119e Jaargang N°. 129, 1876. Donderdag 1 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën20 Cent per régel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg, 31 Mei. FEUILLBTON- St. Martijns-avond. Heden heeft alhier de opening plaats gehad der gisteren in het hooidkiesdistrict Middelburg ingeleverde biljetten voor de verkiezing van een lid der provinciale staten van Zeeland in de plaats van den heer H. J. van Deinse, die zijn ontslag heeft genomen. Er zijn uitgebracht 469 stemmen, te weten door: te Middelburg220 van de 457 kiezers. „Vlissingen56 239 Yeere13 24 Oostkapelle18 35 Domburg. 12 34 Vrouwepolder 9 39 Serooskerke. 8 41 Aagtekerke10 28 Grijpskerke10 27 Westkapelle. 10 51 St. Laurens 7 21 Meliskerke 8 33 „Zoutelande7 25 Biggekerke 8 48 „Oost-en West-Souburg 16 42 Koudekerke. 21 73 Ritthem 8„„ 25 Nieuw- en St.-Joosland 15 25 „Arnemuiden. 12 35 469 van de 1302 kiezers. (Bij de verkiezing op 7 Mei 1874 brachten 496 kiezers hunne stem uit.) Van onwaarde zijn verklaard 19 blanco biljetten, zoodat de volstrekte meerderheid 226 stemmen bedroeg. Er zijn uitgebracht op de heeren: J. P. I. Buteux 415 stemmen H. J. van den Berge, te Koudekerke 8 P. Loeff, te Koudekerke 7 P. Melis, te Serooskerke5 C. J. J. A. van Teijlingen3 F. D. Sprènger2 D. Verhulst2 Acht personen verkregen ieder 1 stem. De heer Buteux is alzoo gekozen. In het hoofdkiesdistrict Hulst heeft gisteren mede de verkiezing plaats gehad van een lid voor de provinciale staten ter vervanging van den heer E. H. F. W. Mathon, die wegens vertrek naar elders heeft opgehouden lid van dat college te zijn. Aldaar hebben 436 van de 825 kiezers hunne Naar het Duitsch, van E. Vely. {Vervolg.) „Neen, Waldemar, ofschoon het lang geduurd heeft. Ik dachtmen vergeet zijns ouders huis niet, hoe ver men de wereld ook ingaat, en als meu weet dat men nog eenmaal onder het oude dak kan terugkeeren, dan doet men het. Ik heb alles zorgvuldig voor u bewaard; er ontbreekt geen stuk; en in de pronkkamer van uwe moeder is geen daglicht gekomen; al de meubelen zien er nog zoo nieuw uit, alsof zij pas uit den winkel kwamen; en het linnegoed. „Beste Liesbet! ge zijt de eerlijkste ziel ter wereld!" Zij sloeg daar echter geen acht op, maar ging levendig voort: „Drie en vijftig jaren ben ik hier in huis geweest en heb altijd het volle vertrouwen gehad. Toen gij geboren werdt (uwe ouders hadden reeds vijf kinderen verloren en gij waart het laatste) had ik reeds eene gelofte gedaan, welke, dat behoeft gij niet te weten, maar 't was goed gemeend. Uwe moeder was zwak en zieke lijk en liet alles aan mij over. Maar eet toch, stem uitgebracht. Bij de opening der biljetten op heden zijn 8 van onwaarde verklaard, zoodat de volstrekte meerderheid der stemmen 215 bedroeg. Er zijn uitgebracht op de heeren L.'van Waesberghe-Janssens, te Hulst, 125 stemmen J. Lensen, te Neuzen84 P. J. van den Eeckhoutte Grauw, 82 M. J. van Vessem, te Axel 68 J. Sturm te Neuzen42 Tusschen beide eerstgenoemden moet alzoo eene herstemming plaats hebben. In eene heden gehoudene buitengewone zitting van den gemeenteraad van Vlissingen zijn uit geloot de navolgende 17 obligatiën a 1000 der leening van 1874, groot pro resto 194,000, als: nommers 3, 27, 28, 38, 53, 56, 99, 103, 112, 121, 135, 140, 150, 175, 178, 185, 195, aflosbaar op 1 September a. s. volgens het prospectus der leening; terwijl hierbij besloten is dat obligatie houders des verkiezende dadelijk over het uitge loot bedrag kunnen beschikken, in welk geval de rente ophoudt met