Teiegraphische berichten Benoemingen en besluiten. La n d b o u w. beschaafde landen in de beide halfronden den dubbelen standaard met de verhouding van 15£ a 1 aannemen; dat wel is waar bij eenige invloedrijke staten tot nu toe nog geen neiging daartoe getoond werd, doch dat iedere nieuwe week daarin verandering kan brengen; dat in alle geval de zaak nog voor geen regee ring zou worden geprejudicieerd door een rnunt- congres van deskundigen, ter voorlichting der regeering ten spoedigste bijeen te roependat het dus wensckelijk moet geacht worden zich deswege zonder tijdverlies te verstaan; dat, zoo echter de onmogelijkheid werd bevon den een muntcongres bijeen te roepen, waarop zooveel mogelijk alle beschaafde landen werden vertegenwoordigd, en tevens alle hoop mocht ver vliegen den dubbelen standaard met de verhouding van 15^1 algemeen te zien aannemen alsdan het muntwezen van Nederland ten spoedigste door een definitieve wet zou dienen vastgesteld te wor den; doch dat, zoo betreffende het muntcongres of de Nederlandsche muntwetgeving zich nog eenig oponthoud of tijdverlies mocht voordoenhet wenschelijk is ten spoedigste en nog in deze zitting- der staten-generaal het gouden muntstuk, hier te lande aangenomen, in de overzeesche bezittingen H/Aj vtv VTfCl) QeXIlgVautiJi. Ow ïvili.lciACJU.0 De Staats-courant van heden bevat de wetten van 28 Juni jl.tot verlenging van den bij de wet van 9 April 1875 (Staatsblad n° 68) bepaal den termijn voor de herziening van den aanslag- der beetwortelsuikerfabriekanten wegens den accijns op de binnenlandsche suikertot wijziging van sommige bepalingen der wet van 22 Juli 1870 (Staatsblad n° 138)betreffende de regeling van het briefport en de aangelegenheden der brieven- posterijen die houdende maatregelen tegen het gevaar, hetwelk door den in-door- en vervoer van vergiftige stoffen kan ontstaan. In de Staats-courant van heden brengt de minis ter van financiën ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand October a. te 's Gravenhage een vergelijkend onderzoek zal plaats hebbenjvan per» sonen die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij de rijks-telegraaf. Zij die zich daar aan wenschen te onderwerpen moeten geboren zijn in een der jaren 1851 tot 1860 ingesloten. Ver zoeken om toelating moetenop zegel geschreven, vóór of op 15 September a. worden ingediend bij het departement van financiën. Volgens het jaarboek voor 1874—1875, telt de Maatschappij tot nut van 't algemeen 16,645 leden, 38 inrichtingen van voorbereidend-, 23 her haling-, 28 zang-, 14 gymnastiek-, 20 teekenon- derwijs, 55 onderricht in vrouwelijke handwerken, 246 volksleeshibliotheken, 65 volksvoorlezingen, 153 spaarbanken, 6 spaarkassen, 20 hulp- of be leenbanken. Volgens het afdeelingsverslag der tweede kamer betrekkelijk de regeling van het Indisch munt wezen werd de gelijktijdige regeling van deze zaak in Nederland en Indië algemeen goedgekeurd. Vele leden achtten het tijdstip echter ongeschikt voor eene definitieve beslissing in zake het Neder- landsch muntwezenwijl de toestand daarvoor te onzeker is. De moeilijkheid is vooral gelegen in de invoering van den dubbelen standaard. Eene internationale regeling zou gewenscht zijn, althans wanneer daartoe mogelijkheid bestond daardoor toch zon een toestand kunnen ontstaanwaarin zal bevredigen en met Gods hulp eene rijke bron van zegeningen zal wezen voor deze stad en dezen staat, voor ons land en voor de geheele wereld. „In de handen der Voorzienigheid hoop ik het werktuig te wezen om eene instelling op te rich ten en te doen voortduren, welke voor jonge vrouwen datgene wezen zal wat onze hoogescholen zijn voor de jonge mannen „Alle invloeden van bepaalde kerkgenootschap pen behooren met zorg geweerd te worden; doch de opleiding onzer kweekelingen mag nimmer worden toevertrouwd aan twijfelaarsaan