N°. 134, 119e Jaargang. 1876. .Donderdag 8 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco f 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiênj 20 Cent per regel.' Geboorte- Trouw- Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.1 Middelburg, 7 Juni. FEUILLETON. St. Martijns-avond. ——■u m uw——nw Het programma voor eene uitvoering van het muziekkorps der stedelijke schutterij op het Mo lenwater alhier op aanstaanden Vrijdag, des avonds te 7 uren te geven, lnidt als volgt: N° 1 Amazonen Marsch, Zulez; n° 2 Wals, Strauss; n° 3 Ouverture l'Aurore, Clément; n° 4 fant. uit Obéron van Weber, A. de Jong; n° 5 Andante van Hay dn, gearr. door A.de Jong; n° 6 Der Neugierige, lied van Schubert, gearr. door A.de Jong; n° 7 potp. uit la Fille de mad, Angot, le Coeq; n° 8 Marsch. Naar wij vernemen wordt naar de betrekking van griffier der provinciale staten van Zeeland tot dusverre gesolliciteerd door de heeren m?. A. J. van Deinse, procureur alhier, mr. A. E. Dronkers, chef der 3e aldeeling van de provinciale griffie van Zeeland, en m'. A. R. Arntzenius, adjunct-commies le klasse bij de eerste afdeeling der provinciale griffie van Zuid-Holland. Men schrijft ons uit Neuzen: „Het internationale feestgisteren te Neuzen gevierd, ter herinnering aan het leggen van den eersten steen vóór 50 jaren aan de groote of West-sluis van het kanaal naar Gent, heeft aller verwachting ver overtroffen. Tengevolge van het schoone weder werd niemand weerhouden der waarts te komen. De toevloed van bezoekers, zoowel uit de omstreken als ook uit het 4e dis trict, uit Walcheren en Zuid-Beveland, maar voor namelijk uit Belgiëwas dan ook verbazend. Stoom- en zeilschepen, maar vooral de spoortrei nen brachten duizende vreemdelingen binnen Neuzen 's veste. Het was niet mogelijk zich op sommige oogenblikken door de alom met vlag gen van beide natiën versierde straten een doortocht te midden der opeengedrongen menigte te banen. Tien muziekgezelschappenwaarvan zes uit deze provincie en vier uit België, benevens elf zangvereenigingen, twee uit deze provincie en negen uit België, namen aan het feest deel. Om streeks twee uren werd door deze vereenigingen een optocht, afgewisseld door spel en zang, naar de Westsluis gehouden waarna onmiddellijk op de daarvoor zeer doelmatig ingerichte markt beur telings de op het programma vermelde stukken uitgevoerd werden hetwelk tot den avond aan hield. Daarna besloot een prachtig vuurwerk, aan de Oostsluis langs de boorden van het kanaal 6 Naar het Duitseh van E. Vely. (Vervolg.) De jonge zeeofficier sloeg een onderzoekenden blik op den man, die weldra de echtgenoot van de eenmaal zoo vroolijke en levenslustige Gam ma zou worden. De districts-commissaris had een deftig voorkomen, maar er lag in zijn gelaat iets hoovaardigs en terugstootends, 'tgeen Waldemar dadelijk tegen hem innam. Het kleine gezelschap ging gezamenlijk naar de plaats, waar het opgesteld zou worden. Toevallig kwam de districts-commissaris bij Waldemar te staan, zoodat deze tegen zijn zin tot een onder houd met hem gedwongen was. Van een praatje over 't weer kwamen zij op het leven in de groote steden en van daar door een geleidelijken overgang op dat in het landstadje H. „De standen zijn hier al te veel dooreenge- mengd," zei de commissaris; „er is geene afschei ding van standen, geen zuivere verhouding tusschen de verschillende soorten van ambtenaren. Dat moet anders worden en ik zal het anders maken. De goede menschen van H. zullen er verbaasd afgestoken, het feest. Door de doeltreffend geno men politiemaatregelen, doch voornamelijk door den goeden geest zoowel der ingezetenen als der vreem delingen, is alles in de beste orde en tot algemeen genoegen