den dag van ontvangst. Door de Vlissingsche afdeeling van Volks onderwijs werd dezer dagen een adres van instemming met het wetsvoorstel-Moens aan de tweede kamer ingezonden, dat door 136 ingezete nen van Vlissingen onderteekend werd. Men schrijft ons uit Rotterdam „Heden werd hier de algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders in de stoomvaart maatschappij op Amerika. Zij had te beslissen over het gewichtige voorstel om tot dekking der geleden verliezen de helft van het kapitaal f 1,000,000) af te schrijven. Slechts van den kant van éen aandeelhouder kwam oppositie. Het was de heer m'. N. J. van Hall uit Utrecht. Hij begon met de vraag te stellen of niet in de gegeven omstandigheden bezuinigingen konden worden inge voerd Die bezuinigingen konden z. i. worden gevonden zoowel op de assurantie als op de sala rissen der directeuren. Daarvan wilde men echter niet hooren. Noch het getal der directeuren kon worden verminderdomdat hunne werkzaamheden zoo vele zijnnoch hunne traktementen kunnen worden verlaagdomdat deze reeds zoo laag zijn. (Bij de oprichting der maatschappij waren er twee directeuren maar later werd er nog een president directeur bijgevoegd.) Ook de mogelijkheid om op de assurantie te bezuinigen werd betwist; en de president-directeur verklaardedat de exploitatie kosten dezer maatschappij lager waren dan bij eenige andere maatschappij van dien aard. Waldemar! Zulke worst zult ge in die vreemde landen niet onder uw neus gekregen hebben!" „Is anders alles bij 't oudé gebleven vroeg hij, om haar ijver lachend. „Meerendeels. Hebt ge Philppine van hiernaast gekend „'k Weet het waarlijk niet meer, Liesbet." „Nu, die is met den ouden Jacob, den vogel- kooper, getrouwd Maar eet dan toch, kind! Smaakt het brood niet lekker? Ja, 'tis ook Hartz-brood." „Hoe ziet het er op 'tkasteel uit?" „Daar? Wel daar zijn twee nieuwe familiën gekomen. Maar ik geef niet om het nieuwe. Zij hebben daarboven den ouden vleugel verbouwd." „En de professor?" „Daarmeê is 'took bij het oude gebleven; er loöpt nog altijd een streep door, want hij blijft evenals vroeger beenderen en steenen zoeken." „Zijn de dochters nog te huis?" „Zoudt ge denken dat die leelijke marmotten vrijers gekregen hadden gaf zij luid lachend ten antwoord. „En bovendien zou niemand die oude beenderen ten bruidschat willen hebben." „Maar de jongste dan de lieveling van mijne moeder?" liet hij er aarzelend op volgen. „Die is nog tehuis, dat arme kindHaar vader wil haar „Is die nog tehuis?" herhaalde hij met een zucht van verlichting. „Heeft de professor naar mij gevraagd?" ging hij voort. „Hoe zou hij dat gedaan hebben was hare „De heer van Hall deed drieërlei middelen aan de hand om eene andere oplossing te vinden dan door de directie en commissarissen was voorge steld: 1° het openen van een verliespost op de rekening; 2° geheele liquidatie; 3° gedeeltelijke liquidatie door uitkoop van de misnoegde aandeel houders. Doch geen dezer middelen vond bijval. Éen aandeelhouder slechts verklaarde met den heer van Hall in te stemmenmaar toen het op stemmen aankwamliet hij dien heer in de steek. „De uitkomst was, dat met 137 tegen 6 stem men de voorstellen van directie en commissarissen werden aangenomen. Wordt op de gewijzigde statuten de goedkeuring des konings ontvangen, dan zal alzoo de helft van het kapitaal der maat schappij als verloren kunnen worden beschouwd. Intusschen bleek in deze vergaderingdat de over- groote meerderheid der aanwezige aandeelhouders nog goeden moed