BUITENLAND. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Toen keizer Napoleon in 1810vergezeld van keizerin Maria Louïsezijn broeder Jeröme, koning van Westfalen, en diens gemalin, benevens ander aanzienlijk gevolg, andermaal in Zeeland was, stak hij met dit gezelschap, in den morgen van Zondag 13 Mei, van Eammekens over op Zuid- Beveland. Door ontstuimig weer en laag water moest de vorstelijke stoet met behulp van land lieden over slijk en geulen, aan den westelijken hoek onder Borsselen te land gebracht worden. Aldaar intrek genomen hebbende op de hofstede, destijds van Klaas Willemse Hoondert, waar even wel het bestelde ontbijt van elders nog niet aan gekomen was, gelastte Napoleon, dat er dadelijk eieren moesten gekookt, boterhammen gesneden en koffie gezet worden, en gebood, nu het eten toch maar op zijn boersch was, dat hij ook in dier voege bediend zoude worden, en wel door Catha- rina, de eenige dochter des huizes, een 17jarig meisje, die er niet onaardig uitzag. Wijl ditmaal uiterst spoedig in gereedheid was, onderhield de keizer zich op zeer vriendelijke wijze met Catha- rina, en na het ontbijt deed hij ook achter volgens hare ouders en haren oudsten broeder voor zich komen, met wie hijalleszins opgeruimdeigenaar dige gesprekken voerde. Na voor het gebruik des huizes eeue aanzienlijke gift geschonken te hebben, zeide hij aan de aanvalligeCatharinabij haar huwelijk, een bruidschat toe, haar als hand geld bereids twee dubbele gouden Napoleons geven de, doch onder voorwaarde, dat haar eerste kind naar hem of de keizerin zou genaamd worden. En nu reed de keizerin in een rijtuig met 8en het verdere gevolg in een met 6 paarden bespannen, welke inmiddels op de landingplaats waren aange komen, over Borssele, Nisse en 's Gravenpolder naar Bath, terwijl de keizer te paard langs de buitendijken derwaarts toog, begeleid door 3 ge neraals en eenige ingezetenen des eilands, welke laatsten hem echter niet verder dan tot omstreeks Hoedekenskerke konden bijhouden. Na het bezich tigen van het Fort Bath, vertrok de keizer nog dienzelfden avond met zijn gevolg naar Antwerpen. (Volgens eene aanteekening uit de Middelburgsche courant van 19 Mei 1810.) De Jongdie langen tijd als moordenaar van mevr. v. d. Kouwen is aangezien, ontmoette voor eenigen tijd den ex-commissaris van politie te 'sHage Beukman, weinige dagen nadat deze tot onderkommandant van het tuchthuis te Leeuwar den benoemd was. „Zie je welmijnheer Beukman, riep de Jong zoodra hij zijn voormaligen ver volger zag, het gaat zooals ik je zoo dikwijls voorspeld heb: jij komt nog eerder in het spinhuis te Leeuwarden dan ik!" Door den opzichter der visscherij op de Schelde en Zeeuwsche stroomen zijn, ingevolge de aanvragen van de heeren Driedijk e. s. en M. Paauwe c. s. opmetingen gedaan voor twee groote oesterbanken in den zoogenaamden Biezeiingsche Ham op 10 minuten afstands van de kom der gemeente Hoedekenskerke. De ministerieele ver gunning is nu weldra te verwachten en reeds dit jaar zal nog een begin met den aanleg worden gemaakt. Volgens „le Crédit Europeen" zou een Fransch ingenieur, de heer Othon, thans aangeboden heb ben het eerst bij Huisduinen gestrande, daarna afgebrachte en vervolgens weder op eene bank geraakte Duitsehe stoomschip König Wilhelm vlot te brengen, voor eene som van 10,000 p. sterling. Het verzoek om gratie, gedaan door den veroordeelde IJ. E.gewezen burgemeester van Hennaarderadeelis door Z. M. den koning afge wezen. Dientengevolge is IJ. E. naar het tucht huis te Leeuwarden overgebracht. Naar men verneemt, is het rechtsgeding tus- schen de gemeente Losser en een hulponderwijzer thans uit den weg geruimd. Genoemde hulpon derwijzer (thans te Delden) had op 24 Juli 1873 ontslag gevraagd, tegen 1 September daaraanvol gende. Daar hij, naar het oordeel van het bestuur der gemeente volgens de instructie 4 maanden van te voren zijn ontslag moest aanvragen, wei gerde de gemeente het aan dien hulponderwijzer verschuldigde bedrag 66.66) uit te betalen. Deze instructie had de hulponderwijzer echter eerst 6 dagen na zijne benoeming ontvangen. De zaak was zelfs bij