BUITENLAND. Zeetij ding en. Handelsberichten. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Belgische brieven, Graanmarkten enz, inschrijvingen ingekomen. Men heeft thans de rente tot 5 pet. verhoogd. De heer van Erpziekenvader in de infir merie te Kampen, heeft van prins Frederik eene gratificatie van f 100 ontvangen, uit erkentelijk heid voor de opdracht van een werkje over het schermen. Aan de Köln. Volkszeitung van 15 Juli wordt uit Frankfort a. Main, dd. 13 Juli, het volgende bericht: Een onlangs alhier overleden Hollander, de heer Vincet Buziuit Leidenheeft onze katholieke gemeente tot universeel-erfgename van zijn groot vermogen gesteld. Volgens zijn testa ment zullen in eenige naburige gemeenten inrich tingen opgericht worden voor zedelijk verwaarloosde kinderen der drie Christelijke belijdenissen. Ook voor oude vrouwen zal een toevluchtsoord gesticht worden. Aan de katholieke gemeente te Bornheim is bouwgrond geschonken. Aan zijne vaderstad Leiden heeft hij 30,000 gulden vermaaktalsmede aan eenige bloedverwanten en een muzikalen vriend levenslange rente toegewezen. Twee werklieden, werkzaam aan het koninklijk paleis in den Haag, zijn Maandag ochtend van een steiger gevallen. Zwaar verwond zijn beiden voorloopig in een der lokalen van het paleis ter verzorging opgenomen van waar zij in den namiddag naar het gasthuis zijn vervoerd. Zij verkeeren niet buiten levensgevaar. Het stoffelijk overschot van wijlen den heer Heldring werd Maandag morgen te Hemmen op plechtige wijze ter aarde besteld. In de kerk was eene talrijke menigte bijeen, onder welke men de hoogleeraren van Oosterzee en Beets, den heer van Wassenaer Gat wijk alsmede de verpleegden uit de drie stichtingen van den heer Heldring, Steenbeek, Bethel en Talitha Kumi, opmerkte. Door den heer Beets en door verschillende andere sprekers werd het woord gevoerd. Een van de grootste bezwaren voor het recht verstand van de oorlogsberichten is dat vele plaat sen met verschillende namen worden genoemd, naar gelang de berichten van Turksche of Slavi sche zijde komen. Zoo wordt b. v. met „Lyrnik" en „Gaeko" dezelfde plaats genoemd. „Busud"is de Turksche naam voor „Brad", „Berbier" voor „Gradiska", „Bebkel" voor „Bikbrac", „Jeni Bazar'' voor „Novi-Bazar", „Nisch" voor „Nissa", „Bosna Serai" voor „Serasewo", „Edrm" voor Adrianopel", „Akhissar" voor „Belgrado"; „Stub" „Uerkub" en „Prokoplie" beteekenen dezelfde plaats. Ter orienteering kan ook nog bijdragen de Slavische en Turksche overzetting van de meest voorko mende woorden. Nederl. Slavisch, Turksch. Berg, Gara,budo,planina, Dagh, tepe. Dorp, Selo, Koi. Water, rivier, Voda, Su. Slot, Grad, Hissar. Vlek, Varosli, Bazar, Chelibe. Meer, Jesero, Gol. Zwart, Cerna, Kara. Wit, Bel, bjela, Ak. Dal, Duga, Dere. Nieuw. Novo, Jeni. Oud, Stari, Eski. Groot, Velika, Joyuk. Klein, Mala, Kutjuk. Brug, Most, Tschekmedjeh. In weerwil van de tropische hitte, die Zon dag te Brussel heerschtewas de stad den gan- schen dag overvuld door kermisgasten. De jaar lij ksche processie heeftbegeleid door een militair escorte, haar gewonen tocht gemaakt. De tentoon stelling voor hygiene en sauvetage werd door 8000 personen bezocht. Door de harmonie van Marci- nelle-Couillet werd een concert gegeven dat bijzonder veel bijval verwekte. Dit muziekgezel schap bestaat uitsluitend uit werklieden en geëm- ploieerden van kolenmijnen. Zondag den 30fn Juli zal te Brussel in het Bois de la Cambre een groot muziekfeest plaats hebben onder patronaat van het gemeentebestuur en de militaire administratie. De opbrengst is be stemd ten behoeve van de gezamenlijke crèches van de stad en de voorstedendie onder bescher ming staan van den koning en de koningin. De muzikale krachten, die bij die gelegenheid ver- eenigd zullen wordengeven grond tot sehoone verwachtingen. In het laatste nommer van het tijdschrift 1' Art mêdical, dat door zeer bekwame geneeskun digen