N°. 155, 119e Jaargang. 1876. Maandag 3 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco f 3,50, Afzonderlyfco nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiên: 20 Cent per regel, Geboorte- Trouw- Doodberichten enz,; van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 1 Juli, Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s. Landbouw. Na afloop der matinêe musicale in het Schut tershof alhier was gisteren namiddag te 4 uren de Loskade de magneet die duizenden menschen tot zich trok. Volgens het programma zouden, bij voldoende deelneming, aldaar volksspelen plaats hebben. Het bleek echter dat de deelneming niet voldoende is geweest, zoodat die spelen achter wege bleven. Als een bewijs van de activiteit der feestcommissie vermelden wij en parenthese, dat zij o. a. pogingen heeft aangewend om den bekenden zwemmer Boyton hier te krijgen, doch deze zijn niet geslaagd. Te half 5 werd door den heer Hendrickx uit Antwerpen een luchtballon opgelaten, die statig omhoog rees en langzamerhand uit het gezicht verdween. Minder gelukkig was een uur later een tweede luchtballon, want deze geraakte bij het opstijgen in brand. Het gemis van mastklimmen, sprietloopen enz. bleek geen invloed te hebben op de feestelijke stemming der aanwezigen, want het was een ge joel als ware het kermis. Trouwens de aanblik van de op het terrein geplaatste kramen en tenten had wel iets van een kermis, maar in goeden, prettigen zin. Het muziekkorps onzer schutterij, dat zich van 4 tot 6 uren hooren liet, was ge plaatst in een fraaie muziektent, omgeven door vlaggestokken met wimpels, schilden enz. Groen en bloemen zetten aan het geheel bevalligheid bij. De in het kanaal liggende schepen waren met vlaggen getooid, waaronder uitmuntten het drie mastschip Susanna Johanna van de firma van Zeijlen Decker, en het barkschip Eiga van de firma den Bouwmeester, Borsius en van der Leijé. De koffiehuizen van de heeren de Zeeuw en Gulinks alsmede de aanlegplaats der stoombarge van den heer G. Alberts Lz., waren met groen en ballons versierd. Tusschen 6 uren en half 8de eenige tijd ruimte waarvoor het feestprogramma niets had aangewezen, maakten vele ingezetenen en vreem delingen eene wandeling door de stad, meer be paald in de richting van het droge dok. Bij die wandeling trok de etalage van sommige winkels de aandachtwaaronder uitmuntte de keurig nette en toepasselijke versiering voor de ramen van den sigarenwinkel in den Korten Delft van de heeren Gebr". Dronkers uit Eotterdamalsmede de uit stalling in den boekwinkel van den heer J. A. de Heer in den Langen Delft. Overeenkomstig het programma had van half 8 tot 10 uren weder eene muziekuitvoering aan de Loskade plaats, ditmaal door de stafmuziek van het 3f regiment infanterie. Overbodig is het te zeggendat weder eene groote menschenmassa daarbij tegenwoordig was. De vaart door het kanaal met eenige fraai ver sierde en verlichte vaartuigjes door eenige parti culieren leverde een zeer aardig gezicht op. Voor de kamers op de eerste verdieping boven het koffiehuis van den heer de Zeeuw was eene keurige gasilluminatie aangebracht. Genoemd ko ffiehuis alsmede het daarnaast gelegene van den heer Gulinks, de aanleg- en bergplaats der stoombarge enz. waren mede met verlichte ballons versierd. De meergenoemde schepen Susanna Johanna en Riga, alsmede eene boeier behoorende tot den waterstaat alhier, waren fraai geïllumi neerd het eerstgenoemde met gas. Ook eene stoombarge van den heer Alberts was met ballons h giorno verlicht. Aan boord der stoomboot „Stad Middelburg n° 1", die aan de loskade kwam liggen, bevonden zich vele genoodigde heeren en dames, om van daar getuigen te zijn van het te 11 uren aan de over zijde van het kanaal ontstoken vuurwerk. Dit laatste