Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger. Kunstnieuws. Rechtzaken. delphia, teneinde de wonderen der Amerikaan- sche nijverheid te aanschouwen en ze te ver gelijken met hetgeen de oude wereld daarnevens gewrocht heeft. Wat echter voor bijna ieder bewoner van ons werelddeel nieuw zal zijn, is het schouwspel eener maatschappijdie voor honderd jaren tot onafhankelijkheid ge komen, in vrijheid zich ontwikkeld heeft en in die eerste eeuw van haar bestaan aan de we reld voorbeelden gegeven, aan de beschaving diensten bewezen heeft, waardoor zij onder de oudste natiën eene eereplaats bekleedt. Mag men, om nog een oogenblik terug te keeren tot de beschuldigingendie tot de Vereenigde staten gericht wordende jongste berichten gelooven, dan is eene krachtige reac tie tegen de misbruiken, onder welke het staats-bestuur gehukt gaat, reeds bezig zich voor te bereiden. Aan de meeste republikeinen beginnen de oogen open te gaan voor den kanker die, zonder de staatsinstellingen tot dus verre aangetast te hebben, op den duur zelfs deze zou kunnen ondermijnen. De presidents keuze in het volgende jaar zal, hopen wij, van deze reactie het teeken wezen. Dan zou op nieuw blijken dat de vrijheiddie naast het goede, het kwaad toelaat een tijd lang met weligheid op te schieten, machtig genoeg is om in zichzelve het geneesmiddel voor hare kwa len te vinden. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben zich onlangs tot den minister van binnenlandsche zaken gewend met verzoek om te willen bevorderen, dat eene der drie nieuw op te richten rijks-kweak- soholen voor onderwijzers in Zeeland worde gevestigd. Zij verklaarden zich tevens bereid, om aan de provinciale staten in overweging te geven het vroeger als provineiaal gerechtshof gebruikte en aan de provincie toebehoorende gebouw voor bedoelde kweekschool beschikbaar te stellen. De minister heeft te kennen gegeven niet onge zind te zijn om tot de vestiging der rijks-kweek school in het bedoelde gebouw mede te werken, indien het door de staten tot dit doel mocht wor" den beschikbaar gesteld, en verzocht gedeputeerde staten daartoe de noodige voorstellen aan de pro vinciale staten te doen. Daar de oprichting eener dergelijke inrichting voor Zeeland van groot belang is te achten, vleien gedeputeerde staten zich, dat de pogingen tot het bekomen dier inrichting zullen worden goedge keurd en geven zij in overweging, genoemd gebouw, gelijk het vroeger om niet aan de regeering was in gebruik gegeven ten dienste van het provinciaal gerechtshof, ook thans aan haar in bruikleen af te staan ten behoeve eener rijks-kweekschool voor onderwijzers-en hen te machtigen om te dier zake eene overeenkomst met de regeering te sluiten. Zaterdag jl. werd het eerste koolzaad, van zeer goe de hoedanigheid, afkomstig van den nieuw bedijkten Schengepoider, te 's Heer Arendskerke publiek verkocht ten verzoeke der heeren de Earn, te Bergen op Zoom, en Crokaert, te Brussel. Van de 151 hectaren werd echter slechts een klein ge deelte verkocht; de prijzen varieerden van f 300 tot f 360 per hectare. De algerneene vergadering van aandeelhouders der stoomvaartmaatschappij Zeeland, welke gis teren te Amsterdam gehouden werd, werd behalve door het bestuur en door de commissarissen slechts door éen aandeelhouder bijgewoond. Er werd dan ook weinig belangrijks verhandeld daar de feiten in het afgeloopen jaar bekend waren en er over dat tijdvak slechts verlies te constateeren viel. niets in de onderwerpen dat vernuftig of aardig bedacht is; niets dat zich verheit boven het eentonige dagelijksche leven op het veld of in de stad. Drinkenrooken, dansen of dienstmeisjes liefkozen, is niet wat men noemt een buitengewoon of zeer belangwekkend geval. Koeien melken, ze laten drinken, hooi