N°. 174. 119e Jaargang. 1876. Dinsdag 25 Juli. P Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijko nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiên20 Gent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.' Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 24 Juli, FBIJILL'BTO'M. 6. Isola Bel ia. MIDDELBIJRGSC COURANT. Onze Haagsche correspondent toonde in ons nommer van den 4en dezer uit de eigen woorden van den heer Groen van Frinsterer aanhoe weinig de anti-revolutionaire partij blijkens het getuigenis van haar stichter en aanvoerder, tot regeeren in staat is. Dat betoog diende niet om aan de achting, aan Groen verschuldigd als mensch, of aan zijne volgelingen, op grond hunner oprechte godsdienstige overtuiging, afbreuk te doen; doch wel strekte zij om te doen uitkomen hoe weinig de antirevolutionairen, als staatkundige partyin aanmerking behooren te komen. Op ongezochte wijze wordt dit gevoelen ver sterkt door het antirevolutionaire Wageningsch Weekbladwaarin verklaard wordt dat het erkend gemis van eenheid onder die partij zulk een groote ramp niet is, „daar zij er niet aan denken mag als regeeringspartij op te treden. De anti-revolu tionaire politiek kan nooit de hoofdschotel worden, maar moet den dienst van het zout doen." Indien hiermede bedoeld wordt dat mannen als GroenMackay of van Loondie door de kracht hunner overtuiging en hunner redeneeringen een grooten invloed wisten uit te oefeneneene nut tige plaats in ons staatkundig leven innemen, dan zijn wij het er volkomen mede eens. Te krachti ger en te rechtmatiger zal die invloed zijnnaar mate zij zich meer mannen uit éen stuk toonen, minder hun stem in de volksvertegenwoordiging te danken hebben aan een heulen met of een stil zwijgend steun aannemen van andere partyen, die in staatkundig of godsdienstig opzicht op ge heel anderen bodem staan. In dien zin bevatte het fiere woord van Groen waarheid„In mijn isolement ligt mijne kracht." Maar evenmin als men van het zout een hoofd schotel maken kan, evenmin kan een staatsman, die zich isoleert, een ministerie vormen. Van anti-revolutionaire politiek te spreken, heeft dan ook in ons land eigenlijk geen zin. Het voorgevallene aan een der internationale rechtbanken te Alexandrië is door de laatste berichten niet veel opgehelderd. De gezamenlijke Europeesche rechters hebben het gedrag van den heer Haakman, die, naar aanleiding der weige ring van de Egyptische regeering om de tegen haarzelve gewezen vonnissen ten uitvoer te doen leggen, [het gerechtshof voor sommiere zaken ge sloten heeft, goedgekeurd; doch tevens in zijne Naar het Duitsch van Arthur Stahl. {Vervolg.) Zuster Ulrike kwam in deze omstandigheden over. Zij was enkel meegevoel voor haar broeders verlies, enkel opofferende teederheid voor het kind Vier jaren bleven broeder en zuster met het kind te Home. Het was zeer teêr, zoodat zij de vermoeienissen van de reis en de strengheid van den Westphaalschen winter er voor vreesden. Can dida's kleine voetjes deden de eerste wandelingen aan de hand der liefhebbende tante Ulrike onder den schoonen hemel van Italië. Zij hief voor 't eerst de handjes biddend op onder de majestueuse ge welven der St. Pieterskerk. Zij leerde hare kin- deroogen oefenen op de reusachtige lijnen van het Colosseum, van het Kapitool, en van de geheele grootsche Romeinsche wereld. Wie kan zeggen, welke van de eerste indrukken beslissend op de toekomstige ontwikkeling der menschen werken? Het karakter is misschien aangeboren, maar de geheele richting van den smaak wordt waarschijnlijk oneindig meer door de eerste indrukken bepaald dan men algemeen plaats den heer Antoniades tot rechter in genoemd hof aangesteld. In de Times vindt men de twee artikelen van het wetboek voor de internationale rechtbanken aangehaald, tot welks naleving de Egyptische regeering zich