrooting 1876; benoeming van leden in het college van zetters (periodieke aftreding); benoeming van leden der plaatselijke schoolcom missie. In ons nommer van Vrijdag jl. namen wij eene opmerking der Goesche courant over, betreftende de behandeling van een krankzinnige te Goes, dien de politie in bewaring genomen en van Maan dag avond tot Woensdag morgen in het zoogenaamde „donkere gat" op het politie-bureau opgesloten gehouden heeft, waar de ongelukkige ten prooi was van het aangapen en de uitjouwingen der straatjongens. Het is ons gebleken dat in dit geval niet slechts onverstandig en onmenschelijk, maar in stelligen strijd met de bestaande wettelijke voorschriften gehandeld is. Art. 10 der wet van 19 Mei 1841 (Stbl. n°. 20) houdende bepalingen omtrent de gestichten voor krankzinnigen en de wijze van opneming en ontslag uit die gestichten, geeft aan het openbaar ministerie de bevoegdheid om, na bekomen mach tiging van den voorzitter der arrondissements rechtbank, krankzinnigen in een voor hunne ver pleging bestemd gesticht te doen opnemen, wanneer de bloedverwanten der lijders hen onverzorgd laten, of wanneer het stellen der lijders onder verzekerd toezicht, in het belang der openbare orde of ter voorkoming van ongelukken, noodza kelijk wordt geacht. „Inmiddels, zoo luidt het artikel verder, zal de krankzinnige door het plaatselijk bestuur op eene doeltreffende wijze in bewaring gesteld worden, mits daarvan binnen 24 uren aan het openbaar ministerie worde kennis gegeven." Wat onder die doeltreffende wijze verstaan moet wordenwerd in de memorie van beantwoording op het afdeelingsverslag der tweede kamer door de regeering aldus opgehelderd; „Het is moeilijk voor de wijze der hier bedoelde kortstondige in bewaringstelling een meer bepaald voorschrift te geven dan: dat die doeltreffend zij, dat is, in den zin der wet, blijkbaar zoodanig dat die voor den lijder onschadelijk zij, waardoor het denkbeeld van opsluitingin eene 10. Naar het Duitsch van Arthur Stahl. {Vervolg.) Alfonso d'Aquino had zich nog niet verklaard en Candida verwachtte dit ook niet. Zij leefde zoo geheel in het tegenwoordige, in de ten volle aangevulde uren van iederen dag, dat haar geest zich ter nanwernood met de toekomst bezighield. De drost bleef zijn gast met de voorkomendste hartelijkheid behandelen en de gewoonte van het samenzijn knoopte tnsschen hen een band, die op het land nog moeielijker dan elders is los te maken. „Neen," zei de drost, zoo dikwijls dat vraagpunt op het tapijt kwam, „in den winter moet men niet reizen," en de bestendige herhaling van die zelfde woorden op zijne korte maar gulle wijze, bad iets zoo humoristisch en onweerstaanbaars, dat de gast maar altijd bleef. Zoo verliep de winter en het voorjaar kwam. Candida was in dit halve jaar zoo naar het in wendige als naar het uitwendige geheel veranderd. Uit het bloeiende kind was een bevallig meisje geworden, dat als een angstig voorgevoel had van wat er komen zon. bewaarplaats voor gevangenen van zelf uitgesloten wordt." Op deze wetsverklaring werd ten overvloede nog gewezen in eene aanschrijving van den minister van binnenlandsche zaken van den len April 1871 n° 224, waarbij werd medegedeeld dat de minister van justitie de besturen der huizen van verzeke ring, arrest ot bewaring aangeschreven had die gevangenissen niet voor krankzinnigen beschikbaar te stellen, weshalve de gemeentebesturen verzocht werden zich van het plaatsen der lijders in be doelde huizen te onthouden. Beide aanschrijvingen zijn ter kennis van de gemeentebesturen in Zeeland gebracht bij Provin ciaal blad van 1871 n°. 