BUITENLAND. Réclames, Correspondentie. Handelsberichten. Graanmarkten enz. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. State n-G e n e r a a 1. Algemeen Overzicht, deel der civiele lijst en van verschillende particu liere inkomsten der kroon ten behoeve van het land. Voorts heeft hij bevolen maatregelen te nemen tot herstel van het evenwicht op het bud get, tot verbetering der financiën en van het on derwijs, tot de reorganisatie van den staatsraad en van het ministerie van justitie. Aan het ministerie heeft hij speciaal last gegeven een regeeringsvorm te zoekenwaardoor op de beste wijze genoegen kan worden gegeven aan alle onderdanen zonder onderscheid, teneinde ieder zijn volkomen vrijheid te verzekeren. Hij eindigt met den wensch dat de banden van vriendschap met de buitenlandsche mogendheden meer en meer zullen worden bevestigd en verklaart bij de gratie Gods en door den wil des volks den troon te hebben bestegen. Dit alles klinkt zeker zeer mooi maar ook Abdul Aziz heeft bij zijne troonsbeklim ming groote concessies toegezegdbelangrijke vermin deringen der civiele lijst toegestaan, en hervor mingen beloofd, doch langzamerhand is hij den ouden weg opgegaan en hij heeft het land in nog treuriger toestand achtergelaten. Een constitutie en eene vertegenwoordiging zijn noodig om vertrouwen te kunnen koesteren voor de vervul ling der beloften. Gisteren heeft de Fransehe kamer het rapport betreffende de herziening van de wet op het hoo- ger onderwijs in behandeling genomendat door Paul de Cassagnac is bestredendie het hooger en middelbaar onderwijs aanviel enevenals de heer de Castellane, de wet van 1875 wilde behou den. Zij werden echter door den heer Deschanel bestreden, die hen toeriep„gij hebt de vrijheid weest daarmede tevreden; de heerschappij zult gij nimmer verkrijgenDe verdere discussies werden tot heden verdaagd. De budget-commissie van het Spaansche congres heeft onderhandelingen gehouden met de gedele geerden der staatsschuldeischerswaarvan het resultaat nog niet geheel bekend is. In den senaat zijn reeds 9 amendementen op artikel 11 der ont worpen constitutie, betreffende de godsdienstige verdraagzaamheidaangeboden Door de Pruisische kamer is het wetsontwerp tot organisatie der stedelijke besturen iD derde lezing aangenomenhoewel nog geen eindstemming plaats haddaar nog een artikel gewijzigd moet worden. Het wetsontwerp betreffende het Evan gelische kerkgenootschap is eveneens aangenomen. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) De Antiscorbutische Siroop is tereeht bij vele familiën zoo populair geworden. Zij is een uitstekend bloedzuiverend middel en werkt versterkend bij bleeke, kwijnende kinderen, wier halsklieren verhard en gezwollen zijn of die aan uitslag op het hoofd of in het aangezicht lij den. Zij is deze eigenschappen verschuldigd aan de tuinkersde ramenas en het lepelblad, alle planten, die zwavel en jodium, doch in uiterst geringe hoeveelheden bevatten. Het is den hh. GRIMAULT Cie. gelukt, aan het sap van deze antiscorbutische planten een nieuwe hoeveelheid jodium in dezelfde verbindin gen toe te voegen als het in de natuur reeds in de tuinkers aanwezig is. Door deze onschuldige bewerking wordt de werkzaamheid zeer verhoogd en wordt de Sirop de Raifort iodé van GRI MAULT Cie. sedert meer dan twintig jaren door de geneesheeren van Parijs aanbevolen ter vervanging van de levertraan en door haar krach tiger werking boven anti-scorbutische siroop ver kozen. HoofddepotH. H. ULOTH Cie. te Am sterdam, en in alle goede Hollandsche Apotheken. Iemanddie sedert 15 jaren ons blad leestbe klaagt zich bij