den hoogen raad gebracht. Nadat gelijk men beweert, de gemeente ongeveer f 1600 aan proceskosten heeft betaald heeft zij dezer dagen de som van f 66.66 maar aan genoemden hulponderwijzer uitbetaald. Morgen wordt een in Amerika zeer beroemd zanger, Philip Philips, de leermeester van Sankey, in Nederland verwacht. De Standaard meldt van hem, dat het hoofddoel van zijn leven is het beter zingen in de Zondagscholen te bevorderen en daardoor het kerkelijk gezang te verheffen. Met dit oogmerk was hij sedert jaren in Ame rika en Engeland werkzaam. In het belang der Zondagsscholen heeft hij nu eene reis om de wereld voltooid. Geheel Australië en Nieuw Zeeland en Engeland'a Oost-Indische be. zittingen zijn door hem bereisd en van daar is hij over Palestina, Eome, Weenen en Berlijn op reis naar Engeland, om daar nogmaals een honderdtal avonden in het belang der Sundayschool Union te zingen. Mededeelingen aangaande zijne reis zullen telkens worden vertaald. Donderdagavond treedt de heer Philips in het Koning-Willemshuis te Amsterdam op en naar alle waarschijnlijkheid zal hij op den tweeden Pinkster dag des avonds in de Westerkerk spreken en zingen. Indien men Galignani's Messenger gelooven magzal de reis om de wereld in tachtig dagen eerlang werkelijkheid worden. Immers de Times, de Londensche Illustrated News, de New-York Herald, Harper's Weekly en nog een geïllustreerd New-Yorksch blad hebben zich vereenigd, ten einde op gezamenlijke kosten hunne corresponden ten die reis te laten doen. Dr. Eusselldie den prins van Wales naar Indië volgde^ zal een der deelnemers zijn. Den 15en Juni zal men, naar de Amerikaansche bladen meldenmet een expresse- trein van New-York naar San Francisco ver trekken waar men zich naar Yokohama, Calcutta, Suez en Marseille zal inschepen. Elk der genoemde organen zal, na den afloop der reis, een door zijnen berichtgever gesteld verhaal daarvan op nemen. Uit Moskou wordt gemeld dat de jury bij het hof van assiseswaarvoor den 10en dezer het proces tegen dr. Strousberg en de directeuren van de handels-leenbank zal worden behandeld, bestaat uit den heer Deyer, een Duitscher en Mos- kousch burger als voorzitter, en voorts als ge zworenen uit 10 Moskousche burgers, 9 boe ren, 1 handeldrijvend landman2 koetsiers, 3 Duitschers uit de Oostzeeprovincies2 hand werklieden, 1 voormalig burger uit Moskou, 1 edelman en 1 koopman. Als plaatsvervangers zijn aangewezen 2 burgers uit Moskou, 1 boer, 1 handwerkman1 student van de universiteit te Moskou en 1 ambtenaar. Zooals men weet hebben dezer dagen de koning en de koningin van Griekenland, tijdens hun verblijf te Eome, een bezoek gebracht aan den paus. Hioromtrent wordt de volgende anec dote verteld. Met de haar eigen beminnelijkheid verzocht koningin Olga zelve aan den paus zijn slaapkamer te mogen zien. Pius IX had hier niet alleen geen bezwaar tegen,maar, wilde zelf.de honneurs waarnemen en de Grieksche majesteiten in zijn intieme vertrekken rondleiden. Toen hij hun zijn bed toonde, zeide de heilige vader tot de koningin „Ik heb de gedachte van uwe ma- jesteit geraden; :het is niét waar wat men in de wereld verteltik slaap niet op: stroo, maar ik lig op een kleinen' zeer hard bed. Dit', is eene gewoonte, die ik heb aangewend sedert ik deel uitmaak yan de, edqle gade.r" Een correspondent van het ultrampntaansche Frausche blad l'Univers schrijft dat hij uit den mond van paus Pius'IX zeiven de volgende uitspraken vernomen hééft - i v. „Het constitutioneel koningschap berust op drie hoofdbeginselen. Het eerste beginsel is de onge- rijmdhèid, h'et tweede de goddeloosheid, het derde de onrechtvaardigheid. „De koning regeert, maar bestuurt n e t. Ziedaar de ongerijmdheid. Wanneer iemand koning is regeert hij, en als hij regeert bestuurt hij. „De koning is niet verantwoorde lijk. Ziedaar de goddeloosheid. Welk mensch is niet verantwoordelijk tegenover God en zijne medemenschen t f „De ministers zijn verantwoordelijk. Ziedaar de onrechtvaardigheid. De ministers toch doen slechts wat de koning hun beveelt. „Overigens duurt dit fraaie stelsel sedert veer tig of vijftig jaren en de volken