Telegraphïsche berichten, 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Land bouw. Marine en leger. Uit den in dit nommer opgenomen brief van onzen correspondent te Gent blijkt dat de kunst matige „kiezersfabricatie", waarvan ook in ons land in den laatsten tijd sporen zijn waargenomen, aan den uitslag der jongste Belgische verkiezingen niet vreemd is gebleven. Eene waarschuwing voor onze wetgevende macht! Men schrijft ons uit Groede: Den 20en Juni 11. was het 80 jaar geleden, dat de heer M. Mazure werd benoemd tot burgemeester der gemeente Groede. Het feestelijk aanzien der gemeente door de Nederlandsche vlag, die bijna huis aan huis woei; de tallooze gelukwenschen die hem werden aangeboden; de serenade, hem gebracht door het te Groede bestaande muziekge zelschap; de buitengewoon feestelijke stemming der gemeentenaren, die zich tot zelfs laat in den nacht openbaarde, dit alles gaf ondubbelzinnige bewijzen van tevredenheid over de wijze, waarop de plichten, aan zijne betrekking verbonden, ver vuld. worden door den heer Mazure, voor wien dan ook onder de Groedenaren geen andere wensch is, dan dat hij nog een tal va,n jaren aan het hoofd der gemeente moge staan. Het gisteren op Dijkwel bij Bieselinge gehouden vierde Zuider-zendingsfeest werd nog talrijker dan het vorige bezocht. Met verschillende reis- gelegenheden werden duizenden feestgangers aan gebracht. De boomweide waarop het feest plaats had was fraai en lommerrijk, wat bij de hooge temperatuur een groot genot was en een gelukkige tegenstelling opleverde met den zwaren door niets beschutten zandweg, die van het wachthuis 39, waar de treinen aankwamen, naar het terrein voerde. Het ligt niet in onze bedoeling ditmaal een overzicht van de gehouden toespraken te geven. Alleen vermelden wij dat de openingsrede, door den heer N. H. de Graaf, predikant te Amsterdam, gehoudenvelen heeft geboeid vooral door de geestige wijze waarop de spreker de door hem verkondigde waarheden verduidelijkte; de hoofd strekking zijner rede was om het verkeerde te doen uitkomen van de zucht, die bij zoovelen aanwezig is, om den last, dien men zelf dragen moet, op de schouders van anderen te leggen. De heer jh'. J. L. de Jonge, lid der tweede kamer voor het kiesdistrict Middelburg, sprak over de christelijke Zondagscholen, haren oorsprong, uitbreiding, grondslag, doel, werkzaamheid, vrucht en toekomst. De Goesche zangvereeniging voerde bij herha ling eenige zangstukken uit op een daartoe be stemd orchest, waarvan het jammer was dat de houten kap zoo laag was aangebrachtomdat daardoor veel van het geluid verloren ging. De cantine met ververschingen, dit jaar ruimer dan de vorige maal voorzien, maakte goede zaken ten laatste kon zelfs niet meer aan sommiger verlangen voldaan worden. Het was velen, die daar wandelden of zich op het gras hadden neergevleid, aan te zien dat zij een genotvollen dag doorleefden te midden eener heerlijke natuur, genotvol ook voor hen, die zich niet of minder konden vereenigen met den geest en de richting der gehouden redevoeringen. Nadat de heer J. H. Donner, predikant te Lei den, de slotrede had uitgesprokenkeerden de laatste feestelingen per trein van 6 uren huis waarts. De orde is door niets gestoord en voor zoover wij weten hebben de verschillende commissarissen geen reden tot klachten. Het Aardrijkskundig genootschap hield Zaterdag 17 Juni eene algemeene vergadering te 's Gravenhage. Het bestuur deelde o. a. mede „Maar dat gaat te ver, Smout!" zet ik. „Gij hebt haar mijn gevoel niet met de juiste kleuren afgeschilderd." „Dat heb ik wèl gedaan!" verdedigde hij zich. „Ik heb haar