Telegraphische berichten*. Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s. Kolo niën, Marine en leger. Hecht zaken. Thermometerstand. Staten-Generaal. didatnnr van den heer Murk Leis gekomen is, weet niemand. Men zegt, omdat er geen andere candidant te vinden was, doch dit zal wel niet waar zijn. Dat overigens de belangstelling in deze verkie zing niet heel groot isblijkt hieruitdat in de vergadering van Burgerplicht slechts 27 kiezers tegenwoordig warenen dat ter vergadering van Orde eerst niet genoeg leden waren opgekomen om gevoegelijk een besluit te nemen en later (in eene tweede vergadering) slechts 30 leden aanwe zig waren. kantongerechten. Op verzoek eervol ontslag ver leend aan mr. J. Ermerins als griffier bij het kan tongerecht te Doetinehem. koloniën. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend aan den Oost Indischen ambtenaar J. A. Blom, gewezen commies-visiteur bij de contröle en recherche te Batavia, laatstelijk met verlof hier te lande, met behoud gerekend van 1° Juni jl. van recht op pensioen, bijaldien bij vol gens de bestaande bepalingen daarop aanspraak heeft. De gemeenteraad van Nijmegen heeft aan de .regeering verzocht, dat de hoogere burgerschool aldaar door het rijk worde overgenomen. Gisteren is te Utrecht de vergadering der vereeniging voorchristelijk nationaal schoolonderwijs gehouden. De voorzitter herdacht in zijn openings woord het verlies van twee steunpilaren der ver eeniging: Van Loon en Groen van Prinsterer. Uit het financieel rapport bleekdat de geldelijke steun, die de vereeniging geniet, sterker wordt. Tot lid van de hoofdcommissie werd herkozen de heer jhr. m'. M. M. Van Asch van Wijk, ter wijl in plaats van de overleden leden jhr. m'. J. W. van Loon en mr. G. Groen van Prinsterer tot bestuurders gekozen zijn m'. G. H. De Marez Oyens en O. baron Van Wassenaer Catwijck. De voordracht ter vervulling der openstaande betrekking van hoofdonderwijzeres aan de openbare gemeenteschool voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjeste 's Hertogenbosch, bestaat uit de dames E. Hilkenste Kampen; H. D. van der Veente WorkumE. B. E. van Rappardte GoesC. J. Engbers, te Almeloo en en J. C. H. Sijben, te Maast richt. Meermalen werd er over geklaagd dat de autoriteiten te Harderwijk zoo hoogst lichtvaar dig te werk gaan met de aanneming van mili tairen voor Indië. Het werd echter ontkendzelfs van regeeringswege. Thans wordt aan het Vader land een feit medegedeeld, hetwelk alles wat men tot nu toe daaromtrent vernam, overtreft. De te Zandvoort dezer dagen aangehouden per soon die zich zoo te Harderwijk als elders aan verschillende diefstallen heeft schuldig gemaakt, was reeds vroeger koloniaal bij het werfdepöt. Door het Fransche gouvernement werd reeds zijn uitle vering gevraagd en door onze regeering toegestaan wegens een vergrijp tegen de zeden; bij zijn over brenging naar Frankrijk wist hij te ontsnappen. Ten tweedenmale is hij toen te Harderwijk aan gekomen en was reeds weder als koloniaal gekleed, doch had zijn handgeld nog niet ontvangen toen hij, door een onderofficier herkend, zich uit de voeten maakte. Waarschijnlijk heeft hij zich toen in de omstreken van Harderwijk opgehouden en de diefstallen gepleegd; in dien tijd zijn ook op vijf verschillende plaatsen eetwaren ontvreemd. Als soldaat moet hij voor den krijgsraad terecht staan. gen, „dat uw vader mij door een briefje hier ge- noodigd had." „Keen, dat wist ik niet," hernam zij onbevangen. „Gij zijt zeer openhartig. Wildet gij mij ont vangen „Misschien ja," antwoordde zij op gedempten toon. „Naïveteit, zelfs gekunstelde, heeft altijd iets aandoenlijks," zei hij met