ons dewijl de aanplakbiljetten voor het internationaal muziekfeestdat den 5en dezer te Neuzen gevierd zal wordenaan sommige her bergjes aldaar niet uitgereikt zijn geworden, niet tegenstaande deze geenszins hunne geldelijke bijdra gen voor het feest geweigerd hebben. Wij hebben met gepaste belangstelling van deze klacht kennis genomen en brengen haar bij deze onder de aandacht van wien het aangaat. Red. verbetering. Tengevolge van onduidelijk schrift werd gisteren in ons marktbericht van Middelburg gemeld„een kleine aanvoer van haver en witte boonen", het geen zijn moet: .„een kleine aanvoer van tarwe en witte boonen." Bredaeen kunstgewrochtdat men voor een gedeelte aan den beitel van Michael Angelo toe schrijft, wordt nagemaakt in gips ten behoeve van het rijksmuseum van oudheden te Breda. Reeds gedurende een maand zijn met dezen ar beid eenige kundige mannen bezigdie voor de geheele voltooiing van hun werk nog eenige weken zullen noodig hebben. Ook bestaat het planeveneens in gips na te maken het marmerentegen een der muren bin nen genoemd kerkgebouw zich bevindend monu ment van Borgnivalnaar men vermeent architect tijdens de regeering van Karei Valsmede een prachtige koperen doopvont uit vroeger dagen, het monument van de graven van Assendelft en misschien nog andere in genoemde kerk aanwe zige oudheden van groote kunstwaarde - (N. Bred. Ct.) De kerkfabriek van de parochie van Saint Gervais te Parijs heeft een daad gepleegd, die nog al sensatie maakt, door aan zekeren heer Récuppé, een welbekend koopman in curiositeiten, vijf kost bare tapijten te verkoopen tot den kerkschat be- hoorende, zonder echter de toestemming noch van de administratie, noch van den kardinaal-bisschop van Parijs te hebben gevraagd. De prefect van Parijs, die bij tijds was ingelichtheeft echter de noodige maatregelen genomen om het eigendom der stad te bewaren, want de kerkfabrieken heb ben slechts het gebruik van de kunstvoorwerpen in hun bezit. De heer Récuppé evenweldie meende een voordeeligen handel te hebben gedre ven, heeft eene actie tot schadevergoeding tegen de kerkfabriek ingesteld. In de vorige week heeft de metaalvoorraad der bank van Frankrijk het enorme cijfer van 2 milliarden bereikt. Dit is de grootste hoeveelheid kostbaar metaal die men ooit gelijktijdig in eenig land bij elkander heeft gezien. Den 29en Mei jl. heeft te Reims een turnfeest plaats gehad dat door de „Union fédérale des sociétés gymnastiques de France" was georgani seerd en waaraan 24 Fransehe, 10 Belgische, 1 Italiaansch en 1 Zwitserech turn-gezelschap, in het geheel 600 turners, hebben deelgenomen. Er waren geen Duitsche vereenigingen. Woensdag middag kwamen te Arnhem twee Duitsche heeren uit Rotterdam aan, die daar twee nog jeugdige knapende een van 15de ander van 13 jaar, hadden opgespoord. Deze beide jongens, een paar aardige snakeD, waren namelijk reeds sedert Vrijdag uit een kostschool te Emme rik ontsnapt. Zij hadden zich naar Arnhem en vervolgens naar Rotterdam begeven, waar zij, naar men zegtte vergeefs pogingen aanwendden om als scheepsjongen aan boord van een koopvaardijschip opgenomen te worden. De heer de Pauwvan Antwerpendeed Dinsdag jl. te Utrecht eene opstijging met een kolossalen luchtballon„de Nederlanden" genaamd, die 1200 kub. meters gas bevat. Hem vergezelden twee heeren uit Utrecht en een uit Brusseldie alle reeds meer luchtreizen gemaakt hadden. De opstijging had plaats des middags even over vijven, de nederdaling ruim drie kwartier later te Erichem by Buren, in welken tijd een afstand van zes a zeven uren was afgelegd. Een der reizigers schrijft aan het Utr. Dbl. het