ïeiegraphische berichten, BUITENLAND. Paarden Run dve e V arkens- Werktuigen en gereedschappen. Benoemingen en besluiten. 0 n d 8 r w ij s. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Belgische brieven. ongunstigen indruk, dien de vergadering door den vorigen spreker van den heer van Oijen mocht kun nen krijgen, weg te moeten nemen, door te verkla ren, dat deze in de afdeeling Heinkenszand met veel genoegen gehoord was, veel nut gesticht en me nige zaak meegedeeld haddie daar onbekend was. De heer Snijdersverklaarde dat een der meest geachte landbouwers uit Walcheren bem betuigd haddat de slechte opkomst alleen een gevolg was van vooroordeel. De Walchersche boer was in zijn eer getastin zijn hoogmoed gekwetst. Hij, die alle voordrachten had bijgewoondkon niet dan met grooten lof gewagen van de humane en degelijke wijzewaarop de heer van Oijen zijn onderwerp steeds behandeld had. Er is, zei de heer Vis, bij den Walcherschen landbouwer in het algemeen te veel vooroordeel en te weinig ontwikkeling om op eens bijval van land- bouwlezingen te krijgen. Dit zal wel veranderen. Op elk ander gebied is te veel ontwikkelingom die in den landbouw te doen stilstaan. Walcheren zal ook op dit gebied wakker worden al gaat het ontwaken langzaam. Bij verlichting verdwijnt het vooroordeel, en hij houdt het er voor dat de weinige bijval aan het begrip van de hoorders en niet aan de voordracht van den heer van Oijen ligt. Niemand verlangde nu meer het woord en de vergadering constateerde dat de voordrachten aan het doel beantwoord hebben. Ik heb er nog een kleine finale bij te spelen. Er werd geconstateerd dat de lezingen door de meest ontwikkelden het drukst en door de minst ontwik kelden het slechts waren bijgewoondwaaruit, zoo als een der sprekers terecht opmerktevolgt dat de domste boeren van Zeeland op Walcheren wonen! Ik hoop dat dit certificaat, voor vele een spoorslag zal zijn om in 't vervolg ten minste te gaan luisteren naar iets dat hun vak betrelt en dat hen geen cent kost. Voor mensehen, die veel in Brakel en Smij tegel t lezenmoet het, zou ik zeggeneene ware verkwikking zijn. De geest van den laatstedie twee en vijftig preeken hield en uitgaf over het gekrookte rietzal toch niet meer zoo loodzwaar op hen drukkenen hun geest niet zoo verstompt hebbendat ze onvatbaar zijn voor eene andere leer dan die van den cathe- chismus. Wat moet worden aangenomen als zomer- of cultuur-peil? Hierover voerde, als ik mij niet bedrieg, de heer van der Linde, ik kon zijn naam niet goed verstaan het woord, en wel zoo goed en volledig, dat de heer Marlet er weinig bij kon voegen. Het water moet minstens een el en lielst anderhalve el be neden het maaiveld staan. De gronden, die hij tot verdediging van zijn stelsel aanvoerde, droe gen naar mijne meening, de doorslaande blijken, dat hij naar de voordracht van den heer Marlet, over het water goed geluisterd had. Welke nadeelen zijn aan eene onbeperkte ver volging der vogels verbonden? Om de voor- en nadeelen der vogels, de goede en de schadelijke te leeren kennen wees de heer Snijders, de eerste spreker over dit onderwerp, op de uitstekende tabel van den Duitseher Katti, op het bekroonde werkje van mevrouw Tesing, en voor hunne bouwkunst op het schoone werk van d1. Harting „de bouwkunst der dieren." In Ne derland worden wel de hazen en de konijnen be schermd, die de vruchten van den boer oppeuzelen, maar de vogels worden op de meest onbarmhar tige wijze behandeld, gemarteld en gedood. In 't broeden gestoord, uit hunne nesten verdreven en de eiers uitgeblazen of weggesmeten. Lijdelijk moeten we het