Advertenties.. r Inruim ailing. De Crediet-Vereeniging, Handelsberichten, Zeetij dingen* .1 De Commissaris des Konings dhmMijk gitrp'sclml uoor JUmjcs (Jfitolatraat). Belgische brieven. Graanmarkten enz» AGENTSCHAP TE MIDDELBURG, Geopend alle werkdagen van 's morg. 9 tot 's namidd. 1 nnr, I volking, die niet uit eigen overtuiging kan of durft handelen, maar geheel wordt geregeerd door de mannen die "Zwaaien met een priestermouw En heerschen met een steek" zooals de Gènestet het uitdrukt, heeft de meer verlichte en uit eigen oogen ziende kiezers der groote steden, die zich meer en meer losmaken van het juk der priesterlijke overheersching, over stemd. Het gebeurde is alweder een gewichtige les voor de liberalen niet alleen in België maar ook in andere landen. De heerschzuohtige orthodoxe geestelijkheid, van welke kerkgenootschappen ook spant bovenmenschelijke krachten in om het door de toenemende beschaving, kennis en ontwikke ling verloren terrein te herwinnen, of althans te behouden wat zij heeft. Op den duur moge dit onmogelijk zijnomdat de strijd tegen den voor uitgang hopeloos ishij kan nog lang duren indien zij die het oprecht met dien vooruitgang meenen zich niet meer, evenals hun tegenstanders, alséen man aansluitenen met inspanning van alle eerlijke en geoorloofde krachten, materieel© zoowel als moreele, de spoedige zegepraal van hunne be ginselen trachten te bevorderen tot vestiging van het rijk van ware vrijheid en vrede. Haat en strijdziedaar de eerste gevolgen van de overwinning waarin de Belgische geestelijkheid zich mag verheugen. Was,eenige samenscholingen en volksoploopen uitgezonderdte Brussel gisteren avond alles rustig, ongunstiger, helaas, luiden de be richten nit Antwerpen. Er moeten niet alleeu.hevige klappen zijn gevallen en met stokken vechtpartijen hebben plaats gehad, maar op verschillende plaatsen nam de strijd een ernstiger karakter aan. Op een van de boulevards moet een huis bijna geheel zijn vernield en moeten de troepen op de menigte heb ben geschoten. De burgerwacht was onder de wapenen, terwijl reeds een aantal personen was gearresteerd. Te Gent heerschte eveneens groote opgewondenheider had een monster-manifestatie plaats, terwijl op verscheidene plaatsen vensters werden ingeworpen. Te Brussel bevond de kom- mandant der burgerwacht met den burgemeester en de leden van den gemeenteraad zich permanent op het stadhuis, terwijl maatregelen waren genomen, om op het eerste sein de burgerwacht en alle an dere troepen onder de wapenen te roepen. De gebeurtenissen in België kunnen misschien een nuttige wenk zijn voor de Spaansche senato ren, om toch niet uitsluitend aan een enkel over- heerschend kerkgenootschap de macht over de gemoederen in handen te gevenen het vooruit zicht is gunstig dat althans de godsdienstige ver draagzaamheid in de nieuwe constitutie zal wor den geproclameerd. De bisschop van Avila stelde eergisteren een amendement op artikel 11 voor, ten gunste van de eenheid van godsdienst. In zijne verdediging verklaarde hij wel de buitensporig" heden der inquisitie te betreuren maar toch te geloovendat Spanje zijn grootheid (die op 't oogenblik althans zeer betwistbaar is) aan de eenheid van godsdienst te danken heeft; de naties die haar hebben prijs gegeven zijn gedaald. De godsdienstige verdraagzaamheid kan de maat schappij in Spanje in verwarring brengen. 