ongods dienstige of aan zorgelooze personen. „Bij het benoemen der eerste commissie van beheer board of trustees) heb ik vertegenwoor digers van de voornaamste christelijke gezindten in ons midden uitgezocht; bij het aanvullen der openvallende plaatsen in dat lichaam zoomede bij de benoeming der leeraren, onderwijzeressen en andere beambten van het instituut, vertrouw ik dat dezelfde, allen omvattende geest van verdraag zaamheid zal voorzitten. „Mijn doel i3 niet, het instituut tot eene instel ling van liefdadigheid te makenwaar allen zon der onkosten gebruik van kunnen maken, want voorrechten die zoo gemakkelijk verkregen wor den, kunnen niet op hoogen prijs gesteld worden. Maar het komt mij voor dat het kapitaal, dat de inrichting bezitten zalhaar in staat zal stellen om gelegenheid tot de hoogste wetenschappelijke opleiding te verschaffen tegen eenen prijswelke in vergelijking met andere bestaande instellingen het goud de regulateur zou blijven der buitenland- sche wisselkoersendoch met het zilver daarneven als muntmateriaal. Tot het verkrijgen dezer rege ling zou een internationaal overleg noodig wezen, waartoezoo noodighet initiatief van Nederland werd aanbevolen. Dit werd ook gedaan door hen die de voortduring van den tegenwoordigen toe stand onhoudbaar achtten doch zich van internatio nale onderhandelingen over eene gemeenschappe lijke regeling weinig voorstelden. De slotsom van het verslag is dat, hoewel het voor Indië aangenomen stelsel vrij wel bijval vond, zoowel voor Nederland als voor Indie door de meeste leden een nader onderzoek en nadere inlichtingen noodzakelijk werdengeachtalvorens men eene beslissing kon nemen. onderwijs. Benoemd bij de rijkskweekschool voor onderwijzers te Groningenmet intrekking van het koninklijk besluit van 26 Juni jl. n° 19tot 2™ onderwijzer L. Leopold, thans 3e onderwijzer tot 3en onderwijzerJ. A. Leopold, thans 4en onder wijzer tot 4en onderwijzer, F. Bruins. hooger onderwijs. Benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de hoogeschooi te Utrecht dr. S. Talma. leger. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschiktde 2e luitenant B. van den Bosch van het 8e regiment infanterie. De heer E. Gerdeste HaarlemVestigt in de Standaard nogmaals de aandacht op den Colorado- aardappelkever. Dat dit insect langen tijd zon der voedsel leven kan is geen wonder. De kever zelf nuttigt bijna niets. Hij is slechts in de wereld om eieren op het aardappelloof te leggenuit welke eieren zich larven (maden) ontwikkelen, die gretig het loof verslinden. De heer Gérdes heeft reeds vóór drie jaren in het tijdschrift „de Zaaier" eene beschrijving van het diertje gegeven en op het gevaar voor zijne overbrenging naar ons land gewezen. „De colo- rado-kever, schrijft hij, schijnt een bijzon der taai dier te zijn, daar hij op zijne wandelin gen door de Vereenigde Staten van Noord-Amerika het groote Erie-meer is overgetrokken en de aar dappelvelden der kolonisten henoorden het meer van Ontario, heeft aangetast. Ook is het bekend dat hij bestand is tegen alle klimaten. Om dez.e redenen twijfel ik er niet aan of Europa moet zich voorbereiden op zijne komst, die een vreeselijke geesel zal ztjn voor het gansehe volk, daar de kever niet alleen het groeien van de aardappelen onmogelijk maakt, maar ook epidemieën bewerkt, die ontstaan door het wegrotten van de aardappel- stengels. De eolorado-kever ontsnapt gewis aan de aandacht van hendie aardappelladingen en" aardkluiten, uit Amerika gekomen, moeten onder zoeken. Ik geloof dat onze regeering nog betere maatregelen moet nemennamelijk zij moet eene juiste teekening in kleuren van dezen tor laten maken, en deze door het gansehe land, op scholen, ;n koloniën en gestichtenrondzenden met last, waar het dier gevonden wordt, het te dooden. De regeering moet doen alsof de kever reeds iD ons land