Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Ker kn ieuws. Marine en leger, ïn verband tot een te 'sHage loopend gerucht, dat den generaal-majoordirecteur van het mate rieel der artillerie, H. J. ït. Beijen als toekomstig minister van oorlog doodverfde, wordt gemeld dat deze opper-officier door Z. M. den koning op het Loo ten gehoore ontvangen is. De generaal Beijen was tot in het begin dezes jaars kommandant van het 3e regiment vesting artillerie te 's Heitogenbosch. Zijn staat van dienst luidt ais volgt3 Februari 1836 2e luite nant, 2 Mei 1818 le luitenant13 Juni 1857 kapi tein 22 April 1868 majoor; 29 Februari 1871 luitenant-kolonel12 Mei 1873 kolonel. Hij is geboren in 1817is ridder der orde van den Ned. Leeuwofficier der orde van de Eikenkroon, rid der 3e klasse der Russische Stanislaus-orde en ridder der Spaansehe orde van Karei III. De generaal is dus, zoo wat zijn leeftijd als wat zijne positie betreft, nabij het einde zijner militaire loopbaan. Hij heeft minder te verliezen dan de heer Klerck, die door zijne korte verschijning op het Haagsche Plein aan eene betrekking, waarin hij nuttig werkzaam was, ontrukt is. Men schrijft uit Woord-Brabant aan het Han delsblad De vereenigde commissie voor den laatsten watersnood in dit gewest is met haar werk, om trent de te verleenen schadeloosstelling, niet alleen gereed, maar heeft de daarop betrekkelijke staten en stukken reeds aan den commissaris des konings ingezonden. De groote moeielijkheden, welke de commissie ondervond en de omvang van het werk sproten voort uit de noodzakelijkheid om de gege vens te onderzoeken, die van allerwege waren ingekomen. De geleden schade zou namelijk, vol gens die gegevens, ruim f 630,000 hebben bedra gen, waaronder ook die door meergegoedcn onder vonden, welke voor zich zeiven daarin konden voorzien en wier aanvragen daarom, na een nauwkeurig onderzoek, zijn geschrapt. Voorts zijn onderscheidene subcommissiën noodig geweest om, geholpen door deskundigen, ter plaatse zelf de werkelijke schade door de waterramp veroor zaakt te gaan opnemen. De uitslag is, dat nu de reëele schade is begroot op ruim f 270,000. f" Van het gemeentebestuur van Q-ent ontvangen wij de volgende mededeeling omtrent de toebe reidselen tot de feesten der pacificatie van Gent. Verleden Donderdag werd eene eerste proef met de wagens van den historischen stoet genomen. De wagens van de Spaansehe furie te Antwer pen, met 8 paarden bespannenen de wagen van den bloedraad, met 6 paarden bespannen, zijn uit het lokaal van Ste Agnete en over de brug van justitie rond den Kouter gereden. De proef is volkomen gelukt en heeft de stevigheid van het timmerwerk bewezen. Eerstdaags zal men het lijnwaad op de wagens beginnen te spannen cn met de decoratieschildering aanvangen. De feestcommissie heeft dezer dagen uit Holland een zeer eigenaardig geschenk ontvangen. De heer P. van der Want, pijpenfabrikant te Gouda, heeft opzettelijk groote pijpen voor de feesten der pacificatie laten maken en heeft er een mandje als eeregeschenk voor de commissie alsook aan den burgemeester van Gent van gezonden. Die pijpen zijn zeer fraai; op den kop staat aan den eenen kant het schild van België en aan den anderen kant dat van Holland met het opschrift „Pacificatie van Gent." Langs den steel der pijp leest men aan de eene zijdePrins Willem van Oranje Jan Vanderlindcn, abt Philips van Marnix 8 Nov. 1576; en aan de andere zijde: ter eere van 't volk van Arte velde Aug. 1876. Graaf Ch. de Kercbove, burgemeester van Gent. In hare laatste zitting heeft de commissie van kunst en geschiedenis zich bezig gehouden met is kristalhelder en de temperatuur is nog niet kou der dan noodig is om de zenuwen te versterken en de wangen te doen gloeien. Reeds den dag te voren werd dan in de drostdij alles gereed gemaakt; de jachtgeweren werden opgepoetst en beproefd, de kruithoorns en de