N°. 140. 119° Jaargang. 1876. Donderdag 15 Juni. Telegraphische berichten, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijko nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent, Advertentiën20 Cent per regeli Geboorte- Trouw- Doodberichten enz,; van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg, 14 Juni. 2PI3XJI31.31,ET03>T- De schilder Baardman, Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Kunst nieuws. De nieuwe commissaris des konings in Zee land, jonkheer mr. W. Six, is gisteren avond per stoomboot uit Rotterdam alhier aangekomen en heeft voorioopig zijn intrek genomen bij den heer J. P. I. Buteux, door wien hij met rijtuig werd afgehaald. Heden heeft hij zijne betrekking aanvaard, ter wijl hij op Maandag den 19en dezer des voormid dags te elf uren en vervolgens wekelijks Donder dags op hetzelfde uur aan allen die hem in zijne betrekking mochten wenschen te spreken, daartoe gelegenheid zal geven aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg. Wij heeten den nieuwen vertegenwoordiger des konings welkom in ons midden, met den wensch dat zijn bestuur in alle opzichten zal strekken tot bevordering van den bloei, den vooruitgang en de ontwikkeling onzer provincie, op ieder gebied. Naar wij vernemen zal morgen (Donderdag) avond aan den nieuwen commissaris des konings eene serenade worden gebracht met het muziek korps der dienstdoende schutterij alhier. In de heden alhier gehouden zitting van den gemeenteraad, waarvan wij het gewoon verslag in een volgend nommer zullen opnemen, zijn onder meer de volgende besluiten genomen Op voorstel van burgemeester en wethouders is besloten, overeenkomstig het verlangen van het gemeentebestuur van 's Gravenhage1° be houdens nadere goedkeuring van gedeputeerde staten van Zuid-Holland en Zeeland, het beurt- veer tusschen 's Gravenhage en Middelburg v. v. als openbare en bevoorrechte instelling op te heffen en mitsdien in te trekken en buiten werking te stellen alle reglementen, vrachttarieven en verdere bepalingen welke voor gemeld beurtveer mochten gemaakt zijn; 2° den adressant Adriaan Geene met dit besluit in kennis te stellen, als beschik king op zijn verzoek, om aangesteld te worden als schipper in bedoeld beurtveer. Aan den heer mr. E. Fokker is op zijn ver zoek in koop afgestaan een stukje gemeentegrond, deel uitmakende van het voormalige Oostkerkhof, groot 147 centiarentegen f 1 per centiare, in gaande 1 Januari 1877, met afkoop tevens van op den grond rustenden cijns tegen eene som van ƒ81. De conclusie van het in de vorige zitting uit- Naar het Duitsch van August Becker. Dat men in het Noorden een dieper gevoel voor het natuurschoon heeft, zal wel daaruit voortsprui ten dat het er zeldzamer is, terwijl de bewoner van zuidelijke streken de bestendige heerlijkheid der natuur onwillekeurig beschouwt als iets dat van zelf spreekt. Bij een bijzonder rijk landschap gevoelen wij het ontoereikende der taal om er eene behoorlijke schildering van te geven, terwijl tot kenschetsing van een kaal gewest weinige breede trekken voldoende zijn. Als Walter Scott in de heidestreek bij de Solway den eenzamen ruiter met zijne schaduw over den grond daarheen doet vliegen, grijpt dit sterker aan en brengt het veel levendiger het tooneel voor onzen geest, dan de kleurigste schilderingen van den Bosporus of Pausilippo in staat zijn ons een voorstelling te geven hoe het er daar inderdaad uitziet, indien we 't niet reeds door eigen aanschouwing weten. Men kan in de schaduw der hooge kastanjeboomen en bij wijnbergen van het Wasgau-dal opgegroeid zijn, vele jaren aan den zoom der Alpen gewoond hebben, en