N°. 150. 119e Jaargang 1876. Dinsdag 27 Juni. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiên: 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. RICHT Zij die zich voor 1 Juli 1876 op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nommers van het blad gratis. Middelburg, 26 Juni. 8. De schilder Baardman. MIDDELBIIRGSCHE ogrant. Omtrent de feestelijkheden bij de inwijding van het droge dok alhier op a. Vrijdag 30 dezer zijn wij in staat gesteld het volgende mede te deelen. Het feest zal geopend worden met bespeling van het carillon en het uitsteken der nationale vlag. Te 10 uren des morgens zal een optocht gehouden worden, uitgaande uit het Schuttershof „de Edele handboog" met praalwagens van Koop handel ZeevaartFlorabanieren, schilden, ge- costumeerden enz. De tocht zal geschieden door de voornaamste straten en kaaien naar het, door de feestcommissie te versieren, droge dok. Later in het Schuttershof teruggekeerd zijnde wordt de stoet aldaar ontbonden. Vervolgens beeft de ontvangst plaats van de verschillende autoriteiten en genoodigden en zal eene matinee musicale gegeven worden door de stafmuziek van het 3e regiment infanterie uit Bergen op Zoom. Zoo mogelijk zullen aldaar ook de gebruikte wagensbanierenschilden enz. tentoongesteld worden. Van 4 tot 6 uren zal het muziekkorps onzer schutterij zich aan de Loskaai doen hooren. Bij voldoende deelneming zullen aldaar volksspelen (mastklimmen, sprietloopen, balwerpen enz.) plaats hebben. Ook zullen twee luchtballons worden opgelaten door den heer Hendrickx uit Antwerpen. Des avonds van half 8 tot 10 uren zal het muziekkorps van het 3S reg. infanterie eene uit voering geven in eene muziektent op den hoek van den stationsweg en van de Loskaai. Na afloop daarvan zal het muziekkorps der schutterij weder eene uitvoering geven en wel op de stoomboot „Stad Middelburg n' 1", die alsdan bij de Loskaai op stroom zal liggen. Door het kanaal zal eene vaart gedaan worden met versierde, later te illumineerenvaartuigen, ondernomen door eenige particulieren en hen die zich daartoe nog verlangen aan te melden. Te 11 uren zal aan de overzijde van het kanaal Naar het DiHtsch van August Becker. (Vervolg.) „Wees verstandig, vriend, en zet u die geschie denis uit het hoofd," hoorde ik zijn stemmetje in mijn oor piepen. „Laat die dwaasheid varen. Wat is het geval? Eene molenaarsdochter trouwt een molenaar, dat ligt in den natuurlijken loop der zaken. Treed het meisje dus niet in den weg. Het baat niets en gij compromitteert nutteloos u en haar. Wees verstandig, BaardmannetjeIemand met uwe gewoonten en neigingen bindt zich bo vendien moeielijk aan iemand anders. Kom, blijf maar een onafhankelijk vrijgezel, die naar een vrouw en hare grillen niet te vragen heeft. Hoor eens, gaat ge morgen met ons meê een uitstapje doen?" „Neen!" riep ik met eene stem dat de glazen dreunden, terwijl ik met moeite mijn lust bedwong om achteruit te trappen en hem eens goed tegen de schenen te schoppen. Doch verbluft was hij achteruit geweken. Hij sprak nog over 'teene en over 't andere, dat an ders mijne belangstelling gaande maakte, en deed bij het overzetveer aan den hoek der Loskaai een vuurwerk worden afgestoken. Men schrijft ons uit Zierikzee van den 24eB dezer „Ofschoon de verkiezing van een lid in den raad onzer gemeente reeds lang bepaald is op Dinsdag 4 Juli aanstaande, is het echter zoo stil alsof er niets moest gebeuren. Wel zien we sinds gerui- men tijd rond naar een man onder ons, waardig de plaats van den heer S. G. Nauta van der Grijp in te nemen, dat is te