Teiegraphische berichten, Landbouwfeest te Colijnsplaat. Benoemingen en besluiten. Marine en leger. Burgerlijke stand. Van deze bekwam de heer mr. J. A. Bolle 66 stemmen, de heer F. van den Baat Az. 41 stemmen, zoodat tusschen hen herstemming moet plaats hebben. Voorts verkreeg de heer L. Viergever 20 stemmen en waren de overige stemmen op ver schillende personen verdeeld. Jl. Zaterdag had hier ter stede de 31® zomer vergadering plaats van de Ffederlandsehe En tomologische vereen? ging. Een 14tal leden, waaronder 2 uit Middelburg, kwam bijeen in een daartoe welwillend door het ich Ge nootschap der Wetenschappen a' lokaal. Het streven van de Entomologisch igingis: de gelede dieren, en daaronder voc Neder- landsehe insekten zooveel mogelijk te ren ken nen. Het groote belang van kennis v? insecten, vooral van zoogenaamd nuttige ..elijke, o. a. voor den landbouw, valt het oog, dan dat wij daarop nog bijzon .oeven te wijzen. Den volgenden dag wer. een toeht gemaakt naar Oostkapelle en Domburg, met het doel om insekten te verzamelen. Uit de vangst bleek op nieuw de groote dieren-rijkdom van Walcheren, die naar wij hopen menigeen zal aansporen iets bij te dragen om de nog zeer weinig onderzochte Walchersche insekten bekend te maken. Te rekenen naar de genomen plaatskaarten door een der commissarissen van het Zuiderzen- dingfeest voor den feesttrein van aanstaanden Woensdag blijkt, dat van Neuzen 139 en van Breskens 229 reizigers van die gelegenheid gebruik zullen maken. Ten vorigen jare was dit respeeti- velijk 101 en 136. Den 7en of 12en Juli a. de juiste datum is nog niet bepaald, zal er te Constans eene vergadering plaats hebben van spoorwegingenieurs, waar besproken zal worden: 1. Eedactie der technische voorschriften voor de hoofdspoorwegen; 2. Herziening der grondslagen voor de buurt spoorwegen; 3. Voorzichtigheidsmaatregelen bij het afstoten en laten afloopen van wagens 4. Statistiek over den duur der spoorstaven. Het afstoten en laten afloopen van enkele wa gens of wagengroepen schijnt niet alleen te kun nen worden toegelaten, maar bij een uitgebreid verkeer zelf onontbeerlijk, als het doelmatigste middel om ongelukken van het personeel en be schadigingen aan het materieel te voorkomen. Door de kamer van koophandel en fabrieken te 's Hertogenbosch is aan de tweede kamer een adres gericht, betreffende het plan der regeering, om behalve bronzen centen, nog bronzen pasmunt te laten slaan van 2^ cent. De kamer beweert, dat het gevoelen der regeering, als zouden door het verschil van den vorm en den aard van het metaal, de vreemde centen worden geweerd, on. juist is, en wijst verder op de winstgevende in dustrie, die alsdan door het invoeren van Lirn- hurgsche en Fransche vijfcentimesstukken zal worden geboren. Zij is van gevoelen, dat door het doen slaan van tweecentstukken geen gevaar voor invoer van vijfcentimesstukken zal bestaan. Bovendien heett de kamer aan de verschillende kamers van koophandel in Noord-Brabant en Lim burg een brief gezonden over de wering van Bel gische centen. De kamer doet in dat schrijven het groote nadeel uitkomendat men zich berok kent door het aannemen van Belgische centen, en geeft daarin middelen aan de hand, waardoor die nadeelen kunnen worden voorkomen. Burgemeester en wethouders van 's Gravenhage hebben voorgesteld aan mevrouw van der Onder- of had zich opzettelijk achterover geworpen en gleed als met een sleedje de helling af. 