BUITENLAND. Partijformatie in Duitscliland. Réclames. Zeetijdingen, Handelsberichten. Advertentiën. Verkoopingen en aanbestedingen» Thermometerstand. Algemeen Overzicht. ^ri|zen van Ëfleeten. keil eene som van vier millioen frankenals eerste uitgaaf voor een plan tot verbetering der water wegen over het geheele grondgebied, dat in zijn geheel 833 millioen zal moeten kosten. Daarvan .komen 435 millioen voor onder de „werken van dringende noodzakelijkheid" en van deze zijn weder 54 millioen voor het Seine-gebied, 95 mil lioen voor het Rhöne-gebied, 101 millioen voor het Loire-gebied en 33 millioen voor het gebied der golf van Biscaye bestemd. De kassier van de bank te St. Etienne, die sedert achttien jaren in dienst dier onderneming wasis met 150,000 franken op de vlucht gegaan. Men heeft hem te Parijs gevat, nog in het bezit zijnde van 7000 franken. Ook zijne vrouw, die bij achtergelaten had, is gevangen genomen. Een onbegrijpelijk proces is dezer dagen gevoerd tegen den heer Rouvier, afgevaardigde ter Fransche nationale vergadering voor Marseille. Alleen op het zeer onsamenhangend en onduide lijk getuigenis van vijf kindeven van acht tot elf jaren werd deze beklaagde, een gehuwd man van 34 jaren, omtrent wien allen die hem kenden, ook de achtenswaardigste leden der kamer van afgevaardigden, de beste verklaringen aflegden, beschuldigd, te Parijs in het Palais-Eoyaldes middags tusschen vijven en zevenen onzedelijke handelingen gepleegd te hebben. De kinderen spraken, wat wel te verklaren is, elkander aan houdend tegen en waren ook niet eenstemmig in het herkennen van den beklaagde. De jury heeft den heer Rouvier eenparig vrij gesproken. Onverklaarbaar is het hoe op zulke losse gronden eene zoo ernstige beschuldiging gegrond is kunnen worden. Men vermoedt dat ook hier weder politieke hartstochten tegen den republikienschen afgevaardigde werkzaam zijn geweest. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door het ministerie van binnenlandsehe zaken op den 26en Juli a., zal worden aanbesteed: het verrichten van eenige verfwerken aan de landsgebouwen te 's Gravenhage. 12 Juli 's av. 11 u. 67 gr. 13 's morg. 7 u. 69 gr. 's midd. 1 u. 81 gr. 'sav. 6 u. 75 gr. Evenzeer als de berichten omtrent den strijd in het Oosten uiteenloopenevenzeer verschilt de indruk die door die berichten wordt veroorzaakt, en de beoordeeling van den gang van zaken. Grootendeels hangt dit af van de sympathieën, die voor de eene of andere der strijdende partijen worden gekoesterd. Zoo hebben b. v. de eerste Servische telegrammen, waarin werd gemeld dat generaal Tschernajeff en kolonel Alympics belang rijke voordeelen op de Turken hadden behaald, te St. Petersburg een groote opgewondenheid ver wekt. Alle Serven die in het Russische leger dienden hebben dan ook ontslag gevraagd en ver kregen om in de gelederen hunner landgenooten te gaan strijden. Intusschen blijkt het zeker te zijndat wel degelijk de Turken overwinnaars warendoch de correspondent van het Journal des débats te Belgrado merkt daartegen opdat de Turken nog geen voet op Servisch grondge bied hebben gezetwat hij niet kan overeenbren gen met de Turksche overwinningen. Hij verliest hierbij echter eene zaak uit het oog, dat nl. de Turken geheel defensief te werk gaan, zooals zij van den beginne af voornemens waren. Wilden zij aanvallenderwijs handelendan zouden zij waarschijnlijk reeds een aanzienlijk gedeelte van Servië hebben kunnen bezetten. Thans echter hebben de Turken volgens een telegram uit Konstantinopel vasten voet in het vorstendom. Daarin wordt gemelddat de militaire divisie van Wischgrad den 12en dezer bij de Servische stad Kondredouman een gevecht heeft geleverd enna de vijanden op de vlucht te hebben gedreven, die stad heeft ingenomen. Daardoor