BUITENLAND. Verkoopingen en aanbestedingen, Thermometerstand. Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg. Verslag van den toestand der gemeente Middelburg over 1875. Gemeenteraad van Zierikzee. Algemeen Uverzicht. worden verdeeld, komt aan den staat. Voor de opbrengst van nieuwe wegen blijft ƒ600 per jaar en per kilometer gedurende de vier eersteen 300 gedurende de vier volgende jaren aan de Maatschappij. De staat behoudt echter 20 percent als vast aandeel in de bruto opbrengst en een onzeker aandeel in de winst. De burgerwacht te Antwerpen is voor heden avond weder onder de wapens geroepen. Men vreest voor nieuwe ongeregeldheden. Verscheidene huizen zijn geplunderd. Gisteren is een honderd tal personen gearresteerd. Het totaal bedrag tot dusver ontvangen bij de algemeene watersnood-commissie te Amsterdam is 231,353.18^. - Uit Leeuwarden wordt aan Het Vaderland gemelddat het „nommer" der tuchthuisbevolking aldaarvroeger onder den maatschappelijken naam Jut bekend, geen hand tot werken verkiest uit te steken. Dezer dagen heeft te Amsterdam weder een vergadering plaats gehad van rechthebbenden op Teylers nalatenschap. Daarin is besloten om ondanks het advies aan den consul van het Duit- ache rijk te Amsterdamuitgebracht door de hee- ren m1. Jacq. WertheimM. J. Pijnappel en J. C. de Vriesadvocaten aldaarover te gaan tot het instellen der vorderingdie de erfgenamen ver wachten dat ten slotte in hun voordeel zal wor den uitgewezen. Te Harlingen heeft men de eerste nieuwe aardappelen uit Londen ontvangen; het zijn zoo genaamde muisjes van uitstekende hoedanigheid. Volgens een bericht in de Nieuwe Rotter- damsche courant kunnen van de 1000 soldaten bij hun inlijving lezen en schrijven 965 Duitschers, 930 Zweden, 860 Engelschen, 750 Nederlanders, 700 Belgen, 635 Fransehen, 150 Italianen, 115 Kussen en 75 Turken. Deze cijiers pleiten, dunkt ons, vóór den aigemeenen leerplicht. De nieuwe roman van George Elliot (Mme Lewes), Daniël Deronda, brengt de schrijfster een half millioen op. Er zijn 40,000 exemplaren van verkocht in acht deelen tegen 5 shillings per deel, dat is 2 pond sterling voor elk exemplaar en voor elk verkocht exemplaar krijgt de schrijfster 1 pond sterling. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door den commis saris des konings in de piovincie Noord-Brabant op den 23eö Juni zal worden aanbesteed: 1° het aanleggen van een telegraaflijn met een draad van Geldrop tot de bestaande telegraaflijn langs den staatsspoorweg van Eindhoven naar Helmond. 2° door het departement van financiën, het bou wen van een post- en telegraafkantoor met woning voor den directeur te Enkhuizen. - 3° op den 24en Juni daaraanvolgende het her stellen en verbeteren van rijkstelegraaflijnen langs den staatsspoorweg, den Kijnspoorwegden Hol- landschen ijzeren-spoorweg, den Ooster-spoorweg, den Nederlandsehen centraal-spoorweg en den Bel gischen grooten centraal-spoorweg. 13 Juni 's av. 11 u. 57 gr. 14 's morg. 7 u. 58 gr. 's rnidd. 1 u. 66 gr. 