aanzien dat de Engelschen aan onze kusten de meeuwen vervolgen en wegschie ten, die guano fabrikanten op onze schorren, onze toekomstige polders. De publieke opinie moet wakker geschud, en de overtuiging algemeen wor den, dat de vogels minstens evenveel bescherming verdienen als het wild. Volgens den heer Gr. J. van den Bosch, is alleen een rijkswet, evenals in Oostenrijk, België en andere rijken, bij machte de vogels in Nederland te beschermen. Op het aanbeeld, dat verreweg de meeste vogels nuttig zijn voor den landoouw, moet maar steeds en aanhoudend geklopt worden, en bij adressen aan de regeering bescherming ge vraagd worden. Niemand verlangde meer het woord en de ver gadering werd gesloten. Middelerwijl waren er ruim vijftig rijtuigen bij de kerk gekomen, om met deleden, die zich daar toe hadden aangemeld, een toertje te gaan doen. Toen, door de goede zorgen van de commissiën, elk een plekje had, zette deze lange reeks zich in beweging, met de harmonie van Kolijnsplaat aan het hoofd. Over wegen en dijken, met schoon geboomte beplant, rechtlijnig loopend of slingerend zich kronkelend langs golvende velden en grazige weiden, ging de stoet over Kortgene, Geersdijk en Wissekerke naar Kolijnsplaat terug. Te Kortgene en te Wissekerke werd een kleine pauze gehou den, niet enkel om die dorpen te zien en onze muziek te hooren spelen, maar ook om een glaasje bier, een sneeuwballetje of iets anders in te nemen. Hoogst voldaan over het schoone, dat we gezien en het goede, dat we gehoord hadden, mitsgaders over de rijtuigen, de paarden, den baas of de knecht, vereenigden we ons aan de keurige open tafel in „de Patrijs." Eer daar elk zijn bescheiden deel genuttigd had, werden de lichtjes aangestoken, en streek dé tal rijke menigte aan troepjes neer op het feestterrein. De halve lengte van de Voorstraat, aan beide zijde met groote linden omzoomd, leende zich daartoe uitstekend. De boomen waren met guir- landers van lampions of giorno-lantaams los en smaakvol aan elkaar verbonden, en in de breede kronen van vele hingen Giorno's, die als brandende bloemen tusschen het donkere groen schitterden. Aan den ingang prijkte een poort met een „hulde aan den landbouw" en aan het einde een muziek tent, waarin het fanfaren gezelschap van Krui- ningen en de harmonie van Kolijnsplaat een ver dienstelijk concert gaven. Overal wapperden vlag gen en wimpels en om en bij het feestterrein wandelde een dichte menigte. Ieder had pleizier en een woord van dank voor de verschillende commissiën, die zich zooveel moeite en kosten getroost hebbenom de bezoekers een genoege- lijken dag te bezorgen. Tot mijn spijt had ik geen gelegenheid om de tentoonstelling bij te wonenen toen het fraaie vuurwerk van Hendrikx op het havenhoofd afge stoken en het laatste lichtje uitgegaan waswas het tij goed en daalden we eendrachtig in de veerschuit, die ons naar Zierikzee bracht, opnieuw versterkt in de overtuiging, dat er in Europa geen grooter monarchen zijn dan veerschippers. Op de algemeene tentoonstelling der Maatschap pij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, gehouden te Colijnsplaat, den 15»» Juni jl. zijn prijzen toegekend voor de navol gende voorwerpen: (onverschillig van welk Ras) VOOR DEN LANDBOUW. N°. 1. Dekhengsten geboren vóór of in Juni 1873 eerste prijs: 50, aan den licht-bruinen hengst, ingezonden door de Zuid-Bevelandsche Vereeniging tot verbetering van het paardenras; tweede prijs: een zilveren medaille, niet toegekend. N°. 2.