N°. 136. 1190 Jaargang. 1876. Zaterdag 10 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per S/m. franco f 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Oent, Advertentiën: 20 Cent per regel, Geboorte- Trouw- Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Middelburg, 9 Juni. FEUILLBTOKT. St, Martijns-avond. Door burgemeester en wethouders wordt het volgende bekend gemaakt. Rij ks- Belastingen. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is verzon den het door den provincialen inspecteur der directe belastingen, enz. te Middelburg den 2en Juni 1876, invorderbaar verklaarde kohier n°. 1 der personeele belasting voor het dienstjaar 1876/7 met uitnoodiging aan ieder wier zulks aangaat, om na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren welke dienaangaande mochten bestaanbinnen drie maanden na heden behooren te worden inge diend; terwijl hij voorts de belastingplichtigen, die in den loop des dienstjaars een perceel ver laten zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in hunnen dienst achter te laten, indachtig maakt op de gunstige bepaling van art. 7 der wet op de personeele belasting van den 9ea April 1869 (Stbl. n°. 89). Heden is hiervan afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 8en Juni 1876. De burgemeester voornoemd, (Get.) SCHORER. De Staats-courant van heden bevat het gisteren door ons in hoofdzaak reeds medegedeeld, telegram van den gouverneur-generaal van Neder- landsch Indië, volgens hetwelk de generaal-majoor Wiggers van Kerchem den 27ea Mei jl. uit Atchin het volgende bericht „De vijand is rustig. De luitenant Six Dijkstra werd bij de ontdekking der werkzaamheden aan den (sedert voltooiden) post Beloel-Zuid licht ge wond. In den vroegen ochtend van 24 Mei gelukte het aan eene compagnie om den vijand op eene hoogtewaar hij een stuk geschut in batterij had gebracht, te overrompelen en het stuk mede te voeren. Bij die gelegenheid sneuvelde aan onze zijde een inlandsch fuselier en werd een Europeaan licht gewond. Gezondheidstoestand ongunstig." Den heer F. Wibautte Vlissingenwerd gisteren avond, ter gelegenheid zijner verkiezing tot lid van den gemeenteraaddoor het muziek gezelschap „Ons Genoegen" aldaar eene serenade gebracht. Bij de verkiezing van een lid voor den gemeen teraad te Heinkenszand verkregen de heeren J. Boonman Dza. 19, G. Nijsse 17, L. Braamse "8 Naar het Duitsch van E. Vély. {Vervolg.) „Ik moet maar bloemen uit het bosch hebben,' zei Hansje met zekere mismoedigheid; „wat moet k doen met bloemen die alleen de rijke luï in hun tuinen hebben en die ik toch nimmer weêr zou krijgen, of ik zou ze moeten stelen." „Stelen?" riep Gamma verschrikt uit. „Moeder zegt dat de rijke luiMet levendigheid had zij zich opgericht en daardoor viel haar oog op Waldemar. Zij slaakte een klei nen kreet en verborg haar hoofd in het kussen, eene beweging die den tammen kanarievogel ver schrikt deed wegfladderen. Ook Gamma wendde zich om en zei: „O, mijnheer Bork ik vraag verschooning; ik hoorde van de ouders van het meisje „Er is een tijd geweest," antwoordde hij koel, „dat Gamma Proffeneck zich niet verontschuldigd zou hebben, dat zij over den drempel van dit huis was gekomen." „Daar, riep Hansje en reikte hem de bloemen toe, „die geef ik u, en ik zal er nooit uit uw tuin nemen; zij zijn van de juffrouw. 