veld- flesschen gevuld, de groote jachtlaarzen met olie ingewreven, do jachtkleeren nagekeken en waar het noodig was gerepareerd. De drost had het dan zeer druk en was in de beste luim; ja dit was de eenige gelegenheid dat tante Ulrika met een flauwen zweem van eene aardigheid voor den dag kwam, wanneer zij zeide dat hij meer een hazenvriend dan een menschenvriend was, want dat hij de laatsten voor zich liet loopen en draven en de eersten verschoonde, daar hij er altijd maar juist zooveel schoot als voor de tafel noodig wa ren, terwijl zij gaarne aan hare vriendinnen de stiftsdames zulk een paar langooren of een ree bout zou gezonden hebben. Niets geeft zoozeer tot het maken van vergelij kingen aanleiding als wanneer dezelfde gebeur tenis na een jaar wederkeert. Heden trof het voor de eerste maal de trouwe oogen, die over Candida waakten en elke verandering bij haar opmerkten, hoe ernstig en stemmig zij sedert een jaar gewor den was. Tante Ulrike herinnerde zich hoe zij vóór een jaar nog geheel kind had geschenen, toen zij bij deze zeilde gelegenheid in een kort rood rokje rondhuppelde om de bloemen op de tafel in orde te schikken, hetgeen zij altijd mocht doen; en zag nu heden hoe, om dat zelfde te doen, den gedenksteen die tijdens de feesten der paci ficatie door den gemeenteraad zal onthuld worden Hij zal in de groote gothische benedenzaal van het stadhuis geplartst worden tusschen de groote schouw en de deur die naar den gothischen trap leidt en zal door de wapens van Gent, België en Holland, bekroond door gothische ornamenten in den stijl der zaal, omlijst worden. Op den gedenksteen zal een Nederlandsch opschrift te lezen staan waarin het eendrachtig verbond der provinciën en de schorsing der bloedplakkaten tegen de protes tanten met het jaartal (8 November 1576) zullen vermeld worden. Verschillende wapens en costume.3 zijn door de commissie onderzocht en goedgekeurd, onder ande ren dat der Ger.tsche schepenen ten jare 1576 (grijs met een sierlijken zwarten mantel). Het werd vervaardigd naar inlichtingen, in het stedelijk archief gevonden. Het maken der costumes gaat goed vooruit. Ook de wagens staan bijna geheel afgetimmerd in het lokaal van Ste Agnete; men werkt er on verpoosd aan. Tot ambtenaren aan het bureau voor den pro vincialen waterstaat in Friesland zijn door gede puteerde staten benoemd: tot len beambte, op eene jaarwedde van 1200, de heer J. K. Jung, te Utrecht; tot 2en beambte, op eene bezoldiging van f 900, de heer A. Struiksma, te Leeuwarden. Voor de betrekking van 3en beambte, tevens teekenaar, jaarwedde 600 a f 800, zal eene nieuwe oproe ping van sollicitanten plaats hebben. De schrijver der Haagsche brieven in de Zaan- landsche Courant is van oordeel, dat de uitvoe righeid waarmede de principiëelc bezwaren tegen het wetsontwerpbetreffende de arrondissements rechtbanken en kantongerechten, in het voor- loopig verslag der tweede kamer zijn ontwikkeld, in omgekeerde reden staat tot hun gewicht. Hij licht dit zijn oordeel nader toe en is voortswat de reeks van locale bezwaren betreftvan meening, dat de minister van justitie zich daarover niet al te zeer behoeft te beangstigen. De loin c' est quelque chose (le prés ce est presque rien. In de beschrijving van het oorlogstoonecl in Turkijein ons vorig nommer gegeven is bij vergissing gezegd dat de rivier de Ljig „Ooste- 1 ij k van de Morawa voorbij Stablina in den Donau valt." De Ljig ligt W e s t e 1 ij k van de Morawa en de rivier, waarmede zij zich voorbij Stablina vereenigt, is niet meer de Donau maai de Save. notarissen. Benoemd, met ingang van 15 Au gustus a.tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats de gemeente Rotterdam, W. van Traa, candidaat-notaris aldaar. ministerieele departementen. Benoemd, met in gang van 1 September a.tot referendaris bij het departement van binnenlandsche zaken jhr. mt G. de Bosch Kemper, commies