't Is bijna ongelooflijk hoe iemand met gezond verstand, dat men toch aan een bisschop moet toeschrijvenzóo kan spreken. Van alle landen van Europa is Spanje een van de diepst gezonkene, zoowel op materieel, als intellectueel en moreel gebied, wat grootendeels is toe te schrijven aan de suprematie van de kerk over den staat. Gelukkig heeft de minister van justitie den bisschop tot ander inzicht gebracht. Het voorge stelde artikel 11, zeide de minister, heeft niets meer op het oog dan de in 1868 toegestane gods dienstige verdraagzaamheid. De grondwet kan en mag geen straf tegen andere gezindheden toe laten, iets wat in strijd is met den godsdienst zei ven en de regeering zal dan ook zoodanige straffen niet uitvaardigen. Nadat nog de voor malige minister Silvema het artikel had verdedigd, trok de' bisschop zijn amendement in. De beslis sing over het artikel is echter nog niet gevallen. Eene mededeeling van Zadik Pacha aan den Franschen minister van buitenlandsche zakende heer Deeases, heeft nadere ophelderingen verschaft omtrent de aanbieding der wapenschorsing door de Turksche regeering aan de opstandelingen. Zooals men weet was de vraag gerezenvoorloopig geen andere concessies te doen. Volgens genoemde mededeeling echter is door dat aanbod geen wij ziging gebracht in de hervormingen die reeds vroeger zijn toegezegdmaar zullen deze worden ingevoerd. In de commissie voor het budget heeft de minis ter naar aanleiding eener vraag over de maat regelen tengevolge van het gebeurde te Salonika genomengeruststellende verklaringen omtrent den toestand der Oostersche quaestie gegeven. Alle mogendheden zijn overtuigd vau de noodza kelijkheid om de integriteit van het Turksche rijk en het status quo te handhavenen Frankrijk heeft zich met die politiek vereenigd. Het ver schil van opinie omtrent de uitvoering heeft nooit den grond der quaestie geraakt. Frankrijk heeft geen initiatief genomenmaar neemt werkzaam deel in de onderhandelingenen is met het oog op zijn eigen toestand, waarin binnenlandsche reorganisatie hoofdzaak moet wezenverplicht neutraal te blijven. Uit Bern wordt gemelddat troepen zijn ge zonden naar de overstroomde streken om hulp te rerleenen. Te Frauenfeld was de artillerie ver plicht om door kanonschoten de hinderpalen uit den weg te ruimen die door het water waren op geworpen. Op niet minder dan twaalf spoorwegen was het verkeer gestaakt. Brussel13 Juni. De verkiezingen zijn ongunstig voor de liberale partij afgeloopen. De hoop, die men had gekoes terd, is bitter teleurgesteld. Niet alleen is het aan de liberalen niet gelukt de clericalen in de minderheid te brengenmaar de nederlagen te AntwerpenNamen Brugge en Veurne in den strijd tegen de katholieken, die aldaar meester van het terrein zijngeledendoen zelf3 aan de toekomst wanhopen. Het ministerie verliest in het geheel slechts een stem. Het behoud in de kamer eene meerderheid van twaalf stemmenmaar het zal eene groote moreele en politieke kracht putten uit de over winning te Antwerpen behaald. Ik heb u op het gevaar gewezenik heb u geschrevendat men niet zonder gevaar eene verkiezingsbeweging kan stuitendie in volle vaart isdit hebben de doetrinairen gedaan door de eandidatuur van een geavanceerde te weigeren, die door de Geuzen zoo vurig werd begeerd. Deze onverzoenlijkheid heeft misschien bijge dragen tot de 160 stemmen meerderheid van de katholieken waaronder zich drie afgevaardigden bevindendie op rechterlijk gebied zich zoo on gunstig hebben onderscheiden dat de ministers