zijn 18 groote depots van munitie en levensmiddelen in handen der Turken gevallen. De stad was door het vuur der artillerie in de asch gelegd en er werden door de veroveraars op verschillende punten versterkingen aangelegd. De Serven hadden aanzienlijke verliezen geleden. Ook op een ander punt, aan de zijde vanNavavaroscb, werd een Servische divisie, die de grenzen was over getrokken, verslagen en uiteen gedreven. Het komt ons, in verband met een ander bericht, niet onwaarschijnlijk voor, dat de Turken van houding zullen veranderen en voortaan meer aanvallender wijs zullen handelen. Uit Weenen wordt nl. het bericht bevestigd, dat generaal Ignatieff officieel aan de Porte een wapenstilstand voor Servië had gevraagd, doch dat hierop een weigerend antwoord was gegeven. Waarschijnlijk zal de Porte de voorkeur geven aan sluiten van den vrede of het onderwerpen van Servië boven een wapenstil stand waardoor aan den vazalstaat de gelegen heid zou worden verschaft zich zooveel mogelijk te herstellen voor een vernieuwden strijd. Het resultaat van de conferenties te Reichstadt is thans door de Russische regeering op officieele wijze ter kennis van de mogendheden gebracht, en dat het is uitgevallen zooals reeds zijdelings was gemeld, werd gisteren door lord Derby be vestigd bij gelegenheid van de ontvangst van twee deputaties, waarvan de eene, onder aanvoering van den heer Bught, de handhaving eener strikte neutraliteit kwam vragen, de ander een door lord Russell geteekende memorie overhandigde uit naam van het verbond ter bevordering der belan gen van de Christenen in Turkije. Aan beide gaf lord Derby de verzekering, dat Engeland het beginsel van non interventie voorstaat en hij stellig geloofde dat de oorlog zich niet over andere lan den zou uitstrekken, omdat te Reichstadt een volkomen overeenstemming was verkregen. Enge land zal alles doen wat in zijn vermogen is om den vrede te handhaven. Oostenrijk brengt het neutraliteitsstelsel hoe langer hoe meer consequent in toepassing en zal, evenals met Kleck is geschied, thans ook de haven van Catfaro sluiten, teneinde allen aanvoer van munitie en levensbehoeften voor de Slavische troepen zooveel mogelijk te beletten, ook al in overeenstemming met hetgeen te Reichstadt is besloten. De interpellatie van den heer Germain Casse, over de inmenging van de geestelijkheid in de verkiezing te Pontivy, is gisteren in de Fransche kamer door hem ingetrokken, tengevolge varieen voorstel van Gambetta om, onder reserve van alle quaesties en van iedere opinie betreffende die verkiezing en met het oog op de verklaring van den heer Dufaure van 1 Junijl., de rapporten over de verkiezing van den heer de Mun naar den grootzegelbewaarder te renvooieeren. Deze ver- eenigde zich met dit voorstel en de kamer nam het aan, waarop de heer Casse zijn interpellatie introk. Na aanneming van het rapport van den heer Journault, betreffende de internationale ten toonstelling in 1878waardoor tot die tentoonstel ling is beslotenwerd de prise en consideration van het voorstel van den heer Naquet tot afschaffieg der wetten op de drukpers verworpen en voorts bepaald, dat Maandag de behandeling der buitengewone cre- diet-aanvragenen den volgenden Maandag de alge- meene beraadslagingen der begrooting aan de orde zullen zijn. In den Italiaanschen senaat is gisteren een incident ontstaan bij de behandeling van het wetsontwerp om verscheidene havensteden tot vrijhavens te verklaren. Nadat verscheidene ministers het woord hadden gevoerd werd het ontwerp door den minis ter Depretis verdedigddie verklaarde dat het een deel van het ministerieele programma uit maakt en dat, wanneer het mocht worden ver worpen, de regeering met het belang van het land te rade zou gaan. Dit was dus zijdelings