BUITENLAND. Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. dag te Whaarde, Rilland, Bats en Krabbendijke verwacht. Ten aanzien van het plan van den heer G. Keij- zer alhier tot oprichting, bij voldoende deelneming, eener bad- en zweminrichting, vernemen wij nader dat een drietal heeren zich op zijn verzoek bereid hebben verklaard om als commissarissen op te treden, zijnde de heeren G. Alberts Lz.f d'. H. A. de Jongh en Henri Tak. Het is te hopen dat de vereende pogingen om de zaak tot stand te brengen met goeden uitslag zullen bekroond worden. In den gemeenteraad van 's G-ravenhage is ingekomen een voorstel van burgemeester en wet houders tot oprichting van een stedelijk slachthuis abattoirberekend voor de behoefte van 100,000 inwoners, dat 3 ton kosten en eene ruimte van 4 hectaren innemen zal. Blijkens het nader verslag der commissie van rap porteurs der tweede kamer over de belasting wetten werd de gedragslijn van den minister van financiën ten aanzien der hervorming van het belastingstel sel door eenige leden gekenschetst als weifelend en beginselloos, op grond waarvan zij zich in hun politiek vertrouwen tegenover den minister ge schokt voelden. Andere leden beschouwden dit verwijt als groo- tendeels overdreven. Ook de beperking der oor spronkelijk gedane voorstellen tot de nu overblij vende vond verdedigers. Verreweg de meeste leden betreurden de onstelselmatig voorgestelde herziening der tarieven; maar vrij algemeen wer den de voorstellen op zich zeiven als wezenlijke verbeteringen beschouwd. Zeer vele leden drongen er zelfs met aandrang op aan dat in die richting zou worden voortge gaan. De verhooging van den accijns op het gedistil leerd vond bij velen bestrijding. Men achtte die als aequivalent onnocdig, dewijl het verlies aan tariefrechten weldra door andere meerdere inkom sten zou worden opgewogen. Het aequivalent moest liever bewaard blijven, bij voorbeeld voor de afschaffing van den suiker-accijns. onderscheidingen. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen leeuw A. P. van Beuse- kom luitenant-kolonelkommandant van het 9e bataljon rustende schutterij en voorzitter van den bond van officieren der schutterij in Noord-Brabant. MINISTERIEELE DEPARTEMENTEN. Op Vei'ZOek eervol y V7Xiwuu aa,u jui. Lil". \J, II. J306IclGrtS V&H Blokland uit zijne betrekking van adjunct-com mies bij het departement van financiën. leger. Benoemd bij het wapen der artillerie bij het le regiment veld-artillerie, tot ien luitenant de 2e luitenants J. D. Wagner en J. H. Knel, beiden van het korpsbij het 2e regiment veld artillerie, tot len luitenant, de 2e luitenant F. van Hasselt, van het korps; bij het 3e regiment ves ting-artillerie tot len luitenantde 2e luitenant J. J. Berkhout, van het korps. De conrector aan het gymnasium te Arnhem dr. P. F. Kroon, heeft zijn eervol ontslag als zoodanig verzocht. Voor eenigen tijd werd uit Harlingen hier dat ook met zijne reis naar Duitschland in verband scheen te staan, hield degenen, die er bij betrok ken waren, meer bezig dan zij wilden laten blijken. De markies had dikwijls van zijn vertrek ge sproken en er ook meermalen een dag voor bepaald, maar het dan weer plotseling verschoven als men bij hem aandrong om te blijven, want allen waren bedroefd bij de gedachte om den gast, dien men lief had gekregen en gewend was geworden, te verliezen. Maar hij was in dien tijd zeer veran derd. Het was niet meer die vroegere kalmte, die vriendelijke deelneming in alle kleine huiselijke gebeurtenissener waren thans andere redenen die hem aan deze plaats boeiden. Hij was onrustig, nadenkend, wispelturig, en zijne gezondheid scheen (e lijden. Wat hem hier hield was, kortweg gezegd, de liefde. Waarom mocht