verklaard dat gij tot over de ooren verliefd waart, dat gij ondergedompeld waart in gevoel, dat ge u zat dood te kniezen, dat men u zag wegslinken als sneeuw voor de zon. Maar dit maakte haar aanhoudend wantrouwender en onwilliger. Ten slotte werd ik boos. Stel u dat eens voor, Baardman, dat ik om uwentwil, als een offer onzer vriendschap, boos op mijne Louise werdMet de waardigheid, die ons mannen eigen is, en met den daarbij passenden zijdelingschen blik zet ik: Geen vrouw, die zelve nog preten- siën meent te kunnen maken, kan het aanzien of verdragen, dat een man, die iets beteekent, eene jongere schooner of beminnelijker vindt „En wat antwoordde zij wel?" vroeg ik, maar weêr plaats nemende. „Zij schaterde het uit. Wij mannen, sprak zij, zijn toch de gekste en ingebeeldste wezens op aarde. Ik geloof, dat zij mij voor jaloersch hield. Ik kruiste nu mijne armen op de borst en zag haar met eene mijner doorborende blikken aan. Maar wederom lachte zij, begon in de handen te klappen en riep uit: „Othello! Othello! Hu, ik word bang van den woedenden Moor!" En daarbij wendde zij huichelachtig voor, dat zij verschrikt was, voor zooveel het lachen het haar toeliet." Hoe verontwaardigd ik ook over Smout was, vermaakte mij toch zijne schildering van de wijze dat besloten was deze vergadering te Middelburg te houden, in geval eene geschikte gelegenheid daartoe bestond. De voorzitter maakte van de gelegenheid gebruik om zijn spijt te betuigen dat van dit plan reeds dadelijk in de dagbladen werd melding gemaakt, gelijk dikwijls ook met andere zaken geschied was vóór dat zij voor mededeelipg geschikt waren, o. a. met den naam der chef der Djambi-expeditie. De voorzitter hoopte dat de leden er toe zullen medewerken om die ontijdige publiceering zooveel mogelijk tegen te gaan. De vergadering kon te Middelburg niet gehouden worden, omdat een der sprekers niet daarheen kon gaan en het geschikte lokaal vermoedelijk niet beschikbaar zou zijn. Bovendien wenschten een aantal leden Maandag te 's Gravenhage de feestviering bij te wonen ter gelegenheid van het 25jarig bestaan van het instituut voor Oost-Indi sche land- en volkenkunde, daar te houden. De belangrijke bijdrage uit Zeeland van het Zeeuwsch genootschap en het toenemen van het getal leden aldaar van 6 tot 27, geven, zeide de voorzitter verder, Zeeland en Middelburg aanspraak op de waardeering van deze Vereeniging. Professor Schlegel hield vervolgens een voor dracht over het karakter der Chineezen. Na den heer Schlegel volgde de heer Hubrecht met eene beschouwing over het kolenbed vin Limburg. Door prof. Yeth werden eenige beschouwingen over Deli en de Deli-maatschappij op Sumatra voorgedragen. In plaats van de heeren Buyskes en Salverda, werden tot leden van het bestuur gekozen de heeren J. M. Obreen, chef van het kaart departe ment aan het ministerie van marine en dr. M. P. Lindo, inspecteur van het lager onderwijs in Zuid- Holland. Nog altijd gaat de regeering voort hare voor waarden om als officier van gezondheid een tijd lang bij de marine dienst te doenaantrek kelijker te maken. Voor eene verbintenis van vier jaren ontvingen de artsen tot dusverre eene toelage van 6000doch men mocht niet ouder wezen dan 30 jaren. Bij koninklijk besluit van den 19en dezer is deze toelage onveranderd gelaten, doch de leeftijd uitgestrekt tot 40 jaren. Vrageindien iemanddie een wetenschappe- lijken titel voert, zich b. v. op zijn 39e jaar komt aanbieden omtegen hooge betalingeen tijd lang werkzaam te zijn in eene betrekkingwelke hem als wetenschappelijke loopbaan geen gunstige vooruitzichten oplevert, ligt dan het