de portefeuille-quaestie stellen. Het wetsont werp werd met 133 tegen 133 stemmen ver worpen. Hierop ontstond een groote agitatie en verwarring. Verscheidene leden protesteerden tegen de stemming en verklaarden haar nietig. De zitting werd tot heden geschorst. In de quaestie der fueros houdt het Spaansche congres zich geheel aan de voorstellen der regee ring zonder meer of minder te willen toestaan. Een amendement van den heer Fiori om de fueros geheel af te schaffen werd eergisteren met 182 tegen 35 stemmen verworpen. In de Baski- sehe provincies heerscht overal rust. De berichten omtrent plannen tot vorming van een Bismarck-partij of eene uit de militaire ver- eenigingen staan niet op zich zelve. Zij staan in verband met andere partijformaties waartegen men een tegenwicht zoekt. Twee partijen doen zich tegenwoordig vooral sterk gelden: die der zooge naamde agrariërs en de conservatieven. Omtrent de samenstelling en het doel der „agrarische partij" zijn dezer dagen belangrijke bijzonderheden mede gedeeld in een te Berlijn verschenen brochurewier- verschijning op dit oogenblik des te belangrijker is nu eene poging is aangewend tot reconstructie der conservatieve partij, die met de agrarische in nauw verband staat; ook over haar verspreidt daardoor die brochure zeer veel licht. Aan het hoofd der agrarische partij toch staat het oud-conservatieve gedeelte van den adel, die Pruisen van 1821 tot 1848 en later sedert 1850 beheerscht heeft. Zij bestaat grootendeels uit oude aanzienlijke geslachten, die ten tijde dei- keurvorsten en van de eerste koningen streden tegen de vrijheidspogingen van boeren en burgers; die onder Stein tegen de bevrijding der boeren opkwamen, en ten tijde van Humboldt en Harden- berg het streven naar een'grondwet onderdrukten. Het is die kleine, maar taaie en machtige partij, die na de vrijheidsoorlogen den binnenlandschen voor uitgang in Pruisen tot stilstand bracht, die'het leven schonk aan die Kreis-Ordnungen, waarbij aan de ridderschap zooveel voorrechten werden toegekend, dat zij de steden en dorpen overstemdedie de Provincial Ordnungen maakte, waardoor het aantal stemmen van heeren en ridders minstens met dat van steden en landbewoners gelijk werd gesteld. Het is de partij, die de natuurlijke ontwikkeling van Pruisen zoo blindelings tegenhield en besfreed, dat de revolutie van 1848 uitbrak; die onder aan voering van de Kreutz-Zeitung den staat van den ouden Frits naar Olmütz voerde, en vervolgens sedert 1850 een zoo dolle reactie dreef, dat zon der de wijsheid en gematigdheid der tegenwoor dige regeering waarschijnlijk een tweede revolutie zou zijn uitgebroken. Deze partij die toen zij de macht in handen had niets voor den landbou wenden stand heeft gedaan; die de school liet verloopen en aan de geestelijkheid ondergeschikt maakteterwijl zij schoolmeesters en geestelijken honger liet lijdendie de suprematie van den staat over de kerk onvoorzichtig prijs gafdie in éen woord alle zaken in Pruisenmet uitzondering van het leger, achteruit deed gaan, deze partij; die noch voor het politieke, noch voor het mate rieel e welzijn van het land iets heeft gedaan, werpt den liberalen de veronachtzaming en benadeeling van de belangen der landbouwende klasse voor den voet en ijvert nu voor maatregelen in het belang van den landbouw en voor vermindering van be lastingen. Het is duidelijk, dat dit slechts een middel moet wezen om eigen belangen te dienen, door de landbouwende klasse op zijn hand te krijgen. In nauw verband tot deze partijstaan de con servatieven die thans eene circulaire hebben uit gevaardigd met een „oproeping tot vorming eener Duitsch-eonservatieve party." De namen barer enderteekenaars zijn gedeeltelijk die van de hoof den der agrariërsgraaf Udo Stolberg