hij er zich niet aan overgeven? Was hier niet alles in de volmaaktste overeenstem ming stand, leeftijd, de wederkeerigt) gezindheid Waarom zocht hij hier niet vergetelheid en heling indien zijn hart uit zware wonden bloedde? Wie geleden heeft, bemint des te inniger. Was dit huis des vredes niet een toevluchtsoord voor zijne ge stoorde rust En was de engel van dit huis niet als gezonden, om de handen verkoelend op zijn brandend voorhoofd te leggen? Waarom mocht hij dan geen rust vinden? Dit was zijn geheim. En Candida? Zij was een dier vrouwenkarak ters voor welke de liefde het leven is. Dit leven gemeld, dat verscheidene leden der Nederl. Herv. gemeente zouden overgaan tot de Evang. Luth. kerk. Onlangs heeft zich aldaar eene commissie ge vormd die belangstellende moderne leden der Herv. kerk tot eene vergadering opriep, om te bespreken wat te doen. Dezer dagen heeft diezelfde commissie eene circulaire verzonden, waarin ver meld wordt, dat zij zich in betrekking gesteld heeft met den kerkeraad der Ev. Luth. kerk eu met dezen is overeengekomen een predikant te beroependie de moderne richting is toegedaan. Daar de bezoldiging echter te laag is, en de ge meente zelve niet in staat is die te verhoogen, zoo worden de voorstanders der moderne richting uit- genoodigd zich te verbinden tot eene jaarlijksche bijdrage, om zoodoende een fonds te vormen, waar uit de bezoldiging van den te beroepen predikant verhoogd kon worden. Op 30 Juni 1873 werd door de commissie van rapporteurs der tweede kamer op een wetsontwerp, tot wijziging der wet regelende de bevordering enz» van de militaire officieren bij de landmacht en op het deswege aanhangig wetsvoorstel-de Roo, ver slag uitgebracht. De door die commissie met den toenmaligen minister van oorlog en den heer de Roo gevoerde wisseling van gedachten heeft den tegenwoordigen minister van oorlog de gelegenheid verschaft de zaak in al haar bijzonderheden nauwkeurig te overwegen en het wetsontwerp te wijzigen. Te dien einde heeft de minister van oorlog een nota van wijziging ingediend. De voornaamste wijzigingen betreffen: 1° den actieven dienst, vereischt voor het kommandement in oorlogstijd; 2° het stelsel van de raden van onderzoek. Omtrent punt 1 stelt de minister de volgende bepaling voor: „Geen kapitein kan tot den rang van majoor, geen majoor tot dien van luitenant-kolonel worden bevorderd, de kapitein, tenzij hij gedurende mins tens twee jaren het hevel gevoerd hebbe over eene compagnie, een escadron of eene batterij, de nujoor, tenzij hij gedurende minstens een jaar het bevei gevoerd hebbe over eene afdeeling van het leger van twee of meer compagnieën, eseadrons of batterijen. Deze bepaling is niet toepasselijk op: a de officieren van het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs; b de officieren van de provinciale en plaatselijke staven, van het wapen der maréchaussée, van de militaire administratie en van den geneeskundigen dienst; r. de maa-aziinineesters der artillerie d de officieren, die, tengevolge van het verlies van een hunner ledematen voor den actieven dienst ongeschikt geworden, in eene speciale betrekking werkzaam gesteld zijn." Ontslag uit den dienst zal, volgens het gewijzigd ontwerp, ook kunnen gegeven worden: „wegens het herhaaldelijk onbehoorlijk lang nalatig blijven in het betalen van schulden, het meermalen op ergerlijke wijze maken van schulden of ander aanhoudend wangedrag; „wegens opzettelijke en herhaalde ongehoor zaamheid of verregaande nalatigheid in het ver vullen van opgelegde plichten; „wegens mishandeling van een mindere of mis bruik van gezag." Aan de raden van onderzoek geeft de minister het karakter van: „collegiën, die, zonder aan subtiele rechtsvor men