zeggen iemand die zich aansluit bij de jonge liberalen, doch het is niet gemakkelijk er een te vinden. Nu zijn er wel zulken, doch die zijn familie van reeds zittende leden, of schitteren in de gemeenterekening onder de „jaarwedden van gemeenteambtenaren." Enke len verlangen niet in aanmerking te komen. An deren willen, zooals „men" zegt, doch die kan men niet altijd gelooven, wel in aanmerking komen, maar die wenschen de kiezers hoe grillig niet waar niet in aanmerking te nemen. „Uit dezen candidaten-nood zijn we van daag eerst gelukkig verlost, daar de heer J. C. Pilaar, directeur van het post- en telegraafkantoor, ten laatste de candidatuur, hem door de liberalen aan geboden, heeft aangenomen. Het is eene gunstige keuze en stellig zal hij, ook al mocht er door eene andere partij een candidaat gesteld worden, met eene belangrijke meerderheid gekozen worden. Hoewel ik er niet van hou om de menschen in 't zonnetje te zetten, durf ik den heer Pilaar ge- rustelijk als lid van den raad aanbevelen. „Nu ik mijn pen voor dezen brief toch aange punt heb, gaan we nog even naar het zelkasch- terrein, buiten de Duivelandsche poort, op welk terrein meer dan twee eeuwen de meestoot „de Zon" staatal of niet op grond van de gemeente, daar zijn de geleerden het, zooals 't gewoonlijk gaat, niet over eens. Rondom en rakelings langs de gebouwen dier stoof is de aschvoor rekening der gemeente, tot op den ouden bodem uitge graven waardoor de stoof op eene hoogte is ko men te staanwaarvan zijgelijk sommigen vree zen te eeniger tijdten koste der gemeentezal afschuiven. Om dit te voorkomen en de asch te kunnen uitgravenwelke onder die gebouwen eenige ellen dik zit, benevens om het geheele terrein goed te kunnen aanleggen, begeerde de gemeente sinds geruimen tijd de gebouwen te koopen. Na eene lange onderhandeling is zij daar eindelijk in geslaagden wordt de meestoof haar eigendom en afgebroken, of in Nieuw-Nederlandsch „geamoveerd". Voor de 31 overige meestoven op Schouwen-Duiveland is bet zeker geen pleizierig vooruitzichtdat in dezen meekrap-donkeren tijd, juist „de Zon" het eerst ondergaat. mij allerlei vragen waarop hij koele en eindelijk in 't geheel geene antwoorden meer kreeg. „Gij zijt in eene slechte, in eene heel ongezellige bui!" zei hij en ging heen. Inwendig verbrijzeld zonk ik op een stoel en liet mijn hoofd in mijne handen rusten. IV. Ik ga maar snel den tijd voorbij, toen alles mij hopeloos en troosteloos toescheen. Het duurde eene vrij lange poos eer mijne neêrslachtigheid wijken wilde, maar toen richtte ik het hoofd weêr op en fluisterde de hoop mij in: „En echter zijt gij het, dien zij liefheeft! Vertrouw op uzelven alleen, en gij zult haar winnen In de eerste plaats deed ik aan Smout het ver zoek toekomen, mij het portret van Riekje of hoe de jonge dame anders heeten mocht terug te zen den. Met het portret kwam een briefje, houdende dat zij wel Riekje werd genoemd, maar eigenlijk Frederika Brandt heette, en dat zij naar huis terug ontboden washet heette wel dat hare moeder ziek was geworden, maar waarschijnlijk was de reden deze, dat de bruidegom zijne bruid liever op den vaderlij ken molen zag dan in de groote stad, waar zulke onervaren gansjes in weerwil van de zorg vuldigste bewaking blootgesteld waren aan de aanslagen van lichtvaardige en ondernemende fat ten. Smout eindigde met de mededeeling dat hij op 't punt stond op reis te gaan, en mij vermaande „Over de asch, die uit het besproken terrein gedurende eene lange reeks van jaren gegraven en ten bate der gemeente duur verkocht wordt, is in de