Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Marine en leger. Koloniën. Volgens de ons welwillend verstrekte opgaven zal de Middelburgsehe kermis dit jaar niet betermaar ook niet slechter dan in de laatste jaren bezocht worden. Voor de kermislustigen is het jammer dat het spreekwoord: „Wat veel is, is niet altijd goed" ook hier van toepassing iswant anders zouden zij reden tot tevredenheid kunnen vinden in de omstandigheid dat de Markt en de Heerenbeurs goed gevuld zullen zijnal thans als sommige kermisbezoekersdie zich heb ben aangemeld, den marktmeester geen parten spelen door weg te blijven. De meeste kramers zijn oude bekenden. Als nieuwe hebben zich aangemeld A. Aguilar, met Fransche galanteriënJ. A. van Munstermet galanteriën en speelgoederenM. Legoutin Fran sche broderiën, enz. De groote kraam vanMeer- cotter c0., in galanteriën, byouteriën enz.zal evenals het vorige jaar op de Heerenbeurs zijn geplaatst. De tenten of spellen zullen vertegenwoordigd worden door B. Broekmanthéatre amusantF, Genochipanorama en cosmoramadie een con current zal vinden in J. H. van Munster. C. Gor ter zal twee uiterst kleine léjarige tweelingzusters en een reuzenkind doen bezichtigen; Oliveira zijn kunsthondje Norma doen bewonderenmej. Schui tenvoerder als vrouwelijke Hercules proeven harer spierkracht gevenH. Logger zijne kracht- en weegmachine laten beproeven en Parijsche cari- caturen vertoonenP. Chatelan belooft met een „museum naturel" te zullen komen; A. C. Visser brengt een „klopmachine" mede, en A. K. Schu macher zal als Zweedsche dame „waarzeggen" aan degenen die dit door haar willen gedaan zijn. Jammer dat, blijkens het Politieblad, de in dienst van den heer Blanus werkzaam geweest zijnde „Arabieren" op den loop zijn gegaanan ders zou men diens paardenspel hier hebben kun nen bezoekenhetgeen nu niet het geval zal zijn. Op de Groenmarkt zal vermoedelijk de beignets- kraam met café-chantant van Th. van der Heem, op de Groote Markt die van A. Blazer geplaatst zijn. Voorts zullenbehalve een vijftal caroussels, drie velocipède-tenten van A. Rijn hardJ. Lou- werse en J. Huiskens, aan klein en groot gelegen heid geven tot draaien tenzij men de voorkeur mocht geven aan het werpen van ringen naar messen, waartoe evenzeer weder de gelegenheid zal bestaan. Ten aanzien van een café-chantant in het Schut tershof zijn nog onderhandelingen aanhangig. In den sehouwburg zal vermoedelijk weder het gezelschap onder directie van de heeren Boas en Judels optreden. Bij de examens voor leerling-apotheker te Meppel, welke eergisteren zijn afgeloopen, zijn in de zeven examenrtagen geëxamineerd 56 candida- ten van welke 44 zijn toegelaten en 12 afgewezen. Van de 20 vrouwelijke eandidaten werden 17 toegelaten en 3 afgewezen; van de 36 mannelijke zijn 27 geslaagd en 9 afgewezen. Den 17en dezer heeft aan het ministerie van buitenlandsehe zaken de onderteekening plaats gehad eener conventie tusschen Nederland en België tot wijziging van het gemeenschappelijk reglement voor het loodswezen op de Schelde. De Staats-eourant van heden bevat de wet van den 28™ Juni jl.houdende bekrachtiging van credietendoor den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië geopend boven de begrooting van Nederlandsch lndië voor het dienstjaar 1875, vast gesteld bij de wet van 3 December 1874 (Staats blad n° 195) en verhoogd bij de wetten van 6 April 1875 (Staatsblad n° 61), 8 September 1875 met uwe vroolijkheid opluisteren. En die arme Orlando! gij zult mijn lieveling nog doodrijden. Kom meê; wij moeten eens naar hem zien." Zij nam een handvol suiker uit eene zilveren schaal en legde haar arm in den zijnen, als om hem eene wijl uit het gezelschap te verwijderen. Een bijna onbemerkbare onwil lag in zijne bewegingen, want hij zou zich gaarne aan hare