BUITENLAND. Verkoopingen en aanbestedingen, Thermometerstand, State n-G e n e r a a 1. Provinciale staten van Zeeland. Gemeenteraad van Goes, Algemeen Overzicht, koning Leopold in een plechtige audiëntie is ont vangen. De koning zal een tegenbezoek brengen aan den gezant Mohammed el-Zebdi. In China is het voor Christenen ook nog niet alles; of zij het er soms naar gemaakt hebben is een vraag, die niet zoo gemakkelijk kan worden beantwoord. Bij een oploop in Chung Kingfu, provincie Szechuen, op den 24 April jl. werden 20 Chineesche Christenen gedood en 300 huizen in de asch gelegd. In de Fransche kamer is door den heer Des- treux een wetsontwerp voorgesteld, om een crediet te verleenen ter bestrijding van de phyloxera vastatrix, die gevaarlijke vijandin der wijngaarden. De Zwitsersche nationale raad heeft de discussie over het verslag der bondsregeering betreffende de financiën van den staat over 1875 ten einde gebracht; en het verslag goedgekeurd. Met inge nomenheid constateerde de regeering de ratificatie van het Berner posttractaat door alle contractee- rende partijen waartoe op 10 Januari jl. ook Frankrijk is toegetreden. Hoewel de bepalingen van het tractaat voor Zwitserland niet zoo gunstig zijn als die van vroegere tractatenis toch dit nadeel gering tegenover de voordeelen, die het wereldposttractaat over het geheel oplevert, daar de waarde van het bedrag, hetwelk daardoor jaar lijks aan internationaal postrecht wordt uitgewon nen, op 200,000 franken wordt geschat. Den 4™ dezer moet een algemeene vergade ring plaats hebben van aandeelhouders in de Bel gische bank. Het voorloopige centrale comité heelt een voorbereidende vergadering op 3 Juli belegd om over de maatregelen te spreken in de alge meene vergadering te nemen. Het bestuur van Madagascar heeft bij decreet den verkoop van sterke dranken binnen den kring van 10 mijlen rondom de hoofdstad verboden. In 1868 werd een zoodanig verbod voor het geheele koninkrijk uitgevaardigd, doch dit was in strijd met de gesloten tractaten en kon daarom niet worden gehandhaafd. De oorzaak van het staken van den arbeid op de Berlijnsche courantdrukkerijen is deze. In 1873 werd een algemeen tarief voor drukkerijen tusschen patroons en werklieden vastgesteld dat tot 1 Juli 1876 van kracht zou blijven. Met 1 Ja nuari jl. werd het contract opgezegd en een ander tarief ontworpen overeenkomstig de tegenwoordige behoeften, dat den 15ec Juni door patroons en werklieden werd aangenomen en met 1 Juli in werking moest treden. Daarin is echter bepaald dat de regeling van de percenten, die de werklieden boven het vaste loon in sommige plaatsen genie ten, bij onderling goedvinden moet geschieden of in geval van geschil door het bestuur van het Bond der Duitsche boekdrukkers. Over de rege ling van dat en een ander punt betreffende de berekening van de beurskoersen kon men het niet eens worden. De werklieden op eenige drukke rijen stelden een ultimatum en toen de patroons dit niet onmiddelijk aannamen, omdat de zaak in handen eener commissie was, werd op die drukke rijen het werk terstond gestaakt, waardoor som mige bladen slechts gedeeltelijk konden verschijnen. Jl. Dinsdag is te Westkapelle te koop aange boden Perceel 1. 25 aren 60 eentiaren bouwland, lig gende in de gemeente Zoutelande. Perceel 2. 27 aren 65 centiaren bouwland en sprink aldaar. Samen verkocht voor 952. Perceel 3. 29 aren bouwland en sprink, liggende in de gemeente Westkapelle. Verkocht voor 570.70. Perceel 4. 22 aren 30 centiaren bouwland aldaar. Verkocht voor 352. Perceel 5. 