wordt geredigeerd, wordt met kracht te velde getrokken tegen de zuigflesschen, die ten strengste worden afgekeurd. De schrijver is van meening dat van alle bekende en nog onbekende zuigfles schen de eenvoudigste nog de minst slechte is, en het beste is volstrekt geen zuigflesschen, omdat met die voorwerpen de voeding niet geschiedt op eene wijze zooals het behoort. Alle geneesheeren van ondervindingdie de voor- en nadeelen der zuigflesschen kunnen beoordeelen zegt de schrijver erkennen, dat men bij gebreke van moederlijk voedsel of een goede min zijn toevlucht moet nemen tot een houten, beenen of ivoren lepel om de kleine kinderen te voeden. Met een lepel weet men wat men aan het kind geeft en hoe men het geeftmen regelt zijn rust en zijn voedsel; men heeft het oog op hetgeen het ge bruikt en kan zich ieder oogenblik overtuigen van de hoedanigheid der melk, die toch het grootste bestanddeel uitmaakt van alle spijzen welke het gebruiktmaar men moet er den tijd voor nemen. Met een zuigflesch zuigt het kind, aan zich zeiven overgelatennaar hartelust hetzij in zijn wieg, hetzij op de armen der kindermeid of in zijn wagentjeeen melk die spoedig verzuurt zoowel door de vereeniging met organieke zelf standigheden, die bij de vervaardiging van de zuigflesch worden gebezigdals door de schomme lende bewegingen tijdens de wandeling,gedurende welke de zuigeling met een stop in zijn mond ligt. Met de zuigflesch is het niet mogelijk de voeding der kinderen eenigszins te regelen. Bij den minsten kreet, dien zij slaken, biedt de flesch hen troost. Zij slapen en waken met de stop in den mond, en zuigen lang, dikwijls veel te lang, nu eens veel te snel, dan weder te langzaam een meer of min der goed of slecht toebereid vocht op, zoodat in hun zwakke magen stroomen nieuwe melk de reeds half verteerde overstelpen. Vandaar de indigestises, brakingen, diarrhées, ontstekingen der ingewan den, storingen in de voedingsorganen enz. die steeds de ernstigste en meest voorkomende oor zaken der groote sterfte onder jonge kinderen zijn. Dit artikel heeft een grooten indruk ge maakt en de bestuurders van het congres van hygiëne en sauvetagedat van 27 Sep tember tot 4 October a. te Brussel zal worden gehouden, hebben op het programma de vraag gebracht: „Welke zijn de oorzaken der buitenge woon groote sterfte van jonge kinderen zoowel wettelijke als niet wettelijke?" Voorts hebben zij voorgesteld te bespreken de wijze van kunstma tige voeding van kinderen in groote stedenenz. Hierdoor zal men een discussie van de grootste geleerden over de verschillende methodes van voe ding kunnen krijgendie hoogst belangrijk kan wezen en nieuw licht doen opgaan over de beste wijze van voeding voor jonge kinderen. 18 Juli 's av. 11 u. 64 gr. 19 's rnorg. 7 u. 63 gr. 's midd. 1 u. 66 gr. 's av. 6 u. 64 gr. De haven van Kick, tot nogtoe een steunpunt voor de Turken, kan een twistappel worden voor de mogendheden. Zooals men. weet ligt zij op de kust vau de Adriatiscke zee, op die smalle strook Oostenrijkscli grondgebied die de zuidelijkste punt van Dalmatië vormt en zich langs de Her- zegowina en Montenegro uitstrekt. Bij het uit breken vau den opstand in de Herzegowina was de vergunning om te Kiek troepen te ontschepen en over Oostenrljksch grondgebied naar de Her zegowina te voeren, voor Turkije alles waard. Zij werd dan ook door Oostenrijk welwillend ver strekt. Het Oostenrljksch grondgebied is daar zeer smal, zoodat het troepenvervoer geen bezwaar kon opleveren. Eenige dagen geleden echter is Oostenrijk van opinie veranderd, en de Neue freie Presse, die een zeer geprononceerd standpunt handhaaft, wijst er op, dat dit is geschied na de samenkomst te Reich- stadt, en verklaart een dergelijke neutraliteits politiek niet te begrijpen. Tegenover twee strijd- voerende mogendheden, die dezelfde rechten heb ben zegt het Weensche blad, kan sprake zijn van neutraliteitmaar niet ten