Advertenties. Correspondentie. Handelsberichten. RIJKS HOOGERE BURGERSCHOOL. BUITEÏÏLAÏÏD. Julius von Wickede over den oorlog in het Oosten. I? 45jartp Algemeen Overzicht, Graanmarkten enz. n ft ft ft P f) ft Openbaar Examen De Fransche kamer van afgevaardigden had gisteren iets van een kwajongens troep. Voorzeker geen parlementaire qualificatie, maar die volkomen te rechtvaardigen is. Zie hier wat er is voorge vallen. Na de mededeeling van het overlijden van den heer Sebert gaf de voorzitter voorlezing van een voorstel van den republikeinschen afge vaardigde Marcou, strekkende om de medeplichti gen aan den coup d'état van Napoleon III, op 2 December 1851, in staat van beschuldiging te stellen. Reeds een paar dagen geleden was dit voorstel aangekondigd, dat natuurlijk slechts ten doel heeft de Bonapartisten te vervolgen en te verbitteren. Zij zeiven vroegenbij monde van de heeren Tristan en Lambert, de urgentie voor het voorstel, die met groote meerderheid van stemmen werd geweigerd. De heer Dufour (van de rechterzijde) stelde daarop voor om de deelgenooten aan de revolutie van 4 September 1870, toen de republiek is ge proclameerd, in staat van beschuldiging te stellen. Nu kwam echter het mooiste van de grap, toen de Bonapartist Robert Mitchell een voorstel in diende om de 8 millioen kiezers, die bij hetplebi- scit in December 1851 den coup d'état van Napoleon hebben goedgekeurd, in staat van beschuldiging te stellen, benevens alle ambtenaren en afgevaar digden, die den eed aan het keizerrijk hebben afgelegd, 'tls duidelijk dat de heer Mitchell een loopje met de zaak nam ter bespotting van de voorstellen der republikeinen. Een hunner, de heer Choiseul, bewees aan het voorstel-Mitchell dezelfde eer door de Bonapartisten aan dat van den heer Marcou bewezen, door er de urgentie voor te vragen die met een groote meerderheid werd aangenomendoch begrijpende dat dit al te gek was stelde hij vervolgens zelf de prealabele quaestiedie met 362 tegen 73 stemmen werd aangenomenen waarmede het voorstel weder in de doofpot is gestopt. Hoe kan men een dergelijke spotternij en lichtvaardige handel wijze anders noemen dan kwajongenswerk? De oude lichtzinnigheid schijnt bij de Franschen weer boven te komen; zoodra zij zich wat vrij beginnen te bewegen en het hoofd weder wat durven opstekenontwaakt ook weder de oude onbedachtzaamheid en spotzucht, die meermalen zoo nadeeligen invloed hebben uitgeoefendchas- sez le naturelil revient au galop. De kamer beeft gisteren anders niet gedftan, dan zich met deze interpellaties vermaken. De regeering daarentegen heeft zich ernstig met de Oostersche quaestie bezig gehouden. Uit de bij haar ontvangen antwoorden blijktdat tot nogtoe de politiek van onthouding en non-interventie het meeste kans heeft om door de Europeesche mogend heden ten aanzien van de verwikkelingen in het Oosten te worden aangenomen. Dit is ook de politiek van de Fransche regeeringdie zij vast beraden en onveranderlijk denkt te volgen. Volgens berichten uit Belgrado zijn de vijande lijkheden met kracht voortgezet ten gunste van de Serven. Na een gevecht van drie uren heeft generaal Tchernajeff het versterkte kamp van Rabina Glava op de Turken veroverd, dat door verscheidene bataljons van hunne troepen werd verdedigd. De Turken zijn met achterlating van al hun wapenen, paarden en bagage op de vlucht gegaan. Na do Drina te hebben overgetrokken hebben de Serven een strijd bij Bielina onderno men terwijl Ranko Alympics bij Bellioa in een gevecht was gewikkeld. Uit de Herzegowina wordt gemeld, dat de Turken Maandag de voor posten der Montenegrijnen bij Podgoritza hadden overvallen doch