23 aren 50 centiaren bouwland aldaar. Verkocht voor 376. Perceel 6. 21 aren 40 centiaren bouwland al daar. Perceel 7. 21 aren 70 centiaren bouwland aldaar. Samen verkocht voor f 562.50. Perceel 8. 22 aren bouwland aldaar. Perceel 9. 21 aren 60 centiaren bouwland aldaar. Samen verkocht voor f 610. Perceel 10. 30 aren 20 centiaren bouwland aldaar. Verkocht voor 430. Perceel 11. 26 aren 10 centiaren bouwland aldaar. Verkocht voor f 400.25. Perceel 12. Een huis met schuur erf en tuin, staande en liggende te Westkapelle op het dorp. Verkocht voor 837. Perceel 13. Een huis met schuur erf en tuin, staande en liggende alsvoren. Perceel 14. 8 aren 40 centiaren tuingrond, liggende aldaar. Samen verkocht voor 1410.25. Perceel 15. 56 aren 60 centiaren bouwland, liggende in de gemeente Westkapelle. Verkocht voor f 1166.76. Perceel 16. 33 aren 91 centiaren bouwland en sprink, liggende in de gemeente Zouteland. Ver kocht voor 550.15. Perceel 17. 48 aren 54 centiaren bouwland en sprink aldaar. Verkocht voor f 700.25. Eergisteren is alhier te koop aangeboden I. Een winkelhuis en erf, aan de Vlissingsche straat, wijk K n° 49. Verkocht voor f 812. II. Een huis en erf, zijnde eene smederij, aan de Vlissingsche straat, wijk K nu 50. Verkocht voor f 1157. III. Een huis en erf, aan de Heerenstraat wijk H n° 140, Opgehouden op 1000. 30 Juni 's av. 11 u. 60 gr. 29 Juli 's morg. 7 u. 64 gr. 's midd. 1 u. 71 gr. 's av. 6 u. 64 gr. Verandering1 der grenzen vtiu gemeenten in Zuid-Holland, Memorie van toelichting.) Door de administratie van het kadaster werd in verband met de wet van 27 Mei 1869 (Staatsblad n° 90), eene herziening ontworpen van de grenzen der gemeenten in Zuid-Holland en Zeeland, die bij de nieuwe regeling der grens tusschen de beide provinciën, door genoemde wet vastgesteld, betrok ken zijn. Zoodanige herziening is noodig, opdat het vaarwater, waardoor de provinciale grensschei ding loopt, van weerszijden ook gemeentelijk inge deeld zij. Zij werd ook bij de behandeling der genoemde wet voorbehouden. De ontworpen herziening is aan gedeputeerde staten van Zuid-Holland en van Zeeland toegezon den, teneinde daarmede gehandeld zou worden overeenkomstig de artt. 129— 132 der gemeentewet. Wat de gemeenten van Zeeland betreft, achtten gedeputeerde staten het in het algemeen belang," dat het gedeelte vaarwater, bij de wet van 1869 aan die provincie toegevoegd, niet tusschen elf verschillende gemeenten verdeeld wierd. Zij oor- deelen het beter, dat bedoeld deel van het vaar water van de Noordzee tot aan het Dijkwater wierd toegevoegd aan de gemeente Brouwershaven en het overig deel aan de gemeente Bruinisse. Naar het gevoelen van gedeputeerde staten zou het sommige gemeentebesturen niet altijd mogelijk zijn omwaar dit noodig mocht zijnop het ge bied, hetwelk haar toegewezen zou worden, han delend op te treden en zou de verdeeling tusschen elf gemeenten ook voor de gezaghebbers van schepen en andere zich aan boord bevindende per sonen moeielijkheden opleveren, daar deze veel tijds niet nauwkeurig bekend zullen zijn met de grens der gemeenten in het vaarwater, wanneer zij verplicht zijn zich met het gemeentebestuur in betrekking te stellen. Behalve dat eenige der betrokken gemeenten zich tegen het denkbeeld van gedeputeerde staten verklaarden, heeft ook de administratie van het kadaster in de geopperde bezwaren geen reden gevonden op de ontworpen regeling terug te komen. De zaak werd evenwel nog ten onderzoek op gedragen aan den toenmaligen inspecteur in de tweede inspectie in overleg met de hoofdinge nieurs van den waterstaat in de beide provinciën. De