Advertenties. SPAARBANK. Ingezonden Stukken. Zeetijdingen, Handelsberichten. De Commissaris des Konings Graanmarkten enz, Prijzen van Effecten. 11% ZEËLÜND, waarmede de Weensche Neue freie Presae'het drie- 1 keizcrsbond en de Russische politiek vervolgt. Men zou zeggen, dat het],blad wel goede gronden moet hebben voor zijn onverzettelijk wantrouwen. Zonder omwegen wijt het thans den oorlog tusschen Servië en de Porte aan de houding van Rusland en de politiek van het zoo] hoog geprezen Euro- peesche vredebond. Uit de beschouwing van de Neue freie Presse zou men daarenboven nog opmakendat de oor log reeds uitgebroken was vóór men dit vermoedde, want Maandag reeds schreef het Weensche orgaa n „Het zaad des oorlogs aan den Donau is verras send snel t ot rijpheid gekomen. Indien de berich ten van de Servische grenzen juist zijn dan heeft een ouverture uit vuurmonden den aanvang van een oorlogsstuk aan den „Servisclien Donau" aan gekondigd en ingeleid. Prins Milan, de strijder tegen wil en dank, is naar het leger gesneld. Ge neraals en officieren, die gisteren nog in Russischen dienst waren, voeren heden de Serven teD strij de. De vertegenwoordigers der mogendheden ziet men zich zijwaarts in een hoekje verschuilen; de vreemde onderdanen loopen zoo hard mogelijk naar de consulaten om hunne passen te halen, om het land te verlaten, dat zich gereed maakt de histo rische rol van bevrijder der slaven te spelen. Wij hebben het toch ver gebracht zullen, hopen wij, de diplomaten uitroepen, als zij het resultaat van hun vredelievenden arbeid gedurende tien maanden aanschouwen. Het vredebond in Europa heeft zich zeiven overtroffen! Terwijl het zich beijvert den opstand in Bosnië en de Herzegowina te locali- seeren, ziet het thans Servië ten strijde trekken tegen Turkije. Het drie-lceizerabond werd ons zoo machtig voorgestelddat het vleiender zou wezen voor zijn prestige aan te nemen, dat Servië met zijne toestemming den oorlog onderneemt, indien niet de geheele wijze van handelen van Servië daarmede in strijd ware. Zonder de ge ringste aanleiding, zonder den schijn van eenigen billijken grond nadat alle provocaties tegen de Muzelmansche rust der Turken onbeantwoord zijn gebleven, stort het oorlogszuchtige Servië zich in den strijden zonder te luisteren naar de waar schuwende stem der diplomatie, zonder de gevol gen te berekenen, zet het alles op eene kaart, als een dolzinnig speler, die niets meer te verliezen heeft." Waaraan dit toe te schrijven? De N. fr. Presse gelooft aan de verklaring van prins Milan, dat Servië door buitenlandschen invloed te ver is ge dreven en niet meer terug kan, en welke „invloed" daaronder moet worden verstaan is voor het Weensche blad geen raadsel. Een jaar lang voerde de diplomatie een taal tegen Turkije, die een op wekking moest wezen voor de verhitte verbeelding der demagogen, een vrij brief voor rassen- en gods. diensthaat. Oostenrijk, dat met het oog op zijn Slavische volksstammen het Pauslavisme moest bestrijden, stelde zich aan de spits van de bescher mers der Slavische Christenen, en een Hongaarsch staatsman, in wien men zou wanen de personifi catie van den tegenstand tegen het Slavendom te zien, trad als de steller der December-nota op, waarin hij uitsluitend het woord voerde voor de belangen der Slavische Christenen, zonder zich om de andere Turksche onderdanen te bekommeren. Is het in die omstandigheden onbegrijpélijk, dat de woordvoerders der Slaven hun tijd gekomen achtten, terwijl allen Turkije veroordeelden? Het is eene groote fout van Oostenrijk betoogt ten slotte de N. fr. Presse dat het met Rus land medegiag en zich daarvan losrukte. De treurige gevolgen ondervindt het daarvan nu in Hongarije. In Croatie, Servie en het Temeser