N°. 141, v 119e Jaargang. 1876. Vrijdag 16 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/xn. franco,:/ 3,50, Afzonderlijko nommers zijn ve-ki jgbaar a 5 Cent. Advert en tién20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BERICHT. Zij die zich voor 1 Juli 1876 op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nommers van het blad gratis. Middelburg, 15 Juni. FEUILLETON. De schilder Baardman. .'rti'A i.VLJ-.' Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. L Naar wij met leedwezen vernemen hebben de beeren van Zeijlen Decker alhier het plan om een stoomvaartdienst tusschen Middelburg en Java in het leven te roepenwegens gebrek aan voldoende deelneming, opgegeven. Van den pleiziertrein tusschen Utrecht en Vlissingen is heden door ongeveer 400 passagiers gebruik gemaakt Benoemd tot secretaris en ontvanger der ge meente Vrijhoeven Cappelle de heer H. L. Craaijo van Scherpenisse. Tot machinist-leerlingen der 2e klasse zijn o. a. benoemd S. Goemans van Breskens en J. de Witte van Groede. Bij de eergisteren te Botterdam plaats gehad hebbende verkiezing van een lid der provinciale staten, ter vervanging van den heer Verniers van der Loeff, zijn ingekomen 872 stembriefjes; van onwaarde 11 volstrekte meerderheid 431 stemmen. Gekozen is de heer W. van Houten PJzn., met 440 stemmen op den heer Murk Leis waren 416 stemmen uitgebracht. Het hoofdbestuur van het Antidienstvervan- gingsbond heeft eene bijdrage van 10 voor zijn kas ontvangen van mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet te Oostkapelle. De na den moord op de weduwe van der Kouwen preventief in hechtenis gehouden J. H. de Jong heeft zich, na de afwijzing van zijn verzoek tot schadevergoeding door de tweede kamer, thans met een adres tot den koning gewend tot het ontvangen van schadevergoeding wegens de onder gane preventieve gevangenis. De requestrant heeft aan de tweede kamer ondersteuning van dat adres verzocht, en daarvan een afschrift in gezonden. Naar het Duitsch van August Becker. (Vervolg.) Ik voerde daartegen aan, dat ik voor den na middag mijn woord reeds aan vrienden gegeven had om met hen naar Postdam te rijden en dat ik van daar alleen naar den Harts zou voortreizen. „Nu, ik wil de beschikkingen, die gij gemaakt hebt, niet in de war brengen," zei hij, zijn horloge uithalende. „Ik zie, dat ge bang zijt voor eene Berlijnsche thee-visite. Maar voor de eerstvol gende uren zult ge mij althans niet ontsnappen. Gij hebt gezworen en moet du3 mijn verhaal aan- hooren. Neem nu dit lieve kleine meer met zijne omgeving en deze steile zandige helling eens nauw keurig op, om u de localiteit goed in te prenten. Want hier, lieve vriend, hier begint eigenlijk mijne geschiedenis. Als gij alles goed aangekeken en opgenomen hebt, zullen wij gaan, indien ge 'tgoed vindt." Ik voor mij vond het zeer goed. Op den terug weg troffen wij mijne vigilante aan, maar wij lieten dien ledig terngkeeren, rustten even bij den bosch wachter Letz uit, maakten daarop gebruik van den Te rekenen van 16 Juni a. bestaat er gelegen heid om de overmaking van gelden per post wissel een bedrag van /"2500 niet te boven gaande door middel van de telegraaf te bespoedigen. Telegrafische postwissels worden enkel gewisseld tusschen postkantoren in plaatsen waar tevens een rijkstelegraafkantoor is gevestigd. Men schrijft ons uit Rotterdam: In lang hebben wij hier bij een verkiezing zoo'n warmen strijd niet gehad, als thans bij de verkie zing van een lid der provinciale staten. Toch was het maar een spiegelgevecht, een wedloop tusschen twee gelijkgezinde kiesvereenigingendie haar krachten wilden meten. Beiden vatten de zaak hoog op en gaven zieh alle moeite en spaarden geen kosten om bij den wedloop de mededingster voor te zijn. Verbazend groote advertenties wer den geplaatst; vooral Burgerplicht liet met reu zenletters den naam van haren candidaat drukken. Circulaires, manifesten en stroobiljetten werden bij de vleet verspreid. Als het een strijd gegolden had, waarbij voor de liberale beginselen alles afhing, de ijver zou niet grooter geweest zijn. En toch, die beginselen waren bij den strijd in het minst niet gemoeid. Of men Murk Leis koos of van Houten, uit politiek oogpunt was het volmaakt hetzelfde. De met-liberalen hebben den strijd werkeloos aangezien. Zij hebben geen hand uitgestoken om van de verdeeldheid partij te trekken. Hun ont houding was zoo algemeen, dat slechts een vijttal niet-liberale stemmen werden uitgebracht, die nog bovendien over even zooveel personen waren ver deeld. De anti-liberalen schijnen hier gebukt te gaan onder eene algemeene ontmoediging. De uitslag was, dat Orde het won, maar