BUITENLAND. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Voorburg uit om bij prinses Marianne te dineeren. Heden avond keert de prins te Scheveningen terug. Gisteren namiddag te 6,15 uren zijn te 'sHage aan het station van den Nederl. Rijnspoorweg aan gekomen de aartshertog en aartshertogin van Oostenrijk. Zij zijn ontvangen door H. M. de koningin, Z. K. H. prins Alexander en den Oos- tenrijkschen gezant. De namen der beide laatste vorstelijke personen worden niet opgegeven. Zooals men weet voeren alle Oostenrijksche prinsen en prinsessen den titel van aartshertog of aartshertogin. Aangaande de aangevraagde concessie voor een stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam vernemen wij nader dat het de bedoeling zou zijn om drie reizen per week te doen met een snel varende raderboot, voor passagiers en goederen, gelijk aan den dienst zooals die vroeger aldaar bestaan heeft. Er bestaat uitzichtdat het monument te Heiligerlee voor goed beschermd zal worden tegen het meer en meer dreigend verval. Den hoofd ingenieur van den waterstaat te Groningen is opgedragen bestek en begrooting op te maken voor het bouwen van eene wachterswoning bij het monumenthet doen van eenige herstellingen er aan en het aanleggen van eenig plantsoen er om heen. Men schrijft aan het Vaderland uit Vlissin gen van .Woensdag: De hier met bestemming naar Nieuwediep ver trokken loodsstoomboot „Frans Naerebout", aan boord hebbende den kapitein ter zee-titulair jhr. H. P. de Koekhoofdinspecteur over het loodswezenwonende te 's Hage die sedert een paar dagen in deze omstreken verschillende inspec ties had gehoudenis heden nacht uit zee terug gekeerd wegens een bekomen averijdie nood lottige gevolgen had kunnen hebben. Op de hoogte van Westkapelle liep de boot bij donker weder en onstuimige zeeop de bel- boeiwaardoor zij een aanzienlijk gat in den boegaan bakboordzijde bekwam. Gelukkig was dit gat vrij hoog boven de waterlijnofschoon voortdurend de pompen moesten worden lens ge houden. De boot wordt alhier op de werf van de maatschappij „de Schelde" gerepareerd; met het aanbrengen van een nieuwe plaat zal men binnen een paar dagen gereedkomen zoodat de „Frans Naerebout" dan opnieuw haar reis zal kun nen aanvaarden. Van Hellevoetsluis wordt gemeld, dat giste ren ochtend op de tonnenplaat aan den grond ge raakt is de Engelsche bark Golden Wave, be laden met rijstbestemd naar Rotterdam. Te Hellevoet zijn twee vaartuigen met rijst aangeko men. Volgens later bericht was dit schip met assistentie vlot gekomen en werd door het Aardappelengat binnengesleept. Wij vernemen, dat de plechtige opening dei- internationale tentoonstelling van kunsten en weten schappen, toegepast op industrie in het gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht, op Dinsdag 1 Augustus a. s. des namiddags ten 1 ure zal plaats hebben. In de gisteren gehouden zitting van het ge rechtshof te Antwerpen heeft zich een vermakelijk tooneel voorgedaan. De heer Delaet j1. gaf den advocaat Delvaux een slagwelke deze beant woordde door den heer Delaet te schoppen. De zitting werd te midden eener levendige agitatie geschorst. De klasse der fraaie letteren van de Belgische koninklijke academie heeft o. a. deze prijsvraag uitgeschreven „De klasse verlangt een geschie denis van de vereeniging met de Nederlanden van de provinciën Gelderland, Utrecht, Friesland tegen hem; hij had al hare brillanten verkocht. Het sprak van zelfs, dat zij zich van elkander scheidden, maar dit geschiedde op de koelste en convenabelste wijze. Zij wilde gescheiden zijn om meer vrijheid te hebben, maar naar katholiek recht kon zij niet hertrouwen. Na de scheiding werd haar zoontje geboren. Toen zij weder hersteld wasvervoegde, lord Stuart zich bij haar. „Madame," zet hij, „ik breng u