volgende „De wind was sterkzoodat de gevaren ernstig waren en de opstijging minder gemakkelijk werd. Toen de ballon was losgelaten, steeg die in een oogenblik tot 780 meter. Een prachtig panorama ontsloot zich aan ons gezicht. Nog werpen wij een blik op den statigen Domop 't schilderach tig landschapmaar een nevel onttrekt alles aan ons oog. „Wij gaan zuidwaarts. Weder ontrolt zich een vruchtbare landstreekmet tal van dorpen tus- schen twee stroomen aan onze voeten. De wind is iets minder. „Wij zullen weder rijzen," roept de heer de Pauw. Eerst jdaarna 1 zakeinde lijk een geheele zak ballast wordt ontladennog rijzen wij niet. Nog een zak wordt uitgeworpen. De ballon rijst niet. 't Is zonderling. Men heeft nog slechts 1 zak ballast, 't Is niet mogelijk daarmede eene opstijging te wagen. „De kommandant roept: „Attentie, mijne hee ren ik laat de guiderope uit." Men voelt een schokwij zijn nog op 200 meter van den grond. Het touw raakt den grond. Weder een schok, tot onze verbazing blijft de ballon staaneen wind vlaag heeft hem gegrepen en voert ons mede. „Men zal den grond trachten te bereiken. De wind blijft krachtigzelden is eene ont scheping gevaarlijker. Het touw van de dreg is verward in de puntende dreg pakt niet het anker wordt uitgeworpenmaar door den hevigen wind worden wij medege- sleeptnoch dregnoch anker vatten. Het is onmogelijk u de helsche vaart te beschrijven, dien wij maken. Viermaal achtereen worden wij met de mand tegen den grond geworpen telkens weder opgeheven en weder met zulk een geweld tegen de aarde geslingerd, dat de mand geheel op zijde ligt; wij haken aan boomen en heggen, worden over een kanaal gesleurd, over slooten, komen aan den oever eener rivier; maar er is geen steunpunt te vinden. De boeren uit den omtrek staan vervaard en versuft ons na te oogen. „Houdt u goed, mijne heeren", roept de heer de Pauw, en ieder klemt zich zoo stevig mogelijk aan de mand vast. Meermalen een luchtreis medegemaakt hebbende, is mij alleen in Hannover nog eens zulk een afdaling voorgekomen. De heer de Pauw heeft echter steeds de klep opge houden, de gas ontvliegt meer en meer, de ballon begint slap te hangen eindelijk staat de mand." Varsseveld, 28 Mei. Als een geval, dat wij tot heden nog nooit hebben waargenomendeelen wij thans mede, dat op den huize „Nibbelink", in een nog jongen den, (in 't verlaten nest van een eekhoorntje) een muize-valk (Falco Buteo) zit te broeden op 4 eieren, van een kogelronden vorm, nagenoeg van de grootte van een klein kippenei en bruin van kleur, met donkerroode vlekken. Vreemd genoeg zit in een boom, een paar meter daarvan verwijderd, eene houtduif te broeden en eenige boomen verder heeft een kraai een nest met jongen. Tusschcn deze buren, die in aard en levenswijze zoo sterk van elkander verschillen, heerscht evenwel de beste verstand houding. Zutf,ct.) Gisteren zijn alhier te koop aangeboden 1° Een woonhuis én erf met tuin in de Krommeweele, wijk K n° 102, en 2° een pakhuis en erf aan den Molenberg, wijk K n° 102. Samen verkocht voor f 3400. 1 Juni 's av. 11 u. 51 gr. 2 's morg. 7 u. 53 gr. 's inidd. 1 u. 59 gr. 