verbonden heeft, en welke artikelen tot de thans bestaande verwikkeling aanleiding schijnen gegeven te hebben. Ze luiden als volgt: „Art. 10. De regeeringde administratieve machten, de Daira's van Z. H. den khedive en de leden van zijn gezin zijn aan de rechtsspraak van deze rechtbanken onderworpen in gedingen met vreemdelingen. „Art. 11. Deze rechtbanken, hoewel onbevoegd om te beslissen in geschillen betreffende den eigen dom van den staat of om de bedoeling te verkla ren of de uitvoering te schorsen van een admi nistratieven maatregel, zijn echter bevoegd om, in de gevallen voorzien in het burgerlijk wetboek, te beslissen over inbreuken, die op verkregen rechten van vreemdelingen door eenige daad der administratie mochten zijn gemaakt." Van dit laatste, niet zeer duidelijke wetsartikel heeft de khedive gebruik gemaakt om de uitvoe ring te weigeren van een arrest, door een der gerechtshoven gewezen. De regeering heeft namelijk vóór eenigen tijd, uit geldgebrek, den vervaldag van alle schulden en wisselsdie in April en Mei zouden vervallen, drie maanden verdaagd, tegen eene vergoeding van 7 pet. rente. Hiertegen is de houder van een der wissels in rechten opgeko men, heeft voor de rechtbank van eersten aanleg zijn proces verlorendoch het in hooger beroep gewonnen, op grond, gelijk het gerechtshof aannam, dat: „alle staats besluitendie een schending inhouden van de wetboeken en die inbreuk maken op de verkregen rechten van vreem delingen zooals het recht om betaling van een wissel te erlangen op den vervaldag aanspraak geven op een vordering tot schadevergoeding." Tengevolge van dit vonnis werden daarna nog 43 vorderingen tegen de schatkist en de Daïra (dit is eigenlijk de administratie der particuliere kas van den khedive, doch deze is met de Egyp tische staatskas op hopelooze wijze verward) ingesteld; doch nu hebben de landsadvocaten officieel geweigerd te pleiten in eenig geding „waarbij het recht van den souverein werd in twijfel getrokken, om wetten te maken in het algemeen belang van den staat of waarbij de bescherming van het hof werd ingeroepen voor eenig bijzonder belang, dat door een of anderen noodzakelijken maatregel van wetgeving mocht zijn gekwetst". Op grond dezer namens de regeering afgelegde verklaring, waarbij de souvereiniteitsrechten van den khedive boven de uitspraken der rechtbanken onderstelten wel door onbewuste aanschouwing, waarvan het rechte begrip zich eerst later vormt. Na verloop van die vier jaren keerden broeder en zuster met het kind naar Westphalen terug. Het smachtend verlangen naar het land harer ge boorte, dat Candida bij elk verhaal van haar vader als een heimwee overviel, was haar zonder twijfel aangeboren; het was eene duistere herinnering aan de vormen en kleuren, die het eerst haar ontwakend bewustzijn getroffen hadden. Dik wijls gebeurde het in den winter, zonder twijfel door het contrast te voorschijn geroepen, dat voor haar geest een kleurig tafereel van licht en glans oprees, dat de fantaisie alleen niet zou hebben kunnen scheppen, en waarin zij zich dan verheugde gelijk andere kinderen in bonte prenten. Candida bracht eene ongestoorde jeugd door en niets stemt misschien het karakter zachter en wel willender. „Laat het toch in de jeugd niet inre genen!" bezweert Jean Paul het noodlot. De scha duw behoort bij het licht en zal onvermijdelijk komen; maar zij kwam later, toen de volle kelk des geluks reeds aan hare lippen was geweest. De drost beschouwde zijn schoon kind, in het volle genot der gezondheid van ziel en lichaam, dagelijks met verrukking. Hij herinnerde zich den tijd zijner eigene jeugd toen hij zelf zoo levendig, opgeruimd en welwillend was, tot op den tijd toen hij verbittering opvatte tegen de wereld en het lot, en slechts in de eenzaamheid der drostdij zijne oude stemming wedervond. Hij dacht Candida voor