62 De gemeenteraad van Sas van Gent heeft, naar bij Provinciaal blad 1876 n° 74 bekend ge maakt wordt, bepaald dat de kermis aldaar voort aan zal aanvangen op Zaterdag voorafgaande den 2en Maandag van September en eindigen den 3tn Maandag dier maand. Deze kermis wordt hierdoor eene week later gesteld dan tot dusverre het geval was. Te Londen is Donderdag de algemeene verga dering gehouden der Maatschappij tot droogmaking van op- en aanwassen op de Schelde, onder leiding van den heer Bidder. Uit het verslag bleek, dat de hooge zeeën en stormen weinig schade hebben toegebracht aan de dijken, die alzoo zeer voldeden de veestapel is uitgebreid en de oogst laat zich gunstig aanzien. De voorzitter deelde mededat de maatschappij zelf geen verdere indijking zal ondernemenmaar dat wellicht een groote uitge strektheid aangrenzenden grond zal worden droog gemaakt, waartoe zij zal worden uitgenoodigd bij te dragen. De balans werd goedgekeurd en de aftredende directeur herbenoemd. Van ruim 10,000 p. st. aan opbrengst der oogsten kon bijna de helft als winst worden geboekt, grootendeels tot betaling van renten der obligatieleening. Hbld Wij vernemen door het Haagsche Dagblad uit de Venezuelaansche Staats-courant, de Gaceta official, dat de president der republiek Venezuela in zijne boodschap aan het congres gezegd heeft „Noch op politiek, noch op financieel gebied, noch op dat van staats-credietonderwijs of buitenlandsche betrekkingen, zal de regeeringdie in Februari a. zal optredenook slechts den schijn eener zwarigheid ont moeten." Mogen wij hieruit opmaken dat ook de zwarig heid ten opzichte der betrekkingen tnsschen Vene zuela en Nederland is opgeheven In dat geval zijn wij president Guzman Blanco en zijne Staats Alfonso was thans in dat tijdperk van het ge voel gekomen, dat het zich niet meer verbergen laat. Hij had geen minuut rust meer en voerde den zwaar- sten inwendigen strijd, altijd pogingen doende om zich los te rukken en altijd in zijn besluit weêr weifelend. Zeer hartstochtelijke menschen doen op het be slissende oogenblik dikwijls het tegendeel van 't geen zij zich voorgenomen hadden, namelijk dat wat hun ontroerd hart begeert, in plaats van 't geen het koele verstand hun had aangeraden. Op een van die lentedagen, die den mensch ge heel veranderen, had Alfonso opnieuw het vaste besluit genomen zich van deze omgeving los te scheuren, voordat nog het beslissende woord ge sproken was, en juist op dienzelfden dag Zij waren alleen in de bibliotheek. Dit had zelden plaats, want nagenoeg altijd was haar vader er bij, maar dezen dag was hij uitgegaan op eene jachtpartij, waaraan de markies geen lust had gehad deel te nemen. Zij zaten aan een tafeltje, waarop een schaakbord stond, tegenover elkander. De stukken waren opgezet en de eerste zetten gedaan. Alfonso had het spel slechts voorgesla gen om met haar alleen te kunnen zijn. Reeds na de eerste zetten speelde hij zeer verstrooidhij maakte eene fout, zooals men die alleen kan ma ken wanneer men in 't geheel niet op het spel let, en toen zag hij haar met een lachje aan, dat haar in verwarring bracht. Plotseling hernam zij hare zelfbeheersching, alsof het spel geheel hare aandacht boeide. Zij wilde courant wel dank verschuldigd dat zij het ons hebben doen weten. De Duitsche kroonprins, zijne gemalin en hunne twee oudste zonen hebben Zaterdag afscheidsbe zoeken gebracht aan de leden van ons koninklijk huis, voor zoo ver die zich te 's Hage bevinden, en zijn Zondag morgen met een salonrijtuig van de Rijnspoorwegmaatschappij naar Zwitserland gereisd. H. M. de koninginprins Alexander, prins Fredorikprins Albert van Pruisende minister van buitenlandsche zaken, benevens de