Teiegraphische berichten. Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s. Kerkni euws. Marine en leger. Rechtzaken. Volgens den maandstaat over de maand Mei hebben de ontvangsten der Coöperatieve voor- schotvereeniging en spaarbank alhier bedra gen: reservefonds ƒ117.75; storting op aandeelen f 688.10; terugbetaling op schuldvorderingen 260; intressen daarvoor en gerestitueerde intrest 149.07 opgenomen gelden 1691.20; onkosten f 1.00J te zamen f 2902.121en de uitgavenverleende voorschotten f 2265terugbetaalde intressen 3.98 terugbetaalde opgenomen gelden f 593intressen van opgenomen gelden ƒ1.68; onkosten ƒ23.244, te zamen f 2886.90^-zoodat het saldo in kas bedraagt 15.22. Voor de dertiende algemeene vergadering van het Aardrijkskundig Genootschap, te houden op Zaterdag 17 dezer te 'sHage, worden o. a. de volgende punten van beschrijving opgegeven: Voordracht van professor G. Schlegel over het karakter der Chineezen. Voordracht van dr. H. F. R. Hubrecht over het kolenbed in Limburg. Voordracht van professor P. J. Veth over Deli en de Deli-maatschappij op Sumatra. Door het departement Utrecht der maatschappij „tot Nut van 't Algemeen" is besloten pogingen aan te wenden om de behandeling door de alge meene vergadering van het voorstel, gegrond op het bekende rapport over het lager onderwijs, te voorkomen. Door den gemeenteraad van Niemansdorp is een onderzoek ingesteld omtrent de bestaande verbodsbepalingen ten opzichte van het gebrui ken van honden als trekdieren. Daarbij is ge bleken dat dit gebruik verboden is in de provinciën Groningen en Drenthe over haar geheele uitge strektheid, benevens in nog 56 gemeenten elders. Voorts is het aanspannen van honden verboden in geheel Groot-Britanniëin Oostenrijk, te Parijs en te Lyon, en in vele andere Fransche gemeen ten, en is het in zuidelijk Europa nooit gebruikelijk geweest. De burgemeester van Numansdorpde heer Kluithoofd, is van meening dat het gebruik van honden als trekdieren in veel gevallen de kansen op hondsdolheid vermeerdertdientengevolge ge vaarlijk is voor de openbare veiligheid en wat wel niemand ontkennen zal, een voorname oorzaak is van dieren-mishandeling. De Noord-BrabantDuitsche spoorwegmaat schappij hield Woensdag te Rotterdam haar jaarlijksche algemeene vergadering. Hoewel de toestand niet rooskleurig werd voorgesteld, bleek toch, dat hij minder ongunstig is dan velen wel meenen. De buitengewone daling harer obliga- tiën werd toegeschreven aan den geforceerden verkoop van stukken afkomstig van een gefail leerde firma te Londen. De commissarissen deelden bij monde van den heer W. S. Burger mede, dat zij de spoorwegwerken hadden bezichtigd en dat die een gunstigen in druk op hen hadden gemaakt, doch daar zij als leeken geen voldoend oordeel konden vellen, werd door hen een technicusde ingenieur J. J. van Kerk wijk uitgenoodigd de werken te inspecteeren. Het rapport van dien ingenieur luidt gunstig. De exploi tatie-kosten worden tegenwoordig reeds gedekt en indien de sectie Goch-Wezel voltooid is, zal na tuurlijk het vertier veel meer worden. De voltooi ing van die sectie vordert maar niet snelomdat de middelen zulks voor 'toogenblik niet toelaten. Het werk moest in Juli gereed zijn doch er is uitstel gevraagd van de Pruisische regeering. Over 't geheel maakt het verslag beter indruk van de zaak dan verwacht werd. wel klein en vervelend, ja belachelijk voorkomen, mijnheer Waldemar." „Mijnheer Waldemar? Wel, Gamma, waar heb ik dat aan verdiend? Wilt ge dat „mijn heer" wel eens dadelijk terugnemen?" Zij bloosde sterk, maar hij ging voort: „Ik wil niet hopen dat men nuffig is geworden, dat men zich schaamt