of aan een strenge bewijsleer gebonden te zijn, naar het geweten hunner leden uitspraak doen over de vraag, of een officier al dan niet was begonnen met het eerste uur zijner aanwezig heid op het kasteel. Het werd in hare ziel licht; zij ontplooide zich als een bloem. Zij kon zelve het wonder niet verklaren, dat elke dag, elk uur, elk gesprek voor haar was, want zij wist het niet, dat zij door zijne tegenwoordigheid eigenlijk voor het eerst begon te leven. Door de opvoeding, de lectuur, de voorstellingen der kunst was alles bij haar voorbereid; maar het waren nog doode begrippen. Nu als met een too- verslag kreeg alles leven, beweging, beteekenis; de warmte buiten haar eigen hart stortte zich uit op alles buiten haar en bezielde de schepping. Zij leerde met gevoel te denken, zoo als het der vrouw zoo lichtelijk weêrvaart, die aan den ingang van den jonkvrouwelijken leeftijd den man vindt, die de schepper van een nieuw leven voor haar zal worden. Elk zijner woorden viel in ontvankelijke aarde, waar het wortel vatte en zich uitbreidde, maar onder het licht van zijn verstand, zijne op vatting en den gloed van zijnen zuidelijken aard. Zij wist nog niet, dat dit liefde was, maar toch had dit gevoel reeds al de bekrompenheid van eene eerste genegenheid. Zij kon niet verduren dat een ander zijn naam uitsprak, want niemand deed het naar haar smaak, noch dulden dat er over hem gesproken werd, al deden dit ook haar vader en tantehoe kon men van hem spreken even als van ieder ander 't Werd licht rondom haar als hij de kamer binnentrad, en als hij heenging scheen de duisternis te vallen. Maar nog was er geen bekentenis hoegenaamd onwaardig is in zijn betrekking bij het leger te blijven." In dien geest is het ontwerp ingericht. Ten opzichte van de revisie neemt de minister, met eenige wijziging, het stelsel over, dat de heer de Roo in zijn ontwerp heeft geformuleerd. De minister van marine brengt in de Staats courant van heden ter kennis van artsen en ge neeskundigen hetzij gehuwd of ongehuwd, die volgens art. 2 der wet van 1 Juni 1865 (Staats blad n° 59) bevoegd zijn tot uitoefening der ge neeskunde in haar geheelen omvang, in het geheele rijk, dat er gelegenheid bestaat om bij de zeemacht in dienst te treden als officier van gezondheid 2e klasse, voor den tijd van vier jaren, onder genot eener premie van f 6000, mits niet ouder dan 40 jaren. Zij, die geneigd mochten zijn, op de voormelde voorwaarden bij de marine in dienst te treden moe ten zich bij gezegeld adres wenden tot het depar tement van marine en leggen daarbij overa. eene verklaring, waaruit blijkt dat de sollicitant Neder lander isb. zijne geboorte-aktec. het diploma van arts of de diplomata waaruit blijkt, dat de adressant bevoegd is de geneeskunde in haren geheelen omvang uit te oefenend. een bewijs, dat voldaan is aan de nationale militiee. een bewijs van geschiktheid voor den militairen dienst, afgegeven door een officier van gezondheid van de zeemachtf. een certificaat van goed gedrag, afgegeven door het gemeentebestuur zijner woon plaats. Heden namiddag te 1 unr zijn per stoombarge, daartoe welwillend aangeboden door den heer G. Alberts Lz.de weezen uit de beide gestich ten alhier naar Vlissingen vertrokken, teneinde zich aan het badhuis aldaar te vermaken. Te 9J uur zullen zij per extra-barge terugkeeren. In den Frederica-polder is Zaterdag avond een 25jarig arbeider, uit Clinge afkomstig, verdron ken. Bij het nemen van een bad in de Wester- Schelde is hijverhit zijndewaarschijnlijk door de koude van het water bevangen Met genoegen zien wij in andere bladen de, derden dru k van „Majoor Frans", den bekenden roman van mevrouw BosboomToussaint, gead verteerd. Een derde druk binnen