gezanten en consuls van Duitschland en Engeland deden de hooge reizigers uitgeleide. Het badpersoneel te Scheveningen ontving van de keizerlijke gasten verschillende geschenken in geldals blijk van tevredenheid voor hunne diensten. Van het gemeentebestuur van Gent ontvangen wij de volgende mededeelingen aangaande de fees ten der pacificatie van Gent. In zijne zitting van Woensdag 11. heeft de ge meenteraad het voorloopig programma voor de feesten aangenomen. Op Zondag 3 September wordt het gedenkteeken ter herinnering aan den drie honderdsten verjaardag der Pacificatie in de gothi- sehe benedenzaal van het stadhuis plechtig onthuld. Dienzelfden dag hebben de eerste optocht van den historischen stoet en de galavoorstelling van het historisch drama der heeren Em. Van Goethem en Pieter Benoit in den grooten stads-schouwburg plaats. 's Maandags houdt het Willems-fonds in de Arsenaalzaal van het stadhuis eene plechtige mor- genzittiDg om zijn vijf en twintigsten verjaardag te vieren; volksfeesten zullen in verschillende wijken der stad plaats hebben; de Melomanen geven een groot concert, waarop de historische ouverture van den heer Jan van den Eden en de cantate der heeren Em. Hiel en Waelput zullen uitgevoerd worden. Des avonds groot volksbal op den Kouter. Dinsdags en Zondags daarna (10 September) gaat opnieuw de historische stoet uit en wordt het drama der Pacificatie vertoond. Wat dit drama betreft, waarvan de opvoering aan den heer Fau- connier, directeur van het Nederlandsch tooneel te Gent, toevertrouwd is, het zal het Eedverbond der edelen, Alva's bloedraad, Oranje's strijd tegen Spanje, de Spaansche furie te Antwerpen en het sluiten der pacificatie te Gent voorstellen; het is als het ware eene aangrijpende les van geschiedenis ten tooneele gebracht. Naar het oordeel der ken ners is het stuk zeer merkwaardig zoowel wat letterkundige verdiensten als wat dramatische toestanden betreft. De muziek van dit drama, die hem den zet laten overdoen, eene edelmoedigheid die hij dikwijls aan haar had bewezen, toen zij nog leerde. Met hare tengere vingers reikte zij hem dus het roode stuk toe, maar te gelijk daar mede vatte hij hare hand en hield die vast. Reeds dikwijls had hij als bij toeval hare han den aangeraakt, maar nooit zoo lang als deze maal. Eene rilling ging haar door de leden; er kwamen tranen in bare oogen en zij kon geen woorff uitbrengen. Toen liet hij hare hand los en zette het spel voort, maar hare aandacht was ver dwenen. Het ruischte in hare oorenals een floers daalde voor hare oogen neêr. Zij deed hare zetten als in een droom en 'twas of het hart haar uit de borst zou springen. Zij wilde opstaan, om aan die ongekende aandoening te ontvluchten, maar zijn blik hield haar aan den stoel genageld. Het kwam tot den laatsten zethare koningin was genomen. Plotseling wierp Alfonso, als buiten zich zeiven, de stukken door elkander. „Ja, mat, Candida," zei hij, „want wij beminnen elkander!" Zijn stoel was dicht naast den haren; haar hoofd rustte op hare borst en hij kuste haar met be vende lippen. Hij trachtte zijne ontroering te bedwingen, teneinde te spréken. Eindelijk stond hij op, liep de kamer op en neêr en beet op zijn fijnen batisten zakdoek als van ergernis over zijne zwakheid, waarna hij weêr tot haar, die daar met de handen tegen het hart gedrukt neêrzat, terug keerde. Hij knielde bij haar neêr en verborg zijn aangezicht tegen haar kleed, en zij van haar kant door den heer Pieter Benoit opzettelijk geschreven werd, zal door vijftig muzikanten in het orkest en door twaalf op het tooneel uitgevoerd worden. Twee solozangers treden in het, stuk op. Dit alles zegt genoeg