hebben. Van den genomen maatregel verwacht men niet alleen stijging der beurswaarde van de aandeelenmaar men wan hoopt ook niet aan de toekomst der stoomvaart, die aanvankelijk zoo groote teleurstelling heeft gebaardnadat bij de oprichting de illusiën zoo groot waren. Aan het geloof aan de levensvat baarheid der zaak hebben de verkregen uitkomsten weinig afbreuk gedaan." Het jaar 1875 schijnt voor alle Nederlandscbe scheepvaartmaatschappijen even ongunstig te zijn geweest. Uit de gisteren in de algemeene verga dering der koninklijke Nederl. Stoombootmaat schappij overgelegde rekening bleek dat door deze onderneming een verlies geleden is van f 195,368.63, waarbij nog dient in het oog te wor den gehouden, dat op die rekening voor depreciatie van het materieel slechts is uitgetrokken 106,200, zijnde het bedrag, dat door uitloting van obligatiën aan schuld werd gedelgd, doch dat met het oog op de grootte van het materieel niet als voldoende kan worden beschouwd. De redenen, die tot deze ongunstige afsluiting der boeken hebben geleid, waren van verschillenden aard. Er zijn schepen uit de Zwarte zee met graan naar het Noorden vertrokken tot vrachten van 20 per last, zijnde ongeveer de helft van het ongunstigste vrachtcijfer der vorige jaren. Uit de Oostzee bleek het uiterst moeilijk zelfs tot ƒ12 a 15 per last ladingen bijeen te brengen, en naar de Middellandsche zee en de Levant moesten de schepen der Maatschappij zich dikwijls met kolenladingen tot ballastvrachten tevreden stellen. Bij een grooter vervoer werd er in 1875 570,000 minder aan vracht ontvangen dan het jaar te voren, het noodlottig gevolg van de daling der vrachten. De averij-rekening toont een verlies aan van 38,369.99 i tegen slechts 24,318.90^ in het vorig wedervraag met een hoofdschudden. „Ik spreek nooit met dien ouden heiden, Dat kind ik meen de jóngste, zie ik nu en dan als ik het kasteel voorbijga naar de weide, om te zien of de pachter die wel goed in orde houdt. Ge kunt er gerust op zijn, dat alles, wat ge uw eigendom noemt, in goede handen is. Maar eet dan toch, Waldemar Gedurende dat vragen en vertellen was het schemeravond geworden, en Liesbet stak voorzich tig de ouderwetsche olielamp aan. Daarbuiten verhief zich de wind, huilde door de schoorsteenen en deed de vensterluiken rammelen. Waldemar staarde in de roodachtige vlam der lampalles boeide hier den man die zoovee) vreemde landen en volken gezien had, die in de weelderige zalen der keizerstad aan den Donau gedanst en een andermaal weer maanden lang niets dan lucht en water gezien hadde toovermacht van het „te huis" was over hem gekomen. In deze kleine afgesloten wereld had hij de eerste indrukken ontvangen, waren de eerste gedachten in zijn kinderlijk hoofd opgerezen; daar, bij de zitplaats zijner moeder, had hij Robin sonCrusoe gelezen en reeds toen den lust in zich voelen ontwaken om de wereld te zien. Die lust, bij den schooljongen ontstaan, was bij den gymnasiast aangewassen, en eindelijk had, na veel overpeinzens en bange verwachting, de toe stemming zijns vaders hem de gelegenheid gege ven de begeerten zijns harten op te volgen. Toen maals viel de scheiding niet zoo pijnlijk, maar later had hij dikwijls met smachtend verlangen jaar. Ook de kosten van onderhoud en reparatie bereikten dit jaar een hooger cijfernamelijk ƒ429,475.941 tegen ƒ360,772.084 in 1874, echter zijn daaronder begrepen 131,895.97 voor nieuwe machines. Aan premie van assurantie werd betaald ƒ275,743.31 tegen ƒ222.552.51 in het vorige jaar. De