dat na een bloedig gevecht beide partijen hare posities hadden behouden. Het Servische ultimatum heeft aan de Porte aanleiding gegeven eene circulaire tot de gara- deerende mogendheden te richtenwaarin zij kennis geeft van haar voornemen omingeval van een aanval van Servië, alle toegeeflijkheid ten aanzien van dat vorstendom te laten varen en gebruik te maken van haar recht van verdediging aan gene zijde dér Servische grenzen. Hierop is reeds van verschillende zijden, o. a. van Engeland en Rusland een goedkeurend antwoord ontvangen. Merkwaardig is de wijze waarop de prins van Montenegro heeft geantwoord op de depêches van den grootvizier, waarin deze hem de tevredenheid der Porte betuigde over de handhaving der neu traliteit. De prins bedankt voor de waardeoring der Porte van zijne houding jegens haar, maar hij kan hare verzekeringen niet aannemen. Zij is bedrogen door de leugenachtige rapporten van haar agenten. De blokkade der grenzen is een feit. De Turksche troepen op de grenzen van Montenegro zijn in de laatste dagen vermeerderd, en op raad de; mogendheden heeft hij zich out. houden deel te nemen aan den opstand. Daar echter de Porte i 'ijkt niet in staat te zijn dien te onderdrukken, geeft hij er de voorkeur aan haar openlijk den oorlog te verklaren. Verscheidene maanden zijn voorbijgegaan sedert wij, aan de hand van den Duitschen overste von Wickede, een blik wierpen op de vazallen-staten van het Turksche rijk, die, aan de Noordelijke provinciën daarvan grenzende en door overeen stemming in taal, volksaard, maatsehappelijken toestand en aardrijkskundige gesteldheid met die provinciën in nauwe betrekking, voor het wanke lend gezag des sultans het grootste blijvende gevaar opleverden. Niet onbelangrijk schijnt het thans, nu de oorlog uitgebroken is, te vernemen wat deze bekwame krijgskundige en schrijver, die het Oosten uit eigen aanschouwing en uit de be3te officieele opgaven zoo nauwkeurig mogelijk kent, over den vermoedelijken loop van den strijd denkt. Zijne meening daaromtrent zet hij opnieuw in een brief aan de Kölnische Zeitung uiteen. De strijdmacht zoowel van Servië, Montenegro en de Herzegowina aan den eenen als van Turkije aan den anderen kant, bestaat uit een betrekkelijk klein aantal geregelde troepen en eene groote menigte niet of slecht geoefende landweer, militie en vrijwilligerkorpsen. Voor zoover men op de situatie-staten in den Krim oorlog kon af gaan, bedroeg het geheele Turksche leger destijds in oorlogstijd 298,000 man infanterie (waarvan 111,000 man geregeld geoefend), 26,000 ruiters (waarvan 21,000 geregeld geoefend) en 800 ka nonnen met toebehooren. Van deze geheele menigte, rekent von Wickede dat de nieuwe sultan, zelfs indien hij een doortastend en krachtig man is, waarvoor men hem niet houdt, ongeveer een vierde gedeelte op de been -zal kunnen brengen. Het overige zijner troepen zal bestaan uit Arabische bedouïnen te paardAlbanische scherpschutters, Baschi-Bouzouks en andere vrijbuiters, zoodat men de sterkte van het Turksche leger op de grenzen hoogstens op 150,000 man mag schatten. Het leger der tegenpartij staat in gehalte zoo wel als in getalsterkte met de Turken ongeveer gelijk. Servië heeft een staand leger van slechts 6600 mau infanterie, 250 ulanen, 600 artilleristen, 400 kanonnen en eenige honderden mineurs en sappeurs. De eerste ban der militie, die thans onder de wapens heet te staan moet 80,000 man sterk zijn, doch werd in vredestijd slechts 14 da gen in het jaar en dan nog zeer onregelmatig en met een aantal uitzonderingen geoefend. Monte negro bezit in vredestijd slechts eenige honderde lijfgardes van den vorst, Perjanici (pluimdragers) genaamd. De Montenegrijnsche militie moet uit ongeveer elf a twaalfduizend man bestaan. De officieren zijn, voor zoover zij eene behoorlijke krijgskundige opleiding genoten hebben, in beide kampen grootendeels vreemdelingen; aan een geoefen- den generalen staf bestaat aan weerszijden gebrek. Een aantal Russische officieren hebben reeds in het Servische leger dienst genomen en nog honderde hunner wapenbroeders zullen hun voorbeeld nog vol gen. In het Turksche leger vindt men eene menigte gewezen PoolscheHongaarsche en Engel- sche officierenvooral uit het Engelsch-Indische legerdat op het oogenblik werkeloos iskomen vele officierenuit sympathie voor de Turken of uit zucht naar avonturen hunne diensten aanbie denterwijl vele Polen natuurlijk ook deze gele genheid om tegen den erfvijandRuslandte vechtenniet ongebruikt voorbij laten gaan. Zija de beide legers in getalsterkte en in ge halte der officieren ongeveer aan elkander gelijk, ook in lichaamssterkte der soldaten stelt von Wickede ze ongeveer op eene lijn. De Serviërs Bosniërsen Montenegrijnen zijn meest groote, sterke kerelsvan een on tembaren persoonlijken moed doch de Turksche Albanezende Bosnische onderdanen van den sultan de Tscherkessen en een aantal andere Aziatische soldaten doen in die opzichten voor hen niet onder. Yele manschappen uit andere provinciën van Europeesch-Turkije zijn kleiner van persoondoch bezitten daarentegen grootere volharding en geduld dan hun uiterlijk aanduidt. Volkomen gelijk staan echter de twee kampen in dweepzuchtige ruwheid en in niets ontziende wreedheid. ServiërsMontenegrijnen Albanezen, Tscherkessen en Arabieren staan op denzelfden lagen trap van ontwikkelinghet eenige ondex-- scheid tusschen hen is dat de eene partij met het liggende kruis der Grieksch-orthodoxe belij denis de andere met de Mohammedaansche halve maan dweept en overtuigd is dat zij ieder, die een ander geloot belijdt, zonder een schijn van mede lijden mag martelen en vermoorden. Wanneer men hoort van gevangenen, die door de ongeregelde Turksche troepen vermoord, dorpen die door hen verbrandvrouwen en kinderen die door hen mis handeld zijnkan men zich overtuigd houden dat hunne „Christelijke" tegenpartij volkomen het zelfde op haar geweten heeft of er althans toe in staat is. Von Wickede heeft zelf in het huis van een Montenegrin 14 gerookte koppen van Turken zien hangendie de bewoner zich beroemde met eigen hand verslagen te hebbeneen ander tee- kende iederen Turk, dien hij gedood had, met een kruis op zijn geweerkolf aan en telde vol trots reeds eenige dozijnen van zulke kruisjesdie, zeide hijals zoenoffers moesten dienen voor zijn vader, dien de Turken in 1824 levend gespietst hadden. Hij was er ook getuige van geweest dat de Heidukken („Christelijke" roovers) in Bosnië vier Turksche gendarmesdie zij gevangen geno men haddenlevend tot aan de borst in den grond begraven en daarna gebruikt hadden om schijf op hen te schieten. Het karakter van den oorlog laat zich volgens het vermeldemet vrij groote waarschijnlijkheid voorspellen. Het zal een langdurige guerilla-oorlog zijnvan beide zijden met even groote wreedheid gevoerd. Geregelde gevechten zullen weinig ge leverd worden daarentegen aanhoudende scher mutselingen verrassingen in de bergpassen mar- schen en contra-marschendie tot de tegenstrij- digste berichten naarmate de berichtgever op het eene of het andere grondgebied zich ophoudt, aan leiding zullen geven. Mocht het eene enkele maal tot een gevecht in het open veld komendan houdt von Wickede het voor waarschijnlijk dat de Turkenwier troepen over het algemeen toch beter georganiseerd zijn dan die