was vervaardigd door den heer Hendrickx. De twee voornaamste nommers van het programma, zijnde het watervuurwerk en het op het feest toe passelijk slotstuk, waarin met letters van een meter groot de woorden „Middelburg bloeie" te lezen stondenvoldeden zeer goed. Het laatste verdiende, voorzeker ook als instemming met de beteekenis dier woordenmet warmte te worden toegejuicht. Ook de muziek der schutterij, aan boord van de stoomboot met genoodigden, deed zich daarbij hooren. De feestvreugde duurde bij velen tot laat in den nacht voorten werd voor zoover ons bekend is, door niets gestoord. Hoogst aangenaam is het ons dit te mogen constateeren. Ten slotte brengen wij hulde aan de feestcom missie voor de zorg en moeite die zij zich heeft getroost, en wenschen wij haar geluk met den uitslag van het feest. Nadat gisteren avond het driemastschip „Minis ter Fransen van de Putte" in het achterdok alhier was gebracht, werd daarvan door den burge meester per telegraaf bericht gezonden aan Z. M. den koning en Z. K. H. prins Hendrik. In antwoord daarop ontving hij gisteren avond namens den koning en heden morgen van prins Hendrik onderstaande telegrammen beide van het Loo afgezonden „De koning, erkentelijk voor mededeeling, is ge lukkig te vernemen dat het droogdok „Prins Hen drik" met den besten uitslag geopend is. Konings adjudant, van capellen." „Bedank u zeer voor mededeeling van goed ge slaagde opening nieuw droogdok en wensch u er hartelijk geluk mede. Prins Hendrik." Gisteren morgen is na langdurige ongesteldheid overleden de heer C. Krijgersedert 1862 ge meente-bouwmeester alhier. De gemeente verliest in hem een harer ijverigste en bekwaamste amb tenaren, die bij het uitvoeren der verschillende werken, welke in de laatste jaren alhier zijn uit gevoerd, haar belangrijke diensten bewezen heeft en in zijne betrekking de algemeene achting genoot. Naar wij vernemen .is de heer Hamangenees heer te Veere, die voor de benoeming als gemeente geneesheer te Domburg bedankt heeft, thans als zoodanig benoemd te Aagtekerke en heeft hij die benoeming aangenomen. De Staatscourant bevat het verslag, door den directeur van het koninklijk kabinet van schilde rijen aan den minister van binnenlandsche zaken uit gebracht over den toestand dier kunstverzameling. Reuter Havas seint uit Londen dd. 29 dezer het bericht, dat het stoomschip Luitenant-gene raal Kroesenvan Atchin naar Bataviaaan den ingang der Straat Sunda schipbreuk geleden heeft. Het telegram voegt er bij Malles environ 25 passagers perclus. Waarschijnlijk zijn dus de brieven en ongeveer 25 passagiers bij de ramp omgekomendoch de woorden van het telegram laten zich ook aldus opvatten: de bagage van 25 passagiers is verloren. Vaderl Het 306 landhuishoudkundig congres heeft besloten voor alsnog niet tot het instellen van een centraal-bureau voor de congressen over te gaan, doch bepaald dat er eene permanente commissie van vijf leden zal bestaan. Tot leden dier com missie werden benoemd de heeren dr. L. Mulder uit 'sHage, G. Vas Visser uit Doorn, G. J. van den Borch uit Wilhelminadcrpmr. J. G. van der Hoop van Slogteren, uit Slogteren en dr. O. Pitsch, uit Wageningen. Blijkens het jaarverslag der Rijnspoorweg maatschappij uitgebracht op de algemeene ver- gadering van aandeelhouders, welke Donderdag te Utrecht gehouden werd, hebben de ontvangsten over 1875 die van vorige jaren weder overtroffen en bedragen die 5,684,597, of 170,631 meer dan in 1874. Het aantal reizigers vermeerderde met 147,704de vrachtgoederen met 41,410, de bestel- goederen met 2051 tonvan welk goederenvervoer de opbrengst naar evenredigheid echter minder was dan in vroegere jaren, een gevolg der steeds toenemende concurrentie. De exploitatiekosten namen, tengevolge van den