slotsom van dit onderzoek was, dat de moeie lijkheden, die uit de grensregeling, door gedepu teerde staten voorgesteld, zouden voortspruiten, grooter zijn dan die, welke de scheepvaart bij de door het bestuur van het kadaster ontworpen regeling zou kunnen ondervinden. Wanneer toch door verloop der stroomen zich vóór de zeedijken der niet in de verdeeling betrokken gemeenten, tusschen de Noordzee en het Dijkwater, slikken en later voor bedijking geschikte schorren vormen, zouden die gronden deel uitmaken van de gemeente Brouwershaven, hoewel in sommige gevallen ver van die gemeente verwijderd. Üit dien hoofde en wegens de moeilijkheden, waartoe het aannemen van de laagwaterlijn vol gens de aanduiding van de beide hoofdingenieurs, als grens der Zeeuwsche gemeenten (behalve Brou wershaven en Bruinisse) aan de zijde van het vaarwater zou kunnen leiden, werd aan het door het bestuur van het kadaster ontworpen plan vast gehouden. Alleen werd in dit plan eene dooi den inspecteur aanbevolen geringe wijziging ge bracht, voor zooveel de grondscheiding tusschen de gemeenten Dui vendijke en Brouwershaven betreft. De raden en commissiën uit de ingezetenen der gemeenten van Zeeland, vervolgens overeenkomstig de wet over het plan gehoord, hebben hiertegen in enkele gemeenten bedenkingen gemaakt. De bedenxingen uit Brouwershaven zien op een toe stand, die zich later zou kunnen voordoen, maar nog gëheel in het geheel in het onzekere ligt en men mag aannemen, dat, wanneer die toestand er is, de noodige wijziging in grens niet zal achter blijven. In de gemeente Zonnemaire vond de grensscheiding, zoowel aan de zijde van Brouwers haven als aan die van Dreischor, zooals zij op de kaart is voorgesteld, bezwaar. Het is gebleken, dat die voorstelling in overeenstemming is met de indertijd opgemaakte processen-verbaal der grens bepaling tusschen Bommenede, bij de wet van 30 December 1865 (Staatsblad n° 175), met Zonnemaire vereenigd, en Brouwershaven, en der grensbepaling tusschen Zonnemaire en Dreischor. De bedenking uit St. Philipsland geldt mede de aanduiding der grens op de kaart, doch die aanduiding is in over eenstemming met de wet van 27 Mei 1869 (Staats blad n° 90). Uit het verslag van het gebruik der provinciale toelage van f 2000 over 1874, ter bevordering van het schoolgaan en meer getrouw schoolbezoek op de openbare en bijzondere lagere scholen in Zee land, blijkt, dat met het batig saldo van het vorige jaar in het geheel beschikbaar was 2051,88} die door den inspecteur pondspondsgewijze over de verschillende districten zijn verdeeld. Daar het ten vorigen jare en ook reeds vroeger gebleken was, dat door sommige gemeentebesturen in het le, 2e, 3e, 5e en 6®. schooldistrict weinig of geen belangstelling in deze zaak was aan den dag gelegd, is door de schoolopzieners in die districten, na overleg met den inspecteur, een circulaire aan a1 de plaatselijke schoolcommissiën gericht, ten einde te vernemen, of door haar of de gemeente raden op het ontvangen van een aandeel in de over 1874 verleende provinciale toelage al dan niet prijs werd gesteld, en of er voor hetzelfde doel ook vanwege de gemeenten en wellicht ook van de ingezetenen eenige bijdragen konden wor den verwacht. Deze circulaire is later nog ge volgd door eene andere, waarbij aan de commis siën, welke de hiervoren bedoelde vraag bevestigend hadden beantwoord, o. a. in overweging werd gegeven, om, vermits dit hier en daar reeds met gunstig gevolg was beproefd, de uit de provinciale toelage beschikbaar gestelde gelden meer alge meen ook tot het verleenen