ter provinciale griffie van Noord-Holland. Na het van 13 tot 15 dezer gehouden openbaar examen van de leerlingen der rijks-hoogere burger school alhier is het getal leerlingen voor alle vakken als volgt: le klasse 21, bevorderd 13; 2e klasse 18, bevorderd 12; 3e klasse 17, bevor derd 13; 4e klasse 8, bevorderd 5. Het aantal leerlingen voor e n k e lelessenis:le klasse 2bevorderd 12e klasse 5bevorderd een jonge dame in een zwarten sleepjapon zich bevallig rondom de tafel bewoog. Tante stond er geheel verrast van, zoodat zij, hoe druk zij het ook had, niet kon nalaten het lieve kind er telkens op aan te zien. Candida was ook in uitwendig voorkomen veranderd en dit was even plotseling geschied als bij eene bloemknop, die in den vroegen morgen openspringt. De dikke roode kinderwangen waren bleeker en smaller geworden, hare min of meer hoekige vormen hadden ronding verkregen, het springerige en overijlde van den_kinderleeftijd was geheel verdwenen. Candida zelve wist niet dat zij gadegeslagen werd, en maakte evenmin eene studie van zich zelve; zij gevoelde alleen, dat alles anders was. Voor eenige dagen bij mistig weêr uitgegaan zijnde had zij gezien hoe de nevel als eene gordijn was weggeschoven, 'tgeen een verreD blik in het ver schiet had mogelijk gemaakt. En zoo was het nu ook met haar gemoed. De nevelen der kindsheid waren voor haar opgetrokken. Zij begreep plot seling, dat er nog eene wereld was buiten hetgeen zij tot nu toe had ondervonden. De geheele natuur kreeg nieuw leven voor haar, nam uitdruk king en physionomie aan. Zij zou het niet hebben kunDen verklaren, maar gevoelde toch dat zij éen was met het geheel en dat dezelfde polsslag door de gansche natuur klopte. Maar het ging haar als iemand die een grooten schat heeft opgegraven en nog niet weet hoe hij al dien rijkdom zal aanwenden en genieten. Zij zou bevreesd zijn geweest rekenschap te geven van hetgeen er in 4; 3e klasse 4, bevorderd 2; 4" klasse 5, bevor derd 3. De vereeniging voor Christelijk-nationaal schoolonderwijs heeft besloten pogingen aan te wenden tot het oprichten van een G-roen van Prinsterer-fondstot bevordering der opleiding van onderwijzers voor bijzondere Christelijke scho len. Als leden der commissie om dit plan ten uit voer te leggen zijn gekozen de heerenJa. van Eik, als eere-voorzitter; mr. P. J. Teding van Berkhoutdr. G. J. Vos Az.ds. L. J. van Rhijn, jhr. mr. A. F. dé Savornin Lobmanmr. B. J. Gratamadr. F. W. Merensmr. ZE. baron Mackay C. J. de Bordesjhr. mr. M. A. de Savornin Lohmanjhr. J. L. de Jongewelke heeren zich deze benoeming hebben laten welgevallen. Benoemd tot directeur der leer- en vormschool voor onderwijzers te Schiedam de heer J. C. Sander aldaar. De bij de Ned. herv. gemeente te Middelburg beroepen predikant D. Rijnders, thans predikant te Alkmaar, heeft het beroep herwaarts aangeno men. Hiervan werd gisteren aan de gemeente mededeeling gedaan. Bedankt voor het beroep naar St. Kruis, door den heer J. J. Bange, pred. bij de N. H. gemeente te Hooge Zwaluwe. Met ingang van den len September a. zijn door den minister van marine de navolgende jongelingen, in alphabetisehe orde gerangschikt, benoemd: tot adelborst 3e klasse voor den zeedienst: L. A. Asperen van de Velde, I. G. R. Baerts, J. Beeckman, I. G. Besier, W. T. de Booy, J. W. Bos Janszen, J. H. Commijs, C. A. Dominicus, D. A. van Drooge, E. E. Dullemond, J. E. J. Ey- bergen, A. A. Flaes, A. Gersen, N. J. Gips, G. L. Goedhart, J. G. A. Goedhart, C. L. Groll, E. do Haan, J. L. Hanewinckel, G. C. D. baron van Bardenbroek, H. Herman, H. Hoven, I. B. A. Jonckheer, I. C. Kiiller, D. A. P. Koning, G. M. Kraay, I. C. P. Kraijenhoff van de Leur, J. J. van Laar, L. J. van der Mandeie, B. F. Meyboom, B. P. J. C. Mol, J. B. Mulder, M. van NassauB. Nier- strasz, M. W. L. Olivier, T. W. Parker Verboom, R. Posthumus Meijjes, J. A. A. C. ridder van