N°. 172. 119e Jaargang. 1876 Zaterdag 22 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijko nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiên s 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 21 Ju! 3PEXJX3L.XjE1,OïSr. 1 s o I a Bella. 0 n d e r w ij s. Marine en leger. In de Standaard verheugt d*. A. W. Bronsveld er zich over dat dr. Scbauenburg, een Zwitserscb geleerde en materialistde viering van de Zon dagsrust aanbeveelt op gronden aan de gezond heidsleer ontleend, in een door hem naar aanleiding eener prijsvraag geschreven stuk, Hygiënische Studiën über die Sonntagsruhe Die aanbeveling is naar onze meening een be wijs, hoe onnoodig het is door eene „Zondagswet" als dwang op te leggenwat niet slechts door de gezondheidsleer, maar door de natuurlijke behoefte van den mensch aan uitspanning, en door duizend andere eischen van het maatschappelijk en zedelijk leven van zelf gevorderd wordt. Een dag rust in de week verlangt ieder, die gewoon is de an dere zes dagen te arbeiden. De gewoonte doet in onze aan het Christendom ontsproten maat schappijen daartoe van zelf den Zondag aanwijzen; maar onze kreupele, voor allerlei uitleggingen vatbare Zondagswet is evenmin in staat te voor komen dat op Zondag in het verborgen en in het openbaar allerlei kwaad bedreven wordt, als zij voor wezenlijk godsdienstige lieden een maatstaf levertwaarnaar deze hunne Zondagsviering regelen. Naar wij vernemen is van de Nederlandseh.e jachtvereeniging „Nimrod" gevestigd te Am sterdam onder het eerevoorzitterschap van Z. K. H. den prins van Oranje, eene af deeling in Walcheren opgericht, genaamd afdeeling „Zeeland." Een telegram uit Alexandrië meldtdat daar de Egyptische regeering weigert de tegen haar uitgespro ken vonnissen ten uitvoer te leggende heer Haak man president van het gerechtshof voor summiere zaken, gisteren ochtend in volle terechtzitting heeft aangekondigddat hij voortaan weigert eenig proces aan te nemen en het gerechtshof sluit. In de stad heerschte groote agitatie en de rech ters hielden eene bijeenkomst. Door den minister van binnenlan dsche zaken wordt bekend gemaakt dat aan verschillende ka mers van koophandelwaaronder ook die te Middelburg en te Vlissingengezonden is een exem plaar van het verslag betreffende den handel en de scheepvaart in het Britsche koninkrijk over de maand Juni 1876. 4. Naar het Duitsch van Arthur Stahl. {Vervolg.) Hij koesterde inderdaad de stoute hoop, eenmaal hare prinsessenkroon boven zijn wapen (een petroleumvat, dat hij ia een kostbaren steen had doen graveeren) te mogen plaatsen. Hierin had hij zich echter misrekend, want de adeltrots zat haar in het bloed. De betooverende Strega was in de verte niet van plan eene wezenlijke verbinte nis met hem aan te gaan, noch zich door hem te laten schaken, maar alleen eiken avond eenige uren met hem in minnarij door te brengen. Hoe romanesker en opgewondener de jonge vrijer was, des te liever was het haar. Zij vonden altijd nieuwe en ongehoorde plannen uit, om elkander te zien; boven de gewone hulpmiddelen, zooals die om balkons te beklimmen gelijk Romeo, waren zij sinds lang verheven. Wie Genua en zijne wandelingen aan de zee kent, herinnert zich wellicht naar de zijde van den vuurtoren een hoogen muur, die steil naar de zee afloopt en waar met groote letters op geschre ven staat: Murg de strega of muur der tooveres. De Staatscourant van heden bevat drie konink lijke besluiten van den 9en dezer, Staatsbladen N°. 159, 160 en 161, gegrond op de artikelen 10, 16 en 33 der wet van 9 April 1875 (Stbl. N°. 