toch smachten naar een blik op de schrale Noordsche natuur. Voor mij althans had gebracht rapport der uit den raad benoemde com missie, tot voorlichting van den raad omtrent een verschil van gevoelen tusschen burgemeester en wethouders en de plaatselijke schoolcommissie aan gaande het personeel der hulponderwijzeressen op school D (hoofdonderwijzeres mej. Achilles), is aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren van Berlekom, van Hoek en Tak. Dientengevolge zal alsnu aan de plaatselijke schoolcommissie te kennen worden gegeven, dat het den raad aangenaam zal zijn indien zij zich met burgemeester en wethouders kan verstaan tot regeling der quaestie in den geest van hun voorstel, namelijk verhooging der toelage voor eene kweekelinge op genoemde school. In eène door de heeren Tak en van Berlekom ingediende memorie op bedoeld rapport der raads commissie, welke tot uitvoerige gedachtenwisse- ling aanleiding gaf, werd daarentegen ernstig aangedrongen op de benoeming eener tweede hulp onderwijzeres op school D, waarmede de groote meerderheid van den raad zich evenwel niet kon vereenigen. Op voorstel van de heeren van Hoek en Dobbe- laer de Wind is zonder hoofdelijke stemming be sloten, om aan de commissie uit de provinciale staten, die zich bereid heeft verklaard tot het ontvangen van bij dragen voor een gedenkteeken op het graf van wijlen mr. R. W. graaf van Lijnden, kosteloos den daartoe noodigen gemeen teraad af te staan, bijaldien de ruimte in het bezit der familie van Lijnden daarvoor onvoldoende mocht zijn. Tot lid der plaatselijke schoolcommissie is be noemd de heer J. B. R. Prêvot met 9 stemmen, terwijl 3 stemmen op den heer J. A. Tak waren uitgebracht en 1 biljet van onwaarde was. Op voorstel des voorzitters is tevens besloten, dat de gemeenteraad zich a. Maandag en corps zal begeven ter eerste audiëntie van den nieuwen commissaris des konings in Zeeland. Bij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden werd gisteren in de Maliebaan te 's Gravenhage eene parade ge houden. Te 1 uur ontving de prins ten zijnen paleize de persoonlijke gelukwenschen van Z. M. den koning, H. M. de koningin, de prinsen Alexander en Frederik, die zich aan een familie-déjeuner vereenigden. Te 6 uren was er groot diner, waaraan Z. M. de koning en de prinsen Alexander en Frederik deelnamen, en waartoe ook de prins en prinses vou Reuss, benevens eenige civiele en militaire autoriteiten genoodigd waren. de gedachte aan de Luneburger of Jutlandsche heide of aan het zoogenaamde Pommersehe Zwit serland bij Rummelsburg altijd iets bekoorlijks, waarschijnlijk omdat ik die streken nog nooit had gezien. Zelfs de zandige Mark Brandenburg kreeg zooveel aantrekkelijks voor mij, dat ik nog in het late najaar een spoorwegbiljet nam en, recht toe recht aan, naar Berlijn reed. Ik kwam voor 'teerst in die tegenwoordige hoofdstad van het Duitsche Rijk, maar gevoelde er mij dadelijk te huis. Na eene vrijwillige bal lingschap van verscheidene jaren in eene kleine stad, waar ik alle vroegere gewoonten en behoef ten zorgvuldig had leeren onderdrukken, voelde ik mij eindelijk weder eens geheel vrij. De straten en de menschen, de handel eD de wandel, 't scheen mij alles toe, alsof het mij gemeenzaam bekend was. Die soort van Berlijners, waarvoor men mij in het landstadje zoo bang had gemaakt, waren zeker naar elders verhuisd, zoodat alleen de meest hupsche der stedelingen waren achtergebleven. Niemand viel den vreemdeling lastig, waar hij ook keek of wandelde; maar waar hij binnentrad be handelde men hem beleefd, en zelfs geheimraden ga ven vriendelijk antwoord. Professoren