met oude speelkameraden vertrouwelijk om te gaan." „Zeker niet, Waldemar" antwoordde zij ernstig en reikte hem de hand. Daarop ging hij met haar naar het venster en wees op het stadje daar beneden. „Alles staat mij hier nog voor de oogen, Gamma," sprak hij, „ook dat oogenblik toen ik u ginds in den slottuin mijn eerste gedicht gaf, al zijn het houterige verzen geweest, zoodat ge later misschien wel om den poëet gelachen hebt. Ik was toen adelborst en gij droegt voor 't eerst de lange japon, ge ziet, ik heb niets vergeten. Maar als ik aan u dacht, daar verre op de wate ren, dan stelde ik mij altijd voor, dat ge nog het blonde krulkopje van vroeger moest wezen, nu zijn het echter ernstige lokken geworden." „Ik ben niet jong meer, Waldemar, en ik ben ook ernstiger „Toen ik u 't laatste zag, Gamma," hervatte hij, „was het aan het sterfbed van mijne moeder, die u als een eigen kind liefhad. Ik kon u op dat oogenblik weinig zeggen, want gij en ik waren geheel met de smart vervuld. Maar thans, Gamma, is uit den adelborst een man gegroeid, die zijne aanstelling als kapitein in den zak heeft; wat zegt ge daarvan, Gamma?" De heer Burger verklaarde dan ook dat de hypotheek-leening behoorlijk is gesecureerd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft na eene zeer langdurige zitting de aanvrage der omni bus-maatschappij tot het aanleggen van paarden- sporen door het centrum der stad afgehandeld. De door burgemeester en wethouders gedane voor dracht is met groote meerderheid aangenomen. Behalve de vergoeding voor eenige van gemeente wege aan te leggen werken tot een bedrag van ƒ70,000, is aan de maatschappij opgelegd een retributie van f 40 per rijtuig gedurende de vijf eerste jarenmet een verhooging daarna van f 20 per jaar tot een maximum van 140. Blijkens een bij de regeering ontvangen tele gram is de onderneming om de IX Moekims te zuiveren van vijanden en om de XXV Moekims van de XXII Moekims af te sluiten geslaagd. BeloelZuid is, zonder verlies te lijdenbezet. tweede kamer. Ingekomen een wetsontwerp tot nadere regeling van het Indisch muntwezen. Aan de orde was het wetsontwerp tot vereen voudiging van het cassatie-proces in burgerlijke zaken. Behalve de heer Messchert van Vollen hoven, die niet in transitu tot de afchaffing van het procuraat bij de cassatie wilde overgaan, ver klaarden alle overige sprekers, zijnde de heeren Gratama, van Eek, Bredius, van der Hoeven, Go- defroi en Zinnicq Bergmann zich voor dit hoofd beginsel. Groot verschil van meening openbaarde zich echter over de voorgestelde wijze van pro cedure. De minister van justitie verdedigde het beginsel van het wetsontwerp en hoopte goede vruchten van het algemeen overleg. De algemeene beraadslagingen werden gesloten. Aanstaanden Dinsdag voortzetting. rechterlijke macht. Benoemd tot kantonrechter te Sittard mr. P. B. H. M. Swart, thans rechter- plaatsvervanger in de arrondissements-rechtbank en advocaat te Maastricht; tot procureur bij het gerechtshof in de arrondissements-rechtbank te 's Hertogenbosch mr. J. J. de Wit, advocaat te Maastricht; tot substituut-griffier bij de arrondis sements-rechtbank te 's Hertogenbosch mr. F. Tau- nay, thans substituut-griffier bij de arrondissements rechtbank te Gcrinchem; tot griffier bij het kan tongerecht te 's Hertogenbosch jh'. mr. C. P. J. Bosch van Drakestein, thans griffier bij het kan tongerecht te Helmond; tot rechter in de arron dissements-rechtbank te Sneek mr. W. Gorter, thans substituut-griffier bij die rechtbank, en tot plaatsvervangend kantonrechter te Goes mr. M. J. de Witt Hamer, procureur bij de arrondissements rechtbank aldaar. hooger onderwijs. Op verzoek eervol ontslag verleend aan mr. J. A. Philipse als lid van het college van curatoren der Leidsche hoogeschool, met dankbetuiging voor de in die betrekking ge durende vele jaren bewezen diensten, en benoemd tot leden van voorschreven college mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele, m'. J. D. W. Pape en mr. J. G. Kist. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Ravenstein c. a. J. J. A. Willemse, thans ontvanger derzeltde middelen te Vlijmen c. a. posterijen. Benoemd tot directeur van het post- „Ik ben er blij om, Waldemar," gaf zij tenant woord, hare koude, op onbegrijpelijke wijze be vende vingeren vluchtig in zijne hand leggende, ik ben er van harte blij om en wensch u veel geluk, innig veel geluk." Hare stem begon te weifelen en zij keerde zich snel af, opdat hij de vochtigheid in hare oogen niet zien zou. „En zijt ge nooit boos geweest, dat ik u niet schreel? Ik was het dikwijls voornemens; maar zooals het gaat, de dienst heeft zooveel eisehen, en ik dacht ook: wie weet of de kleine Gamma nog wel om mij geeft! Zag ik het juist in, of zijt ge mij nog vriendelijk gezind?" Het schoone meisje boog het hoofd ten*teeken van toestemming, maar trad toen plotseling terug. Waldemar volgde haar evenwel. „Hebt ge beiden de herinneringen der jeugd nog eens opgehaald?" vroeg Alpha. „Dat «preekt ook wel haast van zelf. Maar vertel mij nu eens iets van uwe reizen, van de tropische gewesten, van het verschil in de dieren en planten, van de delf stoffen en versteeningen die gij hebt leeren kennen." „Dadelijk, juffrouw Alpha, of liever, op een avondje, als ik dan althans komen mag. Dan zal ik ook platen en photographiën meêbrengen. Van morgen ben ik al vroeg „Ha zoo," zeï de zenuwachtige Beta, „gij volgt de spreuk der ouden: Aurora musis amica, dat wil zeggen: de ochtendstond is de vriendin der muzen. Och, wat zou ik dat ook gaarne doen, maar mijne zenuwen! Gaat gij ook 'smiddags uit? Och, wat hebben de mannen veel op ons kantoor te Steenwijk J. W. Vorster, thans direc teur van het postkantoor te de Rijp; te de Rijp J. E. van Pellecom, thans directeur van het post kantoor te Veendam. hypotheken. Op verzoek eervol ontslag verleend aan mr. J. J. van Steenbergen uit zijne betrekking van bewaarder der hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Zwolle, behoudens aanspraak op pensioen, met dankbetuiging voor de goede en getrouwe diensten door hem gedurende bijna acht en veertig jaren aan den lande bewezen. leger. Benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht in Nederlandsch-Indië dr. P. C. O. R. Waschke, civiel geneesheer. De vacature voor de betrekking van hoofdon derwijzer te Stavenisse, waaromtrent geruch ten liepen, die in ons nommer van 22 Maart onder de rubriek „Ingezondenstukken" weersproken wer den is vervuld door de benoeming van onzen vroegeren stadgenoot den heer W. C. Crucq, thans hulponderwijzer te Utrecht. De heer A. J. WesthofT, predikant teBieze- linge, heeft het beroep naar de hervormde gemeen te te Bennekom aangenomen. Voor het examen tot admissie op het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord zijn bij het departement van marine ingekomen 158 adressen, waarvan 146 voor den eigenlijken zee dienst en 12 voor de mariniers. Het getal open gestelde plaatsen bedraagt 48 voor den zeedienst en 12 voor de mariniers. Ter civiele zitting der eerste kamer van het gerechtshof te 's Gravenhage werd eergisteren bepleit de zaak tusschen H. J. de Bruijn c. s., te zamen uitmakende de leden van het bureel van weldadigheid en van het bestuur der godshuizen van de stad Sint-Nicolaas m België, appellanten van een vonnis