BUITENLAND. Oostersche politiek. Thermometerstand. Vei slag van den toestand der gemeente Middelburg over 1875. vlotrrder?gen °P de keuring van s^chtvee, Algemeen Overzicht» Belgische brieven. een mallemolen losgeraakt; van een kind is de hersenpan verbrijzeld, zoodat het oogenblik kelijk stierf. Een ander kind heeft den arm gebroken en nog anderen zijn licht gekwetst. Te Hook (Limburg') is, op last van de justi tie te Roermond, het lijk opgegraven van den op 11 Mei jl. aldaar begraven student G. J. M. H.> oud 20 jaar, zoon van den gepensioneerden majoor van het O.-I. leger J. M. H. Het schijnt, dat dit is geschied, tengevolge der in omloop zijnde ge ruchten als zoude die student zijn vergiftigd. (N. R. C.) 7 Juni 's av. 11 u. 54 gr. 8 's morg. 7 u. 58 gr. 's midd. 1 u. 65 gr. 's av. 6 u. 62 gr. Ten opzichte van den gezondheidstoestand wordt het volgende vermeld. „De reeks van gunstige jaren is door het jaar gestoord. Deze ongunstige toestand geldt evenwel slechts de voorjaarsmaanden, toen, ver moedelijk onder den invloed der aanhoudende noord-oostelijke windrichting, zich een ware epi demie van influenza ontwikkeldedie veeltijds met acute aandoeningen der ademhalingswerktuigen gepaard gaande, het sterfte-cijfer aanmerkelijk verhoogde. Zoo overleden in de maanden Maart- Mei circa 30 individuenveelal in de kracht des levensten gevolge van longontsteking of influenza. Het hooge sterftecijfer in de voorjaarsmaanden kon door de gunstigere verhouding in het najaar niet voldoende verbeterd worden, om het jaar met een gunstig sterfte-cijfer te doen eindigen. Het aantal overledenen, met inbegrip der levenloos aangegevenen, bedroeg 504, tegenover 399 in 1874en de verhouding voor 1875 is dus 1 over- ledene op 31.59 inwonerstegenover 1 op 39.92 m 1874. Van besmettelijke ziekten bleef de ge meente nagenoeg verschoond. Van typhus zijn met meer dan 4 individuen als aan deze ziekte overleden opgegeven. Pokken en mazelen werden niet waargenomen. Het roodvonkdat sedert 1872 onze gemeente met verlaten heeft, zonder immer een epidemisch karakter aan te nemenwas in de laatste maanden steeds verminderend, zoodat wij de hoop mogen koestelen dat zij eerlang geheel uit de gemeente verdwijnen zal; 7 sterfgevallen zijn aan roodvonk voorgekomen. Slechts een paar sterfgevallen aan croup zijn opgegeven enkele gevallen van kinkhoest werden geheele jaar door waargenomen zonder ech ter epidemische uitbreiding te erlangen. Najaarsziektenvroeger in Zeeland zoo inheemsch bleven in 1875 weder nagenoeg geheel achterwege en de reeds sedert eenige jaren gebleken sterk verminderde vatbaarheid tot opneming van het koortsmiasma werd ook voor dit jaar bevestigd waardoor de zeer ongunstige gezondheidstoestand van de eerste helft des jaars door de veel gun stiger verhouding in de tweede helft nog aanmer kelijk verbeterd werd. In 18JL Zij'U °P de gemeente-begraafplaats be graven 488 lijkenmakende met die van vorige vann20,88?rt °Pricbting in 1830 totaal Het aantal verpleegden in het gasthuis bedroeg m 1875 99 mannelijke en 101 vrouwelijke, waar in h 1 TT' 2 VWUW- °P bet einde des jaars m behandeling bleven. Onder het totaal verpleegden zijn begrepen 156 voor rekenmg van het burgerlijk armbestuur met 12,262 yerpleegdageu; 40 voor rekening van paHicuheren met 2162 dagen, en 4 uit andere gestichten met 868 dagenalzoo te zamen 15292 verpleegdagenof 613 minder dan in 1874. Van particulieren werd ontvangen 1748 25 en dus 218.25 meer dan in het vorig jaar. Hier onder is begrepen ƒ135 van vijf lijders aan oog ziekten, die gedurende zes maanden van het jaar m een afzonderlijk vertrek werden opgenomen alleen om gebruik te kunnen maken van de be handeling van d'. M. J. Bouvin. Nu die genees- neer, welke zich speciaal op de behandeling van oogziekten toelegde, - deze gemeente heeft verlaten, zal althans vooreerst dergelijke verple ging in bet gasthuis niet meer voorkomen. Omtrent het toezicht op de levensmiddelen leest men m het verslag