's av. 6 u. 61 gr. Zitting van Dinsdag 13 Juni. Voorzitter de heer Sprenger. Afwezig met kennisgeving de heeren TakB. A. blauwe Havel en de Tegeler heide bij de bevolking zoo geliefd zijn en zelfs in volksliederen gevierd wordeD. Plotseling vertoonde zich een opening in het bosch en stond ik aan den rand eener kolossale indieping van den grond, op wier bodem het meer in den zonneschijn lag te blinken. Iu de schaduw van eenige schilderachtige pijnboomen op dien hoo- gen rand bleef ik eenepoo3 stilstaan en beschouwde het landschap dat daar voor mij lag; het was geen grootsch, geen rijk, geen verrassend tafereel slechts water, bosch en lucht, maar het behaagde mij door zijn stillen eenvoud. Toen ik de helling was afgegaan en op het heldere zand van den meeroever stond, waar de golven zachtkens tegen aan klotsten, bemerkte ik dat ik niet de eenige bezoeker dezer streek was. Eenige honderde schreden zijwaarts af zat een in 't zwart gekleed heer eenzaam op een steen, met zijn hond naast zich. Nu en dan wierp hij een kiezelsteentje in 'twater en beschouwde dekrin gen die zich vormden. Daar ik geen voornemen had hem te storen, hield ik mij op een bescheiden afstand. Evenwel rende de hond naar mij toe en blafte mij aan, bij voortduring grimmiger. Dit was de eerste onaangenaamheid, die mij op mijne Berlijnscbe reis weêrvoer. De heer werd nu op merkzaam en vermaande den hond tot rust, doch dit hielp maar een oogenblik; de rekel volgde mij bij elke schrede met dreigend geblaf. Dit had ten gevolge, dat zijn meester hem terugriep, met bet voornemen hem ernstig voor zijn gebrek aan Fokker en Snijders en zonder kennisgeving de heer Boddaert. Onder de ingekomen stukken kwamen voor jaarverslagen over 1875 van de kamers van koop handel en fabrieken van Middelburg, Veghel, ApeldoornSueekHoogeveen Zierikzee's Gra- venhage, Amersfoort, Heerenveen, Goor, Almelo en Oosterhout. Van de kamer van Deventer is kennisgeving ontvangendat zijwegens gemis van de ver- eischte medewerking, geen verslag dier kamer over 1875 uitgeeft! Nog zijn ingekomen: de verslagen der Neder - landsche bank, van de Koninklijke Nederlandsche stoomvaartmaatschappij en van de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegenalsmede een prospectus van de Noordsche compagnie voor de robben- en walvisehvangst. Van den Nederlandschen gezant te Londen is bericht ontvangen van de wijze waarop door hem gehandeld is met de door de kamers van koop handel te Middelburg en te Vlissingeu toegezonden circulaire met schetskaartjes van de haven- en kanaalwerken in Walcherenmet betrekking tot de tentoonstelling te Philadelphia. Door de daartoe benoemde commissie is rapport uitgebracht betreffende een aan den minister van marine te richten adres ten aanzien der aange heven klachten omtrent het loodswezen. Na enkele wijzigingen werd dit adres vastge steld en besloten tevens een afschrift te zenden aan do kamer van koophandel en fabrieken te Vlissingen. [Wij hopen later in de gelegenheid gesteld te worden den iohoud van het adres aan onze lezers mede te deelen.] Bij de gevoerde discussie werd door deu heer de Bruijue o. a. medegedeeld, dat hij door Vlissingers heeft hooren beweren, dat de schuld van de be kende aanvaring van het schip „Mary" hij de keer sluis te Vlissingen niet alleen zou te wijten zijn aan den loods, maar aan den te grooten diepgang van dat vaartuig voor het kanaal tusschen Mid delburg en Vlissingen. Spreker heeft daarop ge antwoord, dat bedoeld schip toch wel met deu- zelfden diepgang zal kunnen uitgaan waarmede het is binnengekomen. Ware de diepgang een bezwaar, hoe zou het dan moeten gaan met schepen die goederen voor de Handelmaatschappij te Mid delburg moeten brengen? Op deze vraag luidde, zei spreker, het dolle antwoord: „dat dan de Handelmaatschappij maar naar Vlissingen moest worden overgebrachtZonder den inspecteur van het