een gedwongen lach. „Ik dank u voor uwe gezindheid, mejuffrouw maar laat ik u de ontvluchting van mijn persoon gemakkelijker mogen maken; het zou te wreed zijn, u aan zulk een weêr bloot te stellen. Wees zoo goed om te keeren en aan mijnheer uw vader de boodschap over te brengen, dat ik wel nu, dat ik in een sloot ben gevallen. Ge weet het, menige dwaas die naar de sterren en de wolken kijkt, struikelt „Waldemar!" riep zij op bijna dreigenden toon uit, zoodat hij haar verbaasd in het gloeiende ge laat staarde. „Waldemar, hebt gij nog zoo weinig in mijne ziel gelezen, om mij met spot en hoon te durven behandelen? Men is niet gewoon te lachen om ongelukkigen en ik Hij hief de hand op als om haar te bezweren. „Spreek niet verder, Gamma!" zeï hij. „Toch zal ik spreken, want gij dwingt er mij toe; ik wil het!" hervatte zij. „Ik wil u zeggen, dat ik u ontweek ja, maar ook, waarom." Zijn hart begon sneller te kloppen en een zon derling gevoel vervulde hem. „Ik wilde u niet in de oogen zien, omdat gij Het voornemen bestaat bot volgende ja-ar op het terrein der Oldenbroekscho lieide meer uitge breide artillerie-oefeningen te houden terwijl dit jaar twaalf compagniën vesting-artillerie op bet terrein bij Zeist in drie seriën zullen kam peeren. Utr. Dagbl.) De rechtbank te Deventer heeft veroordeeld zekeren H. B.kuiperwonende te Deventer, ter zake van het onbevoegd uitoefenen der genees- en artsenij bereidkunsttot een geldboete van f 75 en een van f 10. Deze persoon bad sedert jaren aan verscheiden liedendie bij hem hulp tegen rhenmatisme kwamen inroepen potjes met medicijnen verkocht voor den prijs van 30 a 40 cents, waarbij hij gebruiksaanwijzingen had ge voegd, en welke mengsels, na een ingesteld schei kundig onderzoek, bleken te bestaan uitgekookte keukenstroop, honig en terpetijnolie. De eerste kamer der staten-generaal is tegen 'Maandag den 19£n Juni a. ter hervatting hater werkzaamheden bijeengeroepen. Gedurende de Pinksterdagen zijn langs de lijnen der Holl. ijzeren spoorwegmaatschappij 98,476 personen vervoerd, waarvan 21,022 over den Oosterspoorweg. De voormalige secretaris-generaal bij het ministerie van koloniën, de heer mr. G. Tb. H. Henoy, zou hedenochtend 's Gravenhage verlaten om zich met zijn familie naar Oost-Indië in te schepen. De republiek Chili heeft aan de vrouwen stemrecht gegeven. Met belangstelling ziet men den uitslag van deze moderne proefneming tegemoet. De af- of uitbakening van den spoorweg Dordrecht—GorinchemEist wordt ijverig voort gezet en is thans reeds tot Leerdam gevorderd. Deze week wordt ook een begin gemaakt met de uitbakening uit Dordrecht. De N. Winschot. Ct. deelt mede dat de heer H. Basch aldaar de vorige week geen kennis-voor stellingen kon gevenDonderdag overleed hij aan een hartkwaal. Het lijk is naar Duitschland vervoerd. Blijkens het verslag van den toestand en de werkzaamheden der gemeentelijke gasfabrieken te Leeuwarden van 1875 werd gebruikt 59,343 heet. steenkoolwaaruit werd verkregen1,148,166 stère gas of 19.95 stère per heet. Het tekort of verlies van gas bedroeg 296,317 stère of 25.92 pet. van het gefabriceerde gas. De verkregen hoeveelheid cokes was 82,074 heet. of 1.383 heet. per heet. steenkool; 2705 heet. ammoniaewater. Het getal gasverbruikers alle gebouweninrich tingen enz. daaronder begrepen was 1033, het gezamenlijk getal gasvlammen bij de particulieren en in die gebouwen enz. was 10,240. De straat verlichting vond plaats met 341 groote en 46 kleine gasvlammendie gedurende 2,481^ uur branden. De ontvangsten waren f 130,673.67, de uitgaven 105,220.04^; de zuivere winst bedroeg f 20,537.32£. De balie te Veendam schijnt aan