op een wagen laden, is even min een belangrijk feit in het landelijke leven. Men voelt lust om tot deze doodbedaarde en on verschillige schilders te zeggen: Is er dan niets nieuws? Gebeurt er niets in uwe stallen, boer derijen, huizen? Er heeft een storm gewoed; heeft de wind niets ter aarde geworpen? Een on weder trekt ,af; heelt de bliksem niemand ge troffen, geen mensch of dier, geen boom, geen dak De titels en de beschrijvingen der schilderstukken zijn wanhopend onbeduidend; de schoonste mees terwerken dragen een titel, die niets zegt." Men moet het werk van Froinentin in zijn ge heel lezen om in te ziendat deze scherpzinnige beoordeelaar niet in het tegenovergestelde uiterste vervalt en even goed tegen de sentimentaliteit en de gezochtheid der Engelsche en Duitsche schil derschool waarschuwt, die al hare kracht zoekt in het overgevoeligehet anecdotischeen bij het bezoeken van wier tentoonstellingen men aanhou dend behoefte heeft aaneen verklarenden catalogus en aan een schat van letterkundige kennistot opheldering der anders onbegrijpelijke schilder stukken. „Een beschonken boer, zegt Fro- mentin ook, die u met zijn groote oogen aan ziet en u in het gezicht uitlacht, terwijl hij zijn Z. K. H. prins Hendrik deelde echter als voor zitter mede dat nu alle bezwaren overwonnen zijndat de vaart onder de gunstigste omstan digheden geschiedthet passagiersvervoer sedert de heropening steeds toeneemt en het goederen vervoer, ofschoon langzaam, mede vooruitgaat. De vraag werd besproken of bet wenschelijk zou zijn, ter beperking van het kolen verbruik, dé booten door kleinere te vervangen of van andere machines te voorzien. Machtiging werd verleend aan commissarissen om met den zomerdienst van 187778 de lijn met geheel nieuw materieel en met versnelden spoed te exploiteeren. De Staats-courant van eergisteren en gisteren bevat een staat van nalatenschappen, afkomstig van officieren, onderofficieren en verdere manschap pen behoord hebbende tot de landmacht in Nederlandsch Indië welke onder het beheer der Weeskamer te Batavia zijn gestelden bij het departement van koloniën in Nederland door de rechthebbenden behooren te worden ingevorderd, onder overlegging van de noodige bewijzen van erfrecht. Als in Zeeland geboren of gewoond hebbende komen daarop voor: A. Cabooter, uit Hengstdfjk, kanonnier, f 2.97 J. van den Eshoff, nit Mid delburg korporaal42.24| M. van Gilstuit Colijnsplaat, kanonnier le klasse, f 9.64; A. Martij, uit Vlissingen, fuselier, f 0.89C. J. van Poeljen, uit Middelburgkanonnier 2e klasse5.05; B. G. de Graaf uit Middelburg, sergeant, f 37.65; P. J. Kruluit Vlissingenkanonnier 2e klasse, f 3.39A. van der Meeruit Wissekerkecava lerist 13.85M. Schieversteinuit Middelburg, cavaleristf 1.65. De tweede kamerL heeft bij de behandeling van de huishoudelijke begrooting voor 1877, den adj.-commies W. van Erkelens tot commies, en den eersten klerk J. A. Jungmann tot adjunct-com mies ter griffie der kamer bevorderd. In de Staats-courant van heden komt eene op gaaf voor van de Europeesche officieren, onder officieren en soldaten, overleden na evacuatie uit Atcliin, voor zoover daaromtrent tot 17 Mei jl. bij het departement van oorlog in Nederl.