minderen prijs der steenkolen, niet zoo toe als in 1874. Men klaagde zeer over de eischen, welke de regeering ten op zichte van het materieel stelt, die groote kosten veroorzaken doch door het publiek niet naar ver houding gewaardeerd worden. Het dividend bedraagt, met inbegrip van het ■Seeds uitgekeerde gedeelte, 19 per volgestort aandeel, 7,60 per aandeel van 96 en ƒ2.85 per aandeel van 36 gestort kapitaal, zijnde ruim 7,91 pet. hetgeen, de omstandigheden in aanmerking genomen, groote reden tot tevredenheid geeft. De aftredende commissarissen werden herkozen als zoodanig nieuw gekozen mT. H. Roij aards van Scherpenzeelterwijl als president gekozen werd de heer mr. Ameshoff en als vice-president de heer Staats Forbes. Iemand die dezer dagen het dorp Lith aan de Maas bezocht, dat door dejongste overstroomingen zwaar werd geteisterd, schrijft omtrent den tegen- wöordigen stand van zaken aldaar het volgende aan het Nieuws v. d. Dag: „De meergegoeden hebben hunne woningen zoo veel mogelijk hersteld, of zijn daarmede bezig. „Van de woningen, die niet geheel onbruikbaar waren, zijn de gaten der muren met stroo of met riet dicht gemaakt, of met los op elkander liggende steenen gevuld, terwijl de dreigende daken en muren ondersteund worden. „De ingestorte of geheel onbruikbare woningen liggen of staan, zooals de woedende golven ze hebben gemaakt, terwijl van de gewezen bewoners sommige nog altijd in hutten hun verblijf houden, en anderen bij diegenen inwonen, die hen in den nood liefderijk hebben opgenomenen hen nu niet op straat kunnen zetten. Velen hunner zijn nog altijd niet in staat hun bedrijf voort te zetten, en leven zooals ze kunnen. „Ziedaar, wat ik heb gezien of van de inwoners heö vernomen, en wat een hoogst pijnlijken indruk op mij heeft gemaakt. Op de vraag: „Waarom wordt daarin geen verandering gebracht?" was steeds het antwoord: „Er komt geen geld." Aan wien de schuld? Niemand scheen het te weten. „Waarom wordt de schade niet spoediger her steld, daar de gelden, die in Nederland zijn gegeven, daartoe de middelen verschaffen? „Of het geschrevene enkel op Lith van toepassing is, mag ik niet beslissen, doch ik heb alle redenen om te veronderstellen, dat ook op andere plaat sen de zaak niet in orde is. Langzaam gaat zeker, wordt wel eens gezegd; maar de toepassing van die spreuk lag toch stellig niet in de bedoeling van de weldadige Nederlanderszij bedoelden met hunne giften eene spoedige hulp." rechterlijke macht. Eervol Ontslag verleend aan mr. G. A. van Hamelop zijn daartoe gedaan verzoek als substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Rotterdam. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuwA. J. L. M. Lux, refe rendaris bij het departement van justitie. procureurs. Benoemd tot procureur bij de arron dissements-rechtbank te Appingedam mr. H. Frima j*. advocaat aldaar. notarissen. Benoemd tot notarissen binnen het arrondissement Amsterdam, ter standplaats de gemeente Nieuwer-AmstelJ. F. Herbschleb, can- didaat-notaris te Amsterdam, alsmede ter stand plaats Amsterdam, H. Reysenbach, en J. G. Pouw jr. candidaat notarissen aldaar. Eervol ontslag verleend aan J. G. Pouwop zijn daartoe gedaan verzoek als notaris te Am sterdam. ministerieele departementen. Benoemd tot adjunct commies bij het departement van justitie mr. A. Heemskerk, thans attaché bij het Nederlandsch korps diplomatique, te 's Gravenhage. Door burgemeester en wethouders van Amster dam is bepaald dat de leerlingen der openbare burgerscholen aldaar des Woensdags de school zullen mogen verzuimen teneinde catechisatiën bij te wonen, de meisjes den geheelen voormiddag schooltijd de jongens 's morgens van 111 uur, maar dat tot het bezoeken van catechisatien op andere schooltijden niet dan om zeer