Banaat sympathiseerde men van den aanvang met de opstandelingen en thans worden in sommige plaatsen van Hongarije openlijke manifestaties ge houden ten gunste van den opstand, terwijl invloed rijke bladen hem verdedigen. Dat alles is volgens de N. fr. Presse de schuld van Rusland en de diplomatie, en in vele opzichten zal het blad wel gelijk hebben. Omtrent den strategischen toestand in Servië wordt gemeld, dat generaal Zach aan bet hoofd staat van het 22,000 man sterke West-Morava-leger, waarmede hij de naar Servië voerende pergpassen bezet. Aan de Drina staat onder Ranko Alempets een leger van 26,000 man, uit twee divisies be staande, dat de rivier zal overtrekken. De gewich tigste positie heeft het leger van het Zuiden, dat zijn hoofdkwartier te Alexenatz en tot bevelhebber de voormalige Russische generaal Tschernajew heeft, een officier van grooten naam, wiens leger op een sterkte vau 45 tot 50,000 wordt geschat. Zijn voorposten staan langs de grenzen, alwaar prins Milan zijn verblijf zal vestigen. Eenige mijlen noordwaarts van Alexenatz de Morava op, staat een Turksch leger dat op het versterkte kamp van Nisch steunt. De strijdmacht van Chef ket Pacha is nog veel minder dan die van de Serven, maar er zijn belangrijke versterkingen voor toegezegd. Het opperbevel der Turksche troepen wordt door Abdul Kerim Pacha aanvaard, die eerst onlangs tot opvolger van den vermoor den minister van oorlog Hussein Avni Pacha be noemd werd. De leider der liberale partij in het Engelsche lagerhuis, de markies van Harrington, heeft giste ren aan de regeering gevraagd of zij ook inlich tingen had ontvangen betreffende eene oorlogs verklaring van Servië. Disraeli verklaarde, dat dit niet het geval was. Even voor den aanvang der zitting had hij nog een bericht van den Engel- schen consul te Belgrado ontvangen volgens het welk de Servische troepen de grenzen nog niet waren overgetrokkenzoodat hij niet gelooide, dat een oorlogsverklaring had plaats gehad. Prins Milan was echter naar het leger vertrokken. Blijkens een telegram uit Belgrado heeft dit vertrek gisteren morgen te 5 uren onder het afvu ren van het geschut en het gejuich der bevolking plaats gegrepen. De prins werd tot Semendria door het ministerie vergezeld en zou bij zijn komst in het leger eene proclamatie uitvaardigen. De metropolitaan is met de geheele geestelijkheid naar de grenzen vertrokken om de soldaten den zegen te geven. In gelijken zin als Disraeli heeft lord Derby in het hoogerhuis geantwoord op een vraag van lord Granville. Hij verzekerde dat omtrent eene oorlogsverklaring niets met zekerheid bekend was, doch volgens de door hem ontvangen berichten geloofde hij nietdat er hoop bestondop het behoud van den vrede. Op grond van een telegram uit Belgrado ver zekert Daily Telegraphdat Servië slechts zijne onafhankelijkheid verlangt en dat Bosnië en de Herzegowina, hoewel geheel zelfstandig, in den zelfden zin ijveren. Hoewel omtrent de verdere gedragslijn door de mogendheden te volgen in geen der beide huizen van het Engelsche parlement inlichtingen zijn ver strekt, blijkt uit berichten uit Parijs dat tusschen Engeland en Rusland is overeengekomen verder geen vertoogen tot Servië te richten en do strij dende partijen aan hun lot over te laten. Misschien gaat het haar dan als die twee hondendie zoo lang hadden gevochten tot er niets meer overbleef dan éen staart. De heer Jules Ferry heeft gisteren het rapport der commissie voor de gemeentewet in de Fran- sche kamer voorgelezen. Daar de commissie slechts den len Juni in het bezit was gekomen van het wetsontwerp der regeering, uit niet min der dan 92 artikelen bestaande was het haar onmogelijk het in zoo korten tijd grondig te on derzoeken. Zij stelde daarom een klein