BÏÏ1TI1LA1I De tentoonstelling te Philadelphia. Verslag van den toestand der gemeente Middelburg over 1875. Algemeen Overzicht. Indië (mits niet in Nederland) als pasmunt nevens de bestaande pasmunt, kunnen in omloop blijven; c dat voor de grove pasmunt (de tegenwoordige standpenningen) aanvankelijk geen maximum van het nu te nemen bedrag worde gesteld, maar dat maximum na zekeren tijd, bijv. drie jaren na de invoering van den gouden standaard, nader bij de wet worde geregeld. 2° Wel is de spoedige oplossing der muntquaes- tie ook voor Indië noodig, te noodiger bij de toe nemende daling der zilverprijzenmaar in de verwachting eener definitieve regeling van het Nederl. muntwezen vóór 1 Januari 1877 wordt een tijdelijke maatregel voor Indië niet wenschelijk geacht. Komt dit voorstel schijnbaar neder op aanneming van den enkelen gouden standaard, in de uitvoe ring zegt de minister, zouden deze denkbeelden niet verschillen van het voorstel dat thans door de regeering wordt gedaan. De minister doet nog opmerken, dat de voorge melde maatregelen in het algemeen voor Indië aanbeveling zouden verdienen, ook voor het geval Nederland nog niet tot den enkelen gouden stand aard overging, maar de tegenwoordige toestand aldaar werd bestendigd, zij 't dan ook dat de noo- dige machtiging werd verleend om te voorzien in het ieder oogenblik dreigend gevaar dat het goud met denzelfden spoed Nederland zal verlaten als het hier is gekomen. Ieder belangrijk verschil in waarde tusschen het Indisch en Nederlandsch ruilmiddel wordt thans weggenomen door specieverzending. Maar de tel kens door geruchten weder aanwakkerende vrees dat Nederland tot den zuiveren gouden standaard zal overgaande onzekerheid waarin Indië zou blijven verkeeren omtrent de toekomst van zijn muntwezen en vooral de nabijheid van andere landen waar ook zilvergeld in omloop is, maar tegen de intrinsieke waarde van dat metaal en dus niet tegen de kunstmatige waarde, waarop het Indisch zilvergeld circuleert, zijn zoovele omstan digheden, welke die kunstmatige waarde van het Indisch zilvergeld ieder oogenblik kunnen aan tasten en groote specie verzendingen ten gevolge hebben, natuurlijk alleen naar Nederland. Boven dien kan op den duur het muntwezen in N.-I. onmogelijk geregeld blijven op den abnormaien voet, waarop het thans verkeert. De aanmunting van standpenningen kan niet steeds verboden blij ven. En toch zou in dien toestand onmogelijk verandering kunnen worden gebracht, zoolang de Indische standpenningen hier te lande nog wettig betaalmiddel zijn. Reiskosten van Getuigen. Sedert de invoering der nieuwe tarieven van gerechtskosten in strafzakenworden voortdurend klachten vernomen dat de reiskosten van getuigen ontoereikend zijn tot bestrijding der uitgaven en die klachten zijn niet ongegrond. Het bezwaar is voornamelijk gelegen in de be paling, dat indien voor de reis geheel of tendeele gebruik van spoortrein of stoomboot kan worden gemaakt, voor eiken kilometer boven de 30 kilo meters afgelegden afstand slechts 2i cent per kilometer wordt toegeschat. Door de intrekking van die bepaling en eene wijziging van art. 48 van het tarief in dier voege, dat in elk geval de schadeloosstelling voor den geheelen afstand wordt berekend naar den maatstaf van 5 cent per kilometer, kan het bezwaar, naar het inzien van de regeering, worden opgeheven. De vergoeding zon dan nagenoeg gelijk staan met die, welke door de getuigen onder de werking van het afgeschafte tarief werd genoten, met dit onder scheid alleen dat de getuigen die in een ander arrondissement wonen dan dat waarin de rechter zetelt, niet hooger zouden worden schadeloos ge steld dan de getuigen, die in hetzelfde arrondisse ment hunne woonplaats hebben, door welke hoo- gere schadeloosstelling de getuigen niet zelden het dubbele ontvingen van het bedrag dat zij voor reis- en verblijfkosten hadden besteed. Aan het verslag der gezondheidscommissie, op verzoek van den minister van binnenlandsche Zaken in zijn geheel in het verslag van burge meester en wethouders opgenomen ontleenen wij het volgende. Burgemeester en wethouders hadden aan de commissieop hare daartoe gedane aanvraag, toegezegddat men in dit jaar een begin zoude maken met de herstelling van de puttenwaarop gemeente-pompen staan, die minder goed water