hebben er reeds genoeg van. Het is niet levensvatbaar; terwijl het andere stelsel (het absoluut koningschap), dat door de voorzienigheid goedgekeurd is, veertig of vijftig eeuwen geduurd heeft. Men zal er toe moeten terugkeeren." Dat de paus, een grijsaard van ruim tachtig jaren niet goed bekend is met een staatsrechtelijk stelsel waar hij zijn leven lang buiten heeft ge staan, is hem te vergeven. Maar dat zulke uit spraken door een correspondent publiek worden gemaaktin een bladwaar alles wat uit den pauselijken mond komt, met eerbied ontvangen wordt, is wel wat onbescheiden. Als een vervolg op ons bericht betreffende Louise Lateau deelen wij nog de volgende bijzon derheden mede door den schilder Thomas omtrent haar openbaar gemaakt. Aan den muur bij haar ledikant hangt een klein crusifixwaarnaar zij op haar portret niet kijkt, hoewel zij is voorgesteld in een oogenblik van extase. Aan haar rechterkant staat een nap melk. De schilder, die 14 dagen te Bois d'Haine heeft doorgebracht om zijn model te bestudeeren en het schilderij te vervaardigen, heeft dikwijls met Louise gesproken en verklaart dat hare antwoorden hem, door het gezond verstand dat er uit sprak, hebben getroffenzij waren lako- niek, maar juist. Zij vermijdt zooveel mogelijk over haar toestand te spreken en tracht dikwijls hare handen in de mouwen te verbergen opdat de stigmata de aandacht niet zullen trekken. De heer Thomas verklaart, dat hij des Vrijdags bloeddrop pels uit haar wonden had zien vloeien. Als men haar met eenige reliquie of ge wijd voorwerp nadert krijgt zij door haar geheele lichaam convulsieve trillingen, en trekken haar gelaatstrekken samen; do schilder heeft de voorkeur gegeven haar niet in zoodanige positie, maar in een toestand van kalme extase voor te stellen. Een andere bijzon derheid is, dat zij ongevoelig schijnt te zijn voor de veranderingen der temperatunr en dat zij, het zij of er al of niet in de kamer gestookt wordt, daarvan niets gewaar wordt. Haar kamer is zoo klein, dat de schilder geen gelegenheid had zich behoorlijk te installeeren en zijn schilderij op twee stoelen moest plaatsen. Er is quaestie van om naar het schilderij phothographiën te makendoch de heer Thomas wilmet het oog op haar groote nederigheid, daartoe geen toe stemming geven zonder hare voorkennis. Op zekeren dag vroeg hij haar wat zij wel voor zich zeiven bad. „Ik bid slechts zeide zij spoedig te mogen sterven." Haar gezond uiterlijk doet echter niet onderstellen, dat haar bede spoedig zal worden verhoord. Zij staat nooit op, daar zij zich niet meer van hare beenen kan bedienen eenmaal per dag wordt zij op een stoel gezet om haar bed op te schudden. Zaterdag zijn 2000 centenaars kruit en een millioen patronen uit Londen naar Malta verzonden Te Portsmouth wordt al het mogelijke gedaan om de uitrusting der oorlogsvloot te bespoedigen. Bij de herkiezingen in het eerste kiesdistrict van München werden de vijf liberale afgevaardig den, wier eerste verkiezing vernietigd werd, met groote meerderheid van stemmen herkozen. Zij zijn reeds in de kamer verschenen, waarin zij met luid applaudissement werden begroet. Omtrent het tractaat van Engeland met den sultan van Zanzibar wordt aan de Times uit Cal cutta gemeld, dat karavanen tot aankoop van slaven en tot slavenjacht in het binnenland ver boden zijn. Slavenschepen die zich op de kusten vertoonen en slavenkaravanen, die uit het binnen land mochten komen, moeten worden aangehouden en de slavenhandelaars worden gestraft. Tot de onlangs in Italië gekozen senatoren behooren twee Israëlieten, de heeren Izaak Artom en Julius Massarani; dit zijn de eerste Israëlieten die lid van den senaat zijn geworden. In de kamer hebben verscheidene Israëlieten zitting. Bij een circulaire van den Pruisischen minister van onderwijs is aangedrongen op de noodzake lijkheid tot een streng onderzoek bij promoties voor den doctoralen graad en is de promotio in absentia ten sterkste afgekeurd. Tegen graaf Arnim is weder een bevel van aanhouding uitgevaardigdwaartegen van de zijde der verdediging protest is aangeteekendop grond, dat de graaf aan diabetes