afgeloopen." Vrijdag jl. werd te Neuzen de tweede verga dering gehouden der pas opgerichte vereeniging tot bevordering der belangen van handelscheep vaart en nijverheid aldaar. Tot bestuurders zijn gekozen de heeren H. C. E. van IJsselsteinvoor zitter Reedersecretaris en Schalkpenning meester. Het bestuur heeft besloten op het in de vorige vergadering genomen besluit tot het heffen eener contributie van 25 cent terug te komen en alle onkosten zelf te betalen. De heer de Ceuninck zette in eene toespraak de punten uiteen, welke in de verworpene con ventie voor Neuzen de hoofdzaak waren. Tegen woordig genieten de ingezetenen dier gemeente het voordeel dat alle schepen van meer dan 38 palm diepgang aldaar moeten lichten, hetgeen na de uitdieping van het kanaal het geval niet meer zijn zal. Als compensatie bedong daarom Nederland dat de differentieele spoorwegtarieven, voor Antwerpen, Gent en Ostende van kracht, ook tot de spoorwegen MechelenGentNeuzen zouden uitgebreid worden. De spreker betoogde daarom de wenschelijkheid om bij de regeering er op aan te dringen1° dat bij alle verdere onderhandelingen met België de toekenning der differentieele tarieven aan Neuzen voor een bepaalden tijd gevorderd worde; en 2° de intrekking dier tarieven niet afhankelijk te doen zijn van den wil eens buitenlandschen minis ters die aan verkiezingsbewegingen ondergeschikt kan zijn. In dien geest is een adres opgemaaktdat aan de ministers van binnen- en buitenlandsehe zaken en van financiën wordt aangeboden. Bij de tweede kamer is o. a. ingekomen een adres van den gemeenteraad van Cortgene tegen de opheffing van het kantongerecht aldaar. Het gemeentebestuur van Gent heeft bij publi catie bekend doen maken dat het niet zal rusten v óor dat het van de regeering de verbetering van het kanaal naar Neuzen verkregen zal hebben en dat het voornemens is bij de kamers en de regee ring aanhoudend te blijven protesteeren, zóo lang tot Gent datgene verkregen zal hebben waar het rechtmatige aanspraak op heeft. Volgens de Arnh. Ct. heeft jhr. H. A. D. Coe- nen berust in de beslissing van gedeputeerde staten, ten aanzien zijner klacht wegens het niet- over staan. Wat zegt ge er bijv. van, dat asses sors en luitenants met koopmansdochters dansen Dat de vrouw van een klerk en de vrouw van den president der rechtbank op eene en dezelfde koffievisite worden genoodigd? Dat zijn geen manierenDaar moet verbetering in komen. Over vier weken krijg ik eene echtgenoote, die de hon neurs zal weten waar te nemen zooals ik dat verlang." „Dat heb ik gehoord," zei Waldemar, die ver- geefsche moeite deed om zich Gamma naast dezen hoogmoedigen en bekrompen man voor te stellen. „Hebt gij 'tenkel gehoord? Gij, die uit H. geboortig zijt, kent toch zeker mijn bruidje wel „Die eer heb ik." „Een mooie blondine, niet waar? 'tZal opzien baren als ik haar op onze huwelijksreis in de deftigste kringen der residentie voorstel. Overigens zou ik mijne positie niet gaarne ruilen tegen eene betrekking in de residentie. Hier ben ik in mijn soort meer dan een minister; ik ben een kleine koning, die wijd en zijd den toon geeft. Ik heb een prachtigen vleugel van het kasteel tot ambts woning; dat ziet er vorstelijk uit; en daarbij ben ik rijkwat zou ik méér wenscben Slechts eene vrouw ontbrak mij, en die heb ik nu ook gevon den. Zij is arm, maar mooi; daar hecht ik heel wat aan, en omdat zij zonder pretentiën grootge bracht is, zal zij des te volgzamer wezen." „Nu begint het!" zei Waldemar met een zucht van verlichting, want de houtvester kwam de ja gers hunne plaatsen aanwijzen. Daar deze echter voorkomen var. zijn naam op de lijst der hoogst aangeslagenen. Hij heeft geen gebruik gemaakt Vi.u de hem bij art. 