67) tot regeling van den dienst en het gebruik der spoorwegen. Het eerste dier hesluiten strekt tot regeling van het algemeen toezicht op de spoorwegdienstenhet tweede bepaalt wie bevoegd zijn de staking van een spoorwegdienst te bevelen; het derde regelt de wijze van afsluiting der spoorwegen. Yan dit laatste besluit laten wij het eerste artikel hier volgen „Als voldoende afsluitingsmiddelen zijn in het algemeen te beschouwen: a Alle onmiddellijk langs den spoorweg strek kende rivierenkanalenheken moerasgronden, rietland en zoomen van dicht ineengewassen hout. b Waterhoudende slootenhebbende beneden den laagst hekenden waterstand eene diepte van minstens zeventig cM.met eene breedte op dien stand van drie meter en op den bodem van 1 meter. c Muren, schuttingen en rasterwerken, ter hoogte van 'minstens éen meter. De hoogte van deze alsluitingen wordt bij druk bezochte wegen, die langs den spoorweg loopen, naar gelang van omstandigheden, door den minis ter van binnenlandsche zaken vastgesteld. d Palen met ijzerdraden of met vlechtwerk of andere soortgelijke afheiningen, ter hoogte van minstens éen meter. e Levende heggen, mits ter hoogte van minstens éen meter, dicht ineéngewassen. f Droge slootendammen of wallen tot af scheiding van bouwland, boscbland, duingrond en heidegrond. Ook wordt een spoorweg als voldoende afgeslo ten aangemerkt, wanneer de kruin door ingraving drie meter onder, of door ophooging drie meter boven het aangrenzende maaiveld is gelegen." In de Dinsdag jl. te Zuidzande gehoudene vergadering der commissie van beheer en onder houd der wegen, loopende van Sluis naar Nieuw- vliet met een zijtak naar Retranchement, bestaande uit burgemeester en wethouders van Cadzand, Groede, Nieuwvliet, Retranchement, Sluis en Zuid zande, en het bestuur van de watering Cadzand, werd de rekening der gehoudene administratie met algemeene stemmen goedgekeurd, benevens eene begrooting overgelegd tot bestrating met keien van de wegen loopende van Sluis tot Nieuw vliet, over eene breedte van 3 meters ad f 165,000. Uit de debatten bleek dat, bij de onzekerheid of men in dezen op eenige subsidie van het rijk kon rekenen, deze som onmogelijk door de belang- Het bijgeloovige volk, dat overal spoken ziet, knoopte aan dit opschrift allerlei huiveringwek kende sagen vast, en de wezenlijke Strega vond bet alleraardigst daar partij van te trekken. Eene touwladder en een sleepend wit gewaad waren ge makkelijk te bekomen en langen tijd was de vrees voor de heks eene krachtdadige bescherming voor het jonge paar. Maar de pret had een einde, toen de prins van dezen omgang met den petroleum- edelman kennis kreeg, en wel door den gouverneur. Strega onderwierp zich deze maal, niet uit kin derlijk plichtgevoel maar omdat zij zelve genoeg van de grap had. Het huwelijksplan werd nu opnieuw en ernstig ter hand genomen. De keus viel op lord Stuart. De man beviel haar niet, maar zijn naam wél. Hoe zou de sombere man haar ook hebben kunnen bevallen; maar zij dacht aan de schoone Maria Stuart en nam zich voor, zorg te dragen dat zij niet aan een zoo ongelukkig einde kwam. Het huwelijk kwam werkelijk tot stand. Uit de afzondering werd de jonge, schoone en rijke vrouw rechtstreeks in de gezelschapskringen dei- hoofdstad verplaatst met haar temperament, hare diamanten en haar gemaal, van wien zij niet hield. Lord Stuart was naar het uiterlijk de volmaakte man van dè wereld, doch onder vier oogen leerde men hem als somber, terughoudend en afstootend kennen. Niets was hem heilig; hij was een man om een onschuldiger hart dan het hare te ver giftigen. Daarbij stak hij diep in de schulden en had hij groote sommen van haar vermogen hebbende gemeenten konde gedragen worden, en dat daarenboven sommige deelen des wegs, voor