mellitus lijdt. Volgens eene verklaring van professor dr. Joseph Seeger uit Weenen zou een langdurige beperking der persoonlijke vrijheid van den lijder door ge vangenisstraf in de gevolgen gelijk staan met doodstraf. Voorts wordt in het protest betoogd, dat de aangeklaagde noch voortvluchtignoch zijn verblijfplaats onbekend is, zoodat men, indien een spoedige voltrekking der straf wenschelijk wordt geacht, niet zijn toevlucht tot een bevel van aanhouding moet nemen, maar zich tot de Italiaansehe regeering om uitlevering moest wenden. Het voornemen bestaat dat de hertog van Connaught, zevende kind van de koningin van Engeland, naar Dublin zal vertrekken als brigade- kommandant. Daar in Ierland veel wordt geklaagd over de veronachtzaming van dat gedeelte der monarchie door het vorstelijke huisonderstelt men, dat de tegenwoordigheid van een prins te Dublin een gunstigen indruk zal maken en wel licht zal bijdragen tot kalmeering van de bewe gingen der Home-rulers. Naar men verzekert is de koning van België voornemens in deze week een bezoek aan Enge land te brengen. Te Brussel zal een nieuw gebouw worden opgericht voor den Moniteur beige in de Eue de Louvain nabij den hoek van de Eue du parle ment. Het front zal zich in eerstgenoemde straat bevinden en een lengte hebben van 18.40 meters. De minste inschrijver was de heer Englebert Goos- sens te Schaerbeek voor 425.000 franken. Het bestuur van de Fédération libérale te Brussel heeft besloten de redevoeringen door de heeren Frère Orbau, van Humbéeck en Orts in de laatste politieke debatten uitgesproken, bij dui- zende exemplaren door het geheele land te ver spreiden. Men moet erkennen dat de Belgische liberalen iets over hebben voor de zegepraal van hunne beginselen en daarvoor behalve tijd en moeite ook aanzienlijke sommen beschikbaar stellen, wat niet overal het geval is. De „Ligue des Gueux brabanqons" te Brussel zal den 3en Juni a. een groot banket geven in het Alhambra tot feestelijke viering van de ver- eeniging van het liberalisme aan den vooravond der verkiezingen op 13 Juni a. De verhooren van Eugène 'tKint de Eooden- beeke worden regelmatig voortgezet. Ingevolge een opdracht van den bisschop van Doornik hoeft de schilder Alexandre Thomas een portret vervaardigd van Louise Lateau de gestigmatiseerde van Bois d'Haine, dat uitmuntend moet zijn geslaagd, en veeleer een photographie dan een schilderstuk is. Een van de medewerkers der Etoile beige, die het heelt gezien, verhaalt dat men zich niet moet voorstellen het beeld te zullen aanschouwen van een mager, ziekelijk persoon met een geëxalteerde physionomie. Volstrekt niet de schilderij geeft het beeld van eene boerin met een kalm en zacht gelaat, liggende op een ijzeren ledikant gedekt mot een sprei uit ruiten van roode en witte rozen. Op de bovenzijde der handen, die op het dek rustenziet men de roode wonden, waarover zooveel is gesproken. De handen heb ben een fraaien vorm en doen eer zwaarlijvigheid dan magerheid onderstellen, evenals het gelaat. De wangen zijn vol en rooskleurig, alleen de kleur van de mond is wat bleekde groote blauwe oogen hebben een onbestemden en goedigen blik. De haren zijn onder een klein mutsje opgebonden. Het ge heele beeld maakt den indruk van goedheid, rechtvaardigheid en eenvoudigheid. 29 Mei. 's av. 11 u. 52 gr. 30 's morg. 7 u. 56 gr. 's midd. 1 u. 67 gr. 's av. 6 u. 64 gr. Dereorganisatie van de Egyptische financiën is een onderwerp van herhaalde interpellaties in de Engel- sche en Fransche vertegenwoordigingen, daar velen zich ongerust maken, dat door de bemoeiingen van de regeeringen zekere verantwoordelijkheid voor de Egyptische schulden zal worden in het leven ge roepen. Gisteren verzocht de heer Naquet in do Fransche kamer uitdrukkelijk, dat de regeering aan de Egyptische schuldbrieven geen moreelen waar borg zou verleenen, die misschien in een materieelen zou kunnen overgaan. Hij drong er bij den mi nister van buitenlandsche zaken op aan te ver klaren of de aanhangige diplomatieke onderhande lingen in het belang van de Fransche onderdanen in Egypte ook tengevolge kunnen hebben, dat de Fransche