jonge ad vocaten geen gouden bergen te beloven. Een der dagbladen uit de noordelijke provinciën bevat dan ook de curieuse advertentie dat iemanddie zich daar als advocaat beeft gevestigd, bij de mededee- ling hiervan, zich aanbeveelt als wijn koop er en voor het geval de Vecndammers noch zijne advie- mij kortelings sterk gezien hebt, en mij nu in mijne zwakheid dubbel moet verachten." Het was hem geweest alsof zij iets zou zeggen, een woord zou uitspreken, dat het wilde jagen van zijn hart rechtvaardigen kon. Hoe geheel anders klonk dat, wat zij zeide! „Ik begrijp u niet, Gamma!" „Niet vroeg zij op gerekten toon. „Hoe zoudt ge 't ook, wanneer ik slechts in algemeene woorden spreek?" vervolgde zij met een bitteren lach. „Maar dan zult ge 't nu welentoen men mij on langs in uw huis verwijtingen deed, vlamde de laatste vonk van energie in mij op en zeï ik dat ik er toch zou terugkomen, en dat woord heb ik niet ge houden." „Neen, Gamma." „Dat was lof, of't scheen althans lof, Waldemar, en toch was het dat nietik dacht niet aan mij zelve, maar aan den ouden gebrekkigen man, dien de wereld verdwaasd noemt, en aan mijne onver zorgde en onpractisehe zusters. Nu weet gij waar om ik mij onderwierp aan 't geen van mij verlangd werd. Om u die opheldering niet te moeten geven, of om niet, zonder die opheldering onder uwen blik te moeten blozen, wilde ik u ontwijken." „Arme Gamma!" Door eene snelle beweging van de hand was het alsof zij dien uitroep wilde afweren. „Geen vergoêlijkende woordjes, Waldemar! daartoe zijt ge te oprecht," hernam zij. „Ik moet dragen wat ik mij opgelegd heb, willens en wetens opgelegd heb; ik mag geen medelijden vergen en ik wil zennoch zijn wijn begeerenhen ook voorzien kan van hout, waartoe hij zich met een houthan delaar heeft geassocieerd. Uit Groningen wordt gemelddat in weerwil van Noorden- en Oostenwinden de bijen op het koolzaad op de klei in Groningerland reeds zulk een flinken voorraad honig hebben vergaderd als in de laatste jaren omtrent dezen tijd 'tgevalniet is geweest. De.krachtige bloem van het koolzaad, dat op sommige plaatsen 7 voet lang is, heeft daartoe hoofdzakelijk medegewerkt, terwijl de bijen bovendien in Mei niet door regen belet zijn uit te vliegen. Voor eenige dagen huwde een paar in het dorpje I. in de Betuwe. Des avonds na af loop der festiviteitenterwijl de jonggehuwde vrouw haren gemaal '..'achtteliet deze zich niet zien. On gerust geworden ging zij ten laatste naar de wo ning van hare schoonoudersalwaar zij hem vond. Op de vraag der vrouw waarom hij niet kwam, gaf hij ten antwoord „hoor eens, ik heb je getrouwd en op den dag zal ik bij je komen, maar's avonds ga ik weer naar mijn eigen huis". Wat ook ge sproken of gedaan werd, de arme vrouw moest zonder man vertrekken. Dit duurt nu al een paar weken voort en ieder, maar bovenal het teleurge stelde vrouwtje, ziet belangstellend uit, hoe dit zal afloopen. (Utr. Dagbl.) - De aanstaande studenten-feesten te Utrecht, die den 26en dezer een aanvang zullen nemen en een geheele week durenbeloven schitterend te zullen zijn. Maandag 26 Junite 12 urenvereenigen zich de studenten op het binnenplein van de academie, om, begeleid door twee muziekkorpsen, de reünis ten en vertegenwoordigers van bevriende korpsen in optocht aan het station van den Rijnspoorweg te ontvangen. Van daar begeeft de stoet zich naar de Academie, alwaar de rector van het studentenkorps een feestrede zal uitspreken. Des avonds zal er een concert plaats hebben in het Park Tivolidat met den tuin van de Buiten sociëteit tot feestterrein is ingericht. Dinsdag 27 Juni wordt de geconsumeerde optocht gehou den. De costumes, vervaardigd