BUITENLAND. Ingezonden Stukken. Handelsberichten. AdvertentiSn. Zeetijdingen. Verkoopingen en aanbestedingen, Thermometerstand» Provinciale staten van Zeeland, Algemeen Overzicht, aanbonsde. Veertig personen hebben bij deze ramp min of meer zware kwetsuren bekomen. Gisteren werd aan het gebouw van het geweste lijk bestuur alhier aanbesteed 1° het maken van een gebouw tot woningen voor den hulpsluismeester en voor drie sluiskneeli- ten nabij de schutsluis te Veere; minste inschrij ver de heeren P. J. van Puffelen en zoonte Middelburg, veor 15250, en 2° het maken van een gebouw voor zoetwater bereiding te Vlissingen; minste inschrijver de beer G. Dekkerte Sliedrechtvoor 13795. Gisteren is alhier te koop aangeboden De hofstede „Rustenpolder" met 19 hectaren 6 aren 95 centiaren bouw- en weilandenstaande en liggende in de gemeente Vrouwepolder. Ver kocht voor 29500. 83 aren 71 centiaren bouwland en sprinklig gende in de gemeente Serooskerke. Verkocht voor 1300. 86 aren 96 centiaren bouwland en sprink aldaar. Verkocht voor 1225. 1 hectare 19 aren 21 centiaren bouwland en sprink aldaar. Verkocht voor 1623. 76 aren 93 centiaren bouwland en sprink aldaar. Verkocht voor 1140. 1 hectare 73 aren 75 centiaren bouwlandbosch en sprinkliggende in de gemeente Vrouwepol der. Opgehouden op 2081. 1 hectare 87 aren 80 centiaren bouwland aldaar. Opgehouden op ƒ1550. 1 hectare 98 aren 50 centiaren bouwland lig gende in de gemeente Serooskerke. Verkocht voor 2958. 49 aren 59 centiaren weiland en sprink aldaar, Verkocht voor 1050. 4 hectaren 11 aren 40 eentiaren weilandlig gende in de gemeente St. Laurens. Verkocht voor 5406. 4 hectaren 8 aren 10 centiaren weiland aldaar. Verkocht voor 6825. 2 hectaren 1 are weiland aldaar. Verkocht voor 3511. 2 hectaren 10 centiaren weiland aldaar. Ver kocht voor 3525. 7 Juli 's av. 11 u. 68 gr. 8 's morg. 7 u. 65 gr. 's midd. 1 u. 73 gr. 's av. 6 u. 69 gr. Zitting van heden 8 Juli. Tegenwoordig de commissaris des konings, voor zitter; 38, later 41 leden, waaronder de heer Buteuxwaarnemend griffier. Na de resumtie der notulen van het verhandelde in de zitting van gisteren, werd voortgegaan met de behandeling der voorstellen van gedeputeerde staten. De rekening en verantwoording van gedeputeerde staten van de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven van dit, gewest over het dienstjaar 1874 wordt goedgekeurd in ontvang op 411,378.53, in uitgaaf op 387,754.52$, voor- deelig slot op 23,624.00$. Evenzeer wordt onveranderd aangenomen de begrooting der kosten van het provinciaal bestuur van Zeeland voor zooveel het rijksbestuur is voor den dienst van 1877, bedragende het totaal ƒ69,515. Vervolgens kwam in behandeling de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven van de provincie voor den dienst 1877, in ontvang en uitgaat voorgedragen op ƒ358,469.19. Tengevolge van de vroeger genomen besluiten werdm daarin een paar wijzigingen gebracht. Het algemeen verslag der afdeelingen hieromtrent heeft aan gedeputeerde staten aanleiding gegeven, om nader te overwegen in hoever het wenschelijk is verandering te brengen in de stoomvaart op de Bóven-Schelde, waaromtrent zij in de najaars zitting een voorstel zullen doen. Op verzoek van den' heer Fransen van de Putte zullen gedeputeerde staten ook hunne gedachten laten gaan over het subsidiëeren van wagendiensten. Naar aanleiding eener uitnoodiging van den heer van Eek, is namens gedeputeerde staten medege deeld, dat zij pogingen bij de regeering zullen aanwenden tot verhooging der rijks-subsidie tot tegemoetkoming in de kosten van verpleging van krankzinnigen, en zij tevens in overweging zullen nemen ook aan de staten een voorstel te doen tot verhooging der provinciale subsidie, thans uit getrokken op 2500. Het artikel: bijdrage ad ƒ2000 ter bevorde ring en aanmoediging van het schoolgaan en van het meer getrouw schoolbezoek, gaf tct eene uit voerige gedachtenwisseling aanleiding, doch werd ten slotte met 32 tegen 9 stemmen aangenomen. Het eindcijfer der begrooting bleef onveranderd, terwijl het hoofdstuk voor onvoorziene uitgaven is vastgesteld op ƒ19,472.29. Voorts is met algemeene stemmen goedgekeurd het voorstel van gedeputeerde staten, om aan den koning machtiging te vragen tot de heffing van 30 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen over het jaar 1877 en van 22 opcenten op do personeele belasting dienst 1877/78 tot dekking der geraamde uitgaven en behoeften van enkel provincialen en huishoudelijken aard voor het dienstjaar 1877. Ten slotte was aan de orde de benoeming van een griffier der staten in de plaats van den heer Buteux. Zooals men weet bestond de voordracht uit de heeren nu».A. E. Arntzeniusadjunct-commies le klasse ter provinciale griffie van Zuid-Holland; A. J. van Deinse, rechter-plaatsvervanger in en procureur bij de arrondissements-rechtbank te Middelburg; en E. Fokker, advocaat en secretaris van de kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg. (De heeren Hennequin en Fokker waren bij de stemmingen afwezig.) De uitslag der eerste stemming was dat werden uitgebracht op de heeren Arntzenius 17, van Deinse 15 en Fokker 6 stemmen, terwijl 1 biljet van onwaarde was. Niemand alzoo de volstrekte meerderheid ver kregen hebbende werd tot een tweede vrije stem ming overgegaanwaarbij de heer Arntzenius 23 stemmen bekwam de heer van Deinse 15 en de heer Fokker 1 stem. De heer mr. A. E, Arntzenius is alzoo gekozen. Daar verder geene werkzaamheden meer te verrichten waren, is de zomervergadering door den voorzitter in naam des konings gesloten. Het is vooralsnog niet mogelijk uit de telegram men die uit het Oosten worden medegedeeld, iets zekers omtrent den loop van den oorlog op te makendaar beide partijenonder het merk „offi cieel'', alles schijnen te telegrafeeren wat haar in het hoofd komt. Voor een paar dagen meende mtn zeker te weten dat de Serviërs onder Tscher- najeff Saitschar genomen en iets verder over de Turksche grenzen eenig voordeel op de Turken behaald hadden. Zelfs waren de fondsen op die berichten gedaalddaar in het oog der mannen van de beurs iedere overwinning der Serviërs en Montenegrijnen het uitzicht op een spoedig einde van den oorlog verder verschuift. Maar gisteren telegrafeerde men „officieel" uit Koustantinopel „Het is onwaar dat Tschernajeff op Turksch grond gebied is voorwaarts gerukt." En verder: „Sedert Woensdag is geen enkel bericht van het oorlogs- tooneel openbaar gemaakt." Daar de telegrammen uit de hoofdstad van Turkije, onder het oog der Europeesche diploma tie ons een klein weinigje meer vertrouwen inboe zemen dan die uit Belgrado en Cettinjezullen wij 't er voorloopig maar voor houden dat op de Turksche mededeeling ditmaal niet toepasselijk is wat prins Bismarck van sommige diplomatiën eens zeide„Ze liegen als de telegaaaf". Voor 't overige meldt men ditmaal het volgende: Uit Slavische bron: Bij Bielnia is een gevecht geleverd, waarbij de Serviërs een kommandant en een vaandel verloren hebben en de Turken het slagveld behouden hebben. Een „officieel" bericht uit Kanstantinopel voegt daarbij dat de Serviërs 700 man aan gesneuvel den verloren. Uit Belgrado: Generaal Zach is Donderdag de grenzen overgetrokken in de richting van Sievitza en heelt eene ontmoeting met den vijand gehad, die zich achter sterke verschansingen gelegerd had. Beide legers hebben hunne position behou den en een groot aantal gekwetsten bekomen. De Serviërs hebben Sogara aan de Drina genomen; zij zijn ook bij Re.chka de grens overgetrokken en hebben na