BUITENLAND. Teiegraphische berichten. Marine en leger, Kunstnieuws. Kolo niën, Rechtzaken. Thermometerstand, Staten-Greneraal. Algemeen Overzicht, Bij verschillende regimenten infanterie zijn ransels en patroontasschen, beiden van nieuw model, ter proefneming gegeven. De ransel bevat vier pakjes patronen, die door den man gemakkelijk, zonder dat hij den ransel aflegt, er een voor een kunnen worden uitgenomen. Dit geschiedt door aan een riem ter zijde van den ransel te trekken, waardoor de pakjes patronen worden opgeschoven en er telkens een in de hand valt. De patroontas ch wordt aan den koppel voor het midden van het lijf gedragen en bevat eveneens veertig patronen. De Nederlandsche infanterist, geheel te velde uit gerust, draagt thans een gewicht van 25.75 KG. Door den ex koning George van Hannover is aan onzen landgenootden heer Cornelis Coster, van Alkmaarthans te Parijs gevestigd de gou den medaille van verdiensten toegekend wegens eene compositie door hem opgedragen aan prinses Frédérique. Deze prinses die geruimeu tijd on derricht van den heer Coster op de piano moet hebben genotenis de oudste dochter van den ex-koning George en thans naar men verze kerd verloofd met den hertog van Connaught derde zoon der koningin van Engeland. Voor den dienst in Nederlandsch-Indië zijn be noodigd twee krankzinnigen-artsenwaarvan de een zoo spoedig mogelijken de ander tegen het einde van dit jaar, naar Batavia zal behooren te vertrekken. Aan de betrekking van krankzinnigen-arts in Nederlandsch-Indië is verbonden een activiteits- traktement van f 600 's maandsmet vier drie jaarlij ksche traktements verhoogi ngenelke van f 100 's maandstot een maximum traktement van f1000 's maands benevens vrije woning of eene geldelijke schadeloosstelling deswege. De vereischten en voorwaarden zijn in de Staats courant van heden vermeld. Het gerechtshof te 's Gravenhage deed Za terdag uitspraak in de voor acht dagen behandel de correctioneele appellen. Het vonnis der rechtbank te Middelburg tegen H. M. werd vernietigd, we gens gebrek in den vormdoch de appellant ter zake van het oprichten van een loterij zonder ver gunning veroordeeld tot geldboete van f 100 of subs, gevangenisstraf van 14 dagen. De advocaat-generaal mr. van Maanen heeit gisteren conclusie genomen in de zaak van E. de Bruijn c. s. tegen Joh. Verdurmen, op 31 Mei jl. voor het gerechtshof bepleit. Naar het oordeel van dien ambtenaar behoorde te worden vernietigd het vonnis der rechtbank te Goes, waarbij den geïntimeerden was toege laten eenige feiten te bewijzen ter staving van hun stelling, dat zij in het bezit waren gebleven van de gepachte hofstede, waarvan de ontruiming door de appellanten was gevorderd. De rechtbank had ten onrechte als uitgangs punt van de beslissing genomen de beantwoording der vraag wanneer het bezit van het gebuurde eindigde, wijl het de vraag was, of de ver huurder den huurder had gelaten en willen laten; al waren enkele akkers niet meer in het bezit van den pachter, doordien de oogst daarvan was geroofdzoo kon daaruit nimmer volgen dat de verpachter stilzwijgend geacht moest worden er in te hebben toegestemddat de pachter in het bezit van de collectieve massa van het ver pachte zou blijven. In c a s u waar was gecontracteerddat de gebouwen op 15 Juli, dus bij den aanvang van den oogst, moesten worden ontruimd, en waar tot ontruiming is gesommeerd zes dagen na dien 15 Juli, consteert ten duidelijkste, dat de pachter niet in het bezit is gelaten gedurende zoodanigen tijddat daaruit tot een tacit a recond actio kon worden besloten. Al werden de gestelde feiten bewezen, dan zou er met het oog op de vroegere onderhandelingen over vernieuwing