is; want als zij wacht totdat de kever zich vertoond heeft, dan is het te laat, omdat er gedurende den tijd dat de regeering op het Binnenhof hare maatregelen neemt en uitvoert, veel kans is, dat het insect zich gemoedelijk bij ons in geburgerd heeft. De regeering moet zich nu reeds onverwijld, in verbinding stellen met entomo logen en hen raadplegen, teneinde gewapend te zijn als heden of morgen de treurmare alom weêr- k linkt„de gevreesde aardappelkever is in het land 1" matig zal wezen. Ook hoop ik ernstiglijk dat het kapitaal voldoende mag zijn om ieder jaar de kostelooze toelating van een aanzienlijk aantal be hoeftige kweekelingen mogelijk te makenin dier voege althans dat de kosten der opleiding beschouwd zullen worden als een voorschot, dat later geleidelijk terug betaald kan worden. „Ik wensch dat het instituut zal worden samen gesteld uit doelmatig ingerichte gebouwenwelke ruime leerzalen en andere inriebtingen kunnen bevatten en te gelijkertijd aan de kweekelingen de veiligheid, de vrijheid en de zedelijke reinheid van een eigen thuis kunnen verschaffen. „Nadat het gebouw zal zijn opgericht en van alles voorzien wat tot de opvoeding van het lichaam, het hoofd en het hart kan strekkenwensch ik dat het overblijvende kapitaal op solide wijze belegd zal wordenzoodat alleen de rente besteed worde voor het onderhoud der gebouwen en wandelin gen, de uitbreiding en aanvulling der boekerij, der wetenschappelijke en kunstverzamelingen, zoo mede voor de vergrooting van het kapitaal zelf, zoodat het instituut, in plaats van te verarmen en langzamerhand zijn ondergang te gemoet te gaan, steeds de kiemen in zich zal bevatten van toenemenden voorspoed en vruchtbaarheid. „Ten slotte, mijne heeren, draag ik deze stichting, welke ik beschouw als het laatste groote werk mijns levens, aan u op als een heilig onderpand, welke opdracht ik overtuigd ben dat gij zult uitvoeren met getrouwheid en oprechtheid, met wijsheiden voorzichtigheid, met bekwaamheid en geestkracht. Ziehier een nieuwtje van het Fransche Paris- Journal, waarvau men- in Nederland zeker ver baasde oogen zal opzetten. „Prins Arthur, hertog van Connaught, derde zoon van H. M. koningin Victoria, heeft prinses Maria, oudste dochter des konings van Holland, ten huwelijk gevraagd. De prins zal zich in de volgende maand naar Gruunden begevenwaar hij het antwoord op zijn aanzoek zal ontvangen." Op 11 dezer is bij den heer M. Locker de Bruijne te Noordwelle eene duif gevangen, gemerkt op de vierde slagveer van den linkervleugel H 88, op de 7e slagveer van dien vleugel Tours 869 B en op de 8e slagveer van denzelfden vleugel B 869. De eigenaar kan deze duif bij genoemden heer terugbekomen. Men beweert te Rotterdam dat de kroonprins van Duitschland, bij zijn in streng incognito ver leden week aan de stad gebracht bezoek, beloofd heelt den eersten steen te zullen leggen voor het kerkgebouw der Duitsehe Evangelische gemeente. Dit gebouw zal worden opgetrokken in de Zwarte Paardenstraat, nabij de Witte de Withstraat. De fundeering is zoover gereed, dat het leggen van den eersten steen over eene week zou kunnen plaats hebben. Ter raadsvergadering te 's-Hertogenbosch is mededeeling gedaan van het antwoord, namens Z. M. den koning ontvangen, op een verzoek van het gemeentebestuur betreffende de plaatsing van een portret des konings in de zaal van het raad huis, waar zich portretten van 's konings voor ouders, van Willem den Zwijger af, bevinden. Z. M. geeft in dat antwoord het verlangen te kennen, dat zijn portret zal worden geschilderd naar dat in het bezit van Artis te Amsterdam. De burgemeester deelde verder mede, dat de direc teur van Artis daartoe gelegenheid zal geven, zoodra de kopie van dat portret gereed zal zijn, die geschilderd wordt voor rekening van H. K. H. prinses Marianne. Burgemeester en wethouders zullen later