loodswezen, tevens wethouder van Vlissingen, eenigszins van partijdigheid te willen verdenken, meende de heer de Brnijne de gedane mededeeling toch niet te mogen terughouden, om te doen zien welke praatjes te Vlissingen gevoerd worden, en om de wenschelijkheid te doen uitkomen, dat de loodsen dezelfde zorg behooren te .dragen voor een schip dat naar Middelburg doorgaat als voor een dat te Vlissingen blijft. De loods die zich des tijds aan boord van de Mary bevond is dan ook trouwens ontslagen. De heer Borsius erkende, dat onder de mindere ambtenaren van het loodswezen te Vlissingen der-ge lijke en andere praatjes loopen, doch deed nadrukke lijk uitkomen dat het dringend noodig is in het belang van beide plaatsendat Middelburg en Vlissingen als éen worden beschouwd en dus ook de havens van Middelburg en Vlissingen als éen geheel aan te merken. Ten slotte is besloten, dat de kamer zich door haren voorzitter en secretaris, de heeren G. J. Sprenger en mr. E. Fokker, zal doen verhop- wcordigen bij de receptie die bij den nieuwen commissaris des konings, vermoedelijk op a. Maan dag, zal plaats hebben. Vervolg.) - Op de herhalingscholen in de beide weeshuizen werd onderwijs gegevenin het burgerweeshuis gemiddeld aan 17 meisjes, terwijl de jongens, die anders nog 's winters onderwijs kregen, daarvan nu in het geheel geen gebruik gemaakt hebben; voorts in het armweeshuis gemiddeld aan 22 meisjes en gedurende de wintermaanden aan 22 jongens. Het aantal van hen die de Zondagschool bezoeken, waar kosteloos onderwijs gegeven wordtmet verstrekking van de noodige schoolbehoeften, was grooter dan ten vorigen jare. Het bedroeg 44 mannelijke en 36 vrouwelijke leerlingen, te zamen alzoo 80 tegen 58 in 1874. De Woensdag-avondschool gedurende de win- wellevendheid te kastijden. Ik kwam er echter dadelijk tusschen, om een goed woord voor den trouwen wachter te doen, waarbij ik te gelijk ver schooning vroeg, indien ik hem zonder mijn wil in zijne overdenkingen gestoord had. De onbekende richtte zich in zijne volle slanke gestalte op en scheen de stoornis niet zeer kwalijk te nemen, terwijl bij mij onderzoekend, ofschoon niet onbeleefd aaDzag. „Gij hebt mij volstrekt niet gehinderd", zet hij met een vriendelijk lachje; „maar hoe komt een Zuid-Duitscher bij dezen blauwen plas Zulke mee rei), en nog veel mooier, vindt ge immers bij dozijnen in uwe Voor-Alpen, maar niemand ziet er naar om." Dat hij mij aan mijne uitspraak als Zuid-Duit scher herkende was zoo vreemd niet, doch in den toon zijner stem en in de uitdrukking van zijn gelaat lag iets vertrouwelijks, dat ik minder wist te verklaren. „O houd mij niet voor zoo bevooroordeeld," antwoordde ik, „dat ik, naast de grootschheid van de reuzengebergten, niet ook de bekoorlijkheid der eenvoudige Noord-Duitsche natuur zou kunnen waardeeren. Men kau dwepen met de Alpen- meeren en toch ook deze wateren lief vinden." „Dat hebt gij mij echter indertijd aan het Konings-meer niet willen toegeven, waarde heer," zeide hij nu, mij bij mijn naam noemende en mij de hand reikende. Verbaasd zag ik hem aan, want zijn gezicht kon ik mij volstrekt niet herinneren, ofschoon zijne stem mij allerbekendst voorkwam. teravonden werd slechts bezocht door gemiddeld 30 mannen en 18 vrouwente zamen 48 tegen 56 in het vorig jaar. De gemeente-bewaarschool werd bezocht door 142 jongens en 144 meisjes, te zamen 286. Dit getal bedroeg in 1874 slechts 251. Het aan deze