een gevechtdat zes uren duurde de Turken verslagen, die in de richting van Novi- bazar gevlucht zijn. Uit Weenen seint men dat onder de katholieken in Bosnië een zeer ongunstige geest heerscht tegenover de Servische „broeders", die hen aan de overheersching der Turken willen ontrukken. Zelfs zouden zij Oostenrijk verzoeken hen tegen deze bevrijders te beschermen. Wat van al deze berichten waar iszullen de schriftelijke verhalen der verslaggeverswelke de verschillende groote bladen op het tooneel van den oorlog gezonden hebbenons moeten leeren. Voor het oogenblik luidt de meerderheid der tij dingen schijnbaar nog eenigszins in het voordeel der Serviërsdoch men moet niet uit het oog verliezen dat bij het aanvangen van een oorlog de aanvallende partij natuurlijk begint met voor waarts te rukken en eenigegewoonlijk onbedui dende, voordeelen te behalen. Later als het gros der legers aan weerskanten op elkander stuit, komen pas de eigenlijke moeilijkheden en de meer beslissende slagen. Dat Turkije al zijne beschik bare krachten inspant, blijkt uit het bericht dat twee Egyptische regimenten te Alexandrië zijn ingescheept en te Tunis een ander regiment ver trokken is naar Koustantinopelalwaar zij ge bruikt kunnen worden zoo niet om het strijdende leger te versterken dan toch om de garnizoenen aan te vullen. De keizers van Duitschland en Oostenrijk zullen den 19fn dezer elkander weder te Ischl ontmoeten, met het doel om den innigen drie-keizersbond die altijd versterking noodig schijnt te hebben nog eens te bezegelen. Vóór die bijeenkomst zal de Duitsche keizer den 10r" te Wurzburg prins Bismarck sprekenwiens raadgevingen zeker niet zonder invloed zijn op hetgeen te Ischl gesproken zal worden. Ook in de Fransche kamer van afgevaardigden is de oorlog gisteren voortgezeteen oorlog min der bloedigmaar niet veel minder heilloos dan die, welke op de Turksche grenzen gevoerd wordt. De verkiezing van den Bonapartist de Peyrusse in het departement Gers werd door de kamer met 334 tegen 139 stemmen onwettig verklaard. Daargelaten of de republikeinsche linkerzijde, in het bewustzijn harer groote meerderheidniet beter deed dit Vernietigen van verkiezingen ein delijk eens te stakenis het duidelijk dat zij daardoor de Bonapartisten tot nieuwe heftigheden uitlokt. Paul de Cassagnac bleef hierin dan ook niet achterwege. Hij verweet de regeering dat zij David, den tegen-candidaat van den heer de Pey russe tot maire van Auch benoemd hadniette genstaande hij bekend stond als een lid der inter nationale. Zelfs ging hij bij zijn aanval op de regeering zoo ver dat de legitimistenbij monde van den heer Keilerhet noodig achtten er tegen op te komen eD te verklaren dat zij met den heet- hoofdigen Bouapartistischen duellist het volstrekt niet eens waren. De regeeriug bleef het antwoord niet schuldig „Gij tracht u in te dringen, zeide de minister de Marcère, tusschen den maarschalk-president der republiek en ons, gij tracht hem uwe raad gevingen te doen volgen in plaats der onze. Maar gij bedriegt u. Gij zij t vijauden der republiek, met welke de maarschalk zich vereenigd heeft; twijfelt gij dan aan zijne eerlijkheid? Hij heeft zelf de mannen gekozen welke hij waardig keurde om hem te raden; hij is even goed in staat als gij om over de waarde van zijne raadgevers te oordeelen en het is niet zonder reden dat hij ons zijn vertrouwen schenkt. Nooit zullen wij hem in onoprechten zin raden en nooit zal het u ge lukken den maarschalk van ons te scheiden." De toejuichingen der vergadering volgden op deze woorden die, behalve het vertrouwen dat zij ademen, toch ook aanduiden dat de heer de Mar cère het niet overbodig vond, de goede verstand houding die tusschen den president en zijne ministers bestaat, nog eens opzettelijk