geven. Dientengevolge is in het begin van de maand Mei begonnen met den put iu de Lange Geerevan welken het bovenste gedeeltedat zeer slecht was en waardoor het water uit de openbare straat daarin sijpeldegeheel hersteld en alzoo dit gebrek geheel verholpen is. Bij her haaldelijk scheikundig onderzoek bleek het even wel dat het water wel eenigermate was verbe terd, maar toch nog niet zoodanig was, dat dit als goed drinkwater kon worden beschouwd. Het scheen dusdat ook het ondergedeelte van den put slecht en alzoo eene geheele herstelling noodig was. Alvorens daartoe evenwel, met het oog op de daaraan verbonden belangrijke kosten, een voor stel aan het dagelijksch bestuur te doenmeende zij inlichtingen te moeten inwinnen omtrent het gebruik van filterswaardoor zij met grond meende te mogen veronderstellendat de bewerktuigde zelfstandigheden uit het water zouden worden verwijderd. Zij wendde zich dientengevolge tot eenen deskundige in Groningenonders wiens leiding zoodanige filters in der tijd in sommige pompen waren aangebracht. Nadat een dergelijke filter in het klein was vervaardigdniet zonder eenigermate te zijn gewijzigdwerden verschil lende proeven genomenzoowel met het water uit de pomp in de Lange Geere, als met dat uit de andere gemeente-pompendie minder goed water geven. De uitslag van dit onderzoek is van dien aard geweest, dat de commissie in een uitvoerig rapport aan burgemeester en wethouders mededeelde „dat al deze watersoorten, die in dei- tijd als minder goed verklaard waren, door zoo danige filter zijn doorgezegen en dat het eind resultaat daarvan geweest isdat de mindere zui verheid van het water uit al die zes pompen ge legen is in de slechte bemetseling van de putten, waarschijnlijk veroorzaakt door ouderdomdaar zij vermoedelijk in vorige jaren goed waterzuilen hebben gegevendat dus eene nieuwe bemetseling dezer putten als afdoende maatregel kan worden beschouwddat evenwel twee soorten door filtree- ren zoodanig zijn te zuiverendat zij volkomen goedkleurloos en reukeloos water kunnen geven, in alle opzichten voor drinkwater geschiktname lijk de pomp in den Helm en die op het Viseh- marktkerkpleinterwijl ook het water uit de pomp in de Korte Breestraat eveneens door filtree- ren zal te zuiveren zijn maar deze toen te weinig water gaf, om zulks op dat oogenblik te kunnen aan bevelen." Daar in het voorjaar weder berichten in de dag bladen voorkwamen dat het anijszaad evenals vroeger met couiumvruchtjes vermengd voorkwam, hetgeen als schadelijk voor de gezondheid te be schouwen is heeft de gezondheidscommissie zich van het hier voorhanden zaad overtuigd en monsters getrokken bij al diegenen die in de gemeente daarin handel drijven. Het onderzoek liep over 40 monsters. Slechts in drie dezer werden die vruchtjes in meerdere of mindere mate aan getroffen en 37 waren daarvan volkomen zuiver. Zij maakte die drie verkoopers daarop opmerk zaam, die dan ook eenen nieuwen voorraad opde den waarvan de monsters, bij een nieuw onder zoek bleken zuiver anijszaad te zijn. Van een dergenen bij wie verdacht anijszaad wa3 aan getroffen, kreeg de commissie, onder dankzegging voor de waarschuwing, het verzoek om omtrent de zuiverheid van alle in zijnen winkel aan wezige levensmiddelen een onderzoek te willen instellen, omdat hem, en naar hij meent aan tneer winkeliers daartoe de noodige kennis ontbreekt. Het kan zijns inziens van den kleinhandelaar niet gevergd wordendat hij de door hem ver kocht wordende artikelen met groote kosten doe onderzoeken of, in tegenovergesteld geval, artike len, die hij heeft ingekocht, moet verwijderen, en zoodoende gevoelige schade lijden. De commissie meende evenwel, dat hare roeping zich niet zoo verre uitstrekte en dat dit voor haar ook niet doenlijk zou zijn maar verheugde zich hem te kunnen verwijzen naar het hier bestaande, door den geneeskundigen raad van Zeeland opgericht bureau voor scheikundige en microscopische on derzoekingen, welk bureau zich met het door hem verlangde onderzoek belast. Of daarvan door ge noemden persoon gebruik is gemaakt, bleef der commissie onbekend." In het personeel der gemeente-politie had geene verandering plaats. Op voorstel en verzoek van den burgemeester zijn de inspecteur en agenten van politie in deze gemeente door den minister van justitie aangesteld