ontwerp voor, in den zin als wij gisteren hebben medege deeld dat nog vóór het reces door de beide kamers kon worden behandeld en waarmede de regeering zich had vereenigd. Om een uitvoerige wet in te voeren zouden alle quaesties in geheel haar omvang moeten worden onderzocht, wat thans niet noodig zou wezen. De commissie stelde daarom een transitoire wet voor, volgens welke de benoe ming van maires in kleine gemeenten terstond aan de gemeenteraden zou worden opgedragen, terwijl dat recht voor groote gemeenten voorloopig aan de regeering zou blijvendie echter de maires steeds uit de leden van den gemeenteraad zou moe ten nemen. De definitieve oplossing der quaestie van de organisatie der gemeentebesturen zou dus worde aangehouden tot de behandeling van het volledige ontwerp. De heer Benjamin Raspail verzocht op een later te bepalen dag de regeering te mogen interpelleeren over den brief van maarschalk Mac Mahon betref fende de voltooing tegen voormalige leden der com mune. Deze interpellatie is vastgesteld op Maan dag a. Daarna is de zitting tot dien dag ver daagd. Gisteren hebben te Korinthe en in de omliggende dorpen hevige aardbevingen plaats gehadwaar door een aantal huizen zijn ingestort. Zij die nog staande hieven zijn niet veel meer dan puinhoopen. De inwoners die geheel zonder huisvesting zijn vluch ten in alle richtingen. De schokken waren zoo hevig alsof verscheidene rotsen uiteensprongen. De wet tot regeling van het gemeentebestuur in de Pruisische steden kan in deze zitting van het parlement niet tot stand komen. Het schijnt onmogelijk de verschilpunten tusschen het heeren huis en de kamer van afgevaardigden uit den weg te ruimen. In laatstgenoemde heeft de heer Mi- quel de hardnekkigheid van het heerenhuis en de weinig krachtige houding der regeering scherp gekritiseerd. Aan overeenstemming omtrent ge noemde wet was, meende hij, niet meer te denken, en de kamer kon daarom niet beter doen dan hare besluiten te handhaven. De minister van binnenlandsche zaken werd ook nog heftig aange vallen door de heeren Virchow en Hanel, doch graaf Eulenburg trachtte daarentegen de verant woordelijkheid op de liberale partij te schuiven. De beschuldiging tegen hem ingebracht, dat hij besluiten van de kamer, die hij stilzwijgend had aangenomen, in het heerenhuis niet had verdedigd, beantwoordde hij met het vriendelijke verwijt, dat het ontwerp in het heerenhuis met veel meer ken nis van zaken was behandeld dan in de kamer. Hierop antwoordde de heer Hanel, dat dit oordeel van den minister waarschijnlijk hieraan te wijten is, dat hij de vergaderingen der commissie van het heerenhuis voortdurend, die van de kamer vol strekt niet heeft bijgewoond. Men kan zich dus voorstellen in welk een aangename stemming de liberale kamerleden en de regeering van elkander scheiden. Zooals men weet is tot candidaat der republi keinen voor het presidentschap der Vereenig staten van Noord-Amerika geproclameerd generaal Hayes. Door de democratische conventie van Saint Louis is generaal Mac Lerland uit Illinois tot candidaat verkozen. Aardenburg, Juni 29 '76. Mijnheer de redacteur. In een uwer vorige nommers zag ik een stukje van een landbouwer uit Walcheren, die mijne landbouwkundige voordracht had bij gewoond te Serooskerke. In den aanvang van dat schrijven staatdat vele der nuttige wenkendoor mij in het tweede gedeelte mijner voordracht gegeven, in geene goede aarde meer vielen, omdat ik in 'teerste gedeelte een toestand van de veestallen had afgeschilderd, die op Walcheren gelukkig niet bestond. Aangaande de stallen heb ik toenmaals gezegd dat de meeste daarvan gebrek hebben aan lucht, lichtengeregeldewarmte; dat het licht door gaans wordt aangebracht door 't open zetten van de deurendat