laatste jarenvooral over de wijze der uitgraving, heel wat gekibbeld. Af en toe is zelfs uit gemelde aschvoor de leden van het bestuurmitsgaders voor den asehbaasmenige pil gedraaiddie lang niet verguld was. Thans gaat alles, door de bemoeiing eener ijverige zelk- asch-commissiebeteren daar hetook volgens den schoolmeesteranders niet jufferachtig vies, hoogst onfatsoenlijk is om oude koeien uit de sloot te halenbegraven we het verledene onder de bekende zelkaschkluiten in de hoop dat die daardoor te eerder zullen verweeren en verkoop bare asch worden." P. S. Zoo even heeft de raad, met voorbijgang van de ingediende voordracht, tot lid van de plaat selijke schoolcommissie benoemd den heer jhr. mr. P. J. F. Rethaan Macaré. Den 28en Juli van het vorige jaar ging de raad ook de aanbevolen per sonen voorbij. Zou het geen tijd worden ook deze voordrachten af te schaffen? De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbendendat op den 21™ Juni op den droge van den Nieuwen Waterweg van Rot terdam naar zee is bevonden: langs hetNoorder- hoofd 32, op de lijn der geleidelichten 34 en aan de witte tonnenzijde 34 decimeter bij gewoon laagwater. Daarbij moet in het oog gehouden worden dat p. m. 25 meter benoorden de lijn der geleidelich ten eene plaats gevonden wordt, waarop 30.5, 31 en 32 d, M. staatterwijleven zooveel bezuiden genoemde lijn, enkele punten zijn van 29.5 en 31 d. M. Peilingen van 16 Juni: Noorderhoofd 31,5, lijn der geleidelichten 33 en witte tonnenzijde 25 de cimeter. Zeer gepast brengt de Nieuwe Rotterdamsche courant in herinnering, tegen hoevele wetsontwer pen van liberale regeeringen de heer Heemskerk zijne stem heeft uitgebracht. In drie zittingjaren verklaarde hij zichbehalve tegen vele hoofdstuk ken der staatsbegrootingtegen 52 wetsontwerpen van algemeen belang. Zoo men geen recht heeft hem dit tot een ver wijt te maken, daar hij als afgevaardigde volko men vrijheid heeft om zijne stem voor of tegen een voorstel der regeering uit te brengende heer Heemskerk verliest er zijn recht door om te be weren dat zij, die een zijner voorstellen afstemmenj daardoor blijk geven niets voor de zaak, die het betreftte willen doen. Wie zoo ruim gebruik maakt van zijn recht tot tot mij zeiven in te keeren, en zijn raad te volgen. Nauwelijks had ik het briefje uitgelezen of ik wierp het in een hoek der kamer; doch na eene poos raapte ik het weêr op, om te zien of er niets over de woonplaats van Riekje in stond. Maar helaas, daaromtrent vond ik geen lettergreep. Riekje Brandt was dus weg, naar huis. Naar huisHoe gemeenzaamhoe nabij klinkt datEn echter hoe oneindig ver was het voor mij, die niet wist waar haar huis moest gezocht worden. En hoe en waar zou ik dit ontdekken Juffrouw Lutz wist ik zeker, dat zich niet zou uitlaten. In den kruidenierswinkel beneden vernam ik slechts wat ik reeds wist, namen die ik reeds kende. Ik hield dus op, daar kruidenierswaren te koopen, omdat er voor mijne wond toch geen balsem onder was. Bij mijne klimmende hoop had ik alle zwarighe den, alle hinderpalen vergeten, zelfs de allereerste, namelijk dat ik hare verblijfplaats niet wist. Om niets onbeproefd te laten, kwam ik op een inval, waarvan ik mij de schoonste gevolgen voorspelde. Ik stelde een ernstigen en warmen brief op, eigen lijk een gloeienden minnebrief, die een steenen hart vermurwd zou hebben. Ik liet hem door een besteller aan de kostschool bezorgen, onder voor. wendsel dat het eene achterstallige sch oenmakers- rekening voor juffrouw Brandt was. De man had in last haar adres te vragen en ik twijfelde