der rechtbank te Goes tegen Joh. Verdurmen, landbouwer te Ossenisse, geïntimeerde. Tegen laatstgenoemden wa3 ingesteld een vorde ring tot ontruiming der door hem bewoonde pacht hoeve, waarvan de huur verstreken was en welke hij niet weder had ingehuurd, omdat de eigenaar een te hooge pachtsom had gevorderd. Daartegen was van de zijde van den'geïntimeerde tot afwijzing der vordering geconcludeerd op grond dat de huur stilzwijgend was gecontinueerd, ter wijl hij subsidiair had aangeboden om eenige daadzaken door getuigen te bewijzen, waaruit de stilz wij gende'wederiD huring zou resulteeren. Bij het vonnis a quo was de subsidiaire eisch tot het houden van een getuigenverhoor toege wezen. Door den advocaat mr. van Hoek uit Middel burg werd de gegrondheid van het hooger beroep betoogd; hij wees er op, hoe de onderhandelingen tusschen partijen over een verhooging van de huur, waarin Verdurmen slechts ten deele wilde toe stemmen, doch waaromtrent partijen niet tot over eenstemming waren gekomen, reeds duidelijk aan toonden, dat de huur niet stilzwijgend was gecontinueerd voor de oude pachtsom; volgens het pachtcontract was de huur verstreken, en nu was het gebrek eener insuniatie aan den huurder dat de pachthoeve moest worden ontruimd,geen bewijs voor! Verwonder u niet," ging zij voort, „over het werk waarmeê ge ons beiden, wier hooger streven u bekend is, bezig ziet. Maar de nood zakelijkheid en het voorbeeld der ouden ook Penelope werkte, zelfs Hippolyta spon troost ons hierover." „Die romans ken ik nog niet," zet Natalie en schoof haar bril in de hoogte; „hoeveel men ook leest, men kan toch niet alles overmeesteren. Eigen lijk moest men bij 't naaien van dit kleed iets heel bijzonders lezen; want van eene verlaten bruid, dat was al te treurig." „Ja," merkte Beta aan„dat kon iets beduiden; de ouden geloofden aan voorgevoelens en ik heb er een bij dit kleed!" De officier keek met verbazing naar de wolken van dunne witte stof en zei: „Zou het ook onbe scheiden zijn te vragen voor wie dit kleed, waar aan iets bijzonders verbonden schijnt, bestemd is „'t Is Gamma's bruidskleedriep het drietal te gelijk. „Gamma's bruidskleed!" herhaalde hij op een vreemden toon en wierp een snellen blik op 't schoone meisje. Zij ontroerde van dien blik en dien toon, alsof in beide eene beschuldiging opgesloten lag. Haar gelaat werd nog bleeker dan te voren, en zij legde de hand op de borst alsof zij daar pijn had. Aan de drie anderen scheen de uitroep ook zon derling in de ooren te hebben geklonken, want zij zagen van haar werk op en Alpha vroeg: „Heeft Gamma u dat nog niet verteldGijspraakt toch zoo druk met elkander. Eigenlijk moest gij dat de huur was verlengd; bovendien bleek het uit de overgelegde stukken voldoende, dat op 11 Mei 1875 per aangeteekenden brief door appel lanten aan Verdurmen was kenbaar gemaakt, dat hem de pacht niet verder werd gegund. Van de zijde van den geïntimeerde werd door mr. van Eek het vonnis bestreden, voor zoover daarbij de ingestelde eisch niet gaaf was afgewe zen alleen voor het geval dat ook het hof van oordeel mocht zijn, dat het volledig bewijs niet mocht zijn geleverd voor de wederinhuring, kon hij zich met de uitspraak des eersten rechters vereenigen. Na re- en dupliek werden de stukken gesteld in handen van het O. M., hetwelk bij monde van den advocaat-generaal mr. van Maanen conclusie zal nemen op Maandag 12 Juni e. k. Vaderl Ter crimineele terechtzitting van het ge rechtshof nam gisteren in de bank der beschul digden plaats de schippersknecht T. K. V., die van de besloten achterplaats van een logement te Middelburg op 28 Februari jl. des avonds tus schen 10 en 11 uren een blauwbaaien hemd had gestolen. Het bewijs voor dit feit resulteerde uit de vol ledige bekentenis van den beschuldigde in verband met de verklaring van den bestolen logementhou der en die van een Rotterdamschen agent van politie, door wien hij in het bezit van het gesto- lene op 17 Maart jl. werd aangehouden. De adv.