-Indië bericht was ingekomen, te weten P. S. Tuininga, C. F. Hendricks, F. de Bruin, fuseliers; J. G. Kurth, ziekenoppasser; A. van Baaren, B. Geijer, P. A. Thomas, C. A. de Blom, fuseliersE. Drie sen sergeant; J. de Way, F. Vuurens, F. F. O. Galiez, W. Clous, J. W. E. Swaters en F. Willi, fuseliers. Het dertigste landhuishoudkundig congres werd gisteren morgen te Amsterdam in Artis (in de tentoonstelling in het Park aldaar geopend. De opkomst was zeer gering en bedroeg slechts een honderdtal ledenwat echter gaandeweg waar schijnlijk meer zal worden. In de eerste afdeeling werden benoemd de hee ren dr. L. MuldervoorzitterG. Yas Visser, ondervoorzitter; J. Nagel, eerste secretaris; C. M. Cremertweede secretaris; in de tweede afdeeling de heeren baron Sloet tot Oldhuis voorzitter mr. J. H. Schober, ondervoorzitter; B. de Vries, secretaris. De openingsrede werd in het Park uitgesproken door den hoogleeraar Gunning, die vooral over de verschillende eischen en richtingen van het land bouwkundig onderwijs sprak ook in verband tot de rijks-landbouwschool te Wageningen. Daarna werd de tentoonstelling geopend verklaarddie veel bezienswaardigs bevat en waarvan de catalogus 815 nommers telt. glas in de hoogte heftis van groote waarde wanneer hij maar goed geschilderd is." Niemand die de Hollandsehe school kent en liefheeft zal de juistheid hiervan ontkennen. Maar toch, mis schien ware van de Belgische schildersdie ik noemde voor de onzen iets te leeren. Schilderen moet zijn: weergeven der realiteit; maar zoowel in het opvatten en weergeven als in de keuze dier realiteit openbaren zich het oogde hand, het vernuft en het hart des kunstenaars. Ik voeg er bij dat de arbeid der Belgische kunste'- naars bij het publiek waardeering schijnt te vin den. Al de stukken die ik noemde, dat van Bource uitgezonderddat wellicht door zijn prijs van 4000 de liefhebbers afschriktzijn op de Eottcrdamsche tentoonstelling tegen goede prijzen verkocht. Nog éene opmerking alvorens ik van de buiten- landsche schilders afstap. Karakteristiek genoeg men vindt op deze verzameling van 600 schilder stukken slechts éene nuditeit en deze is van een Franschman. Het is eene jonge vrouw zoo goed als 'niet gekleedpas van hare legerstede opge rezen en bezig zich wat men noemt„lekker uit te rekken". Haar weelderigevurig-blonde haar dos en blauwe oogen verraden hare Gallische geboorte. De geheele figuurgoed geteekend, maar schraal en vaal van kleurvormt in haar leversgroote naaktheid een schril contrast met de zorgvuldig aangekleede en zeer decente voorstel lingen die haar omringen. {Wordt vervolgd.) Men schrijft ons uit Rotterdam. „De commissie van rijksambtenarendie zich te Botterdam gevormd heeft om werkzaam te zijn in het belang der vervorming van het Burgerlijk pen sioenfonds, heeft reeds statuten ontworpen voor een pensioen-verbonddat over het geheele land zich zal uitstrekken. Het doel is aaneensluiting te verkrijgen van alle rijksambtenaren en eenheid van handelen. Overal waar een voldoend aantal leden is, zal een afdeeling worden gevestigd. Een der afdeelingsbe- sturen zaldaartoe op eene algerneene vergadering aangewezen, als hoofdbestuur fungeeren, De zetel der vereeniging zal zijn op de plaats waar het hoofdbestuur gevestigd isen elke algerneene ver gadering bepaalt waar men het volgend jaar zal bijeenkomen. „Uw correspondent, die u berichtte dat reeds met den eerstvolgenden winterdienst de spoorweg door deze stad zal bereden worden, kan wel gelijk hebben. Wel is daaromtrent nog niets definitief bepaald, maar dat de weg gereed zal zijn, is nauwelijks aan twijfel onderhevig. Men is nog slechts aan enkele vakken van het reusachtige werk bezigook alleen met den ijzeren bovenbouw, en dit werk vordert zeer snel, omdat men de stukken ijzerwerk kant en klaar uit de fabriek ontvangt, zoodat ze slechts op de pijlers te leggen en in en op elkander te klinken zijn. Het prach tige en uitgebreide station buiten de Delftsche poort is geheel gereed, en de brug over de Maas is reeds zóo ver gevorderddat nog maar alleen aan éen van de drie vakkon de ijzeren bovenbouw moet worden gelegd. Bij de aanbesteding der verschillende werken is dan ook bepaald dat zij met 1 November gereed moeten worden afge leverd." onderscheidingen. Bevorderd tot kommandeur in de orde van den