het volgende vracht 8PÏV1Sch> benevens aard- en boom- üT herhaal /°0Veel S^dhaafd. herhaalde onderzoekingen is gebleken dat voor zooveel de qualiteit van het brood betreft nnt r0g alhler PIaats heeft. Wanneer nu de bakker zich veroorlooft om vreemde hoe- deelerinthnt schadelijke bestand delen ,n zijn brood te doen, voorzeker zal hii ze gevoelig gestraft worden voor dit feit dooJ vermindering zijner klandizie. De behoeftiLman is zeer goed in staat om zelf te oordeelenof zijn brood goed doorbakken of ongaar is, 0f het van zuiver of van bedorven meel gemaakt iszonder dat de politie hiervoor behoeft te waken. {Wordt vervolgd Op dit oogenblik is de Oostersche politiek weder zeer ingewikkeld en men zal al op een zeer hoog diplomatiek standpunt moeten staan om haar vol komen te kunnen overzien en te doorgronden. Het is duidelijk^dat er twee stroomingen bestaan: een Rusische en een Engelsche. Onder voorgeven van den vrede te beschermen heeft Rusland een politiek gevolgd, die Turkije.hoe langer hoe meer in het ongeluk stortte en het eindelijk geheel in de macht van den vriendelijken en weiwillenden Rus zou hebben geleverd. Engeland heeft dit doorzien en juist bij tijds gezegd: niet verder. En wat is er geschied Dat de Noordsehe beer terug deinsde voor de vuisten van John Bul), en nu onhutst en verbaasd, niet dadelijk wetende wat te doen; zich vastklemt aan zijn intiemen bondge noot: Duitschland. Zóo ongeveer stellen we ons den toestand voor na vergelijking van de verschillende berichten Behalve het hierachter komende artikel wijzen wij op een door Havas ontvangen brief uit Ems, waar in de verbazing der Russische diplomaten wordt geconstantateerd over de weigering van Engeland op een anderen brief uit Londen aan betzelfde agentschap gericht, waarin de noodzakelijkheid wordt betoogd om een einde te maken aan de aanmatiging der Russische diplomatie in de Turk- sche aangelegenheden, eene noodzakelijkheid die de hoofden van het jong Turkije heeft doen ver- klaien, dat zij zei ven de noodige hervormingen willen invoeren, maar zich niet te willen onder werpen aan hen die een geheel ander doel najagen dan zij zeiven. Deze zienswijze deelen ook de Engelsche regeering en de natie, die willen dat Turkije uit eigen beweging de meest mogelijke hervormingen zal invoeren. Eindelijk nog een derden brief aan Havas en wol uit Berlijn, die den indruk weergeeft welke de ge beurtenissen te Konstantinopel op de publieke opinie in de Duitsehe hoofdstad hebben gemaakt. Zij twijfelt thans tusschen Rusland en Engeland en weet niet aan welke zijde zich te scharen. Daarenboven bevat de Times een artikel waarin zij beweertdat Engeland vast besloten is om niet te gedoogen, dat Rusland het traktaat van 1856 zou verbreken en de agressieve politiek hervatten die door den Krim-oorlog is afgebroken. Aan den andeien kant echter is Engeland evenmin geneigd Turkije te helpen indien het de beginselen van rechtvaardigheid en humaniteit met voeten treedt. Het c%-orgaan verwacht daarom voor het Turk- sche rijk slechts heil van meer doortastende her vormingen dan die het tot nog toe heeft ingevoerd. Uit dit alles blijkt voldoendedat de verhouding tusschen Rusland en Engeland zeer gespannen moet wezen. Rusland moet nu kiezenóf op den eenmaal ingeslagen weg te blijven voortgaan, óf zich met Engeland te verstaan. Het eerste zou een vredebreuk tengevolge hebbenhet laatste de handhaving van het status quo in Turkijewat een van de voornaamste grondslagen is der Engel sche politiek. Hiertegen zou Rusland waarschijn lijk geen bezwaar hebben indien het overtuigd was, dat de zaken in het Ottomanische-rijk voort aan even ellendig zullen gaan als tot nogtoe het geval was, want dan zou eerlang toch het oogen blik aanbreken voor eene verdeeling van Turkije. Maai bet blijktdat verlichte en vrijzinnige be ginselen ook in het rijk der halve maan met kracht veld winnen, zoodat de mogelijkheid bestaat op eene geheele op goede grondslagen berustende