tot onbezoldigde rijksveldwachters. Gedurende 1875 hebben zich geene branden binnen de gemeente voorgedaanwaarbij de hulp der brandweer is ingeroepen. Door deze is even wel hulp verleend in de gemeente Koudekerke, bij den brand op het slot „ter Hooge", den 19ec September 1875. Voor de loting voor het personeel der brand weer werden 80 personen ingeschreven. Het ge woon contingent bedroeg 40, het buitengewoon 18 manschappen. Het eerstbedoelde diende ter vervanging van hen diein 1824 geboren wegens öOjarigen ouderdom recht op ontslag hebben. Van de lichting 1875 zijn de nommers 55 tot 80 tijdelijk van den dienst bij de brandspuiten vrijgesteld. Gedurende 1875 zijn ingekwartierd 3 officieren en 412 onderofficieren en manschappen. Bij de vaststelling der lijst in de maand Juni 1875 waren 1361 ingezetenenvolgens de wet van 14 September 1866, (Stbl. n°38), aangeslagen. Van dezen hebben 928 zich tot wederopzeggens bereid verklaard, de zorg daarvoor, tegen eene schadeloosstelling van 70 cent, telkens wanneer zij aan de beurt zijn, over te laten aan het ge meentebestuur. Tengevolge hiervan zijn dan ook slechts 23 manschappen rechtstreeks ingekwartierd bij de ingezetenenterwijl de overige 389 zijn besteed geworden. De werkelijke sterkte der schutterij bedroeg: actief 334 man (hieronder begrepen 14 leden van het muziekkorpsals vrijwillig dienende)reserve 205, te zamen 539 man. De active sterkte der schutterij bestond, over eenkomstig het koninklijk besluit van den 22en Januari 1868 (Stbl. n° 13)uit 320 manmet inbegrip van het kader. De sterkte van den eersten ban der schutterij was: actief 118 man, reserve 56, officieren 9, onderofficieren 3 en korporaals 14 man. De scholen werden in het laatste gedeelte des jaars bezocht door 1010 jongens en 1005 meisjes, van welke 708 jongens en 674 meisjes op de openbare en 302 jongens en 331 meisjes op de bijzondere scholen onderwijs genoten; alzoo te zamen 2015 tegen 1936 ten vorigen jare. Deze vermeerdering van 79 kwam, voor 54 leerlingen ten voordeele der bijzonderevoor 28 ten bate der openbare scholen. Onder bovenbedoelde cijfers zijn niet begrepen 7 leerlingen, buiten de gemeente woonachtig, die de openbare en 12 zoodanige leerlingen die de bijzondere scholen bezochten, evenmin als 45 leer lingen die alleen op de avondscholen onderwijs genoten. Het groot verschil tusschen het aantal school gaande jongens en meisjes, waarop in de beide vorige jaarverslagen de aandacht werd gevestigd, is in den loop van 1875 geheel verevend, zonder dat daarvoor eenige reden kan worden opgegeven. Het verschijnsel, alzoo slechts van tijdelijken aard, zal aan toevallige omstandigheden zijn toe te schrijven. De uitgaven ten behoeve van het openbaar lager onderwijs over 1875 zullenbijaldien over enkele restant posten der begrooting zal zijn beschikt, bedragen f 29447,57, zijnde 1136.88^ hooger den in 1874. De schoolgelden hebben onzuiver bedragen 11,957.30, zoodat de gemeente voor het onder- w.ijs 17,490.27 in 1857 heeft uitgegeven. De eerste daad van den nieuwen sultan tegeno ver de opstandelingen heeft de tevredenheid van Engeland niet verworven. De concessie van am nestie te zullen verleenen aan hen die zich onder werpen zegt de Times is iu de verste verte niet te vergelijken met hetgeen zij door aanneming van de nota van graaf Andrassy zouden hebben verkregen, want er is geen quaestie van het her stel hunner woningen of landhoeven evenmin als van vermindering van lasten. Daar de sultan er niet over spreekt moet men onderstellendat de concessies in de nota van jAndrassy vervat door hem zijn ingetrokken. Daarenboven was in het memorandum een wapenstilstand van twee maanden bedoeld, en nu zou een van zes weken wel vol doende zijn indien slechts de sultan en de opstan delingen voornemens waren zich met elkander te verstaan. Of de wapenschorsing zal worden aan gewend om tot een overeenkomst te geraken hangt slechts af van de bedoelingen die zoowel de Turksche regeering als de opstandelingen bezielen. De Porte heeft het advies der Fransche regeering aan genomen om aan de insurgenten aanbiedingen te doen maar het kan gebeuren dat de sultan en zijn raadslieden niet ernstig wenschendat die aanbie dingen zullen worden aangenomen. Het is mogelijk dat zij zich in staat achten den opstand zonder hulp van anderen