te verkon digen. De positie van het ministerie schijnt overigens versterkt te zullen worden door het besluit van het linker-centrum om ten opzichte der gemeentewet, meer in 't bezonder wat betreft de quaestie van de benoeming der maires, het ministerie zijn zin te geven en zich met het ont werp der commissie te vereenigen. Uit Engeland meldt men alleen dat de regeering, blijkens haar antwoord op eene vraag van den heer Wolff, zich niet in staat ziet om den slaven handel in de havens der Koode zee te beletten, al zijn dan ook de slavenmarkten op haar aan dringen opgeheven. Zij zal echter opnieuw, ook bij de Oostenrijksehe en andere stoombootmaat schappijen, die er naar het schijnt geen bezwaar in zien om zich met dien onmensckelijken handel te verrijken, pogingen aanwenden om het doel dat Engeland reeds sedert bijna eene eeuw nastreeft, uitroeiing van allen menschenhan- delook in de Roode zee te bereiken. Mijnheer de redacteur! In uwe courant van Dinsdag 4 Juli komt een ingezonden stukje voor van een practisch land bouwer, waarin een paar vragen gedaan worden, die wel de moeite waard zijn om er eenige oogen- blikken bij stil ie staan. Voorzeker is er geen streek in Zeeland waar de landbouwer zich meer houdt aan hetgeen vader en grootvader gedaan hebben dan Walcheren, en het zou dwaasheid zijn aan te nemendat de landbouw reeds in dien' voorvaderlijken tijd zoo ver gevorderd wasdat hij geen verbetering meer behoefde. Indien zich hier dus eens een flink theoretisch en praktisch ontwikkeld landbouwer nederzettedie eenige nieuwigheden invoerde, dan zou het mij onbegrijpelijk voorkomen als hij de zaak moest opgevenomdat hij niet even zoo landbouw dreef als zijne buren. Voor het tegen woordige zullen de Walchersche landbouwers met hunue vakgenooten in eene andere streek kunnen concurreerenlater, houd ik er voor, zal hun dit moeilijker vallenals zij zich zoo aan het oude blijven vasthouden. 'Waarom kan hij nu met anderen concurreeren? Ziehier wat ik daarover denk. De hofsteden zijn voor het grootste gedeelte klein van omvang daarom wordt er bijna tuin bouw gedrevennaar onkruid tusschen de vruch ten moet men zoeken. Door deze versnippering van grondstukken kan aan verscheidene nieuwe theorieën, niet gedacht worden; hot draineeren bijv., dat dikwijls zeer winstgevend is, blijft ongedaan. Voorts werken vele landbouwers als arbeiders, wat bij grootere boeren ondoenlijk is, willen zij zich geen belangrijke schade berokkenen. Ten derde is de levenswijze van een plattelands bewoner van Walcheren zeer eenvoudig, zijn be hoeften zijn gering, 's Winters zoekt hij dikwijls met zijn geheele gezin witte boonen uit, zoodat deze aan de markt voor meer geld verkocht wor den dan andere. Hiermede wint hij dus nog altijd wat boven dengene die dit nalaat, doch ik acht het beterdat hij eens een flink landbouwwerk ter hand neemtom alzoo zijn kennis te vermeer deren. Onbekend maakt onbemind, en zoo is het ook met landbouw-lectuur. Onderwijs toch is de groote spil, waarom alles draait, en daar een zoon van een Walcherschen landbouwer reeds vroeg de han den uit de mouwen moet, steken, is het zeer na tuurlijk dat hij met eene kleine dosis geleerdheid de wereld ingaat. De meeste vragen omtrent het hoe en waarom van datgene v, t in den landbouw gebeurtblijven voor hem onbeantwoord, daar natuur en scheikunde hem onbekende grootheden zijn. En daarom zal de Walchersche landbouwer, indien hij niet aan de hand der wetenschap leert gaan, bij zijne naburen achteraan komen, daar de toekomst meer zal vragen dan het heden. K. v. d. II. Van Vlissingen vertrokken, bestemd naar Batavia, het driemastschip Susanna Johanna, gezagv. v. d. Valk. È®r||iKe» vffiia Edeeten. Amsterdam, 7 Juli 8 Juli Mederl. Cert. Werk. schuld. 