van premiën in geld of van spaarbankboekjes aan te wenden. Deze circulaires hebben in enkele districten wel tot eenig resultaat geleid en althans ten ge volge gehad, dat er door onderscheidene gemeente besturen, vooral in le, 3e en 6e en ook door eenige besturen in het 5e schooldistrict, wel wat meer belangstelling dan vroeger is betoondzooals ook blijkt uit de door die besturen verleende bijdragen uit de gemeentekassen. Voorts hebben eenige schoolcommissiën voor het ten behoeve van hare gemeente bestemde aandeel in de provinciale toelage bedankt of, door het onbeantwoord laten van de eerste der bovenver melde circulaires getoond daarop geen prijs te stellen, te wetende commissiën te Biggekerke, Veere, Vlissingen, Vrouwepolder, Brouwershaven, Duivendijke, Eikerzee, Ellemeet, Oosterland, Scher- penisse, St. Maartensdijk, St. Philipsland, Cadzand NieuwvlietSt. Anna ter MuidenZuidzande, Hengstdijk, Hulst, Koewacht en Zaamslag. Aan deze 20 gemeenten en aan die van Hontenisse, alwaar de plaatselijke schoolcommissie had ver klaard dat zij de som, voor deze gemeente bestemd, slechts voorwaardelijk en wel voor een ander doel dan waarvoor de provinciale toelage is verleend, wenschte te ontvangen, is alzoo geen aandeel daarin uitgekeerd. Ten behoeve van al de overige gemeenten dezer provincie is echter door de schoolopzieners weder een gedeelte dier toelage beschikbaar gesteld en tot het verstrekken van belooningen aan leerlingen der openbare scholen aangewend. Voorts is daaruit ook door 12 bijzondere scholen een aandeel ge noten, te weten door de gesubsidieerde bijzondere school te Sluiskil (gemeente Neuzen) en door de niet gesubsidieerde bijzondere scholen te Kamperland, Wissenkerke, Oud-Vossemeer, Goes, Nieuwdorp, (gemeente 'sHeer Arendskerke), Kwadendamme (gemeente Hoedekenskerke), Rilland, Groede, Axel, Neuzen en Sas van Gent. Aangaande de bestemming, welke in de ver schillende districten aan de zoo uit de provinciale toelage als van elders verkregen gelden is gege ven, kan o. a. het volgende worden medegedeeld. In het 4e schooldistrict werden, evenals vroeger, bijna overal premiën of toelagen in geld verleend aan enkele leerlingen, die zich in 1874 het meest door getrouw schoolbezoek hadden onderscheiden, en daarenboven nog een sierlijk getuigschrift, zoowel aan deze als aan een aantal andere trouwe school- gangers. Te 's Heer-Arendskerke en te Hoedekens kerke werden uit de gemeentelijke bijdragen nog andere geschenken gegeven. Voorts is door den schoolopziener uit de provinciale toelage weder eene som van f 84 uitgekeerd aan het comité tot wering van het schoolverzuim te Goes, uit welke som en de verder nog bij dit comité beschikbare gelden spaarbankboekjes, boekgeschenken en ge- tuigschiften aan de leerlingen zijn toegekend. In het le district zijn ditmaal ook, bij wijze van proefneming in onderscheidene gemeenten beloo ningen in geld of spaarbankboekjes en voorts ook getuigschriften aan de leerlingen uitgereikt. Te Middelburg, ten behoeve van welke gemeente door den schoolopziener uit de provinciale toelage eene som van 145 is verleend, werden 9 leerlingen der openbare school voor onvermogenden (school G)ieder met een spaarbankboekje, met eene in schrijving van f 3.50, en 182 leerlingen derzelfde school met geldprijzen tot een verschillend bedrag begiftigd. Voorts werden nog boekgeschenken toegekend aan 152 leerlingen der school voor min vermogenden (school F) in dezelfde gemeente. In de 4 overige districten werden hoofdzakelijk alleen boekgeschenken, atlasjes, prenten en getuig schriften uitgereikt, in