reorga nisatie, onder hei beleid van een meer energieke en verstandige regeeringen daardoor zoa de kans op een eventueele scheuring van Turkije grooten- deels verloren gaan. In dat opzicht zou dus misschien Rusland liever zijn eigen gang gaan, doch zijne positie zijn prestige in Europa zouden door zoo danige handeling ongetwijfeld belangrijk dalen. Rusland toch heeft zich officieel met groot éclat aan het hoofd geplaatst van het Europeesche vre debond en zelfs vredecongressen willen houden. Wat zal men zeggen indien het nu openlijk erkent niet den vrede, maar het zwaard te-hebben gewild En zoo het zich daaraan niet stoorde, zal het zich dan durven verzetten tegen de vereenigde mogendhedenEngelandFrankrijk Oostenrijk, Italië en Duitschland? Dit is minstens twijfel achtig, en de voortdurende oöicieele vredelievende verzekeringen van Russische zijde verdienen mis schien juist daarom thans meer geloof dan vroeger, nu het niet meer Rusland maar Engeland isdat aan het hoofd staat van de groote Europeesche vredebonders. Ie Ems zijn diplomatieke onderhandelingen van vredelievenden aard gevoerd. De heer Nigra moet belast zijn met eene zending om de eensgezind heid tusschen Engeland en Rusland te herstellen, en prins Gortsehakoff moet reeds de door den heer Nigra voorgestelde grondslagen hebben aan genomen, hierin bestaande, dat Turkije een wapen stilstand zou toestaan op raad der mogendheden, die hunne agenten in Servië en Montenegro zou den uitnoodigen in het belang van den vrede te handelen. Hierbij is dus geen sprake meer van piessie op Turkije noch van bepaalde hervormin gen, zoodat in hoofdzaak Rusland toegeeft aan de Engelsche eischen. Er is geen quaestie van een Europeesche conferentie. Na den wapenstilstand zouden de mogendheden zich van alle verplichtin gen jegens Turkije ontslagen achtende Turken en opstandelingen aan hun lot overlaten eu het van hen doen afhangen of zij den strijd willen voortzetten. Het denkbeeld van inmenging en nog veeleer dat van bezetting wordt dus geheel prijs gegeven. Dit bericht geeft alzoo hoop op een gunstig ver loop der onderhandelingeneene hoop die o. a. ook door de Provincial Correspor.denz wordt ge deeld en, hoewel dit nu wel niets bewijst voor de vredelievende gezindheid van Rusland, is het toch geen ongunstig verschijnsel, dat de Russische gezant te Weenen protest heeft aangeteekend tegen en zich heeft beklaagd over de voor Rus land vijandelijke artikelen die door verscheidene Oostenrijksche en Hongaarsche bladen zijn open baar gemaakten waaronder zeker ook wel het hierachter vermelde artikel van de Neue freie Presse zal zijn bedoeld. Over het geheel dus schijnt de toestand niet verontrustend. De wapenstilstand is niet anders dan een wa penschorsing van de zijde der Turksche regeering. Deze heeft door buitengewone commissarissen in Bosnië en de Herzegowina doen bekend maken, dat zij gedurende zes weken de vijandelijkheden zal schorsen en aan allen die in dien tijd zich onderwerpen volkomen amnestie verleent. Het voorname doel echter schijnt te zijn gelegenheid te hebben troepen te concentreeren en maatrege len te nemen tot proviandeering van Niksicb. De operaties die daarmede in verband staan zijn dan ook van de wapenschorsing uitgesloten, zoodat deze eigenlijk niets beteekent, en slechts een ter mijn bepaalt voor de amnestie. Omtrent de overige gebeurtenissen in Europa valt weder weinig mede te deelen. Alles wijkt voor de Oostersche quaestie. In de Fransclie kamer is gisteren het wetsontwerp betreffende het verleenen van academische graden in zijn geheel met 368 tegen 128 stemmen aangenomennadat alle amendementen waren verworpen. Frankrijk is dus tot het oude stelsel teruggekeerdhet welk alleen aan den staat het recht toekent om academische graden te verleenen en heeft daar door aan de kerk een krachtig wapen ontnomen in den strijd tegen haar over het oversvicht in de maatschappij. De senaat zette de behandeling van haar regle ment van orde