van de huurtoch niet uit blij ken van de gezindheid der appellanten om Verdurmen in het bezit te laten. Tot toewijzing der vordering van de appellan ten eischers in eersten aanleg werd alzoo ge concludeerd. Op 26 Juni e. k. zal het hof in deze zaak uitspraak doen. TWEEDE KAMER. Aan de orde was thans in de eerste plaats de behandeling der vestingbegrooting. De heer van der Schrieck wilde, dat de havens van Walcheren zouden worden verdedigd, waar de heer Storm zich tegen verklaarde, omdat dit niets anders zou wezen dan eene schijnverdediging, waardoor Vlissingen aan een eventueel bombarde ment werd blootgesteld. Dit was de minister van oorlog volkomen met den heer Storm eens, en bij de vestingwet was dan ook reeds zooals hij betoogde besloten, dat Vlissingen niet zou worden verdedigd. De heer van Kerkwijk wilde in plaats van de vesting Neuzen eene batterij aanleggen tot afslui ting van de Schelde. De minister zag de bezwaren tegen de vesting Neuzen niet in, en gaf den heer de Casembroot, naar aanleiding van door dezen geopperde bezwaren omtrent het ontworpen fort op De laan bij Helder, te kennen dat een onderzoek noodig was, ofschoon hij persoonlijk niet voor het fort is. Hij wenscht later voorstellen te doen tot verdediging van den Helder aan de landzijde. Na aanneming der vestingbegrooting met 54 tegen 5 stemmen, werden de discussies over het budget van oorlog hervat, en werd het amen dement der commissie van rapporteurs, tot weg lating van den post van 80,000 voor verbetering van kazernes te Breda, ingetrokken, nadat de minister, op uitnoodiging van den heer de Roo had verklaard, dat door dezen post niet werdge- praejudicieerd op een later algemeen kazerneplan. Ten slotte werd de begrooting met 48 tegen 14 stemmen aangenomen. Op voorstel van den heer van Houten werd besloten de regeering inlichtingen te vragen om trent het verband der nieuwe instructies aan de vesting-kommandanten met de oude Fransche decreeten. Met 34 tegen 28 stemmen is bepaald Vrijdag de behandeling der militiewet te hervatten. Omtrent het wetsvoorstel van den heer Moens, tot wijziging der wet op het lager onderwijs, is een zeer uitvoerig afdeelingsverslag verschenen. Daaruit blijkt dat zeer vele leden de opportu niteit van het voorstel bestredenin zooverre dat de tijd voor het initiatief nog niet is gekomen en dit een onrechtmatig wantrouwen verried in de toezeggingen der regeering. Dit strekt tot schade van de zaak zelve en wekt het vermoeden op naar een streven tot vevkieziugsagitatie. Een aantal leden kwam tegen deze bewering op en betoogde, dat bij de voortdurende onbekend heid omtrent de plannen der regeering de tijd drong. Het voorstel heeft bovendien een beperkte strekking en uit politiek oogpunt gesproken een onschuldig karakter. De voorsteller zelf verwierp met verontwaardi ging de verdenking van een kies- of partij-ma noeuvre. Bij de bespreking der algemeene strekking meenden vele leden dat het voorstel veel verder gaat dan werd beweerd. Zij betoogden, dat de bijzondere school wordt bedreigd en in levensge vaar gebracht. Andere leden, die uit dat oogpunt het voorstel ongrondwettig noemden, erkenden toch dat het voorstel den toestand ten aanzien van de gemoedsbezwaren onhoudbaar maakt. De meeste andere leden ontkendendat de grondwet het bijzonder onderwijs tot een onder werp van staatszorg verheft. Yan dooddrukken van dat onderwijs kon, volgens hen, geen sprake zijn. Indien het bijzonder onderwijs niet he^ hoofd kan bieden aan de concurrentie, dan is de staat niet geroepen dit mogelijk te maken. Een gedeelte echter der voorstellen van den heer Moens zoo betoogden zij verder zou ten bate van het bijzonder onderwijs