school verbonden personeel bestaat uit éene hoofdonderwijzeres, drie hulponderwij zeressen en twee helpsters. Deze inrichting wordt des avonds gebezigd voor naai- en breischoolonder toezicht van dezelfde hoofdonderwijzeres en zes helpsters. Door 150 meisjes werd daarvan gebruik gemaakt. Uit de gemeentefondsen werd aan die schoolbehalve de vrije beschikking over het lokaaleene toelage van 50 'sjaars verstrekt. De kosten der gemeente-bewaarschool hebben, na aftrek van f 144 voor ontvangen schoolgeld f 1122,43 bedragen. Behalve de gemeente-bewaarschool zijn in deze gemeente de volgende bijzondere bewaarscholen aanwezig a. eene school in de Bogardstraatgenaamd de Fröbelschool, met éene hoofdonderwijzeres en twee helpstersaantal leerlingen19 jongens en 26 meisjes; b. eene voorbereidingschool in de Sint Jans straat met een hoofdonderwijzeres en twee help sters; aantal leerlingen: 24 jongens en 26 meisjes; c. twee kinderbewaarseholenopgericht en bekostigd door het departement Middelburg dei- Maatschappij tot nut van 't algemeenéene in de Langeviele met éene hoofdonderwijzeres en éene helpster, bezocht door 11 jongens en 30 meisjesde andere in de Sehuitvlotstraatmet éen hoofdonderwijzeres en twee helpsters, bezocht door 22 jongens en 23 meisjes d. eene Christelijke voorbereiding- en hand- werkschool op den Wal, met éene hoofdonder wijzeres en 5 helpstersaantal leerlingen57 jongens en 58 meisjes; van het 'savonds aldaar alléén gegeven onderwijs in de handwerken maak ten 80 leerlingen gebruik; e. de Koomsch-katholieke bewaarschoolinsge lijks op den Walmet éene hoofdonderwijzeres en twee helpsters aantal leerlingen 35 jongens en 49 meisjes. Behalve deze bewaarscholen bestaan hier nog drie zoogenaamde matressen- en breischolen, na melijk a. van M. M. Carol, in de Gravenstraat, met 16 kinderen; b. van T. Zegersin de Sehuitvlotstraatmet 20 kinderen. c. van C. A. van Nieukerken, op het Koorkerk hof, met 2 kinderen. Op de burgeravondschool waren bij den aanvang van 1875 de klassen als volgt samengesteld: eer ste klasse 31; tweede klasse 20; derde klasse 5 leerlingen. Éen leerling, die met gunstig gevolg een eind-examen aan deze school had afgelegd, woonde alléén de teekenlessen bij. Alzoo te zamen 57 leerlingen. In het begin des jaars verlieten vier leerlingen de schoolvan welke twee, die van hunnen baas niet langer vergunning konden bekomen om de burgeravondschool te bezoeken. Hun werd de keus gegevenóf hunnen baas, óf de school te verlaten; hunne ouders kozen het laatste. Bij het einde van den cursus in Apri bedroeg het aantal dus 53. Na het 20 en 21 April gehouden schoolexamen konden voorwaardelijk 16 leerlingen van de eerste naar de tweede, en 12 van de tweede naar de derde klasse worden bevorderd. Aan het her-examen voor den overgang in September namen 13 van de 16 voor den overgang naar de tweede klasse en 7 van de 12 voor dien naar de derde klasse deel. Voor het afleggen van een eind-examen hebben zich dit jaar geen candidaten aangemeld. In September lieten zich voor den nieuwen cur sus 1875/76 81 jongelingen inschrijven, van welken 34 oud-leerlingen. Voor de 47, welke voor het eerst verlangden te worden toegelaten, was het 9 September gehouden eind-examen niet zeer gun stig. Slechts 25 werden onvoorwaardelijk, toege laten. Door 22 werd een onvoldoend examen af- afgelegd en deze zouden dan ook moeten zijn afgewezen. Aan 8 der minst onbekwamen is een proetfijd van een paar