door de weduwe Samson uit Amsterdamzijn reeds gereed en mun ten door keurige bewerking en historische juist heid uit. Het muziekkorps der Utrechtsche schut terij onder directie van den heer C. Coenen zal dien dag eene matinée en soirée op het feestter rein gevenalwaar des avonds te 8 uren de pauze der maskerade gehouden zal worden. De volgende dagen zullen zich het orkest van het Paleis van Volksvlijt onder directie van den heer Joh. M. Coenen, de grenadiers en jagers onder directie van den heer F. Dunkier, het Parkorkest onder directie van den Heer Stumpff, de Guides onder directie van den heer Staps enz., doen hoo- ren. Op Woensdag, Vrijdag en Zaterdag zullen er bovendien na de concerten bals plaats hebben. Kunnen dus zoowel liefhebbers van muziek en dan sen hiervan profiteeren, de studenten hebben ook het volk niet vergeten. Donderdag toch zal de Stu denten-IJsclub volksfeesten op het Vreeburg geven, bestaande uit mastklimmen, watersteken, turf- zoekensprietloopen enz.afgewisseld door acroba tische toeren terwijl de muziek der rijdende ar tillerie uit Amersfoort het feest zal opluisteren. Des avonds geeft het feest-comité een volkscon cert op het water en na afloop van het concert der grenadiersdat gelijktijdig op het feestterrein plaats vindtgroot vuurwerk op Lepelenburg, De circus Rancey is Maandagavond te Genève ingestort. Tien personen zijn gewond. De nieuwe sultan van Turkije heeft twee neven van den onderkoning van Egypte tot zijne adjudanten benoemd. Beiden hebben hunne mili taire opleiding in Frankrijk genotenen waren onder den vorigen sultan tot officier van het Turksche het ook niet hebben. Ik reken met mij zelve af." „Welk een geestkracht bezit gij, Gamma!" „Geestkracht?" herhaalde zij met een bitteven lach. „O neen, slechts een gevoel van plicht. Als het mij alleen had gegolden, ja dan zou ik geest kracht hebben gehad. Ik zou de dagen niet lang zaam, langzaam hebben zien voortkruipen, gelijk zoovele meisjes daar beneden in 't. stadje, die on der den sluipenden gang van den tijd oud worden en zonder doel, zonder steunpunt in 't leven eene troostelooze toekomst te gemoet gaan. 'tls treu rig leven in zulk een klein plaatsje, Waldemar. Zij waren alle jong en levendig en dansten en wachtten en droomden misschien van iemand, die haar in een vluchtig uur wat liefs gezegd en nimmermeer aan haar gedacht had, totdat zij allengs oud werden. Een meisje op het platte land heeft weinig kans; nu en dan is eene enkele onder zoovele big een man te vinden, aan wiens zijde zij in het gelukkigste geval haar eentonig leven kan voortzetten, zooals hare moeder in haar beperkten kring het vóór haar heeft gedaan. Ik zou dat niet hebben afgewacht, maar de wijde wereld zijn ingegaan; ik zou kunstenares zijn geworden, misschien ongelukkig geweest zijn, maar toch geleefd hebben. Thans wordt mijn lot hier benijd en gelukkig genoemd!" „Arme Gamma!" herhaalde Waldemar in weêr- wil van haar verbod en vatte bare koude hand; „Gamma-lief, in die woorden lag ook eene beschul diging jegens mij opgesloten." Zij slaakte een kreet en zag hem bijna angstig aan. leger benoemddoch zonder aanleiding weder ontslagen. Het stoffelijk overschot van wijlen koning Lodewijk Philips en zijne gemalin Maria Amelia, beide in Engeland overleden, zal naar Frankrijk overgevoerd en in het graf der familie Orleans, in de kapel te Dreux worden bijgezet. Hetzelfde zal geschieden met de overblijfselen van de hertogin van Orleans, de hertogin van Aumale en den prins van Condé, die allen in Engeland begraven zijn. De vereischte machtiging tot de treurige plechtig heid is door den maarschalk Mac-Mahon verleend. De graaf