door kracht van wapenen te on derdrukken. In ieder geval geeft de wapenschorsing tijd tot overwegen. In overeenstemming met deze beschouwingen van de Times is de mededeeling dat de Engelsche regeering niet voldaan is over de houding van Mourad. De Turksche gezant te Londen had echter de hoop te kennen gegeven, dat hij weldra nadere berichten zou ontvangen, die hem in staat zouden stellen voldoende inlich tingen te geven. Het is te hopendat Turkije niet in moeilijkheden met Engeland zal komen. Daardoor zou de toe stand nog bedenkelijker worden en Turkije wellicht onder de macht van Rusland komen. De Engelsche regeering gaat voort groote oorlogstoebereidselen te maken. Alle verlofgangers der marine beneden de 55 jaren hebben bevel gekregen zich voor actieven dienst gereed te houden bij de marine reserve en naar Malta zal een voorraad genees middelen voor 5000 man worden gezonden. Een gerucht dat Servië aan Turkije den oorlog zou hebben verklaardwordt bepaald tegengespro ken. Zelfs wordt uit Weenen verzekerddat de Servische regeering heeft beloofd gevolg te zullen geven aan de vredelievende vertoogen der mogend heden. De aanvullings verkiezingen in Frankrijk hebben natuurlijk weder een onderzoek van geloofsbrieven in de kamer ten gevolge gehad. Wanneer eene verkiezing wegens onregelmatigheden of ongeoor loofde praktijken wordt vernietigd, wordt bij de tweede verkiezing wel gezorgd, dat alles in orde is, en vandaar dan ookdat thans een aantal verkiezingen zonder debat zijn goedgekeurd. Aan de orde was vervolgens de discussie over de prise en consideration betreffende een voorstel van den heer Naquet, tot intrekking der wet van 1872 op de jury's, en na eene bestrijding van den minister van justitie, den heer Dufaure, werd, overeenkomstig het voorstel der commissie van rapporteurs, met 264 tegen 153 stemmen besloten, het voorstel niet in behandeling te nemen. Eindelijk kwam in behandeling het verzoek van den procureur-generaal tot het instellen eener vervolging tegen den heer Rouvier, die, zooals men zich zal herinneren, de vervolging zelf heeft gewensckt, teneinde zijn eer des te beter worde gehandhaafd. Ook nu weder verzocht hij de ka mer dringend het verzoek toe te staan, aan welk verlangen gevolg werd gegeven. Heden zal de discussie over het reglement van orde plaats hebben. De Spaansche begrooting van oorlog is aange nomen, doch de minister heeft zich de verminde ring van 31 millioen realen, overeenkomstig het advies der commissie van rapporteursmoeten ge troosten. Het budget voor justitie is eveneens aangenomen. In den senaat is de behandeling van de ont werp-constitutie gevorderd tot het beruchte artikel 11, waarop de heer Carramolino een amendement heeft voorgesteld om weder de eenheid van gods dienst, met uitsluiting van alle andere behalve den katholieken te herstellen. De beslissing omtrent dit artikel is nog niet bekend. OPENING. De Philadelphiërs hebben den grooten dag be leefd de tentoonstelling is overeenkomstig het programma op den bepaalden dag geopend en de nieuwe wereld heeft daarmede weder eene over winning behaald op de oude, want niet alleen overtreft deze tentoonstelling hare voorgangsters, maar op den dag der opening was zij ook veel verder gereed dan dezehoewel het aan zwarig heden en moeiten van allerlei aard niet heeft ont broken. Zelfs nog aan den vooravond der plech tigheid scheen het dat de natuurkrachten er haar veto over hadden uitgesproken, doch te vergeefs. Zij konden wel het Fairmount park als onder water zettende wegen en paden in een net van kanalen herscheppeneen leger van arbeiders hield den strijd vol en verlamde haar krachtenen de natuur leverde ten slotte het schoonste deel van het programmaeen heerlijken lentedag met groen en bloemen, heldere lucht en nieuw leven. De dag des feestes begon nog met nevel en regenmaar bij het eerste gelui der klokken van het nationale heiligdomhet gebouw der onafhan kelijkheid brak de wolkensluier en vertoonden zich weldra de zonnestralen. Te 9 uren bescheen de zon aan wolkenloozen hemel met volle kracht de oude kwakerstaddie thans een honderd dui zendtal gasten uit alle oorden der wereld in zich vereenigd zagen de schoone omgeving met haar van zooveel menschelijke vlijtvernuft en werk kracht getuigende gebouwen. Welk een aanblik die lange