- raerriepaarden geboren tusschen 1 Juni 1869 en 1 Juni 1873, eerste prijs: 30, aan eene schimmel merrie, ingezonden door Jacob Verhulst Wz. te Kortgene; tweede prijs: een gareel met hoofdstel en lijst, uitgeloofd door den heer J.W. Vader, aan eene schimmel merrie, ingezonden door L. de Vos te Colijnsplaat; derde prijs: een zilveren medaille, aan eene licht-bruine merrie, ingezonden door L. de Looff te Wissekerke. N°. 3. Merriepaarden geboren in 1874; eerste prijs: 20, aan eene vos-bles merrie, ingezon den door Izaak Verhulst te Wissekerke; tweede pips: een zilveren medaille, aan eene zwarte mer rie ingezonden door J. J. de Koster te Kortgene. N°. 4. Spannen werkpaarden geboren tusschen 1 Juni 1869 en 1 Juni 1872, eerste prijseene ver gulde-zilveren medaille aan een span zwarte ruin- paarden ingezonden door P. R. Tak te Wissekerke; tweede prijs: een zilveren medaille, aan een span bruine-merriepaardeningezonden door P. de Regt Hz. te Colijnsplaat. N° 5. Springstieren geboren vóór of in Juni 1874 van inlandsch ras, eerste prijs30, niet toegekendtweede prijseen zilveren medaille, aan den zwart-bonten stier, ingezonden door L. Maas te Kortgene. N°. 6. Springstieren als boven van volbloed Durham raseerste prijsf 30aan den witten stort-hoorn stier, ingezonden door B. Giljam te Ouwerkerk; tweede prijs: een zilveren medaille, niet toegekend. N». 7. Melkkoeien geboren tusschen 1 Juni 1868 en 1 juni 1873 van inlandsch ras, eerste prijs25, uitgeloofd door den heer J- H. L. Vader van 's Gravenpolder, aan de zwart-bonte koe, ingezon den door G. J. van den Bosch te Wilhelminadorp tweede prijs: een zilveren medaille, aan de rood bonte koe, ingezonden door M. de Jonge te Co lijnsplaat. N°. 8. Melkkoeien geboren tusschen 1 Juni 1868 en 1 Juni 1873 van gekruist Durham ras, eerste prijs25, uitgeloofd door den heer mr. W. Ph. Vis, aan de rood bonte koe, ingezonden door G. J. van den Bosch te Wilhelminadorp; tweede prijs: een zilveren medaille, aan de zwart-bonte koe, ingezonden door den denzelfden. N°. 9. Vaarzen geboren tusschen 1 Juni 1873 en 1 Juni 1874 van inlandsch ras, eerste prijs: 20 graanzakken, uitgeloofd door den heer J. W. Va der, aan de zwart-bonte vaars, ingezonden door J. van der Jagt Wz. te Zierikzee; tweede prijs: een zilveren medaille, aan de zwart-bonte vaars, ingezonden door J. van Damme te Kortgene. N°. 10. Vaarzen geboren tusschen 1 Juni 1873 en 1 Juni 1874 van gekruist Durham ras, eerste prijs: 15, uitgeloofd door den heer J. M. Kake- beeke, aan de rood bonte vaars, ingezonden door G. J. van den Bosch te Wilhelminadorp; tweede prijseen zilveren medaille, aan de witte vaars, ingezonden door denzelfden. N°. 11. Vaarzen geboren na 1 Juni 1874 van inlandsch ras, eerste prijs: 10, uitgeloofd door den heer M. Volkrijk Liebert, niet toegekend tweede prijseen zilveren medaille, aan de zwart bonte vaars, ingezonden door P. van Weel tG Kats. N°. 12. Vaarzen geboren na 1 Juni 1874 van gekruist Durham ras, eerste prijs: 10, uitgeloofd door den heer J. H. Snijders, aan de rood-bonte vaars n°. 66, ingezonden door G. J. van den Bosch te Wilhelminadorp; tweede prijs: een zilveren medaille, aan de rood-bonte vaars n°. 65, ingezon den door denzelfden. Schapen. N°. 13. Springrammen van volbloed Lincoln ras, niet ingezonden. N°. 14. Ooien van gekruist ras (minstens 3 stuks) geboren na 1 Juni 1874, niet ingezonden. N°. 15. Beeren van inlandsch ras, eerste prijs: 10, niet toegekend; tweede prijs: een bronzen medaille, niet toegekend. N°. 16. Beeren van vreemd ras, eerste prijs: 10, aan den beer, ingezonden door G. J. de Koster te Colijnsplaatstweede prijseen bronzen medaille, aan den beer, ingezonden door A. de Waard te Colijnsplaat. N°. 