altijd te kunnen be- gesteld werden, heeft de heer Haakman (vroeger substituut-officier van justitie te Haarlem) gewei gerd verder zaken te behandelen. De Egyptische minister van justitieCher if Pachais van Cairo overgekomen, waarschijnlijk om in de zaak eene beslissing te nemen; doch een deel der bevolking van Alexandrië schijnt reeds tegen de regeering partij gekozen te hebbendaar men onder de ramen van het gerechtshof de kreten: „Leve Haakman! Gelijk recht voor allen!" heeft aangeheven. Ter aanvulling van het bericht in ons nommer van jl. Donderdag omtrent de, heden aangevangen, Middelburgsche kermis kunnen wij nog mede- deelen, dat ook het tooneelgezelschap onder directie van den heer Victor Driessens voorstellingen zal geven in eene op de Balans te plaatsen tent.'j In het Schuttershof de „Edele handboog" zal ditmaal optreden het concertgezelschap onder lei ding van den heer Brandino uit Botterdam. Het bestaat uit 26 personen met strijkorchest, Fransche, Duitsche en Engel sche zangers en zangeressen. Aan dit gezelschap is tevens verbonden master Sixtilian, equilibrist uit het Alhambra te Londen. Te Vlissingen wordt heden avond verwacht de aartshertog Beinier van Oostenrijk met zijne gemalin en gevolg, die zich aldaar naar Londen zullen inschepen, teneinde een bezoek aan de koningin van Engeland te brengen. Men schrijft ons uit Vlissingen Heden nacht is de paviljoenschuit Atchinvan Botterdam, geladen met steenkolen, onder water geloopen. De schipper, gisteren namiddag van ebbe in de haven gekomen, meende dat het nog wel lukken zou om achter in de Kaaskaai te komenwaar voor hij een nauw en gevaarlijk vaarwater pas- Seeren moest. Even binnen de brug stootte hij tegen het talud en bleef dadelijk onwrikbaar vastzitten. Bij het vallen van het water ge raakte het vaartuig zóo beklemd dat het lek werd en bij opkomend water onderliep. De muziekvereenigingen „Ons genoegen" en „Eens gezindheid", hebben gisteren te Hulst een con cours bijgewoond waaraan zeer vele gezelschappen deel genomen hebben. Heden middag keerden zij per stoomboot van Neuzen terng, beide hunne vaandels versierd met een herinneringsmedaille, die hun aldaar vereerd werd. Niet altijd zijn wij in de gelegenheid van de zeer talrijke adressen melding te maken, welke door de vereeniging Schuttevaer in het belang schermen als hij haar aan zijne zijde hield en er in slagen mocht haar tegen de liefde te vrij waren. Maar wie behoedt zijne kinderen ooit daar tegen Zuster Ulrike was met betrekking tot Candida veel gelukkiger. Bij hare eigene gemoedsrust dacht zij er zelfs niet aan, dat voor de anders gestemde Candida gevaar kon naderen. Er zijn personen in hun soort benijdenswaard altijd zoo vol van het tegenwoordige, dat zij er het - verledene en de toekomst om vergeten. Gelukkig en ongestoord sleet Candida hare dagen, in eene dier aangename verhoudingen tusschen tante en nicht, die dikwijls teerder zijn dan tus schen moeder en dochter. Misschien omdat de moeder hare liefde over al de kinderen moet ver- deelen en ook hare plichten als huisvrouw te ver vullen heeft. De betrekking tusschen tante en nicht, die zich meestal slechts tot een enkel kind bepaalt, heeft bijna altijd iets ideaals. Bij Ulrike had het leven in het buitenland min der herinnering nagelaten; zij was zoo volkomen in haar eigen gedachtenkring besloten, dat niets wat vreemd of nieuw was een anderen dan voor- bijgaanden indruk op haar kon maken. Zulke menschen zijn niet heel interessant, maar men kan er voortreffelijk meê omgaan, omdat men weet dat zij met hun geest bij de zaken zijn en ons op het oogenblik geheel toebehooren. Annette von Droste-Hulshoff, eene der geniaalste Duitsche dichteressen, was de vriendin harer jeugd geweest en de schoonste en eigenaardigste dicht- der binnenlandsche scheepvaart by na aanhoudend aan de regeering worden