uitvorschende oogen onttrokken hebben. Maar 'twas onmogelijk haar te weerstreven, als zij eenmaal iets voorgenomen had. Zij drukte haren arm vaster op den zijnen en zoo daalden zij de marmeren trappen van het ter ras af en sloegen den weg naar de donkere lanen van laurierboomen in, die den tuin van het eene tot het andere einde doorsneden. „Gij verbergt iets voor mij, Cesare," sprak zij plotseling en nu met eene stem, waarin de harts tochtelijkheid onverholen doorblonk. „En als ik dit deed, prinses, als ik het doen moest „Een man zooals gij moet slechts als hij wil „Ook als de geheimen mijner orde het mij op legden „Cesare, gij misbruikt uwe macht," zei zij, bijna ongeduldig en alsof zij in verzet wilde komen. „Gij weet te goed hoe vurig men naar u verlangt, dan dat gij daarvoor uwe tegenwoordigheid slechts éen enkel oogenblik zoudt schenken, eene te genwoordigheid die zoo snel tot het verledene be hoort en nog zoo dikwijls door uwe terughoudende en sombere stemming vergald wordt," (Staatsblad n° 153 en 154) en 18 Januari 1876 (Staatsblad n° 17), enz. De gepensioneerde le officier van gezondheid 2e klasse R. Boomsma, visiteur der quarantaine op het eiland Texel en te Helder, wordt, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den laatsten dezer eervol uit die betrekking ontslagen. Blijkens de Staats-courant van heden zijn in het tijdperk van vier weken11 Juni tot 8 Juli jl.door longziekte aangetast: in Zuid Holland 57in Utrecht 3 en in Friesland 22samen alzoo 88 runderen. In het vorig tijdperk van vier weken waren 154 runderen door die ziekte aangetast. consulaten. Op verzoek eervol ontslag verleend aan J. Martens en P. Gabain uit hunne betrekking van consul der Nederlanden de eerste te Naga saki en de tweede te Ningpo. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement Hoornter standplaats de gemeente Hoorn, B. H. Janssen, caudidaat notaris te Haarlem. onderscheidingen. Toegekend, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding der bemanning van het Nederlandsch brikschip „Kunigunde" op 23 October 1874in de Noord zee op 55° 9' N. Br. en 60° O. L. in zinkenden staat verkeerendedoor J. A. Nielsenkapitein, en M. Anderson en K. Johannessonmatrozen van het Nooidsche schip Marie aan eerstgenoemden de zilveren medaille en aan elk der laatstgenoem den de bronzen medaillebeide ingesteld bij besluit van 22 September 1855alsmede aan ieder hunner een loffelijk getuigschrift. Uit Zaandam schrijft men aan het Utr. Dbl: Op den 30en Juni jl. werd de hier bestaande bijzondere niet gesubsidiëerde (katholieke) school bezocht door den schoolopziener, bij welke gele genheid die ambtenaar opmerkte, dat door eene hulponderwijzeres, die alleen eene akte als huis- onderwijzeres in het schrijven heeft, onderwijs werd gegeven in het rekenen. De schoolopziener maakte proces-verbaal op en dientengevolge werd de hulponderwijzeres Zaterdag 11. voor het kan tongerecht gedagvaard. De schoolopziener deed een omstandig verhaal van hetgeen hij op 30 Juni jl. had waargenomen, waaruit bleek, dat de hulp onderwijzeres op het oogenblik dat de schoolop ziener binnentrad, eenigeafkeurende woorden uitte over de oplossing van een optelsom, die door een voor het bord staand meisje werd uitgewerkt. Toen de schoolopziener de onderwijzeres opmerk zaam maakte op het ongeoorloofde van hare han deling, had deze beweerd, dat zij slechts voor een oogenblik toezag, omdat de kweekelinge, die het rekenonderwijs gafzich voor een oogenblik verwijderd had. De getuige gaf nog te kennen, dat, hoewel het nu begane wanbedrijf van gerin ge beteekenis was, hij toch gemeend had daarvan procesverbaal te moeten opmaken, vooreerst omdat het bij bijna al zijne bezoeken aan de genoemde school gebeurde, dat de hulponderwijzeres, die alleen bevoegd is tot