hunner tegen standers, meestal de overwinning zullen behalen. Zoolang geen vreemde mogendheid zich in den krijg mengt, kan deze op die manier eindeloos lang duren en slechts voor beide partijen de groot ste ellende ten gevolge hebben. In het begin zullen de Serviers wellicht eenige voordeelen be halen, doch de goed bevestigde Turksche vestingen, Widdin aan den Donau, Varua, Silistria en ook de forten in Bosnië of het sterke Schumla zullen zij niet kunuen vermeesteren, zoodat het hun onmogelijk zal zijn, vasten voet in 's vijands land te bekomen. De luttele sporen van welvaart, welke tot dusverre in de noordelijke Turksche provinciën en in de vazal-staten gevonden werden, zullen geheel uit geroeid worden; beide partijen, die den oorlog .reeds zonder geld beginnen, zullen zich financieel geheel te gronde richten. Hoe het met de kans staat dat Rusland of Oos tenrijk zich op den duur buiten den strijd zullen houden, valt op het oogenblik onmogelijk te voor spellen. Von Wickede beschouwt het als een groote fout van Oostenrijk, dat het niet reeds iu het vorige jaar, zoodra de opstand in de Herze gowina uitbrak, den toevoer van wapenen en ammunitie daarheen belet heeft. Ware dit geschied, dan zou waarschijnlijk de strijd reed3 geëindigd zijn. Nog op dit oogenblik, beweert de schrijver, heeft Oostenrijk het in zijn macht om door den Donau en da Servische grenzen herme tisch gesloten te houden en den invoer door de havens op de kust van Dalmatie te beletten, aan de vazal-staten alle versterking af te snijden en daarmede den opstand den kop in te drukken, daar Turkije door zijne havens in de Zwarte zee ten allen tijde manschappen en voorraad kan bekomen. Die nauwkeurige grensbewaking zou aan Oos tenrijk veel geld en troepen kosten, doch zij zou het eenige middel zijn, zoolang Rusland het althans niet belette, om een einde te maken aan eene worsteling die op den duur bijna onvermij delijk de aangrenzende mogendheden tot deelneming moet uitlokken cn daarmede het sein tot een algemeenen, geweldigen oorlog geven moet. Een brief van „een Walchersch landbouwer" (te G.) dien wij heden ontvangen, kan niet ge plaatst worden dewijl het papier aan beide zijden beschreven is en het ons aan tijd ontbreekt voor de correctie, welke in het stuk noodig zou zijn. Red. Binnengekomen te Vlissingen het stoomschip P. Caland, gezagv. E. Deddes, van New-York met stukgoederen en de volgende passagiers le klasse: de heer Schimmel en bediende, mevr. de Bruijn en drie kinderenmej. Mazon de heer Rutky met vrouw en twee kinderende heer J. B. Mussche en vrouw de heeren Simon Gazon, Mary Preuss en kind, en Kalkar; 2e klasse: mej. L. Meijer en Ch. Roders de heeren M. MarH. Mathieu, Lijding, J. TerwoortF. Muhling, v. d. Woer, Speenhof en v. d. Velde, mej. Groenewe- gen en Halberstaar en de heer Wicaconatebene vens 101 tusschendekspassagiers. Van Vlissingen vertrokken het brikschip Clemens Plorentinu3, gezagv. van Eijk, naar Borga. Amsterdam, 5 Juli. Raapolie op zes weken 38}, Lijnolie f 28. ÜPrtfzesi vaai S3lle©4©aa. Amsterdam, 4 Juli 5 Juli Wederi. Cert. Werk. schuld. 2} pet. 62} 62 Certific. dito dito .3 74} dito dito dito4 93} 98 Aand. Handelmaatschappij. 5 101} 101} dito exploitat. Ned. Staatssp. 88} Loten stad Rotterdam. 3 96 95} dito dito Amsterdam.. 3 96 95} SSelgië. Cert. bij Rothschild. 2j, pet. Frankrijk. Inschrijvingen 3 64} Inschrijvingen5 „99 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 98 98} Certific. Inscr. 5e serie 5 75} 75} Obl.Hope&C°. 18556eserie. 5 83} 84} dito 1000 18645 „94} 93} dito L. 100 18725 „86} 87} dito L. 100 18735 87 87} Loten 1864 5 f 314 326 Loten 1866 5 303 310 Obl. Hope C°. Leen. 1860. 