Nederlandschen leeuw jhr. mr. F. A. Berckmans de Weert, secretaris'van het kabinet des konings. Toegekend een zilveren medaille met loffelijk getuigschrift aan O. van Hoydonck en H. G. Trousselot, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens het moedig gedragdoor hen ter gelegenheid der muiterij en andere zware mis daden aan boord van het Engelsche schip „Len- nie", waarop de eerste als hofmeester en de tweede als scheepsjongen diende in October 1875 ge houden. telegraphic. Benoemd tot directeur van een der rijks-telegraafkantoren de telegrafist 2e klasse J. Bermanmet ingang van 15 Juli a. pensioenen. Pensioen verleend, ten bedrage van f 1274 's jaarsaan G. Valette de Knoop gewe zen kommandant van de gevangenis voor veroor deelde vrouwen te 's Hertogenboseh. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement Maastrichtter standplaats de gemeente Urmond K. H. Theunissen eandidaat-notaris te Helder. politie. Benoemd tot commissaris van politie te Bolsward C. J. Moddermanthans inspecteur van politie te Groningen. De heer dr. D. Lemeko, hooglceraar aan de rijks academie van beeldende kunstente Amster dam heeft eene benoeming te Aken aangenomen. De hoogleeraar H. C. Dibbits heeft met het houden van eene rede over „eenige scheikundige werkingen, als bewegingsverschijnselen opgevat", het professoraat bij de wis- en natuurkundige faculteit aan de hoogeschool te Utrecht aanvaard. Het college van kerkvoogden en notabelen te Ouwerkerk heeft, door vrijwillige giften dei- gemeente daartoe in staat gesteld het traktement van ds. L. E. Oldemandoor toekenning van eene persoonlijke jaarlijksche toelagevan 1060 op f 1200 gebrachtin te gaan van 1 Januari dezes jaars. Te Oosterland had op 25 dezer de beves tiging en intrede plaats van den onlangs beroepen predikant bij de hervormde gemeente aldaar den heer Stutterheïm, vroeger predikant bij de Evang. Luth. gemeente te Middelburg. Ds bevestiger, de heer 't Hooft, predikant te Bruinisse, had tot tekst gekozen Joh. 1: 612 en do bevestigde Matth. 5: 14 1° gedeelte. De heer J. Reniersedert 2 Juni 1836 pre dikant bij de N. H. gemeente te 's Gravenpolder, heelt tegen 1 October a. zijn eervol emeritaat aan gevraagd. Ten behoeve van het seminarie nabij Batavia, is van wege de Herv. gemeente te Sluis de halve Pinkstercollecte ten bedrage van f 17.78 bijge dragen. Beroepen bij de N. H. gemeente te Goes de heer A. E. van der Dussenpredikant te Har- melen. In de opleiding van machinist-leerlingen te Hellevoetsluis zijnzoo door verbetering van het logies als door eene nieuwe regeling van het onderwijs, verschillende verbeteringen gebracht. Aan het Utr. Dbl. wordt een bericht mede gedeeld, dat naar het ons voorkomt alleszins be vestiging behoeft. De kommandant van het onlangs naar Indie vertrokken ramtorensehip Prins Hen drik der Nederlanden zou namelijk, terwijl het schip zich in de Eoode zee bevond, eene godsdienstoefening op het dek bevolen hebben. Tengevolge der hitte zouden 9 personen een zon nesteek gekregen hebben en zes daarvan denzelf den dag overleden zijn. Eeeds dadelijk merken wij op dat het houden van de „scheepskerk" aan boord der oorlogsche pen volgens de reglementen iederen Zondag op het dek plaats heeft. Er kan dus hier hoogstens sprake zijn van een gebrek aan voorzorg, waaraan de officier van gezondheid van het oorlogschip min stens evenveel schuld zou hebbenals de kommandant. Maar bovendien laat zich niet verklaren waarom juist do godsdienstoefening op het dek een nood- lottigen invloed gehad zon hebben op personen die het grootste gedeelte van den dag in de open lucht moeten doorbrengen; tenzij de ge legenheid voor de godsdienstoefening, door hot wegnemen der zonnetent als anderszins, buitenge woon ongunstig gemaakt was, wat bijna niet