Eene kerkelijke opwekking te Amsterdam, Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger. Landbouw. Kolo niën, Verkoopingen en aanbestedingen. In 1875 zijn 710 vaartuigen der binnenl. vaart de haven van Zierikzee in en uitgevaren, behalve de beide stoombooten „Zierikzee" en „Spoorboot". De buitenlandsche vaart bepaalde zich tot in klaring van 56 schepen en uitklaring van 16. Dit bleef 43 en 19 beneden het gemiddelde der laatste 10 jaren. Te Brouwershaven werden ingeklaard 341 en uitgeklaard 34 schepen of respect. 200 en 89 be neden 'tgemiddelde der laatste tien jaren. Volgens het Handelsblad is de telegraafkabel tusschen Singapore en Batavia gebroken; herstel wordt evenwel zeer spoedig tegemoet gezien. Op het oogenblik bestaat er dus in het geheel geen telegraphische gemeenschap met Ned.-Indië. Nederland verloochent zijne aloude liefde voor het klassieke latijn niet. In het besluit van burgemeester en wethouders van Amsterdam tot schorsing van twee hulponderwijzers, die kinde ren mishandelden, vinden wij omtrent een van hen vermelddat hij de knapen sloeg op de partes posteriores. In een visum repertum van geneeskundigen is men gewoon niet alle lichaamsdeelen bij hun Hol landsehen naam genoemd te zien, maar wij brengen- hulde aan de kuischheid van een gemeentebestuur, dat niet meer durft schrijven dat een schooljongen van den onderwijzer op zijn billen kreeg. ArrihCt.) Gedurende drie dagen zijn te Amsterdam in het Paleis voor volksvlijt godsdienstige bijeenkomsten gehouden door eenig honderden mannen en vrou wen. Het doel daarvan was niet zoozeer eene beweging als die van Moody en Sankey, doch meer eene voortzetting van het werk, ten vorigen jare door Pearsall Smith te Brighton op touw ge zet, om vooral de rechtzinnige Protestanten in hun geloof te sterken en te stichten. Aan een opstel in het Handelsblad over deze bijeenkomsten zijn de volgende bijzonderheden ontleend. „Op ons maakte hetgeen we hoorden vrij wel denzelfden indruk als een zeer orthodoxe gods dienstoefening. Met dit verschil evenweler werd niet door éen prediker gesproken, maar bij afwis seling door een aantal voorgangers der gemeente; er werd niet een paar malen gebeden, maar elk oogenblik en telkens door andere voorgangers, welke de voorzitter der samenkomsten hiertoe uitnoodigdeer werd niet een paar maal gezongen, maar elk oogenblik en niet de oude psalmen en gezangen alleen, maar ook liederen, meestal uit het Engelsch vertaald, en waarbij de Gregoriaan- sche zang, die aan alle noten gelijke lengte geeft, vervangen was door melodieën soms in drie kwart of zes achtste maat geschreven. „Met bidden, zingen en toespraken trachtte men het geestelijk leven in de geloovigen op te wek ken. Van negen tot twaalf uren volgens een vas ten rooster van werkzaamheden, van twee tot vier uren in antwoord op vragen die in een bus waren geworpen. „Met het antwoord, op die vragen gegeven, laten wij ons niet in. Ons blad is dan ook niet de plaats daarvoor. Naar onze overtuiging, is er veel goeds gezegd en daarnaast veel dat evenmin aan de beginselen van ware godsdienstigheid als aan de eischen van gezond verstand getoetst kan worden. „Dit laatste, zeggen de voorstanders der bewe ging, is dan ook niet noodig. Het verstand heeft met de beoordeeling van het hier gesprokene niets te maken. De bijbel is de eenige maatstaf, waar naar het moet worden afgemeten. Met gezond verstand te rade gaan, wikken en wegen, schif ten en oordeelen, critiek uitoefenen ziedaar iets wat op deze samenkomsten volmondig onnoodig werd gekeurd. Men noemde dat „dezer wereld gelijkvormig worden." Vroeger had men getracht verstandelijke verschansingen op te werpen tegen de verstandelijke bedenkingen, welke tegen „het geloof' waren ingebracht. Daarmede moest men zich niet meer inlaten. Gods woord en het ge