bijzondere redenen en onder hunne goedkeuring verlof mag gegeven worden. Men schrijft aan het Vaderland uit Wageningen. De aanvang der lessen aan dé alhier op te rich ten rijks landbouwschool is bepaald op 18 Sept. a., niettegenstaande de gebouwen tegen dien tijd op lang na niet afgewerkt kunnen zijn. De nieuwe school zal omvatten een lagere en een hoogere afdeeling voor landbouwonderwijs. De lagere afdeeling stelt zich voor in drie jaren tijds aan aanstaande landbouwers te geven algemeene ontwikkelingbepaaldelijk met het oog op hun aanstaande bedrijf; slechts het leeren van éeu taal is daarbij verplichtend gesteld, n. 1. Hoogduitseh. Voor de beoefening van Engelsch en Fransch wordt echter kosteloos de gelegen heid opengesteld. De hoogere afdeeling stelt zich ten doel, in twee jaren tijds aan hen, die reeds eenigszins wetenschappelijk zijn voorbe reid voortgezet onderwijs te geven in natuur wetenschappen landbouwkundestaathuishoud kunde, wis- en werktuigkunde, landmeten enz. De examens van toelating zijn bepaald op 15 Juli en 15 Sept. e. k. Omtrent het op te richten proefstation kan thans nog niets officieel worden medegedeeld. De heeren C. J. M. Jong- kindt Coninck en D. J. Andreae te Wageningen zijn genegen alle inlichtingen, ook de vereischten om tot de school te worden toegelaten, aanbelanghebben den mede te deelen. Men meldt aan de G. Ct.De jongeling F. Jan se, van S chore, leerling op de fabriek van stoomwerktuigen enz. der hh. Walker, Stroncken van Delden, te Rotterdam, heeft bij het prijstee- kenen op de Academie van beeldende kunsten en technische wetenschappen te Rotterdam den eer sten prijs behaald, zijnde een keurig werk over de Mechanische Technologie van D. Grothe, voor het macbine-teekenen van een stoomcentrifugaal- pomp. Z. M. de koning heeft afgewezen het ver zoek om gratie, door Jut voor Christina Goed volk ingedienddie door het gerechtshof te 's Hage tot 12 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld wegens medeplichtigheid aan den diefstalwaar mede de moord op mevrouw van der Kouwen ge paard ging. Juts vrouw zal dus eerstdaags naar de vrouwengevangenis te 's Bosch worden over gebracht. Het ramtorenschip Koning der Nederlanden ligt sedert geruimen tijd afgebouwd te Amster dam doch kon niet naar het Nieuwediep komen wegens zijn te grooten diepgang voor het kanaal door Holland op zijn smalst, en zijn te groote lengte voor de sluizen van het Noord-Hollandsche kanaal. Blijkens eene ministerieele aanschrijving bestaat thans het plan het schip in Augustus a. door het Noordzee-kanaal in zee te brengen zoo dat men dan den vereischten waterstand van onge veer 5 meters in dat kanaal schijnt te verwachten. De kroonprins en de kroonprinses van het Duitsche rijk werden heden voormiddag per extra- trein te 's Hage en verder te Scheveningen ver wacht. De Belgische liberalen bedenken alle moge lijke middelen om een einde te maken aan de overheersching der kiezers door de geestelijkheid. De Fédération liberale schijnt voornemens te zijn een soort van statistiek aan te leggen van alle han delingen van pressie op en inmenging in de verkie zing door de geestelijken. Zij vraagt daarvan mededeeling en opgaveom die aan de regeering over te leggen, teneinde van deze vrijheid van de kiezers te verkrijgen. Dergelijke maatregelen zul len wel niet veel baten1» omdat het onmoge lijk is alle invloeden te vernietigen2° omdat de kiezers volkomen vrij zijn en de regeering niet kan helpen dat zij zoo dom zijn om zich als een kudde schapen te laten drijven. Het groote mid del tegen dergelijke kwalen is: openbaar onder wijs door leeken. Te Brussel is een gezantschap van den kei zer van Marocco aangekomen, dat eergisteren door

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1