hen niet evenals hunne collega's hebben durven decoreeren. Te Namen is de aanval der liberalen met kracht afgeslagen. De heer Wasseige is met eene meer derheid van 400 stemmen boven zijn liberalen tegenstander herkozen. Daar zoowel als te Ant werpen hebben de kiezers van het platteland de liberale meerderheid der steden overstemd. Te Brugge hebben de liberalen bijna de over winning behaald. Het heeft slechts enkele stem men gescheeld. De eenige zegepraal door de liberalen verworven is te Nivelles. Zij hebben er twee liberale zetels met eene meerderheid van 250 stemmen verkregen, maar daartegenover staat het verlies van den laatsten liberalen vertegenwoordiger te Yperen, de heer Alph. van den Peereboom, zoodat het eenige resultaat van al hun pogingen isdat zij een enkele stem aan de clericale meerderheid hebben ontnomen. Het is dan ook onmogelijk u de verslagenheid te schetsendie te Brussel heerscht. De droef heid is algemeen. De agitatie is hier niet minder dan te Antwerpen. Sedert gisteren bevinden zich troepenafdeelingen in de nabijheid van Brussel. Het garnizoen te Antwerpen is versterkt. Tegen heden avond zijn afdeelingen van de garde civique in de wapen3 geroepen. Gelukkig regent het op dit oogenblik sterk. Hierdoor zullen de heete hoofden misschien wat afkoelen. Door ongeregeldheden kan aan de stem ming niets worden veranderd. Men spreekt over stembriefjes in het laatste oogenblik door de Jezuïeten te Antwerpen uitgegeven, maar dit is moeilijk te verifieeren, en al ware dit mogelijk de clericale meerderheid in de kamer zou toch de verkiezingen van de zes Antwerpsche afgevaar digden goedkeuren, Wat moeten de liberalen nu doen? Hoe zullen zij het moeten aanleggen om invloed genoeg te krijgen teil einde de bevolking van het platte land,die door de priesters naar de stembus wordt geleid en letterlijk door de kerk wordt beheerschtte overwinnen? Ziedaar vragen die hier weldra zul len worden overwogen. Wat mij betreft het spijt me maar, dat ik nog te gunstige voorspellingen heb gedaan. Gisteren avond is alhier aan de loskade aange komen het .clipperfregatschip Susanna .'Johanna, gezagv. L. Hulshoff, met eene lading koffie enz. van Java. Alvorens aan de aanlegplaats gemeerd te wordenzwaaide het volgeladen schip in het kanaal, iets wat anders in den regel alleen met ledige of gedeeltelijk ledige schepen geschiedt. Heden middag is alhier - gearriveerd het schoonerschip Nervagezagv. Larsen komende van Riga met hout. Amsterdam 14 Juni. Raapolie op zes weken 39$. Lijnolie f 28$. S*ri|aen vass üJlieciteo. Amsterdam, 13 Juni 14 Juni Yedesl. Cert, Werk, schuld. 2$ pet. 62$ Certific. dito dito3 dito dito dito4 Aand. Handelmaatschappij5 dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 dito dito Amsterdam.. 3 België. Cert. hij Rothschild. 2$ pet. Frankrijk. Inschrijvingen 3 74$ 991 10 2 J 62$ 98$ 102$ 93$ 95$ 96 Inschrijvingen 100 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 pct.l00$ Certific. Inscr. 5e serie 5 77$ Obl.Hope&C°. 18556eserie. 5 88 dito 1000 18645 98 dito L. 100 1872. 5 „91$ dito L. 100 18735 „90$ Loten 1864...5 ƒ334 Loten 1866 5 „324 Obl. Hope C°. Leen. 1860. 4$ pet. 89 Certific. dito4 73$ Inscr. Stieglitz C°. 