82 der kieswet toegekende bevoegdheid terwijl de daarbij gestelde termijn nu verstreken is. Ingevolge art. 96 der genoemde wet zal nu binnen 30 dagen na dagteekening van de gesloten lijst (23 Mei) eene nieuwe keuze moeten geschie den voor een lid der eerste kamer der staten- generaal. In de algemeene vergadering der Nederlandsche maatschappij van Geneeskunde, welke van 20 tot 22 Juni te Haarlem gehouden zal worden, zal o. a. een voorstel aan de orde zijn om aan de regeering in bedenking te geven de koepok-inen ting algemeen verplichtend te maken. Yoor het geval dat de heeren de Vries en dr. Kips te 's Gravenhage niet in hooger beroep komen van de beslissing van gedeputeerde staten in Zuid-Hollandwaarbij hunne verkiezing tot leden van den gemeenteraad ongeldig is verklaard, is de nieuwe verkiezing voor twee raadsleden be paald op Dinsdag 27 Juni e. k. Op eene druk bezochte vergadering der provin ciale Friesche Werklieden-vereenigingZon dag jl. te Drachten gehouden, deelde de voorzitter, de heer Rommerts o. a. mede dat de coöperatieve handelsdrukkerij te Leeuwarden aan den directeur en de gezellenboven hun vast looneene winst van f 700 heeft uitgedeeldzoodat van dergelijke ondernemingen met recht verbetering van het lot des werkmans verwacht mag worden. Den heer m'. A. Kerdijk washij gelegenheid van zijn dezer dagen voltrokken huwelijk, door de vereeniging een geschenk aangebodendat door dien heer met dankbaarheid aanvaard was onder betuiging dat, mocht tusschen hem en de vereeniging ook somtijds verschil van meening bestaan ten aanzien van de middelen tot verbete ring van den toestand der minder bevoorrechten, hij vertrouwde ten opzichte van het doel steeds eenstemmig met de vereeniging te blijven denken. Op de vergadering, welke ook door eenige vrouwen werd bijgewoond, werden verder voor drachten gehoudenwaarna de aanwezigen nog eene wandeling in de omstreken van het fraaie dorp deden en te 5 uren met de stoombooten weder vertrokken. In de S taats-courant van heden is opgenomen het aan den minister van binnenlandsehe zaken uitgebracht verslag aangaande den staat van de koninklijke muziekschool in 1875. den districts-commissaris en Waldemar in gesprek met elkander gezien had, plaatste hij hen niet ver uiteen. Zij stonden dan ook zóo, dat zij hun onderhoud gemakkelijk met halfluide stem hadden kunnen voortzetten. Alom heerschte diepe stilte; men hoorde geen geluid, er ritselde geen tak, de zon speelde tus schen het gebladerte. Zeer in de verte liet zich het eerste geblaf der honden vernemen; de drijfjacht was begonnen. Allengs werden die geluiden duidelijker. Het eerste wild brak door, doch ver van de in de laatste plaats opgestelde jagers; er vielen schoten, raak en mis, en vele andere volgden daarop. Waldemar en zijn buurman kregen niets in 'toog; einde lijk liet zich 'een gekraak en geritsel hooren, de geweren werden aangelegd, het geluid kwam dichter bij. Na eenige seconden van afwachting bewogen zieh de takken in de onmiddellijke na bijheid. „Pas op! om 'shemels wil! 'tls een mensch!" riep Waldemar, op den districts-commissaris toeij lende. Maar op hetzelfde oogenblik viel diens schot en liet zich een gil hooren. Het was te laat geweest! Juist toen de zeeofficier zijne waarschuwende stem verhief) stortte een lichaam met een zwaren slag tusschen de struiken neer. „Gij hebt een mensch getroffenriep hij buiten zich zeiven van schrik. „Ik heb duidelijk een gezicht tusschen de blaêren gezien, toen ge bezig waart te mikken." Uit dat verslag blijkt dat na loffelijk volbrach ten schooleursus bij gelegenheid van het examen eervol van de muziekschool ontslagen en met een diploma vereerd werden zes verdienstelijke kwee- kelingen zijndemejuffrouw