13 en mT. W. L. van Voorst Vader 7 stemmen, zoodat tusschen de beide eersten herstemming moet plaats hebben. Op verzoek vestigen wij de aandacht op den feesttrein, die den 17ea dezer van Vlissingen over Breda, Tilburg, Boxtel's Bosch en Geldermalsen naar den Haag loopen en den volgenden dag langs denzelfden weg terugkeeren zal. De trein ver trekt des nachts te 3 uren van Vlissingen en komt des morgens te halftwaalf te 's Hage aan. De terugtocht geschiedt den volgenden dag des middags te balfvijf, zoodat men des avonds te 12.20 te Vlissingen terugkomt. De prijs per persoon (3e klasse) is voor heen en terugVlissin gen f 3, Middelburg f 2.95, Goes f 2.75, Bergen op Zoom f 2.35, Roosendaal en Etten 2.60, al de overige stations f 2. Is onder gewone omstandigheden een uitstapje naar den Haag voor velen aanbevelenswaard, bij gelegenheid van den geboortedag van H. M. de koningin worden de aantrekkelijkheden der resi dentie nog aanmerkelijk verhoogd. De parade op het Malieveld, de schoone illuminatie in het Bosch lokken jaarlijks duizende bezoekers uit alle oorden des lands; het reeds geopende badseizoen ver toont Scheveningen mede in zijn schoonsten dos, zoodat men niet licht op een geschikter oogenblik de residentie bezoeken kan. Ook voor een pleiziertocht naar het dichterbij gelegen 's Bosch eigent deze feesttrein zich bij zonder. In de Staats-courant van heden wordt weder eene nominatieve opgaaf gedaan van Europeesche militai ren overleden na evacuatie uit Atchin, voor zooverre daaromtrent tot 3 Mei jl. by het departement van oorlog in Nederlandsch-Indië bericht was inge komen. Overleden zijn L. J. P. van Dam, sergeant V. E. Guillaume, B. Hijdeman en J. D. van den Brekel, fuseliersR. van Ewijk, kanonnier le klasse; P. Olofsen hospitaalbediende F. Molenaar, ser geant-majoor-werkman F. Dunk, A. Kars, F. Lo- boda en D. de Vries, fuseliers; A. Ermerins, ser geant J. Spithout, fuselierH. Zander, sergeant W. Hamer, F. A. Granier en P. B. Matthijs, fuse liers; A. F. van der Scheer, fourrier; J. Vlaspoel, fuselier; A. H. Hagne, korporaal; L. M. Schillin gen, H. Goddermain en H. de Vente, fuseliers; G. Spreutels, werkmanA. Ordelman, korporaal B. A. J. Messelin, kanonier; H. Veldhuis,fuselier. De blijvende commissie, verkozen tot bevorde ring der hervorming van het burgerlijk pensi oenfonds in een pensioen- en weduwen- en wee- zenfonds bestaat uit de heeren W. C. P. Toewater, Hij weerde het bouquet af, en was het met zichzelven niet eens of hij heengaan dan wel blij ven zou. Gamma was opgestaan en zag door het venster den tuin in. Wat had dat weêr hard uit zijn mond geklonken! hij wilde haar zeker opzettelijk doen gevoelen, dat hij nooit iets anders dan een voorbijgaand belang in haar had gesteld! Neen, niet eens belang; zij was niets voor hem geweest dan een speelgoed, waarmee hij zich de verveling had verdreven! Liesbet deed de deur half open en riep naar binnen „Waldemartje, ik heb mij vergist't was de dokter niet, maar nu zie ik (als die kleine meid er maar niet hoovaardig op wordt) mijnheer den districts commissaris met juffrouw Beta aankomen." Gamma's gelaat betrok, terwijl de zeeofficier eene beleefdheidsformule stamelende, naar buiten ging om de bezoekers te ontvangen. „Ach," steunde Beta en liet zich op een stoel vallen, „dat afschuwelijk gekrijsch in die spelonk is te veel voor mijne zenuwen geweest Gamma en gij De heer von Hofen was intusschen naar zijne bruid gegaan en kuste haar de hand. Zij liet dit roerloos toe. „Mijn kleine Samaritane!" zeï hij lachend. „Wat zegt ge wel, mijnheer de kapitein, van zulk een excentriek dametje Ja, ja, lieve Gamma, wat ge gisteren en heden gedaan hebt neem me niet kwalijk dat ik het zeg, maar dat heeft toch wel een tintje van excentriciteit. Juffrouw Beta zal dat wel met my eens zijn, niet waar?" provinciaal inspecteur der belastingen, voorzitter; C. W. baron Sweerts de Landas Wijborgh, direc teur der posterijen; m', E. Bergsma, rechter in de arrond.