119e Jaargang, Maandag J. J. van der Harst Az. No. 143 1876 Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlyko nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, 19 Juni. Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BERICHT Zij die zich voor 1 Juli 1876 op deze courant abonneer en, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nommers van het blad gratis. Middelburg, 17 Juni. Het landbouwfeest te Colijnsplaat, li. MIDDELRURGSCHE COURANT. Door burgemeester en wethouders wordt het volgende bekend gemaakt: V erkiezing. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat de inlevering van stembriefjes ter verkie zing van een lid van den gemeenteraad in plaats van den heer E. H. F. W. Mathonzal plaats hebben op Dinsdag den 20en Juni a.van des voormiddags negen tot des namiddags vijf uren, op eene der boven-achterzalen van het raadhuis, terwijl de opening dier stembriefjes zal geschie den in hetzelfde lokaal, op Woensdag den 21™ Juni daaraanvolgende des voormiddags te 9 uren. Middelburg, den 16™ Juni 1876. De burgemeester en wethouders voornoemd, (Get.) SCHORER. De Secretaris, (.Get.) G. N. DE STOPPELAAR. Schutterij Loting roor het jaar 18*76. De burgemeester en wethouders van Middelburg, Gelet op artikel 11 van Zijner Majesteits be sluit van den 21en Maart 1828 maken bekend: 1° dat de alphabetische naamlijst van al de per sonen die aan de loting van dit jaar moeten deel nemen ter inzage van een ieder zal liggen op het raadhuis dezer gemeente van heden lot en met den 24™ Juni a.des Zondags uitgezonderd, des voormiddags van tien tot twaalf uren, teneinde een ieder in staat zoude zijnom zoo hij daartegen bezwaren mocht hebbendie in te brengen aan de commissiewelke by de loting tegenwoordig zal zijn; 2° dat de voorschreven loting zal plaatshebben op Dinsdag den 27™ Juni a.des voormiddags te 10 urenop het raadhuis dezer gemeente 3° dat almede bij de loting zullen moeten tegen woordig zijnteneinde tot eene naloting te wor den toegelatenalle personen vallende in de termen van schutterpliehtigheidwelke uit andere gemeen ten sedert de laatste inschrijving in deze gemeente zijn komen inwonen en tot dusver buiten oproeping zijn gebleven; 4° dat niemand tot de loting zal worden toe gelaten dan de ingeschrevenen zelve of hun gevol machtigden en dat ten blijke daarvan zal moeten worden vertoondeen oproepings-biljet dat aan iederen ingeschrevene vanwege het gemeente bestuur zal worden te huis bezorgd. Middelburg, den 16™ Juni 1876. De burgemeester en wethouders voornoemd, (Get.) SCHORER. De secretaris (Get.) G. N. DE STOPPELAAR. XJk van maten en gewichten. De burgemeester en wethouders van Middelburg, Gezien een schrijven van den ijker der ma ten en gewichten alhier van den 14™ Juni 11.; maken bekend: dat het ijkkantoor alhier zal geopend zijn den 26™ en 27en Juni en den 17en en 18™ Juli a. telkens van des voormiddags 8 tot des namiddags 2 uren. Middelburg, den 16«a Juni 1876. De burgemeester en wethouders voornoemd, (Get.) SCHORER. De secretaris (Get.) G. N. DE STOPPELAAR. De kiezers te Middelburg zijn tegen Dins dag a. ter stembus opgeroepen ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad. Op wien te stemmen? Ziedaar een vraag wier beantwoording in dit geval niet moeilijk kan zijn, daar alleen door de kiesvereeniging de Grondwet een candidaat is aanbevolen, die zeker de sympathie bezit van verreweg het grootste gedeelte der ingezetenen. In het tijdperk van overgang, waarin onze stad zich thans bevindt, een tijdperk van ontwikkeling op het gebied van handel en nijverheid, van groote werken en belangrijke ondernemingen, die rijke voordeelen kunnen afwerpen, is het noodig vrije, onafhankelijke en onbevooroordeelde mannen te kiezendie, hekend met de belangen van handel en in dustrie, daarvoor een open oog en een warm hart hebbenmannen die op intellectueel, zoowel als op materieel gebied ijveren voor waarachtige ontwikkeling en vooruitgang, en van wie men bovendien kam verwachtendat zij