alsnog althans, die bestrating niet behoefden. De gewone begrooting van onderhoud werd hierop door de groote meerderheid vastgesteld, terwijl de minderheid zich er niet mede vereenigen konde, dat men jaarlijks eene som van tusschen de f 4500 en f 4700 aan reparatien besteedde zon der tot een geweDschten toestand der wegen te kunnen geraken en liever een deel dier som met eenige meerdere toevoeging verlangd e te besteden, om nu reeds een begin te maken eener bestrating die toch niet lang meer aehterwege blijven kan. Overtuigd dat de toestand van sommige weg- vakken op den duur onhoudbaar is, besloot men eindelijk vrij eenparig, dat het uitvoerend bestuur eene begiooting van kosten zoude laten opmaken van de meest ongunstige gedeelten dier wegen, als van de bestrating te Sluis af, door den Zwin polder tot aan den dijk van den Kasteelpolder en van de vakken welke van daar tot aan de bestrating te Zuidzande het meest te wenschen overlaten, en werd de toezegging gedaan dat de besturen eerlang in kennis zouden gesteld worden met de begrootiug tot verbetering dezer wegs- gedeelten teneinde te overwegen of daarvoor de noodige fondsen zouden te vinden zijn. Sluisch Wbl.) In bijvoegsels tot de Saatscourant van heden wordt medegedeeld het verslag van den raad van beheer der Nederlandsch-Indisehe spoorweg maatschappij over het jaar 1875. De Provinciale staten van Friesland hebben het nemen van een besluit op het voorstel vau den heer Buma, die de droogmaking der geheele Zui derzee vanwege de provincie Friesland wilde ondersteunen, uitgesteld totdat het door de regee ring in te dienen ontwerp tot droogmaking van het zuidelijk gedeelte bij de staten bekend zal zijn. Naar wij vernemenzal de leeraar aan de poly technische school te Delft J. A. Snijders CJzn., eerstdaags naar Londen vertrekken, om er de tentoonstelling van wetenschappelijke werktuigen te bezoeken. Hij is daartoe door de regeering aangespoord, met het doelin het belang van het natuurkundig onderwijs, waarvoor hij geroepen is, aan de tentoonstelling eene ernstige studie te wijden. {Arnh. ct.) noodig, om die te betalen; maar nog was dat niet toereikend. Eindelijk liet hij het oog op hare kostbaarheden vallen. Eerst moest zij hem die laten zien, alsof hij een bijzonder zetsel wilde bestel len. Met aandacht beschouwde hij haar juweelkistje van gesneden agaat, waarvan hij de sluiting niet veilig achtte. Hij liet haar dus, tot betere bevei liging, hare kleinodiën aan hem overhandigen en wel een jaar lang, telkens na afloop van de partij, waarop zij die gedragen had. Den tweeden winter bracht hij haar, kort vóór het eerste bal, een stel juweelen, die nieuw gezet waren. De verwende jonge vrouw had geen ver moeden dat de steenen valseh waren, maar gaf desniettemin hare verwondering te kennen. „Ge moogt u geen tweeden winter met hetzelfde stel vertoonen", zei hij. Strega liet dit argument, dat van zooveel op merkzaamheid getuigde, gelden en overhandigde hem na afloop der partij de kostbaarheden weder. Voor het volgende bal bracht hij haar een prachtig stol met smaragden. Zij was dien avond betooverend schoon. In het groen fluweelen kleed kwam hare gestalte prachtig uit; gouden'slangen kronkelden zich om hare armen en de groene smaragdenoogen fonkelden geheimzinnig. Op dit bal zag Cesare d'Aquino haar voor 'teerst, en de koningin ook. Tegen zijne gewoonte vroeg lord Stuart nog den zelfden avond het stel terug. Zij wilde een der armbanden nog houden, maar hij weigerde het. Dit hinderde en kwetste haar, gelijk elke dwang. De officier van gezondheid le kl. J. van Lith. Harrebomée, dienende aan boord van 7s. M\ wachtschip te Willemsoord, wordt