voort en heeft de verkiezing van een levenslang senator, in plaats van den heer Ricard, vastgesteld op den 16en dezer. De candi- daat der linkerzijde is de heer Renouard. Tot de organen, die sedert eenigen tijd zeer weinig vertrouwen in het drie keizersbond hebben gesteld, behoort vooral ook de Neue freie Presse, het invloedrijke Weensche orgaan, dat de politiek van Rusland steeds heeft bestreden. Naar aanlei ding van de optreding van den nieuwen sultan, zegt het o. a., dat vóór de vervallenverklaring van Abdul Aziz de positie van sommige mogend heden, haar plannen en besluiten ten aanzien van het Oosten eenigermate in het duister waren ge huld. Thans echter klaart de nevel op en steeds duidelijker en helderder vertoont zich de politie ke toestand voor onze oogen. Rusland zegt het blad verder dat eenige dagen geleden nog kon onderstellen bet doel van zijn Oostersche intriges aanmerkelijk nader te zijn gekomen dan ooit te voren, is geheel op den achtergrond geraakt, en prins Gortsehakoff gelijkt den kapitein die kort bij de haven schipbreuk lijdt. Zijn geheele plan is misluktEngeland heeft door een stoute zet de party gewonnen, en de vrienden die men in St. Petersburg meende te kunnen misleiden en misbruiken, staan op het punt het terzett te verbreken, waarin zij slechts het accompagnement voor de Russische eerste viool leverden. „Wat wij reeds met Paschen beweerden, dat het gebouw van het drie keizersbond begint te kraken, komt thans in vervullingthans durven wij beweren, dat het verbond van Oostenrijk en Duitschland met Rusland reeds tusschen hemel en aarde zweeft." Deze bewering verzekert de N. Fr. Presse is gebaseerd op een reeks mededeelingen uit Lon den, waardoor de toestand van het oogenblik als met electrisch licht wordt verlicht, en die bewijzen dat Oostenrijk ook thans weder een invloedrijke staat is, wiens vriendschap de vreemde mogend heden zoeken en die in de Oostersche quaestie een belangrijk woord kan meespreken. Uit die mededeelingen blijktindien zij waar zijn, dat Engeland bijzonder goed op de hoogte is geweest van den toestand in Konstantinopel en aldaar reeds lang te voren belangrijke gebeurte nissen had voorziendat bet Rusland flink in de kaart had gekeken en stellig voornemens was de voor den algemeenen vrede zoo gevaarlijke bedoelingen van Rusland te bestrijdenterwijl bet kabinet van St. James overtuigd scheen niet alleen Oostenrijk, maar ook Duitschland en Frankrijk voor zijne inzichten te kunnen winnenwaarbij zich dan ook Italië wel zou aansluiten. Eindelijk wordt verzekerd, dat Engeland zich niet met algemeene voorstellen vergenoegt, maar verlangt, dat de mogendheden gemeenschappelijk aan de Russische regeering zullen te kennen gevendat ingeval Servië en Montenegro naar de wapens grijpende oorlogsverklaring van die beide lan den als een van Rusland uitgaande storing van den Europeeschen vrede zal worden beschouwd. Dit alles betoogt verder het Weensche orgaan, is volkomen in overeenstemming met de verkla ringen en de taal van Disraelien zoo hij al zeide „wij handelen geheel op eigen hand," dan wil dat volstrekt niet zeggen, dat Engeland niet overal bondgenooten zoekt. Men weet te Londen zeer goed dat de Britsche oorlogschepen voldoende zijn om de Dardanellen te bewakenmaar dat op het vaste land goede vrienden noodig zijn als Enge land zijn wil wenscht door te zetten. Het Engel sche kabinet zal niet te vergeefs de hand uitstrek ken. Frankrijk is reeds gewonnen, zooals blijkt uit de woorden van den hertog Decazes. De her inneringen uit de tijden van den Krimoorlog her leven de eigen belangen in bet Oosten spreken voor eene alliantie met Engeland, en het is aan geen twijfel onderhevig of in het Quirinaal vinden de motieven van Engeland evenzeer waardeering als te Versailles. Te Berlijn wankelt men nog wel, maar Duitschland is nog niet in het Russische net verstrikt. De Reichsanzeiger toch heeft reeds gemeld, dat de overhandiging van het memoran dum is verdaagd. Ook