Rappard, Z. I. H. Rietberg, H. C. A. Schliiter, jhr. J. A. G. von Schmidt auf Altenstadt, T. Slot, W. C. J. Smit, F. J. Stam, T. E. van Staveren, H. T. van Sti- priaan Luïscius, G. Witsen Elias, jhr. H. L. Wichers, S. Woldringh, E. Zegers Rijser; tot adelborst 39 klasse voor de mariniersC. N. Cazaux van StaphorstJ. A. Gauw, M. J. Struick, I. P. A. Termaat, J. A. van Toorenburg en E. A. R. van Beek. De minister van oorlog, ontvangen hebbende een aantal verzoeken van of ten behoeve van milicien-verlofgangers om vrijstelling of om uitstel van opkomst in werkelijken dienst voor de te houden herhalingsoefeningen, brengt in de Staats courant ter kennis van de adressanten, dat de belangen van den dienst niet toelaten in hun ver zoek te bewilligen. Aan de betrokken miliciens wordt herinnerd, dat zijdie wegens ziekte niet op den bepaalden dag onder de wapenen opkomen, overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften, zich na hunne herstelling bij hun korps moeten vervoegen, teneinde gedurende zes weken in den wapenhandel te worden geoefend. Naar wij vernemen zal a. Zondag avond in het Schuttershof alhier vauxhall en concert door het haar omging, ja zij zou het niet onder woorden hebben kunnen uitbrengen. Zij kon niet verklaren waarom zij nu eens uitgelaten vroolijk was, dan weêr eene melancholie ondervond, die haar verwij derde van al wat haar tot nog toe lief was ge weest. Zij ontweek den uitvorschenden blik van hare beste vriendin en zocht de stilste paden, de eenzaamste plekjes van den tuin, het lommer en de schemering op, Allerlei hersenschimmen ver volgden haar en verdwenen weêr, niets aehterla- - tende dan eene beklemdheid waaraan zij geen naam wist te geven. Minder dan de oogen van hare tante vreesde zij die van haar vader, omdat deze niet bemerkte dat het anders met haar was geworden dan vroe ger en omdat hij, zelf altijd opgeruimd en zonder ach terdocht, die stemming ook gaarne bij anderen vond. Zijne heldere stem, zijn eenigszins plat dialect, droe gen den stempel van trouwhartigheid en men ge voelde dat onder zijn ongekunsteld uiterlijk des niettemin een trek van romaneskheid verborgen lag. Candida had altijd een bijzonder genoegen in de ontvangst van de jagers gehad en deze vonden het ook aangenaam door haar ontvangen te wor den. Reeds als zij van verre in de groote beuken laan aankwamen, liep zij hen te gemoet en snelde feeder haar vader in de armen; want nooit was ook hij in eene betere luim, niets stond hem knap per dan het groene jachtcostuum en nooit zag hij er goediger en vriendelijker uit, dan zoo blozend van de frissche Septemberlucht en van het lange rondzwerven door bosch en veld. harmoniegezelschap Accelerando gegeven worden, hetwelk door iets nieuws zal worden afgewisseld, namelijk door een volks-öt»? champêtre onder leiding van den heer J. F. Liesoyvan wien het denkbeeld daartoe is uitgegaan. Een en ander zal voor een entreeprijs van 25 cent toegankelijk zijn. Zaterdag middag omstreeks 12 uren kwam de stoomboot „Oscar" de nieuwe haven te Vlissingen binnen met een groot aantal pleizierreizigers uit Antwerpen. Aan boord bevond zich het muziekgezelschap van de Sociëteit „de Ware Vrienden" uit Antwerpen, die al spelende de stad doortrokken tot voor de woning van den bur gemeester, alwaar zij de Nederlandsche en Belgische volksliederen uitvoerden. Te -4i uur zijn zij uit de oude of Westerhaven, onder het spelen der volksliederen, naar hunne woonplaats teruggekeerd. In het Poortambacht der gemeente Zierikzee is op 22 dezer des namiddags omstreeks twee uren brand ontstaan in de schuur van den landbouwer B. de V. De schuur was annex het woonhuis, doch door de windstilte heeft zich de brand bij de schuur en hetgeen er zich in bevond (twee voeren hooi en eenige gereedschappen) bepaald. Het gebouw en de inboedel waren tegen brand schade verzekerd. De oorzaak is onbekend. Een negental notarisplaatsen zijn sedert gerui- men tijd in ons land vacant. Te Watergraafs meer sedert 20 Januari, te Heinkenszand sedert 19 Februarite 's Hage éen sedert 20 Februari en éen sedert 14 Mei, te Dordrecht sedert 27 Febru ari, en voorts te Hoorn, Sas-van-Gent, Wittem, en Roermond respectievelijk sedert 18 Maart, 12 April, 9 Mei en 19 Juni. Door den heer Stroo te Eecloo zijn aan de R. K. kerk te Aardenburg aanzienlijke bezittingen vermaakt. Om de successie-rechten te kunnen voldoen heeft men daarvan Maandag 11. 