met den len Augustus overgeplaatst in de rol van Ts. M". wachtschip te Amsterdam, terwijl de officier van gezondheid le kl. G. F. Rochat, dienende aan boord van laatstgenoemden bodem, met den laatsten dier maand wordt op nonaetiviteit gesteld. De luitenant ter zee der 2e klasse A. M. R. Wagnerlaatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 14™ dezer in Ne derland teruggekeerd, is met dien datum op non activiteit gesteld. Woensdag ochtend is aan boord van het oefe- ningsehip de Wassenaer te Amsterdam bij het uitvoeren der exercitiën een jongeling van 16 jaar, uit Zutfen, uit den mast gevallenmet het treurig gevolg, dat hij kort daarop is overleden. De volgende hofberichten ontleenen wij aan de Haagsche bladen Z. K. H. prins Frederik heeft zich gisteren ochtend in generaalsuniform naar Minden begeven, teneinde het feest bij te wonen, dat aldaar gevierd wordt ter gelegenheid dat voor zestig jaren het aldaar in garnizoen liggend Pruisisch regiment naar hem genoemd is. Aanstaanden Zaterdag wordt de prins te 's Hage terugverwacht. Prins Albert van Pruisen zal zich a. Maandag ochtend te 9£ ure met een extra-trein naar het Loo begeven, om een bezoek aan Z. M- don koning te brengen. Prins Alexander zal den prins vergezellen. Opnieuw loopt thans het gerucht, dat de Duit- sche keizer 's Gravenhage eerlang met een bezoek zal vereeren en men wil nu zelfs weten, dat Z. M. het feest der vrijmetselaren, op den 27™ dezer maand in het Gebouw voor kunsten en weten schappen plaats vindende, zal komen bijwonen. De kroonprins en de kroonprinses van Duitsch- land hebben gisteren Haarlem bezocht. Zij hebben daar, in de Bavokerk, een orgel-concert bijgewoond en het gerestaureerde koor bezichtigd; daarna bezichtigden de vorstelijke personen Teylers mu seum en het Museum in het raadhuis, waar zij door den burgemeester werden gecomplimenteerd. Na te hebben gedejeuneerd in het „Hotel Funck- ler", brachten de reizigers een bezoek aan het rijksmuseum in 't Paviljoen en aan de bloemisterij van de heeren Krelage en Zoon. Per trein van 4,35 uren keerde het vorstelijk gezelschap naar den Haag terug, doch de kroonprins stapte te Zij wilde zich den volgenden avond met hare brillanten tooien, om den koning te ontvangeD. Het ergerde haar ze niet in haar bezit te hebben en het stuitte haar, er om te vragen. Toch deed zij het, maar lord Stuart sloeg haar verzoek af. Strega, die plotseling de waarheid begon te ver moeden en in den hoogsten graad verontwaardigd was, kon nauwelijks het oogenblik afwachten dat hij zich verwijderd had, om naar zijne secretaire te snellen. Zij beproefde er een van hare sleutels op, en deze opende het slot. De ontmaskering kon niet vollediger zijn. De etuis van harejuwee- len lagen daar, alle ledig, en daar naast rekeningen en quitantiën van juweliers, ja documenten omtrent geleende en gehuurde parures. De opgewonden jonge vrouw kon nauwelijks tot den avond hare ontdekking en haar toorn verbergen. Lord Stuart ontdekte dadelijk dat zijne secre taire geopend was, maar hij had intusschen ook vernomen waarom zijne vrouw zich zoo had willen tooien. Dit gaf hem het wapen in de hand, om haar aanval af te weren. Hij liet, als man van de wereld, haar eerst haar bezoek ontvangen, en daarop volgde het tooneel tusschen de echtgenooten. Mylord was heftig, zij daarentegen bedaard en sluw. Zij vroeg hem dadelijk zonder omwegen hoe het met de zaak stond. „Op niemand anders moet verdenking rusten," sprak zij„i k ben het, die uwe secretaire ge opend heb." Aan loochenen was van zijn kant niet te denken; de leêge étuis en de brieven getuigden te sterk

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1