de verversching van lucht op ge lijke wijze plaats had en dat, na de hermetische sluiting van den nacht, 's morgens vooral in den winter bij gebrek aan ventilatorsbij 't open zetten der deuren een koude stroom van lucht binnen drong, die niet anders dan nadeelig kon werkenik heb er op gewezendat de meeste stallen veel te laag zijn dat zij maar zelden een planken zolder hebben die behoorlijk rein gehou den wordt enz.enz. Ik meen dit even te moeten releveeren om nu aan hen te vragen die met de stallingen van 't Walchersche vee bekend zijnof de toestand dier inrichtingen daar nog niet algemeen verbete ring behoeft. Maar daar ligt ook niet het zwaartepunt van des landbouwers redeneering. In een verder ge deelte komen van Brakel, Smijtegild, Renan, Darwin en andere heeren op de proppen, die zoo. ver ik weet nooit iets over den landbouw geschre ven hebben. Ik zoek daarin bet zwaartepunt, omdat mij in datzelfde Serooskerkena eene lange inleiding door een mijner hoorders in 't pu bliek gevraagd werd wat ik alzoo dacht over de Voorzienigheid in betrekking tot den landbouw. Eene soort catechisatie! Ik heb er toen'op gewezen, dat ik uitgenoodigd was door 't hoofdbestuur om de landbouwers te wijzen op hunne stoffelijke en niet op hunne geestelijke belangen, dat zij zich om verdere in lichtingen dienaangaande te wenden hadden aan de hoofden van hun kerkgenootschap. In een punt heeft echter de landbouwer gelijk: Er zijn goed ontwikkeldepractische ervaren Walchersche boerenmaaren dat vergeet hij; er zijn er ook die buitengewoon dom zijn. Mij is er o. a. een ontmoetdie het verkeerd durfde noemen dat ik er op wees dat hét beter was in den winter een nuttig boek over den landbouw ter hand te nemen dan den tijd door te brengen in allerlei nietigheden. De werkende stand moest volgens zijn ideeniet te veel ontwikkeld worden. Maarmijnheer de redacteuroveral ontmoet men soortgelijken die de macht willen grondves ten op domheid. Nog eene vraag van den landbouwer dient beantwoord te worden. Waarom meer ontwik kelden uit hun midden hunne boerderijendie zij eerst zelf dreven aan anderen verpacht heb ben De reden daarvan licht voor de hand. Om eene boerderij te drijven met voordeelmoet men den geheelen dag op die boerderij aanwezig zijn om het werk maar vooral het werkvolk te kunnen nagaan. Kan men dit niet dag aan dag doen dan zal eene boerderij slechts weinig voordeel afwerpener blijft te veel aan den strijkstok hangen, er gaat te veel verloren zoo in stoffen als in tijd. Elke landbouwer zal dit gereedelijk moeten beamenofschoon zij gaarne zoodanige gelegenheid aangrijpen om de voordeelen van het practisch boeren boven de wetenschappelijke te willen aantoonen. Met de plaatsing van bovenstaand schrijven zult gij zeer verplichten hem die zich hoogach tend noemt Uw dienstwillige G. A. VoRSTERMAN VAN OlJEN Heden morgen zijn van Vlissingen vertrokken naar Ostendede twee Belgische mailstoomers Belgique en Louise Mariekomende van Rot terdam en is binnengekomen de Engelsche stoom boot Pelawgezagv. Finthkomende van Shields geladen met steenkolen. Gent, 30 Juni. Roode en witte tarwe ad 100 kilo- fr. 27.50, rogge ad 100 kilo fr. 19.gerst fr- haver fr. 23.boekweit fr. 17.50paar denboonen fr. 20.koolzaad fr. 43.lijnzaad fr. 33.-—; lijnkoeken fr. 27.50; koolzaadkoeken fr. 20.50; boter fr. 3.per kilogram; eieren fr. 2.per 26 stuks. Vlissingen, 30 Juni. Boter per kilogram 1.18 a 1.10. Eieren f3.60 per 104 stuks. Amsterdam 30 Juni. Raapolie op zes weken 38$. Lijnolie f 27$. Amsterdam, 29 Juni 30 Juni ffederl. Cert. Werk. schuld. 2$ pet. 62& 62$ Certific. dito dito .3 751 75 dito dito dito .4 98$ 98 A Aand. Handelmaatschappij5 102$ 101$ dito exploitat. Ned. Staatssp. 93$ Loten stad Rotterdam. 