korten tijd van een Nederlandschen roman komt niet dikwijls ge noeg voor om er de gevierde schrijfster geen ge luk mede te wenschen. Zaterdag namiddag loste een soldaat in de Barbara-kazerne te 's Bosch eenige geweerschoten, waarvan de kogels alle in de zoldering terecht kwamen uitgezonderd een, die een burger rake lings langs het hoofd ging. .Eenige militairen, waaronder sergeant Carabain, vonden hem onder 0011 litvfc.1 liggon on btaviLtiOQ la O UJ. lu Dö officier van gezondheid, die hem meermalen be zocht heett, kan geen sporen van waanzinnigheid ontdekken, terwijl de dader blijft zwijgen op alle vragen die hem gedaan worden. Te Zwolle zijn de kinderen der verschillende scholen eergisterenmiddag 3 uur allen naar huis ge zonden, omdat in de lokalen de warmte tot boven 80 graden gestegen was. Ook te Meppel is dergelijke maatregel genomen. Onderscheiden boeren hebben in het Noorden des lands aan hunne knechts en arbeiders de vergunning verleend, om tijdens de thans bestaande drukkende warmte vooral op den middag, een paar uren rust te nemen; van welken maatregel zij in 't belang van het personeel en tot opwek king van den ijver, vooral in de vroege morgen uren reeds de heilzame vruchten aanschouwen daar deze vacantietijd gedurende het overige ge deelte van de lange dagen rijkelijk wordt vergoed. De onderwijzeres te Zaandam, tegen wie op over zijne lippen gekomen, nauwelijks een blik van liefde had haar getroffen, bij het strenge bedwang dat hij zich had opgelegd. In de gewoonten van het huis en in Candida's bezigheden was bijna niets veranderd, en toch had alles thans pas zin en beteekenis voor haar. Een der aangenaamste uren in de Duitsche hui zen is het uur van het ontbijt. In 't eerst had de vreemde daar geen deel aan genomen, omdat hij nog lijdende was en met de Italiaausche gewoonte om slechts een kop koffie te gebruiken geen ge meenschappelijke maaltijd van het gezin verbonden is. Doch ongezocht werd er in een der gesprek ken op gezinspeeld, dat op de dochter des huizes de taak rustte om koffie te zetten, en den volgen den morgen verscheen de gast als bij toeval op dat uur in de ontbijtkamer. Het was een tafereel van kalme rust, dat zich aan zijn oog voordeed. De drost en tante Ulrika zaten op de sopha voor de groote ontbijttafel. Hij rookte zijn eerste pijp en las de courant, en zij zat te breien. Tegenover beiden, frisch als een rozenknop, zat Candida. In de hand hield zij den zilveren ketel om het water op de smakelijk geurende koffie te gieten. Daarop deed zij de suiker in de kopjes en schoof beiden al pratende en schertsende, het versche brood, de?goudgele boter en den edelen room toe, die men nergens zoo goed vindt als in Westphalen. De bevalligheid, waar mede zij dit alles deed, verrukte den markies zoo zeer, dat hij nooit meer aan het ontbijt ontbrak. Een nieuw genoegen na dien maaltijd was voor 30 Juni jl. door den schoolopziener, bij gelegen heid van zijn bezoek aan de bijzondereniet ge subsidieerde (katholieke) school aldaar, proces verbaal is opgemaaktis bij vonnis door den kan tonrechter schuldig verklaard aan: het geven van lager onderwijs buiten de grenzen harer bevoegd heid en veroordeeld tot eene geldboete van 12.50 bij niet betaling te vervangen door gevange nisstraf van twee dagen. In het dorpje Waldkirchen, bij Chemnitz, leeft eene wonder-familie, die om haar abnormalen licha- melijken omvang door talrijke vreemdelingen wordt bezocht. Het is de familie van den landbouwer Franke. Hij en zijne vrouw zijn wel van sterke, maar toch normale constitutie, doch hun vier kin deren zijn ware wondermenschen. De lSjarige oudste zoon weegt 152 kilogrammen; de 14jarige tweede zoon 103 kilogrammen en staat als de sterkste