'tZou jammer geweest zijn, haar in die vaart te stuiten, zoo aardig zag zij er uit. Eer zij nog aan den voet der helling kwam, keerde zij zich met groote tegenwoordigheid van geest op de zijde, om niet tot in het meer door te glijden en kwam zoo zon der ongelukken op den oever te liggen, terwijl ik met uitgespreide armen hare blonde viiendin te gemoet gesneld was, want deze was evenzeer aan 't glijden geraakt en zonk, zonder er iets tegen te kunnen doen, in mijne reddende armen. Stel u mijn toestand of dien van het arme meisje Voor! Zij stond iets hooger dan ik op het losse zand der helling, zonder anderen steun dan mij. Ik was haar nood-anker. Door schrik overmeesterd had zij onwillekeurig hare armen om mijn hals geslagen; haar boezem rustte aan mijne borst, haar bleek gelaat op het mijne. „Wees niet bevreesd, jonge dame!" fluisterde ik haar toe. Bijna had ik „mijn vrouwtje" ge zegd, zóo benevelde het geluk mijne zinnen. Maar op hetzelfde oogenblik weergalmde er een zoo helder en algemeen gelach, alsof alle boschnimfen zich aan de uitgelatenste vroolijkheid overgaven. Dat gelach kwam van de overige meisjes daar boven in het bosch. Vol ontzetting deed mijne schoone de krachtigste pogingen, om zich uit de omarming van den zwaargebaarden schilder los te maken. Hare neergeslagen oogen waren vochtig, maar op hare wangen bloeiden weör alle rozen. Hoe zwaar het mjj ook viel aan mijn voor haar meulen c. s. voor dit jaar, als proef, voor het op slaan van een barak ter opneming van minver mogende zieken, die tot herstelling zeelucht en zeebad behoeven, den daarvoor benoodigden grond om niet in bruikleen te geven. In de eergisteren te Zwolle gehoudene raads vergadering is ter tafel gebracht een voorstel der commissie tot de gasfabriek, om wegens de gun stige resultaten dier inrichting ever 1875, eene buitengewone aflossing van f 6000 te doen plaats hebben. In dien zin is door den raad besloten. In de Staats-courant van 18 en 19 dezer maakt de opper-ceremoniemeester bekend, dat ingevolge de bevelen des konings het hof den rouw zal aannemen voor twee weken, waarvan eene week halven en eene week lichten rouw, in te gaan op 19 dezer, wegens het overlijden van H. M. de koningin-weduwe Josephine van Zweden en Noor wegen. Naschri/t Vergun me nog een enkele bijzonderheid te vermelden waarvan ik, over do tentoonstelling sprekende, verzuimd heb gewag te maken als van iets nieuws onder de zon, nl. een paarden- en vee- reinigings-machine. Door het vluehtwiel van dit werktuig te draaien, komt een ronde borstel, die zich aan het einde van de stang bevindt, in be weging; deze draait snel rond en wordt zonder moeite in de hand gehouden. De overbrengende bewegingen zijn inwendig en zeer kunstig in de stangen aangebracht. De borstel kan in alle mo gelijke richtingen worden bewogen, zoodat geen deel van het paard ongeborsteld blijft, behalve de manen en ZEd. staart. Stof en vuil worden geheel en veel beter dan op de gewone wijze weggenomen. De machine werkt niet zwaar en in vier of vijf minuten is een paard er mee ge reinigd. Bij besparing van tijd en werkloonbe vordert dit werktuig de gezondheid van het dier, daar het de poriën der huid openhoudt door het volkomen wegnemen van alle vuil en insecten-. Bovendien vinden de beesten de zuiveringswijze veel pleizieriger dan het gewone roskammen, waar ze in 't algemeen een hekel aan hebben, evenals de mensehen. De Tramway Company te Glasgow beproefde zulk een werktuig en bestelde er later twaalf te gelijk. Het behoort aan de heeren Voorbeitel c°. te Bergen op Zoomwaar het te verkrijgen en in werking te zien is. Volgens een bij de regeering ontvangen tele gram betreffende de gebeurtenissen te Atchin, had de vijand den 4en dezer vergeefsche pogin gen aangewend tot overompeling van Lamara, Lamprit en Beloel-zuid. De luitenant Verploeg was ligt gewond. Vier manschappen waren ge sneuveld acht gewond. De gezondheidstoestand was ongunstigde