komen. De wegne ming van gemoedsbezwaren werd van de voor standers van het hoofdbeginsel der schoolwet nog niet gevraagd. Yele leden waren, afgescheiden van de quaes- tïe van het bijzonder onderwijs, van gevoelen, dat door het voorstel inbreuk wordt gemaakt op het staats- en administratief rechtop de auto nomie der gemeenten en de vrijheid der lands- vertegenwoordiging. Algemeen echter wogen de financieele bezwaren. Millioenen zullen meende men noodig zijn tot uitvoering van het voorstel, dat de krachten van den staat te boven gaat. Ook over de verdere hoofdbeginselen bestaat groot verschil van meening. Benoemd tot burgemeester van Philippine A. Taelman, secretaris der gemeente. Te Vlissingen is binnengekomen het driemast schip Susanna Johanna, gezagvoerder Hulshoö', van Java (Banjoewangie). Als passagiers waren aan boord de heer Koelen en eehtgenoote. Brussel13 Juni. De berichten omtrent den uitslag der verkiezingen zijn ongunstig voor do liberalen. De clericalen hebben de overwinning behaald te Antwerpen en Namen; de liberalen hopen nog alleen op eene overwinning te Nivelles. Er heerscht groote verslagenheid. Brussel 13 Juni, 6J- u. nm. Het resultaat der verkiezingen is, dat de clericalen slechts éen enkele stem in de kamer verliezen. Te Brussel heerscht groote verslagenheid; te Antwerpen algemeene agitatie. In de Arnhemsche courant maakt iemand, die reeds verscheidene jaren de koudwater-genees- inrichting Bethesda, te Laag-Soeren bij Dieren, in Gelderland, heeft bezocht, en er ook thans we der vertoeft, met bijzonderen lof melding van die inrichting en van de daarin aangebrachte verbe teringen. De geneeskundige behandeling, de ver zorging en bediening, de aangename wandelingen in een schoone natuur de welwillendheid en nauw gezetheid van geheel het aan de inrichting ver bonden personeel en voorts alles wat met haar in betrekking staat, en waartoe thans ook het voor malige hotel Sprengenoord behoort, dit alles wordt ten zeerste geroemd en Bethesda aangeprezen als genees-inrichting en als aangenaam buitenverblijf. De Weerbaarheid te Utrecht zal op 26 en 27 dezer, ter gelegenheid van het studentenfeest, een schietwedstrijd houden en heett vele vereeni- gingen van elders tot mededinging uitgenoodigd. Men was dezer dagen te Tessel getuige van een bloedigen strijd tusschen een paard en een schaap. Een strijddie spelende begondoch spoedig in een ernstigen twist ontaardde, had het gevolg, dat het schaap geheel werd verscheurd, ten spijt van den veefokker, die, ofschoon hij zich in de nabijheid bevondte laat kwam om de twistenden te scheiden. Aan drie jeugdige misdadigers in de straf gevangenis „De Kruisberg" is het gelukt, hunne gevangenis te ontvluchten. In het laatst der vorige week zijn te Schie- broek in éen nacht 7 inbraken gepleegd. Gisteren ochtend is aan den stationsweg in den Haag een verversknecht, vader van een talrijk huisgezin, van een vrij hooge ladder op de straat gestort, welke val zijn onmiddellijken dood ver oorzaakte. Vermo.edelijk heeft de sterke drank hier wedérom een offer - gevraagd, daar men de borrelfleseh bij den man heeft gevonden. Men ver haalt dat de vrouw des huizes, waar de verver aan het werk was, den onbekwamen toestand, waarin hij tengevolge van dronkenschap verkeerde, bespeurende, hem vooraf gewaarschuwd had tegen het beklimmen van de ladder. De luchtballon De Nederlanden is gisteren namiddag te 5 uren 45 min. in het Paleis van volksvlijt opgestegen. Alleen de heer de Paauw en zijne dochter maakten de reis mede. Te 6 uren 40 min. is de ballon té Oudewater in het weiland van Jan van Schaik neergekomen, na volgens ge tuigenis van den luchtschipper eene heerlijke reis te hebben