Wernigerode, Bebra Saleskeenz.zoodat men te doen heeft met een combinatie van oud-conservatieven en agrariërs met orthodoxe Lutheranen. Uit de namen der onderteekenaars van de circulaire blijkt, dat men zooveel mogelijk alle streken van Duitschland van den aanvang in de partij heeft trachten te vertegenwoordigen. Behalve door de reeds genoemde agrariërs is Pruisen vertegenwoordigd door de jeugdige aanvoer ders der conservatieven ia den rijksdag von Maltzan Giiltz en von Minnigerodede Zuid- Duitschers voornamelijk door het hoofd der Ba- densche orthodoxen, von Miihlhauser en von Göhler te Karlsruhedoor den protestantschen ij veraar Luthardt te Augsburg en graaf zu SolmsDau bach te Hessen. Eenige agrariërs, wier kleur al te particularistisch of te scherp Welfisch of Hessisch was, ontbreken en vandaar nog een klein verschil met de eigenlijke agrarische partij. Het programma moet met veel handigheid zijn opgemaakt en kenmerkt zich vooral in de hoofd punten door die eigenaardige wijdloopige en duis tere phraseologie waardoor de conservatieven in alle landen gekenmerkt worden en die hen in staat stellen hun beginselen zóo in te kleeden, dat zij die altijd naar gelang van de omstandigheden kunnen wijzigen zonder datalthans de oppervlakkigen, hen van ontrouw kunnen beschuldigen. Zoo luidt b, v. het eerste punt van het programma der Duitsche conservatieven„Wij willen de voor ons vaderland verworven eenheid op den grond slag der rijksgrondwet in nationalen zin verster ken en uitbreiden. Wij willen dat binnen deze eenheid de hun toekomende zelfstandigheid en eigenaardigheid aan de bijzondere statenprovin ciën en stammen gewaarborgd zal blijven." Maar zoo iets kan de vurigste nationaal-liberaal onder teekenen en het Duitsche programma is weer een prachtig staaltje van conservatieve modder-politiek. Bijzonder merkwaardig is ook de zinsnede over de kerkelijke politiek. „Wij beschouwen den kerkelijk-politieken strijd, die door het liberalisme als een strijd der beschaving tegen het Christen dom wordt aangewend, als een ongeluk voor rijk en volk en zijn bereid mede te werken daaraan een einde te maken. Wij kennen eenerzijds den staat het recht toe, krachtens zijne souvereiniteit, zijne verhouding tot de kerk te regelen en zullen het gezag van den staat tegenover de eisehen der Roomsehe curie ondersteunen. Aan den anderen kant willen wij geen gewetensdwang en gedoogen dus niet dat de wetgeving van den staat ingrijpen op het gebied van inwendig kerkelijk leven." Ziedaar hetzelfde verschijnsel van zooeven; ook deze phrase, die een verwijt tegen de liberalen en als 't ware een kenmerkend verschilpunt met hen moet bevattenzou door hen met volkomen instemming kunnen worden onderschreven. In de praktijk echter zal het wel blijken hoe de heeren conservatieven die woor den eigenlijk opvatten. Zij schijnen in ieder geval op hun naamgenooten in andere landen voor te hebben, dat zij geenszins met Rome willen heulen, en zoo al de vorming van een groote conservatieve partij voor Duitschland eenige moei lijkheid mocht kunnen opleveren, behoeft men toch niet te vreezen, dat het land weder zal komen onder de macht der geestelijkheid. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) De heer BARET, te Parijs, sedert jaren sukke lend aan aamborstigheid, kon zich niet ter ruste begeven zonder hevige benauwdheden te onder vinden, waardoor hij scheen te zullen stikken; sedert drie jaren was hij genoodzaakt de nachten in zijn leuningstoel door te brengen. Op raad van Professor Leconte maakte hij gebruik van de Ci garettes Indtennes van MM. Grimatjlt Cie. Terstond vond hij baat, van dat oogenblik af hielden de benauwdheden op, na verloop van eenige dagen kon hij zich te bed begeven, en tel kens als hij een aanval te verduren had, was de inademing van enkele rookwolken dezer Ciga rettes voldoende om dien tot bedaren te brengen. Hoofddepot: H. II. ULOTH Cie, te Amsterdam en in alle goede Hollandsche Apotheken, Alhier binnengekomen het schoonerschip Fran cis, alsmede het brikschip Maria, beide gela den met hout. Amsterdam, 14 Juli 15 Juli Nederl. Gert, Werk. schuld. 