het geven van schrijfonder wijs, zich bevond in een der schoolvertrekken, zonder dat er eene andere onderwijzeres bij tegen woordig was en dat dan altijd, op zijne vraag, wat die hulponderwijzeres in de school deed, het antwoord was, toezicht houden; ten tweede omdat hij het wenschelijk achtte, dat op deze wijze aan de Zaandamsche ouders bekend zou worden dat aan die school door onbevoegden onderwijs wordt gegeven. Cesare d'Aquino, door hare klacht getroffen, trachtte zich met eene krachtige inspanning van de zwaarmoedigheid, die hem neêrdrukte, vrij te maken. „Laten wij dan het oogenblik genieten," zei hij plotseling met een lachje, zoo gedwongen en zoo somber, dat het alle vreugde naar den grond des harten had kunnen terugbannen. „Als ik weg moet Bij die woorden werd de dame marmerwit, maar even snel beheerschte zij zich, want zij scheen besloten het tegenwoordige oogenblik, het eenige dat haar toebehoorde, ten volle te genieten. Zij wierp een blik op de omgeving. Was zij niet schoon, niet machtig, niet rijk? Kon er een heer lijker plekje op aarde zijn, om het geluk der liefde te smaken Had zij niet den knaap, dien zij aan bad en stond Diet de man, voor wien genegen heid uit elke harer trekken en bewegingen sprak, naast haar? Zij zag hem plotseling met een betooverenden glimlach aan, maar hij zeide niets. Zij waren thans aan het verblijf van haar lieve lingspaard gekomen. Het was gehuisvest als de Pe gasus in bet heilige bosch, waar de nimfen hem oppas ten, of als het paard van Herkules, waar Omphale zelve den vergulden haver voor strooide. Het prachtige dier, een geschenk van den sultan aan een groot heer, die het weêr aan haar had ge schonken, stak zijn fijn besneden kop naar haar uit en nam hinnekend de suiker uit hare schoone hand. De gemachtigde van de beklaagde zeide dat deze op den 30en Juni 11. toen de schoolopziener het lokaal binnentrad, bij afwezigheid van de kweeke linge die het rekenonderwijs gaf, voor een oogen blik toezicht hield, dat hij evenwel niet wil ont kennen, dat zij toen eene afkeuring heeft geuit over het werk van het meisje, dat voor het hord een rekenvoorstel stond uit te werken. Blijkens den staat van het lager onderwijs over 1874, in het regeeringsverslag voorkomende, blijkt, dat men in ons land in 1874 telde 2666 openbare scholenwaarvan 2207 voor gewoon- en 459 voor meer uitgebreid lager onderwijs; 136 gesubsidieerde bijzondere scholen, waarvan 26 voor gewoon en 110 voor meer uitgebreid lager onderwijs982 niet gesubsidieerde bijzondere scho len, waarvan 422 voor gewoon en 560 voor meer uitgebreid lager onderwijs. Wat het onderwijzend personeel betreftbij alle lagere scholen te zamen telde men in 1874 3304 hoofdonderwijzers, 3962 hulponderwijzers1873 mannelijke kweekelingen; 445 hoofdonderwijzeres sen; 1571 hulponderwijzeressen en 561 vrouwelijke kweekelingen. Bij vergelijking met 1873, telde men 11 hoofd onderwijzers minder, 123 hulponderwijzers meer 36 mannelijke kweekelingen meer; 4 hoofd-, 88, hulponderwijzeressen en 11 vrouwelijke kweeke lingen meer. De openbare scholen werden in 1874 door 343,247 leerlingen bezocht, zijnde 6159 meer dan in 1873. De bijzondere gesubsidieerde dagscholen telden 5912 leerlingen217 meer dan in 1873de niet gesubsidieerde 113,184, 4129 meer dan iu het jaar te voren. Het schoolverzuim nam in 1874 toe. Tot leeraar aan de katholieke hoogere burger school te Amsterdam is benoemd, de heer dr. de Sévaux, leeraar aan de h. b. school te Yenlo. De raad der gemeente Reugen (N. Brabant) heeft op verzoek van den pastoor aldaar besloten uit de gemeentekas eene bijdrage te verleenen van 1500 tot het bouwen en inrichten van eene bij zondere bewaar-, brei- en naaischool. Het detachement infanteriedat te Hellevoet- sluis bij gebrek aan mariniers gedetacheerd was, zal