-gen. mr. van Maanen requireerde schul digverklaring aan diefstal bij nacht, van de aan- hoorigheid van een bewoond huis gepleegd, onder verzachtende omstandigheden, en veroordeeling tot gevangenisstraf van drie maanden tot vijf jaar. De adv. mr. van der Burgh beval zijn cliënt in de clementie van het hof aan. Dit veroordeelde hem tot een correctioneele gevangenisstraf van drie maanden. De griffier bij een der kantongerechten in Zuid- Holland, die in de vorige week terecht stond wegens openbare dronkenschapis door het ge rechtshof te 's Hage veroordeeld tot f 3 boete of subsidiair twee dagen gevangenisstraf. In de gisteren door de Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij gehoudene zesde veiling van drooggemaakte gronden in het IJter grootte van 487 hectaren, zijn al de aangeboden gronden verkocht en al de perceelen gegund. De geheele opbrengst bedraagt f 1,275,749alzoo dooreen f 2668 per hectare. De hoogst besteede prijs was 3100, de laagste ƒ2225 per hectare. De veertig leerlingen van het tweede studie jaar der Fransche rijkslandbouwschool te Grignon hebben te Haarlem de beroemde bloembollenkwee- kerij en tuinbouw-inrichting van de firma E. H. Krelage en zoon bezichtigdalsmede een rijtoer in de omstreken van Haarlem gedaanteneinde een overzicht van de bloembollen-cultuur te nemen. Te 's Gravenhage bevindt zich op het oogen blik een Engelschmandie Europa per vélocipède doorreist. Dezer dagen geraakte een gedeelte van het scherpschutterskorps „Burgerplicht" te Gouda in 't naburige dorp Waddinxveen met eenige boeren slaags. De boeren zeggen dat de scherpschutters opge wonden warende scherpschutters bewerendat de boeren onbeschoft waren. Hoe het ook zij den luitenantdie er bij washeeft men zijn sabel ontnomen en hem daarmede geblesseerd. De over macht der boeren deed de scherpschutters in allerijl de vlucht nemen naar de stad. {Vaderl.) De beroemde graftombe van graaf Engelbert II van Nassau en zijne gemalin Maria van Baden, berustende in de groote Protestantsche kerk te 't reeds in de stad gehoord hebben, want er is onder de menschen veel benijding en boosheid over." „Neen, waarlijk, ik heb niets vernomen," ant woordde Waldemar met een gedwongen lachje. „Maar mag ik dan nu weten wie de gelukkige is?" Als door een plotselinge opwelling had Gamma zich naar hem toe begeven. De treurigheid, die uit haar blik sprak, deed hem ontstellen, en hare bevende lippen brachten met moeite de woorden uit „Sedert vier weken ben ik, de verloofde van den districtscommissaris von Hofen „En over vier weken is het bruiloft," riep Beta uit; „het is heel aardig dat ge dan nog hier zult zijn." „Dat is niet zeer waarschijnlijk. Juffrouw Gam ma ik wensch u veel, zeer veel geluk." „Ja, het i s een geluk," hernam Beta, „een we duwnaar met maar twee kinderen, heel rijk, van adel; 'tis een onverwacht geluk voor vader en ons en Gamma; wij zijn ei zeer blij om en de heele stad benijdt ons." „Natuurlijk, natuurlijk," zeï Waldemar haastig; „ik ben ook blij, en nu verzoek ik duizendmaal verschooning, dat ik de dames zoo lang heb op gehouden. Goeden morgenen eer eene der beide oudere zusters het naaiwerk uit de hand had kunnen leggen, om hem tot aan de deur te geleiden, had hij die reeds achter zich gesloten. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2