hun tijd en krachten ter bevordering van het openbaar onderwijs, waarvan het groot belanghelaas nog altijd door vele zoogezegde liberalen niet wordt erkend, zullen aan wenden. Zulk een man is de candidaat van de kies vereeniging de Grondwet, de heer J. J. van der Harst Az. Het is onnoodig verder over zijne beginselen uit te weiden; zij zijn vol doende hekend. Meermalen is de wensch uit gesproken hem een plaats in den gemeenteraad te zien innemen, een wensch wier vervulling vroeger afstuitte op de weigering van den heer van der Harst vooralsnog eene candidatuur aan te nemen; thans heeft hij zich daartoe bereid verklaard, en wij hopen daarom, dat de kie zers zullen toonen dit besluit van den heer van der Harst te waardeeren, door hem met een aanmerkelijke meerderheid den hem toe gedachten zetel in onzen gemeenteraad te ver schaffen. Dat toch niemand te huis blijve in de onder stelling, „dat de candidaat van de Grondwet toch wel zal worden gekozen," De uitslag der verkiezingen in een naburig land heeft weder bewezen hoe dringend noodzakelijk het is, dat ieder op zijn post zij als hij geroepen wordt den schoonsten plicht van den burger in een vrij land te vervullen. Iedere stem heeft waarde, een enkele is somtijds voldoende om den doorslag te geven. Kiezers van Middelburggaat daarom Dins dag getrouw ter stembus op, om uwe stemmen uit te brengen op den heer Klokkenspel en het uitsteken van vlaggen herin nerden heden morgen reeds vroegtijdig dat H. M. de koningin haar 58™ jaardag viert. Te 12 uren had eene inspectie over de schutterij en parade van het garnizoen plaatswaarbij door het mu ziekkorps der schutterij eenige muziekstukken werden uitgevoerd. Heden avond zal zich dit muziekkorps, zooals wij gisteren reeds gemeld hebbenop het Molen water weder doen hooren. De verpleegden in de gestichten werden weder feestelijk onthaald. Van den pleiziertrein tusschen Vlissingen en 's Gravenhageheden morgen te 3 uren van eerst genoemde plaats vertrokkenis van het station Vlissingen door een 40tal en van het station Mid delburg door 95 personen gebruik gemaakt. Heden werd alhier de algemeene vergadering van de Entomologische vereeniging gehouden. Morgen heeft eene excursie plaats. Omtrent een en ander hopen wij in een volgend nommer eenige bijzonderheden mede te deelen. In de plaats van wijlen den korporaal-tam boer bij de stedelijke schutterij alhier J. G. van Hemertis als zoodanig benoemd A. van der Venne, gepensioneerd korporaal-tamboer bij het garnizoen alhierdie bij de heden gehouden parade voor de eerste maal in die betrekking dienst deed. In de gemeente Sint Philipsland is voor het op te richten gedenkteeken voor wijlen mr. R. W. graaf van Lijnden eene som van f 22.25 bijeen gebracht. De gemeenteraad van Vlissingen heett in zijn heden gehouden zitting de geloofsbrieven van het nieuwgekozen lid, den heer F. Wibaut, met 9 tegen 2 stemmen goedgekeurd. Tot buitengewoon commies bij de plaatselijke directe belastingen is benoemd de heer J. Kreu peling te Vlissingen. Met 26 Juni a. zullen eenige wijzigingen in den zomerdienst bij de maatschappij tot exploita tie van staatsspoorwegen worden gebrachtvoor zooverre de lijn RoosendaalVlissingen betreft, bestaande inde trein die nu te 6.30 van Mid delburg vertrekt naar Vlissingen, zal alsdan te 5 uren vertrekkende trein die nu te 6.10 uit Vlissingen vertrekt naar Middelburg, zal alsdan te 4.40 vertrekkenverder zal er dagelijksch een ijlgoederentrein loopen vertrek te Vlissingen 6.30, aankomst Roosendaal 9 uren. Vertrek uit Roosendaal 3 uren, aankomst Vlissingen 5 uren. Wanneer geen buitengewone omstandigheden in den weg komen dan zalnaar wij vernemen, het gedeelte spoorweg Mallegat tot de Delft- sehe poort te Rotterdam met den winterdienst (15 October a.) voor het publiek verkeer geopend worden. Hierdoor zal dus in verband met de lijn ZwaluweZevenbergen het traject Rotterdam Vlissingen spoediger kunnen worden afgelegd. Vooral is de opening van dit gedeelte van belang bij