dit bezoek, dat u voor de oogen der wereld niets anders dan aan genaam kan zijn; maar ik kom in werkelijkheid, om u te verbieden dezen knaap mijn naam te doen dragen." „Wees niet bevreesd sprak zij. Na dit tooneel was het haar ondragelijk zelfs onder den naam van den echtgenoot, van wien zij gescheiden was, bekend te staan. Zij nam dus den haren wederom aan. Onafhankelijk en nog altijd rijk, kwamen er jaren, waarin het leven als gescheidene vrouw groote bekoorlijkheden voor haar had. Zij ontzegde zich niets en volgde eiken harer invallen op; doch haar geld en eene zekere oorspronkelijkheid, waarmede zij alles verrichtte, deed over alles den mantel der liefde werpen. Zij was altijd op de tong, men sprak altijd kwaad van haar, maar hare partijen, waarop de dames Grieksck costuum droegen, behoorden tot de drukst bezochte. Zij begonnen doorgaans 's nachts om éen uur, en men soupeerde te vijf uren in kleine boudoirs. Zoo ging het voort tot dat Cesare d'Aquino terugkeerde. Strega werd daar dadelijk van onderricht, zij zag en Groningen, bevattende de militaire en diploma tieke gebeurtenissen, en waarin tot uitgangspunt is genomen wat Gelderland betreft, de afstand van dat hertogdom aan Karei den Stoute. Vreem den kunnen mededingen. De opstellen kunnen geschreven zijn in de Fransche, de Nederlandsche of de Latijnsche taal, en moeten voor 1 Febr. 1878 ingezonden worden bij den vasten secretaris. Als prijs wordt uitgeloofd een gouden medaille ter waarde van duizend franken." Het Berlijnsche publiek wordt door de auto riteiten ernstig gewaarschuwd tegen de in den handel dikwijls voorkomende worst met aniline gekleurd. Te Bergen in Henegouwen wordt tegen het einde dezer maand het standbeeld van koning Leopold I verwacht, waarvan de onthulling spoe dig daarna zal plaats hebben. Maandag beeft te Brussel eene bijeenkomst, gevolgd door een diner, plaats gehad van Belgi sche notarissen, waaraan een aantal hunner Neder landsche ambtgenooten deel namen. Aan de konin gen der beide landen werden hartelijke feestdronken gewijd. De gemeenteraad van Parijs is bezig met het onderzoek van plannen tot uitdieping van de Seine, welke op sommige gedeelten van haren loop tus schen Parijs en Havre, met name tusschen Conflans en Rouaan, niet meer dan een meter diep is. Volgens het eene plan, dat 12 millioen franken zou kosten, zou de rivier over haar geheelen loop op eene diepte van minstens 2 meter gebracht worden. Het andere plan wordt op 19 millioen berekend en zou eene diepte van minstens 3 meter trachten te bewerken. Men berekent dat het eerste ont werp aan den handel te Parijs eene bezuiniging van minstens 2£ millioen aan transportkosten zou veroorzaken. Het andere ontwerp zou met zijn grooteren waterstand de groote stad tot eene soort van zeehaven maken. In zijne jongste zit ting heeft de gemeenteraad zich met dit laatste ontwerp vereenigd dat van den ingenieurKrantz afkomstig is. Het plan moet echter nog verschil lende commissiën en lichamen doorloopen. alvorens aan de uitvoering kan worden gedacht. Het huis van Bernardette Soubirous, te Lour- des, aan wie de eerste bovennatuurlijke verschij ningen aldaar geschied moeten zijn, wordt thans gebruikt als een soort van winkel, waarin hare bloedverwanten aan de bezoekers allerlei reliquieën van deze „heilige' verkoopen. Men kan er ook kamers hurendie aan de vreemdelingen aange boden worden in een aanplakbiljet met dit curieuse FranschChembres gamites a louer. De prijs eener kamer is 20 fr. per dagdie van de „heilige" zelve 100 fr. daags. Volgens een paar Fransche bladen zou Bernar dette in bet klooster te Nevers, waar zij als non hare toevlucht genomen heeft, overleden zijn. Is dit bericht juist, dan zullen hare reliquieën nog wel in waarde stijgen en zal de affaire te Lourdes goede