17. Zeugen van inlandsch ras, eerste prijs ƒ10, niet toegekend; tweede prijs: een bronzen medaille, niet toegekend. N°. 18. Zeugen van vreemd ras, eerste prijs 10, aan de zeug, ingezonden door P. de Regt Hz. te Colijnsplaattweede prijseen bronzen medaille, aan de zeug, ingezonden door P. de Back te Co lijnsplaat. Voor den Landbouw. Met opgaaf van prijzen.) N°. 19. Voor een handdorsch-werktuig, eerste prijsf 100, niet toegekendtweede prijsf 50, aan een handdorsch-werktuig van G. W. Murray C0., Schotland, ingezonden door L. Sligcher te Monnickendam. N°. 20. Voor een éenpaards rosmolen, ƒ25, ge schonken door den heer N. Loder, zijnde het be- brag der reiskosten als keurmeester bij den wed strijd van graanmaaiwerktuigen te Kruiningen, voor een prijs afgestaan, aan een éenpaards ros molen met driewielig vervoertoestelingezonden door Voorbeijtel C°. te Bergen op Zoom. N°. 21. Voor een éenpaards tredmolen, 25, uitgeloofd door m'. C. J. Pické, aan een éenpaards tredmolen van Stout, nieuw model, met vervoer toestel, ingezonden door denzeifden. N°. 22. voor een stroosnijder voor paarden kracht, f 20, aan een stroosnijder, genaamd „Ex- centrice," van Ph. Mayfarth C°., ingezonden door Geb". Boudewijnse te Middelburg. N°. 23. Voor een dito voor handgebruik, 10, aan een stroosnijder van Rausome n°. 3, ingezon den door Wed. J. C. Massèe Zoon te Goes. N°. 24. Voor een moesmaker voor paardenkracht, 20, aan een moesmaker van Harrison Mac-Gre- gor, door denzelfden. N°. 25. Voor een dito voor handgebruik, 10, aan een moesmaker van Hornsby C0., ingezon den door denzelfden. N°. 26. Voor een wortelsnijder voor paarden kracht, ƒ20, aan een wortelsnijder van Bentall FCH, ingezonden door Voorbeijtel en C°. te Ber gen op Zoom. N°. 27. Voor een dito voor handgebruik, ƒ10, uitgeloofd door den heer W. J. Vader, aan een wortelsnijder van Bentall FCH., ingezonden door Gebr". Boudewijnse te Middelburg. N°. 28. Voor een maïsontkorrelaar, 10, niet ingezonden N°. 29. Voor een kooktoestel voor veevoeder, ƒ10, aan een kooktoestel, ingezonden door Voor beijtel C°. te Bergen op Zoom. N°. 30. Voor een veebaseule, 15, aan een veebasbule van H. Gautsch te Munster, ingezonden door J. Swemer te Colijnsplaat. N°. 31. Voor een werktuig om vlas te zwen gelen, ƒ25, niet ingezonden. N°. 32. Voor een vlasbraakwerktuig, f 15, niet ingezonden. N°. 33. Voor een kaam werktuig, 10, aan een kaarn werktuig, ingezonden door wed. J. C. Mas sèe Zoon te Goes. Buiten het programma werd nog eene bronzen medaille, toegekend aan een éenjarigen bruinen hengst, ter beschouwing ingezonden door J. Wolse te Kortgene. Hoewel er sprake is geweest, dat de processie ter gelegenheid van den Sacramentsdag morgen te Antwerpeutengevolge der onlusten niet zou doorgaanis thans bepaalddat dit wel zal ge schieden daar de liberalen en de Geuzen beslo ten hebben zich niet te vertoonen maar zich voor taan tot vredelievende manifestaties te zullen bepalen. onderscheidingen. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuwjhr. mr. W. E. van Panhuysreferendaris bij het departement van koloniën. marine. Bevorderd tot kapitein ter zeede kapitein-luitenants ter zee F. H. P. van Alphen en G. F. Servatiustot kapitein-luitenant ter zee, de luitenants ter zee le klasse J. M. L. A. P. Wirix H. Dijserinclc D. G. E. Wolterbeek Muller en G. C. C. Thierenstot luitenant ter zee 1" klasse, de luitenants ter zee 2e klasse A. A. Escher, W. J. P. van Waning en J. J. Stooker. Op pensioen gesteld wegens langdurigen dienst de bevorderde kapitein ter zee G. F. Servatius, en het bedrag van dat pensioen bepaald op 1500 'sjaars met eene verhooging van ƒ975 