loof in Jezus Christus moesten genoeg zijn. Soms werd dit uitgesproken op een wijze, die inderdaad sympathie wekken kon zoo b. v wanneer een der voorgangers zeide, dat men in betere dingen het geloof toonen moest dan in droefgeestigheid en in een seurig en treurig gelaat, of wanneer een ander met tranen in de oogen verklaarde, dat de othodoxie niemand in den hemel helpt, maar dat in allen het bewustzijn van groote tekortko ming en schuld steeds levendiger worden moet maar soms ook werd dit te kennen gegeven door middel van uitdrukkingen en vergelijkingen, die, indien wij ze hier herhaalden, misschien sommigen een lach op de lippen zouden brengen. Ons was het dan of we een broeder of een van onze beste vrienden te midden van huilende en dansende Derwischen ontdekten. Doch aangezien het ons pijn zou doen, indien we iemand om zoo iets zagen lachen, herhalen we ook hier de vreemd soortige uitdrukkingen en beelden niet, die ons in deze samenkomsten ter oore kwamen. „We onthouden ons van het uitspreken van een oordeel over de beweging en de middelen, waar door men haar tracht te bevorderen. We hebben alleen op deze samenkomsten gewezen, omdat naar het ons voorkomt het goed is te letten op hetgeen er in het kamp der orthodoxen voorvalt, onder hen die op staatkundig gebied onder den naam van anti-revolutionairen tegenover ons staan. Voor de meesten onzer lezers is dit zoo goed als een terra incognitaeen plek op de kaart, waarvan men niets,v letterlijk niets afweet. „Men wachte zich evenwel voor de meening dat het kamp der orthodoxen een goed gesloten geheel vormt. Er zijn een aantal zeer zwakke punten. Eendracht is ook hieriets, dat veel meer gewenscht dan gevonden wordt. Aan de linkerzijde dezer gelederen staan de mannen, die zich in geschrifte de meest ontwikkelden dezer partij betoonen en die afkeerig of onverschillig zijn omtrent de be weging, welke te Brighton begonnen en thans in het Amsterdamsehe Paleis voor Volksvlijt voort gezet werd. In het centrum staat de schaar, die deze meetings organiseerde en bezocht en die, nu ze eenmaal door middel van onrechtvaardige kerk rechtelijke bepalingen het gezag in de kerk heeft veroverd, tegen het kerkrecht haar stem verheft, er niets meer van weten wil, natuurlijk mits de heerschappij in de kerk bij haar blijve berus ten. En aan de uiterste rechterzijde staat de heer W. H. C. Koeken, iemand die een paar jaar gele den, wegens verzet, als predikant der hervormde gemeente te Moerdijk door de synode .werd ont- I slagen, maar nog altoos omdat een burgerlijke procedure langen tijd aanhouden kan en in Neder land niet altoos snel recht geschiedt bezit blijft houden van de pastorie te Moerdijk. Deze heer is bitter boos op de Standaard-partij, die hem eerst in zijn verzet aanmoedigde, maarlater in den steek liet. Men zou den heer Koeken dr. J. van Vloten van het orthodoxe kamp kunnen noemen. Hij neemt alle mogelijke middelen te baat om zijn vroegere partijgenoten en dikwijls op uiterst grove wijs onaangenaamheden te zeggen. Zoo deed hij nog onlangs in een broehure over de geestelijke beweging, waarin hij er op wijst, dat de heer Pearsall Smith, de groote min, van wien in Engeland de geestelijke beweging uitging, volgens eigen getuigenis zich zeer ongeestelijke dingen tegenover een dame veroorloofd heeft, en waarin hij de lieden van de Standaard voor nog erger dan Jezuieten, modernen en ongeloovigen uitmaakt. „Men ziet dat ook hier aan de eenheid nog al iets ontbreekt. We meenden hierop de aandacht te moeten vestigen, en tevens met het oog op de beweging in het Volkspaleis in herinnering te moeten, brengen, dat het zwaar gedreun van de groote Turksche trom volstrekt geen bewijs is voor de innerlijke kracht van het leger." onderscheidingen. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen leeuw H. F. C. ten Katekunstschilder te 's Gravenhage. leger. Voortdurend pensioen toegekend> aan de volgende wegens ongesteldheid op nonaetiviteit zijnde officierenaan A. J. E. van der Groesen, kapitein der infanterie ten bedrage van f 660 J. Romeinkapitein der artillerieten bedrage van 1020aan L. J. P. Robbe1» luitenant der infanterie, ten bedrage van 960; H. H. van der Vegtofficier van gezondheid 2e klasseten be drage van f 900en J. H. Houtzagers paarden arts 2e klasseten bedrage van 720. Door den gemeenteraad van Arnemuiden is tot hulponderwijzer benoemd, de heer Z. Bouwens, thans als zoodanig te Oost- en West-Souburg werkzaam. Het gemeentebestuur van Stavenisse verzoekt ons mede te deelen dat op de voordracht voor hoofdonderwijzer aldaar geplaatst zijn geweest de heeren L. Heijboer, te Leiden, N. C. de Korte, te Tholen; I. Lij baart, te KrabbendijkeI. Pattist, te Dreischor; W. C. Crucq, te Utrecht, en H. Scholten te Oud-Sabbinge. Uit dit zestal werdgelijk gis teren reeds gemeld werdde heer Crucq benoemd. De heer L. E. Oldemanpredikant te Ouwer- kerk is beroepen te Akersloot, (classis Alkmaar.) Naar aanleiding van het koninklijk besluit van den 31eu Mei n° 23 worden de luitenants ter zee le klasse jhr. J. A. Roëll en A. J. Visser, re spectievelijk kommandeerende Zr. M8. schroefstoom- schepen Aruba en Kijkduineervol van het bevel ontheven en dat over eerstgenoemden bodem op gedragen aan den luitenant ter zee le klasse A. J. Visser en dat over laatstgenoemden bodem aan den luitenant ter zee 1* klasse jh'. J. A. Roëlleen en ander na aankomst van Zr. Ms. stoomschip Aruba in Suriname; 7s. M8. schroef- stoomschip Kijdduin wordt bij aankomst te Cura sao buiten dienst gesteld en de luitenant ter zee jhr. Roëll eervol van het bevel daarover ontheven. De luitenant ter zee le klasse J. A. Snoek wordt met den len Juli a. gedetacheerd bij het departement van marine en toegevoegd aan den chef der afdeeling personeel bij dat departement. De luitenant ter zee 26 klasse P. W. C. Ledeboer wordt met den 16en dezer geplaatst aan boord van Zr, M». wachtschip te Willemsoord, Z. M'. schoefstoomschip le kl. „Van G-alen' kommandant kapitein ter zee H. P. van Boneval Faure, vertrok gisteren van Nieuwediep naar de West-Indiën. Het état-inajor bestaat verder (uit den luit. ter zee le kl. le officier, H. J. C. Lucardiede luits. ter zee 2e kl. D. L. M. E. Keus, W. Van Hasselt, C. F. A. Gregory, F. B. 'sJacob en H. J. E. van Goghden 2e luit. der mariniers D. G. Vreeden- berg den officier van gezondheid 2e kl. W. Schoon- dermarkden officier van administatie le kl. J. F. J. Mahieu en de scheepsklerken H. C. de Jong en C. F. Julius. De Landbouw-courant meldt het volgende om trent het programma der werkzaamheden en feeste lijkheden bij gelegenheid van het XXXe Land- huishoudkundig congres te Amsterdam. Maandag, 26 Juni, ontvangst der leden in Artis. Concert 14 ure; aanbieding van den eerewijn te 3£ ure en opening door den burgemeester; 4 ure vorming der afdeelingen. Dinsdag, 27 Juni, 1 uur, le zitting van het congres; schillen van akkermaalshout met stoom in Artis. Woensdag, 28 Juni, 12 ure, 2e zitting van het congres; s'avonds 8 ure, concert in Artis. Donderdag, 29 Juni, harddraverij met chaisen, op de Stadhouderskade en diner. Vrijdag, 30 Juni, 12 ure, sluiting van het con gres. Veetentoonstelling en pluimgedierte; 's avonds waarschijnlijk tooneel-voorstelling. Zaterdag, 1 Juli, tocht naar IJmuiden, door het Noordzee-kanaal's avonds vuurwerk, te geven door de stad Amsterdam op den Amstel. In het Park van 26 Juni1 Juli tentoonstelling van landbouwkundig onderzoek en onderwijs. Het liedertafelfeest, dat juist valt van 2427 Juni, geeft o. a. den 27™ tot sluiting des avonds 3 concerten, van 7—10 in de zaal van het Paleis voor Volksvlijt, van 710 in den tuin van het