-reehtbankA. C. L. W. Treusart rid der van Rappard, ontvanger der registratie en do meitien; J. W. Hagers, inspecteur bij de telegra- phie, leden, allen te Rotterdam. Het koninklijk instituut van ingenieurs heeft besloten te 'sHage een gebouw aan te koopen. Op de gisteren gehouden vergadering van dat instituut hield o. a. de heer Wittop Koning eene belangrijke voordracht over het omvallen en weder op zijne plaats brengen van den caisson voor de spoorwegbrug te Rotterdamdat in het vorige jaar geschied is. Dit kolossale lichaam woog 1.300.000 kilo. De heer Koning ontving na deze voordracht van verschillende aanwezige ingenieurs gelukwenschingen over zijne doelmatige en met goeden uitslag bekroonde maatregelen bij dat moeilijke werk. Men schrijft ons uit Rotterdam: De gemeenteraad heeft heden besloten tot eene reorganisatie van het beheer over het bevolkings register. Deze tak van dienst zal eene belangrijke uitbreiding ondergaan. Terwijl het hoofdbureau gevestigd blijft in het stadhuiszullen er in ver schillende deelen van de stad vier afdeelings- bureaux worden gevestigd met bezoldigde commis sarissen aan het hoofd en met vier controleurs. Met 24 tegen 2 stemmen werden de daartoe strekkende voorstellen van burgemeester en wet houders aangenomennadat met 19 tegen 9 stem men verworpen was eene motie van orde om de voorstellen aan burgemeester en wethouders terug te zenden, met uitnoodiging eene betere regeling van het bevolkingsregister voor te dragen zonder oprichting van hulp-bureaux. De bezwaren tegen het voorstel golden vooral de financieele zijde terwijl de voorstanders van den maatregel zich beriepen op den achterlijken toestand van het bevolkingsregister, dat zoolang het bestaat nog niet in orde is geweest. De bedoeling is thans eene verordening te makendie de burgerij dwin gen zal de noodzakelijke opgaven niet langer achterwege te houden, gelijk tot heden maar al te veel geschiedde. De raad besloot verder met eenparige stemmen, dat de algemeene begraafplaats zal worden uitgebreid, omdat de ruimte, daar beschikbaar te beperkt is om de doode Rotterdammers te ber gen. Het denkbeeld van een der leden om het nieuwe kerkhof te laten voor hetgeen het is en een nieuw aan te leggenbleef buiten aanmerking, omdat in heel het overige gedeelte der gemeente „Zekert Hoe zou ik anders dit offer gebracht en mijne zenuwen op zulk een zware proef gesteld hebben? Zou ik anders dien ontzettenden berg wel afgekomen zijn?" „En waarin bestaat dat excentrieke?" vroeg Gamma, zonder dat een trek in haar gelaat ver anderde. „Beste Gamma," antwoordde de heer von Hofen, aan zijne manchetten plukkende, „gij weet dat mijne principes zeer streng zijn en het fatsoen bij mij boven alles gaat." „En ik heb dat fatsoen geschonden," hernam zij, hem vast in de oogen ziende; „ik versta u." „Kind, wat - neemt ge dat tragisch opLieve Waldemar, kom ons te hulp," riep Beta met een zucht uit. „Ach, de ouden hadden reeds een spreekwoord Nu, wij zullen bij zulke baga tellen de wetenschap maar laten rusten Ik vind dat mijnheer von Hofen gelijk heeft, als hij het niet goedkeurt dat ge uren lang aan het bed van een ganzenhoedster zit „Ja, liefste Gamma," hernam haar verloofde, „duid het mij niet euvel, maar ge zult mij moeten toegeven, datIk hoorde van uw gang van gisteren, in geheel H. vertelt men elkander de romantische geschiedenis Ik kom haas tig om u te verzoeken dit om mijnentwil te laten, en ik vind u niet te huis. Men weet niet waar gij zijt, ofschoon men op elk oogenblik behoorde te weten waar zich eene jonge dame bevindt, die over vier weken de vrouw zal worden