enkele gemeenten zooals te Nieuwerkerkaan de meisjes ook naaidoozen, breinaalden enz. en te Tholen vooral aan de leer lingen der hoogste klasse voorwerpen van verschil lenden aard, welke geacht werden aan de leerlingen voor hunne verdere oefening of in het dagelijksch leven van nut te kunnen zijn. In 2 gemeenten van het 5e district en in éene gemeente van het 6e zijn echter ook geldelijke belooningen toegekend. Te Aardenburg werden namelijk aan 5 en te Sluis aan 6 leerlingen ieder een spaarbankboekje met eene inschrijving ad f 5, in de eerstgenoemde ge meente tevens aan 7 leerlingen nog eene premie van ƒ3, f2 of f 1 verleend. Te Axel werden aan de leerlingen ook dergelijke premiën geschonken. In vier gemeenten van het 2e schooldistrict, te Noordwelle, Renesse, Serooskerke en Zonnemaire, in éene gemeente van het 3e district, te Stavenisse alsmede in éene van het 5e district, te St. Kruis, heeft evenwel de uitreiking der belooningen om bijzondere, daarvoor bij de verslagen der districts schoolopzieners aangevoerde, redenen in 1875 nog niet plaats gehad en zou dit eerst in het loopende jaar geschieden. In een aantal gemeenten ging de plechtigheid der uitreiking tevens met een school- of kinder feest gepaard of werd dit eenigen tijd later gehouden. (Wordt vervolgt). Zitting van Donderdag 29 Juni. Voorzitter de heer Blauwbeen. Afwezig de heeren Delbaerevan Hoek, Pompe van Meerdervoort met kennisgeving, en B. M. den Boer. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling van de navol gende stukken. a. Van het provinciaal blad n°. 61houdende mededeeling dat de benoemde commissaris des konings jhr. mr. W. Six, zijne betrekking als zoo danig heeft aanvaard. Voor kennisgeving aan genomen, b. Van het proces-ver baal van opening der boeken en kas van den gemeente-ontvanger het welk aan gedeputeerde staten zal worden mede gedeeld. c. Van een koninklijk besluit houdende goed keuring van de verordening tot heffing van school geld op de middelbare school voor meisjes. Voor notificatie aangenomen. d. Van de jaarverslagen (over 1875) van Haar lem en Leidendie in de boekerij zullen geplaatst worden. e. van een schrijven van mr. J. Dirks te Leeuwar den houdende dankbetuiging voor de hem af gestane gildepenningen. Voor kennisgeving aan genomen; f. van de aanbeveling door de plaatselijke ge zondheidscommissie ingezonden ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van dr. L. Posthumus op welke zijn geplaatst de heeren Z. T. Diehl, leeraar aan de hoogere burgerschool en I. B. van Kalmthout apotheker. De benoeming zal in eene volgende vergadering geschieden. I. Een voordracht van burgemeester en wet houders, strekkende om ingeval van vacature we gens vertrek of overlijden van een leeraar aan de hoogere burgerschool, de jaarwedde, aan de vacee- rende betrekking verbonden, onder de leeraren, die met de waarneming zijn belast geweest, te verdeelen, in evenredigheid van de door ieder van hen gegeven lesuren, wordt met algemeene stem men, op éen na die van dr. Callenfels goed gekeurd, nadat een voorstel van dien heer met algemeene stemmen, behalve die van den voorstel ler, verworpen en een amendement van den heer van Swinderen, om de verdeeling alleen te doen plaats hebben, indien de vacature minstens 14 dagen heeft geduurd, met 6 tegen 2 stemmen (die van dp. van Renterghem en van den voorzitter) dr. Callenfels hield zich buiten stemming was aangenomen. II. Tot hulponderwijzer wordt met algemeene stemmen benoemd F. B. Huis, hulponderwijzer te Leeuwarden. Op de voordracht was mede geplaatst J. J. F. Kriigers, kweekeling