onder kommando van kapitein Temminek te gen ultimo dezer naar zijn garnizoenplaats, Bergen op Zoom, terugkeeren en vervangen worden door een gedeelte mariniers onder bevel van den kap. Yan Braam Houckgeest en de luits. Reeringh en Verhey. Volgens een door Zr. Ms. consul te San Paulo de Loando, aan de Afrikaansche handels- vereeniging te Rotterdamden 16™ dezer uit St. Vincent gezonden telegramhad Zr. Ms. schroefstoomschip Arubaonder bevel van den luitenant ter zee 1<= klasse jhr. J. A. Roëll op zijne reis naar Paramaribodén 26™ Juni jl., die Portugeesche kolonie verlaten en was aan boord alles wel. Aan de Indische mailberichtenloopende tot den 14™ Juni jl.wordt het volgende ontleend. De officieele berichten uit Atchin ziju niet on gunstig. De vijand blijft onophoudelijk aanvallen doenmaar dat kan niet anderszoodra wij in den kwaden moesson onze offensieve beweging stakenheeft de Atchinees vrij spel om gezamen lijk nu eens hier, dan eens daar ons aan te vallen. De groote vraag isof de versterking en bezetting van Biloel-zuid in de heuvelen den vijand den toegang naar 't westen belet. Even weelderig als alles voor haar zelve, had zij ook het verblijf van het lievelingspaard laten inrichten. De grond was met marmer bevloerd en een fontein sprong in 't midden, om koelte in die ruimte te onderhouden. Een verguld hek, waarvan de toppen der staven den vorm van halve manen en paardenstaarten hadden, verdeelde die ruimte in tweeën. In de eene helft hing het prachtige tuig- van purperfluweei en de schabrak waarop zij met eigen hand de letter C met goud draad geborduurd had. Met verbazing zag lady Stuart aau het teedere dier, dat altijd zoo verschoond werd, de teekenen der vermoeienis. Weder sloeg zij een onderzoe kenden blik op het gelaat van Cesare en liet vervolgens het oog op een ring met brillanten rusten, die aan zijn horlogeketting bevestigd was. Haar handschoen viel op den grond, en toen hij zich blikte om die op te rapen viel er een blad brief papier uit zijn zak, dat zij haastig opnam, en zich zijwaarts wendende, open vouwde. Het bevatte niets anders dan een gedroogd lindeblad en den naam eener stad, een datum en een jaartal in Duitsche letters. Dezelfde bleekheid, die zoo sterk met hare anders levendige tint contrasteerde, over- toog weêr haar voorhoofd. »'t Is het jaartal van uwe afwezigheidCesare," sprak zij„nooit hebt ge, na ons weerzien, u daarover willen uitlaten," en bij die woorden gaf zij hem met neêrgeslagen oogen het papier terug. „Yraag er mij niet naar, prinses {Wordt vervolgd-) Men schrijft uit Kotta-Radja aan het Bat. Handelsblad „De Z. O. linie is geheel doorgetrokken tot aan den voet van het zuidergebergte; daardoor is de gemeenschap tusschen de IX en XXII Moekims afgesloten. De bewoners van laatstgenoemde streek zijn daarover uiterst gebelgdzoodat zij verster kingen in het gezicht van de onze gingen opwer pen, waaruit wij voortdurend met geschut en ge weervuur werden beschoten. Wel werden zij nu eu dan door onze 12 en 8 centimeters tot de orde geroepen, maar dit baatte niet lang. „De XXII Moekimmers gaan voor onoverwinne lijk door en hebben eene geüsurpeerde reputatie. Als het er echter op aankomt zijn zij niet stand vastiger dan hunne andere landgenooten. „Een voorbeeld bewijst dit. Eene versterking op een der heuveltoppen maakte het ons lastig. Den 24™ Mei rukte eeu kolonne uitsterk 100 bajonettenonder bevel van kapitein Lucas. Het doel was het weghalen van een stuk geschut, waarmede de vijand overigens zeer onhandig te werk ging. De marsch werd des morgens tegen 4 uren aangevangen en was zoo bezwarend als men zich bij mogelijkheid voorstellen kan. De verster kingen waren boven op heuvels aangelegd en uit rotssteen samengesteld. Soms moest men man voor man over rotsbrokken klauterenzoodat