den raad een voordracht doen over den schilder die met de taak zal worden belast. Donderdag is met speciale vergunning van gedeputeerde staten van Groningen het eerste zeilschip door bet kanaal van Delfzijl naar Gro ningen, dat nog niet voor het algemeen gebruik is opengesteld, te Groningen binnen gekomen. Het is het schip Petrus Hendrik, geladen met hout van Koningsbergen. Op de 5535 wettige kindoren, die in het eerste halfjaar 1876 te Amsterdam geboren wer den, kwamen 264, of 4,77 ten honderd, levenlooze geboorten voor. In hetzelfde tijdvak werden (zoover hekend) 328 onechte kinderen geboi'en, waaronder 28, of 8,53 ten honderd, levenlooze geboorten. Een buitenmanuit een der landelijkste dorpen in het hartje van een onzer provinciën aikomstig, kwam voor het eerst van zijn leven in eene groote stad. Aan een der huisdeuren ziet hijgeschilderd bij een scheldeze woorden „Tweemaal bellen." Overtuigd dat dit een ver zoek isdat tot ieder voorbijganger gericht wordt, geeft hij een herhaaldenkrachtigen ruk aan de schel en wandelt rustig voort, in de overtuiging dat hij zijne vriendschappelijke gezindheid voor de onbekende bewoners van het huis aan den dag gelegd heeft en niet weinig verbaasd over den politie-agentdie het oog op hem gehouden had, en die hem wegens „straatschenderij" aanhield. De gemeenteraad van Leiden heeft aan de heeren van der Vliet, te Amsterdam, en Bosch Reitz, te den Helder, voorloopig voor 50 jaren concessie verleend voor het aanleggen en exploi- teeren eener duin-waterleiding van Katwijk naar „Ik hoop het te zullen beleven dat ik de instel ling voorspoedig werkzaam moge zien en als God mij leven en kracht daartoe schenkt, zal ik met blijdschap mijne beste krachten aanwenden om de volkomene en in alle opzichten voldoende uitvoe ring van het werk dat vóór ons ligt, te verzekeren." De man die in deze woorden zijn lang overlegd en goed doordacht plan ontwikkelde, heette Mat thew Vassar. Hij was in 1792 in Engeland ge boren en op zijn vierde jaar met zijne ouders in Amerika gekomen. De eerste steen voor zijne stichting werd den 4en Juni 1861 gelegd; te mid den van het woeden van den oorlog met de Zui delijke staten werd aan het gebouw rustig voort- gearbeid en in September 1865 werd het voor 365 vrouwelijke studenten geopend. Het ligt op ongeveer twee mijlen alstands van de voorstad Poughkeepsie, New-York. Eene korte beschrijving der inrichting geven wij in een volgend nommer. Wordt vervolgd.) Leiden. De gemeente waarborgt 5 pet. rente van een maximum-kapitaal ten bedrage van f 450,000 De concessionarissen moeten een kapitaal van/ 50,000 in staatsfondsen deponeerenals waarborg voor het nakomen hunner verplichtingen. Bij het leggen van de spoorwegbrug tegenover Rosande is een menigte ouderwetsche potjes en kannetjes gevonden. Voor het meerendeel zijn zij goed bewaard en blijkbaar uit verschillende tijdperken afkomstig. De aanvoer van houtvlotten uit Duitschland is dit jaar bijzonder gering; dit jaar zijn langs de Keulsche Vaart en Vecht geen 50 vlotten gepas seerd. Als een der voornaamste oorzaken hiervan wordt genoemd, dat het hout in Duitschland duurder betaald wordt dan hier te lande en een groot deel van de Duitsehe handelaren gezaagd hout ter mark brengt. De heer S. van West herdacht dezer dagen zijn 50 jarigen dienst bij de posterijen, waarvan hij bijna 26 jaren directeur van het postkantoor te Maassluis is geweest. Als een zeldzaamheid kan daarbij worden vermeld, dat wijlen zijn broe der, die 55 jaren bij de posterijen is werkzaam geweest, 26 jaren directeur van het postkantoor te Vlaardingen was, zijn vader 37, zijn groot vader 38 en zijn overgrootvader 36 jaren; terwijl thans de zoon zijns broeders aldaar postdirecteur is, zoodat die betrekking sedert 1732 door een van West is vervuld. In de te 's Hertogenbosch gehouden zomer vergadering van