gemaakt. Het aantal papierfabrieken op de geheele aarde is ongeveer 3000, waarin 80,000 mannen .en 180,000 vrouwen werk vinden, behalve de 100,000, die in den lompenhandel bezigheid hebben. Jaar lijks worden ongeveer 900 millioen kilo's papier gebruikt, waarvan de heht tot drukken, een zesde tot schrijven en de rest tot pakken gebruikt wordt. De beroemde Fransche schrijfster, George Sand, is Donderdag jl., in den ouderdom van 73 jaren, op haar kasteel te Nohant overleden. Van vaders zijde stamde zij af van Maurits van Saksen, natuurlijke zoon van August II, koning van Polen, en Aurora van Koenigsmark. Haar grootmoeder, natuurlijke dochter van Maurits van Saksen en weduwe van graaf Horn, was gehuwd met den heer Dupin de Francueil, ontvanger-ge neraal. Vandaar dat haar eigenlijke naam was Amentine Lucile Aurora Dupin. In 1822 huwde zij met den heer Dudevantgrondeigenaar en ge wezen officieruit welk huwelijk twee kinderen zijn gesproten. Haar eerste roman Rose et Blanche, gaf zij uit met haar toenmaligen vriend den ro manschrijver Jules Sandeau en toen deze weigerde zijn naam voor een tweeden roman, Indiana, te leenen, nam mevrouw Dudevant een deel van zijn naam aan en teekende zich als schrijfsterGeorge Sand. Zaterdag heeft de begrafenis plaats gehad in tegenwoordigheid eener ontzaglijke menigte, die van de omliggende plaatsen was toegestroomd. De met prachtige bloemen bedekte kist werd eerst naar de kleine kerk van Nohant gebracht, en nadat de kerkelijke plechtigheden waren voltrok ken, naar het kerkhof. De slippen van het lijk kleed werden gedragen door prins Napoleon, Alexander Dumas Fils en twee neven van mevrouw Sand. In de eerste plaats werd het woord gevoerd door den heer Périgois, lid van den generalen raad van Indië, en vervolgens door den heer Paul Meurice, in naam van Victor Hugo. Met droefheid verkondigen de Brusselsche bladen het overlijden van den vrijheidsboom in do hoofdstad. Geruimen tijd reeds had men aan zijn behoud getwijfeld, doch steeds nog gehooptdat de lente beterschap zou aanbrengen. Deze hoop is echter teleurgesteld: de laatstovergebleven his torische boom uit de Belgische revolutie is dood. 12 Juni 's av. 11 u. 55 gr. 13 's morg. 7 u. 58 gr. 's midd. 1 u. 70 gr. 's av. 6 u. 66 gr. TWEEDE KAMER. V (ïsfiiigbogi-ooting. In zijne memorie van beantwoording op het af deelingsverslag betreffende deze begrooting gaf de minister o. a. te kennen, dat met een algemeen plan van versterking niet anders kan worden bedoeld dan een plan van hetgeen in tijd van vrede moet, maar ook kan worden gemaakt onvoorbereid. Voor de versterking der havens op Walcheren kan, naar 'tschijnt, in het geconcentreerd stelsel van verdediging geen grond zijn. Behalve dat het onbruikbaar maken van een enkel sluiswerk reeds tijdelijk het gebruik van het kanaal door Walcheren zou kunnen beletten, staat de vaarweg voor een vijandelijke scheepsmacht langs den Roompot en door het Brouwershavensche gat open De positie van Willemstad is bestemd om het doordringen van een vijandelijke macht uit het Zuiden te beletten. Voor de werken aan den Nieuwen Maasmond en bij Hellevoetsluis worden de ontwerpen opge maakt. Heden morgen te 8 uren trokken de tamboers der garde civique met slaande trom door de stra ten van Brussel om de kiezers er aan te herinne ren dat te 9 uren de stembureaux voor de ver kiezingen van leden voor de kamer van afgevaar digden zouden worden geopend. Zou dit de aan kondiging der executie van het clericale ministerie zijn geweest? Weldra zullen we het vernemen, maar zeker is het dat de dag van heden èn voor de regcering èn voor de kamer èn voor de natie in België een dag van spanning is. Beide strij dende