zagen er niet ingebeelder, rechterlijke ambtenaren niet ontzag- wekkender uit dan hunne medemenschen. En, wat mij bijzonder streelde, de jonge substituut-griffiers waren voorkomend en bescheiden, de oude officie ren van justitie niet bot en grof. Ik was waarlijk geroerd en voelde mij weer eeu menseh onder de menschen. De uitslag der herstemming voor de verkiezing van. een lid der provinciale staten in het hoofd- kissuistrict Hulstter vervanging van den heer E. H. F. W. Mathon, is dat van de 825 kiezers 546 hunne stem hebben uitgebracht. (Aan de eerste stemming op 30 Mei jl. namen 436 kiezers deel.) Er zijn 19 biljetten van onwaarde verklaard, zoodat het getal geldige stemmen 523 bedroeg. Daarvan verkregen de heeren L. van Waesherghe Janssens, te Hulst, 278 (de vorige maal 125) en de heer J. Lensen, te Neuzen, 245 (de vorige maal 84) stemmen. De heer van Waesberghe-Janssens is alzoo gekozen. In den nacht van Vrijdag 30 Juni op Zaterdag 1 Juli a. zal er een extra-trein loopen van Vlis- singen naar Roosendaal. Vertrek uit Vlissingen 3.30Middelburg 3.47Arnemuiden 4, 's Heer Arendskerke 4.23, Goes 4,38, Biezelinge 4.53, Kruiningen 5,11, Krabbendijke 5.29, Woensdrecht 5-55, Bergen op Zoon 6.13, Wouw 6.32, aankomst Roosendaal 6.45. Naar wij vernemen is de deelneming aan den pleiziertrein uit Utrecht en verdere plaatsen, die morgen naar hier en Vlissingen zal loopen, zeer gering. Op Dinsdag waren nog slechts een hon derdtal kaarten afgegeven, 't Is te hopen, dat het schoone weder nog velen tot het uitstapje verlokt, anders zal de eerste pleiziertrein uit Utrecht naar Vlissingen althans voor de spoorwegonderneming geen financieele voordeelen afwerpen. Men zal zich herinneren dat de Mary, gezag- voer3er Pijl, onlangs onder loodskommando door het kanaal gesleept wordende, tegen de keersluis is aangevaren en belangrijke schade heeft gekre gen. Wij vernemen thans dat deze loods uit 'srijks dienst is ontslagen. registratie. Benoemd tot ontvanger der regis; tratie en domeinen te Tieljhr. mr. A. M. C. Sandbergthans ontvanger der registratie en domeinen te Kampen. procureurs. Benoemd tot procureur bij de arrondissements-reehtbank te Zwolle mr. G. H. van Ketwich Verschuuradvocaat aldaar. ieger. Voor vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch- Indië de 2e luitenant W. M. Wijnaendtsvan het 6e regiment infanterie. Maar daarvoor nu was ik niet naar de Mark Bran denburg gekomen. Eerst toen ik des avonds bij barbaarsch weêr, maar desniettemin in de beste luim, van het Dönhofs-plein naar Tegel reed, kreeg ik een gezicht op de interessante streek van Wed ding, wier zand om zijn fijnen korrel beroemd is. Door de omtrent twintig meter hooge keten der Reebergen, wier geele afzanderijen in aangenaam contrast met den sluier van damp en regen ston den, kwam ik ongedeerd aan het einddoel van mijn rit, tot waar de beleefdheid der Berlijners zich nog geheel uitstrekt, zooals mij bleek bij een avontuurtje dat ik daar had, doch dat geene plaats in dit verhaal zal beslaan, zoodat ik mij bepaal tot de bloote meêdeeling dat ik op den terugweg, daar het zand hier zoo goedkoop is, ten behoeve van mijn zandkoker een handvol opschepte van den „bodem der intelgentiegelijk de Ber lijners hnn land zoo gaarne noemen. Den volgenden morgen (het was een Zondagen hij deed zijn naam eer aan) bevond ik mij in Charlottenburg. In den Tiergarten droop het nog van den dauw, doch het kale veld, waardoor de Kroonprinsesse-weg naar het Grunwald loopt, werd door de herfstzon warm verlicht. Daarheen, naar het meer achter de boschwachterswoning, was mijn verlangen. Bij de kruising van de