2ea 4 L. 4 75$ Obligatiën 1867694 79$ Certificaten6 51 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 262 Oblig. dito4$ pet. 85$ dito dito4 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg 3 133 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 96$ dito dito Jelez-Griasi.5 232 dito dito Jelez Orel 5 pet. 97$ dito dito Charkow Azow 5 88$ Polen. Schatkistobligatiën 4 pet. 78 Aand. Warsehau-Bromberg 4 f 60$ dito dito Weenen 5 116 ©ostenrijk Obligatie metal. in zilver Januari/Juli 5 pet. 57 Obligatiën dito April/Oct. 5 57 dito in papier Mei/Nov.. 5 54,\ dito dito Febr./Aug. 5 54 Aand. Nation, bank3 832 Loten 1860 5 552$ dito 1864„130 Hongarije. Schatkistbiljett. 6 pet. Oblig. Theiss spoorweg5 Italië. Certific. Amsterdam5 pet. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 f 100 Spanje. Obligatiën Buiten!.. 3 pet. 12^ Oblig. Binnenlandsche. 3 12 Portugal. Obligatiën 3 52$ Turkije. Inschr. Alg. schuld 5 pet. 11$$ Obligatiën 18696 37 Egypte. Obl. 18687 pet. 36 Obl. 1873 7 37 Amerfka.Obl.Ver. Stat. 1904 5 pet. Obligatiën dito dito 1885 6 100$ Illin. Cert. Amsterdam. „84 Oblig. Illinois Redemtion. .6 „90 Oblig. Central Pacific 6 92$ Certific. Chic. N. W7 53$ Oblig. Madison Ext7 84$ dito Winona-St. Peter 7 „80 dito N. W. Union7 79$ dito Union Pae. Hoofdl. 6 88$ Obl.St.Paul&Pac.Spw.Dsec. 7 dito dito dito 2esec. 7 30 Brazilië. Obl. 18634$ 82$ Obl. 18655 9 89$ 100$ 77$ 87$ 98$ 91$ 91$ 325 89$ 74$ 79 263 86 133 96$ 96A 90 78$ 60$ 116 57$ 57$ 54$ 842 553 130 66 67$ 100 13A 12$ 52$ ii« 37 38 38$ 100$ 84 53 84 79$ 90$ Prijzen van coupons. Amsterdam 14 Juni. Metall. f 20.75dito zilver 21.10Div. Eng. per f 11.90Eng. Portugal per 11.90Spaansche piasters f Amerikaansche dollars (in goud) f 2.44$. Amsterdam 13 Juni. Metall. f 20.75dito zilver 21.10; Div. Eng. per f 11.90; Eng- Russen per 11.90; Eng. Portugal per f 11.90; Frans, f 47.55 Belg. f 47.55Pruis, 58.55 Hamb. Russen 30$Russen in Z. R. 30$ Pool- sche per fl. Poolseho per Z. R. f Spaan sche pmsters f Spaansche binnenlandsche IAmerikaansche dollars /2.44$ papier ƒ2.14. Bevallen van een Meisje C. J. MACHIELSE, geliefde echtgenoote van J. O. DORMAAR. Vlissingen, 13 Juni 1876. Tot diepe droefheid zijner kinderen en behuwd- kinderenoverleed op den 10™ Juni .1876 te 's Gravenhage, na eene kortstondige ongesteldheid, jn den ouderdom van ruim 80 jaren, de WelEdel- Gestrenge Heer P. KOSTER, Oud-Inspecteur der Directe Belastingen en van het Kadaster. Uit aller naam W. M. M. KOSTER. Volstrekt eenige en aigemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze zeer geliefde Echtgenoot en Yader, den heer BE- NEDICTUS FLANDER in leven Directeur der Gasfabriek. Wed. FLANDER en Zoon. Vlissingen, 11 Juni 1876. De ondergeteekenden, gevoelig voor de vele belangstelling bij het overlijden van hunne ge liefde kleindochter, brengen daarvoor hun harte- lijken dank. Middelburg, J. C. VAN DER HELL. 14 Juni 1876. J. G. VAN DER HELL, Terstap. in de provincie n l i ni n, als zoodanig benoemd bij Zijner Majesteits besluit van den 9en Mei 1876, n° 17, brengt ter kennis van de ingezetenen der provincie, dat hij heden die betrekking heeft aanvaard. Middelburg, 14 Juni 1876. De Commissaris des Konings voornoemd, W. SIX. De nieuw opgetreden COMMISSARIS DES KONINGS in de provincie Zeeland maakt be kend, dat hij aan ieder die hem in die betrekking mocht verlangen te spreken, daartoe de gelegen heid zal geven op Maandag den 19en dezer; des voormiddags te elf uren, en vervolgens wekelijks op Donderdag, des voormiddags te elf uren, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg. Middelburg, 14 Juni 1876. De Commissaris des Konings voornoemd, W. SIX. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Vlissingen, maken bekend: dat de KERMIS of Jaarmarkt dit jaar zal aanvangen op Maandag den 17™ Juli en eindigen op Saterdag den 23en Juli daar aanvolgende, en dat aanvragen om standplaat sen kunnen worden gericht tot den Marktmeester. Vlissingen, 13 Juni 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Domburg brengen ter kennis, dat de KERMIS zal aanvangen Donderdag den 29™ dezer en eindigen Maandag den 8™ der volgende maand. Domburg, 13 Juni 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. H. ELOUT, Burgemeester. H. M. KESTELOO Secretaris. Door de ondergeteekenden is met eenige andere ingezetenen van Zeeland het voornemen opgevat de nagedachtenis van wijlen den Commissaris des Konings Mr. R. W. GRAAF VAN LIJNDEN te vereeren door de oprichting van een eenvoudig gedenkteeken op zijn graf. Is alom in Zeeland dit voornemen met groote ingenomenheid vernomen niet minder is dit het geval in deze gemeente, die zooveel aan hem te danken heeft en waar allen hem in en buiten zijn betrekking hebben leeren kennen en waardeeren. De ondergeteekenden zich bereid verklarende alle bijdragen voor dat gedenkteeken in ontvang te nementerwijl voor datzelfde doel bussen zijn geplaatst op de Prov. Griffie, op het Stadhuis en bij de Boekhandelaren J. C. W. ALTORFFER, VAN BENTHEM JUTTING en F. B. DEN BOER, achten het onnoodig hunne mede-ingezete nen tot deelneming aan te sporen. In alle kringen onzer maatschappij was de waardige overledene door zijne edele hoedanigheden zóo geacht en be mind, dat iedere aanbeveling overbodig is. Alle bijdragen, de kleinste zoowel als de groo- tere, zullen welkom zijn. Moge een ieder arm of rijk, den plicht van dankbaarheid vervullen aan de nagedachtenis van den man, die zóóveel voor Zeeland, voor Middel burg gedaan heeft, en het gedenkteeken in waar heid worden een hulde van de Zeeuwen. G. J. SPRENGER. SCHORER. H. J. VAN DEINSE. N. J. C. SN0UCK HURGRONJE. D. A. DR0NKERS. BUTEUX. KantoorHeerenstraat, Poort Leenbank, te Middelburg. neemt gelden aan a depositodie iederen werkdag geheel of gedeeltelijk opeischhaar zijn, mits drie dagen te voren opgevraagd, en waarvoor, zoo zij langer dan vijf dagen gedeponeerd blij ven, eene rente wordt vergoed hoogstens gelijk staande aan het wisseldisconto der Nederlandsche Bank (thans 8 pet.) geeft aandeelen uit op naam die eene rente van 5 percent genieten vooralle uitkeering van winst en vervolgens een gelijk aandeel als de crediettrekkende leden in het uit te keeren dividend; neemt aanvragen tot CREDIET-VER- IiEEVIYCr in ontvangst tot een bedrag van niet minder dan f 15©© en niet hooger dan f 6®,©O©, welk crediet verleend wordt 1° op Hypotheek, 2° op Wissels, Assignatiën. enz., 3° op Borgtocht, 4° in blanco. Nadere inlichtingen te bekomen bij Het Agentschap voornoemd, M. FOKKER. A. LUTEIJN. Mr. P. ROETERT TAK Ez. B. A. VERHEIJ. j Middelburg, 15 Jnni 1876. Verzekering tegen Brandschade op ge bouwen en goederen wordt gesloten door J. A. TAK C°. als gemachtigden van de Assurantie- Compagnie te Amsterdam, opgericht in 1771. Kantoor ZUIDZIJDE DAM. Ouders of Voogden, die hunne Kinderen of Pu pillen met den nieuwen cursus, die 1° Juli zal aanvangen, aan deze inrichting wcnschen geplaatst te zien, worden verzocht hiervan kennis te geven aan de Hoofdonderwijzeres Mej. J. J. JONK, bij wie ook prospectussen te verkrijgen zijn. DE KANTER, Agent.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3