ijsgang. Rotterdam zal dus ook bij den strengsten win ter zonder den omweg over Utrechtper spoor uit Zeeland kunnen bereikt worden. De commissie, aangewezen door eene vergade ring van ambtenaren te Rotterdam, om den weg aan te wijzen ter hervorming van 't pensioen- in een pensioen- en weduwenfonds voor ambtenaren, en tot het beoogde doel bij voortduring werkzaam te zijn, heeft zich tot een permanente commissie geconstitueerd en by circulaire, aan alle ambte naren bij den burgerlijken dienst in Nederland gericht, samenwerking ingeroepen voor de oprich ting van „het Pensioen verbond voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren". Door professor Henket te Delft is, ingevolge een hem gedane opdracht door een comité te Cre- feld en Venlo, een plan ontworpen tot verbinding van den Ryn en de Maas door middel van een kanaal. Het begint in de Maas by Venlo en komt tusschen Herdingen en Hogenbudberg in den Rijn uit. De kosten worden op ongeveer 5 millioen gulden geraamd. De te Rotterdam bestaande Vereeniging van K*ederlandschlndische oud-strijders onder de leuzeJe Maintiendrai, heeft haren bescherm heer, Z. K. H. prins Hendrik, ter gelegenheid van zijn verjaardag een souvenir aangeboden, bestaande in eene teekening, geëncadreerd, hoog 1.05 en breed 0.82 m., (zijnde eene zinnebeeldige voor stelling ter herinnering aan Indische expeditiën waaraan de leden hebben deelgenomen) in kleuren bewerkt en prijkende met een smaakvol daarin aangebracht arrangement hunner photographische portretten, in medaillons, vijftig in getal. Wat verder de resultaten der voordrachten be treft was de voorzitter van oordeel dat stellig hier en daar veel tyd noodig zal zyn om het gesprokene vruchten te doen dragen, en deze zul len zich later openbaren, wanneer maar algemeen het bewustzijn levendig wordt, dat de landbouw- leeraars geen vijanden maar vrienden van den landbouwer zijn. De landbouwer is de oudste en eene schoone industrie. Wordt de boer van een en ander overtuigd, dan zal hij behoefte aan meer dere wetenschappeiyke kennis gevoelen, en zeker zorgen dat zijne kinderen meer weten dan hij. De afdeelingen zijn hetzelfde in getal gebleven. Mocht vroeger wel eens gezegd kunnen worden, dat deze of gene zoo goed als uitgestorven was, thans verkeeren ze alle in bloeienden toestand. In de afdeeling Hulst heerschte meer leven dan in eenige andere. Die bleef niet alleen werkzaam binnen haar eigen kring, maar deed toeren door België, en bezocht de model-inrichting, den Wil- helminapolder. Volgt dit goede voorbeeld na, zei de voorzitterdat is inspanning en uitspanning tevensdaar doet men wijsheid op. Slechts enkele afdeelingen laten zich by het hoofdbestuur vertegenwoordigen, 'tls echter zeer wenschelijk dat alle dit doen, daar men anders niet op de hoogte kan blijven, en zeker is het geen blyk van waardeering als er niemand komt. De oogst van het vorige jaar is niet bijzonder gunstig geweest. Legt u dus bij den graanbouw ook vooral toe op het aanfokken van vee en paar den, die steeds in waarde stygen. I)e paarden- teelt is zeer voordeelig, doch zorg op beiderlei gebied voor goede en fraaie manlyke teeldieren. Wanneer we alles hij elkander nemen, zoo ein digde de spreker, is de toestand niet geheel onbe vredigend, maar het is er verre af dat alles is zooals het zou kunnen zyn. Het blijft onze taak roet heide handen alles aan te grypen, wat naar verbetering kan leiden. De tijd is in menig op zicht niet gunstig. De pry zen van vele artikelen dalen en de pachten zijn gerezen. Men mag dus niet zeggen dat de landbouw het gemakkelijk heeft, doch hierin ligt mogelijk het redmiddel. Zoolang er toch geen strijd is om het bestaan, zoolang wordt ook niet alles beproefd en gedaan om meer en beter voort te brengen. Onze oogen alzoo open en de handen uit de mouwen gehouden, opdat ieder blyve wat hy is: een welvarend land bouwer. Met u wenscht het hoofdbestuur dit doel !