ingediend. Het volgend verzoekschrift, den 20en dezer aan den minister van binnenlandsche zaken gericht, verdient echter meer dan andere vermelding, dewijl een onder werp van meer algemeen belang daarin behandeld wordt. De vereeniging verzoekt den minister dat met den len Augustus a., wanneer de Drent- sche Hoofdvaart onder beheer van het rijk ge bracht zal worden, tevens een einde gemaakt moge worden aan een op die vaart bestaand misbruik. Zij betoogt namelijk: „dat op die hoofdvaart in de vallaatshuizen sterke drank door de sluispachters wordt verkocht; „dat de verkoop van sterken drank in vallaats huizen voor de schippers in het algemeen hoogst nadeelige gevolgen heeft en de bron is van veel kwaads, toonde de vereeniging reeds aan in een request d.d. 20 Mei 1876; „dat de vereeniging zich dus blijft beroepen op het nadeelige van zoodanigen verkoop van sterken drank in de vallaatshuizen in het algemeen; „dat evenwel dat nadeelige op de Drentsche hoofdvaart zooveel te sterker is, omdat men daar op eene kleine distantie zeven sluizen vindt, waar getapt wordt, en men den schipper dwingt om, zal hij vlug en vaardig geholpen worden, sterken drank te koopen. „Waarom zich de vereeniging bij dit nader request tot den minister wendt, om thans den eersten stap te doen tot afschaffing van dit mis bruik in het algemeen, door met 1 Augustus 1876 bij de nieuwe regeling van zaken de sluispachters op de Drentsche hoofdvaart te verbieden, voortaan in de vallaatshuizen sterken drank te verkoopen." De Staats-courant van 23 en 24 dezer bevat de wet van den 28en Juni jl., houdende vaststelling van de begrooting der uitgaven van het fonds tot het geven van voorschotten aan planters voor de kosten van aanvoer van vrije arbeiders in de kolonie Suriname over het jaar 1876. De af deeling Amsterdam der Vereeniging voor fabriek- en handwerksnijverheid heeft be sloten op de aanstaande algemeene vergadering te Zwolle het hoofdbestuur te verzoeken, zich niet op politiek terrein te begeven en dus niet op her ziening der wet op het lager onderwijs aan te dringen. Voorts nam de afdeeling een voorstel van het hoofdbestuur aan, door de wenschelijkheid der invoering van den leerplicht uit te spreken, en besloot zij het voorstel om aan te dringen op afschaffing van den suiker-accijns krachtig te ondersteunen. werken van die dochter der „roode aarde" waren onder hare oogen ontstaan. Die vriendin was haar door den dood ontrukt, kort voordat zij bij haar broeder te Bome ont boden was, en bij hare overhelling tot mystieke begrippen dacht zij, dat de ziel der afgestorvene haar Candida tot vergoeding had gezonden, eene vergoeding die weldra haar hart méér vervulde dan iets ter wereld vroeger gedaan had. Het kind en het huis maakten voortaan hare wereld uit. Buiten dien kring lag niet veel, dat haar belangstelling inboezemde. En beide vereenigd waren ook wel in staat een vrouwenleven aan te vullen, want Candida was het liefste schepseltje dat zich denken liet, vatbaar voor den vluchtigsten indruk van het goede en schoone, en het huiselijk leven werkte meê om de beste zijden van haar karakter te ontwikkelen, vooral bij de inrichting dier oude kasteelen, waar alles een indruk van kalme rust en milden overvloed schenkt, terwijl de elegante huiselijke inrichtingen van den nieu- weren tijd dikwijls een gevoel verwekken alsof men onder eene tent woonde, die elk oogenblik kon worden afgebroken, om elders weêr te worden opgeslagen. Niets levendigers laat zich bedenken dan de eerste jachtdag in die meestal goed van wild voor ziene streken, wanneer het weêr gunstig is en de uitgestrekte bosschen rïjk zijn aan hazen, reeën en herten. September heeft dan het gebladerte reeds bont gekleurd, maar de weiden zijn nog groen, de hemel is blauwer dan het geheele jaar, de lucht

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1