P. v. V., van 810 harmonie muziek op den Buiten-Amstel, en s'avonds om 11 ure vuurwerk mede aldaar. Op 26 Juni is er een concert in het P. v. V. van het muziekkorps der grenadiers en jagers. De congres-leden kunnen dusmet goed wêer, zes nuttige en recht aangename dagen hebben. Het lidmaatschap kost 3; de leden mogen, daarvoor 6 dagen lang geheel vrij Artis bezien, zalen tuin collecties enz.benevens de tentoon stelling in het Park. Het programma verschijnt, naar ons is bericht, spoedig, Liefhebbers van ooftteelt worden er opmerk zaam opgemaakt, dat het thans nog tijd is, om de nesten van de ringrups op de vruchtboomen te kunnen vernietigen. In den morgen tij d vooral zitten de niet half volwassen en pas uit het ei gekomen dieren nog in kleine nesten dicht opeen gepakt, zoodat de vernietiging uiterst gemakkelijk valt; als ze over den boom verspreid zijn, is dit onmogelijk geworden. Bij beschikking van den minister van koloniën van den 31en Mei jl. is met ingang van 1» Juni' benoemd tot tweeden klerk (schrijver) bij het departement van koloniënde heer A. W. van der Tak, thans tijdelijk bij gemeld departement werkzaam. De mailberichtenloopende tot 1 Mei jl., melden omtrent den toestand in Atchin alleen dat sterk verlangd wordt naar de ontruiming van het tegenwoordige door allerlei ziekten besmette hospitaal te Kotta-Radja. De onlangs gemelde overvalling van onzen post Lampager bepaalt zichvolgens de nadere berich ten tot eenige manschappen, die zoekende waren naar de in een waterkist begravene stoffelijke overblijfselen van generaal Bixioterwijl de aan val toegeschreven wordt aan eene bende marau- deursdie op de nadering onzer troepen de vlucht nam naar het gebergte. Onder de Atchineezen heerschte de cholera heviger dan bij onze troepen. Te en in de ommelanden van Batavia bestond onder de inlan ders de grootste vrees om door de wervers voor de troepen te Atchin ingelijfd te worden. De heeren Bosscher, directeur van het binnen- landsch bestuur; Levyssohn Normanalgemeen secretaris en Frankreferendaris ter algemeene secretarie zijn voornemens hun ontslag of verlof naar Nederland te vragen. Gisteren is vanwege de Nij verheids-vereeniging alhier het tweede geschilderde adresbord nabij de Koningsbrug geplaatst. Evenals het vorige is het door den heer G. W. Bergman zeer net be werkt. Een derde zoodanig bord zal er eerlang bijgevoegd worden. De verkooping der beetwortel-suikerfabriek te Sas van Gent, die vóór vier jaren was ge bouwd en met acht persen werkte heeft eergis teren f 22,000 opgebracht bniten de overname der losse goederen. De kosten van oprichting der fabriek hebben ongeveer 500,000 bedragen. De verkoop geschiedde ten verzoeke der liquidateurs. De heer A. Révillevroeger predikant bij de Waalsche gemeente te Rotterdam, is te Neuville- Sous-Dieppe, waar hij thans woont, van republi- keinsche zijde candidaat gesteld voor den arrondis- sementsraad en met 2142 van 2394 stemmen als zoodanig verkozen. De schade, door het gepantserde oorlogs vaartuig „de Adder" op de reede van Brouwers haven aan het koopvaardijschip Noach IV toege bracht, wordt op 700 begroot. De Adder staat zelf te Hellevoetsluis in het droge dok om te re- pareeren. Met inbegrip van een pas aangenomen gewezen kapitein zijn thans, zoo ver men weet, vier ge wezen Carlisten te Harderwijk voor het Indische leger aangeworven. Een klein stoomjaohtjevan Londen de Laoeoon gegeten en toebehoorende aan den heer Vicary uit Devonshirebezoektnaar de Friesche courant meldt, „les villes mortes du Zuiderzee" en heeft, op het voorbeeld van Henri Havard, ook Harlingen een bezoek gegeven. Bedoeld stoomjacht, waarmede de tocht over de Noordzee is gedaan, is weinig langer dan een visscherskotter, smal en spits gebouwden onderscheidt zich alleen door zijne afmetingen van een gewone