Anna Maria Mouton, van 's Gravenhage, met diploma voor pianoforte, theorie en compositie (thans hare studiën vol tooiende aan de muziek-academie te Berlijn); de heer Arie Nikolaas Koopman, van Nootdorp, met diploma voor orgelpianofortefagottheorie en compositie (thans te 's Gravenhage gevestigd als organist der Groote kerk en muziekonderwijzer); de heer Hendrik Cornelis Pontier, van 's Graven hage met diploma voor orgelpianoforte en the orie (thans gevestigd te 's Gravenhage als organist van de Engelsche kerk en muziekonderwijzer); de (heer Arnoldus Lijsenvan Zutfenmet diploma voor pianofortevioolclarinettheorie en compositie (heeft zich te Parijs gevestigd) de heer Jean Antoine Henri van Hartropvan Leidenmet diploma voor orgeltheoriecontra bas en pauken, (thans organist van de Bethlehems- kerk te 's Gravenhage en onderwijzer bij de Leidsche muziekschool)de heer Dirk Couwen- hoven, vau Paramaribo, met diploma voor viool en fluit (thans onderwijzer bij de Leidsche muziek school). Omtrent het voorstel ter afschaffing der ker mis te 's Hage, schrijft de „Haagsche Kroniek" van 't Handelsblad o. a.: „Het eenig onschuldige van die jaarlijksche saturnaliën zijn de poffertjes- en gezuiverde wafel kramen en de hoogere rijkunst bij Carré. Dezen behoeven we niet te verbannen, maar konden als extract der kermis bij volksfeesten worden inge lijfd. Al het overige is walgelijk, vervelend, onzedelijk of overbodig. Intussehen moet men iets uitdenken, om het gemis der jaarlijksche uit spatting door edeler ontspanningen te doen ver geten. Muzikale uitvoeringen, volksvermaken, openbare tooneelvertooningen; in éen woord, er moet vergoeding, vervanging zijn." Onze Haagsche correspondent schrijft ons het volgende: „Ik heb gewacht met de belangrijke discussiën, die de tweede kamer over het wetsontwerp tot intrekking van het decreet van 1809 betrekkelijk de kerkfabrieken gevoerd heeft, te bespreken tot ik het officieel verslag van het verhandelde in het Bijblad in mijn bezit had, maar daar op heden, Maandag 5 Juni, nog niets verder in het licht is gekomen dan het begin der rede van den minister van justitie in den aanvang der zitting van 30 Mei, dus nagenoeg een week geleden uitgesproken, „'t Was een vos, waarde heerGe maakt u noo- deloos ongerust, zooals ik u dadelijk zal bewijzen." De jonge man snelde de struiken in en gaf, eer von Hofen nog bij hem was, weêr een schreeuw van ontzetting. Op het groene mos lag inderdaad eene bebloede gestalte en wel eene vrouwelijke. Waldemar boog zich over haar heen en herkende de kleine roodharige ganzenhoedster, die hij in de bedding der beek had gezien. „Een onaangenaam geval," zei de districtscom» missaris ontsteld. „Hoe komt dat kind hier 'tZal toch geen doodwond zijn?" Langzamerhand kwamen de andere jagers, de drijvers, de honden er allen bij. De jonge man liet het bleeke hoofd van het meisje tegen zijne borst leunen en wreef haar met den brandewijn, dien de onde Liesbet in zijn weitaseh had gesto ken. Het schot had den schouder geraakt, want daaruit kwam het bloed te voorschijn. „Fataal! fataal!" zeï de heer von Hofen op ver ontschuldigenden toon. „Natuurlijk neem ik de kosten der geneeskundige behandeling op mij. 'tZal wel terecht komen; zoo'n kind heeft eene gezonde natuur en kan veel verdragen. Ik dacht dat er een vos doorbrak, natuurlijk, door haar roode haar; en ik zie ook niet goed meer door dezen bril." De drijvers maakten van takken een draagbaar, maar eer het meisje daar nog op gelegd was opende zij wijd de bruine oogea, zag verbaasd rond, liet een blik op hare bebloede kleeding rusten en maakte eene beweging alsof zjj terug wilde, bet boscb in.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1