'sjaars, wegens verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. Het hoofdbestuur der vereeniging „Volksonder wijs" heeft tot voorzitter benoemd d'. van Hoorn, te Hoorn, tot secretaris mr. Kerdijk en tot pen ningmeester den heer van Vladeracken, beiden te Delft. - Op de voordracht voor le Jeerares aan de op te richten kweekschool voor onderwijzeressen te Groningen zijn geplaatst de damesChr. van Doorninck te Nijmegen, Joh. Jac. v. d. Weide te Leiden, J. J. van Cleeff te Wijk bij Duurstede en J. J. E. van Bommel van Vloten te Groningen terwijl tot leeraar in den zang wordt aanbevolen de heer J. H. Bekker, tot leeraar in de wis- en natuurkunde dr. J. Ariëns Kappers en tot leerares in het handteekenen mejuffrouw Y. Post, allen te Groningen. Den 28en Juni a. zullen door het bestuur van het departement Groningen der Maat schappij tot nut van 't algemeen de benoemingen plaats hebben. Gisteren avond ongeveer te 6 uren werd op de Turfkade alhier een li jarig kind door eene vige- lante van den koetsier K. te Veere, bij het afrijden van de Koningsbrug overreden en zwaar aan het hoofd gewond. De vader, die toesnelde om zijn kind te redden, trok het nog terug en kreeg het wiel over den arm, waardoor het kind waar schijnlijk van den dood gered werd, daar het anders de volle dracht der vigelante op het hoofd zou hebben gekregen. Dit ongeluk moge een les wezen voor vele ouders, die hun kleine kinderen zooals wij dagelijks kunnen opmerken, onbewaakt op straat laten spelen. Te Deventer stortte Dinsdag middag een wagen met ruim 500 gerookte hammen, ter waarde van ongeveer ƒ5000 van den heer Koersen te Bathmen, die op een der stoombooten zou geladen worden, in den IJsel. Spoedig werd de wagen uit het water gehaald, waarna een begin werd gemaakt met het opvisschen der hammen. Een te Sittard woonachtig bakker is op het ingenieus denkbeeld gekomen, om het beeld van O. L. V. van het H. Hart in peperkoek te bakken. Teneinde het portret goed te herkennen, staat er met groote letters onderO. L. V. van het H. Hart te Sittard. De ballon „De Nederlanden" is eergisteren- namiddag te 4.35 min. weder uit den tuin van het Paleis voor volksvlijt te Amsterdam met kapt. de Pauw opgestegen. De windrichting was zuid oost. Even voorbij het station Woerden zijn eer gisteren drie op den spoorweg loopende koeien door trein 13, die te 11 uren 45 min. uit Rotter dam naar Amsterdam vertrekt, overreden en ver pletterd, zonder dat de trein uit het spoor is ge raakt. 16 Juni 's av. 11 u. 52 gr. 17 's morg. 7 u. 56 gr. 's midd. 1 u. 66 gr. 's av. 6 u. 64 gr. Nieuwe verrassingen uit het Oosten! Het land der sultan en harems blijft nog alijd de bakermat van gebeurtenissen als in de Duizend en éen nacht worden verhaald. Of wie heeft ooit gehoord, wie zou zelfs de mogelijkheid daartoe onderstellen, dat in cenig ander beschaafd land drie ministers in een ministerraad door een moordaanslag vallen? Dit is Donderdag te Konstantinopel geschied. De dader was een officier van Circassische af komst, zekere Hassan, die een haat koesterde tegen den minister van oorlog Hussein Avni Pacha. Eenigen tijd geleden was hij tot kapitein benoemd en op het punt staande om naar Bagdad te vertrekken, werd hem vergund in Konstantinopel te blijven; kort daarop was hij tot majoor-adjudant bevorderd en hem een plaats in hetzelfde leger korps aangewezen. HLj weigerde echter om te vertrekken, waarvoor hij met arrest werd gestraft. Eergisteren kwam hij weder in vrijheid en moest hij zich naar zijne bestemming begeven. Zoodra hij vrij was begaf hij zich naar het land goed van den minister van