niet of ik zou langs dien eenvoudigen weg den naam van hare woonplaats vernemen. Doch de slimheid der directrice ging de mijne te boven. Zij had hare eigene gedachten over de echtheid van die afstemmen, mag aan anderen niet verwijten dat zij dit recht eveneens toepassen, wahr zij het noodig achten. Onder de door den heer Heemskerk afgestemde ontwerpen is ook dat van 30 Juui 1873, betref fende de militie. Met hetzelfde recht als hij aan de leden der kamer verweet dat zij niets voor de verdediging des lands wilden doen, kon men den 30en Juni 1873 dat verwijt tot den heer Heemskerk gericht hebben. Nog tot eene andere opmerking geeft het lijstje aanleiding. Als alle liberale leden der kamer even stelselmatig gestemd hadden tegen de voor stellen van den heer Heemskerk, als deze tegen de voorstellen der liberale kabinettenzijn ministerie zou waarlijk niet kunnen bogen op het aantal wetten, dat het tot stand bracht. (Arnh. Ot.) Na afgelegd eindexamen zijn de navolgende leer lingen van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht tot veeartsen bevorderdL. J. Hoogkamer, te Kralingen; A. Koster, te Veendam; H. H. Hui- zenga, te Baflo; D. P. F. Driessen, te Horst; A. T. H. Driessen, te HorstJ. W. H. Lemmens, te ReekW. G. van der "Wal, te 's Gravenhage P. G. Eland, te Klundert; C. N. Schoorel, te KatwijkG. J. Mos, te AssenM. Lucieer, te Groede. Onder referte aan de aankondiging, voorkomende in de Staatscourant van den 8, 10, 12 en 17 Fe bruari jl., wordt in de Staats courant van gisteren en heden ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat, te rekenen van den 1™ Juli a., de gelegenheid wordt opengesteld tot verzending van briofkaarten naar Suriname en Curasao. Het port bedraagt 15 cent. De verzending ge schiedt uitsluitend in de gesloten brievenmalen over Southampton en St. Nazaire, en dus niet met scheepsgelegenheid of langs den weg van Hamburg. Ongefrankeerde of ontoereikend ge frankeerde briefkaarten worden niet verzonden. Yoor de briefkaarten naar West-Indië is, even als voor die naar Oost-Indië, hier te lande gebruik te maken van de bestaande formulieren met een zegelafdruk van 2£ of 5 cent; terwijl het ontbre kende port door de aanhechting van frankeerze gels is te voldoen. Bij al hetgeen in den laatsten tijd reeds gedaan is om den toestand van mindere geëmploieerden en werklieden der maritieme inrichtingen te verbeteren, is thans weder aan belanghebbenden onder hen eene gunstige bepaling medegedeeld. Het heeft nl. Z. M. den koning op voordracht van den minister van marine behaagd, wijziging rekening en gaf den naam der plaats niet op, maar liet zich eenvoudig den brief ter hand stellen: Ik wendde nog andere pogingen aan, maar met denzelfden uitslag. Alles liep mij tegen. Wat ik ook deed, ik kwam geen stap verder. Wel kende ik den naam van het meisje, maar dat hielp mij niets. Mijne verlegenheid, ja ik mag zeggen mijne vertwijfeling klom met den dag. De zomer liep ten einde en ik moest een besluit nemen. Er bleef mij niets over dan in de heete dagen eene stad te verlaten, die alle aantrekkelijkheid voor mij verloren had. De reis naaT het Beiersche Hoog land, waartoe ik plan had gemaakt, behaagde mij niet meer. Riekje moest uit de Mark Branden burg zijn, dat was mijne vaste overtuiging. En ook in de steppen der Mark, zei ik, vertoont de natuur zich hier en daar in al hare schoonheid: Ik besloot dus daar de poëzie der natuur en vooral de watermolens (om de windmolens bekommerde ik mij niet) met eigen oogen te gaan aanschouwen. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1