schatkist daarvoor verantwoordelijk zou kunnen worden. In antwoord hierop verklaarde de hertog de Deea- zes zich niet verplicht te achten op de tribune de solvabiliteit van de buitenlandsche regeeringen te bespreken. Wat de speciale quaestie door den heer Naquet geopperd betreft, zeide hij, geen officieel gedelegeerde naar Egypte te zenden; hij heeft er zich toe bepaald aan den khédive op diens ver zoek een financieel ambtenaar voor te dragen om gezamenlijk met andere titularissen door andere mogendheden voorgesteld de reorganisatie van de Egyptische financiën voor te bereiden. Deze amb tenaar kan in geen geval de regeering tot eenige verantwoordelijkheid verplichten, want hij zal een Egyptisch ambtenaar zijn. Van deze gelegenheid gebruik makende om met een enkel woord den politieken toestand in het al gemeen te bespreken, zeide de minister, dat de regeering van Frankrijk zoowel ten aanzien van Egypte als van alle andere quaesties in overeen stemming met de overige mogendheden handelt en die overeenstemming ook aanbeveelt. Hij hoopt dat zij in het belang van den Europeeschen vrede overal en op ieder gebied zal worden gevestigd, en terwijl de regeering wenscht en overtuigd is, dat de stormen die elders uitbarsten Frankrijk niet zullen schaden, hoopt zij dat de kamer haar zal steuuen in alle pogingen om die stormen te bezweren. Namens de commissie van enquête over de ver kiezing van den heer de Mun is een rapport in gediend, strekkende tot nietigverklaring van die verkiezing. Die van den prins de Lucinge-Fau- cigny (legitimist) in Cotes du Nord, werd met 268 tegen 198 stemmen vernietigd. Het belang rijkste feit van deze zitting echter was de aan bieding van verschillende wetsontwerpen door den minister van binnenlandsche zaken, waaronder dat tot wijziging der wet op de gemeentebesturen, waardoor de benoeming van maires weder aan de gemeenteraden zal worden opgedragen. Turksche berichten omtrent den opstand in Bulgarije meldendat hij reeds geheel is onder drukt, dat de dorpen waarin hij was uitgebroken zich reeds weder hadden onderworpen en dat de gearresteerde rebellen voor krijgsraden zullen terecht staan. Er zijn twee commissarissen heen gezonden om de oorzaken van den opstand te onderzoeken. Evenmin als alle andere van de Turksche regeeringverdienen ook deze roos kleurige berichten eenig geloot, te minder daar uit een telegram in de Monde russe voldoende blijkt dat de Bulgaarsche opstandelingen vrij goed ge organiseerd zijn. Hunne hoofden zouden nl. hulp hebben geweigerd aan den gouverneur van Scutari indien hij tegen Montenegro ageerde, daar zij in geval van oorlog zich met de Montenegrijnen zullen vereenigen. Uit St. Petersburg wordt nader bevestigd dat ook al in strijd met hetgeen uit Konstantinopel is gemeld de Turksche troepen op weg van Gatsko naar Trebinje door de opstandelingen met aanzienlijk verlies zijn teruggeslagen. Men kan er dus wel zeker van zijndat de toestand veel ernstiger is dan officieel wordt erkend en indien een heden door ons ontvangen berichtvolgens hetwelk te Kostantinopcl een oproer is uitgebro ken en de Sultan afstand heeft gedaan van den troonmocht worden bevestigddan zou reeds het kritieke oogenblik zijn aangebroken dat men met zooveel inspanning heelt trachten te verschui ven omdat het een geheele omwenteling in het Oosten zou noodzakelijk maken. Met groote gestrengheid wordt het gerechtelijk onderzoek te Salonika voortgezet. Zaterdag werden twee personen ter dood veroordeeld, 8 tot levens langen of tijdelijken dwangarbeid, en 1 tot drie jaren gevangenisstraf en den volgenden dag 1 ter dood en 3 tot dwangarbeid. De Fransche regee ring heeft voor den moord van den Franschen consul van de Turksche regeering eene vergoeding van 500,000 franken geëischtdie door haar is toegestaan. Of zij echter ooit zal worden uitbetaald e'est une autre chose. De tweede lezing van het wetsontwerp tot or ganisatie der stedelijke besturen in de provincies Pruisen BrandenburgPommcrenSilezie en Saksen is Zaterdag tot art. 23 gevorderd en zou gisteren worden voortgezot.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3