zaken gaan doen. In het eerste halfjaar van 1876 heeft de sterfte per 100,000 inwoners bedragen: te Weenen 51, Pesth 76, Praag 92, Berlijn 86, Breslau 59, Stettin 48, Keulen 57, Hannover 40, Hanau 43, Frankfort a/d Main 49, Maagdenburg 51, Straats burg 58, Leipzig 48, Chemnitz 74, München 62, Hamburg 45, Parijs 43, Brussel 48, Amsterdam 44, Rotterdam 50, den Haag 42, Bazel 48, Christiania 114, Kopenhagen 47, Stokholm 51, Rome 67, Turijn 50, Alexandrië 82, Londen 33, Glasgow 70, Liverpool 42, Dublin 45, Edinburg 57, New-York 44, Philadelphia 39, Boston 35, Chicago 24, Bombay 53, Madras 65, Calcutta 44. Volgens particuliere berichten van de Times en de Standaard is de gezondheid van den sultan zoodanig geschokt, dat eene verandering in de regeering bijna onvermijdelijk is. Andere berich ten melden dat hij in het hoofd gekrenkt is. hem, vatte de hartstochtelijkste genegenheid voor hem op, en van dat oogenblik af veranderde zij haar leven. Haar echtgenoot was, misschien om goede rede nen, zeer inschikkelijk voor haar gedrag geweest; Cesare was dat niet. Zij wilde zich dus eenigen tijd aan het gewoel der wereld onttrekken en kocht de villa aan het Lago Maggiore. Daar trachtte zij met alle middelen hem aan zich te boeien, het geen haar ook tot zekere hoogte gelukte. Maar het in den aanvang van dit verhaal beschrevene tooneel deed haar opnieuw de ontzettende moge lijkheid inzien, dat zij hem kon verliezen. Als een beangstigend spook stond tusschen hen beiden het geheim, dat zij niet vermocht te doorgronden. III. Er zijn in Westphalen bergvalleien van zoodanige ernst en liefelijkheid, dat zij een fijngevoelend ge moed bijna nog meer boeien dan de oogenblindende natuur van het Zuiden. Weinigen kennen die, zelden komt er een pleizierreiziger, geen reisboek beschrijft ze; slechts nu en dan merkt een dichter-oog hare schoonheid op, en letterkundigen zooals Droste- Hulshof, Levin Schiicking en Robert Hamerling vonden daar de bron hunner bezieling. Even karakteristiek als de natuur zijn er de menschen. Ofschoon hard en zelfs ruw in hunne uiterlijke vormen, hebben zij eene zachte, gemoe delijke, bijna romaneske levensbeschouwing, welk een en ander samenhangt met hunne afzondering van de wereld en den dikwijls harden strijd Yoorloopig verdienen deze berichten slechts voor waardelijk geloof. De Duitsche jury op de tentoonstelling te Philadelphia heeft haar taak bijna volbracht. Een der leden, de heer Goldschmidt, is reeds terugge keerd en heeft als zijn gevoelen over het resultaat der Duitsche afdeeling te kennen gegevendat de Duitsche industrie in het vervolg een anderen weg zal moeten inslaan indien zij met succes met de industrie van andere naties wil concurreeren. Over het geheel blijkt, dat de industrie in Duitschland bedenkelijk kwijnt. Uit de Rijnprovinciën komen weer allertreurigste berichten. Door den heer Bourbonze is in de Fransche academie van wetenschappen mededeeling gedaan eener nieuwe ontdekking, nl. van een telegraaf zonder draad. Zij berust op het gebruik der tal rijke electrische stroomingen die het water en het land doortrekken. Twee zeer eenvoudige toestellen het eene te St. Denis, het andere te Parijs opge steld, ontleenen hun electriciteit aan het stroombed der Seine en door denzelfden bodem als het water der Seine wordt de electriciteit verder geleid, dat is depêches overgezonden. Een proef, waardoor alle twijfel werd opgeheven, is onlangs genomen tusschen het physische laboratorium van de Ecole de pharmacie en de minstens 300 meters van daar verwijderde woning van den heer Bourbonze. De beide punten zijn door geen draad verbonden; de depêches werden overgebracht door de waterleiding van dat gedeelte der stad. Wanneer groote af stand geen bezwaar levert kan deze ontdekking van groot gewicht