vermoeden niet zeer voor de hand dat óf aan de bekwaam heden öf aan het gedrag van den sollicitant het een of ander haperen moet Niettemin doet de regeering de uiterste pogingen om zulke personen als geneeskundigen voor 's rijks zeemacht aan te werven De Engelsche regeering heeft blijkens een in het Nautical Magazine van Juni voorkomend be richt de Engelsche visschers die op de Neder landsche kusten varen gewaarschuwd dat zij bij het plegen van mishandelingen tegenover Neder landsche visschers zoowel door de rechterlijke macht in Nederland als door die in Engeland volgens de bestaande strafwetten vervolgd zullen wordenterwijl de Britsche regeering bovendien beloofd heeft de Nederlandsche autoriteiten in het vervolgen en straffen der schuldigen zooveel moge lijk te zullen bijstaan. Het verslag van de Nederlandsch-Indische Spoorwegmaatschappij toont een belangrijken vooruitgang in het jaar 1875 zoodat aan de aandeelhouders 4) pet. kan worden uitgekeerd, „de rente waarop zij bij de deelneming gerekend hebben." De geleidelijke stijging der saldo 's en waarop hij zich gedragen had. Doch mijne erger nis keerde snel en ten volle weêr. Ongeduldig opstaande zei ik op ironischen toon: „Ja, ja, men moet de dingen maar aan u over laten. Gij weet toch alles op 't rechte einde aan te pakken en overal den noodigen indruk te weeg te brengen." „O vleier!" zei hij met beminnelijke onnoozel- heid. „Doch luister verder. Ik laat haar lachen en ga met eene indrukwekkende houding, zwijgend, streng, de kamer op en neêr. Gij weet hoe ik dat doen kan. Eindelijk heeft zij genoeg gelachen en vraagt plotseling: „En wat is het dan wel voor een engelachtig wezen, waarop die vlinder nu zegt, dat hij zoo smoorlijk verliefd is?" Ik zeg niets, ik vertrek geen spier van mijn gelaat, ik verwaardig haar met geen blik; ik reik haar alleen het door u geschetste portret toe." „En wat was haar oordeel daarover?" vroeg ik in spanning, toen hij na deze woorden een oogenblik ophield. „Langen tijd sprak zij niets, maar toen zei zij op haar eigenaardigen toon„Nu, smaak heeft hij, dat moet ik zeggenIk geloof wel, dat ik dit kopje onder de anderen zou herkennen." „Wat riep ik verrast uit. „Besloot zij er toch toe?" „Wel zeker", bevestigde Smout nu, „al ware het misschien ook maar uit nieuwsgierigheid om het schepseltje te zien, dat ©p den vlinder want daarvoor houdt zij u nu eenmaal zulk een indruk had gemaakt". de wijze waarop zij verkregen zijngeeft, volgens de directiegegronde hoopdat men niet weder beneden die rente zal behoeven te komen. De regeering heeft zich bereid verklaardmet de Maatschappij te onderhandelen over den aanleg van nieuwe lijnen in Midden-Java; spoedig hoopt de directie eene vergadering over deze zaak te beleggen. Vervoerd werden op de lijn SamarangVorsten landen bijna 900,000 reizigers of 4400 per kilo meter, zijnde 500 meer per kilometer dan in 1874. Het goederenvervoer was 123,240 tonin 1874 was het vervoer 14,000 ton minder. Op de lijn Batavia-Buitenzorg zijn vervoerd 614,100 reizigersweinig meer dan in 1874aan koopmansgoederen 27,371 ton, of 5800 meer dan in 1874. Een onzer correspondenten deelde ons voor eeni - ge dagen mede dat het gedeelte spoorweg Malle- gat-Delftsche poort (Rotterdam) met den eerst- volgenden winterdienst voor het publiek verkeer zal worden opengesteld. De (oude) Rotterdamsche courant veronderstelt dat hiermede misschien be doeld zal zijn de winterdienst van het volgende jaar. Iemand die dezer dagen Rotterdam bezocht, verklaarde ons, met het oog op den tegenwoordigen stand der werkzaamheden, de gereedheid daarvan op den 15en October dezes