aanzien van eene mogendheid die een opstand van haar eigen on derdanen moet onderdrukken. Het schijnt echter dat men te Reichstadt daaromtrent andere begin selen heeft aangenomen, en heeft vastgesteld, dat een maatregel waardoor een groote slag aan de bevriende, in moeilijkheden verkeerende mogend heid wordt toegebracht en tevens een groot voor deel wordt verschaft aan de opstandelingen, even eens een neutrale handeling is. En deze nieuwe methode is terstond ten aanzien van Kiek toege past want het is duidelijk, dat de sluiting van die haven een ramp is voor de nu in de Herze gowina ingesloten Turksche troependie geen versterking of aanvoer van proviand en munitie meer kunnen verkrijgen, terwijl de opstandelingen hen met te grooter succes kunnen bestrijden en vervolgen. 't Is niet onduidelijk, dat de Neue freie Presse in deze neutralifeits-handeling een bewijs ziet voor Slavische sympathieën. Turkije heeft zich terstond tot de Oostenrijksch-Hongaarsche regee ring gewend, om haar te bewegen op haar besluit terug te komen en de haven van Kiek voor de Turken te openen. Hierop is echter definitief af wijzend geantwoordTurkije mag er geen troepen ontschepen. Natuurlijk hebben de Montenegrijnen het belang van de haven van Kiek begrepen en besloten daarom haar althans zoodanig in te sluiteD, dat geen Turksche troepen konden passeeren. Waar schijnlijk zijn de Montenegrijnen nog niet bekend geweest met het Oostenrijksche besluit, wat men te eerder zou onderstellen, omdat zij zooals reeds gisteren werd medegedeeld de stad ge heel moeten hebben ingenomen. Dit bericht kwam ons echter onwaarschijnlijk voor, omdat zoodanige handeling een ernstige inbreuk op het volkenrecht zou zijn geweest. Het schijnt dan ook niet vol komen juist te zijn, hoewel nog niet geheel is opgehelderd wat er eigenlijk wel is geschied, doch dit is althans zeker, dat cr iets gebeurd is waardoor de Oostenrijksche rechten zijn gekrenkt. Uit Weenen wordt nl. gemeld dat tijdens het gevecht door Peko Paolovitch den 136n dezer fij Kiek geleverd, het in de haven gestationeerde Turksche oorlogschipin weerwil van de ern stige protestaties van den kommandant van het Oostenrijksche, deel heeft genomen aan den strijd. Dit feit wordt door de Oostenrij ksche bladen als een ernstige schending van het volkenrecht be schouwd. Tusschen wie er nu eigenlijk gestreden is blijkt niet duidelijk; tusschen Herzegowiners (Peko Paolovitch is een van hun aanvoerders en geen Montenegrin) en Turken of tusschen Herzegowiners en Oostenrijkers. Een telegram uit St. Petersburg meldt, dat de Montenegrijnen na het plateau van Gatchko en de benedenstad van Metokia te hebben ingenomen aldaar een detachement hebben achtergelaten om het fort te bewaken, waarin de soldaten en de Turksche inwoners der stad een toevlucht hebben gezocht. Prins Nieolaas is vervolgens naar Neve- sinje opgerukt en heeft zich van die stad meester gemaakt. Hij heeft dus reeds een aardig gedeelte van de Herzegewina bezet en zal dat waarschijn lijk niet maar zoo klakkeloos teruggeven. Turkije zal hier en daar nog wol een enkele veer moeten laten, want het is duidelijk dat het alle vorsten te doen is om vergrooting van grondgebied of macht. Dit is ook het eenige motief voor de han delingen van prins Karei van Rumen ië. Reeds geruimen tijd koestert hij eenige wenschen wier vervulling hij langs vredel ie venden weg hoopte te verkrijgen. Hij zou gaarne munten met zijn eigen beeltenis willen doen slaan; hij zou gaarne door Turkije den naam van Rumenië voor de vereenigde Donau-vorstendommen erkend hebbenvoorts op neming van zijn diplomatieken agent te Konstan- tinopel in het corps diplomatique en voorrang voor dien agent boven die van andere nationaliteiten in Turkije. Als hij dat alles kon verkrijgen zou Ru menië eigenlijk een geheel onafhankelijke mogend heid van den tweeden rang zijn geworden en hoewel de Porte zeker bijzonder gesteld