mensch in het dorp bekend; de derde zoon, slechts 8 jaren oud, heeft reeds het gewicht van 60 kilogrammen en heeft het voorkomen van een jongen van 15 jaren. Het bewonderenswaar digste produet van een vrijgevige natuur is echter de 12jarige dochter; zij is zoo groot als een vol komen volwassen en normaal gevormde vrouw, is ook even volkomen ontwikkeld en weegt reeds II24 kilogram. Ouders en kinderen wenschen hartelijk dat de natuur spoedig een einde zal maken aan haar bewonderenswaardige vrijgevigheid jegens hen. De werkzaamheden voor het tractaat tussehen Oostenrijk en Hongarije zijn te Weenen bijna afge- loopen. Het toltarief en het nieuwe tol- en han delsverbond zijn rijp voor behandeling door de wetgevende macht. Men heeft ditmaal vooral ge zorgd voor een nauwkeurige overeenstemming tussehen den Oostenrijkschen en Hongaarschen tekst. Ook de aangekondigde wetsontwerpen tot herziening van de belastingen op suiker en spiritus zijn gereed en een ontwerp tot invoering eener belasting op petroleujn is bijna klaar. Alleen de bankwet is nog niet gereed. 25 Juli 's av. 11 59 gr. u. 26 's morg. 7 u. 62 gr. 's midd. 1 u. 76 gr. 's av. 6 u. 73 gr. „De czaar en ik moet prins Gortschakoff tegen den ridder Nigra bij hun laatste ontmoeting hebben gezegd de czaar en ik wenschen den vrede te behouden, maar wij kunnen wel eens door de partij, die den oorlog wil, daartoe genood zaakt worden." Daarin ligt het gevaar voor een Europeeschen oorlog, dat in Rusland een machtige partij bestaat, wier vertakkingen tot in de onmiddelijke nabij heid van den troon reiken, die den oorlog met Tur kije wil. Zij vergenoegt er zich niet mede al het mogelijke aan te wenden om den czaar voor haar gevoelens te winnen, maar zij influenceert ook op een tot nogtoe ongekende wijze op de massas in Rusland. In de kerken prediken de priesters den heiligen oorlog tegen de ongeloovigen en over het lijden van de ongelukkige Christenbroeders in het schiereiland van den Balkan. „Het onschuldig vergoten bloed roepen zij schreit ten hemel om wraak, en de anders zoo onverschillige en stompzinnige Russische boer balt de vuistenIn het leger wordt een propo- ganda gevoerd, die gevaarlijk dreigt te worden voor de krijgstucht. Een hoogst ernstig staaltje werd daarvan den 9en dezer te Kiew geleverd, waar twee divisies cavallerie door de rede van een veldprediker zoozeer in opgewondenheid geraakten dat zij, alle gehoorzaamheid verbrekende, naar het haar op mooie dagen een tochtje met hem en haar vader, te paard of met het lichte jachtwagentje. Het was haar alsof zij vleugelen kreeg, wanneer zijne hand haar in den zadel had geholpen. De lucht scheen dan wel eens zoo helder, alles nam leven en kleur aan, en zelfs de winternevelen schenen op te trekken, als bij maar aan hare zijde was. Was het slecht weêr, dan gingen zij in vaders bibliotheek naast de huiskamer zitten teekenen. Dit was een der gezelligste vertrekken in het huis. De muren waren bezet met boekenplankenop den vloer lag een zacht tapijt; groote tafels, met groen laken bekleed, stonden er, om plaatwerken of at lassen open te leggen. De vensternissen waren zoo diep, dat men daar, aan eeD tafeltje tegenover elkander gezeten, als in een kamertje kon keuve len. Ook de bronzen Pegasus op de schrijftafel zag er zoo dom niet meer uit, als beiden vóór hem hunne water verfteekeningen uitspreidden en de Italiaan aan zijne opmerkzame leerlinge zijne opmerkingen over licht, kleur, perspectief en ordon nantie mededeelde. Soms ook schaakte de gast met den heer des huizes en dan zat Candida erbij. Niets verheugde haar meer, dan wanneer zijne oogen haar om raad vroegen en zij dien wist te geven. {Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2