12 hecta ren 57 aren en 40 centiaren verkocht, welke aan gekocht zijn voor de som van 19600 gulden, behalve de onkosten a 14 pet.d. i. ongeveer /800 per Brugsch gemet. In de poldeis in de nabijheid van Aarden burg en van Sluis is dit jaar eene aanzienlijke hoeveelheid vlas verbouwd; in verschillende par tijen daarvan vond men het bekende vlas-warkruid (cuscuta epilinum) en wel in die partijen welke bezaaid waren met het vlaszaad dat door een zelfden koopman geleverd was. Aangezien de verkooper dit zaad gewaarborgd had, besloot men hem vergoeding te vragen voor de aanzienlijke schadedie hij velen, zij het dan ook onwetend, berokkend had. Bij minnelijke schikking is men overeengekomen, dat hij den prijs van het zaaizaad aan de betrokken personen zal terugbetalen. (M v. VI.) Voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch werd den 21ei1 dezer behandeld de zaak contra Sjabco Abelius oud 32 jaar, geboren en laatst wonende te Groningen, thans gedetineerd, beschul digd van poging tot moord met voorbedachten rade, gepleegd op de wed. Hendriks, thans echt- genoote van E. de Jong, leeraar in de gymnastiek te 's Bosch, op den 5eo April jl. door het lossen van vijf revolverschoten op bovengenoemde vrouw Zeventien getuigen werden in deze zaak gehoord; het openbaar ministerie, bij monde van den advo caat-generaal jhr. mr. van Meeuwen, requireerde schuldigverklaring van den verdachte aan boven genoemd feit, en veroordeeling tot eene tuchthuis straf van acht jaren, terwijl jhr. mr. van Rijcke- vorssel van Kessel, die als verdediger optrad, con cludeerde tot verzachting van straf op grond o. a. van vroegere bestaande relatiën tusschen verdachte en de echtgenoote van de Jong. Het hof zal aan staanden Vrijdag uitspraak doen. Een talrijk publiek woonde deze terechtzitting bij. - In de eerste vijf maanden van dit jaar wer den van Rotterdam naar Londen uitgevoerd ruim 9600 koeieu8200 kalverenruim 2000 varkens en niet minder dan 117,500 schapen. Voortdurend Dan pakte zij zijn weitasch uit, waarin hij het fijnere wild zelf meêbracht en streelde zacht de patrijzen en andere vogels, die de vangst van den dag uitmaakten. Aldus was het nog het vorige jaar geweest, maar op dezen dag, in plaats van het gezelschap te gemoet te huppelen, stond zij stil in eene ven sternis, uit welke men de laan overzien kon, door welke de jagers moesten aankomen. Tante had zich met de tafel bezig te houden, waarvoor zij de laatste beschikkingen maakte, liep heen en weêr, en wisselde nu en dan een vertrouwelijk woordje met de dikke keukenmeid, als zij afdaalden naar de keukengewesten, waar op jachtdagen eene buitengewone bedrijvigheid heerschte; daar zag men reeds voor de vurige ko len het spit waaraan de haas zou draaien, daar staken op de zilveren speetjes de reepjes spek waar mede de vogels gelardeerd zouden worden, daar rook het naar specerijen en lekkernijen van aller lei aard. Ook de oude knecht geraakte op zulke dagen geheel uil zijne spheer, want hij spande zijn brein in, omdat er bij elk couvert drie glazen van bepaalde modellen moesten staan en omdat de eene wijn in kristallen karaffen moest overgegoten wor den, terwijl de andere flessehen, met al het spinrag er aan, op tafel moesten komen. Dit laatste was hem uitdrukkelijk bevolen, maar het was hem nooit naar den zin; hij kon het niet begrijpen. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2