3 f 95§ 96 dito dito Amsterdam.. 3 95$ 951 België. Cert. bij Rothschild, 2\ pet. Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschrijvingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 100 99$ Certific. Inscr. 5C serie 5 761 751 Obl. Hope &C°. 1855 6e serie. 5 84 83 dito 1000 18645 95 94$ dito L. 100 18725 „871 87 dito L. 100 18735 „871 87 Loten 18645 314 312 Loten 18665 303 300 Obl. Hope C°. Leen. 1860. 41 pet. 851 84$ Certific. dito4 74$ 73 Inscr. Stieglitz C°. 2e a 4 L. 4 741 73$ Obligatiën 1867694 73$ 72$ Certificaten6 pet. 51 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 263$ 263 Oblig. dito4$ pet. 83 84$ dito dito.4 f Aand. Kiew-Brest5 110 - dito Baltische spoorweg 3 131 132 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 90$ 91 dito dito Jelez-Griasi.5 223 221 dito dito Jelez Orel 5 pet. 90$ dito dito Charkow Azow .5 85 84$ Polen. Schatkistobligatiën .4 75 74$ Aand, Warschau-Bromberg .4 f dito dito Weenen 5 111 111 Oostenrijk Obligatie metal. in zilver Januari/Juli 5 pet. 53$ 53,^ Obligatiën dito April/Oct. 5 54$ 53$ dito in papier Mei/Nov.. 5 52^ 51$ dito dito Febr./Aug. 5 51$ 51 Aand. Nation, bank. 3 802 801 Loten 18605 526 dito 1864„125 123 Hongarije. Schatkistbiljett. 6 pet. Oblig. Theiss spoorweg5 Italië. Certific. Amsterdam. 5 66 66 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 f 98 98 Spanje. Obligatiën Buitenl.. 3 pet. 12$ 12^% Oblig. Binnenlandsche. 3 HVV Portugal. Obligatiën 3 52$ 52 Turkije. Inschr. Alg. schuld 5 8-& 8 Obligatiën 18696 30 32-ft Egypte. Obl. 18687 pet. 36$ 36$ Obl. 1873 7 „37$ 37$ Amerika.Obl. Ver. Stat. 1904 5 102 Obligatiën dito dito 1885 6 101 Illin. Cert. Amsterdam. - 84$ Oblig. Illinois Redemtion. 6 - Oblig. Central Pacific 6 93$ 93$ Certific. Chic. N. W7 „57$ 60$ Oblig. Madison Ext7 84$ 83$ dito Winona-St. Peter 7 80$ 801 dito N. W. Union7 80 80 dito Union Pac. Hooidl. 6 89$ 89$ Obl.St.Paul&Pac.Spw.Dsec. 7 45 44 dito dito dito 2esec. 7 Brazilië. Obl. 18634$ Obl. 1865 5 91 Prijzen van coupons. Amsterdam, 30 Juni. Metall. f 20.10; dito zilver f 20.65Div. Eng. per f 11.90Eng. Portugal per f 12.Spaansche piasters f Amerikaansche dollars (in goud) f 2.441. Amsterdam 29 Juni. Metall. f 20.25dito zilver 20.75; Div. Eng. per f 11.90; Eng- Russen per /11.90; Eng. Portugal per f 12.-—; Frans, f 47.60Belg. f 47.60Pruis, f 58.60 Hamb. Russen f 30$Russen in Z. R. 30$Pool- sche per fl. Poolseho per Z. R. f Spaan sche p'asters fSpaansche binnenlandsche fAmerikaansche dollars 2.44$; papier f2.16$. maakt bekend, dat de Zomervergadering der Staten van dit gewest zal geopend worden op Dinsdag den 4™ Juli a., des avonds te half acht uur, in de daartoe bestemde zaal in de Abdij te Middelburg en dat het publiek toegang zal hebben tot die zaal door de deur ter zijde van het gebouw der Concertzaal op de Groenmarkt. Middelburg, 27 Juni 1876. De Commissaris des Konings voornoemd, W. SIX. De Intrestbetaling, over de drie maanden, verschenen 30 Juni 1876 zal plaats hebben op Iedere zitting van Woensdag en Zater dag namiddag te beginnen met Woensdag den 12™ Juli. De intrest ingaande 1 Juli, blijft bepaald op 4 percent. De zittingen van Woensdag en Zaterdag van een tot twee uren, zijn bestemd tot ont vangst en terugbetaling, en ook tot rentebetaling de zittingen van Zaterdag avond van acht tot negen uren is uitsluitend bestemdtot ontvangst van in te brengen gelden. Middelburg 30 Juni 1876. De Commissie voor de Spaarbank, H. J. VAN DEINSE, Voorzitter. C. J. J. A. VAN TEIJLINGEN Secretaris. Zij die iets te vorderen hebben van de 9Ild- delburgsche ütoompellerjj en meelfa briek, worden verzocht daarvan vóór of op 5 Juli a. opgaaf te doen aan den oudergeteekende J. P. FOKKER.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3