er in die oogenblikken van het geweer geen gebruik kon worden gemaakt. Het was een gelukdat de kolonne niet opgemerkt werd eer zij op den top gekomen was. De vijand werd verrast, uit de versterking gedreven den berg afgejaagd en na dat eene massa menschen zich vereenigd had om den onzen het bezit onzer versterking te betwisten maar op de vlucht gedreven waswerd het stuk door de kolonne weggevoerd. De helden uit de XXII Moekims moesten aanziendat hun ijzeren 3 ponder met projectielen en munitie naar ons kampement werd medegenomen. Het verlies aan onze zijde was zeer gering1 man sneuvelde en twee werden zwaar gewond. De vijand moet daar entegen een aanzienlijk verlies geleden hebben. -- jfrri Voor de betrekking van directeur der gas fabriek te Ylissingen hebben zich vier en veertig sollicitanten aangemeldwaaronder zich een aan tal officieren zelfs twee gepensioneerde luite nant-kolonels bevinden. Woensdag morgen, omstreeks half negen, is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een huisje in de gemeente Zaamslag. Een der naast- staande huisjes is mede door het vuur verhield. Door spoedig aangebrachte hulp was men den brand verder dadelijk meester. Aan het muziek- en zangfeest, dat Zondag den 23™ dezer gegeven zal worden door de Har monie te Hulst, ter gelegenheid van haar 75jarig bestaan, zullen 39 verschillende vereenigingén uit Nederland en België deelnemen. Door 18 dier vereenigingen zullen op eene estrade op deVisch- markt achtereenvolgens 36 stukken woiden uitge voerd, terwijl het feest door een optocht begonnen en door een vuurwerk des avonds te halttien be sloten zal worden. In de vacature van diaconie-ontvanger bij de hervormde gemeente te Hulst, ontstaan door het overlijden van heer C. G. Eijlders, is door den kerkeraad voorzien door benoeming als zoodanig van den heer K. de Lozanue, directeur van het post- en telegraafkantoor, die hij zijne sollicitatie had aangeboden, om de aan die betrekking ver bondene belooning tot een meuschlievend doel uit te keeren. In het vorige jaar hebben 47 kinderen van de openbare armenschool te Kuilenburg een reisje naar Rotterdam gemaakt. Deze tocht werd in de vorige week herhaald, maar nu met een 68tal leerlingen die zich deze onderscheiding door ge trouw schoolbezoek hadden waardig gemaakt. Het bestuur der Rotterdamsche Diergaarde verleende weder vrijen toegang. De laatste pijler voor de gemeentebrug over de Maas te Rotterdam naast de spoorbrug, aan den bouw van welken pijler door bet omkantelen van de werkkamer een jaar geleden zulk een belangrijk tijdverlies werd teweeggebracht, is thans nagenoeg voltooid. Met het stellen van den ijze ren bovenbouw door de Parijsche firma Cail en co. zal nu weldra worden aangevangen. De Duitsche kroonprinses, die een benijdens waardig talent als schilderes bezit, houdt zich te Scheveningen bezig met het schilderen eener Scheveningsche visschersvrouwwelk schilderij zij als een aandenken aan haar verblijf in de land- plaats mede wil nemen. Aan een der politie bureaux te Amsterdam werd Zaterdag jl. een beschonken persoon in ar rest gesteld, op wien bij de gewone visitatie zijner zakken de lombardbriefjes van eenige beleende jassen gevonden werden. Dit feit op zich zelf, van hoe weinig beteekenis ook was der politie nogtans een sleutel tot ontdekking van een iu den vorigen nacht in een kleederenmagazijn op den Zeedijk door middel van inbraak gepleeg- den diefstal van heerenjassen en leidde ach tereenvolgens tot gevangenneming der schuldigen, vijf in getalwaaronder twee hoogst gevaarlijke boosdoenersreeds herhaaldelijk gecondamneerd en eerst kortelings uit het tuchthuis ontslagen. Voor een door de gemeente Tiel uitgeschre ven geldleening van f 70.000 a 4i pet. waren geene

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2