worden. Onbegrijpelijk iszoo schrijft men aan de Indépendancede schandelijke onreinheid, welk bij de tegenwoordige zomerwarmte te Londen heerscht. Om hier eenig denkbeeld van te krijgen, heeft men slechts van Blackfriarsbridgedoor de dwarsstrateneen wandeling te doen naar het naastbij gelegene spoorwegstation. Van de ellende en de lompen die men dan overal aanschouwt, spreek ik niet eens: het smerigste stadje in Spanje geeft u b ij n a iets te zien wat even erg is. Maar iets als in Billingsgate, de vischmarkt, midden in de City, vlak nabij de Bank en Mansion-house, ziet men nergens ter wereld. De aangrenzende straten en stegen zijn steeds bedekt met eene laag water, modder en overblijfselen van vischwaar men van walgt. Ontelbare vischkoppen liggen op den grond te rottentrapt men er op eendan gonst een zwerm woedende vliegen u om de ooren. Op de markt zelve heerscht een ontzettende stank. Het is alsof de stedelijke autoriteiten van Londen neus noch oogen hebben. Omtrent het ongeluk op het Engelsche oor logschip Thunderer loopen allerlei geruchten. Men begrijpt niet hoe de nieuwe stoomketels van dat schipdie te voren op alle gebruikelijke manieren beproefd warenhebben kunnen sprin gen bij eene veel geringere drukking dan zij reeds doorstaan hadden. Men mompelt dan ook van moedwilvan ontplofbare stoffendie onder de steenkolen gemengd waren. Het aantal slacht offers wordt reeds geraamd op 50daar de tegen woordige warmte voor hunne genezing niet gun stig is. Eene inschrijving is geopend ten behoeve -hunner achterblijvende betrekkingen. Tschernajeffde gewezen Russische generaal, die thans het bevel over een der Servische legers voertis in 1828 geboren. Tot in 1864 nam hij deel aan alle mogelijke gevechten en expeditiën tegen de Turken in Europa en Klein-Azië. Ver volgens veroverde hij Eussisch-Turkestan waar van hij de eerste gouverneur was. Hij nam zijn ontslag uit den dienst teneinde zich aan de op voeding zijner kinderen te kunnen wijdenwerd vervolgens hoofdredacteur van een der voornaam ste te St. Petersburg verschijnende ultra-nationale dagbladen en eindelijkop eene reis die hij in Servië deed om zich met eigen oogen van dien zij om het dagelijksch brood te voeren hebben. De steden zijn er niet talrijk; de kern der be volking bestaat uit de boeren en de bewoners der kasteelen, die aan het hoofd staan; menige trek is hier bewaard gebleven van het veemgericht en van de overleveringen der middeleeuwen; en de drostdijen, zooals de landgoederen der aanzienlijken gewoonlijk genoemd worden, zijn van overoude herkomst, evenals hare bezitters. Deze zijn innig verkleefd aan Rome en de instellingen der kerk, maar met eene zekere romantische tint, zekere ridderlijkheid; de geschiedenis der kruistochtenen de sagen van den H. Graal en de Ronde Tafel zijn hun gemeenzaam bekend, en indien Richard Wagner zijn „Lohengrin" in Westphalen had ge schreven, zou de Zwanenridder in zijn verhaal niet vergeten hebben te vermelden, dat de „Graal" de beker was, waarin de duif het bloed des Heeren opving. Wanneer men te Rome plotseling in de nabijheid van het Vatikaan of op den Englenburg het Westphaalsche dialect hoorde, waren het de zonen dezer familiën, die vrijwillig en zonder soldij in het pauselijke leger dienden en ook het meest op prijs gesteld werden. Een der origineelste heeren op de „roode aarde," zooals Westphalen van ouds bijgenaamd werd, was de drost van Holdesförde. Zijne voorvaderen waren zoogenaamde „rijks vrij en" geweest, die hun goed van niemand in leen hadden. Wel waren de tijden voorbij waarin zij bij den eersten dage raad op hun vrij land uitreden en onder het uit spreken van zekere formule hun zwaard in de den stand van zaken te overtuigenovergehaald om aldaar in dienst te treden. Hierdoor heeft hij zijne