is op de vriendschap van prins Karei heeft zij echter nog niet kunnen besluiten om aan zijn verlangen te voldoen. Nu heeft de prins goedgevonden het leger onder de wapenen te roepen, volstrekt niet om tegen Turkije ten strijde te trekken, maar alleen om zijn eigen rechten te verdedigen. Gelijktijdig echter heeft hij eene memorie tot de onderteekenaren van het tractaat van Parijs gericht, waarin hij hen met zijne wenschen bekend maakt. Hij schijnt nu echter meer te vragen dan vroeger, toen hij zich tot het recht van muntslag bepaalde, en de Porte zal daarom ook nu wel niet willen toegeven. Het is misschien verkeerd, dat zij het eerst gevraagde heeft geweigerd, want de deelneming van Rumenië aan den strijd zou voor Turkije zeer gevaarlijk zijn. Met de reserve mede schat men het Rumeen sche leger op 132,000 man goed gedisciplineerde en op Pruisische wijze georganiseerde troepen, waarmede niet valt te gekscheeren. Nu de Turken bepaald aanvallender wijs te werk gaan zal wel spoedig in een of ander opzicht iets beslissends voorvallen. Hun leger is thans van Nisch, Chechickeim en Belgradjick naar Alexinatz opgerukt, met het voornemen in Servië door te dringen. De toezending van een memorie door de Servi sche regeering werd gisteren in het Engelsche lagerhuis dat bijna niet anders doet dan Oos- tersche politiek behandelen door den heer Bourke erkend, hoewel hij den inhoud nog niet kende, maar omtrent de oproeping der Servische troepen wist hij nog niets officieels. De heer Jenkins verklaarde morgen eene interpellatie tot den heer Disraeli te zullen richten met de vraag, of de door lord Derby aan twee deputaties gege ven verklaringen omtrent de inzichten en de poli tiek der regeering als officieel kunnen worden beschouwd en of de regeering opheldering zou willen geven omtrent de tegenwoordigheid der Engelsche vloot in de baai van Besika en de groote bedrijvigheid op de scheepstimmerwerven. Gisteren is in den Franschen senaat de discussie geopend over het rapport betreffende het wets ontwerp op het hooger onderwijs. Op verzoek van den. minister van onderwijs werd voor dat ontwerp de urgentie toegestaan en nadat eenige sprekers voor en tegen het woord hadden gevoerd werd de verdere discussie tot heden verdaagd. Het op die wijze miskende en beschaamde Journal de Bruxelles, door de opmerkingen der liberale pers tot het uiterste gedrevendie de hoop uit sprak dat deze kleine excommunicatie het minis- terieele orgaan kwaad zou doen, heeft die met stout moedigheid beantwoord. „Daar ons geweten schrijft het blad, ons voorlicht welken plicht wij jegens de kerk en den staat hebben te vervullen, werpen wij met verachting den zijdelingschen blaam van ons, die een bisschop zich heeft veroorloofd op ons te leggen". Ter nauwernood waren deze woorden in weer wil van de onkreukbare zelfgenoegzaamheid van het op den Index geplaatste blad aan zijn pen ontsnapt, of een ware storm brak er tegen los. Alle steunpilaren der sacristie, alle paters jezuïeten, die in de kolommen der clericale bladen gelegen heid vinden hun gal uit te storten, gaven hun hart lucht. De gelukkige en bevoorrechte Courrier de Bruxelles gaf een bewijs van Christelijke liefde door aan het Journal de Bruxelles een zwaren slag toe te brengen, terwijl hij monseigneur Montpellier op alle mogelijke wijzen het hof bleef maken. Een koorknaap, die door den dienstdoenden priester in het oor wordt geknepen, kan niet gelukkiger zijn dan de Courrier. Ternauwernood had hij het teeken tot den strijd gegeven of de toorn van het Journal de Bruxelles trof van alle clericale organen den Courrier het sterkst. Dit geheele incident zou slechts een zuiver hui selijk geschil in de clericale pers wezen, indien in werkelijkheid deze strijd tegen het Journal de Bruxelles niet gericht was tegen het ministerie, dat men te veel eerbied voor de grondwet en hare beginselen verwijt, Men kan het niet verge ven, dat