vloot der Maatschappij werd vermeerderd met de schepen Stad Amsterdam en Stad Haarlem, die bestemd waren om er den dienst op New-York mede te openen. Zij werden in het vooijaar ge leverd, maar bleven helaas op hunne ankerplaatsen in de Clyde liggenomdat de vooruitzichten voor de vaart op Amerika nog steeds even ongunstig bleven. De vloot bestond op uit. December uit 25 sche pen, te zamen 31,825 tonnen metende, drie schepen voor de binnenwateren bestemd, 1 sleepboot en 4 lichterschepen. Blijkens het jaarverslag der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen zijn de finan- cieele uitkomsten over 1875 gunstiger dan over het vorige jaar, hetgeen niet wegneemt dat de grondslagen voor de maatschappij verkeerd blijven. De schaal van uitkeering aan den staat en het verlies op de Luik—Limburgsche lijn zijD voortdurende bronnen van schade. De bruto-opbrengst steeg van 1.61 tot 1.68 per trein-kilometer; het vervoer van reizigers nam met 24, dat van vee met 24, dat van goederen met 10 pet. toe. De exploitatiekosten bedroegen in 1873 52,6in i874 55,4, in 1875 48 pet. van de bruto- ontvangst. Na uitkeering van 1,9 millioen aan den staat blijft voor de aandeelhouders over 578,076of 11,25 per aandeel van 250. Op de gisteren gehoudene algemeene vergadering, waarop 21,168 aandeelen, met 989 stemmen ver- vertegenwoordigd waren werd eerst machtiging verleend tot het in exploitatie nemen der lijnen ZwolleAlmelo, DordrechtEist, Nijmegen—Venlo en StavorenLeeuwarden. Vervolgens werd overgegaan tot de beraadsla ging over de gewijzigde overeenkomst, waarin eerst de veranderingen gebracht moeten worden, noodzakelijk tengevolge der verwerping van den aankoop der LuikLimburgsche lijn door de Belgische tweede kamer. Bij deze nieuwe overeenkomst worden de nieuwe spoorwegen waarvan de exploitatie in de toekomst aan de maatschappij zal worden opgedragen niet meer tot 350 kilometers beperkt. Aan de maat schappij wordt toegekendvoor zoo ver betreft de nieuw te exploiteeren lijnen, 600 per kilo meter en per jaar over de eerste vier en 300 over de vier volgende jaren. De nieuwe regeling betreffende de fondsen voor vernieuwing van spoorstaven enz. bestaat in eene aan de ouderlijke woning gedacht, die naar zijne tegenwoordige kennis slechts een bescheiden huis was, maar in zijne geboorteplaats voor een paleis doorging. „Kijk eens, Waldemar," zei Liesbet, eene kous omhoog houdende, waaraan zij zat te breien, „dat is reeds het zeven en twintigste paar. Ik heb een gevoel, dat ik, zoolang ik mijne oude handen kan verroeren, verplicht ben voor u te zorgen. Uwe vrouw zal zich daar eenmaal over ver heugen!" „Mijne vrouw!" riep hij lachend uit. „Wat heeft dat woord een zonderlingen klank." Maar de oude vrouw, die hem niet goed ver staan had, vervolgde: „De jonge meisjes in de stad zijn zoo huiselijk niet meer als vroeger en ik heb gehoord. „Kunt gij u voorstellen, Liesbet, dat ik, uw voormalig verwend kind, eene vrouw zou hebben riep hij haar toe. „Wel waarom niet?" antwoordde zij kalm. „Gij zult wel wat goeds weten te vinden. Maar neem er geene uit een ander land, zoodat ik niet zou kunnen verstaan wat zij zei. Gij zult ten slotte wel blij zijn eens te kunnen uitrusten na al uw zwalken op zee." „Neen, goede Liesbet, als mijn verlof uit is, dan begint het pas goed; dan ga ik eene reis doen rondom de wereld." „Heere bewaar me! Rondom de wereld? Hoever is dat, Waldemar?" vroeg zij huiverend en de handen eerbiedig vouwende.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1