2$ pet. 62 61$ Certific. dito dito3 74$ 741 dito dito dito4 97$ 97$ Aand. Handelmaatschappij5 101$ dito exploitat. Ned. Staatssp. 85$ 85$ Loten stad Rotterdam. 3 95$ dito dito Amsterdam.. 3 96 96 België. Cert. bij Rothschild. 2pet. Fir&nkrljk. Inschrijvingen .3 64$ 64J Inschrijvingen5 IS-uslasid. Oblig. 1798/1816. 5 99| 99$ Certific. Iuscr. 5e serie 5 75$ Obl.Hope&C°. 18556"serie. 5 86 84$ dito 1000 18645 94$ 94$ dito L. 100 1872. 5 88 88 dito L. 100 18735 88 88$ Loten 1864 5 333 Loten 1866 5 313 Obl. Hope C°. Leen. 1860. 4$ pet. 82 86$ Certific. dito4 74$ 74$ Inscr. Stieglitz 0.2e a 4 L. 4 74$ Obligatiën 1867694 75 75| Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 263$ 264 Oblig. dito4$ pet. dito dito4 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltisehe spoorweg 3 129$ 130 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 93$ 93$ dito dito Jelez-Griasi.5 228 227 dito dito Jelez Orel 5 pet. 92$ 92$ dito dito Charkow Azow .5 87$ 87J Polen. Schatkistobligatiën .4 76 Aand. Warschau-Bromberg .4 57 dito dito Weenen 5 140 110 Oostenrijk Obligatie metal. in zilver Januari/Juli 5 pet. 52 511 Obligatiën dito April/Oct. 5 51$ 51 dito in papier Mei/Nov.. 5 49^ 48$ dito dito Febr./Aug. 5 49 Aand. Nation, bank3 800$ 8004 Loten 18605 515 513 dito 1864121 120 Hongarije. Schatkistbiljett. 6 pet. Oblig. Theies spoorweg5 60$ 63 Italië. Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 98$ 98$ üpanje. Obligatiën Buitenl.. 3 pet. 1313^ Oblig. Binnenlandsche. 3 12$ 12$$ Portugal. Obligatiën 3 5l| 51$ Turkije. Inschr. Alg. schuld 5 10,^ 10^ Obligatiën 18696 28 27$ SSgypte. Obl. 18687 pet. 36 36 Obl. 1873 7 37$ 37$ JLinerika.Obl.Ver. Stat. 1904 5 102$ 102$ Obligatiën dito dito 1885 6 101$ 101$ Illin. Cert. Amsterdam. 85$ 85$ Oblig. Illinois Redemtion. .6 Oblig. Central Pacific 6 93$ Certific. Chic. N. W7 57$ 58 Oblig. Madison Ext7 85$ 85$ dito Winona-St. Peter 7 80$ 80$ dito N. W. Union7 80$ 80$ dito Union Pac. Hoofdl. .6 90 Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 dito dito dito 2esec. 7 30$ 31 Brazilië. Obl. 18634$ 84 Obl. 1865 5 90$ Pï'ijzcn van coupons. Amsterdam 8 Juli, Metall. 18.75; dito zilver 19.20Div. Eng. per f 11.90Eng. Portugal per 12.Spaansche piasters Aroerikaansche dollars (in goud) 2.44$. Amsterdam 7 Juli. Metall. 19.20; dito zilver 19.60; Div. Eng. per f 11.90; Eng- R assen per 11.90; Eng. Portugal per ƒ12.—; Frans, ƒ47.65; Belg. 47.65; Pruis, ƒ58.60; Hamb. Russen 30$ Russen in Z. R. 30$Pool- sohe per fl. Poolsche per Z. R. Spaau- sche p'asters Spaansche binnenlandsche Amerikaanschedollars /2.44$; papierƒ2.15. Voorspoedig bevallen van een Meisje ADRIANA OLRÉÉ, geliefde echtgenoote van J. W. J. VAN VONDERS WESTËR- Veere, BURGER, Oud-Verificateur. 8 Juli 1876. Heden overleed, na langdurig lijden, in deii ouderdom van 75 jaren, onze geliefde man en vader WILLEM D'HONDT, Hoefsmid te Sasput. Schoondijke, 7 Juli 1876. ANTHONETTA RISSEEUW. Wed. W. D'HONDT en kinderen. Algemeene kennisgeving zoo aan familie als vrienden en bekenden. Voor de bewijzen van deelneming bij het over lijden van onzen vader en behuwdvader ontvan gen, betuigen wij onzen oprechten dank. Vlissingen, 8 Juli 1876. J. M. STERZENBACH. C. STERZENBACH—Laktrok. M. BL0NKER, gepensioneerd Rijks-Ontvanger te Aardenburg, op 8fjarigen leeftijd, zijn 72jarig jachtvermaak stakende, bedankt bij deze hartelijk alle nog bestaande grondeigenaren en pachters, voor de vriendschap hem bewezen, door het hem verleenen van vergunning, om hunne landerijen te mogen bejagen. Aardenburg, Juli 1876. De ondergeteekende verzoekt vriendelijk vóór zijn vertrek uit deze stad, het aan hem verschul digde zoo spoedig mogelijk te willen voldoen. Middelburg, 8 Juli 1876. J. N. HEERÖLDT.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3