het dé grondwet plaatst boven den syllabus; men beschuldigt het dat het de instellingen van den staatvoortbrengselen van eene dwaling, met veel standvastigheid verdedigtdoor als waarheden te beschouwen wat de heilige vader veroordeelt, verwerpt en vervloekt als ketterijen en dwalingen en daar de kamer gesloten is, al ware zij geopend zou toch geen afgevaardigde der rechterzijde van de nationale tribune durven verklaren dat hij de voorkeur gaf aan den sylla bus boven de constitutie wreekt men zich op het Journal de Bruxelles. Het ministerieele blad kiest de wijsste partij door de slagen af te wachten zonder terug te slaan. Het herroept niet wat het heeft gezegd; dit is reeds veel. Maar het verklaart verder niet meer te willen repliceeren. Weldra zullen wij zien hoever de bisschoppen de vijandelij kheden zullen durven drijven en of zij zich sterk genoeg achten om het ministerie rechtstreeks aan te vallen. De liberalen behoeven niets te doen. De bis schoppen zijn bezig het kwaad te herstellen, dat de liberalen zich zeiven en hunne zaak in de laatste verkiezingen hebben toegebracht. Den dag waarop het episcopaat den syllabus zal willen stellen in de plaats der constitutieop dien dag zal alles zich van zelf oprichten en zal geheel het wettelijke deel der natie zich in staat van wettige zelfverdediging bevinden. Hoe stiller de liberalen zichin afwachting der dingen die komen zullenhouden zooveel te beter. Zonder aange vallen te zijn vechten de katholieken achter hun rug onder elkander, en deze strijd heeft dit goede dat zij hun woorden en argumenten minder wegen en aan de verbaasde en verontwaardigde natie de kanonnen der kerk vertoonen, vuur en vlammen brakende tegen de constitutioneele instellingen, in afwachting dat het gunstige oogenblik zal zijn aangebroken en dat het ministerie zal optreden om de pauselijke beginselen in toepassing te brengen. De koning heeft nog geen bezoek kunnen bren gen aan de landbouw-tentoonstelling to Gent, ten gevolge van eene verkoudheid die hij verleden week heeft opgedaan bij gelegenheid van het bezoek aan het slagveld van Waterloo met den kroonprins van Pruisen. Leopold II werd toen doornat en heeft daardoor weder een aanval gekre gen van zijn rhenmatische kwaal, waaraan hij tus- schenbeide lijdt. Alle toebereidselen waren te Gent reeds gemaakt om den koning te ontvangenzoodat deze onge steldheid, die echter volstrekt niet van ernstigen aard is, voor de Gentenaren eene teleurstelling oplevert. Brussel16 Juli. Het zwarte punt aan den ministerieelen horizont, waarop ik u in mijn laatsten brief weesis thans duidelijk voor allen zichtbaar; men behoeft niet eens sterk van gezicht te wezen, om het te kun nen waarnemen; het springt van zelf in het oog. De liberale oppositie kan de armen over elkander kruisen en op haar gemak het geschikte oogenblik om tusschenbeide te komen afwachten. Het minis- terie-Malou d'Aspremont Lynden zal zeker bij de opening van het parlement afwachten spoedig in strijd met de bisschoppelijke partij geraken. In afwachting daarvan hebben de heeren bisschoppen de vijandelijkheden reeds aangevangen en den oorlog verklaard een onverzoenl ijken oorlog aan het Journal de Bruxelles, het officieuse orgaan van het kabinet. Monseigneur Montpellier, van Luik, heeft het sein voor den aanval gegeven, door den Courrier de Bruxelles aan do geloovigen aan te bevelen. Met het stoomschip W. A. Scholten zijn gisteren de volgende passagiers uit Amerika aan gebracht le klassede heeren J. A. Haggy met vrouw en 1 kindForkenbeek en vrouwA. I. Smith, J. Janzen en prof. G. Link; 2e klasse: de heeren Huiskamp en vrouwF. JohnsonH. Cappel met vrouw en zoon C. GaemJ. Fursten- bergPh. RummelD. H. Plaatjemej. Diogrim en de heeren PlockerStegerbroek en Baretta, benevens 106 tusschendeks-passagiers. Amsterdam, 19 Juli. Raapolie op zes weken 38. Lijnolie f 27J.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3