eentonige huizenrijen weggezonken als 't ware in een zee van vlaggende sterren en strepen der trotsche unieen daarnevens de Duit- sche en Fransche driekleuren, de vlaggen van Engeland, Oostenrijk, Rusland, Italië en Brazilië, de Chineesche draakde zon van Japan de olie- fant van Siam en alle mogelijke andere vlaggen. De schepen in de haven waren in denzelfden feest dos gehuld; de paarden der rijtuigen prijkten met vaantjeshet kleine volkje zwaaide met zijn vlag getjes en zelfs een deel van het groote publiek nam aan dit echt Amerikaansche vreugdeblijk deel. De tramway-wagens geleken rollende wim- peluitstallingen en de conducteurs prijkten in nieuwe smaakvolle uniformen. Zelfs de voorhisto rische omnibussen schitterden als opgesmukte carnevalswagens. En welke een gedrang in alle straten die naar het Rome van den grooten dag leidenOp de hoofdwegen rijtuig aan rijtuig, gespan achter gespan! Onafzienbare reeksen van tramway-wagens tot onafgebroken treinen aaneen gesloten die een ontelbare menschen menigte naar het tentoonstellingsterrein voerden. Op den Shuylkill voerden stoomboot achter stoomboot en van de land zijde spoortrein achter spoortrein reusachtige vrach ten aan; eindelijk kon men op de straat- en veld wegen getuige zijn van een tweede volksverhuizing: duizenden bij duizenden streefden te voet naar hetzelfde doel. Welk een geheel ander tooneel dan den vorigen dag leverde het feestterrein op. Het is verklaar baar dat de enthousiasten de menigte daar bijeen verzameld op 300,000 personen schatten. Zelfs de meest verklaarde pessimist daalde niet onder de 120,000, en ten slotte heeft de officieele opgave van 70,000 personeD aan allen strijd daarover een einde gemaakt. Onder dat getal behoorden zoowat allen die vooral in het Oosten van het land tot de officieeleofficieuse en toongevende wereld be- hooren. In de eerste plaats was het officieele Washington vertegenwoordigd. De president, zijn kabinethet hoogste gerechtshofde senaatde kamer van afgevaardigden, de hoogste militairen. Daarnevens als gast der natie de als particulier reizende keizer van Brazilië met zijne gemalin en gevolghet geheel corps diplomatique, de buiten- landsche commissiën en ongeveer 3000 man troepen van het bondsleger, het leger van den staat en van de marine. Voorts de gouverneurs en de hooge ambtenaren van Pennsylvanie en vele andere staten en alle mogelijke officieele personen uit het bij de onderneming zoo nauw betrokken Philadel phia. Last not least: de groote staf der tentoon stelling met zijn geheele legerTheodoor Thomas met zijn orchest van 200 en een koor zangers en zangeressen van 900 personen, benevens de pers van het land waarvoor alleen 500 pennen in beweging waren. De eigenlijke plechtigheid werd voltrokken op de vrije ruimte tusschen het middentransept van het industriepaleis en de monumentale kunsthal. Voor ieder van die beide reusachtige tegenover elkander staande gebouwen was een geweldige tribune opgericht. Die voor het industriepaleis werd, behalve door een menigte'gasten van minderen rang, door Thomas en zijn spelende en zingende scharen ingenomen. Op die voor de Memorialhall bevond zich de hooge officieele wereldde eigen lij Ke goden van den dag, en vlak voor hunne voeten de kleinere goden van de pen een olympus waarheen ook het verre Westen zijn vertegenwoordigers had gezonden. Op de tribune van den president kwam het in ternationale karakter van het feest duidelijk uit. In de eerste plaats door dom Pedro de Alcantara, het corps diplomatique en zijne dames en door de buitenlandsche commissies in de tweede plaats door de talrijke zendelingen van vreemde landen, die werkzaam waren en nog zijn voor het wel slagen der onderneming, zendelingen uit de meest afgelegen oorden van het Westen en Oosten JapaneezenChineezen Turken en Egyptenaren. Over het algemeen echter waren de Amerikanen nog onder elkander; het feest der volken was nog niet meer dan een volksfeest, maar op reus achtige schaal. De geheele ruimte tusschen de tribunesdie evenals de gebouwen waartegen zij steunen stamp vol bezet warenwas gevuld met een dicht opeen gepakte, in stille berusting afwachtende mensehen- massa. Ieder bereikbaar punt was ingenomen. Zelfs de ruggen en koppen van de beide gevleugelde

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3