nationaliteit als Rus verloren. De publieke verpachting der tiendenaan de gemeente Zierikzee toebehoorende heeft op 20 dezer ten raadhuize aldaar plaats gehad en opgebracht met op- en blokgeld 3140,76. De opbrengst ten vorige jare bedroeg f 3759,62. Die mindere opbrengst is veroorzaakt, omdat se dert de vorige verpachting onderscheidene blokken tienden zijn afgekocht. Het laatste perceel zijnde een gedeelte van den Adriaua Johanna Polder is niet verpachtdaar volgens mededeeling des bur gemeesters, tegen de verpachting van dit perceel bij deurwaarders exploit protest is aangeteekend. Het gemeentebestuur behoudt zieh evenwel het recht voor om die verpachting later te doen. 21 Juli 's av. 11 u. 60 gr. 22 's morg. 7 u. 64 gr. 's midd. 1 u. 74 gr. 's av. 6 u. 72 gr. De eventueele Fransche minister van onderwijs naar het hart van Mac Mahon zooals men be weert de heer Laboulaye, heeft gisteren het wetsontwerp betreffende de academische graden bestreden. Zijne verschijning op de tribune wekte reeds eenige sensatie. Zooals hij verzekerde nam hij met leedwezen het woord, omdat hij had ge hoopt dat de langdurige twist over het hooger onderwijs voor geruimen tijd van de baan zou zijn gebleven. Zij was echter met nieuwe heftigheid aan de orde gekomen en zijn naam was er te zeer bij betrokken, dat hij thans het stilzwijgen kon bewaren. In 1875 stond de minister van openbaar onderwijs aan de zijde van hen die de vrijheid van onderwijs wilden. Thans is dit niet het geval. Men bedriege zich echter niet omtrent de houding van den heer Laboulaye, want hoewel hij zijne beginselen in zake het hooger onderwijs ver dedigde, was het hem niet te doen oppositie te maken tegen een minister die met hem de repu bliek heeft helpen vestigen, en hij betreurt het, dat hij het niet met den minister eens is. Het groote argument voor het aanhangige wetsontwerp het recht van den staat tot het toekennen van academische graden, achtte hij eene illusieof heeft de staat alleen recht om onderwijs te geven? Hij gelooft het niet en dit beginsel is in strijd met alles wat hij heeft geleerd. Deze rede wekte bij de rechterzijde levendigen bijval op, doch prikkelde daarentegen de linker zijde zoozeer tot verzet, dat zij den spreker her haaldelijk in de rede viel. Welke de afloop der zitting was is nog niet bekend, doch hoe groot de belangstelling is kan daaruit blijken, dat de heer Arbeleen der republikeinsche leden, uit Philadelphia is overgekomen om dëze zittingen bij te wonen. Generaal Chanzy werd gisteren ook nog verwacht. Van de linkerzijde zijn nog twee leden afwezig, de heeren Wolowski en Luro. Het vredebond der drie keizers wordt thans bekroond met eene bijeenkomst tusschen de keizers van Duitschland en Oostenrijk te Saltzburg. De drie verbondenen hebben nu elkander achtereen volgens ontmoet. Gisteren had een gala-diner zonnestralen lieten fonkelen, maar de oude drost had desniettemin het volle bewustzijn van zijne afkomst en heerschte vrij en fier op zijne drostdij. Geen kunstenaar zou een zoo bekoorlijk tafereel hebben kunnen uitvinden, als dat hetwelk zich aan het oog van den beschouwer voordeed, die, het dal uitkomende, voor 't eerst het kasteel in 'toog kreeg. De met klimop begroeide muren staken schilderachtig af tegen den achtergrond der bosschen, die zich majestueus en donker verre uitstrekten, en vóór welke het frissche groen der weilanden met den donkeren toon der heidevelden afwisselde. Kleine meertjes glinsterden als oogen in die groene oppervlakten en de Westphaalsche Sahara, de Senne, omzoomde als een goudkleurige lijst deze schilderijwaarvan de boerderijen, de dorpen, de hutten, de koeien die naar het land gingen, de herder met zijn hond en zijn kromstaf de stoffeering uitmaakten. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2