maanden toegestaan. Mocht het dan blijken, dat zij de lessen niet konden volgen, dan zouden zij de school moeten verlaten. De 14 afgewezen jongelieden bestonden grooten- deels uit diegenen, welke reeds een ambacht be oefenden en 1, 2, 3 of meer jaren de lagere school haddeu verlaten, zonder verder eenig onderwijs te genieten, waardoor zij al het geleerde schenen vergeten te hebben. De overigen, ofschoon eerst onlangs de lagere school verlaten hebbende of die nog bezoekende, waren niet voldoende ontwikkeld voor het onderwijs op de burger-avondschool. „Zou het mogelijk zijn!" riep ik eensklaps uitj zijne hand grijpende. „Zijt gij Baardman niet „Ja, zoo waart ge althans in 't schoone Munchen gewoon mij te noemen." „Maar ging ik aarzelend voort, terwijl mijne oogen over zijn glad gezicht dwaalden, dat slechts met een korten knevel versierd waswaar hebt gij dan „Mijn baard gelaten, waaraan ik dien bijnaam te danken had?" vulde hij aan, zich over de kin strijkende. „Ja, die is onherroepelijk weg." Een zucht van meêwarig smartgevoel ontsnapte mij. Geen kunstenaarsbaard had vroeger te Mun chen in zoo hooge eer gestaan als die van den om zijn talent en zijne gezelligheid algemeen bemin den jongen Noord-Duitscher. Dat weelderige kin sieraad stond hem voortreffelijk; het was op de meeste historiestukken uit de school van Piloty afgebeeld; zelfs Kaulbaeh ging hem niet voorbij zonder er door getroffen te zijn en gaf er eene plaats aan op een zijner schilderijen uit den late- ren tijd. En nu moest ik den talentvollen kun stenaar, nadat hij gelijk honderd anderen met verloop van tijd uit miju oog eu bijna uit mijne herinnering geraakt was (want ik vermoedde niet dat de schilder, die onder zijn wezenlijken naam beroemd was geworden, dezelfde als onze Baard man was), hier aan het eenzame Halen-meer links van Charlottenburg achter Berlijn aantreffen baardeloos of ten minste slechts met een arm zalig overschot op de bovenlip van het vroeger algemeen bewonderde bosschage. Met de nieuw ingeschreven leerlingen bedroeg hun aantal bij de opening van den nieuwen cur sus 67, te weten 40 in de eerste, 17 in de tweede en 9 iu de derde klasse; voorts éen leerling, bij speciale vergunning, alléén voor het teekenonderwijs. Bij het einde van December hadden drie leer lingen, om verschillende redenen, de school verlaten. Blijft alzoo 64, van welken 48 reeds een ambacht gekozen hebben, terwijl de overigen nog de lagere school bezoeken. Aan 36 hunner wordt het onderwijs kosteloos verstrekt. De maandelijksche absentie-lijsten bewijzen, dat voortdurend nog vele werkbazen niet genoeg doordrongen zijn van het groot nadeel, dat school verzuim voor de leerlingen oplevert. De uitgaven voor deze school, over 1874 4767.52 J waren over 1875 ƒ4695.91. Wordt vervolgd.) Zitting van Zaterdag 10 Jnni. In deze zitting zijn afwezig de heeren de Jonge, van der Grijp en Mulock Houwer. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering en mededeeling van eenige ingekomen stukken, komt o. a. ter tafel een ver zoekschrift van den heer H. J. Bastmeijerhoofd onderwijzer aafl de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijshoudende verzoek tot verhooging van de jaarwedde van zijn hulp onderwijzer J. H. Letzerwaartoe adressant aan leiding vindt in het jongste besluit van den raad tot verhooging der drie vaceerende hulponder wijzersbetrekkingen. Na discussie wordt het voorstel van burgemeester en wethouders om