van Parijs, zoon van Lodewijk Philips, is naar Engeland vertrokken om bij de overbren ging tegenwoordig te zijn. Op deze wijze zal eindelijk voldaan worden aan het verlangen, dat door den koning en de koningin bij hun loven herhaaldelijk was te kennen gegeven. Te Cannes (Frankrijk) is een tienjarige dief door de politie gevat. Hij is door inklimming in de woning van den maire doorgedrongen, die met zijn huisgenooten afwezig was, heeft daar eerstop zijn gemak met brood en ham ontbeten en zich vervolgens van 90 franken aan geld en van onge veer 110 franken aan verschillende kostbaarheden meester gemaakt. Daarna heeft hij in eene nabu- rigè woning den brand gestoken, die echter ge lukkig spoedig gebluscht is. In een stal, waar hij gevlucht was, is de jeugdige boosdoener ontdekt. In de provincie Verona (Italië) zijn schokken van aardbeving waargenomen, waardoor het mar meren altaar in de kerk San Antonio te Cassone is ingestort. De vooruitzichten voor de beetwortelcultuur zijn niet zeer gunstig. Men berekent dat in Frankrijk, België en Duitschland de oogst minstens 125 millioen kilogrammen minder zal zijn dan die van het vorige jaar. Bij gelegenheid der opening eener nieuwe zaal voor conferenties in het hotel Moretus te Antwerpen door de katholieken hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Op het glazen dak werden steenen geworpen. Ook deze zaak wordt in verband gebracht met de verkiezingsagitatie en beide partgen beschuldigen er elkander van. Uit Zara wordt gemeld, dat de hoofden der opstandelingen hebben besloten met de regeering van den nieuwen sultan niet in onderhandeling te treden. Daar andere berichten geheel anders lui den, kan aan dergelijke mededeelingen geen onbe paald geloof worden gehecht. Omtrent de wijze waarop de onttroning van sultan Abdul Aziz door de vertegenwoordigers der buitenlandsche mogendheden is begroet, wordt uit Konstantinopel gemeld, dat de koers der effecten 80 percent steeg. De stationsscbepen der Engelsche, Fransche en Italiaansche ambassades waren gevlagd; de uren van gebed werden do,or kanonschoten aangekondigd. Des avonds waren niet alleen alle openbare gebouwenmaar ook een groot aantal particuliere huizen geïllumineerd; den volgenden dag was de illuminatie algemeen en vooral de Bosporus leverde met zijn verlichte villa's en de overal ontstoken vuurwerken een schitterenden aanblik. 9 Juni 's av. 11 u. 55 gr. 10 's morg. 7 u. 56 gr. 's midd. 1 u. 59 gr. 's av. 6 u. 56 gr. TWEEDE KAMER. Voordracht hooge raad. Bij eerste stemming voor len candidaat op de nominatie voor de vacature in den hoogen raad verkregen de keeren m'". A. A. de Pin to, raad adviseur bij het departement van justitie, 30, „Neen, neen, ik heb nooit gedroomd!" riep zij uit, rukte hare hand uit de zijne en ijlde heen, in de richting naar het boscb. „Arme Gamma!" zeï Waldemar ten derden male, zich het haar van het voorhoofd strijkende. „Ik gevoel toch, dat mijn vermoeden richtig is ge weest. Maar zou niet meer goed te maken zijn wat misdreven is? Moet zij de prooi van het ongeluk worden, en ik met haar? ik, die haar liefheb?" Het waren vervelende uren, die hij daar boven met den professor en den districts-commissaris doorbracht; hij hoorde slechts ten halve wat men tegen hem sprak en gaf verkeerde antwoorden. Eerst toen hij afscheid kwam nemen, keerde de uitdrukking van tevredenheid op zijn gelaat terug. Gamma had zich ondertusschen niet vertoond. „Misschien wat hoofdpijn en heel veel grillig heid", merkte de heer von Hofen tot opheldering aan. „Nu, daar maakt men in 't huwelijk een einde aan; dat valt niet moeielijk." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2