aan de rijks-kweek school te 't Hertogenbosch, die zich echter heeft teruggetrokken. III. Aan don heer C. J. Witte wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de burgeravondschool. De heer van Renterghem verklaarde niet genoeg ingelicht te zijn en hield zich buiten stemming, terwijl de heeren Callenfels, Quist en Vervenne, tegen het voorstel om eervol ontslag te verleenen, stemden. IV. Aan burgemeester en wethouders wordt machtiging verleend tot het doen van af- en over schrijving op de begrooting voor 1875. V. Hiertoe wordt mede machtiging aan het burgerlijk armbestuur verleend. VI. Aan eenige personen wordt remissie ver leend van den hoofdelijken omslag en de belasting op de honden over 1875. VII. Na eenige discussie tusschen den voor zitter en den heer Busing worden verschillende posten in genoemde belastingen oninbaar verklaard. VIII. Nadat dr. Callenfels eenige inlichtingen heeft gevraagd, omtrent de bevoegdheid van de raadsleden tot het lichten van stukken uit het archief en deze door den voorzitter zijn gegeven, is de vergadering gesloten. De quaestie over de benoeming van maires krijgt in Frankrijk een ernstig karakter. De goede wil echter van alle republikeinsche partijen, vooral van de leiders om samen te werken, ten einde het ministerie te steunen, geeft hoop dat een crisis zal worden vermeden. De zaak is dat de linkerzijde en de republikeinsche unie bij meerder heid van stemmen hebben besloten tegen het con- ciliante ontwerp der commissie van rapporteurs te stemmen. De leden van de bureaux der drie groepen van de linkerzijde hebben daarop eene vergadering gehouden, waarin zij de vraag bespro ken hebben wat te doen om een breuk met het ministerie te voorkomen, tegenover de oppositie van de groote meerderheid der republikeinsche afgevaardigden tegen de benoeming van maires door de regeering in de hoofdplaatsen der kantons. Zou men voorstellen de beslissing over de quaestie te verdagen tot de discussie der organieke wet, of wel om voorloopig de wet van 1871 of een gelijkluidende in werking te stellen Het resultaat der discussie was om de denkbeelden, door de verschillende bureaux ontwikkeld, aan den president van den ministerraad mede te deelen en hem te vragen dat hij óf de kabinetsquaestie niet zou stellen, ten aanzien van het artikel waarbij aan de regeering het recht tot benoeming der maires in de groote steden wordt toegekend, óf dat hij als grondslag tot onderhandeling zou aannemen de wet van April 1871 of die van 1848, waarbij aan de regeering het recht tot benoeming van de maires in alle steden boven de 6000 zielen wordt toegekend. Aan de heeren Gambetta, Lepère, A. Grévy, Jules Ferry, Germain en Bethmont werd opge dragen met den heer Dufaure te gaan onderhan delen, een last waarvan zij zich gisteren hebben gekweten. Wat het resultaat daarvan zal wezen is nog niet te voorspellen, want de minister heeft, zonder zich uit te laten omtrent zijne opinie evenmin afwijzend als toestemmend, het wenschelijk geacht wat hem door de gedelegeerden omtrent den politieken toestand was medegedeeld eerst ter kennis te brengen van den ministerraad en diens advies in te winnen, zoodat een paar dagen zullen moeten verloopen eer de beslissing bekend kan zijn. De commissie van rapporteurs omtrent het voorstel tot staking der vervolgingen tegen voor malige communalisten, heeft gisteren haar eerste zitting gehouden en besloten, in weerwil van den brief van den president der republiek, een rapport met een wetsvoorstel aan te bieden.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2