van een man, die streng op het fatsoen ziet en die haar de levenden zooveel plaats innemendat er voor de dooden geen enkel plekje te vinden is. Misschien vindt men het pikantte weten dat in den raad, die voor het begraven meer plaats afstond, de voorstanders van lij ken ver branding zeer talrijk vertegenwoordigd zijn. Een voorstel om de Mannenlaan (eene dier afschuwelijke lanendie de wondeplek zijn van Rotterdam) gedeeltelijk te verbeterenwerd ver worpen. De raad zag tegen de kosten op (/T0,000.) Dit belooft niet veel voor hen, die wenschen zou den dat in het belang van den gezondheids toestand al die lanen mochten verdwijnen. Van de zes duizend kiezers voor den Amster- damschen gemeenteraadkwamen er Dinsdag jl. nog geen duizend ter stembus. Een bedroevend verschijnsel noemt de Amster- damsche courant dit en voegt er aan het adres der thuisblijvers bij „Dat zij wel beseffendat zij door die schro melijke verwaarloozing van hun burgerplichten, het recht tot critiek over iets, dat niet naar hun zin gaatten eenenmale verliezen." Een opmerk ing, die van ruimer toepassing is dan alleen op de Amsterdamsche kiezers. Aan het Handelsblad wordt gemeld, dat de re geering door tusschenkomst der commissarissen des konings in de provinciën aan de gemeentebe sturen heeft te kennen gegeven, dat zij er geen bezwaar in ziet dat de gemeenten gasfabrieken ten eigen bate exploiteeren, en daarvoor meer in rekening brengen, dan juist voor dekking der uit gaven noodig is. De generaal van Limburg Stirum, oprichter van den anti-dienstvervangingbond, maakt, als een blijk van hulde aan de nagedachtenis van wijlen den heer Groen van Prinsterer, in het Vaderland den volgenden, aan hem gerichten brief openbaar „Hooggeboren heer. „Vergun mij schriftelijk te resumeeren den in druk van uw vereerend bezoek en belangrijk ge schrift. „Aan de onderteekening van adressen of het bijwonen van vergaderingen neem ik op mijn leeftijd en bij velerlei historischen arbeid, sedert lang geen deel. „Doch ik zal zeer gaarne, op grond mijner an tecedenten in en buiten de volksvertegenwoordi ging, door uwe excellentie geteld worden onder hendie met de algemeene dienstplichtigheid, in den zin en geest van Stein en Scharnhorst, als (strookende met den eisch van de vaderlands- eene positie zal verschaffen waar velen haar om benijden." Gamma werd bij voortduring bleeker, doch viel den spreker niet in de rede; Waldemar beet zich op de lippen en zette zijn voet zoo -vast op de verweerde planken van den vloer, dat zij begonnen te kraken. „Wij praatten en gisten, en kwamen toen tot het besluit, dat ge ook heden aan uwe romantische opwelling gevolg hadt gegeven. Juffrouw Beta was zoo goed mij te vergezellen „Ja, om u op fatsoenlijke manier weêr naar huis te geleiden," bracht de zenuwachtige Beta fluiste rend uit. „Wij kwamen aan het huisje van den vogel- kooper en vernamen dat de gaDzehoedster haar leger daar met een beter hier verwisseld had; de menschen zijn heel blij over het ongeluk. Men meende dat gij ook wel hier heen zoudt zijn ge gaan; en dit laatste neem het mij niet kwalijk, mijnheer Bork scheen mij het ergste vergrijp tegen het fatsoen toe. Aan mijne toekomstige echtgenoote, lieve Gamma, mag niemand iets kun nen verwijten." „Neen, gij hebt gelijk," zei Gamma, zich fier oprichtende en het blonde hoofd achterover wer pende, „dat mag niemand, maar dat kan ook niemand." „Natuurlijk niet, mijne besteMaar de menschen, gij kent de menschen nog niet, lieve Gamma." „Ik ken ze zeer goed," hernam zij, terwijl een ironisch lachje om haar mond speelde, „en ik zie

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1