met moeite. Haar candidaat, de heer W. van Hou ten P.Jzn., had slechts 9 stemmen boven de vol strekte meerderheid; de candidaat van Burger plicht, de heer Murk Leis, bleef er slechts 15 stemmen onder. Neemt men in aanmerking, dat Orde tegenover hare mededingster een zeer machtigen bondgenoot had in den esprit de clocher, die hier zeer sterk ontwikkeld is, en dat zij al hare diplomatie ontwikkeld heelt om de ijverzucht van dien bondgenoot te prikkelen, dan blijkt uit den uitslag, dat Burgerplicht nog altijd een ge- duchten invloed heeft, hoe slap de geest ook is, die haar in den regel bezielt. Mocht nu maar in het vervolg van dien invloed gebruik gemaakt worden om het politiek leven hier krachtiger op te wekken en vooral bij gemeenteraadsverkiezingen flinke leiding te geven! Dat het publieke leven hier te wenschen over laat, blijkt uit het feit, dat twee derden van de kiezers bij deze verkiezing thuis bleven, hoeveel paardenspoorweg en namen vervolgens een rijtuig, dat ons voor een huis in eene der elegante straten bij den Tiergarten afzette. Weldra zat ik met Baardman in eene gezellige, naar do regelen der kunst versierde kamer bij eene flesch wijn, en daar zette hij zijn verhaal voort, dat hij reeds onderweg begonnen was, en dat mij, in weerwil van de eenvoudigheid, zoo sterk boeide, dat ik hem gevolgd zou zijn tot ik weet niet waar, om den afloop van die geschiedenis te vernemen. Ik meen de verwachting te mogen koesteren, dat zij ook den lezer niet vervelen zal, wanneer ik de schilder nu in het volgende zelf sprekende invoer. I. Ik moet vooraf zeggen, dat ik van Munchen voor eenige jaren naar Rome ging, eer ik als ervaren schilder naar mijn vaderland terugkeerde. Hier te Berlijn liep het geluk mij nog al meê; ik maakte spoedig naam en ook in de gezellige krin gen was ik welkom, meer dan eigenlijk goed voor mij was. Het ontbrak mij noch aan aangename betrekkingen, noch aan avonturen, zooals zij ten deel vallen aan mannen, die kunstenaars zijn en alleen op de wereld staan. Nu eens boeide mij de geest, dan de schoonheid, een andermaal de gevatheid van eene dame voor eenige weken maar dan kwam de begeerte in mij op, mij van dien band los te maken, en altijd gelukte mij dit nog te rechter tijd. Van eene ernstige genegen- werk er ook van gemaakt is om hen te bewegen naar de stembus te gaan. onderscheidingen. Vergunning verleend aan P. van NoordH. de HooyC. van der Meulen, F. RoodenburgK. SchoutenM. Versteeg en J. Vroomhout, allen te Maassluis, tot het aanne men en dragenvoor zooveel den eerste betreft van de gouden medaille en wat de anderen be treft Tan de zilveren medaillehun door de Brit- sche regeering toegekend wegens de redding van de opvarenden van de Engelsche stoomboot Forth, in November 1875en aan den voor den dienst in Iadië bestemden soldaat G. M. M. Ie Fezvan het koloniaal werfdepot, tot het dragen van de Fransche medaille militaire. minIsterieele departementen. Benoemd tot refe rendaris bij het departement van justitie, jhr. mr. P. J. van Beymathans officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Sneek. telegraphic. Benoemd tot directeur van eender rijks-telegraafkantoren, de telegrafist 2e klasse B. D. Buningh. Naar men verneemt, heeft ook het bestuur van het Nederlandsch gymnastiek-verbond te Am sterdam zich tot de tweede kamer der staten- generaal gewend, in navolging van de Vereeniging tot verbetering der volksgezondheid te Utrechten van die der gymnastiek-onderwijzers te Amsterdam, met yerzoek de gymnastiek te doen opnemen onder de verplichte leervakken der lagere school. Nadat het kiescoHege der Ned. Herv. gemeente alhier reeds op 7 Juni was samengekomen tot vorming van een viertal voor de aanstaande predi- kants beroeping, maar wegens ongenoegzaam aantal leden had moeten uiteengaan, kwam dit college gisteren avond in eene verdaagde vergadering ten getale van 58 leden (afwezig 10 kerkeraadsle- den en 27 gemachtigden te zamen 57 leden) bijeên, en bracht tot vorming van een viertal uit op den heer D. Rijnderspred. te Alkmaar, 44 stemmen; op den heer J. E. van Toorenenbergenpred. te Wageningen, 40; en op den heer E. A. Lazonder, pred. te Oldenbroek, 37 stemmen. Nadat daarop eene tweede vrije stemming geene volstrekte meerderheid had opgeleverdwerd bij herstemming tusschen de heeren P. C. van der heid had ik nog niets bespeurd, ik had er geene gevonden waaraan ik mijn lot zou hebben willen verbinden. Slechts eenmaal was die wensch in mij opge rezen. Ik wandelde op een avond, in de schemering, onder de Linden. Het had gevrozen en de lucht was zeer frisch. Daarbij sneeuwde het. Van de natuurverschijnselen, die men ook in groote