jaars voor eene volsla gen onmogelijkheid te houden. In het belang van het verkeer, dat door de opening van dit gedeelte spoorweg in zoo hooge mate gebaat zou worden, blijft ons dus niets anders over dan te wenschen dat onze correspondent in zijne optimistische ver wachtingen niet teleurgesteld moge worden. De onlangs aangekondigde buste van mf. G. Groen van Prinsterer is bij den heer Willem Vermeulen te Amsterdam verkrijgbaar gesteld. Van de gunstige verwachtingen over dit stuk, indertijd uitgesproken, behoeven we geen woord terug te nemen. Integendeel, zelden zagen we in dit genre iets zoo voortreffelijks en dat in alle opzichten zoo gelukkig geslaagd mag heeten. De gelijkenis wordt door bevoegde beoordeelaars als onberispelijk geroemd; de buste geeft de ernstige en toch zoo minzame, innemende gelaatstrekken van den heer Groen volkomen zuiver terug. De technische uit voering kunnen wij uitstekend en hoogst artistiek noemenzij verraadt reeds bij den eersten aanblik de meesterhand. Wij wenschen den heer Ver meulen geluk met het welslagen van deze onder neming, die ongetwijfeld grooten bijval zal vinden. (Standaard). Tot gedelegeerden van Nederland bij het in 1876 te Gent te houden landhuishoudkundig con gres zijn benoemd A. G. V. Hombach te Hulst en J. Otto Risseeuw, beide leden der provinciale staten van Zeeland. EERSTE KAMER. De kamer heeft alle aan de orde gestelde wets ontwerpen waaronder ook dat betreffende de bevoegdheid tot de uitoefening der tandheelkunst, aangenomen. Zaterdag zijn de ontwerpen tot ver eenvoudiging van het cassatie-proces, tot intrekking van het decreet betreffende de kerkfabrieken en de definitieve oorlogsbegrooting voor 1876 aan de orde. TWEEDE KAMER. Tegen morgen zijn alle aanhangige wetsont werpen van ondergeschikten aard aan de orde gesteld. Door de regeering zijn alle principieele punten uit de aanvullingswet op de middelen weggenomen. Ik haalde ruimer adem en plaatste mij haastig tegenover hemzonder het oog meer van zijn gelaat af te wenden. Ik wilde er op lezen wat hij nog meê te deelen had, doch was daartoe niet in staat en hing dus vol nieuwsgierigheid aan zijne lippen. Met pijnlijke wijdloopigheid zette hij zijn verslag voort. „Mijne vrouw", vervolgde hij met zijne hooge stem „besloot tot de wandeling, of beter gezegd tot het toertje, want zij nam eene vigilante en reed naar het aangeduide huis in de Frederikstraat, liet zich aandienen bij juffrouw Lutz, de direc trice van het pensionaat, en werd dadelijk, toen zij zich als mijne vrouw bekend maakte, met voorkomendheid ontvangen. Men heeft toch ook eenigen naam, men is in Berlijn niet onbekend, niet waar „Natuurlijk, natuurlijk!" zet ik. „Wie zouden naam van Smout niet kennen? Maar verder." „Mijne vrouw legde het slim aan; o, zij is zoo slimging hij voort. „Zij gaf voor, dat zij een nichtje had, wier opvoeding op eene goede school geacheveerd moest worden. Zij had voor eenigen tijd, toen de ólèves van juffrouw Lutz gingen wandelen, daaronder zelfs een meisje gezien, dat op dat nichtje geleek en dat zij dadelijk tot vrien din voor deze gewenscht had, omdat zij zoo zedig scheen en zoo voorts. Juffrouw Lutz liet zich daarop eene nadere beschrijving geven en nam, om allen twijfel op te heffen, mijn slim vrouwtje naar de hoogste klasse mede, waar een blik vol doende was om het bewuste meisje te herkennen. De gemeenteraad van Biervliet heeft besloten het traktement van den hoofdonderwijzer met f 200 te verhoogen en dus op f 1100 te brengen, ten einde te voorkomen dat deze, zijnde de heer A. den Bouwmeester, eene ontvangene benoe ming naar elders zou aannemen. Voor