het Provinciaal genootschap van kunsten en wetenschappen is besloten, de analiti- sche opgave der gedrukte charters, diploma's, handwetten, plakkaten, ordonnantiën, reglementen en andere staatsstukken, betreffende de provincie Noord-Brabant van het jaar 704 tot en met 1648, voort te zetten en te drukken. Dit belangrijke werk is opgedragen aan mr. F. J. A. Lanschot, te 's Bosch. De kamer van koophandel eD fabrieken te 's Hertogenbosch heeft besloten, een adres te rich ten aan den minister van financiën, met verzoek het verbod om van rijkswege Belgische centen in ontvangst te nemen te vernieuwen. De kamer doet in dat adres uitkomendat het nadeel, ontstaande uit den invoer dier vreemde pas munt, die vaak uit winstbejag geëxploiteerd wordt, vooral neêrkomt op den kleinhandel en het ge voeligst wordt geleden door den handwerksstand, en dat, in geval van bekrachtiging door de wet gevende macht van het aanhangige wetsontwerp tot regeling van het Nederlandsch muntwezen, de enorme hoeveelheid in circulatie zijnde Belgische centen veel nadeel zal toebrengen aan de actuëele bezitters, die voornamelijk uit kleinhandelaren en handwerkslieden bestaan. De kamer heeft verder besloten een verzoek te doen aan den directeur- generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, om te verkrijgen, dat voortaan ook op de stations het aannemen van belgische centen verboden wordt. Verscheidene minerale bronnen zijn, naar de le genden verhalen, door dieren opgespoord. De bronnen te Carlsbad werden aan het licht gebrach t door een jachthond van Karei V, die er inviel en verdronk. Die te Baréges werden door een schaap gevonden, dat zich door de sneeuw heen een weg baande om er te gaan drinken, en de bronnen te Salies in Bearn werden door de geiten gevonden. Alleen te Lunenburg, in Hanover, heeft men ech ter naar waarde de verdienste erkend van het dier, dat de zout bevattende bronnen deed opspo ren, aan welke die stad aanzienlijke inkomsten te danken heeft. In het stadhuis aldaar vindt men een soort van monument, waarin een glazen kastje bewaard wordt, dat in gouden letters het Latijn- sche opschrift draagt: „Zie hier, voorbijganger, de stoffelijke overblijf selen van het varken, dat zich een on vergankelij ken roem verworven heeft door de ontdekking der zoutbronnen van Lünenburg." Het glazen kastje bevat niets dan een zorgvul dig bewaarde ham. Wat met de overige lichaams- deelen van het verdienstelijke dier gebeurd is, meldt de legende niet. Op de Fransche en Belgische grens, nabij Longwy, heeft een tweegevecht met den degen plaats gehad, tusschen twee heeren die van Parijs kwamen en waarvan een, naar men verhaalt, een prins was. Zeker is het dat een der beroemdste geneesheeren van Parijs hen vergezelde. Zijne hulp is gelukkig niet ernstig ingeroepen, daar de zoogenaamde prins zijne tegenpartij spoedig een weinig beduidende wond aan den arm toebracht. Daarmede was het geschil, dat op een bal in een der voornaamste adellijke hotels te Parijs was aangekomen, geëindigd en l' honneur sauvé Het woord „zal m" wil in het Russisch zeg gen assassina. Een correspondent van een Fransch blad schrijft: „Sint-Petersburg is eene tamelijk kalme stad, ofschoon men er iederen morgen op de straat aanhoudend moord hoort schreeuwen." De man heeft het geroep van de vischvrouwen, die hun zalm te koop aanbieden, voor het fran sche assassinat gehouden Op het koninklijk kasteel te Laeken wordt alles in gereedheid gebracht voor de ontvangst van prinses Louise, de oudste dochter des konings van België, die verleden jaar met prins Philippus van Saksen gehuwd is. De prinses zal aldaar hare eerste bevalling afwachten. Haar echtgenoot neemt mede op het kasteel zijn intrek. Door de parlementaire commissie voor de Fransche staatsbegrooting is voor 1877 uitgetrok-

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2