's av. 6 u. 56 gr. Begi'ooting van oorlog1. Het verslag van het afdeelingsonderzoek is ver schenen. Verscheidene leden wilden deze begrooting als een voortgezette credietwet beschouwd hebben. Men erkende, dat het den minister alsnog aan de gelegenheid heeft ontbroken alles behoorlijk te overzien. Niettemin betreurde men het, dat zoo vele diep ingrijpende en zoo dringend noodzake lijke hervormingen in ons legerbestuur zich we derom lieten wachten. Was met de optreding van een burgerlijk per soon aan het hoofd van het departement van oorlog nu ook een verandering van stelsel beoogd? Dan moest in het legerbestuur ook voortaan aan de hoofden der verschillende wapens grooter in vloed op den gang der zaken worden toegekend. Op de adviezen der inspecteurs en op die van den chef van den generalen staf behoort meer acht te worden geslagen en de invloed van het departe ment en de aldaar in inferieuren militairen rang werkzame personen te worden getemperd. Teleurgesteld was men, in de toelichting tot de begrooting niet eenige meerdere opheldering van 's ministers plannen omtrent hoofdzaken te hebben vernomen. Meer bepaald verlangde men de ont wikkeling van 's ministers denkbeelden aangaande de legerorganisatiede grondslag dan toch van het militair gebouw; en verder aangaande de vrijwilligers, de kaders, de administratie van bet leger, het geldelijk beheer, de verpleging der troe pen, den inwendigen garnizoensdienstde herziening der militaire rechtspleging; de schutterijen enz.; de bevordering van officieren, de quaestie van den staat van oorlog en beleg. Over de jongste groote promotie bij het leger werd een vrij ongunstig oordeel uitgebracht. On oordeelkundig en stelselloos was daarbij te weru gegaan, werd met aanwijzing van eenige bijzon derheden betoogd. Meer bepaald werd inlichting gevraagd omtrent de ontduiking van de bestaande bepalingen, ten aanzien van den majoor, dienstdoende bij den prins van Oranje, ais inspecteur van het wapen der cavalerie en voor wien nu het luitenant kolonels traktement wordt gevraagd. Met de bestendiging van de bestaande misbruiken in dat opzicht gaat deze minister nu nog verder dan zijn voorganger. Met genoegen had men een algemeen plan van kazerneering aangekondigd gezien. De minister wacht daarmede totdat andere groote maat regelen zullen zijn tot stand gekomen. Dat zou nog lang kunnen duren. Aan den anderen kant loopt de minister door partieele voorstellen op dat plan vooruit. Maar men meende dat het zeer goed kan uitgevoerd worden als de minister met zijn plan van dislocatie en verdeeling van troepen gereed is. Verscheidene leden maakten bezwaar tegen het steeds toenemende eindcijfer, buiten verhouding met onze financieele krachten. Het is waar, dat de hedendaagsche eischen in vele opzichten meer vorderen, indien men dan althans maar de zekerheid had dat de millioenen doeltreffend wor den besteed en wij met onze weerbaarheid inder daad vooruitgaan. Die overtuiging ontbrak echter. Wat de vestingbegrooting betreftvele leden hadden het door den minister aangekondigde plan van versterking voor de verschillende liniën nu reeds willen voorgedragen zien. Men vreesde ook dat de minister te zeer aan plannen van fortenbouw denkt, terwijl het op plannen van versterking aankomt. Eenige leden ontveinsden hun bevreemding niet, dat na al wat in de laatste jaren over het ves tingstelsel behandeld is, zooveel onderdeelen daarvan nog in het stadium van onderzoek verkeeren en dat bepaald omtrent de inundatiën nog zooveel in het duister ligt. De aandacht werd o. a. gevestigd op het ver beteren der communicatie achter de ütrechtsche linie. De spocrweglijn UtrechtGorinchem, een verbindingslijn langs den linker Vechtoever van Abcoude naar den Oosterspoorweg bij Weesp, en betere onderlinge verbinding der banen bij Utrecht zouden het verdedigings-vermogen der linie aan merkelijk verhoogen. Ook moest meer gelet worden op bescherming der havenmonden van Vlissingen en Veere. Dit scheen wel in ons geconcentreerd vestingstelsel te passen. Gaarne had men voor het loopende jaar nog een hooger cijfer aangevraagd gezienopdat meer