hoe belangrijk dit feestdrama zal zijn. De minister van financiën heeft de volgende bepalingen gemaakt tot uitvoering der wet van 22 Juni jl. betreffende den dienst der poste rijen, welke met 1 Augustus a. in werking treedt. Ongefrankeerde dienstbrieven afkomstig van departementen en collegiën van openbaar bestuur en openbare antoriteiten zijn voortaan portvrij, indien ze van eene aanwijzing zijn voorzien, ten blijke dat ze dienstaangelegenheden betreffen, namelijk a. de autoriteiten aan wie de bevoegdheid is verleend om hunne gewone dienstbrieven te waar merken met een stempelkunnen volstaan met het afdrukken van dien stempel op het adres der brieven b. door de overige autoriteiten zijn de brieven op de adreszijde van boven links te voorzien van het woord „Dienstzaken"te waarmerken met hunne naamteekeningonder vermelding van de ambts-betrekking waarin de brief door ben ver zonden wordt. De waarmerking van brieven, afkomstig van besturen en collegiën, geschiedt door den voor zitter of door den secretaris of griffier. Krachtens het bepaalde bij art. 2 der vorenge- melde wet is wegens de gedrukte stukkenbe- hoorende tot de derde klasse van het tarief, voor 't vervolgin verhouding tot hun" gewichthet navolgende port verschuldigd: Tot 25 grammen ingesloten 1 cent. Boven 25 tot en met 400 grammen voor elke 25 gram 1 cent verhooging, zoodat voor 400 grammen 16 cent betaald wordt. Vervolgens voor elk meerder gewicht van 100 grammen of gedeelte van 100 grammen een port van 2 cent daarenboven. Op den voet van drukwerk en tegen het port volgens het vorenstaande tarief, kunnen, ingevolge art. 3 der nieuwe wetvoor 't vervolg mede worden verzonden de gedrukte naam- of zooge naamde visitekaartjes. De bepalingen omtrent bijvoegingen en veran deringen in gedrukte stukken het verbod om zoodanige stukken in de brievenbussen te steken; benevens de voorschriften omtrent hunne inpak king, zijn in alle opzichten op de naam-of visite kaartjes van toepassing. Het bezigen van open briefomslagen voor de verzending dezer kaartjes is derhalve niet toegelaten. Het is echter geoorloofd om het adres op de legde de hand op zijn hoofd. Het waren van die minuten, die het lot van twee mensehen in zich bevatten. Ten laatste herwon hij genoegzame zelfbeheersching, om te spreken. „Candida," zei hij, „tot op dit oogenblik was elke mijner gedachten voor u een gebed, dat ruim opsteeg tot mijn God, en ik mocht mij ten volle aan het gevoel van dit geluk overgeven, omdat ik gezworen had u niet in het verwarde net van mijn lot te trekken. Ik mocht u beminnen, Candida, zoolang ik daarbij geheel zonder zelfzucht was; misschien verdiende iku, zoolang ik u niet de mijne wilde noemen, zoolang ik u als een afgod, dien men aanbidt, boven mij zag. Maar nu zie ik u aan als eene vrouw, die men óf be zitten óf het besterven moetO Candida, mijn leven lang heb ik iets in mijn ziel gehad, dat naar bevrediging smachtte, dat een ideaal zocht. Ik heb bemind maar neen, ik mag dit woord niet misbruiken. Vergis u echter niet, Candida, het was in de hoogste kringen der maat schappij, ofschoon gij hunne slechte zijden niet kent. Eene bijzondere omstandigheid gaf aanlei ding tot mijne reis naar Westphalen. Ik kan niet zeggen wat ik gevoelde, toen ik voor 'teerst dit land, deze bosschen, uwen bloeienden geboortegrond aanschouwde. Ik zag het dak van uw huis fus- schen het gebladerte schemeren, ik hoorde de jacht; en het gevaar, waaraan ik mij blootstelde, scheen mij gering toe, in vergelijking van mijn verlangen om verder door te dringen. „Deze jacht was mij genoegelijker dan in ons

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1