partijenliberalen en clericalen, hebben alle krachten ingespannende laatsten hebben een ijverigen steun in de geestelijkheid en deze zal zich ditmaal niet onbetuigd laten. In alle paro- chieën op het platteland van het arrondissement Brussel moeten de kiezers eergisteren van de priesters bevel hebben gekregen om zich gereed te houden heden te gaan stemmen met briefjes die hen gisteren avond of in den afgeloopen nacht zouden worden bezorgd. Overigens heerscht voor 'toogenblik op politiek gebied vrij algemeen kalmtenu het gevaar voor een vredebreuknaar aanleiding van de Oostersche quaestie geheel is bezworen. Volgens de Politi- sche Correspondenz is het antwoord der Servische reg'eering aan den Turkschen groot vizier in be paald concilianten toon gesteld, en wordt het be houd van den vrede als de stellige en oprechte wensch der regeering van het vorstendom uitge sproken. Eigenlijk heeft Servië zoo wordt ge zegd zich voortdurend gewapend maar alleen met het doel om zijn militaire organisatie te vol tooien, overeenkomstig net beginsel van persoon lijken en algemeenen dienstplicht. De benoemin gen In het koips der officieren voorzien slechts in de behoeften van een normalen toestand. Daarenboven kan Servië te minder aan een oorlog of eenige daad tegen de integriteit van Turkije denkenomdat juist die integriteit in overeenstem ming is met de hoogste belangen van Servië. Wat betreft de tijdelijke bezetting der grenzen, deze was noodzakelijk door den buitengewonen toestand waarin de aangrenzende provincies ver- keeren en vooral door de herhaalde schending van het Servische grondgebiedwat ongetwijfeld in strijd met den wil der Turksche autoriteiten is geschied. Overigens verzoekt de Servische regee ring slechts de regeling van eenige moeilijkheden, tot welk einde zij een speciaal gevolmachtigde naar Konstantinopel zal zenden. Ten slotte ver klaart zij ernstig te wensch en met haar suzerein steeds de beste betrekkingen te onderhouden. Vooral in verband met de berichten omtrent den spoed waarmede de sultan wenscht te handelen, strekt het antwoord van Servië om de onrust te verbannen. Uit Konstantinopel wordt nl. gemeld, dat Mourad den grootvizier heeft uitgenoodigd hem nog in deze week het programma van de nieuwe regeering voor te leggen, met verzekering dat hij bereid is het aan te nemen. Aan Midhat Pacha is opgedragen het ontwerp voor de samen stelling van den nationalen raad op testellen, die zich uitsluitend met de belangen der financieën en met de discussiën over het budget zal onledig houden. Nadat de Fransche kamer gisteren de verkie zing van den heer Guyot Montpayroux had goed gekeurd, besloot zij ten aanzien eener interpellatie van den heer Laisant, over zekere benoemingen in het leger, over te gaan tot de orde van den dag, waarop daarna voorkwam een voorstel van dezelfden afgevaardigde om den actieven dienst bij het leger met 3 jaren te verminderen. Deze mili taire specialiteit was echter niet gelukkig, want de kamer weigerde met 238 tegen 197 stemmen dit voorstel van den heer Laisant in behandeling te nemen. De laatste regens en het ontdooien der sneeuw op de bergen hebben in Zwitserland groote over stroomingen en geweldige verwoestingen ten ge volge gehad, vooral in het kanton Shurgau, al waar verscheidene menschen het leven hebben verloren; talrijke bruggen en wegen zijn verwoest. De bondsraad heeft besloten er een zijner leden heen te zenden om den toestand te onderzoeken en hulp aan te bieden. Belangrijk is de beslissing gisteren in den raad gevallen, waarbij met 89 tegen 17 stemmen het beginsel tot reglementeering van den arbeid werd aangenomen.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2