doortastend kon worden voortgewerkt. Op deze wijze kan het vestingstelsel nooit in 8 jaren gereed komen. Heden heeft sultan Mourad V in de moskee van Ajoub het zwaard van Osman aangegord en daar mede openlijk de keizerlijke waardigheid in Tur kije aanvaard, die hem bij de omwenteling op den 29en Mei jl. is opgedragen, 't Is inderdaad moei lijk uit de talrijke telegrammen uit alle oorden der wereld, die op deze gebeurtenis betrekking hebben, op te maken wat men er eigenlijk voor het lot van Europa van verwacht, want allé dingen zijn wel oirbaar, maar alle dingen stichten niet, en daarom wordt dikwijls veel verzwegeD of op zoo onduidelijke wijze gezegd, dat de ware bedoe ling niet voor de hand ligt. Te midden van alle verzekeringen van blijdschap of althans van tevre denheid over de troonsbeklimming van Mourad komen een drietal feiten ons voor bijzonder de aandacht te verdienen. In de eerste plaats eene handeling van Mourad zelf, die zich terstond in betrekking heeft gesteld met Engeland, door aan de regeering van dat land speciaal kennis te geven van zijn bepaald voorne men om de integriteit van Turkije te handhaven, waaraan de Engelsche regeering onmiddellijk hare adhaesie heeft geschonken. Deze daad van Mourad is, met het oog op de houding van Groot Britan- nie ten aanzien van het Berlijnsche memorandum aangenomen, o. i. niet zonder beteekenis en ver raadt, zooal geen bepaald wantrouwen tegen de politiek der andere mogenheden, dan toch recht- streeksche instemming met die van Engeland. Hierbij komt de zeer gereserveerde taal der En gelsche regeering. In antwoord op een vraag van lord Hartington verklaarde Disraëli gisteren geen andere berichten uit Konstantinopel te hebben ontvangen die de kamer belang konden inboezemen dan dat de rust in de Turksche hoofdstad volko men is gehandhaafd en de geheele bevolking tevreden is. De memorie van Berlijn was nog niet aan de Porte aangeboden en Disraëli hoopt dat dit niet meer noodig zal zijn, maar het is boven allen twijfel verheven, dat de toestand in het Oosten zeer kritiek is. De regeering van Groot Britannië heeft daarom voorzorgsmaatregelen genomen, die het ter handhaving van de belangen en de eer van het land noodzakelijk acht, en zij is voornemens op dien weg voort te gaan. Disraëli verklaarde voortsals de stellige overtuiging der Engelsche regeeringdat het behoud van den vrede het meest in het belang van Engeland isen zijn eer eischt niet alleen daartoe mede te werken, maar in de bereiking van dat doel zelfs een belangrijk deel te hebben. Ongeveer in gelijken zin sprak lord Derby in het hoogerhuis, waarin hij betoog de dat het oogenblik niet geschikt was om de be langrijke gebeurtenis, die te Konstantinopel is voorgevallen, te bespreken. Hij gelooft dat de gevolgen er van buitengewoon belangrijk kunnen zijn, maar heeft geen reden er iets anders dan goeds van te verwachten. Over 14 dagen het huis is tot 13 Juni uiteengegaan zou hij met meer kennis van zaken over deze quaestie kunnen spreken. Het is alsof uit de toon der Engelsche ministers eenig wantrouwen spreekt, en in verband daarmede trok een tweede feit onze aandacht nl. een hoofd artikel in de Kölnische Zei tunswaarin de treu rige toestand in Turkije grootendeels word geweten aan Rusland. Rusland is, volgens het Keulsche orgaan, het noodlot van het Ottomanische rijk. Sedert 1856 heeft Rusland zich tot den be schermer van alle ontevreden Christelijke volks stammen opgeworpenen Europa is het zoo oneens en zoo bevreesd, dat het zich niet tegen Rusland durft verzetten. Door de omstandigheden begunstigd neemt Rusland weder een even sterk