stoomboot; het vaartuig voert drie masten, van welke de middel ste de stoompijp is. Woensdag middag kwamen twee tjalkschepen, waarvan een pas het anker had laten vallen, voor Bruinisse met elkander in aanvaring, met het ODgelukkig gevolg dat de roef van het ten anker liggende vaartuig werd weggenomeneene daarin zich bevindende vrouw over boord werd geslagen en de schipperom zijn leven te reddenzich aan den boegspriet van het zeilende schip moest vastklemmen. De vrouwzijnde eene eerst sedert twaalf dagen gehuwde 22jarige, ver dronk ondanks alle tot redding aangewende po gingen. De heer J. van Kempen, de bekende fabri kant van gouden en zilveren werken te Voorscho ten, heeft gemeend op de internationale tentoon stelling te Philadelphia niet te moeten exposeeren. Eene ongesteldheid, waarvan hij sedert eenige weken te Ems op beterschap hoopt, heeft daartoe almede aanleiding gegeven. De fabriek werkt steeds even druk. Men is verbaasd over den omzet van goud en zilver. Wel een bewijs, dat er geld genoeg is in ons vaderland. In 1878 hoopt de heer van Kempen te Parijs zijn prachtig werk luis terrijk ten toon te stellen. Uit de Langstraat meldt men het volgende In dit land der schoenmakers is het loon der knechts 30 a 40 cent per dag hooger dan voor een lOtal jaren. Een flinke werker kan I a/8 per week verdienen maar de zoogenaamde luie Maandag is oorzaak, dat de meesten het niet hooger brengen dan 5 a 6 per week. Dat er geen weelde onder die menschen heerscht, is wel aan te nemen. Van de 94 bouwplannen, die bij de tentoon- stellings commissie te Parijs zijn ingekomen, is geen enkel geschikt geoordeeld om zonder verandering ten uitvoer te worden gelegd en dus den eersten prijs te verdienendaarentegen is een'aantal eere diploma's uitgereikt wier waarde van 1000 tot 3000 franken bedraagt. Het comité te Eisleben ter oprichting van een gedenkteeken voor Luther heeft een bijdrage van 3000 Mark van den keizer ontvangen, zoodat nu van de vereischte som voorhanden en de verwezenlijking van het plan verzekerd is. De drie kunstenaars, die ter mededinging voor de ver vaardiging van een ontwerp zijn uitgenoodigd, hebben de inlevering daarvan op 10 November toegezegd. In Quebec, hoofdstad van Britsch N. Amerika, heeft een brand gewoed, waardoor ongeveer 1000 gebouwen in de asch zijn gelegdde schade wordt op minstens 1 milloen dollars geschat. De universiteit te Oxford heeft den graad van doctor in de rechten toegekend aan prins Leopold, jongste zoon der koningin van Engeland. Ook te Olsene (Oost-Vlanderen) is thans door eene dame eene Lourdes-grot in orde gebracht, welke door den bisschop gewijd is. Als het zoo voortgaat zal Onze Lieve vrouw van Lourdes weldra alle andere heiligen verdringen. Uit Maagdeburg is een geheele scheepslading dynamiet naar Dresden verzondenonder aangifte van porselein. Hierdoor werd de schipper, die voor de schade moest instaan, tot voorzichtig heid aangespoord, terwijl men op die wijze tevens de omslachtige bepalingen wilde ontgaan die voor het transport van ontplofbare stoffen bestaan. Te Dresden echter werd het bedrog ontdekt. Volgens de nieuwe wet op de toekenning van academische graden in België hebben de ge neeskundige faculteiten het recht diploma's in de pharmacie uit te reiken. Aan de universiteit te Gent echter bevindt zich niet eens een professor in dat vak en te Luik wordt het gedoceerd door iemand die wel een diploma heelt, maar nooit de praktijk heeft uitgeoefend. Toch zuilen die instel lingen pharmaceutische graden kunnen verleenen. Door het bestuur van het waterschap Schouwen is op 1 Juni 1876 te Zierikzee in het openbaar bij enkele inschrijving aanbesteed: het graven van een kanaal in den boezem van het stoomgemaal en het leggen van kaden langs dat kanaal en

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2