steden genieten kaD, is het sneeuwen mij het liefst. Dat stille neêrvallen der vlokken heeft iets bedarends, gemoedelijks. Gaarne zie ik dat wit gewemel uit mijn venster aan en nog liever beweeg ik er mij zelf in. Het sneeuwde dus. Langzaam daalden de vlokken neêr en zetten zich zacht op mijn oveijas af; ik zelf verkeerde in eene, zoo Dief vroolijke, toch opgeruimde stemming, waaraan zich eenige begeerte naar hoe zal ik het noemen naar iets gelukkigs paarde. Twee vrouwen gingen voor mij uit, die ik volgde zonder op andere te letten; de eene was min of meer bejaard, de andere jong, waarschijnlijk moeder en dochter. Ik zou dit gaarne nauwkeu rig geweten hebben; maar hoe er achter te ko men? Het jonge meisje was groot en krachtig gebouwd als eene der Walkyren maar toch sprak er eene bevallige schuchterheid uit hare gestalte en al hare bewegingen. Zij had niets van Volgens de noordsche mythologie krijgshaftige maag den van halfgoddelijken aard, die de gevechten bestuurden en de gevallenen naar Walhalla gbleidden. Horstpred. te Gorinchemen E. Bargerpred. te Lunterendie de meeste stemmen op zich ver- eenigd hadden, de eerstgenoemde met 34 stemmen op het viertal geplaatst. De nominatie bestaat alzoo uit de heeren D. RijndersJ. E. van Too renenbergen E, A. Lazonder en P. C. van der Horst. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche Hervormde gemeente te Vlissingen de heer A. Wartena te Dedemsvaart. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Bath en Rilland door den heer heer S. Ulfers, candidaat bij het prov. kerkbestuur van Zeeland. De scheepsklerk W. A. H. Doorman, laatst behoord hebbende tot de rol van Zr. Ms. ramtoreu- schip Prins Hendrik der Nederlanden en van dien bodem uit Aden den 8en dezer in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op nonactiviteit gesteld. In de vorige week zijn Utrecht gepasseerd duizend pony's, bestemd voor de mijnwerken in Cornwallis. Deze vlugge en sterke paardjes komen meest uit de omstreken van Moscou en gelden van 100 tot 150 roebels. Eergisteren passeerde Utrecht een troep Spanjaarden, sterk 30 man, afkomstig van het Carlistische leger, met bestemming voor het werf depot te Harderwijk. Eergisteren is te Esschen de gewezen koopman in kurk N. M. uit Amsterdam, beschul digd van bedriegelijke bankbreuk, door de Belgi sche politie aan de Nederlandsche uitgeleverd. Volgens den Londenschen Echo zou Gam- betta weldra in een erfenis-quaestie tegen den staat der Nederlanden optredenen wel voor de erfgenamen van zekeren generaal MetzerElzasser van geboortedie een eeuw geleden in Nederland- schen dienst overleed en zeer rijk was. Daar geen erfgenamen te vinden waren, kwam zijn vermogen aan den staat der Nederlanden. Later zijn er echter tal van erfgenamen opgekomen 12 a 1500 zegt menzij bevinden zich in ver schillende landen en hebben afzonderlijke commis* siën aangewezen om hun eisch op dat vermogen, dat thans verscheiden honderde millioenen zou be dragen te doen gelden. Het Elzasser-comité heeft Gambetta als advocaat gekozenintusschen heeft hij de praktijkom zijne politieke bezig heden, reeds vaarwel moeten zeggen. de stijve, deftige houding die de meisjes zoo dik wijls aannemen en waar de mannen om lachen; zij doen zich voor als gar de-dragonders of trom petters der huzarenalleen ontbreekt de snor baard en dikwijls die zelfs niet Genoeg; het jonge meisje daar voor mij uit deed zieh zoo niet voor; zij stampte en kletterde niet op het trottoir, maar ging zedig haar weg, met een bedaarden stap, niet te haastig en niet te langzaam. Ik lette daar nauwkeurig opvoor zooveel het mij mogelijk was, daar ik van de voeten niets zag dan hot spoor in de versch ge vallen maar dunne sneeuwlaag. Deze afdruk was, ofschoon niet zoo klein als van kindervoeten, toch van een fijnen vorm en de voetstappen had den de aesthetisehe spanwijdte, en daaraan hecht ik veel! Kortom, in het voorkomen van dat meisje, in de houding van hoofd en lichaam, in haar gang, lag iets dat mij onbeschrijfelijk aantrok, ofschoon ik het mij niet nader verklaren kon. Hare kleeding was niet naar de laatste mode, maar bevallig en van eene donkere stof, waarover zij een mantel van fijn laken met een bontrand zonder eenig verder versiersel droeg. Terwijl zij met hare oudere geleidster eene enkele maal vluchtig de toonkast van een modemagazijn bekeek, had ik zooveel van haar gezicht kunnen waarnemen, dat het eene zachte meisjesachtige uitdrukking had; het was geen klassiek schoon, geen aristocratisch bleek ge laat; alleen bekoorlijk kon men het noemen en daarbij had het een warm koloriet. Bij eene toe-

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1