4} pet. 83} 85 Certific. dito4 73} 74 Inscr. Stieglitz C°. 2e a 4 L. Obligatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito dito dito Aand. Kiew-Brest dito Baltisehe spoorweg Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Polen. Schatkistobligatiën Aand, Warschau-Bromberg dito dito Weenen Oostenrijk Obligatie metal, in zilver Januari/Juli Obligatiën dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov.. dito dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank Loten 1860 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljett. Oblig. Theiss spoorweg SÉaiië. Certific. Amsterdam. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. Spanje. Obligatiën Buitenl.. Oblig. Binnenlandsche. Portugal. Obligatiën Turkije. Inschr. Alg. schuld Obligatiën 1869 Egypte. Obl. 1868 Obl. 1873 Amerika.Obl.Ver. Stat. 1904 Obligatiën dito dito 1885 Illin. Cert. Amsterdam. Oblig. Illinois Redemtion. Oblig. Central Pacific Certific. Chic. N. W. Oblig. Madison Ext dito Winona-St. Peter dito N. W. Union dito Union Pac. Hoofdl. Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. dito dito dito 2esec. Brazilië. Obl. 1863 Obl. 1865 4 pet. 74 4 72} 6 pet. 5 263 4} pet. 83 4 190 5 108} 3 130 5 pet. 93} 5 226 5 pet. 91} 5 85 4 75} 4 f 5 113 74 265 83 191 109 130 94 229 92} 87 75} 112 5 5 3 3 3 3 5 6 7 7 5 6 6 6 7 7 7 7 6 7 7 4} 5 pet. 53 52} •n 52} 51} n 50} 49} R 50 801 795 510 511 123 121 pet. 65 64 98 98 pet. 14tV 13} 13TV 13^ 51} 51} n 10A 10} 29 28 pet. 37 38} 38 n 102 n 101 101 84 90} 93} 93} 57} 57} n 83} 84 n 80} 81 jj 80 80 89 89} 29} 30 90} Prijzen van coupons. Amsterdam 5 Juli. Metall. 19.35dito zilver 19.90Div. Eng. per 11.90Eng. Portugal per 12.Spaansche piasters fAmerikaansche dollars (in goud) 2,44}. Amsterdam 4 Juli. Metall. 19.60dito zilver 19.75; Div. Eng. per f 11.90; Eng- Rtx3sen per 11.90; Eng. Portugal per ƒ12. Frans, ƒ47.60; Belg. ƒ47.60; Pruis, ƒ58.70; Hamb. Russen 30}Russen in Z. R. 30}Pool sche per fl. Poolsche per Z. R. Spaan sche piasters Spaansche binnenlandsche IAmerikaansche dollars 2.44}; papier ƒ2.15. van J. SADELHOF en J. J. BRUNS. Middelburg, 6 Juli. hun dankbare kleinzoon. Ondertrouwd J. F. K00MAN, Controleur bij het Binnenlandsch bestuur in Oost-Indië, en L. GREVE. Axel, 5 Juli 1876. Eenige kennisgeving. Ons ouderhart werd in den avond van 1 Juli zwaar gewond door het overlijden van onzen veel geliefden oudsten zoon PIETER ANTHONIE, in den jeugdigen leeftijd van 21 jaren, diep betreurd door ouders, broeders, zusters eu familie. Allen die den overledene hebben gekend zullen eenigs- zins begrijpen, wat wij in hem verliezen. Middelburg, K. J. H0NDIUS. 5 Juli 1876. C. A. HONDIUS—de Lange. Deze is dienende tot algemeene en bijzondere kennisgeving zoo binnen als buiten deze stad. Door omstandigheden eerst nu geplaatst. Voor de vele blijken van deelneming, ondervon den bij het overlijden onzer moeder en behuwd- moeder P. J. DE PUIJT, wed. den heer ANT. VAN DEN BROECKE, betuigen wij onzen dank. Middelburg, 5 Juli 1876. P. J. VAN BENTHEM JUTTING— van den broecke. L. VAN BENTHEM JUTTING. van de Leerlingen den 13™ tot den ld™ Juli e. k., volgens Programma, daarvan bij den Con cierge voorhanden. Trjjdag den ff™ Juli des avonds te 8 aren openbare Gymnastiekles. Tot het eerste worden alle belangstellenden, tot de laatste Ouders en Voogden der Leerlingen uit- genoodigd door DEN DIRECTEUR. Verzekering tegen Brandschade op ge bouwen en goedei-en wordt gesloten door J. A. TAK 6 C°. als gemachtigden van de Assurantie» Compagnie te Amsterdam, opgericht in Iffffl. Kantoor ZUIDZIJDE DAM.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3