cholera afgenomen. Benoemd tot ontvanger der registratie en do meinen te Sittard P. van der Mark, thans ontvan ger te Kortgene, en tot ontvanger aldaar de sur numerair G. D. L. Graafland. TWEEDE KAMER. Als tijdelijk voorzitter van den ministerraad deelde de minister van financiën mededatten gevolge van het Vrijdag jl. over de militiewet uitgebrachte votumde gezamenlijke ministers hun ontslag aan den koning hebben gevraagd. zoo pijnlijk geluk een einde te maken, hielp ik haar nu toch op effenen, veiligen bodem. Daar stond zij verward en bevend, met de oogen hare verlorene vriendin zoekende. Deze zat in het zand rechtop, drukte hare handen tegen haar gezicht en riep: „hu, hu, hu!" Doch het geheele tafereel scheen ook op haar eene vervroolijkende uitwer king te hebben, want haar huilen sloeg spoedig in lachen om. „Och, Elfride, hebt ge u zeer gedaan?" vroeg mijne schoone, zelve schreiende. „Wel zeker," antwoordde de zwarte; „plezier heeft het me in 't geheel niet gedaan. Gij zoudt mij maar midden in 't water laten vallen. Nie mand heeft een hand naar mij uitgestoken, hu, hu, hu!" „Lieve juffrouw," zei ik, wat dichter bij komende, „uwe vriendin was zelve in gevaar." „Ja, in groot gevaar, dat heb ik gezien," ant woordde Elfride spottend, maar greep met leven digheid de hand die ik haar toereikte om haar op te richten en was met éen sprong op de voeten. Terwijl een purperen gloed zich over het gelaat en den bals van hare vriendin verspreidde, hadden de meisjes daar boven in het bosch haar spel ge staakt en kwam de geheele zwerm jubelend en van lachen schuddende naar beneden waar de verongelukten nog stonden en van verlegenheid door den grond dachten te zinken. „Mijn hemel!" riep de zwarte Elfride, „ik spring in 'twater! Daar komt het gansche school ons uitlachen en bespotten." Z. M. heeft zijne beschikking verdaagd tot, na de afdoening der loopende zaken door de beide kamers der sta ten-generaalen de ministers heb ben zich bereid verklaard tot de afdoening daar van mede te werken. Naar aanleiding van deze mededeeling der re geering vroeg de heer Wintgens of zij bereid was het wetsontwerp op de vennootschappen met ver anderlijk kapitaal te behandelen. De minister van justitie liet de beslissing hier omtrent aan de kamer ovor, die zelve kon beoor- deelen of genoemd wetsontwerp al of niet valt in de termen van loopende zaken, waaronder hij zelf volgens zijn antwoord op een vraag van den heer Kappeijne verklaarde te verstaan, zaken die geen vertraging kunnen lijden en vreemd zijn aan de politiek. Een voorstel van den heer Wintgens om de be handeling van genoemd wetsontwerp uit te stellen werd met 40 tegen 13 stemmen aangenomen. Het wetsontwerp betreffende de bieren en azijnen werd voor de openbare discussie aan de orde gesteld. De voorzitter wilde wegens de gedwongen stag natie, waardoor moeilijk andere enderwerpen kon den worden behandeld, nog aan de orde stellen het rapport der commissie van enquête naar den toestand der koopvaardijvloot. In antwoord op een vraag van den heer Tak gaf de minister te kennendat, bij de behandeling van dat onderwerp de regeering kon worden be trokken waarna, op voorstel van den heer Tak, de behandeling daarvan werd uitgesteld. Verschillende wetsontwerpen van ondergeschikt belang werden aangenomen. Over dat tot beschik baarstelling van fondsen voor den vestingbouw uit Indische baten heerschte groot verschil van gevoelen, tengevolge waarvan, op voorstel van den heer Fransen van de Putte de verdere behan deling werd verdaagd tot een wetsontwerp tot aanvulling der militiewet in behandeling zou komen. onderscheidingen. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw Z. O. Gouin, ont vanger der posterijen tè Marseille; W. W. Mak- si moff, ingenieur, en C. N. Artsayooloff, architect ingenieur, beiden bij de Russische zeemacht, en P. K. Ermakoff, particulier sckeepsconstructeur, tijdelijk in dienst der Russische regeering. leger. Benoemd tot len luitenant der infanterie bij de landmacht in Westlndië, de 2e luitenant bij die landmacht D. Charlouis, adjudant bij den gouverneur van Suriname. Op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den luitenant-kolonel der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië B. W. van Yperen, thans met verlof hier te lande, gerekend van en met 1 Juni jl. Naar men verneemt, bestaat bij de departe menten van marine en oorlog het voornemen, aan de mindere geëmployeerden en werklieden, werk zaam tij 's rijks inrichtingen, die den lande 36, 24 en 12 jaren trouw en ijverig gediend hebben, gouden en zilveren medailles met de daaraan ver bonden gratifikatiën toe te kennen. Wij vernemen dat heden morgen een trein ter hoogte van Krabbendijke is gederailleerd. Daar door is eenige vertraging in de aankomst der vol gende treinen alhier veroorzaakt. „Doe het niet! Het water is nat!" zei ik waar schuwend, over hare kluchtige manieren lachende, want zij deed werkelijk alsof zij een graf in den schoot der golven wilde zoeken. En onderwijl kwam de schare der meisjes aan, en daar achter, langzaam en met een streng gelaat, de zelfde bril die mij eenmaal onder de Linden zulk een schrik had aangejaagd. Ik achtte het verkieselijk een weinig ter zijde te gaan. Maar Elfride had reeds, om hare verlegenheid te be mantelen, een middel te baat genomen, waarvan zelfs de kleinste meisjes zich weten te bedienen, als zij zich op de eene of andere wijze hebben bloot gegeven. Zij begon te hinken en jammerde op klagelijken toon: „Mijn been! mijn been!" En dat gejammer bereikte inderdaad zijn doel. Sommigen poogden haar lachlust nog met haar zakdoek te smoren, maar bij andere ging de vroolijkheid in bezorgdheid en medelijden over. Terwijl men het hinkende meisje liet nederzitten, beantwoordde mijne onbekende de vragen der grootere meisjes en onderging van schaamte en spijt bijna ver nietigd den uitvorschenden blik der bril, die bij voorkeur van haar wilde weten wat er toch eigenlijk gebeurd was en hierbij van het feit mij ner aanwezigheid zeer bepaalde notitie nam. In den beginne lichtte niemand den bril in, totdat eindelijk een der kleine meisjes zeide, dat men niets anders wist, dan dat Elfride eens glijbaantje had willen spelen. Deze opheldering gaf aanleiding tot een nieuw gelach; zelfs mijne Walkyre glimlachte. Alleen Morgen (Dinsdag) voormiddag II uren zal het lijk van J. G. van Heinert door de onderofficieren en korporaals der schutterij, begeleid door de muziek, grafwaarts worden gebracht. Te Rotterdam zijn verleden week de leden van een twaalftal gezinnendie allen biefstuk van éen koe hadden gebruikt, doorbrakingen diarrhee aangetast. Gelukkig zijn allen hersteld. De luchtreiziger de Pauw zal in deze week met zijn luchtballon de Nederlanden in den Haag op stijgen, en wel uit den tuin van 't gebouw voor kunsten en wetenschappen. De justitie heeft do aandacht gevestigd op de handelwijze van een commissionair te Amster dam zich noemondo directeur van de vereeniging de Eendracht, vroeger te itotterdam, thans te Arasterdam gevestigd, daarin bestaande, dat hij, door tusBchenkornut van agenten in de verschillen de provinciën, bij het min nadenkend publiek de hoop opwekt, om togen eene wokelijksche bijdrage aan hem van vijf cent gedurende éen jaar, in het bezit te geraken van de prachtigste meubelen, huis sieraden en luxe artikelenter waarde van f 1.25 tot 80terwijl de ondervinding