domiueerende stelling in, als ten tijde van keizer Nicolaas. Duitschland is met vele banden van vriendschap en dankbaarheid aan Rusland gehecht en tracht alles te vermijden wat de goede verstandhouding met dat rijk in gevaar zou kunnen brengen. Frankrijk maakt sedert geruimen tijd aan Rusland het hof. Italië heeft te zeer met binnenlandsche moeilijkheden te kampen om zich veel over bui tenlandsche politiek te bekommerenals er maar geen sprake kan zijn van het verlies van een deel van eigen grondgebied. Oostenrijk eindelijk is te zwak om de arglistige politiek van Rusland aan den Donau recht te doen wedervaren, en is zelf niet standvastig in zijn politiek. Nu en dan ver beeldt het zich als beschermer der slaven Rusland den voorrang te kunnen betwisten. Op een ande ren tijd ziet het in den Bosnischen opstand een gevaar voor zich zeiven en eischt van Turkije dringend dien te onderdrukken en de opstandelin gen te ontwapenenterwijl het intussehen over zijne grenzen wapenen aan de insurgenten laat uit leveren. Zoo blijft dan alleen Engeland over, niet om nogmaals tegenstand te bieden tegen de handelwijze van Rusland, want daartoe zal het slechts in den uitersten nood overgaanmaar om tegenover Rusland eene opene en manelijke taal te voeren. De Engelsche staatslieden huichelen niet te geloovendat het Rusland ernst is met zijn oogenschijnlijk welwillende bedoelingen ten aanzien van de handhaving van Turkije. Zij noemen het eene mishandeling van Turkije, dat de Serven en Moiitenegrijnen den opstand ondersteunen, zonder dat aan' de Porte wordt veroorloofd die vorsten dommen den oorlog te verklaren, en zij zeggen openlijk, dat Rusland de hervorming slechts over drijft en opjaagt om de opstandelingen te prikkelen en de ontbinding van Turkije te bevorderen. Eindelijk een derde feit. De Berlijnsche corres pondent van de Temps verzekert dat, volgens een telegram uit St. Petersburg, Rusland de omwen teling te Konstantinopel slechts beschouwt als een bewijs van de wankele positie der Porte, waar door iedere belofte tot het invoeren van hervor mingen slechts een persoonlijk karakter krijgt. De Temps merkt dan ook op, dat terwijl Rusland zich eerst voldaan toonde over de omwenteling, zijne voldoening noch bijzonder levendig, noch van langen duur is geweest. Zou Rusland ook ter stond wantrouwen willen zaaien ten aanzien van de hervormingen die Mourad zal toezeggen? Het is waar, die toezeggingen worden ook door anderen met groote kalmte ontvangen, omdat men te veel aan beloften gewoon is, die nooit werden vervuld, maar Mourad moet in ieder geval begin nen met een programma aan te kondigen en in hoofdtrekken is dit reeds verschenen. In een door hem uitgevaardigd keizerlijk decreet heeft hij het behoud van het tegenwoordige ministerie aange kondigd, benevens den afstand van een aanzienlijk Gent, 2 Juni. Roode en witte tarwe ad 100 kilo fr. 27.rogge ad 100 kilo fr. 21.gerst fr. 22. haver fr. 25.boekweit fr. 17.paardenboonen tr. 20.koolzaad fr. 42.lijnzaad fr. 33. lijnkoeken fr. 28.koolzaadkoeken fr. 20.50 boter tr. 2.90 per kilogram; eieren fr. 2.per 26 stuks. Amsterdam 2 Juni. Raapolie op zes weken 381. Lijnolie f 371. Vlissingen, 2 Juni. Boter per kilogram ƒ1.10 a f 1.Eieren f 3.60 per 104 stuks. i®r|fiee«i van etfeeten- Amsterdam, 2 Juni. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 21 pet. 62$ dito dito dito 3 74^ dito dito dito 4 98-ft Aand. Handelmaatschappij. 5 102$ dito exploitat. Ned. Staatssp. «94 Loten stad Rotterdam. 3 f 96 dito dito Amsterdam o 3 95f België. Certificaten bij Rothschild. 21 pet.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3