hier dus heeft de veran dering te Konstantinopel eene wijziging veroor zaakt ook hier draait men de politiek van Gort sehakoff half en half den'rug toe. De beslissing eindelijk de N. Fr. Presse zegt het niet zonder gevoel van eigenwaarde berust in Weenen. De toetreding van Oostenrijk maakt de ligue tegen Rusland volkomen, vernietigt alle sluwe plannen van Russische veroveringszucht, drukt het zegel op den veranderden toestand van Europa en waarborgt den vrede. „Wij staan voor een hoogstgewichtig en belangrijk oogenblik. Het ligt in de haud van Oostenrijk den wijzer der wereldgeschiedenis zijn richting te geven, en nooit misschien was de verantwoording voor een Oostenrijksch staatsman grooter dan thans die van graaf Andrassy. Wij verkeeren in een van die zeldzame oogenblikken, waarin een minister niet slechts het lot van zijn vaderland, maar ook den algemeenen gang der gebeurtenissen kan bepalen. Wij gelooven dat hij sedert den len dezer in het bezit der Pruisische en Engelsche voorstellen is. Van zijne beslissing hangt veel af voor Europa, alles voor Oostenrijk. Wij zullen niet herhalen wat wij reeds bijna een jaar lang hebben betoogddat de Rus sische aanbiedingen tot eindelooze avonturen, tot ongeluk en verderf zullen voeren. Dit is niet onze overtuiging alleen; de publieke opinie spreekt het op straten en pleinen luide uit, en in over eenstemming daarmede verwerpt ieder verstandig en vaderlandslievend staatsman een leeuwenverdrag met Rusland, waarbij wij in ieder geval bedrogen zouden uitkomen. Aan de zijde van Engeland verzekeren wij onze toekomst en de rust van Europa, als bondgenoot van Rusland slaan wij onze beste overleveringen en onzen goeden naam in het aangezicht om oogenschijnlijk rijker, maar in werkelijkheid armer te worden. Waarlijk de keus isdunkt ons, niet moeilijk. Indien wij aan bet hoofd van onze zaken een staatsman hadden van den rang van Bismarck of Cavour, dan zouden wij niet de minste vrees koesteren welke beslissing zou worden genomen. Maar wij willen graaf Andrassy geen onrecht aandoen wij verwachten ook van hem dat hij geen oogenblik zal weifelen in zijne keus. Wij hopen datzoo niet van zijn talentdan toch van zijn karakter en zijn verleden." De taal van het Oostenrijksche blad verdient inderdaad wel de aandacht. Brussel, 4 Juni. De rol van ongeluksprofeet bevalt mij niet. Over het algemeen ben ik veeleer optimist dan pessi mist. Maar ditmaalaan den vooravond der verkiezingen voor 13 Junikan noch wil ik u mijne vrees voor den afloop ontveinzen. Deze vrees, ik haast het mij te zeggen, betreft minder het resultaat van de verkiezingen, dan wel de teeke nen van scheuring en verdeeldheidwier invloed merkbaar is zelfs te midden van den politieken wapenstilstanddie tusschen de verschillende groepen der liberale partij met het oog op de stembus is gesloten. Ik herbaal hethet resultaat der verkiezingen zal waarschijnlijk overeenkomstig de gematigde verwachtingen der liberalen uitvallen. De zege praal van liberale candidaten te Antwerpen zal den genadeslag geven aan bet clericale ministerie en zijne meerderheid. Maar dit is niets dan een eerste halt. Indien de regeering eenmaal in de banden der liberalen overgaatzal de kamer in twee bijna gelijke deelen verdeeld zijn; men zal tot een algemeene ontbinding moeten besluitenen daar schuilt het gevaar. Het is te vreezendat bij de algemeene ver kiezingen de liberalen niet belangrijk sterker zou den worden, en in dat geval zou België ongeveer in dezelfde positie geraken als waarin zicb Nederland bevindt. Aan wien de schuld zult gij vragen. Dezelfde gevolgendezelfde oorzaken. De Nederlandscbe en Belgische liberalen ondervinden allen den overwegenden invloed, dien staatslieden, welke bijzonder-boven alle anderen uitstekenop hen uitoefenen of waaraan zij zich vrijwillig hebben onderworpen. Wat Thorbecke in Nederland is geweest dat is Frère Orban voor België. Zij

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3