geleerd heeft, dat, na het verstrijken van het jaar, aan de contribu anten, in plaats van de voorgespiegelde prachtige meubelen enz. slechts worden uitgereikt voorwer pen van zeer geringe waardemeestal beneden f 1.25. In de provincie Limburg doen zich herhaal delijk gevallen van hondsdolheid voor. Wanneer zal men toch eindelijk afdoende maatregelen nemen om de menschen te beschermen tegen een zoo vreeselijke kwaal? Of staat de vrijheid der hon den hooger dan de veiligheid der menschen Het reeds tweemaal verdaagde congres der sociaal-democraten zal op 20/23 Augustus a. s. te Gotha gehouden, worden. De dagorder vermeldt: 1° de werkzaamheden der socialistische afgevaar digden van den rijksdag. 2° Gang en stand der socialistische beweging in Duitschland. 3° De aanstaande verkiezingen van den Rijksdag. 4° Vaststelling der socialistische candidaturen. 5° De socialistische organisatie in Duitschland. 6° De partij-pers. Op last van den burgemeester zijn te Maas tricht plakkaten, van wege de Nederlandsche werkliedenvereeniging aangeplakt en inhoudende eene uitnoodiging om tot die vereeniging toe te treden, afgescheurd. (N. B. ct.) Dezer dagen heeft te Amsterdam weer een vergadering plaats gehad van rechthebbenden op Teylers nalatenschap. Daarin is besloten om ondanks het advies aan den consul van het Duit- sche rijk te Amsterdam, uitgebracht door de heeren in". Jacq. Wertheim, M. J. Pijnappel en J. C. de Vries, advocaten aldaar, over te gaan tot het instellen der vordering, die de erfgenamen ver wachten, dat ten slotte in hun voordeel zal wor den uitgewezen. (Van 1118 Juni.) Middelburg. Ondertrouwd: L. Koster, jm. 34 j., met C. Pinto, jd. 23 j. G. de Jonge, jm. 33 j., met M. de Vos, jd. 41 j. E. W. Neugebauer, jm. 26 j., met C. P. de Vroome, jd. 22 j. G. van Oor schot, jm. 27 j., met F. P. van Flierenburg, jd 24 j. Bevallen: E. Wasch, geb. Mathlener, d. H. P. de Vleeschhouwer Kroes, geb. Hulscher, d. P. C. Hildernisse, geb. Ingelse, z. M. C. Fiegen, geb. de Vries, z. J. I. P. Schellings, geb. Seeboldt, z. K. M. Gideonse, geb. Pouwer, d. E. J. Knujjt, geb. Flinten, z. M. Zeevaart, geb. de Steur, d. M. P. J. Hubrechse, geb. Diermanse, z. Overleden: J. Hermanse, wede. van A. van Mechaelen, 77 j. A. de Klerk, wede. van L. Vader, de bril bleef ernstig; zij besloot van steen te zijn, en zij was van steen. Maar Elfride" sprak zij met een blik, die bij de woorden paste: „glijbaantje spelen!!" Nu barsten alle sluizen open. Zulk een alge meen gelach uit dertig of veertig keelen sleept meê; ik van mijn kant stemde er van harte meê in en zelfs de bril kon zich niet geheel aan den invloed der algemeene uitgelatenheid onttrekken. Daar zij echter de noodzakelijkheid gevoelde om dit niet te laten bemerken, wendde zij zich tot mijne onbekende met de woorden: „En zijt gij ook nog zoo kinderachtig?" Wat zij er verder bijvoegde verstond ik niet, maar het gelaat van het meisje werd met een gloeiend rood overtogen, terwijl zij blijkbaar mijn blik ontweek. Daar de bril echter niet zoo bar scheen te zijn als zij er wel uitzag, achtte ik het geraden van mijn kant eene onpartijdige verklaring te geven. „De jonge dames," zei ik zoo beleefd mogelijk, „kwamen toevallig op die gevaarlijke plaats! Toen ik plotseling gedruisch hoorde sprong ik op en hield tegen, wat nog tegen te houden was." „O!" lieten de beide meisjes op een gerekten, protesteerenden, verwijtenden toon hooren. Voor mijne huichelarij zonden zij mij tersluiks een be- straffenden blik toe, terwijl zij toch hare tevre denheid over mijne uitlegging niet konden ont veinzen, want zij hadden daarop lachend een heimelijk praatje. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2