de toelating aan de hoogeschool te Groningen hadden zich 5 aspiranten aangemeld 2 zijn geslaagd. Aan het den 20en Juni gehouden admissie-exa- men voor de Leidsche hoogeschool hebben deel genomen 35 aspiranten, waarvan 19 zijn toege laten. De heer A. J. Krom, predikant bij de N. H. gemeente te Biervliet, heeft Zondag jl. met eene toespraak naar aanleiding van Rom. 8, vs. 9 af scheid van die gemeente genomen en hoopt den volgenden Zondag te 's Heer Hendrikskinderen zijne intrede te houden. Te Neuzen is eene vereeniging „tot verbetering van het landbouwpaard" tot stand gekomen, welke ruim een 40tal leden telt 6n tot haar voorzitter gekozen heeft den heer A. Hombach, tot secreta ris penningmeester den heer J. van denEeckhout, te Graauw, tot commissaris den heer J. van Aren- thals, te Hontenisse. Het bestuur zal, in vereeni ging met eene commissie van vijf leden, een hengst aankoopen, die aan al de vereischten van een goed landbouwpaard voldoet. De luitenant ter zee le klasse W. C. A. Ziegen- hirt von Rosenthal, dienende aan boord van Zr. M'. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld, terwijl met den len Juli daaraanvolgende de luitenant ter zee 2' klasse W. J. P. Waning en Z. J. Cambier re spectievelijk geplaatst worden aan boord van voornoemden bodem en monitor Heiligerlee, laatst genoemde als le officier. émttybt Op den in aanbouw zijnden schoorsteen van het machine gebouw van het droge dok alhier woei heden de Nederlandsche vlagals teeken zijner voltooiing. De koninklijke handboogschutterij Willem III te Vlissingen zal den 27en dezer feestelijk den dag herdenken waarop haar doorZ. M. den koning eene nieuwe banier geschonken werd. Te Dordrecht is dezer dagen een blok van ongeveer tien huizen door eene onbekende oor zaak omgevallen; persoonlijke ongelukkeu hebben daarbij niet plaats gehad. De direetiën der spoorwegmaatschappijen hebben voor de bezoekers der aanstaande alge meene vergadering van het Nederlandsch onder wijzersgenootschap te Enschedé vermindering van vracht toegestaan. Omtrent den strijd, tusschen eenige gras maaiers aan het station te Salzbergen gevoerd, deelt men aan het Utrechtsch dagblad nog mede Niet lang hadden de maaiers aan het station ver toefd, of er ontstond een woedend gevecht, waar bij dadelijk van de zeis werd gebruik gemaakt. Verscheidene personen bekwamen belangrijke kwet suren; éen er van ontving een snede door zijn 'tWas inderdaad een bekoorlijk schepseltje, zegt mijne vrouw; alleen had zij niet gedacht dat Baard - man met zulk een jong wezentje kon dweepen. Overigens was het meisje haar in natura nog beter bevallen dan in afbeelding." „Dat heb ik u immers van te voren gezegd riep ik opgetogen uit. „Goed!" ging Smout voort. „Juffrouw Lutz knikte goedkeurend en zet dat die gelijkenis in haar oog reeds eene aanbeveling was voor onze gewaande nicht let wel, dat zij niet zei ge waande nicht, want zij kon natuurlijk niet weten dat wij het maar voorgaven. Nu vroeg mijn vrouwtje: „En is die schoone blondine zoo bijzonder knap?" Neen, antwoordde de juffrouw, zoo bijzonder groot was haar aanleg en kunde niet, maar wat zij leerde maakte zij zich goed eigen, zij was ook vrij vlug op de piano, legde smaak en gevoel voor het schoone aan den dag en was geenszins ontbloot van verstand. Daarbij had zij een goed hart en een zedig gemoed, en zooveel zin voor huiselijkheid dat zij in de huis houding van het pensionaat alles met lust aan vatte en goed verrichtte. Maar geleerd was zij niet, eindigde juffrouw Lutz, en gouvernante of secondante wilde zij niet worden." Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2