24 pet. 62$$ 62f$ Certific. dito dito3 744 754 dito dito dito4 98| 99 Aand. Handelmaatschappij5 1024 1024 dito exploitat. Ned. Staatssp. „84 Loten stad Rotterdam. 3 954 dito dito Amsterdam.3 964 964 België. Cert. bij Rothschild. ptt. 582 Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschrijvingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 100 lOOj Certific. Riser. 5e serie 5 76$ Obl. Hope &C°. 1855 6e serie. 5 884 dito 1000 18645 964 974 dito L. 100 18725 89$ 90$ dito L. 100 18735 89$ 90$ Loten 18645 f 314 313 Loten 1866 5 314 316 Obl. Hope C°. Leen. 1860. 44 pet. 874 88 Certific. dito4 Inser. Stieglitz C°. 2" a 4 L. 4 75 754 Obligatiën 1867—694 774 781 Certificaten6 50$ 504 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 2584 259 Oblig. dito44 pet. 84 84 dito dito4 f 192 Aand. Kiew-Brest5 106 109 dito Baltische spoorweg 3 126 127 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 95$ dito dito Jelez-Griasi.5 228 228 dito dito Jelez Orel 5 pet. dito dito Charkow Azow 5 88$ 904 Polen, Sehatkistobligatiën 4 77| Aand, Warschau-Bromberg4 f 584 dito dito Weenen .5 113 114 Oostenrijk Obligatie metal. in zilver Januari/Juli 5 pet. 5444 55$ Obligatiën dito April/Oct. 5 54$ 554 dito in papier Mei/Nov.. 5 51$ 52j4 dito dito Febr./Aug. 5 514 Aand. Nation, bank3 826 Loten 18605 534 550 dito 1864125 126 HongarUe. Sc'hatkistbiljett. 6 pet. Oblig. Theiss spoorweg5 64 64 Italië. Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 f 994 100$ Spanje. Obligatiën Buitenl.. 3 pet. 14 144 Oblig. Binnenlandsehe. 3 13^ 13$ Portugal. Obligatiën 3 524 52$ Turkije. Inschr. Alg. schuld 5 11 114 Obligatiën 18696 f 29 30 ®gypte. Obl. 18687 pet. Obl. 1873 7 37 374 Amerika.Obl.Ver. Stat. 1904 5 Obligatiën dito dito 1885 6 1014 1014 Illin. Cert. Amsterdam. 88 Oblig. Illinois Redemtion. .6 Oblig. Central Pacific 6 94$ 94$ Certific. Chic. N. W7 58$ 58$ Oblig. Madison ,Ext7 85$ 88$ dito Winona-St. Peter 7 81$ 82$ dito N. W. Union7 81 81$ dito Union Pac. Hoofdl. 6 904 904 Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 45$ dito dito dito 2esec. 7 Brazilië. Obl. 186344 83 Obl. 18655 914 Prijzen van coupons. Amsterdam, 15 Juli. Metall. f 19.85; dito zilver 20.024 i Div. Eng. per f 11.90Eng. Portugal per f 12.Spaansche piasters f Amerikaansche dollars (in goud) f 2.434» Amsterdam, 14 Juli. Metall. f 19.80; dito zilver 19.974; Div. Eng. per 11.90; Eng- Russen per 11.90; Eng. Portugal per ƒ12. Frans, f 47.60Belg. f 47.60Pruis, 58.60 Hamb. Russen f 30$ Russen in Z. R. 30$Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. f Spaan sche piasters Spaansche binnenlandsehe fAmerikaansche dollars 2.444; papier ƒ2.15. Getrouwd J. A. ROESSINGH VAN ITERSON, Ingenieur, met D. I. FRANSEN VAN DE PUTTE. Goes, 13 Juli 1876. Getrouwd B. BOOM, Weduwnaar van C. C. Brebegk, en S. C. G. HOPMA. Zevenaar, 13 Juli 1876. Eenige algemeene kennisgeving. Heden beviel voorspoedig van een Zoon ELI SABETH SUZANNA RISSEEUW, geliefde echt- genoote van JANNIS DE HULLU. Zuidzande, 13 Juli 1876. Heden overleed, na eén kortstondig lijden, mijn geliefde echtgenoot PIETER FLIPSE, in den ouderdom van acht en vijftig jaren en tien maan den. Allen die den overledene gekend hebben, zullen beseffen wat wij in hem verliezen. Middelburg, Weduwe P. FLIPSE, de Smit 14 Juli 1876. en Kinderen. De zaak wordt op denzelfden voet voortgezet.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3