Slotstraat stond een grijs koetsier met een zoo levensmoê paard als ik nog ooit gezien had. Het dier zag er echter zoo goedmoedig en de oude man op zijn bok zoo innemend uit, dat ik het niet over mij kon ver krijgen voorbij te gaan. Ik stapte dus in, en voort Door de 86 leerlingen, die in de afgeloopen maand Mei de openbare school te Hoog-Keppel bezocht hebben, zijn alleen wegens veldarbeid 507 schooltijden verzuimd. Op het drietal ter beroeping van een predikant bij de Ned. herv. gemeente te Goes zijn geplaatst de heeren A. E. van Dussen, te HarmeienJ. J. Gobius du Sart, te Nijkerk, en E. A. Lasonder, te Olden broek. Het muziekfeest door de Maatschappij van toonkunst te 's Gravenhage gehouden is over het geheel naar wensch geslaagd en werd eergisteren middag besloten met een diner op het badhuis te Scheveningen waaraan deelnamen de eerevoorzitter, eenige leden van het hoofdbestuur, het bestuur der afdeeling 's Gravenhage met hunne dames, de commissarissen der zangvereeniging, allen van de Maatschappij tot bevordering der toonkunst; ook de voornaamste solisten de heer Henschel was reeds vertrokken de heeren directeuren Ver hulst en Seiffert, de gefungeerd hebbende commis sarissen van orde, de heeren Stortenbeker, Revius, Breuer uit Keulen en twee leden van het bestuur der Rotterdamsche vereeniging, die haar mede werking voor het muziekfeest hadden verleendj waren aanwezig. TWEEDE KAMER. De nieuwe overeenkomst tusschen den staat en de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen waaromtrent een wetsontwerp bij de kamer is aangeboden omvat ook de exploi tatie der lijnen ArnhemNijmegen, ZwolleAlmelo, DordrechtEist, NijmegenVenlo en Stavoren Leeuwarden In hoofdzaak komen de voorwaarden hierop neer, dat van de bruto-opbrengst een bepaald deel zal worden gestort in het vernieuwingsfonds; ver der ontvangt de maatschappij 80 percent boven het maximum van /6000 per jaar en per kilome ter. Het overschot is winst voor de aandeelhou ders. Wat het winstsaldo boven de i\ percent bedraagt wordt tusschen den staat en de maatschappij verdeeld. Van hetgeen boven de percent kan ging het naar het Grunewald, wel langzaam, maar het ging toch. Nadat een kleine jongen hij de boschwachterswoning het hek geopend had, reden wij het bosch in. Ik lag achterover geleund, om de boschpartijen aldus aan mijn oog te laten voorbijgaan. Nu ging het zoo stil, dat ik ten slotte niets meer van het rijden bemerkte, een welbekend zinsbedrog, dacht ik, waarbij de boomen voorbijvliegen en het rijtuig stil schijnt te staan. Toen ik nauwkeuriger oplette, vlogen de boomen volstrekt niet voorbij, alles stond stil op de plaats, de vigilante ook. De koetsier hield eene bemoedigende toespraak tot zijn trouw ros, dat nog eenmaal een der vermoeide voorpooten uit het zand trok, waar de wielen reeds tot de assen in weggezonken waren. Het wilde niet meer gaan. „Oude vriend," zei ik tegen den koetsier, ter wijl ik met respect voor de Marksche steppen uitsteeg; „spaar uw beider krachten, want ge hebt daar meer behoefte aan dan ik. Ik zal wel naar het meer wandelenge kunt hier op mij wachten.", Aan den rand van het bosch liep het voetpad over een vaster grond en verheugde ik mij in het gezicht op het schoonste pijnboomwoud, dat mij nog was voorgekomen. Beneden de met gras be groeide grond, daarboven het wijduitgestiekte tentdak van pijnnaalden, gedragen door slanke koperkleurige boomstammen als zuilen, honderd duizend achter elkander, en midden daar doorheen een blik diep in eene groene schemering. Nu be greep ik waarom het Grunewald, benevens de

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1