>e bereiken. Door eene luide toejuiching gaf de vergadering hare ingenomenheid met het gesprokene te kennen. Aan de orde was nu de voorlezing der notulen van de vorige algemeene vergadering. Met dank betuiging aan den secretaris voor zijn getrouw verslag werden ze vastgesteld. Hierop volgde de mededeeling van ingekomen stukken; rapport der commissie belast met het onderzoek der rekening over 1875. De vergadering vereenigde zich met de conclusie, die strekte tot goedkeuringin ontvangst op f 4949.57A en in uitgaaf op f 3852.89^. Na vermelding van de namen der beoordeelaars, belast met de keuring der op de tentoonstelling aan te brengen voorwerpenen aanwy zing van Tholen als plaats voor de algemeene vergadering in 1877, werden de volgende vragen besproken: Welke zijn de resultaten der gehouden landbouw voordrachtenen kunnen deze gerekend worden aan het doel te hebben beantwoord Vooraf ging de voorlezing van den brief, dien het hoofdbestuur aan de gedeputeerde staten had gezondenna afloop der voordrachten. De slot som daarvan was dat het minst ontwikkelde deel der landbouwers ze het slechts had bygewoond. Als een verblijdend verschynsel stonden daaren tegen de goede opkomst in andere en de groote opkomst in die afdeelingenwaar geacht kunnen worden de meest ontwikkelde landbouwers te wonen. In de afdeeling Zierikzee waren ze met klimmende belangstelling bijgewoond en wordt niets zoozeer gewenscht dan voortzetting in den aanstaanden winter. Dit is ook de wensch van het hoofdbestuur. Door een aanhoudend kloppen, ontwaken de grootste slaapkoppen. De heer C. Mazure had met uitstekend genoe gen de vraag op het programma der werkzaam heden zien staan, te meer daar een artikel in de Landbouw-eourant die voordrachten bespottelijk trachtte te maken en het dwaasheid van de pro vinciale staten genoemd had, daarvoor gelden uit te geven. Ze zullen menig vooroordeel wegvagen en lust en y ver opwekken om het groote ryk der natuur te leeren kennen; die kennis geeft genot en hare toepassing leidt tot het verkrijgen van meer rijksdaalders, dat zeer zeker het doel van aller streven mag zyn. Hy zou het betreuren als er niet andermaal gelden voor werden toegestaan. Daar de voorzitter er prijs op stelde bet ge voelen van den heer Marlet, die ter vergadering was te vernemen, verklaarde deze dat de resul taten naar zijne meening niet gering waren. De meest ontwikkelden waardeeren ze het hoogst. De uitnoodigingendie hy in enkele afdeelingen had ontvangenom over het een of ander onderwerp voor hare rekening te spreken, beschouwde hij er als een dadelyk uitvloeisel van. Ze hebben leven gewektdoen nadenken. De landbouwer begint meer en meer te denken over zyn eigen bedryf. Menige particuliere brief, dien hy ont vangen beeftzou hy kunnen overleggen om dit te bewijzen. Men kan in die weinige voordrach ten geen geregelden cursus openen over den we- tenschappelyken landbouw maar een helder in zicht geven in zuivere practische vraagstukken. Ze zullen bij velen stellig lust en ijver doen ontstaan en de overtuiging vestigen dat hunne kinderen meer moeten leeren dan zi} zelf weten, om in de toekomst niet onder te gaan. Een ander spreker uit de afdeeling Noord-Beve- land kon de verzekering geven dat de voor drachten daar vruchten zullen gevende opdracht aan den heer Marlet een zeer gelukkige keuze wasen deze zich uitstekend van zyne taak had gekweten. Uit de atdeeling Walcheren hoorde ik treurige be richten. De heer Vorsterman van Oijen had er, vol gens meedeeling van den landbouwer de Kro, een klein getal hoorders en weinig bij val gevonden. Velen vermeenen dat de lessen van den heer van Oyen het landbouw leven zullen bemoeilyken, hy was er niet gewild. Of het een gevolg is van domheid of stijfkoppigheid, of van beide tegelijk wist hij niet. In 'teerst schikte het nog al met de op komst maar later waren er nagenoeg geene toe hoorders meer. De voorzitter getuigde ook, dat de uitkomst in Walcheren het meest ongunstig was. De heer Kakebeeke vermeende dadelijk den

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1