dit in hunne handen te stellen, teneinde daarop acht te slaan als eene verhooging van hulponderwij zersbetrekkingen aan de orde komt, aangenomen met 9 stemmen tegen 1die van den heer Schnei ders van Greijffenswerth. Overeenkomstig het rapport der commissie ad hoe worden goedgekeurda het voorstel van burge meester en wethouders tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1875; b de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1875 in ontvang op 8649.60^ in uitgaaf op 7590.24j goed slot 1059.36c de rekening der brei- en naaischool over 1875 in ontvang op 482in uitgaaf op 600.51nadeelig slot 118.51d de reke ning van den straatweg tusschen Zierikzee en Brouwershaven in ontvang op 2275.55m uit gaaf op 1642.68goed slot 682.86 e de rekening van de commissie tot wering van bouw vallen over de jaren 1869—1875, in ontvang op 529.05, in uitgaaf op ƒ410.32, goed slot 118.73. Tot hulponderwijzer aan de armenschool wordt benoemd met algemeene stemmen de heer Hottinga, te Kralingenzijnde de eenige sollicitant. De voorstellen van de heeren Moolenburgb eu Macaré tot wijziging der artt. 23 en 37 van het reglement van orde voor den raaddat van den heer Macaré betreffende art. 37 door den heer Moolenburgh geamendeerd, worden goedgekeurd. Op het verzoekschrift van geïnteresseerden in de meestoof „de Star" om den op die stoof ten behoeve der gemeente drukkenden cijns af te koopen voor 500wordt op voorstel van burge meester en wethouders gunstig beschikt. De heeren Fokker en Moolenburgh hebben zich als mede- geïnteresseerden buiten stemming gehouden. De zitting wordt met gesloten deuren voortgezet. Heropend zijnde wordt aan P. Kouwenvrouw van W. de Braai, eene gratificatie ad 25 verleend voor het waarnemen der betrekking van vroed vrouw gedurende de vacature ten vorigen jare. Na goedkeuring van de staten van oninbare posten van den hoofdelijken omslag en de honden belasting over 1874 en 1875, wordt de vergadering gesloten. Dank zij de krachtige bemoeiing van de geeste lijkheid hebben de clericalen in België bij de gisteren plaats gehad hebbende verkiezingen de overwinning behaald. De domme onontwikkelde plattelandsbe- ,,'tls wel jammer!" zei ik met oprecht leedwe zen. „En hoe zijt ge tot dien moordaanslag op uw schoonste schoon gekomen?" Hij lachte veelbeteekenend en nam eene ernstige uitdrukking aan, toen hij antwoordde: „Daar is een heele geschiedenis aan verbonden mijn gansche levensgeluk hangt er meê sameu. Ik zal u alles vertellen, als ge er eene novelle van schrijven wilt en u verbindt mij daarin alleen onder mijn bijnaam te laten voorkomen. Zult ge dit doen, mijn waarde dichter?" „Dat zal ik." „Zweer het hier met het oog op water, bosch en hemel, bij uwe schrijvers-eer!" Ik zwoer. „Goed zoo. En nu heet ik u hartelijk welkom in 't noorden. Hoe komt gij echter aan dit door de geheele wereld vergetene strand?" Ik had hem het doel en den loop mijner reis spoedig verteld en ontveinsde niet dat de Berlij- ners mij zeer waren meegevallen. „Nu," zei hij, „daar zal uw uitgever hier het zijne wel toe bijgedragen hebben." Ik kon hem gerust verzekeren, dat mijn uitge ver hoegenaamd geen deel had aan mijne ingeno menheid met Berlijn en de Berlijners, ja dat hij zelfs niet wist dat ik in de stad waB. „Des te beter," hernam hij„dan zijt gij vrij wij gaan van middag ergens eten, en den avond brengt gij bij mij door." {Wordl vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2