aan te nemen is. Nog eens, het bericht vereischt dringend ophel dering. Van de 53 cadetten aan de Koninklijke militaire academie, die hun examen hebben gedaan om in het 2e studiejaar over te gaan, zijn in het geheel 25 geslaagd. De minister van marine brengt in de Staats courant van heden ter kennis van belanghebben den dat sinds den 30™ Mei jl. het vast licht aan boord van het lichtschip bij den Noord-Hin der is vervangen door een wit draailichtbij gun stig weder zichtbaar op 2\ a 3 Duitsche mijlen en verschijnende met korte krachtige schitteringen om de 8 a 10 seconden. De luitenant ter zee 2e klasse J. Bollaan, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië en van daar den 19™ dezer in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op nonactiviteit gesteld. Onze stadgenoot de heer L. Baart is deor de fortuin begunstigd met een fraaien prijs in de loterij van kunstwerken te Antwerpen gehouden ten voordeele der noodlijdenden door denjongsten watersnood in het Zuiden van Frankrijk. Wij waren in de gelegenheid het stuk, eene kleine schilderij van den bekenden Belgischen schilder Madou, te bezichtigen. Het stuk stelt een Franseh burger uit het laatst der vorige eeuw voor, met een reusachtigen steek scheef op het hoofd, in korte lichte broek, donkeren, langen rok, een kolossale das rond den hals gewonden, een stevigen stok in de handzooals die waarmede de jeunesse dorêe onder het directoire gewoon was het republikeinsche canaille af te ranselen. Tot welke politieke partij onze steek-man behoort, is op zijn gelaat niet te lezen; wel echter dat hij een geweldig dienaar van Bacchus schijnt te zijn. De geheele figuur is zoo stevig en kernachtig geteekend, dat het kleine manneke, misschien een paar palm hoog, den indruk maakt alsof hij zóo met zijn krachtige beenen buiten de lijst der schilderij stappen en u met den stok, dien hij dreigend over den schouder omhoog houdt, een draai om de ooren geven zal. Daar de kleine figuren van den reeds hoog be jaarden Madou met duizende franken betaald worden, bestaat er alle reden om ook uit een geldelijk oogpunt den heer Baart geluk te wen- schen inet zijn „lot uit de loterij", waarvoor hem dan ook reeds belangrijke sommen geboden zijn. Nog een viertal andere prijzen uit dezelfde loterij, is, naar wij vernemen, in onze stad ge vallen. De Goesche courant vestigt de aandacht op de buitengewoon snelle afdoening eener voor de recht bank te Goes behandelde strafzaak. Het betrof de zaak van P. F.koewachter te Clingeschul dig verklaard aan diefstal van 340 frankenuit eene kist in eene bewoonde kluis op het erf van den landbouwer L. P.ten nadeele van een schaap- hordermet wien hij bij genoemden landbouwer in dienst was en deswege veroordeeld overeen komstig den eisch van het openbaar ministerie, tot eene gevangenisstraf van 2 jaren en 6 maanden. „Deze dietstal, gepleegd den 15en Juni jl.werd den 16en daaraanvolgende ontdekt. Beklaagde werd den 19™ in voorloopige hechtenis gesteld, welke inhechtenisstelling den 23en daaraanvolgende door de rechtbank werd bekrachtigdbeklaagde ge dagvaard ter openbare terechtzittingzoomede de getuigende noodige renseignementen omtrent den delinquent ingewonnenwaarbij niet uit het oog verloren mag wordendat het misdrijf had plaats gevonden te Clinge nabij de Belgische grenzenwerd den 2Gea terechtgestelden nog op denzeltden dag veroordeeld. Een proces alzoo, hetwelk binnen den tijd van slechts 10 dagen als voleindigd kan worden beschouwden waaraan zeer stellig geen misbruik der bevoegdheid tot preventieve gevangenzetting kan worden toege schreven. Voorzeker is eene dergelijke snello reehtsbedeeling meestal in 't belang der goede justitie en navolgingswaardig 1"

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2