oorlog en vernam dat deze zich in den ministerraad bevond, die bij Midhat Pacha Werd gehouden. Daarheen begaf hij zich, en daar de wachters hem voor een aid* de camp aanzagen gelukte het hem, zonder tegen stand, tot de vergaderzaal door te dringen. On- middelijk schoot hij a bout portant een revolver op Hussein Pacha af. De overige ministers dron gen op hem aan, om hem zijn wapen te ontnemen; in dien strijd werden nog de minister van buiten- landsche zaken Raehid Pacha, een bediende van Midhat Pacha en een soldaat door den moordenaar gedood, terwijl de minister van marine werd ge wond. Hij is terstond gearresteerd. Men kan zich voorstellen welk een sensatie deze ongeluk kige daad, die het gevolg van een persoonlijke wraakzucht schijnt te zijn, en niet aan politieke beweegredenen moet worden toegeschreven, niet alleen in Konstantinopel maar ook in andere plaatsen heeft gemaakt. Ongunstige geruchten, die in Londen in omloop zijn geweest omtrent den toestand der Russische fondsen, het samentrekken van troepen in Bessa- rabie en andere wapeningen van Rusland zijn door het Russische agentschap bepaald tegengesproken. De verkiezing van een levenslang senator in plaats van den heer Paris in den Franschen senaat heeft een voor de republikeinen ongunstig resultaat op geleverd. Terwijl door de rechterzijde was can- didaat gesteld de voormalige vice-president van den ministerraad, de heer Buffet, hadden de repu blikeinen tot candidaat geproclameerd de heer Renouard, wien zij met 144 stemmen in den senaat hoopten te brengen. In plaats daarvan werd juist de heer Buffet met 144 stemmen tegen 141 op zijn tegenstander gekozen. Toen dit reseltaat was be kend gemaakt weerklonk van de tribune van het publiek gefluit, waarop zij op bevel van den pre sident terstond werd ontruimd; in de couloirs heerschte een groote opgewondenheid. De zitting van den senaat is verdaagd tot Woensdag a. Het gewicht van deze verkiezing is niet zoozee r gelegen in de versterking van het anti-republikein- sche element, van de intrige-politiek aan den heer de Broglie, maar veeleer in de botsingen, waarvan zij het voorteeken is. Het is toch te voorzien, dat indien niet spoedig eenige verbetering in de samen stelling van den senaat komt, deze niet alleen in moeielijkheid zal geraken met de regeering, maar ook met de kamer van afgevaardigden, wat tot ernstige crisis aanleiding kan geven. De republi- keinsche kamerleden schijnen reeds het gevaar lijke van den toestand te hebben begrepen, want de voorzitter van het linker centrum heeft reeds de noodzakelijkheid van eene alliantie tusschen de drie groepen der linkerzijde betoogd, met het oog op de reactionnaire manoeuvers die ten aan zien van de candidatuur van den heer Buffet zijn aangewend. De republikeinsche unie zou zich heden constitueeren en waarschijnlijk tevens dat denkbeeld bespreken. Een bericht nit Weenen doet onderstellen, dat de ontmoeting tusschen den czaar en den keizer van Oostenrijk reeds definitief is vastgesteld; zij zou plaats hebben op het kasteel Reichstadt in Bohemen. Brussel, 16 Juni. Malo periculosam libertatem, quam tutum ser- vitiumik geef de voorkeur aan een gevaaarlijke vrijheid boven een veilige slavernij. Ziedaar geen nieuwemaar een zeer oude uitspraak. Zij is van Ciceroden grooten Romeinschen patriotdie nadat hij de samenzwering van Catelina niet alleen had ontdektmaar ook verijdeld, den naam van „vader des vaderlands" verkreeg dien hij zoo ruim schoots verdiende. Zijne uitspraak is thans nog even waar als toen; zij zal het altijd blijven. Ik

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2